Jaaroverzicht Goudse Kamer geeft beeld van gang van zaken bedrijfsleven W’veen en Boskoop Zuidhollandse Glascentrale Boskoopse veiling Paradise en Forest in De Bonkelaar Een boekenbon? Dansavond van Instuif Inn Coopertest Van Duyn BV I te *r I i g gunstige vestigingsp- geheel ei- NIET SEIZOENGEBONDEN keersveiligheid op de weg er niet beter op. WOENSDAG 13 JANUARI 1982 WADDINXVEEN Zaterdagavond 23 januari om acht uur houdt de Wad- dinxveense danssociëteit Instuif Inn ’77 in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad in Waddinxveen de eer ste dansavond in dit nieuwe jaar. De muzikale medewerking die avond is in handen van The Ditchers. Kaarten kun nen besteld worden op donderdaga vond 21 januari tussen zeven en negen uur op telefoonnummer 01828-7488. TEXTIELINDUSTRIE Koninklijke Gouda Garen B.V. is in au gustus 1981 van Gouda naar Wad dinxveen verhuisd. Het gevolg hiervan was dat de machines enige tijd stilston- Door de handel zijn enkele oriënte rende reizen gemaakt naar verschil lende landen in Zuid- en Midden- Amerika om te zien of daar afzetmoge lijkheden te creëren zijn. De kwaliteit snormencommissie heeft zich ook in het afgelopen jaar weer gebogen over de mogelijkheden van meer uniformi teit bij de teelt en de behandeling van diverse gewassen en de kwaliteit ervan. De verschillende studieclubs zijn zeer aktief en worden daarbij gesteund door de voorlichtingsdienst van het consu- lentschap om allerlei problemen in de riefstelling en de arbeidsintensiviteit van deze bedrijfstak, geleid tot een ver breking van bedrijfseconomische renta biliteit. In de komende jaren wordt uitgegaan van een verdere stijging van het aantal vervoerde reizigers. De sterke stijging van het spitsvervoer (ca. 8%) ten op zichte van het vervoer tijdens de dalu ren (ca. 2%) leidt tot een ongunstige in vloed op de kosten per bedrijfskilome- ter, daar slechts gedurende een ge deelte van een (werk)dag de volledige capaciteit wordt vereist. Door het rij den met (meer) gelede bussen en een groter aantal parttime rijdende perso- neelsleden zal de genoemde kostenont wikkeling zoveel mogelijk worden te gengegaan. De bedrijfsplanning is gebaseerd op een groei van het bussenpark van 550 bus- sen in 1981 tot 667 bussen in 1986. Met name in de stedelijke agglomeraties biedt het openbaar vervoer een niet te veronachtzamen vermindering van de verkeersdruk en is daarom een belan- Ook in de utiliteitsbouw kampt men met problemen. Het aanbod van werk is minder en het prijsniveau is laag. De aannemers worden door de opdracht gever tegen elkaar uitgespeeld om er de laagste prijs uit te slepen, hetgeen voor de gemiddelde aannemer het nog moei- lijker maakt. Slechts een enkel bedrijf boekt nog steeds gunstige resultaten. Indien mogelijk blijft men aandacht schenken aan vernieuwingen van het bouwproces waardoor de kosten ge drukt kunnen worden. MAKELAARDIJ ONROEREND GOED De resultaten van de makelaarskanto ren zijn in 1981 ten opzichte van 1980 nog meer verslechterd, veel kantoren draaien met een negatief economisch resultaat en er wordt dan ook naarstig uitgezien naar een gunstige kentering in de markt. WOONHUIZEN De vraag naar woonhuizen in de oud- bouwkoopsector was laag; alleen de huizen met prijzen tot f 150.000 ver toonden een redelijke verkoop. Het ge volg is dat in het algemeen de prijzen met 10 a 20% zijn gedaald, terwijl de prijzen van woonboerderijen nog ster ker gedaald zijn. In de sector nieuwbouw ligt dewerkoop zo goed als stil. Zelfs de afzet van pre mie A-woningen (tot 135.000) - die in tegenstelling tot de premie B-woningen (tot 175.000) - in het begin van het jaar nog redelijk vlot verliep, stagneert nu.- De slagersbedrijven zijn niet ontevre den over 19§1 hoewel er een duidelijke verschuiving valt te constateren van duurder vlees naar goedkoper vlees. Ook worden de gekochte hoeveelheden van duurder vlees minder. De kosten van varkensvlees zijn gestegen. De ver koop van luxe artikelen zoals salades, barbecue- en fondue-artikelen loopt goed. De dames- en herenkappersbedrijven bemerken een omzetdaling. Doordat de beurs minder gevuld is gaan de mensen veel meer zelf doen. Men gaat de kinde ren zelf knippen. Volwassenen bezoe ken de kapper nog wei, maar minder frequent. De kappersbedrijven zijn ge neigd met zo min mogelijk personeel te werken. Daarentegen is het aantal solli citaties van aspirant-kapsters zeer hoog. Als deze sollicitanten niet aan de slag kunnen komen, zal de' ’’beunhaze rij" (huiskappers), waarvan men nu ook al hinder ondervind, nog toenemen. Voor 1982 verwacht men eenzelfde om zet als in 1981 te kunnen realiseren, mede door het voeren van acties, het doen van aanbiedingen en het verkopen van zogenaamde impulsartikelen zoals lederwaren, tafelkleden en handwerkartikelen. BOUWNIJVERHEID Het is algemeen bekend dat de bouw in zijn totaliteit stagneert. Bedrijven die projecten hebben uitgevoerd in de vrije sectorbouw kampen met het probleem dat deze woningen niet of nauwelijks te verkopen zijn - waarvan mede de hoge rentestand oorzaak is. De laatste maan den zijn een flink aantal woningen te gen sterk verlaagde prijzen verkocht, waardoor grote verliezen zijn ontstaan en het ziet er niet naar uit dat er snel verbetering in deze situatie zal komen. boomkwekerij op te lossen of nader tot een oplossing te brengen. Dat men in de boorhkwekerijwereld aktief blijft, is een goed teken en geeft de beste mogelijk heden om de moeilijke tijden het hoofd te bieden en de stijgende kosten op te vangen. Zoals verwacht is de produktie van ka merplanten in 1981 sterk gestegen. Veel bloemen- en groente-exporteurs zijn zich het laatste jaar gaan bezig houden met de export van kamerplanten, mede om lege ruimten in hun wagens op te vullen. Aan kwaliteitsnormen yordt echter weinig aandacht besteed, het geen betreurd wordt door de kamerplantenhandel. DETAILHANDEL, AMBACHT EN BOUWNIJVERHEID Voor de woninginrichting was 1981 •geen gunstig jaar; de omzetdaling die plaatsgevonden heeft is onder andere veroorzaakt doordat het besteedbaar inkomen is gedaald. Bovendien wordt woninginrichting vaak gezien als een sluitpost. De aanschaf van duurdere ge bruiksartikelen in de woningmarkt wordt uitgesteld. Het verminderde be steedbaar inkomen wordt door de con sument eerst aangewend voor voeding, reizen, het gebruik van de auto en kle ding, hoewel ook hier een teruggang is te constateren. Pas daarna besteedt men geld aan (vernieuwing van) de wo ninginrichting. Bovendien is de vervan ging van woninginrichting afgenomen door de instorting van de huizenmarkt. Voor 1982 verwacht men een gelijke omzet als in 1981, hoewel men wel wat voorzichtiger is met voorspellen. Ook in de modezaken is merkbaar dat de consument minder besteedt, hetgeen ook consequenties heeft voor de omzet van in- en verkoopcombinaties voor de detailhandel zoals b.v. Hobofaam Gouda. In de doe-het-zelf zaken en bouwmark ten is de omzet gedaald, mede door de achterblijvende woningverkopen. Ook de keukenverkopen, die de afgelopen jaren toenamen zijn in 1981 drastisch afgenomen. De verkopen van sanitair zijn stabiel. De luxe- en huishoudelijke artikelenza ken zijn tevreden. De omzet is gestegen en ontdanks de heersende koopkracht daling was de St. Nicoiaasverkoop goed. Voor 1982 verwacht men een iets lagere omzet. De speelgoedzaken hebben veel last ondevonden van de heersende economische crisis. De orders liepen terug en men verwacht geen verande ring in de situatie. In de radio- en televisiezaken verliep de verkoop bevredigend. De juweliers en horlogers hebben over het algemeen vrij goed gedraaid, vooral degenen die een gunstige vestigingsp laats hebben. In de reisbranche zijn drie trends waar neembaar. verwacht wordt dat men op vakantie zal blijven gaan, doch men zal het bud get duidelijk verlagen, men zal blijven speuren naar aanbiedingen uit de di verse reisprogramma’s. de neiging om dichterbij op vakantie te gaan zal vermoedelijk in 1982 verder doorzetten en daar wordt ook het pro gramma op afgestemd. de zware concurrentie voor de zelf standige ondernemingen, met de ban ken (Rabo, AMRO en ABN) zal door de onzekere financiële toestand in het reisbureauwezen nog toenemen. AMBACHT Garagebedrijven: In de autobranche zijn de resultaten ronduit slecht te noe men. De reële aantasting van het be steedbaar inkomen, inclusief de lasten verzwaring op de auto en de daarmee samenhangende kosten leiden tot teru glopende autodichtheid per gezin, waar ste wordt geschrapt. Ook het totaal aan tal gereden kilometers per auto loopt terug: dit was in 1978 +14.180 en wordt naar 1985 becijferd op 12.400. Het onderhoud wordt uitgesteld. De bedrij ven hebben echter hun produktiecapa- citeit wel ingericht en afgestemd op a- dequate onderhoudsfrequentie. Bovendien kunnen de auto's door de toepassing van nieuwe technologie hun bezoek aan de garage langer uitstellen, waardoor een vermindering van het werkaanbod ontstaat. Het wagenpark dreigt te verouderen, omdat vernieu wing van auto’s langer wordt uitgesteld. Gekoppeld aa.: het feit dat ook het on derhoud uitgesteld wordt wordt de ver- BEROEPSGOEDERENVERVOER In het algemeen zijn de ontwikkelingen in de transportsector somber en ver wacht wordt dat het investeringskli maat in deze sector nog meer zal ver slechteren. Toch zullen de transportbe drijven trachten te blijven investeren, doch vooral in transportmiddelen. In de transport zal ook aandacht worden be steed aan nieuwe marktbenaderingen en aan de opening van nieuwe markten en marktsegmenten. Ondanks de som bere voorspellingen over het investe ringsklimaat kunnen nog redelijke be drijfsresultaten worden geboekt. PERSONENVERVOER Westnederland Streekvervoer verzorgt met autobussen het interlokale en lo kale openbaar vervoer in het gebied dat ligt tussen de steden Leiden, Utrecht, Gorinchem, Rotterdam en Den Haag. Vanuit 7 vestigingen met een gemid delde omvang van ieder zo’n 160 chauf feurs en ca. 75 bussen, worden dagelijks meer dan 100.000 reizigers vervoerd. Een belangrijk deel van de gemaakte kosten zal moeten worden gedekt uit de algemene middelen, gezien de positie waarin de openbaar vervoerbedrijven verkeren. De reizigerstarieven worden namelijk vastgesteld door de Minister van Verkeer en Waterstaat en zijn ge koppeld aan het indexcijfer voor de ko sten van levensonderhoud. De maat schappelijke betekenis van openbaar vervoer, ook in de minder dicht be volkte gebieden, heeft samen met de ta- HORECA De horecasector kampt met enorme kostenstijgingen, die niet door te bela sten zijn in de aan de consument te be rekenen prijzen: integendeel, vaak heeft men de prijzen omlaag moeten doen om klanten te behouden. De con sument zoekt minder snel de luxe re staurants op. Opvallend is dat de in breng door het bedrijfsleven gedaald is en bijvoorbeeld ook het aantal bruilof ten minder is geworden. Een niet te on derschatten inkomstenbron voor de ho reca is de gokautomaat, die duidelijk van invloed is op de drankomzet. De verwachtingen voor 1982 zijn niet erg optimistisch, alhoewel verwacht wordt dat dat de gemiddelde zaak het wel zal halen. leving. Daarom de volgende greep uit het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel. AGRARISCHE SECTOR In de agrarische sector heeft men te kampen met een concurrerend aanbod op de markt vanuit het buitenland. De gunstige -goedkopere produktiemoge- lijkheden in andere EEG-landen door bijvoorbeeld natuurlijke warmte en la gere loonkosten is duidelijk te merken in de prijzen. Verwacht wordt echter dat dit een tijdelijke situatie is en het evenwicht in de komende tijd weer bij gesteld zal worden, omdat ook in an dere landen b.v. de loon- en transport kosten zullen stijgen. Door de slechte resultaten in de sier teelt is aan de omschakeling naar bloe men een einde gekomen. Door de steeds duurder wordende energie is aan de breedte-investeringen een halt toe geroepen. Er wordt nog veel geld gesto ken in diepte-investeringen o.a. ter be sparing van energie en in automatise ringsapparatuur. De substraatteelt komt snel van de grond, waarvan een produktieverhoging per m: glas wordt verwacht. De laatste jaren zijn hiermee goede resultaten geboekt. INDUSTRIE zijn verschillend. In het algemeen on dervinden de bedrijven een toene mende concurrentie o.a. door een stag nerende investeringsbereidheid bij een groot gedeelte van de Nederlandse in dustrie. Er wordt nogal wat kritiek geuit naar Den Haag met betrekking tot de lasten voor bedrijven, concurrentiever valsing in verband met verstrekte subsi dies aan bedrijven o.a. in andere regio’s en de bureaucratie in het algemeen. Door zich o.a. te richten op de moge lijkheden die export te bieden heeft tracht men positieve bedrijfsresultaten te realiseren. Voor de Zuidhollandse Glascentrale Boskoop is het jaar 1981 niet onbevre digend verlopen. De vooruitzichten op korte termijn zijn bepaald evenmin somber. Wel is de druk op de prijzen groter dan ooit en af en toe zelfs bijna te groot; men probeert tót nog toe met enig succes, de effecten van deze on gunstige ontwikkeling op te vangen on der meer door het omlaag drukken van de overhead- en andere kosten, hetgeen uit de aard der zaak niet ten koste mag gaan van de kwaliteit van het produkt en prestatie. Bovendien moet meer nog dan voorheen een strategie ontwikkeld en gevolgd worden, waarin een scherp omlijnd marketingbeleid een vooraan staande plaats inneemt. De innovatie gaat aan deze bedrijfstak zeker niet voorbij, integendeel, er is een enorme ontwikkeling aan de gang met betrek- 'king tot energiebesparende beglazings- technologieën die, in samenhang met passieve zonne-energiesystemen, tot de gewenste afneming van energiegebruik zullen leiden. Zeer binnenkort zal een geheel nieuw type isolatieglas op de markt geïntroduceerd worden, waarbij de warmtedoorlating van binnen door de ruit heen naar buiten 75% lager is dan enkel glas en meer dan 50% verge leken met het conventionele isolatie glas. En deze ontwikkeling is nog lang niet ten einde. Ook bij de geluidsisole- rende beglazingssystemen wordt steeds meer naar perfectionering gestreefd, met eveneens op dit gebied uitstekende resultaten. .Over de vooruitzichten op wat langere termijn is men in deze sec tor redelijk optimistisch gestemd. HOUT- EN MEUBELINDUSTRIE De houtindustrie is als toeleverancier van de bouw, sterk afhankelijk van de ups en downs in de bouwwereld. Vaak is er wel een streven om produkten te ma ken die een ander afzetgebied hebben (b.v. kerkbanken, hout voor doe-het- zelf zaken enz.), maar helaas heeft dit niet tot spectaculaire marktopeningen geleid. TIMMERFABRIEKEN De ontwikkelingen in de bouwwereld waren weinig hoopgevend in het begin van het jaar en de perspectieven heb ben zich in de loop van het jaar nog ver slechterd. Oorzaken o.a.: extreem hoge rentestand, verzadiging van de woning- bouwmarkt wat betreft de duurdere huizen, stagnatie in het scheppen van bouwgrond (procedures hiervoor zijn eindeloos). Door de hoge rentestand werd de animo om een huis te kopen minimaal en ook het investeren in fa brieksgebouwen liep danig terug. Vrije sector bouw van woningen en die van de duurdere premiebouw, vielen bijna geheel uit de markt, terwijl de utiliteits bouw ook danig terugzakte. De overheid heeft in deze zeker maa tregelen genomen door ruimte te scheppen voor een groter contingent woningen in woningwet- en goedkope premiesector.. Consequentie voor de timmerfabrieken was, dat de kleinere fabrieken de hard ste klappen kregen te verwerken, om dat zij zich juist op de markt van de vrije sectorbouw en utiliteitsbouw bevinden. Na de aarzelende start van de markt voor de sociale woningbouw, kwam er in de loop van het jaar toch enige ver ruiming door genoemde overheidsmaa tregelen. De marktontwikkelingen in deze sector voor de timmerfabrieken als producenten van geveltimmerwerk, waren dus eerst slecht, maar een zeker herstel was in de loop van het jaar te be speuren. De onderlinge concurrentie in het begin van. het jaar had er echter voor gezorgd dat het prijsniveau tot een onaanvaardbaar laag peil gezakt was en herstel hiervan was slechts heel matig. In de sector van de sociale woningbouw viel het efficiencyherstel op de bouwp laatsen op: de produktie uitgedrukt in het aantal woningen per week liep op tot ongekende hoogten, waardoor een maal verworven orders veel sneller dan normaal uitgeleverd moesten worden. De ontstane werkloosheid in de bouw zal in deze zeker zijn effect gehad heb- WADDINXVEEN - Zaterdag 16 jan uari treden in het jeugd- en vrijetijds centrum De Bonkelaar in Waddinx veen de popgroepen Paradise en Fo rest op. Deze avond begint om negen uur én is toegankelijk tegen betaling van f 7,50. De eerste band die op zal treden is de groep Paradise. Deze groep is nu on geveer 2 1/2 jaar geleden opgericht en heeft daarna al eens in De Bonke laar gespeeld. Deze swingende Engels talige rock-band speelt een geheel ei gen repertoire. Paradise bestaat uit: Reinie Kleiman (zang), Henk Wolthuis (gitaren), Hans van der Toom (Keyboards), Jos v/d Dungen (bas-gitaar)Yvonne Schmidt (zang), Cees Vrijhof (drums), Hans van Gelderen (zang). Hiernaast zal de ook niet onbekende Boskoopse formatie Forest optreden. Dit zal dan, voor de vierde maal in successie worden. De groep die sym fonisch getinte rock muziek maakt mag zich in de streek ook verheugen op een flinke schare fans. De mensen die deze muziek maken zijn: Joost de Rooy (viool, gitaar, zang), Hans Ramp (drums), Rien Fierst (toetsen, piano e.d.), Ab Geers (gitaar, fluit en zang), Kees van Veen (bas-gitaar). WADDINXVEEN - De Waddinx- veense Sportclub Antilope houdt op zaterdag 16 januari weer een Cooper test (12-minutenloop om de conditie te testen). Inschrijven vanaf 15.00 uur op de atletiekbaan aan de Alber - dingk Thijmlaan, inschrijfgeld f 1,50. De start van de eerste serie is om 15.30 uur. Wanneer er meer dan 20 deelnemers zijn, wordt er in meerde re series gelopen. Elke serie duurt on geveer twintig minuten. Verdere in lichtingen bij Martien en Mieke Droog, Jul. van Stolberglaan 36, tel. 01828-9120. ben. Mede hierdoor was de bezetting bij de grote timmerfabrieken in de loop van het jaar redelijk hersteld. Het lage prijsniveau en de hoge rentestand heb ben ook in de timmerwereld hun tol al geëist. Het aantal bedrijfssluitingen (al of niet gedwongen) is dan ook duidelijk toegenomen. Voor de timmerfabrieken is de verrui ming op de arbeidsmarkt zeker positief te noemen. Helaas moet er bij vermeld, worden dat nu gaat blijken welke desas- treuse gevolgen het wegdrukken van het technische onderwijs ten koste van het algemeen vormend onderwijs heeft. Het vakmanschap en de scholingsgraad van de sollicitanten is over het alge meen zeer laag. Daarbij geteld de teru glopende arbeidsbereidheid, niet in het minst beïnvloed door het grote aantal uitkeringstrekkers en het hoge niveau Van de uitkeringen in ons land, zorgt er voor dat vacatures nog steeds niet naar behoren opgevuld kunnen worden. De vooruitzichten voor 1982 zijn ron duit slecht. Zo er een zekere con tinuïteit bereikt wordt dan zal dit zeker opleveren een veel groter aantal zeer sobere woningen en gezien de maat schappelijke ontwikkelingen zal ook De resultaten in de, metaalnijverheid het aantal woningen voor 1- en 2- persoonshuishoudens drastisch opge voerd worden ten koste van normale woningen. Dit zal tot gevolg hebben dat de hoeveelheid werk voor de bouw, en dus ook voor de timmerwereld, bij ge lijkblijvend aantal woningen per jaar, zeker zal teruglopen. Te vrezen moet zijn dat het prijsniveau, dat nu al onaan vaardbaar laag is, door de verhevigde concurrentie nog verder zal wegzak ken. De gevolgen voor de werkgelegen heid kunnen niet uitblijven. Aangezien de timmerwereld een zeer grote groep ondernemers kent, waarbij vele bedrijven niet groot van omvang zijn, is sociale begeleiding bij dit proces minimaal. Onaangename verrassingen zijn in 1982 op dit vlak zeker te ver wachten. Deze ontwikkelingen zullen ook de financieel sterkere ondernemin gen aantasten; zodat investeringen in geavanceerde apparatuur, die nu aarze lend op de markt gaat verschijnen, vaak niet zal gebeuren of op een financiële basis die niet verantwoord is. In de zachthouthandel is de concurren tie zo hevig dat men spreekt van "het el kaar het verlies niet gunnen". Noch de grossiers, noch de detaillisten verwach ten dit jaar een positief resultaat. Er moet snel verandering komen, anders is het voor velen te laat. Geïnvesteerd wordt er niet meer en de personeelsbe zetting is aan de veranderende situatie aangepast. Bekend is dat de Scandina vische zagerijen, welke dit jaar ook met grote verliezen gedraaid hebben, voor levering in 1982 een hogere prijs vra gen. De verwachtingen voor 1982 zijn zeer somber, temeer daar ook de meu belindustrie een afnemersgroep van hout is, waarin het niet al te best gaat. MEUBELINDUSTRIE De in 1980 reeds ingezette afzet- stagnatie heeft zich in 1981 versneld en in ergere mate doorgezet. De totale meubelindustrie in Nederlarfd, maar ook in de omringende landen, onder vindt hiervan de negatieve effecten. De C.B.S.-cijfers over het afgelopen half jaar 1981 gaven aan dat de omzet ge middeld met 13% is gedaald. Verant woordelijk voor dit cijfer is met name het tweede kwartaal 1981. Eerst probeert men door verkort wer ken al te grote voorraadvorming tegen te houden in de hoop dat de stagnatie een tijdelijk karakter heeft. Helaas bleek dit niet het geval met als gevolg dat een aantal medewerkers ontslagen moest worden. Deze maatregelen heb ben uiteraard repercussies op het be- drijfsresultaat, zodanig dat ze in vele ge vallen tot een quitte- of een verliestoe- stand leiden. Op het terrein van de in- en uitvoer van meubelen wordt er een gunstige ont wikkeling gesignaleerd. De export handhaafde zich krachtig en onderging in de periode januari t/m juli 1981 zelfs een stijging van 7%. Hier blijkt nog eens uit, dat de Nederlandse fabrikanten kennelijk zeer wel in staat zijn om met hun produkten de concurrentieslag op de internationale markt aan te kunnen. De import is in dezelfde periode wat achtergebleven en daalde met 7%. Overigens moet er voor gewaakt wor den hieraan de conclusie te verbinden, dat het Nederlandse meubel nu meer de voorkeur zou genieten. De propaganda voor het Nederlandse meubel begint door te klinken, het zou een stukje solidariteit zijn als de Neder landers, die meer van hun huis houden, bij hun aankoop hiermede rekening zouden houden. Het aanbod is groot en dekwaliteit goed. Het scholingsplan in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau en de technische School te Gouda, waaraan een drietal bedrijven uit de regio deel namen is in november j.l. beëindigd. Zeer tot tevredenheid van alle betrok kenen is men er in geslaagd de leerlin gen, welke "meubelvreemd” waren op een niveau te brengen wat hoger ligt dan een LTS-opleiding. Dit slaat uite raard wel op het praktische aspect. Ge zocht zal worden op welke wijze men hieraan een vervolg kap geven. Over het algemeen verwacht men in de meubelindustrie in 1982 geen verbete ring. De meubelindustrie is in grote mate afhankelijk van de huizenbouw en de doorstroming in deze sector. Als men dit direkt drastisch aan gaat pak ken zullen de positieve effecten hiervan zich toch pas een jaar na aanvang manifesteren. GOUDA Van Duyn’s Beheermaat schappij BV, Waddinxveen, met als vestigingsplaats Moerkapelle, heeft het zakelijk adres gewijzigd in Vrachtgebouw Kamer 513, Schiphol- Centrum en de statutaire zetel in Haarlemmermeer (Schiphol). Dit blijkt uit een wijziging in het handels- register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- Holland. Als gevolg van een. vrij onstabiel en slecht weer was er in de maanden ja nuari en februari weinig activiteit zowel in de binnenlandse als de exporthandel. Eind februari kwam er beweging van enige betekenis en doordat het lang koud bleef, kon met weinig moeilijkhe den de handel toch weggewerkt worden en het werk in de kwekerij redelijk nor maal doorgaan. De niet zo bijzonder goede zomer was gelukkig geen belem mering voor de groei van de meeste ge wassen, temeer niet daar de nazomer vrij gunstig was. De export in het najaar kon tamelijk normaal verlopen, al werd in de begin periode wel eens wat geklaagd over droogte bij het "kluitgoed”, wat echter 1 weer de vrachtkosten gunstig beïn vloedde. Bij de prijsbesprekingen wa ren alle partijen ervan overtuigd dat een zeer matige verhoging van de prijzen, hoewel zeer wenselijk, toch al wat moeilijkheden bij de verkoop zou kun nen opleveren. Het resultaat was dan ook dat er weinig verhoging uit de bus kwam. Bij de export bleek al ras dat de afne mers om verschillende redenen zeer te rughoudend waren in diverse landen. Hoge rente, onzekere valuta en vaak overschot aan produktie in eigen land, maakte dat de verkopen niet vlot verlie pen. Daarbij kwam uiteraard dat men ook in de afnemende landen steeds meer te maken krijgt met latere betalin gen door de uiteindelijke kopers van het produkt. Het blijkt ook dat er dit najaar hier en daar nogal wat afbesteld wordt, waardoor de reeds door de han del daarvoor gekochte planten ook weer boven de markt komen te hangen. Tenslotte blijft er de steeds grotere ver schuiving naar voorjaarslevering, welke voor dit jaar ook de cijfers weer nadelig beïnvloedt. Het risico van vorstschade wordt steeds meer op de Boskoopse le verancier afgeschoven. Het investeren in kassen, loodsen, verbetering van pa den en toegangen e.d. verloopt duide lijk trager, wat, gezien de winsten en de te betalen zeer hoge bankrente wel te begrjpen is. Het faillissement dat over enkele be drijven werd uitgesproken was voor een groot aantal kwekers een behoorlijke strop en er is geen uitzicht dat dit op enigerlei wijze goed te maken valt. Men verwacht niet dat de uiteindelijke cij fers, in geld uitgedrukt, van de totale export van dit jaar hoger zullen liggen dan het vorig jaar. Ook de handel in het binnenland levert geen hoera-stemming op. Hier en daar kan men beluisteren dat soms tegen dumpprijzen wordt aangeboden. De groothandel bij de Boskoopse veiling kon een stijging bij de export melden en verwacht een stijging ten opzichte van het vorige jaar te zullen bereiken, wat een prettig geluid genoemd mag wor den. De omzet blijft sterk stijgen en ver schillende nieuwe aktiviteiten werden ondernomen o.a. het aantal landen waarheen geëxporteerd wordt is ver groot tot 12. In Zuid Duitsland, Nürn berg, is men per 1 september 1981 ge start met een verkoop- en distributie centrum. Vooral de ezport heeft bijge dragen aan de omzetgroei. Vorig jaar 1.800.000,- voor dit jaar is de verwach ting tegen de 3.000.000. Ook de neve nactiviteiten namén een grotere vlucht. Hieronder wordt verstaan de handel in tuinbouwbenodigdheden en verzendki- <je "luxe" van de ’tweede auto” als eer sten. Deze omzet steeg van een half tot een heel miljoen. WADD1NXVEEN/GOUDA/BOSKOOP Vorige week is het jaarover zicht 1981 verschenen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. In dit jaaroverzicht staat een reeks van bedrijfstakken die van groot belang zijn voor de Waddinxveense en Boskoopse samen in de.vrije sector (prijs gemiddeld bo ven f 175.000) wordt geen nieuwbouw meer gepleegd. Het aanbod bestaat uit woningen die de afgelopen jaren zijn gebouwd. De verkoop van deze huizen verloopt traag maar redelijk doordat de aanbiedingsprijzen enorm verlaagd zijn. Het wordt voor de projectontwikke- laars/bouwers steeds onaantrekkelijker om huizen te bouwen en het stagneren van de woningbouw heeft weer een na delige invloed op de werkgelegenheid. WOONHUIZEN (HUUR) De verhuur van woonhuizen, zowel oudbouw als nieuwbouw verloopt vlot. De steeds hoger wordende huren vor men echter zowel in de oudbouw als in de nieuwbouw een probleem, waardoor menige aspirant-huurder afvalt omdat hij de huur niet wil of kan betalen. Problemen rond de woningsector zijn: a. het in het algemeen moeilijk verkrij gen van een huisvestingsvergunning door de koper. Wanneer de gemeenten grijk instrument in de ruimtelijke orde- met minder hindernis vergunningen njng zouden afgeven, zal dit landelijk gezien betekenen dat er aanmerkelijk minder huizen leegstaan. b. de hoge rente speelt parten bij de wo ningverkoop, alhoewel moet worden opgemerkt dat de prijzen van de wonin gen zodanig zijn gedaald dat de woon last, dat wil zeggen de koopprijs ten op- zichte van de rente, op.dit moment gun stiger ligt dan 2 a 3 jaar geleden, toen de rente lager was maar naar verhouding de koopprijzen van de woningen zoveel hoger. c. het verkrijgen van hypotheken met gemeentegarantie levert in toenemende mate ernstige problemen op. De ge meenten zijn zeer voorzichtig geworden met het verstrekken van gemeentegaranties. BEDRIJFSPANDEN In de kantorensector is er nog steeds een redelijke belangstelling voor kan toorruimte. Met name in de nieuwere kantoorgebouwen vindt redelijke afzet in de verhuurSector plaa(s. Dit geldt ook voor bedrijfshallen, hoewel de hoogte van de huur- of koopprijs sterk bepalend is voor de belangstelling. De verkoop en verhuur van winkels ver loopt aanmerkelijk trager dan in 1980 AGRARISCH ONROEREND GOED Boerderijen zijn sterk in prijs gedaald ten opzichte van 3 a 4 jaar geleden. De verkoop is in aantallen sterk terugge lopen. Er-doen zich onder boeren veel problemen voor van financiële aard. Velen kunnen hun verplichtingen niet 1 meer nakomen, zodat er gevreesd wordt voor meerdere verplichte ver kopen. den, waardoor er een achterstand in de produktie ontstond. In de nieuwe Wad dinxveense vestiging wordt gewerkt met een verbeterde planning en routing en de orderportefeuille voor 1982 is ged gevuld. Er bestaan nog plannen voor verdergaande modernisering van de machines, het verpakkingssysteem, kleurmachines enz., hetgeen in het oude pand niet mogelijk was. GROOTHANDEL IN BOMEN EN PLANTEN Als gevolg van een. vrij onstabiel ?"TT f

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 37