ALS WIJ HET SLAAGT U ZÉKER. Volvo 343 Luxe S LkiNBM HUISWERK DOEN, Openbare bibliotheek is niet écht openbaar Burgemeester sprak op de nieuwjaarsreceptie INSTALLATIE V. C. S. Krauwer de pater makelaardij b.v. BURGEMEESTER JH PASSAGE WINKELCENTRUM WADDINXVEEN •■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•a EWDA BV 2.500 Kerst bomen gingen in de fik Vorig jaar voor 37 mille vernield aan eigendommen van gemeente Waddinxveen HV-Werkgroep Waddinxveen: Nog niet te laat om dit niet ongemerkt voorbij te laten gaan Waddinxveen 750 jaar in 1983 Nieuwsblad Onafhankelijk Hooftman Autobedrijf B.V. Koninginneweg la, Boskoop, tel. 01727-5242. winkelen in he kloppend hart van waddinxveé SCHOONSTE MAKERS s]b[s^ [01828-7994] J schielandweg 7 2741 ma waddinxveen tel. 01828-3822 S 3 I I WILHELMINAKADE58 2741 JV WADDINXVEEN B. J. WOUDENBERG, PEULEYEN 144, TEL. (01828) 5594 Weekblad voor Waddinxveen 37e JAARGANG No. 1751 houden Totaal X f 17.755,- Blijkens een wijziging in het handelsre- gister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland is de Waddinxvener V. C. S. Krauwer bij Alfasan in Woerden tevens commissaris met bevoegdheden als bedoeld in arti kel 11 lid 5 van de statuten van deze be sloten vennootschap. Donderdag 7 januari, raadzaal gemeentehuis, 15.00 uur recept ie 17.00-18.00 uur WOENSDAG 6 JANUARI 1982 EXPLOITATIE: F. VAN KEMPEN, KANTOOR: ORANJELAAN 9, TEL. (01828)4788; NA 18.00 UUR TEL. (01803) 8007 HOOFDREDACTEUR: december 1980 januari 1981 februari 1981 maart 1981 april 1981 mei 1981 juni 1981 juli 1981 augustus 1981 september 1981 oktober 1981 november 1981 Dat onze in 1870 ontstane gemeente Waddinxveen - door samenvoeging van Noord-Waddinxveen, Zuid- Waddinxveen, Broek, Thuyl en 't Weegje - aan de vooravond staat van een belangrijk jubileum bracht de Wad- dinxveense amateur-historicus C. Ne- GOUDA Exploitatiemaatschappij EWDA BV, Waddinxveen, met als vestigingsplaats Moerkapelle, heeft de statuten gewijzigd en het zaakadres veranderd in Frederik Hendrikplant- soen 48, Amsterdam. De statutaire vestiging is eveneens gewijzigd in Am sterdam. Dit alles blijkt uit een wij ziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. ven al ter sprake in zijn boekje "Toen Waddinxveen nog een dorp was". Dit door Boekhandel Burger in Wad dinxveen samen met Repro-Holland in Alphen aan den Rijn uitgegeven werkje werd op 22 april 1981 aan burgemeester mr. A. G. Smallenbroek en de gemeen teraad officieel aangeboden, vlak voor de toen te gemeenteraadsvergadering. WADDINXVEEN Voor de maanda gavond op het gemeentelijk opslagter- rein aan de IJsermanweg gehouden ker stboomverbranding leverde de Wad- dinxveense schooljeugd zo’n 2.500 bo men in. Dat is minder dan in voor gaande jaren, hetgeen wellicht geweten kan worden aan de nieuwe lokatie: de IJsermanweg in plaats van het sport park ”de Sniep", waar de tijdelijke woonwagenstandplaats het houden van een kerstboomverbranding nu defini tief verhinderde. De gemeentelijke dienst Openbare Werken en -Bedrijven had gewoontege trouw aan de kerstboomverbranding weer een verloting met een aantal prijs jes verbonden. Voor elke twee ingele verde bomen werd één lootje uitge reikt. De trekking vond tijdens de ver branding plaats. Uitslag: Waardebonnen f 3,50: 81 (oranje), 61 (groen), 801 (groen), 301 (oranje) en 903 (oranje), 5,803 (groen), 758 (oranje), 324 (oranje), 125 (oranje) en 805 (groen).y 7,50: 83 (oranje), 638 (oranje), 824 (groen), f 10,169 (oranje), 689 (oranje), 25 (groen). Niet afgehaald: 61 (groen), 801 (groen), 803 (groen), 805 (groen), 758 (oranje), 689 (oranje). Tot eind februari kunnen de niet afgehaalde waardebon nen worden afgehaald bij de gemeente lijke dienst Openbare Werken en - Bedrijven in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Extra prijsjes voor grootste hoeveel heid bomen: 1. Ronald van Wijchen (120 bomen), Marcel Bosgra (82 bo men) en Marcel v. d. Bosch (60 bomen). 37.407 Dit laatste bedrag had een betere be stemming verdiend. De werkgroep "vandalisme" consta teert dat er in Waddinxveen minder vernielingen plaatsvinden en ook dat er meer aangiften worden gedaan als de mensen zich bewust zijn van de (finan ciële) gevolgen van de gepleegde ver nielingen. De gemeente zal stimuleren dat er op nieuw een werkgroep "vandalisme” van start gaat die zal bestuderen wat de oorzaken zijn van het gepleegde vanda lisme en hoe die oorzaken weggenomen kunnen worden. De burgemeester zal wellicht eind januari deze nieuwe werk groep installeren. TEGEN DE VLAKTE De heer Neven: "Na bijna 750 jaar bou wen bezit het dorp niet meer dan twee officieel geregistreerde monumenten, die beiden uit de vorige eeuw dateren (hervormde Brugkerk en Remons trantse Kerk). In een mateloze drang naar vernieuwing ging het ene gebouw na het andere tegen de vlakte. Een excuus was altijd wel bij de hand. Dit pand was geen monument en dat cen trum bezat geen structuur. En tóch..., wie de foto’s bekijkt uit vroeger jaren,- zal erkennen dat van de schijnbaar on geordende bebouwing een bijzondere bekoring uitgaat”. Dat Waddinxveen in 1983 750 jaar be staat mag worden afgeleid uit het feit dat onze woonplaats in 1233 werd ge sticht. In dat jaar was Rotterdam een armzalig vissersdorp. Tussen het ste deke Leiden en het Waddinxveen van toen Gaapte een tot de horizon reikend moeras. Wegen waren er niet, de Gouwe was er sinds jaar en dag wel. Be kend is dat ons dorp gehéel terzijde van de Gouwe lag. De met name bekende kolonisten van toen, die in april 1233 een aanvang WADDINXVEEN Waddinxveen bestaat in 1983 welgeteld 750 jaar. Het nu begonnen nieuwe jaar staat dus aan de vooravond van dat jubileum, dat overigens in heel wat gemeenten in ons land aanleiding is tot allerlei feestelijk heden. doch in het Waddinxveense nog tot geen enkele zichtbare activiteit heeft geleid. Wellicht is het nog niet te laat om te gaan denken aan een be paalde viering van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. leeftijd van trokken. Landelijke cijfers laten een schrikba rende toename zien van aangifte van baldadigheden of Vandalisme: in 1970 waren er 10.334 aangiften, dit liep op tot 25.322 in 1975. In 1980 waren er al ruim 69.000 aangiften bij de politie. Naar schatting zijn jaarlijks ongeveer één miljoen Nederlanders op een of an dere manier slachtoffer van geweldda dige handelingen. WADDINXVEEN In onze gemeente vindt voornamelijk vernieling plaats van ruiten, hekken, dakgoten en regenpijpen, lampen, deuren, lichtkoepels en dappannen. Ook wordt met verf geklad en worden brandblussers doelloos leeggespoten. Het is niet alleen jammer van de ver nielde spullen, maar het kost bovendien veel geld. Vernieling aan gemeentelijke eigen- wij wensen u een voorspoedig 1982 toe o stichting strijdig met artikel BW art. 2:301 lid 1c. 4. De openbare Bibliotheek Wad dinxveen is in principe strijdig met het recht op vrije informatie zoals in de internationale verdragen en in de Nederlandse grondwet bedoeld is. Bovendien is zij door bewuste uit sluiting van geïnstitutionaliseerde niet-confessionele componenten dis- eriminatoor. 5. De Openbare Bibliotheek Wad dinxveen is geen openbare bibliot heek in de zin van de Wet op het Op enbaar Bibliotheekwezen en kan derhalve niet gesubsidieerd worden. 6. Uit de voorgeschiedenis van de Waddinxveense bibliotheek en zelfs uit de huidige statuten van de Stich ting Openbare Bibliotheek Wad dinxveen blijkt overduidelijk dat de bestuurders behorende tot onder scheiden kerkgenootschappen uit de kring van de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek Waddinxveen en degenen die thans namens deze COB W zitting hebben in het bestuur van de Stichting Openbare Bibliot heek Waddinxveen zowel een groot wantrouwen koesteren jegens de op enbare bibliotheek als instelling van ongecensureerde informatievoorzie ning alsmede jegens hun medebe stuursleden voor zover deze niet uit eigen kring afkomstig zijn. AANBEVELING Het verdient aanbeveling om een nieuwe juridische basis te ontwerpen voor de Openbare Bibliotheek Wad dinxveen. De basis zou afgeleid kunnen worden van de bestuursvorm van de Sa menwerkingsschool voor Havo- Atheneum te Waddinxveen, aldus de HV-nota. Hierbij bedenke men dat zo wel VVD, PvdA, D’66 als het CDA zich in politieke programma’s hebben uitge sproken ten gunste van de toepassing van de artikelen 61-64 van de Gemeen tewet in het kader van de bestuurlijke decentralisatie. WADDINXVEEN Er is vorig jaar voor f 37.407,vernield aan ei gendommen van de gemeente Waddinxveen. Uitschieters vormen de maanden februari, april en oktober met een schadebedrag tussen de vijf en zes mille. Het woordenboek omschrijft "het bal dadig vernielen van publiek eigendom, straatmeubilair, auto's en winkelrui ten". In het afgelopen jaar was er een werk groep in Waddinxveen die zich met vandalisme heeft bezig gehouden. Het thema was "Gezond gedrag op straat". Het komt steeds meer voor dat jonge ren willekeurig mensen lastig vallen en dingen vernielen. Vooral jongeren in de 12-23 jaar zijn hierbij be- MAVO en Jan Marijn (12), zesde klas lagere school. Alle vier zijn ze nog thuis bij hun vader en moeder, mevrouw Sijtske IJmkjen van der Linden-Taeke- ma. Het echtpaar trouwde op 20 maart 1959. Kees van der Linden werd op 7 decem ber 1931 in Vlaardingen geboren. Zijn vader was daar gemeentesecretaris. Na de lagere school ging hij naar het gym nasium in Schiedam en deed later MO- staatsinrichting. Verder volgde hij post academische studies. Zijn eerste baan vond hij na zijn schooltijd bij de ge meente Leiden, waar hij bij de dienst Openbare Werken ging werken. Van 1956-1961 was hij in dienst van de griffie van de provincie Friesland in Leeuwarden. In die tijd trouwde hij met de Friezin Sijtske Taekema. Het Friese provinciehuis werd in 1961 verwisseld voor het Haarlemse stadhuis waar Waddinxveens nieuwe burgemee ster tot in 1964 op het Openbare Werken- en Gemeentebedrijven-vlak werkzaam bleef. In 1964 stapte hij over naar het kabinet van de commissaris der koningin in de provincie Overijssel te Zwolle en ging toen in Ittersum wo nen. De op die afdeling passerende bur gemeestersbenoemingen lieten hem niet onberoerd, zodat ook hij pogingen ondernam om in zo'n functie benoemd te worden. BURGEMEESTER Op 1 juli 1968 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Koudekerk aan den Rijn. Zijn drie volgende gemeenten - Haastrecht, Stolwijk en Vlist - dienden zich aan op 1 september 1975. Op Nieuwjaarsdag wordt Kees van der Lin den de eerste burger van het bijna 22.000 inwoners tellende Waddinxveen, halverwege Haastrecht en Koudekerk. De benoeming gaat in een paar weken nade viering van zijn 50-s?te verjaardag. De heer Van der Linden heeft vroeger veel aan voetbal, tennis, hockey en schermen gedaan. Het burgemeester zijn van drie gemeenten, met drie colle ges van Burgemeester en Wethouders, drie gemeenteraden en drie gemeente huizen hebben hem 6 jaar lang weinig tijd en gelegenheid geboden sportief ac tief te zijn. In Waddinxveen wil hij weer gaan tennissen. HERINDELING Inmiddels hebben de door burgemee ster Van der Linden verlaten gemeen ten Haastrecht, Stolwijk en Vlist een waarnemend burgemeester gekregen. Per 1 februari gaat in Haastrecht en Vlist de scepter zwaaien de gepensio neerde oud-burgemeester van Alblas- serdam, mr. J. H. Vijgeboom, en in Stol wijk de gepensioneerde oud- burgemeester van Gouda, Chr. van Hofwegen. Het benoemen van een waarnemend burgemeester betekent wellicht dat de drie Krimpenerwaardse dorpen erin zullen moeten berusten dat de herinde ling, waarvoor sinds 1979 plannen lig gen ter vaststelling bij de Tweede Ka mer, onafwendbaar is. De verwachting is dat de herindeling in 1984/1985 zijn beslag zal krijgen. 2.962,50 f 1.363,— f 5.185,— 4.130 5.029,07 f 2.431,19 2.705,20 f 834,— f 2,805,33 f 999,51 5.622,— f 3.340 WADDINXVEEN In reactie op de gemeentelijke bibliotheeknota heeft de werkgroep Waddinxveen van het Humanistisch Verbond de nota "Naar een openbare bibliotheek in Waddinxveen” uitgebracht. Uit de eindconclusies en aanbeveling van deze nota blijkt dat de Wad dinxveense humanisten van oordeel zijn dat er in onze gemeente nog al tijd geen sprake is van een échte openbare bibliotheek. 1. De Christelijke Openbare Bibliot heek Waddinxveen is zeker na 10 april 1979 ten onrechte gesubsi dieerd. 2. De overheersende positie van de vertegenwoordigers van de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek Waddinxveen in de Stichting Open bare Bibliotheek Waddinxveen is in beginsel in strijd met het doel en de middelen van een Openbare Bibliot heek. 3. Door de voortzetting van de doel stelling der Christelijke Openbare Bibliotheek in de Openbare Bibliot heek Waddinxveen is de nieuwe □ommen leiden lol het volgende over zicht over de afgelopen 12 maanden: Burgemeester C. M. van der Linden en zijn vrouw temidden van de bestuurders en ambtenaren tijdens de maandag morgen in de raadzaal gehouden nieuwjaarsreceptie voor het gemeentepersoneel. (Foto: Weekblad voor Waddinx- veen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN Waddinxveens per 1 januari 1982 benoemde bur gemeester C. M. van der Linden, die tijdens de morgenmiddag (donder dag 7 januari) te houden bijzondere gemeenteraadsvergadering zal wor den geïnstalleerd, is zowel in het oud als in het nieuwe jaar al een aantal maal in het gemeentehuis gesignaleerd. Zo was hij, in gezelschap van zijn vrouw, afgelopen maandagmorgen op de nieuwjaarsreceptie in de raadzaal. Daar ontmoetten ze alle gemeente ambtenaren. Behalve dat Wad dinxveens nieuwe burgemeester een kort woord sprak, voerden ook wethou der A. Hvan Gent, gemeentesecretaris J. Meuleman en Openbare Werken- directeur A. M. Zwamborn het woord. Waddinxveens eerste burger Cornells Marie van der Linden, wiens maakten met de ontginning van de wil dernis, gebruikten de Gouwe als basis voor hun ontginning. Vandaar trokken ze een paar honderd meter het land in. Aan het einde van het nieuwe land bouwden ze hun hoeven. En de weg die langs hun woningen werd aangelegd was de "gemeene, Suytense wegh", het latere Noordeinde en de Dorpstraat. Toen elf jaar later opnieuw een aantal kolonisten hier neerstreek, groeide er tussen het Zuid- en het Noo- reinde "het oude dorp”. Daar was de kerk, daar woonden de chirurgijn en de wagenmaker. Daar stond het rechthuis. (Elders in dit Weekblad voor Wad dinxveen een verhaal over de eerste Wad dinxveense kolonisten en de Hollandse Graven benoeming half november vorig jaar bekend werd, is lid maat van de Nederlandse Hervormde Kerk (in de Waddinxveense situatie hervormde Immanuëlkerkgemeente), lid van het Christen-Democratisch Ap pel (CDA/, afkomstig van de Christelijk Historische Unie (CHU) en vader van vier kinderen: Trix (20), volgt de Schoevers-secretaressenopleiding in Den Haag, Marjolein (18), eindexa menklas HAVO, Kees (15), tweede klas

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 1