WADDINXVEEN GEMEENTE 1 1 Gemeente bekeek acht plekken voor bouw van nieuwe hoofdbibliotheek Boekhandel Burger opent Eens had Waddinxveen zes bibliotheken v - Mts Eerste christelijke bibliotheek in 1931 opgericht >v Van Juliana van Stolberglaan tot bij Anne Frank-centrum r 5 PSPREEKUREN VERGADERINGEN i- ft EW Special over Waddinxveen: Frisdrankenbeleid van Smailenbroek Politie lijdt armoede Middenstand gefrustreerd Burgers nauwelijks geïnteres seerd. 0 ’’Gemeente Waddinxveen” is een wekelijks in het Weekblad voor Waddinxveen verschijnende rubriek met officiële bekend makingen en mededelingen. Samenstelling: Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, tel. 01828-4433. Correspondentie adres Postbus 400, 2740 A K Waddinxveen iw w - ■C P a I H WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 Het hoofdgebouw van de Stichting Christelijke) Openbare Bibliotheek Waddinxveen. Foto: Weekblad voor Wad- Ook deze week doet EW Losse nummers f 1,80. Gratis proefnummer? Bel of schrijf Bonaventura, Antwoordnummer 2418,1000 PA Amsterdam, 020 515 2167. het graafwerk voor uw opinie: De samenwerking in de Stichting Chri stelijke Openbare Bibliotheek Wad dinxveen, door de overheid erkend en voor subsidie in aanmerking gebracht, begon al snel vruchten af te werpen. In het nijpend huisvestingsprobleem kon worden voorzien door, ter vervan ging van het bescheiden onderkomen an de Nesse, het oprichten van een noodgebouw aan de Juliana van Stol- berglaan, dat op 13 december 1962 in gebruik werd genomen. Ook de katho lieke bibliotheek kreeg een eigen vesti ging in een houten gebouw in de Victor- wijk, nabij de Sint Josefschool. Na de volledige fusie met de katholieke orga nisatie werd dit gebouw een filiaal van de vestiging aan de Juliana van Stolber- WADDINXVEEN Boekhandel Bur ger heeft vorige week donderdagmid dag het nieuwe winkelpand aan de Dorpstraat 39 in gebruik genomen. Ei genaar W. Burger hoeft er geen spijt van te hebben de oude winkel op een andere plek in de Dorpstraat te hebben de Passage, ligt het toch nog goed in het centrum van de gemeente. De bereik baarheid moet als redelijk worden gek walificeerd. De parkeermogelijkheden zijn redelijk door het nabijgelegen terrein Beuken hof. De grond is eigendom van de ge meente. Het te bebouwen gedeelte van het terrein is niet groot, zodat alleen in meerdere lagen het projekt daar te rea liseren zal zijn. Een planologische pro cedure is nodig. Stichtingskosten: f 3.400.000,—. 8. Het terrein ten zuiden van het Anne Frank-centrum. Zowel de ligging van het terrein nabij het Anne Frankcentrum, als de bereik baarheid ervan zijn matig te noemen. De parkeergelegenheid in de omgeving is redelijk. Vestiging hier zou het gemis van het filiaal in het Anne Frank centrum minder bezwaarlijk maken. Op het terrein is echter een kwalitatief goede, bijzondere kleuterschool gele gen, die eerst een andere huisvesting zal moeten hebben, wil een vestiging van een bibliotheek daar sprake kunnen zijn, terwijl tevens in dit geval bedoeld gebouw geamoveerd zal moeten wor den. Een planologische procedure is hier niet vereist. De grond is geen eigendom van de gemeente. Stichtingskosten: f 3.120.000,-tot ƒ3.400.000,—. het terrein achter Albert Heijn, het terrein van de roolwaterzuiveringsin- stallatie en het terrein ten zuiden van het Anne Frank-centrum. dinxveen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN Om te bekijken waar in Waddinxveen het best een nieuwe hoofdbibliotheek kan worden neergezet zijn acht lokaties beke ken aan de hand van ligging, bereikbaarheid, parkeermogelijkheden bin nen loopafstand, planologische procedure en financiën. Die lokaties zijn Juliana van Stolberglaan, het Passage-gebied, het terrein van het voor malig notarishuis, het terrein aan de Petteplas, Het NS-emplacement, Stichtingskosten: (inclusief tc; BIBLIOTHEEKCENTRALE Nog een andere - niet onbelangrijke - ontwikkeling dient te worden vermeld. De Christelijke Provinciale Biblioi-4 heekcentrale voor Zuid-Holland in Pa-"1 pendrecht, waarmee een schriftelijke overeenkomst van dienstverlening ;is'. gesloten, zal gaan fuseren met de Prö- vinciale Bibliotheekcentrale voor Zuid- - Holland in Schiedam. Daarmee zal in deze provincie nog slecht een bibliot heekcentrale werkzaam zijn. De be staande overeenkomst van dienstverle ning kan geuhandhaafd blijven. "De ontwikkelingen van de laatste twee jaren overziende, kan gekonkludeerd worden dat het bestuur van de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek Waddinxveen beseft dat de Wet ophet Openbare Bibliotheekwerk consequen ties moest hebben voor de samenstel ling van het bestuur en de inrichtingvan dat werk en dat het in die zin passende maatregelen heeft getroffen,” aldus B. en W. in de Bibliotheeknota. Gemeenteraad Dinsdag 27 oktober 1981, aanvang 19.30 uur, voort te zetten op woensdag 28 oktober 1981, aanvang 19.30 uur en vervolgens op donderdag 29 oktober 1981, aanvang 14.00 uur (na schorsing voort te zetten om 19.30 uur), in het gemeentehuis. AGENDA I. Mededelingen en ingekomen stukken. de Bibliotheek van het Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden- werk (NIVON), vanaf 9 oktober 1952 gevestigd in de Openbare Lagere schooi A, de latere Jan Ligthartschool aan de Kerkstraat. ZONDER SUBSIDIE Men moet zich hierbij realiseren dat al dit werk zonder subsidie werd verricht (alleen het NIVON ontving van de lan delijke overkoepeling een jaarlijkse subsidie van f 60,-) en dat er alleen uit voering aan kon worden gegeven dank zij de belangeloze inzet van een groot aantal vrijwilligers die er een belangrijk deel van hun vrije tijd in investeerden. Vooral financieel werd dat in toene mende mate een belasting. De ontvan gen uitleenbedragen waren niet meer voldoende om in een behorlijke huisve sting en in een redelijke vervanging en uitbreiding van het boekenbestand te voorzien. Het moment om een beroep op de overheid te doen was aangebro ken. Het is de Stichting Christelijke Open bare Uitleenbibliotheek geweest die zich in 1961 tot de gemeente wendde met het verzoek voor subsidie in aan merking te kunnen komen. Dat eerste verzoek werd door de toenmalige raad niet gehonoreerd, omdat deze de basis van de aanvrager te smal vond. Hij sprak als zijn oordeel uit. dat eerst ge probeerd moest worden tot samenwer king met andere organisaties te komen. GESPREKKEN Die raadsuitspraak heeft geleid tot ge sprekken met een aantal zusterorgani saties die voor een deel tot resultaten hebben geleid. Belangrijkste gevolg er van was dat tot oprichting van een nieuwe stichting werd besloten: de Stichting Christelijke Openbare Bi bliotheek Waddinxveen, in welk be stuur leden werden opgenomen uit de kring van de Gereformeerde Kerk, de Hervormde Immanuelkerkgemeente, gemeenschappelijk antennesysteem per I juli 1982. 6. Rondvraag. De stukken liggen voor pers en publiek vanaf 21 oktober 1981 ter gemeentesecretarie ter inzage. Tijdschema voor behandeling agenda Dinsdag 27 oktober 1981, 19.30 uur: behandeling agendapunt 1 en algemene beschouwingen begroetingen 1982; woensdag 28 oktober 1981, 19.30 uur: beantwoording algemene beschouwingen; donderdag 29 oktober 198114.00 uur: tweede termijn raad; donderdag 29 oktober 1981, 19.30 uur: voortzetting en afronding begrotingsbehandeling, waarna vaststelling van de begrotingen en behandeling resterende agendapunten Het spreekuur van wethouder/loco-burgemeester, de heer A. H. 1. Juliana van Stolberglaan. Het huidige bibliotheekpand aan de Ju liana van Stolberglaan is redelijk in het centrum van de gemeente gelegen. De bereikbaarheid ervan is matig. Dit wordt in belangrijke mate veroorzaakt door de verkeerssituatie ter plaatse. De Juliana van Stolberglaan is één van de drukste straten in deze gemeente. Vooral het uit noordelijke richting ko mend en het in zuidelijke richting ver trekkend fietsverkeer ondervindt van die drukte veel hinder. De parkeersituatie is slecht. Weliswaar bevinden zich enige parkeerhavens aan de Prins Bernhardlaan, maar van die plaats is het gebouw moeilijk te berei ken. Het - in het bijzonder tijdens de spitsuren - drukke verkeer bemoeilijkt niet alleen de bereikbaarheid van het gebouw, het veroorzaakt ook onrust in het gebouw, doordat het namelijk de rust van de lees- en studieafdeling ver stoort. Voor uitbreiding van het pand in ooste lijke richting (plantsoen), waarbij de huidige bestemming van de naastgele gen kleuterschool Pinkeltje gehand haafd kan blijven, is een planologische procedure nodig; wordt die kleuter schools de uitbreiding betrokken, dan is een dergelijke procedure niet vereist. Gaat in dat laatste geval de kleuter school verhuizen naar de Kerkweg- Oost (Theo Thijssenschool), dan moe ten voor de huisvesting van de leerlin gen aldaar bouwkundige voorzieningen worden getroffen. De grortde-n aan de Juliana van Stolberglaan zijn gemeente- eigendom. Stichtingskosten: 2.5OO.OOO,(inclusief bestaande bouw). 2. Het Passage-gebied. Zowel de ligging in het centrum van de gemeente, als de bereikbaarheid van deze lokatie in het Passage-gebied zijn goed. Bovendien past deze lokatie zeer goed in het geformuleerde kernenbe- leid, waarbij in de Passage aan een con centratie van voorzieningen wordt ge dacht. Vestiging van een bibliotheek in een winkelgebied werkt wederzijds ver sterkend. Bij deze lokatie bevinden zich goede parkeermogelijkheden op rede lijke loopafstand. De betreffende gronden en gebouwen zijn geen eigendom van de gemeente en verwerving daarvan zal waarschijnlijk een kostbare aangelegenheid zijn. Ge steld echter dat deze verwerving moge lijk zal zijn, dan nog zal de betreffende bebouwing eerst moeten worden gea moveerd voordat een daadwerkelijke andere bestemming aan de betreffende gronden kan worden gegeven. Het projekt zal uit een oogpunt van exploitatiemogelijkheden moeilijk te realiseren zijn. Combinatie met (gesta pelde) woningbouw is in dit verband te overwegen, maar zelfs dan nog zal de exploitatie niet eenvoudig zijn. Een waarschijnlijk langdurige verwerving- sprocedure, alsmede een planologische procedure zijn noodzakelijk. Stichting skosten: 3.120.000— 3. Het terrein van het voormalig notaris huis. Hoewel het terrein van het voormalig notarishuis aan de Kerkweg-Oost iets minder gunstig gelegen is dan dat aan de Rooms-Katholieke Kerk, de Chri stelijke Gereformeerde Kerk (afge scheiden gemeente Dorpstraat) en de Hervormde Kerk (Brugkerk). De basis van het bibliotheekwerk werd aldus verbreed, maar bleef geworteld in levensbeschouwelijke organisaties. De samenwerking die er niettemin het ge volg van was beperkte zich aanvanke lijk tot technische aangelegenheden, waarbij ieders identiteit gehandhaafd en gerespekteerd bleef. Eenmaal sa menwerkend echter groeide ook het wederzijds begrip en vertrouwen en wij zigde zich de aard van de samenwerking. NIVON De Openbare Katholieke Bibliotheek en de bibliotheek van de Nederlands Hervormde Jeugdraad gingen na ver loop van tijd geheel in de nieuwe stich ting op. Dat laatste was niet het geval met de bibliotheek van het NIVON. De gesprekken die ook met deze organisa tie werden gevoerd hebben niet tot re sultaat geleid en werden na enige tijd afgebroken. Samenwerking tussen levensbeschou welijke organisaties en een organisatie van algemene signatuur bleek in die tijd niet mogelijk. De bibliotheek van het NIVON werd in het midden van de ze stiger jaren opgeheven. Hef. niet - ge subsidieerde werk moest het afleggen tegen de arbeid van de organisatie die wel op overheidssteun kon rekenen. NESSE 4. Het terrein aan de Petteplas. De ligging van het terrein aan de Pet teplas is goed. Het is - rekening hou dend met de nieuwbouwplannen in Zuidplas - bijna het geografische mid delpunt van de gemeente. Ook de be reikbaarheid is goed en het creëren van parkeermogelijkheden vormt daar geen problemen, al vergt de terreingesteld- heid extra kosten. De grond van dit terrein heeft geen boekwaarde meer en de bestemming ervan verzet zich niet tegen het oprich ten van een bibliotheek, zodat hier ook geen planologische procedure nodig is, uitgaande althans van bebouwing bin nen het aangqgeven bebouwingsvak. Stichtingskosten: f 3.120.000,tot 3.400.000,—. 5. Het terrein emplacement). Het N.S.-emplacement bij het Station splein ligt goed en is ook goed bereik baar. De parkeermogelijkheden zijn er thans slecht. Overigens is het achterlig gende terrein groot genoeg om even tueel ter plaatse parkeergelegenheid te creëren. Het terrein is geen eigendom van de ge meente, maar kan waarschijnlijk voor een redelijk bedrag worden verworven. Voor vestiging van een bibliotheek is een planologische procedure nodig. Stichtingskosten: ƒ3.120.000;-. 6. Het terrein ach ter A Ibert Heijn. Het achter Albert Heijn aan de Willem de Zwijgerlaan liggende terrein is min der gunstig gelegen. Een bibliotheek ligt daar als het ware tussen de super markt en het flatgebouw ingeklemd en presenteert zich daardoor niet. Weliswaar bevindt zich een parkeerp laats ïn de nabijheid, maar deze is niet groot, heeft mede een functie voor de bewoners van de flat en wordt met name op de koopavond zeer intensief gebruikt. Aanleg van extra parkeerp laatsen zal nodig zijn. Het terrein is ook niet groot, zodat de vestiging in twee lagen zal moeten wor den gerealiseerd. Een planologische procedure is hier vereist. Stichtingsko sten: 3.120.000,— 7. Het terrein van de waterzuiveringsin stallatie. Te zijner tijd zal in Reeuwijk een nieuwe waterzuiveringsinstallatie wor den gebouwd die voor een deel een funktie voor Waddinxveen zal hebben. Pas in een veel later stadium zal de in stallatie aan de Willem de Zwijgerlaan in deze gemeente geheel overbodig worden. De ligging van het terrein is zeer ongun stig. Meer nog dan bij het terrein achter Alben Heijn, zou ëen vestiging hier erg van Gent op vrijdagmorgen van 1'0.00 tot 12.00 uur gaat niet door. Spreekuur wethouder mevr. L. ML Oosterbroek-Waagmeester: vrijdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. - achteraf gelegen zijn. De bereikbaar heid ervan is eveneens slecht en de toe gang ertoe, gelegen bij de Prins Willem Alexandertunnel, zal zelfs uit verkeer stechnisch oogpunt gevaarlijk zijn. Parkeermogelijkheden zijn ter plaatse te realiseren. Een planologische proce dure zal ook hier nodig zijn. Eventuele realisering van het projekt op deze plaats zal pas op zeer lange termijn mo gelijk zijn. Stichtingskosten; 3.120.000,— tot 3.4OO.OOO,— Boekhandel Burger. {Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Notebóom). -f verlaten, want op de nieuwe lokatie heeft hij een prachtige zaak laten verrij zen met een ruime sortering boeken, tijdschriften, kantoor-, school- en hobby-artikelen. Zowel op de opening- smiddag als op de open dagen daarna was het een komen en gaan van belang- deze gemeente. Vanaf 1 oktober 1978 werd de gehele administratie in Papen- drecht verzorgd. OVERLEG In hetzelfde jaar (1978) is het college van Burgemeester en Wethouders in overjeg met het bestuur getreden, te neinde na te gaan welke andere noodza kelijke wijzigingen, dan wel aanpassin gen gerealiseerd moesten worden enop- welke wijze dat het best zou kunnerf gë- G schieden. De huisvesting en de samen-) stelling van het bestuur vormden - naast andere zaken - de belangrijkste onder werpen van dat overleg, G; In dit overleg heeft het college zich op- het standpunt gesteld dat - met allé 1 waardering voor datgene dat het be- stuur van de bibliotheek in de loop del 4 jaren tot stand heeft gevracht - gelet O[t de Wet op het Openbare Bibliotheek werk de samenstelling van het bestuur- niet meer in alle opzichten reprsentatief voor de totale bevolking van Wad- dinxveen kon worden genoemd. Daar naast werd onder de aandacht gebracht dat de wet maatregelen aankondigde ten aanzien van de openbaarheid van.' - bestuur. 'Li BEGRIP Na beraad in eigen kring liet het be--? stuur weten begrip te hebben voor heC?j standpunt van het college, maar daar op? korte termijn geen gevolg aan te kun-2 nen geven, omdat statutair bepaald was dat het doel en de grondslag van dé- stichting niet gewijzigd kunnen worden.- Het beraad over hoe verder te moeten.' handelen zou dus enige tijd vergen. Wel; - heeft het bestuur toen voorgesteld zijn- samenstelling in die zin te willen wijzi-I gen- dat twee vertegenwoordigers varr - de gemeenteraad voortaan als waafne-; mer de bestuursvergaderingen konden?- bijwonen. De gemeenteraad heeft van - die geboden mogelijkheid gebruik ge~* maakt. - De gesprekken die het college met hét' besuur heeft gevoerd vormden de aan-A leiding tot een uitgebreide discussie in; - eigen kring. Later brachten ook be- paalde kringen van de bevolking tot uiti' drukking het wenselijk te achten meer bij de gang van zaken in de bibliothcejk betrokken te kunnen worden glaan. (Inmiddels bestaat dit houten fi liaal niet meer en is het per 17 juni 1980 vervangen door een mobiel filiaal, beter bekend onder de benaming bibliobus). Het in 1962 in gebruik genomen ge bouw van de Stichting Christelijke Op enbare Bibliotheek Waddinxveen was een voorlopige voorziening. De huisve stingsproblemen leken voorgoed opge lost toen op 17 juni 1967 prins Bernhard de nieuwbouw van de stichting, eve neens gelegen aan de Juliana van Stol berglaan, in gebruik heeft gesteld. Op nog een andere wijze werd uitbreiding aan de huisvesting gegeven, toen name lijk in september 1970 het Anne Frank- centrum aan het Jan van Bijnenpad be trokken werd. In dat gebouw, bestemd voor de huisvesting van zelfstandig wo nende ouderen, werd oo^ een bibliot heek opgenomen als filiaal van de eer der genoemde stichting. NIEUWE WET Toen op 1 juli 1975 de Wet op het Op enbare Bibliotheekwerk in werking trad, kende Waddinxveen dus een stichting die een bibliotheek in stand hield en beheerde en daartoe de be schikking had over drie vestigingen: aan de Juliana van Stolberglaan, in de Victorwijk en in het Anne Frankcen trum. De wet heeft een belangrijk nor merend karakter en wilde ook Wad dinxveen een rijksbijdrage op grond van die wet ontvangen, dan moest ook de in de gemeente gevestigde bibliot heek aan die normen voldoen. De eerste konsekwentie ervan was dat het bestuur van de stichting met ingang van 1 oktober 1978 een schriftelijke overeenkomst van dienstverlening ge sloten heeft met de Christelijke Proven- ciale Bibliotheekcentrale voor Zuid- Holland (CPCB) te Papendrecht. Het sluiten van een dergelijke overeenkom st werd immers verplicht gesteld voor bibliotheken, gevestigd in gemeenten met een inwonertal tussen 5.000 en 30.000. Het sluiten van deze overeenkomst was in feite een bevestiging van een al jaren bestaande situatie. Vanaf de oprichting heeft het bibliotheekbestuur gebruik gemaakt van de diensten van de provin ciale centrale. Zo zorgde deze onder meer voor een part-time directrice in WADDINXVEEN - Waddinxveen, waar blijkens de dinsdag verschenen gemeentelijke nota over het bibliotheekbeleid het bibliotheekwerk in handen komt van de nieuwe Stichting Openbare Bibliotheek Wad- - dinxveen, die door de gemeente wordt beschouwd als rechtsopvolger van de oude Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek, heeft een tijd gekend met maar liefst zes bibliotheken. Het Waddinxveense bibliotheekwerk heeft een historie die teruggaat tot in de dertiger jaren. In 1931 namelijk werd de eerste plaatselijke bibliotheek opge richt, ontstaan door het samengaan van een jongens- en een meisjesvereniging en van een evangelisatiekommissie. Deze organisaties hielden zich al jaren bezig met het uitlenen van boeken. Toen in toenemende mate behefte ging ontstaan ook romans uit te lenen, heb ben zij hun krachten gebundeld. Onge veer in dezelfde tijd werden ng twee bi bliotheken opgericht: die van de Neder lands Hervormde Jeugdraad en die van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling (het latere NIVON). Vanaf het begin der dertiger jaren is het bibliotheekwerk zich dus goed gaan ontwikkelen en hoewel het in de oor logsjaren een moeilijke periode heeft doorgemaakt, heeft die ontwikkeling zich nadien in een stijgende lijn voort gezet. Bewijs hiervan is onder andere dat inde loop der jaren aan de reeds ge noemde initiatieven er nog enkele an dere werden toegevoegd. Het landelijk patroon van bibliotheken op levensbeschouwelijke grondslag te kende zich ook in deze gemeente af. Aan het eind van de vijftiger jaren kende Waddinxveen zes bibliotheekor ganisaties, te weten: de Stichting Christelijke Openbare Uitleenbibliotheek met een vestiging aan de Nesse; de Bibliotheek van de Gereformeerde Kerk, gevestigd in het Gereformeerd Verenigingsgebouw; de Bibliotheek van de Nederlands Hervormde Jeugdraad, gevestigd in het Verenigingsgebouw Het Anker aan de Kerkweg; de Openbare Katholieke Bibliotheek i.o,, die toen nog geen eigen vestiging had; de Rooms-Katholieke Uitleenbibliot heek, gevestigd in de voormalige koe pel bij de Rooms-Katholieke Kerk; van Vermeulen (N.S.- De familie Burger in het nieuwe interieur van 2. Behandeling begrotingen dienstjaar 1982: a. begroting Samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum; b. begroting Wijkwerk Waddinxveen-Zuid; c. begroting Wijkwerk Bomenwijk; d. begroting Gemeenschappelijk Antennesysteembedrijf; e. begroting Dienst Openbare Werken; f. gemeentebegroting, met bijbehorende begrotingswijzi gingen. 3. Voorstel tot verhoging van belastingen, tarieven en rechten. 4. Voorstel tot vijfde wijziging van de algemene subsidieverorde ning. 5. Voorstel tot verhoging van het tarief voor aansluiting op het stellende Waddinxveners, die bij aan- koop van twintig gulden of meer een schitterende verjaardagskalender met i foto’s van oud-Waddinxveen cadeau kregen. Boekhandel Burger mag te- 1 recht trots zijn op het nieuwe onderko- i men, waarin het sfeervol vertoeven is. I

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 3