INBRAKEN IN WONINGEN I Branden en vernielingen Oudejaarsnacht 1981/1982 ’’Woest en ledig” D. C. van Doom vertoont drie China-films Hoe de nederzetting 750jaar geleden een succes werd De kolonisten die in april 1233 Waddinxveen stichtten POLITIENIEUWS WADDINXVEEN I ih Xa WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 6 JANUARI 1982 Langs de St. Victorstraat verdween een glasbak in een sloot. (Foto: Week- c kocht voor hun laatste uitbreiding, ver- g te maken. ’’Onsen luden van Waddinxvenen” ver kregen het land tegen ’’allen sulken rechte” als hun voorzaten ”ende si... van onsen ouderen ende van ons heb ben.” Poeliën en Zuid-Waddinxveen grens den niet dadelijk aan elkaar. Vijfent wintig jaar lang gaapte er nog een flinke strook wildernis tussen de beide am bachten. Langs de Gouwe lag het land van Hendrik van Velzen, die het in 1280 verkocht aan Hubrecht van der Werve. Aan hem dankte dit gebied weldra zijn naam: Hubertsgerecht. LEEN De rest van deze strook wildernis, ver der landinwaarts en achter het Noor- aan zijn neef Simon van Teijlingen. Twee Breinen maakte men van hun ervaring gebruik. Ook deze pioniers gebruikten de Gouwe als basis voor hun ontginning. Zij trokken echt veel dieper de wilder nis in. Waren de Zuidwaddinxveners zes voorlingen ver naar het westen ge gaan, de bewoners van Poliën maakten hun land twaalf voorling 208 meter) lang. Zij gingen dan ook niet aan het einde van hun nieuwe bezitting wonen, maar halverwege. Zodoende kwam de weg, waarlangs de Poliër hofsteden stonden in het verlengde te liggen van het Zuideinde. Er was natuurlijk maar één toepasselijke 'naam voor: Noor- dendse weg. Eén van de ’’copers”, Wilhelmus, werd al direct aangesteld als schout. Namens kolonisten hield schout Wilhelmus con tact met de Graaf. Hij was hun verte genwoordiger als de Graaf zich over kwestie van algemeen belang met zijn onderdanen wilde beraden. Ook sprak de schout recht in het ambacht, behalve over zware misdrijven waarop lijfstraf fen stonden. Enkele buren stonden hem hierin bij. DEGRAAF De verstandhouding tussen de Ho- landse Graven en de kolonisten was uit zonderlijk goed. Vond men b.v. dat de schout niet voldeed, en men kon dit de Graaf aantonen, dan werd een ander in zijn plaats aangesteld. Het blijkt eve neens uit hun bereidheid voortaan ’’bede” te gaan betalen. De ’’bede” was een grondbelasting, die de landsheer j inde. En hoewel de ’’welgeboren lieden” hiervan vrijge steld waren, gingen zij vrijwillig de ver plichting aan om dit bedrag toch aan de Graaf af te dragen. Van het begin af aan was er dus duide- WADDINXVEEN De Waddinxveense rijkspolitie is geroepen na in braken in woningen aan de Jacob Catslaan, het Jan van Bijnenpad en de Mozartlaan. Telkens werden geld en waardevolle goederen vermist. de Provinciale Waterstaat uitvoerde. In verband met deze bergingswerkzaam heden werd de Henegouwerweg over dag afgesloten van de kruising nabij de 1 - met de Verkeersgroep der Rijkspolitie werd door de politiekorpsen te Wad- dinxveen en Boskoop verkeersregelend opgetreden. Door duikers van een duikploeg werd onder water een onderzoek ingesteld naar eventuele lekken. Deze werden overigens niet aangetroffen. Ook werd door de door de politie' gealarmeerde Arbeidsinspectie een onderzoek inge steld. Overigens konden de takel- werkzaamheden eerst omstreeks 12.40 uur aanvangen. Kort na het middaguur groeide een flinke verkeerstoeloop op de Henegouwerweg vanuit de richting Gouda. De rijkspolitie Waddinxveen en de Goudse Gemeentepolitie moesten hier bij verkeersregelend optreden. Via de radio werd het verkeer op de hoogte ge steld van de stremming op de Henegou werweg en werden omleidingsroutes aangegeven. Omstreeks 15.55 uur werd gemeld, dat het lek boven water was. Een half uur later werd gemeld, dat de kranen waren losgekoppeld en dat de weer drijvende heistelling voor verdere controle en no dige reparatie werd gesleept naar de loswal nabij de Waddinxveense hef- brug. Het scheepvaartverkeer werd daarna weer vrijgegeven. Dit was vanaf deze morgen ca. 06.30 uur gestremd. DOORGEREDEN Op dipsdag>29'<iècember om 17.30 uur reed de bestuurder van een Fiat op de Henegouwerweg richting Gouda. In de richting Waddinxveen stond een file. Plotseling reed vanuit deze file een gele VW-Golf de verkeerde rijbaan op, waardoor de bestuurder van de Fiat moest remmen en daar hij niet naar rechts kon uitwijken, reed hij tussen de file door naar links (een handeling ter voorkoming van een aanrijding), raakte daarbij in de slip en kwam in de berm tot stilstand. Overigens was hiervan lichte materiële schade het gevolg. De gele VW-Golf reed door. AANRIJDINGEN Op dbnafecdag 31 december om 12.00 uur vond er op de Henegouwerweg na bij de afrit rijksweg 12 een aanrijding plaats tussen 2 personenauto’s. Een van de afrit komende automobilist ver leende geen voorrang aan een op de Henegouwerweg rijdende bestuurder. Beide auto’s werden flink beschadigd. Zij moesten door takelbedrijf Hijkoop worden afgesleept. De voertuigen zul len aan een technisch onderzoek wor den onderworpen. Op zaterdag 2 januari om 12.05 uur deed zich nabij de splitsing Staringlaan- Brederolaan een ongeval voor tussen 2 personenauto’s. Een op de Staringlaan rijdende personenauto sloeg linksaf de Brederolaan op en merkte daarbij een tegenligger te laat op. Lichte materiële schade was het gevolg. de 13e eeuw gebouwde kerk. Allereerst is er de plaats, waar tot 1838 de dorps kerk stond. Nog steeds ligt daar het kerkhof. Latere geslachten, die niet meer wisten hoe ons dorp ontstaan was, hebben zich er wel eens over verwonderd dat de kerk zover van de Gouwe lag. Voor de kolonisten was dit echter het ideale punt. Het was een vaste gewoonte van de oude pioniers om de lange rij boer enhoeven langs de ’’gemeene weg” te onderbreken, door in het midden daar van een kerk te bouwen. Zo verrees de kerk tussen het Zuid- en het Noor- deinde, en aan het eind van het kerke- pad (nu de Kerkstraat) wees de toren omhoog. Nu was het gebied, waarbinnen de kerk lag, juist het oudste ambacht van Wad dinxveen. Ambachtje beter gezegd. Want het land van Jacobus van Zeven huizen was in 1233 niet groter dan de strook land, die tegenwoordig tussen de Kerkweg en de Dorrekade ligt. Meer omvatte het niet, maar voor de kerk bood het ruimte genoeg. Een ander argument voor een hoge ou derdom van de kerk wordt in een_ 18e eeuws handschrift reeds genoemd. In 1538 moesten de kerkmeesters het dak van de kerk vernieuwen, ”met wagen- schodt ende met leyen, maer de span- naets bleeff staen.” De conclusie was dan ook: ’’Moetende de Noortkerk al zeer oud zyn, alsoo men in den Jaer 1538 genootzaekt was een nieuwe dak van den choor af tot den Tooren toe te timmeren.” Het oude dak, dat toen verwijderd werd, kan zeer wel mogelijk destijds door de stichters van de kerk aange bracht zijn. Dat was in 1538 zo’n drie honderd jaar geleden. Een aanneme lijke leeftijd voor een kerkdak. Het waren zeker niet de geringsten van het volk, die deze onderneming aan durfden. Welgeboren mannen waren het, mogelijk behoorden ze zelfs tot de leenadel. We moeten dus niet te gering denken van deze stap die zij deden. Zij hadden er veel voor over om hun rid dermatige leefwijze op te geven, mét sommige daaraan verbonden voorrech ten. Voortaan woonden ze met hun fa milie in het afgelegen veen en leefden er als gewone boeren. Ze brandden er de begroeiing plat en groeven er naar oostrijnse gewoonte paralelle sloten doorheen, die zij recht streeks uit lieten monden op de Gouwe. Na al deze inspanningen kon het ploe gen beginnen. Zes maal lieten ze hun span een voor door de nieuwe aarde trekken, zonder hei te wenden. Toen hielden zij halt en bouwden daar hun hoeven. De nederzetting werd een succes. De kolonisten zaaiden, oogstten hun graan of weiden er hun vee. Naast elkaar woonden ze aan de ’’gemeene, Suy- tentse wegh”. Uit het midden van hèn stelde de Graaf een schout aan. Hij koos Nicolaus. NIEUWE KOLONISTEN Zuid-Waddinxveen bleef niet lang de enige nederzetting. Ten noorden van de bestaande gemeenschap vestigde zich in augustus 1244 opnieuw een aantal kolonisten. Nu waren het Wilhelmus Scultetus, Theodoricus Dosin, Gerar dus Abben en Mauncius de Leijdemuda per nederzetting en hun gezellen, die land kochten van - ':- de Hollandse Graaf. In die dagen was dat Willem II en het veenland dat zij van hem kochten stond bekend als Po liën. Hier staat de Waddinxveense amateur-historicus C. Neven (links) op de foto toen hij op 22 april 1981 (na het in 1978 verschenen boek "Omme 't woort Gods”) het boekje ’’Toen Waddinxveen nog een dorp was” aan burgemeester mr. A. G. Smallenbroek aanbood. In het midden boek handelaar W. Burger. (Foto:Archief Weekbladvoor Waddinxveen). meer om dat land te verkopen. Men vond het maar een ’’coene coop”. Het land hield er zijn naam aan over, en Hanne Coenecoop, die erop woonde, eveneens Graaf Willem IV wilde er in 1340 geen moeilijkheden meer over maken en daarom legaliseerde hij de hele handel maar. Een jaar later begonnen Dire die Raed, Dire die Vrye en bovenge noemde Hanne turf te delven. Aan hen komt de twijfelachtige eer toe, een be gin te hebben gemaakt aan de onder gang van een welvarende landbouwko lonie. Want welvarend was Waddinxveen toen 1 Naast veeteelt werd erop behoor lijke schaal landbouw bedreven. Van de verbouwde rogge en gerst werden ko- rentienden opgebracht. Het was zelfs zoveel, dat in de eerste helft van de 14e eeuw deze opbrengsten uit de Rijn landse veendorpen de ruggegraat vorm den van het grafelijk inkomen. KERK En hoe stond het nu, zo vragen we ons natuurlijk af, in die dagen met de Kerk? Op dit gebied rijzen er meer vragen, dan er antwoorden te geven zijn. Kerk ten de eerste kolonisten in de kapel van Bloemendaal? Het is niet onmogelijk, maar we weten zelfs niet met zekerheid of deze kapel wel ouder was dan de kerk van Waddinxveen. Eerst in 1365, als er voor de laatste maal grond voor ontginning uitgegeven wordt, is er sprake van de ’’prochie van Waddijns- vene.” Toch werd de kerk waarschijnlijk al door de eerste ontginners gebouwd. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de parochianen het meer dan honderd jaar zouden hebben gedaan zonder kerkgebouw. Verschillende redenen pleiten voor een in de eerste helft van Van de telefooncel bij de St. Victorstraat bleef geen ruit heel. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Hoewel de Oude jaarsnacht in Waddinxveen een stuk ru stiger is verlopen dan in de grote steden waar veel dingen al gauw normaal wor den genoemd, is toch ook in ons Gou- wedorp de jaarwisseling allerminst on gemerkt voorbij gegaan. Een paar slooppanden aan de Kerkweg- Oost gingen in vlammen op, een ver- keerszuil werd omgeslagen, een ver nielde telefooncel, een in het water ge gooide glasbak, Brandjes op een aantal kruispunten, ingegooide ruiten en een gedeeltelijk rode Staringlaan van het vuurwerk. Het daglicht van Nieuw jaarsdag maakte deze trieste oogst zichtbaar. Op de avond van Oudejaarsdag werd om vijf minuten voor half elf gemeld, dat er brand was uitgebroken in enkele slooppanden aan de Kerkweg-Oost. Het betrof hier een uitslaande brand. De spoedig gealarmeerde vrijwillige Waddinxveense brandweer was het vuur omstreeks 23.25 uur meester. Na- blussingswerkzaamheden duurden tot ongeveer half een. In verband met in stortingsgevaar werd het weggedeelte van de Kerkweg-Oost ter plaatse afge sloten voor het verkeer. De juiste oor zaak van de brand is niet bekend gewor den, maar het lijkt erop dat deze is aan gestoken. In de vroege ochtend van Nieuwjaars dag werd bij de Waddinxveense rijkspo litie gemeld, dat de verkeerszuil op het K.W.-Plein was gesloopt. Deze vernie ling is vermoedelijk tijdens de oud- en nieuwfestiviteiten gesneuveld. Er von den nog enkele vernielingen plaats. On der meer moestde telefooncel in de St. In de week van Kerstmis werden inbra ken in twee woningen gepleegd. Dit ge beurde aan de Jacob Catslaan (ont vreemd 20 girobetaalkaarten, f 300, aan zilveren munten en f 550,en aan het Jan van Bijnenpad (ontvreemd een gouden horloge en een gouden armband, totaal ter waarde van ca. 4.500,—). Op woensdag 30 december werd, ver moedelijk op klaarlichte dag, ingebro ken in een woning aan de Mozartlaan. Vermoedelijk is men via de keukendeur binnengekomen. De slaapkamer bleek te zijn doorzocht. Een fles werd van wat kleingeld ontdaan en verder werd een sieradenkistje geleegd. Ontvreemd wer den 5 spaarbankboekjes, een horloge en diverse gouden en zilveren kettin gen, armbanden en een aantal ringen. INBRAKEN KELDERBOXEN In december werd ontdekt dat 5 kelder- boxen, welke zijn gelegen onder de flat aan de Wingerd, waren opengebroken. Uit twee boxen werden een damesfiets en een paar witte kunstschaatsen ont vreemd. Op dinsdag 29 december werd vanuit een kelderbox onder de flat aan de Nic. Beetslaan een kinderbad en een tijd klok weggenomen. Bij deze diefstal werd niets verbroken. Op dezelfde dag werd vanuit een fiet stas een lectuurtas, inhoudende een bij bel, notitieboekje e.d., weggenomen. DIEFSTAL RIJWIELEN De afgelopen week werd bij de Wad dinxveense rijkspolitie 4 keer aangifte van diefstal van epn fiets gedaan. 1 sta len ros werd teruggevonden. RIJDEN ZONDER RIJBEWIJS Op woensdag 30 december werd een man, die niet in het bezit was van een rijbewijs, rijdend in een personenauto aangetroffen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. BEKENDE DADER Op dinsdag 10 november 1981 werd overdag vanuit een boven een winkel gelegen woning een geldkistje, inhou dende een bedrag aan geld ca. f 4.000,weggenomen. Door de ge meentepolitie te Utrecht werd een 23- jarige zwerver aangehouden, die be kende deze diefstal te hebben gepleegd. Van het ontvreemde geld is nagenoeg niets meer overgebleven. STREMMING Op dinsdag 29 december 06.26 uur werd - zoals we vorige week al hebben ge meld - bij de Waddinxveense rijkspoli tie gemeld, dat in de Gouwe een drij vende bok met daarop een heistelling was gekanteld en gedeeltelijk onder wa ter lag. Dit gebeurde in het water ter hoogte van bakkersbedrijf Van der Loo aan de Noordkade. De heistelling werd gebruikt bij schoeiingswerkzaamheden. De Goudse kraanbedrijven Kruisinga en Nederhof moesten ter plaatse takel- werkzaamheden uitvoeren. De drij vende installatie is eigendom van het bedrijf Van Hees en Zonen uit Utrecht, die de werkzaamheden in opdracht van Victorstraat het ontgelden. Van de cel bleef geen ruit heel. De glasbak, welke normaliter in de St. Victorstraat voor de St. Jozefwijkschool staat, werd in de sloot aangetroffen. Van een woning aan de Zuidkade werden twee ruiten ingegooid. VUURWERK Er blijkt ook op heel wat kruispunten, zoals bij de St. Victorstraat, op de hoek Trompstraat-Piet Heinstraat en bij de Koningin Wilhelminaplein, vuurtjes te zijn gestookt, waarbij vaak kerstbomen als materiaal werd gebruikt. Opgevallen is ook dat er in Waddinxveen behoorlijk wat vuurwerk de lucht is ingegaan, al zijn er per wijk de nodige verschillen. Zo was er in de Oostpolderwijk (Zuid kade 1) sprake van een matig vuur- werkgebruik. De bewoners daar had den waarschijnlijk een betere bestem ming voor hun geld. De vuurwerkver- kopers in Waddinxveen zagen vooral op Oudejaarsdag lange rijen mensen de toonbank passeren. Bij vuurwerkcontrole door de Wad dinxveense rijkspolitie gedurende de laatste dagen van 1981 werd tegen een aantal jeugdige Waddinxveners proces- Het bewerkelijke land was hij kwijt, ’’gherechte ende tiende” hield hij zelf. Alleen de eerste vijf jaar hoefden zij niets te betalen. Het land bracht im mers nog niets op in die jaren. Het was nu bijna gebeurd met de ont- Graaf in zijn krijgsmacht te dienen. Zij ginningen in Waddinxveen. In het begin i„v.l* 7-r i1 van de 14e eeuw verkocht Katarina de Durbuy, Vrouwe van Voorne, een stuk ten westen van Zuid- Waddinxveen. Maar met die ”coop” was iets niet pluis, zij had geen recht Op het Koningin Wilhelminaplein werd een verkeerszuil omgeduwd. (Foto: Weekbladvoor Waddinxveen/SjaakNoteboom). blad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). verbaal opgemaakt daar zij veel over- Bij één jongen, een 17-jarige plaatsge- last bezorgden door overdag vuurwerk noot, werd een stiletto en een dolkmes af te steken, dan wel dit in de richting aangetroffen. Deze twee wapens zijn van fietsers en voetgangers te gooien, inbeslaggenomen. door C. NEVEN WADDINXVEEN Toen Nicolaus de Gnepwich, Horbardus de Ael- smere en Woubrectus op een morgen in april van het jaar 1233 op de Gouwe-oever stonden was er heel wat werk te doen. Naar het westen strekte zich de wildernis voor hen uit, die zij zojuist van Graaf Floris IV in eigendom hadden verkregen. Het wilde veen, een onafzienbare vlak te, begroeid met ruigte en kreupelhout; drassig en onbewoond. Links van hen, Ver naar het zuiden glinsterde het veenwater, dat zich traag naar de Gouwe bewoog en hun nieuwe bezit aan die kant be grensde. Aan hun rechterhand lag de andere grens: een smal strookje land dat eigendom was van Jacob Diedericksz. van Zevenhuizen. De kersverse eigenaars kwamen allemaal uit de streek ten oosten van de Oude Rijn, waar men wist wat het was om venen te ontginnen. Tot bij WADDINXVEEN In de eeuwen voor 1233, toen met name bekende koloni sten het huidige Waddinxveen stichtten, was het land hier woest en ledig. Een dunbevolkte streek, met veel eikenbos en daarachter het moeras. Het woud dat er hier was kreeg in het jaar 800 te maken met een geweldige storm, die de oude bossen velde. Deze ramp drukte een blijvend stempel op het landschap, toen grote gebieden in de daarop volgende eeuwen veranderden in moerasvenen. Dat staat in het door de Waddinxvener C. Neven geschreven boek "Omme ’t woort Gods” over de kerkhistorie van Waddinxveen van 1233-1657. Dit door de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Waddinxveen samen met Repor- Holland in Alphen aan den Rijn uitgegeven boek verscheen in 1978. Omdat Waddinxveen in 1983 750 jaar bestaat citeren we uit het eerste hoofdstuk van dit boek, omdat het daarin gaat over de eerste kolonisten van Waddinxveen en hun verstandhouding met de Hollandse Graven. Het verhaal van de heer Ne ven over het begin van Waddinxveen staat hierbij afgedrukt. lijk sprake van loyaal aanvaard gezag, wat gepaard ging met een gewaar- gat hij niet hiervan melding borgde vrijheid. Overheid en kolonisten i..j„ hadden elkaar nodig, en zij wisten het. De vestigingsvoorwaarden waren voor delig voor de ontginners de prijs voor het Tand niet te hoog en de bede niet te zwaar. Ook waren dit geen lokmiddelen op zich. Hadden zij bij hun komst in 1233 nog voor de grond betaald, in 1260 kregen schout Nicolaus en zijn buren land voor uitbreiding zonder betaling. Alleen vroeg Gravin Aleidis hen voortaan op st. Martijnsdag bede en tienden te beta len. Deze welwillende houding moet de pioniers van het eerste uur veel voldoe ning hebben gegeven. Eén van hen maakte dit helaas niet meer mee. Zijn plaats was ingenomen door Gherardus deinde gaf Graaf Floris V als leen de Woude. Raakte de Graaf in een oor- j 'f log verwikkeld, dan werd hij trouw door maanden daarna, in november 1269, zijn kolonisten gevolgd. Zij streden niet verkocht Simon het veen aan een vijftal alleen wanneer hun eigen woongebied ontginners. Hij had het goed bekeken, bedreigd werd, maar dienden steeds de 1 J - i— Graaf wanneer deze oorlog voerde. Niet om het voordelige land volgden ze hun heer. Als vrijen, welgeborenen wa ren zij ook voor hun komst naar Wad dinxveen reeds persoonlijk verplicht de c i. x rrt' kenden hun plicht, en de Graaf hun recht. Floris de Vijfde wist hoe zij vooral op land dat laatste gesteld waren. Toen hij de Zuidwaddinxveners in 1290 land ver- WADDINXVEEN Tot de groeiende groep Waddinxveners, die op bezoek is geweest in China behoort ook apothe ker D. C. van Doorn. Op initiatief van de Culturele Commissie van het Dienst- verleningscentrum Waddinxveen zal hij donderdagavond 14 januari samen met zijn vrouw een drietal films laten zien over dit verre en prachtige land. De rol prenten zullen worden vergezeld van reiservaringen van het Waddinxveense echtpaar. De avond wordt zoals gebruikelijk ge houden in de toneelzaal van het Anne Frank-centrum en begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt één gulden per persoon. Zij die moeilijk op eigen hefbrug tot Boskoop. In samenwerking gelegenheid naar hetAF-centrum kun- met de Verkeersgroep der Rijkspolitie nen komen kunnen gebruik maken van werd door de politiekorpsen te Wad- de mogelijkheid het bekende telefoon nummer 5555 te draaien, vanwaar het vervoer zal worden geregeld. Trouwe lezers van het Weekblad voor Waddinxveen weten dat ook de Wad dinxveense mevrouw A. Ruts-Valk naar China is geweest en daarover uitvoerig in onze krant heeft geschreven. In onze krant hebben we destijds ook het be zoek gemeld dat de Waddinxveense ambtenaar Sjoerd Veerman aan China heeft gebracht.Hij maakte een drie we ken durende (arbeiders)reis naar China in het kader van het vriendschapsver drag tussen Nederland en China. Sjoerd Veerman: ”Een reis naar China maken is een unieke ervaring. Opval lende karakteristieken van de Volksre publiek China zijn haar grootte, haar culturele erfenis en haar politieke sa menstelling. Tesamen maakt dat China tot iets groots en onbegrijpelijks. Er zijn meer dan 800 miljoen Chinezen, samen een kwart van de wereldbevolking. Zij hebben allen dezelfde geschreven taal, die heel anders is dan de onze. Ook hun ideeën over de beste manier om een land te besturen verschillen in veel op zichten van de onze en ze hebben een geschiedenis en een cultuur waarop dé meesten van hen heel trots zijn, maar die ze ook heel kritisch kunnen bekij ken. De manier waarop de Chinezen over zichzelf als volk denken is voor ons gevoel vaak wat ouderwets, een beetje alsof ze allemaal familie van elkaar zijn. Hoewel het land een kwart van de we reldbevolking bevat, beslaat het op geen stukken na een kwart van het op pervlak van de wereld, al is het wel ko lossaal groot. Van Beijing (Peking) naar onze tweede stad in het noorden was 841 kilometer reizen, dat wil zeggen 12 uur met de trein. Voor ons als toeristen was dat maar een peuleschilletje want wij hadden slaapcabines en een eetwa- gon. De Chinezen daarentegen moe sten die twaalf uren zitten of staan om maar één of twee dagen thuis te kunnen zijn. Van Shenyang naar Shanghai was 2029 kilometer ofwel 2 uur vliegen. Deze afstanden zouden in Europa bete kenen dat je vanuit Friesland ongeveer in het Middellandse Zee gebied zou komen. GESCHIEDENIS Wie een land wil leren kennen moet na tuurlijk ook iets van de geschiedenis weten. De Chinese geschiedenis heeft een andere loop gehad dan de Eu ropese. Er komt niets in voor dat te ver gelijken is met de langdurige inzinking van de Middeleeuwen, niets dat lijkt op onze Renaissance. Bijna tweeduizend jaar lang zijn de Chinezen haast on veranderd hetzelfde blijven denken over allerlei zaken. Het niet- alfabetische schrift van de Chinezen vormt een duidelijke band tussen de oude geschiedenis en het tegenwoor- dige-Gfaimk- De eerste bekende gege vens van China zijn van 4000 jaar vóór Christus. Een bepaald patroon heeft zich door alle eeuwen heen gehand haafd, van enige honderden jaren voor Christus tot 1911. Een sterke heerser grondvestte een nieuwe sterke dynastie. Onder het bewind van zo’n sterke heer ser en soms ook nog onder zijn bek waamste opvolgers, werd dan in heel China een zekere orde gevestigd en ge handhaafd. Opstandige provincies wer den aan het keizerlijk gezag onderwor pen en de barbaren die het land binnen vielen werden verdreven. Het was ”De wolf van Tjin”, Tjin Sje Hwang-ti die Noord- en Zuid-China verenigde bin nen de huidige grenzen. Het was ook deze keizer die de grote Muur liet bou wen langs de hele noordgrens van China, dat wil zeggen, hij heeft eert aan tal reeds bestaande verdedigingswer ken tot één muur samengevoegd. Zo’n groot land kan natuurlijk onmogelijk bestuurd worden door één man. Daaróm ontstond er een klasse van ont wikkelde ambténaren. Als Marco Polo en na hem de zeventiende-eeuwse Je zuïeten in China komen, staan ze ver steld over het geordende bewind. CONFUCIUS De officiële grondlegger van de Chinese filosofie was Confucius. Con fucius leefde van 551. tot 479 voor Chri stus, ongeveer tezelfdertijd als de we sterse wijsgeer Socrates. Confucius was geen godsdienstige profeet in de zin van Boeddha of Mohammed. ”Als je de le venden als niet kent, hoe zou je dan iets van de doden afweten?”, aldus Confu cius. In de officiële leer van het confu cianisme is er geen sprake van een le ven na dit leven. In de achttiende eeuw nam in Europa de vraag naar Chinese goederen toe, bijv. Chinese zijde, Chinees porcelein en Chinese thee. Deze handel was voor Europa een kostbare geschiedenis. De Chinezen wilden namelijk niets weten van Europese goederen en er stond dus geen uitvoer tegenover de invoer. Alles wat uit China kwam, moest met zilver worden betaald. Daar moest volgens de Europeanen iets op uitgevonden wor den. Ze vonden uit, dat ze wél in China opium uit Brits-Indië konden verkopen. Vooral Engelse kooplieden zijn rijk ge worden van de opiumhandel met Kan ton. Dit druggebruik verontrustte de Chinese regering echter en ze verboden de opiuminvoer. Dit leidde tot de eerste Opiumoorlog tussen Engeland en China (van 1839 tot 1842). Voor de Chinezen geldt de Opiumoorlog als het begin van de ’’imperialistische agressie” tegen China. Met groot gemak werd deze oor log door Engeland gewonnen. Daarom kon een grote prijs voor vrede worden gevraagd. De Chinezen moesten meer havens openstellen voor de handel; te vens moest het eiland Hongkong wor den afgestaan (tot 1999) en verder moe sten de Chinezen de kosten van de oor log betalen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 25