HSHB WIL PRATEN MET DE GEMEENTE J. Havenaar Verzetcabaret in De Bonkelaar Reactie op de woorden van Lezers schrijven c Waddinxveen, parel aan de Gouwe f Brief gestuurd aan B. en W. UIT IN WADDINXVEEN 21 november Hans Dorrestijn 28 november Old Classic 19 november Amsterdams Piano Trio Zo verkoopt gemeente Waddinxveen zich Free Time Old Dixie Jass Band in Zoetermeer Weer open huis van fotokring ’’Visie” Recreatie vaart in de Gouwe wordt zwaarder belast Oudercommissie Leon van Gelder Diaserie over vandalisme op ouderavond A 1 w K I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG4 NOVEMBER 1981 81 1 B. Tweedy in actie tijdens het open huis f De Free Time Jass Band uit Enkhuizen met Hans Peter Pluim (trompet), A Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie* ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. 9 werken aan het streven van de stichting op hoge prijs wordt gesteld. K V WADDINXVEEN De nieuwe Humanistische Stichting voor Huisve sting van Bejaarden (HSHB) in Waddinxveen wil met het college van Burgemeester enWethouders een gesprek hebben over de mogelijke bouw van een woongemeenschap voor bejaarden. Dit staat in een brief die voorzitter mr. G. J. Menken en secretaris drs. J. H. Ruiter vorige week woensdag aan B. en W. hebben gestuurd. In dat schrijven staat dat een uitspraak van het college over zijn bereidheid om in principe mee te WADDINXVEEN In het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar brengt vrijdagavond 6 november om negen uur de Leidse cabaret groep ’’Geen bezoek, geen bloe men” het avondvullend programma ’’Fietsen in bezet gebied”. Deze avond is toegankelijk tegen betaling van vijf gulden. Bob Vlam /trombone, voc. arrangeur). Jan Jaap Kroeb /klarinet, altsax). Piet de Wit lbanjo, voc.), Jan Jaap de Wit (stringbas, sousafoon, bassax, voc. en Cor v. d. Horst drums, voc. Weekblad voor Waddinxveen/G. Jansz. h S f 9 HF w .O *- ff ffBfe I t 1 i WADDINXVEEN Als er sprake is van landelijk de aandacht trek kende evenementen in Waddinxveen wil het Waddinxveense gemeentebe stuur nog wel eens een stuk schrijven over het dorp waarin wij allemaal le ven. Zo ook met het oog op de maan dag 9 november in het gemeentehuis te houden dammatch tussen Anatoli Gantwarg en Harm Wiersma. In de persmap over dit belangwekkende treffen troffen we ook een schets van de gemeente Waddinxveen aan. Om u kennis te laten nemen van de wijze waarop we onszelf verkopen, hierbij het aan de Nederlandse damjourna- listen gestuurde verhaal over de pa rel aan de Gouwe die Waddinxveen heet. de derde levensfase (van zeer mobiel tot weinig mobiel), onvolledige gezinnen, gehandicapten, enz. enz. ”Wij zijn ervan overtuigd, dat in Wad dinxveen aan een dergelijk wooncen- trum behoefte bestaat", aldus de plaat selijke afdeling van de HSHB. "De no ta’s over de woonwijk bevestigt deze overtuiging. In deze nota wordt onder- De Waddinxveense stijldansvereniging The Old Classic verzorgt zaterdaga vond 28 november om acht uur in het Anne Frank-centrum de derde dansa vond van dit seizoen. Op deze avond is de muziek in handen van de heer Van den Hondel uit Reeuwijk. De toegang sprijs voor niet-leden bedraagt 7,50 per persoon. Leden betalen ƒ4,Het lidmaatschap bedraagt 14,50 per persoon. ONDERNEMINGSACTIVITEITEN De plaatselijke middenstand heeft zich bij de groei van het dorp goed weten aan te passen. In de nieuwe woonwijken zijn gezellige winkelcen tra aangebracht die weinig onderdoen voor het winkelcentrum in de dorps kern, ”de Passage”. In het ’’oude dorp” en het brugcentrum worden de dagelijkse en duurzame levensbehoef ten dicht in ieders bereik gebracht. Iedere vrijdagmiddag is er een markt met een honderdtal kramen die be zoekers trekt van ver uit de omtrek, de markt fungeert daardoor ook als een gezellige ontmoetingsplaats. Dat Waddinxveen van oudsher een meubelcentrum is blijkt heden ten dage nog volop. Hoewel het aantal produktiebedrijven is ingekrompen, zijn er des te meer meubeltoonzalen verschenen. Ieder heeft zijn eigen stijl en biedt daardoor een groot assorti ment waar voor iedere beurs en iede re smaak een keuze mogelijk is. Be zoekers uit het gehele land komen hier hun meubels uitzoeken. WADDINXVEEN/DEN HAAG De provincie gaat de rechten voor het bevaren van de Gouwe verhogen met 0,3 cent tot 7,9 cent per m!/m3, terwijl het minimumta rief met een dubbeltje omhoog gaat tot 3,05 voor de beroeps vaart en met 1,05 tot 4,00 voorde recreatievaart. Deze verhogingen hebben te ma ken met de prijsstijgingen, maar ook met het feit dat de recreatie vaart - zo is de opvatting - meer moet gaan betalen (de CDA- fractie in de provinciale staten stelt overigens een verhoging van het maximum voor de recreatie vaart met 0,55 voor). wéér in de Bonkelaar - is de volgende bijeenkomst. Dan zal o.a. gesproken worden over het programma voor het komende jaar. ’’Hebt U 14 oktober gemist maar Holland-België niet, kom dan op 11 november. U bent van harte welkom. Wilt U eerst nog wat informatie. Bel dan Hans Daeter, telefoon 4751 of Ekko ten Cate, telefoon 6712,” aldus een enthousiaste fotokring Visie. De Humanistische Stichting voor Huis vesting van Bejaarden is een krachtens de Woningwet toegelaten instelling voor de uitvoering van de volkshuisve sting. De HSHB in Waddinxveen is be halve bij de landelijke HSHB eveneens aangesloten bij de Humanistische Bouwstichting (HBB) en de Stichting HSHB-Dienstverleningen. De HSHB in Waddinxveen wil duide lijk mee helpen vorm te geven aan het gemeentelijke bejaardenhuisvestings- beleid. De stichting in de brief aan het college, waarvan afschriften zijn ge stuurd aan de gemeenteraadsleden en de plaatselijke pers: "Onze voorkeur gaat daarbij uit naar de bouw van een ’’wooncentrum voor ouderen”. Een dergelijke woonvorm ligt in tussen de bejaardenwoning in de wijk en.het ver zorgingstehuis, maar is een zelfstandige beschermde woonvorm, waaraan een sterk groeiende behoefte blijkt te zijn. Deze behoefte wordt vooral gestimu leerd door het de laatste jaren sterk ge wijzigde toelatingsbeleid van verzor gingstehuizen.” De gedachten en overwegingen, die aan dit initiatief ten grondslag liggen, zijn met name: dinxveen zelf zijn tal van activitei ten op dit gebied: kamermuziekcon certen in de raadzaal van het gemeen tehuis, jaarlijkse uitvoeringen van de Rijnlandse Orkestvereniging en plaat selijke zangkoren, concerten van de muziekkorpsen Voorwaarts en Con cordia, toneeluitvoeringen, muzikale evenementen, diverse activiteiten in het kader van het jeugd-en jongeren werk en jongerensociëteiten. Naast deze uitvoeringen kan men ook deelnemen aan deze activiteiten. Ook de plaatselijke openbare bibliotheek, met een bestand van circa 40.000 boeken kan voor de nodige afleiding zorgen in de vrije uren. Op het ge bied van de sportbeoefening biedt Waddinxveen een ruim scala van mo gelijkheden. Voor de diverse soorten van sportbeoefening: atletiekbaan, 27 tennisbanen en oefenbanen, ten nishal, sporthal, sportzaal, verwarm de zwembaden, 3 hockeyvelden, 12 voetbalveldèn, korfbalveld, manege en binnenschietbaan. Wat is verzetcabaret? De organisato ren: "Het huidige Nederlandse cabaret is behoorlijk ingeslapen. Logisch ook, als je bedenkt dat de meeste (nieuwe) groepen zich nog steeds bezighouden met het "taboe doorbreken". En die tijd hebben we nu wel gehad, zo vindt het verzetskabaret.” ’’Fietsen in bezet gebied" is de titel van het avondvullende optreden. Het is een links kabaret, met nummers over de Pa- lestijnen, militarisme, apartheid, kra ken, Latijns-Amerika e.d. Daarnaast is ook de nodige aandacht voor het poli tieke geharrewar in ons eigen land Het Amsterdams Piano Trio verzorgt donderdagavond 19 november om half negen in de raadzaal van het gemeente huis het tweede concert in de derde se rie kamermuziekconcerten. Op de piano, viool en cello zal een boeiend muziekprogramma gebracht worden dat toegankelijk is tegen betaling van 7,50 (CJP-houders en 65-plussers 5,-). Op uitnodiging van de film- en theater- werkgroep De Spintol treedt zaterdaga vond 21 november om negen uur in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonke laar op Hans Dorrestijn. Zijn pro gramma, dat tegen betaling van negen gulden (CJP-houders 7,50) toeganke lijk is omvat liedjes en satires. Hans Dorrestijn is een begaafd tekst- en liedjessschrijver. Aanvankelijk schreef hij alleen teksten voor o.a. Herman van Veen, cabaret Don Quishocking, Joost Prinsen, Wieteke van Dort, J. J. de Bom serie.' Hij brengt een programma met eigen liedjes, gedichten, sketches, zichzelf be geleidend aan de piano. Zijn teksten zijn afwisselend, humoristisch, zakelijk, navrant en gedurfd. Hij heeft een zeer persoonlijke stijl WADD1NXVEEN/ZOETERMEER Zaterdag 7 november wordt in het club huis aan de Dorpstraat 18 te Zoeter meer een ouderwets Oude-Stijl-Jazz- Avondje georganiseerd door Jazzclub Zoetermeer. Die avond wordt opgetre den door de Free Time Old Dixie Jass Band uit Enkhuizen, een formatie, die, wat enthousiasme betreft, in ons land waarschijnlijk ongeëvenaard is. De stijl, waarin dit orkest musiceert, laat zich het best omschrijven als ”op Engelse Revival (Chris Barber, Max Collie) ge ënte New Orleans Jazz". De Free Time Old Dixie Jass Band heeft een zeer dynamische speeltrant. De musici weten hoe ze hun repertoire moeten bréngen. Tijdens het spelen zijn zij in staat hun muzikale emoties moei teloos op het publiek over te brengen. Ook weten zij de toehoorders en de danslustigen te boeien en te vermaken en dat is nog altijd een van de functies van de jazzmuziek. Zoetermeer gaat een avondje trillen op zijn grondvesten, dat staat bij voorbaat vast, wanneer WADDINXVEEN De oudercom missie van de openbare Leon van Gel- derschool aan de Essengaarde is op nieuw samengesteld. Van de commissie maken deel uit: Voorzitter: C. Berkhoudt, Groens- voorde 5, tel. 5234; vice-voorzitter: deze Westfriezen er zijn binnengetrok ken De bezetting van de Free Time Old Dixie Jass Band luidt: Hans Peter Pluim - trompet/vocals, Jan Jaap Kroeb - cla- rinet/altsax. Rob Vlam - trombone/vo- cals/ajrangementen. Jaap Jan de Wit - bas/bassax/sousafoon/vocals, Piet de Wit - banjo en Cor v. d. Horst - drums/- vocals. Dè zaai is geopend vanaf 21.00 uur, de muziek begint om 21.30 uur en eindigt om 01.30 uur. Leden van Jazzclub Zoe termeer hebben gratis toegang, belang stellende niet-leden moeten 6,en tree betalen. Nadere inlichtingen over de aktiviteiten van Jazzclub Zoeter meer worden gaarne telefonisch vers trekt op nummer079-310695. de overtuiging dat er voor de relatief grote en in de toekomst sterk groeiende groep bejaarden in Nederland naast verzorgingstehuizen, losse bejaarden woningen en serviceflats behoefte is aan alternatieve voorzieningen (zeker gezien het overheidsbeleid in deze); het uitgangspunt, dat de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig dienen te blij ven, waarbij een beperkt beroep op het open bejaardenwerk alsmede hulp van buiten en familie ertoe moet bijdragen dat die zelfstandigheid zo lang mogelijk gehandhaafd blijft; de wens, dat de bewoners van het pro ject zoveel mogelijk zelf vorm geven aan de eigen woonsituatie. Zo dient de gemeenschappelijke ruimte qua grootte aangepast aan het aantal te realiseren woningen en multi-funktioneel te zijn. Voor de bejaarden kan een project waarin zij met elkaar de mogelijkheid hebben een leefgemeenschap op te bouwen, welke niet geïsoleerd is van de omgeving, uitgroeien tot een nieuw ziri- gevingssysteem, als compensatie voor het verminderen of wegvallen van oude systemen zoals familie, gezin, werk kring. Een dergelijke leefgemeenschap zal de bejaarde stimuleren om zo lang mogelijk voor zichzelf te willen blijven zorgen alsmede een vervulling te vin den in het zorgen voor anderen waar door een beroep op professionele zorg zo lang mogelijk uitgesteld wordt. De opzet van een wooncentrum dient tevens te voorzien in de behoefte aan geborgenheid, veiligheid, privacy en dient de mogelijkheden voor onderling contact en het in stand houden van de zelfstandigheid te bevorderen. Dit pak ket maakt het wenselijk een gedifferen tieerde bevolkingsopbouw van het wooncentrum na te streven. Mensen in meer gesteld, dat in de periode tot 1990 de behoefte aan bejaardenwonin- gen/flats voor Waddinxveen een abso lute stijging te zien zal geven van 180 eenheden, waarvan 100 eenheden een plaats zouden moeten vinden in de Zuidplas en 80 eenheden in de kernen van Waddinxveen (Brugcentrum, Dorpstraat". "Tevens vestigt de nota de aandacht op de scheefgegroeide verhouding tussen bejaardewoningen en -flats ten nadele van de bejaardenwoningen. Dat deze prognose er niet ver naast zal zijn, kan opgemaakt worden uit het aantal wo ningzoekende bejaarden, welke per 1 september 1981 bij de gemeente ston den ingeschreven (92 woningzoekende bejaarden)." 4 WADDINXVEEN - Het vorige maand in de filmzaal van het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar gehouden open huis T van de Waddinxveense foto kring Visie is een groot succes geworden. Ongeveer 30 foto- grafie-minnende Waddinxve- ners waren naar de Beukenhof j gegaan. Tel hierbij op de leden T van de fotokring Visie en ieder een kan zich voorstellen, dat het zelfs in deze ruime zaal druk en warm was, mede door de brandende fotolampen. i Veel aanwezigen hebben ge- 7 bruik gemaakt van de moge- lijkheid om te fotograferen - o.a. portretten - en anderen hebben zomaar wat met elkaar gepraat over hun hobby en el- kaars foto’s bekeken. Voor diegenen, die lid willen worden het volgende. Op woensdagavond 11 november - wéér om 8 uur ’s-avonds en WADDINXVEEN - Vorige week woensdagavond hield de openbare mr. A. de Roosschool aan de Win gerd de jaarlijkse ouderavond. Voor de pauze werden, nadat de voorzit ter van de oudercommissie de aan wezigen hartelijk welkom had gehe ten, de notulen van de jaarverga dering ’80/’81, schoolaktiviteiten, fi nancieel verslag en begroting behan deld. Tevens werd voor mevrouw Sleeuwenhoek, die aftredend was en zich niet herkiesbaar stelde, de heer Risakotta gekozen. Na de pauze lichtten adjudant H. van der Spoel en wachtmeester Re- degeld van de rijkspolitie te Waddinx veen hun diaserie over het vanda lisme in ons dorp toe. Deze dia serie die ook aan de vijfde en zesde klas was vertoond liet de baldadig heid en vernielingen van de plaatse lijke jeugd zien. Er werd nog eens benadrukt hoe be langrijk het is om als men welke vorm van vandalisme dan ook ziet dit, desnoods anoniem, bij de politie te melden. De voorlichtingsfilm van de rijkspolitie die daarna vertoond werd zorgde voor een afgerond ge heel van deze interessante avond. Voor het opdoen van ideeën voor de bouw, verbouw of inrichting van een woning kan men terecht in het Bouwvoorlichtingscentrum met een honderdtal stands. DE TOEKOMST De verwachting, verwoord in het pro vinciale streekplan Zuid-Holland Oost en in het ontwerp-bestemmings- plan Wijk Zuidplas 1980, dat Wad dinxveen zich in de komende ja ren zal beperken tot een ’’natuurlijke aanwas” van circa 1 procent per jaar betekent dat Waddinxveen slechts 3000 inwoners kan groeien tot ca. 25.000 inwoners in 1995. De voort gaande daling van het aantal bewo ners per woning betekent dat er extra woningen nodig zijn. Het plan Wijk Zuidplas vóórziet in de bouw van on geveer 2300 woningen in een nieuwe wijk aan de zuidzijde van het be staande dorp. De toekomst van Waddinxveen zal gekenmerkt zijn door een verdere verbetering en uitbouwing van het woon- en werkklimaat, zulks door het verder opvijzelen van het voorzie- ningenpeil en het creëren van werk gelegenheid. In het nieuw te maken bedrijvenge bied (industriegebied Coenecoop) zullen naast nieuwe werkgelegenheid scheppende bedrijven vooral een plaats moeten vinden die bedrijven, die uit de bebouwde kom daarnaar toe gaan. Dit om de woonfunctie van de drie kernen (Passage, Dorpstraat en Brugcentrumgebied) te versterken. Opdat Waddinxveen dé parel aan de Gouwe blijft. deze denkwijze, dat alles kapot gaat. De Schepping gaat niet ten onder, dat zou de duivel wel willen, maar Jezus heeft deze macht overwonnen op Golgotha, en daarom wordt God’s schepping vernieuwd tot een machtig bouwwerk. De schepping is goed, is zeer goed, en de mens is goed, elke dag dat God schiep zei Hij: Het is zeer goed. Maar er is tijdelijk een kink in de kabel gekomen, de mens is af geweken, door verleiding en mislei ding van de boze die zich er in ge mengd heeft, dat is het kwade. Maar na de uitstorting op de Pinksterdag van de H. Geest is het herstel van de gehele schepping begonnen. En vindt zijn voltooiing, als de zonen Gods ge openbaard worden. Ieder die hierm gelooft en doet de werken Gods, zegt Jezus: ’’Zie Ik maak alle dingen nieuw”. Van dat herstelplan is de mens afge weken, van de heling en de genezing en de bevrijding van de mens door Jezus Christus, door de Heilige Geest. De mens is op het spoor gekomen van bijgeloof, toverij, spiritisme, mag netisme, helderziendheid, magie, yoga, enz. Hier heeft ook de kerk deel aan, omdat zij in hun gelederen toelaten: homofilie, toestemming ge ven tot vernietiging van het ongebo ren kind, dat is doodslag. U kunt dat in de bijbel lezen, dat het God een gruwel is, die deze dingen bedrijven. Tenmiste onze God, de vader van Je zus Christus. De-Bijbel zegt: Vlucht uit Babel, opdat ge, geen deel hebt aan haar plagen. Wee degenen die deze dingen toelaten in hun gemeen schap. U kunt wel waarschuwen, Havenaar, maar als u zelf deel hebt, aan kringen, waar dit toegelaten wordt, waar is dan uw kracht, om een voorbeeld te zijn in uw omge ving, waarmee u te maken hebt? Als U zegt, dat wij als overheid, ons volk terug gaan roepen. Waar naar toe dan? Onbegrijpelijk, waar moet het volk dan heen? Wij hebben ons bekeerd, van deze ongerechtigheden en zijn de weg op gegaan, van Jezus Christus, we hebben het ervaren, de verlossing en de bevrijding en de genezing, en gaan verder op deze weg. Gehoorzaam aan Hem, in wat Petrus op de Pinksterdag zegt: Be keert u, laat u dopen en gij zult de gave des Heilige Geestes ont vangen. En wat Efeze 5:18 zegt: En bedrinkt U niet aan wijn, waarin bandeloosheid is, maar wordt vervuld met de Heilige Geest. Wij willen u oproepen, ook deze weg te volgen, Havenaar, want dan komt het inzicht terug en kennis en wijsheid, om alles te doen naar Zijn wil, door de H. Geest, die ons leidt in alle waarheid. Dat is de weg naar de opgang van u en ons en van de hele schepping, nu beginnen. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE Contactadres: P. v.d. Heyden, Tesselschadelaan 28, tel. 2618 mevr. A. Maikhoven-Rijnhart, Peuleyen 90, tel. 4943; secretaresse: mevr. M. Doornebal-Dijksterhuis, Akkerwinde 29, tel. 8857; 2e secretaresse: mevr. M. Koekkoek-Wissink, Berkengaarde 44, tel. 4820; penningmeesteresse: mevr. S. Terpstra-Holst, Lindengaarde 34, tel. 7813; leden: mevr. J. v. Griensven- Wittenaar, Eizenhorst 104, tel. 8917; H. Boer, Peuleyen 182, 8250; R. Koster, Berkengaarde 27, tel. 2965; -W. Schuurs, Hoefblad 23, tel. 5813. WADDINXVEEN Waddinxveen is een moderne, jonge woongemeente in het centrum van het ’’groene hart van Zuid-Holland, grenzend aan de gemeenten Gouda, Moordrecht, Ze venhuizen, Moerkapelle, Hazerswou- de, Boskoop en Reeuwijk. Als centrum van meubelindustrie is Waddinxveen van oudsher bekend. Als woongemeente kreeg dit dorp aan de oevers van de druk bevaren Gouwe in de zestiger jaren grote aan trekkingskracht. De ligging in het centrum van de Randstad was er de oorzaak van dat in de zestiger jaren het zielental van Waddinxveen ver dubbelde. Het eertijds rustige dorpje met lange lintbebouwingen als scha kel tussen de kleine woonkernen ver anderde drastisch van aanzien. Nieu we vriendelijke woonwijken met veel groen vonden een gretige aftrek bij de forensen uit de Randstad. Dit me de als gevolg van de centrale ligging van Waddinxveen, de directe aanslui ting op het rijkswegennet naar Den Haag, Rotterdam en Utrecht en het ontbreken van parkeerproblemen. Het openbaar vervoer helpt daar nog eens extra aan mee: een half-uurs dienst per trein met twee spoorweg stations zorgt er voor dat men meer dan dertig maal per dag in ongeveer een half uur uit Den Haag, Rotter dam, Utrecht of Leiden vlak bij de bestemming in Waddinxveen kan uitstappen. Want meer dan de helft van alle wo ningen in Waddinxveen staat binnen een straal van 500 meter van een spoorwegstation. En dan rijden er dagelijks nog tientallen bussen door dit dorp op weg naar Rotterdam, Gouda of Leiden. De Gouwe zorgt voor een drukke scheepvaart: circa 30.000 vaartuigen per jaar passeren de hefbrug op weg naar de Hollandse IJssel (Rotterdam) of naar het merengebied van Midden Holland en Amsterdam. Ruim een derde deel daarvan behoort tot de re creatievaart. De hefbrug gaat gemid deld 45 maal per etmaal omhoog en is daardoor een obstakel voor de 13.500 auto’s die dagelijks over de brug willen. DE BEVOLKING Bij de aanvang van de 'twintigste eeuw telde Waddinxveen ruim 4.250 inwoners. Gestage geboorte-aanwas zorgde' er voor dat in 1950 dit aan-, tal was verdubbeld. Tien jaar later, in 1960, passeerde het inwone^saan- tal^de 11.000. Als gevolg van de snel le bouw van 3500 woningen in de Puttepolder groeide de bevolking jaarlijks met 1.000 inwoners. Veel jonge Randstad-forensen vestigden zich in de nieuwe woonwijken: Oran- jewijk, Vondelwijk en de Groens- waarden. Aan het einde van 1971 telde Waddinxveen bijna 20.000 in woners. Inmiddels werd het bouw beleid weer afgestemd op de natuur lijke groei van de eigen bevolking van ongeveer 1 procent per jaar. Wad dinxveen telt momenteel (1981): 23.000 inwoners. Nog als gevolg van de snelle bevol- kingstoeneming in de zestiger jaren heeft Waddinxveen een overwegend jonge bevolking. De gemiddelde leef tijd van de Waddinxveners schom melt rond de 29 jaar. De bevolking ouder dan 65 jaar maakt slechts 7 procent uit van de inwoners, terwijl landelijk dit percentage op ongeveer 11 procent ligt. ONDERWIJS Voor het kleuter- en lager onderwijs (3200 leerlingen) zijn er zowel open bare scholen als scholen voor bijzon der onderwijs, te weten rooms katholiek onderwijs, prot. chr. onder wijs en hervormd onderwijs. Voor het lager onderwijs is er nog een Ge reformeerde Streekschool. Voor het voortgezet onderwijs zijn er een openbare MAVO- (300 leerlin gen) en een bijzondere MAVO- school, uitgaande van het prot. chr. voortgezet onderwijs (39Ö leerlin gen), alsmede een samenwerkings school voor HAVO/Atheneum (ruim 1000 leerlingen). Voor het lager beroepsonderwijs heeft Waddinxveen een prot. chr. school voor lager technisch onderwijs (220 leerlingen) en een prot. chr. lagere Huishoud- en Nijverheids school (250 leerlingen). Ook is er een dag-MAVO voor volwassenen en een streekmuziekschool. In het onderwijs weerspiegelt zich de samenstelling van de bevolking af: ongeveer 50 procent van de lagere schoolbevolking bezoekt een prot. chr. georiënteerde school; ongeveer 30 procent één van de openbare scholen en ongeveer 20 procent een R.K. lagere school. CULTUUR ONTSPANNING Voor een avond-uit in de omliggen de steden, om te genieten van cultu rele manifestaties op hoog niveau of zomaar een film, ligt Waddinxveen uitermate gunstig. Maar ook in Wad- Naar aanleiding van het persoonlijk woord van de heer J. Havenaar (SGP/HKV/GPV) aan de Waddinx veense bevolking en het Nederlandse volk, welk persoonlijk woord hij uit sprak aan het slot van zijn algemene beschouwing over de gemeentebegro ting voor 1982 in de gemeenteraads vergadering van vorige week dins dagavond, is het ons een behoefte als Volle Evangelie Gemeente in Wad dinxveen hierop te reageren. Wij vragen ons af, heeft de Waddinx veense bevolking en het volk van Ne derland heden ten dage nog behoefte aan zulke waarschuwingen. Het is niet nieuw, altijd zijn er zulke jobs tijdingen uitgegaan, van.een volk dat zegt God’s woord te kennen. Hel en verdoemenis (doemdenken), onder gang, ellende, verlatenheid, ziekte, dood, toe maar, het kan niet op. Deze waarschuwingen zijn al zo oud als de weg naar Kralingen. Is het te begrijpen dat de Waddinxveense be volking en het Nederlandse volk hier misselijk van wordt en tenslotte er nog mee gaat spotten ook, als zij niet de juiste weg gewezen wordt? Wie wil nou naar zo’n God gaan, die jou pijn doet, jou slaat en jouw on dergang op het oog heeft. De heer Havenaar moet ons eens vertellen, hoe het volk moet terugkeren en waar naar toe? U zegt naar de WET. En die wordt juist in uw kringen voorgehouden. Zondag aan zondag, als u tenminste de tien geboden be doelt. Hoe moet u dan de mens terugroe pen tot deze wet, als in uw kringen beweerd wordt ”dat de mens gans onbekwaam is tot enig goed en ge neigd tot alle kwaad.” Dat betekent dus, dat die niet één van de geboden kan houden. Dus zondaar blijft tot zijn dood toe, de dood moet dan verlossing brengen, dat is nota bene de grootste vijand van de mens, dat wordt dan zijn vriend en die moet hem dan maar verlossen van alle na righeid. Die dat leren en doen zijn dus zelf ’’wetteloze” mensen. Een God die zegt: Zo ben ik en zo wil ik het, maarrrrrje kunt het niet. Is het te verwonderen, dat hierdoor een volk in het moeras moet komen en die zijn schouders ophaalt, het niet meer ziet zitten, en zegt: Laten we maar eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven we. ’t Doet ons denken aan de tijden van Noach: ge weld, spelen en sex. Tot de ’’getuigenis”, zegt U? Welke? Van een mens is maar een mensje, een stofje, een druppeltje, een slech te, een mooie getuigenis over. Een mens, waarvan Psalm 8 zegt. ”De kroon op de schepping,” Ge hebt hem bijna goddelijk gemaakt. Als u zegt: Wij hebben God op het hoogst misdaan, dan is dat het, dat de mens God diep beledigt, om Zijn schep ping, ergens waardeloos te noemen. Ook met het prediken van de onder gang van Zijn schepping. Daarom ver zetten wij ons met alle macht tegen ■4 A--’”

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 9