van Havekedreht Meer dan helft W’veense t’ tl kleuters zit op één van de peuterspeelzalen Burgemeester is Gildebroeder Belang van de Zomerzegels h Wijnen van Autocross Frankrijk op 30 april? E te is Goedgekeurd A. van Noort BV Jazzavond in Zoetermeer V d< Raad krijgt vier moties Activiteit aanvulling van opvoeding thuis Verrassende titelstrijd badmintonners van Florida ZWITSERSE DAMMEESTER SPEELT IN WADDINXVEEN KI V Uitbreiding Prof. Kohnstamm- MAVO kost meer toegestuurd Voor aanschaf stencil- en kopieermachine Vier mille voor Ons Aller Stembureau- leden krijgen f 9,50 per uur FEESTELIJKE VIERING TWEEDE LUSTRUM - t wsv 4 |R G i WEI seum in Haastrecht. de jubilerende Stichting Behartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen. IA WAI eerst Scha was tie i te w< Sonr in zi keur: moei remi: keek van i een feren v.d. was der i kant UITS Sonn Ket - Oost De S. de B< Van i v.d. I P. de v.d. I Goor v.d. I VERDAAGD Verdaagd zijn door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de vol gende Waddinxveense besluiten: Krediet huisvesting Gereformeerde School. Aanschaf meubilair Gereformeerde School. I WAE I van I nigin I libre I jart 1 I het i I lies I suite I °P I J- va I van I beha Roy; S stam 1 Holl vrier I Nieu 15-5 I rans I In d i den I resul I goed I 21- Tuss I (kan I DOI'S I Cosy - 18-5 1 vrier I Klas: I Spot I Spor I Tuss I pioei I Wate 18-7 Holl: I 17‘7 I en N Wie van tevoren nog nadere inlich tingen wil hebben over de andere aktiviteiten van Jazzclub Zoetermeer, kan die telefonisch inwinnen op nummer 079-310695. Voor van c nigin; avonc sen t ge ree die hi dia 1 naar Hans tjens ning Schro derde Sandr een z< De le Domr sitie van L vorm cel H Loo i het sj te ove eens 1 achtei groep WADDINXVEEN/HAASTRECHT De nog altijd in Haastrecht wo nende burgemeester C. M. van der Linden van Waddinxveen is in zijn vorige gemeente onderscheiden met de titel "Gildebroeder van Haveke dreht”. De onderscheiding is hem uitgereikt door de voorzitter van de Stichting Ambachtsmuseum Verborg, de heer G. A. de Vries, tijdens de afgelopen vrijdag gehouden eerste lustrumviering van het Ambachtsmu- Ook bij de meisjes en jongens B zitten een aantal talentjes, zoals Inchela Schenkels, waar men in de toekomst nog veel van mag verwachten. Naast de gebruikelijke prijzen zijn er ook nog twee wisselbekers ter beschik king gesteld door kapsalon Schaap uit Boskoop. Bij de jongens ging de wissel- beker naar Frits Meisenbacher. Hij won de beker voor de tweede achte reenvolgende keer en mag hem nu de finitief in zijn bezit houden. Bij de meis jes ging de wisselbeker vanzelfsprekend naar Mirande van der Zijden. teraadsleden van D’66 en PvdA. Voor zitter Van Maanen betuigde in het bij zonder zijn dank en waardering aan de PvdA-wethouder voor de belangstelling en het begrip die de stichting steeds mocht ondervinden ten aanzien van de peuterspeelzalen bij de gemeente. ’’Zonder de suggestie te willen wekken thans een stemadvies te geven spreek ik de hoop uit dat de contacten met u in de komende 10 jaar onveranderd goed zul len blijven”, aldus stichtingsvoorzitter Van Maanen, die in zijn dankwoord ook wethouder A. H. van Gent en gemeen- allerlei instellingen en organisaties be- De titel "Gildebroeder van Haveke dreht (Havekedreht is oude naam van Haastrecht) is de hoogste onderschei ding in het ambachtsgilde, dat door het Ambachtsmuseum in ere is hersteld. De titel wordt slechts éénmaal per jaar ver leend aan die persoon, die zichverdien- stelijk heeft gemaakt voor het museum of voor het ambachfin het bijzonder. Het is de tweede keer sinds de in- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 MAART 1982 Klasi Cosy Spor Wate Tuss< 21-11 21-8' 21-81 koop 20-7' Com voering van het ambachtsgilde, dat deze onderscheiding door het Am bachtsmuseum wordt uitgereikt. De eerste onderscheiding ging in 1980 naar de heer P. A. L. van Kersbergen, voor malig bestuurslid van de stichting en meubelfabrikant te Haastrecht. Als ta stbaar bewijs bij de onderscheiding hoort een fraaie ets van de gevel van het Koetshuis waarin het Ambachtsmu seum is gevestigd en een oorkonde. Het bestuur van de Stichting Ambacht smuseum Verborg was unaniem van mening dat dit keer de onderscheiding aan de heer Van der Linden zou worden verleend. Het motief hiertoe was de grote inzet van de toenmalige Haas trechtse burgemeester om de collectie gereedschappen van privé-verzamelaar Gerard Verborg in een museum in Haa strecht onder te brengen. In een tijd waarin vele gemeenten be langstelling voor Verborg toonden, kon - dankzij de heer Van der Linden - de fa milie Verborg huisvesting in Haastrecht worden aangeboden. Hiermee was de touwtrekkerij om de gereedschapsver- zameiing van Verborg binnen haar grenzen te krijgen, door de gemeente Haastrecht gewonnen. Een daartoe op gerichte stichting - op initiatief van de Haastrechtse Kring - k-ocht het voorma lige Koetshuis naast het Museum Bis- dom van Vliet en het Ambachtsmuseum» was een feit. Mede dank zij de komst van de heer Van der Linden kon met gunstig resul taat een beroep worden gedaan op de fondsen van o.a. het Bernhardfonds en het Gemeentelijk Cultuurfonds om van het Koetshuis een museum te maken. Ook het Algemeen Verbond Bouwbe drijf (AVBB) droeg in belangrijke mate bij aan de realisering van het gereed schappenmuseum. Tenslotte was het de oud-burgemeester van Haastrecht die de gemeenteraad ervan wist te overtui gen dat een regelmatige gemeentelijke subsisdie nodig is om het Ambachtsmu seum niet voor de gemeente verloren te laten gaan. Inmiddels bestaat het Ambachtsmu seum vijfjaar en gezien de grote belang stelling van individuele bezoekers - doch ook van groepen, zoals uit onder wijskring - heeft het museum zijn be staan gerechtvaardigd. WADDINXVEEN De uitbreiding en verbouwing van de Prof. Kohn- stammschool voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan gaat meer kosten dan gedacht. Het college van Burge meester en Wethouders heeft de ge meenteraad laten weten dat voor het onderdeel ’’bouwkosten uitbreiding” geen f. 308.000,— nodig is, maar f. 339.500,— (inclusief een post onvoorzien van f. 3.500,—). Dit nieuwe bedrag is uit de gehouden aanbesteding tevoorschijn gekomen. GOUDA In een wijziging in het han- delsregister van de Kamer vanKoop- handel en Fabrieken voor Midden- Holland is bij A. van Noort en Zn. BV, Waddinxveen, de datum van uittreden van de heer A. van Noort sr. gewijzigd in 13 december 1980. Het zaakadres is nu ook veranderd in Tuinbouwweg 22a, Waddinxveen. Het zaakadres is nu ook veranderd in Tuinbouwweg 22a, Wad dinxveen. Het correspondentieadres luidt: Postbus 142, 2740 AC Waddinxveen. trok, zoals de Stichting Jeugd- en Jon gerencentrum Waddinxveen, de brass band Voorwaarts en de Commissie Wijkwerk De Paddestoel. Het lustrumfeest werd vrijdagavond ge vierd door ouderen. De kleuters had den dat eerder op de dag al gedaan met een poppenkast waarvan ze ongetwij feld lagen te dromen op het moment dat voorzitter Van Maanen zou gaan vertel len over het reilen en zeilen van de Stichting Behartiging Waddinxveense Peuterspeelzalen in de afgelopen tien jaar. WADDINXVEEN - Als de gemeen teraadsleden dat zouden willen kun nen ze in de gemeenteraadsvergade ring van volgende week dinsdag avond spreken over de hun door vier gemeenten toegestuurde moties, maar het is in Waddinxveen gebrui kelijk geworden slechts in spora dische gevallen adhesie te betuigen met dergelijke raadsuitspraken. Van daar dat B. en W. de gemeenteraad ook ditmaal hebben voorgesteld de betreffende moties voor kennisgeving aan te nemen. peuterspeelzaal-initiatieven zijn vastge lopen. De leidsters spelen dan ook in het hele gebeuren een centrale rol. Daarnaast spelen de ouders uiteraard een belangrijke rol bij de activiteiten van peuterspeelzalen. In besturen, het organiseren van activiiteiten, het ma ken van speelgoed en dergelijke. Door sommigen wordt wel gepleit om naast de vaste leidsters ook ouders als bege leidsters van groepen mee te laten doenWe moeten daar toch voorzichtig mee zijn. De ervaringen op dit punt zijn landelijk niet altijd gunstig: wisselende begelei ding door ouders kan onrust en door breking van vaste patronen betekenen. Bovendien leert de ervaring elders dat de wisseling vaak te groot is hetgeen het belang van de kinderen kan schaden. En ik kan niet vaak genoeg benadruk ken: het gaat tenslotte om de kinderen. Een punt dat de laatste tijd veel aan dacht heeft binnen onze speelzalen, is de behoefte aan sociaal/medische bege leiding. Er worden peuters op sociale of medische indicatie geplaatst. Dat vergt extra aandacht en inspanning van de leidsters, terwijl diezelfde leidsters voor begeleiding van deze kinderen uite raard niet speciaal zijn opgeleid. Erva ring, aandacht en geduld zijn belangrijk maar niet altijd genoeg. Een professio neel steuntje in de rug, een deskundige op wie de leidsters voor advies kunnen terugvallen en die dergelijke kinderen kunnen begeleiden is noodzakelijk. We zijn blij dat ook de planningsgroep sociale- en culturele activiteiten dit heeft opgemerkt. Binnen de Stichting zijn we hier momenteel hard mee bezig. FINANCIËN Gelukkig kan ik constateren dat de stichting in al zijn 10 jaren een gezonde financiële basis heeft behouden. De dreiging van financiële problemen bij Hummelhof in 1973 omdat er te weinig peuters kwamen is gelukkig niet be waarheid geworden. Evenmin is de vrees van de raadscommissie voor Financiën van 28 juli 1976 bewaarheid geworden dat de subsidie (toen circa f 26.000,-) in enkele jaren zou stijgen tot 60.000,—a ƒ70.000,—. Ook in dit opzicht passen wij op de kleintjes, voor het afgelopen jaar wordt het subsidiebedrag geraamd op ruim f 40.000,Van de totale kosten ad circa f 125.000,bestaat circa 80% uit loonkosten. Dat is een fors bedrag. An derzijds kan men stellen dat voorde ko sten van anderhalve volledige arbeidsp laats 12 part-time leidsters in staat wor den gesteld om het peuterwerk in Wad dinxveen volledig te laten functioneren. Een gegeven dat in deze tijd in geen en kel banenplan zou misstaan. BEWONDERING Ik ben aan het belangrijkste nog niet toegekomen. En dat is hier uit te spre ken de waardering en bewondering voor alle ouders en leidsters die in de af gelopen 10 jaar het peuterwerk vanaf de grond hebben opgebouwd tot een goed functionerende activiteit. Daar is vaak veel geduld en doorzettingsvermogen voor nodig geweest. Ik heb er ook alle vertrouwen in dat voor de toekomst velen bereid zullen blijven tijd en energie te investeren in het organiseren van deze activiteiten voor hun kinderen en de kinderen van annderen. Tevens wil ik hier nog eens benadrukken dat het peuterwerk van vandaag mede tot stand is gekomen door de welwillende wijze waarop de gemeente het peuterwerk door de jaren heeft benaderd. door G. H. O. VAN MAANEN voorzitter Stichting Behartiging Belangen Peuterspeelzalen Waddinxveen De titels werden dit jaar als volgt ver deeld: Jongens A 1. Frits Meisenbacher, 2. Dirk Jan van Drunen, 3. Dick Schaap. Meisjes A 1Mirande van der Zijden, 2. Anita van der Starren, 3. Conny van der Hijden. Jongens B: 1Laurent van der Kraats, 2. Frank van Velzen, 3. Diederick Huizinga. Meisjes B: 1. Inchela Schenkels, 2. Mariëtte van Aggele, 3. Sacha Bouwman. Dat de verschillen vooral bij de meisjes A Mirande van der Zijden verrassend kampioene werd. Bij de jongens was Frits Meisenbacher gedoodverfd favo riet, hetgeen hij geheel waarmaakte. Net onder deze top zit een grote groep, die nauwelijks voor elkaar onder doet. Hieruit moge blijken dat het niveau in de breedte is toegenomen. Óns Aller Belang-voorzitter C. G. Kleykamp bedankt Zomerzegels-secretaris mevrouw H. Westerveld-Slager voor de gift van vier mille. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN - De Waddinx veense huurdersvereniging Ons Aller Belang heeft vierduizend gulden ge kregen van het Comité Zomerzegels voor de aanschaf van een stencil- en kopieermachine. Het geld werd don derdagavond in het Ketelhuis aan de Tollenslaan uitgereikt door uitvoe rend secretaris van het comité, me vrouw H. Westerveld-Slager, aan Ons Aller Belang-voorzitter C.G. Kley kamp. WADDINXVEEN De Waddinxve- ners die dit jaar op 24 maart (ver kiezingen provinciale staten) en op 2 juni (verkiezingen gemeenteraad) de stembureaus zullen gaan bemannen kunnen rekenen op een vergoeding van f. 9,50 per uur met een maxi mum van f. 114,— per zitting. De gemeenteraad gaat dit volgende week dinsdagavond op voorstel van het col lege van B. en W. vaststellen. Het nieuwe besluit betekent in feite een aanpassing van de bedragen, die al als presentiegeld worden toege kend in dit soort zaken. Deze bedroe gen vorig jaar ribg f. 8,75 per uur met een maximum van f. 105,— exclu sief de verstrekking van consumpties en een maaltijd, waarvoor de kosten op f. 30,— waren gesteld en dat blijft ook dit jaar zo. ZOETERMEER Na het eclatante succes, tijdens de laatstgehouden clubavond, van het ’’tijdloze” trio Intrioduction, presenteert Jazzclub Zoetermeer op zaterdagavond 20 maart in het onderkomen aan de Dorpsstraat 18 te Zoetermeer een formatie, die zich tot doel heeft ge steld het beoefenen van een muziek vorm (en dat zonder concessies), die wel degelijk in de tijd kan worden geplaatst en die algemeen wordt be schouwd als de meest oorspronkelij ke aller jazz-stijlen: de New Orleans Jazz, tot ontwikkeling gekomen in de beginjaren van deze eeuw. Deze doelstelling blijkt al meteen uit de naam, waarachter dit orkest zich verschuilt: Old Jazz Maniacs New Orleans Band. De bezetting kent lou ter ’’oudgedienden” uit de Brabant se jazz-scene: Guus van Oirschot - cornet, Cor Fabrie - trombone, Fons Knegtel - clarinet, Toon Keyzer - banjo, Otto Droge - bas en Max de Jong - drums. Het orkest musiceert wekelijks als hobby en dus besloten. Daarbaast treedt men af en toe op voor het jazz minded publiek op o.a. jazzdagen en in jazzclubs. Hoogtepunt in het afgelopen jaar was een optreden tijdens de 34e reünie van ’’Doctor Jazz” in Boskoop op 24 oktober. Hoog tijd voor de leden van Jazzclub Zoetermeer, om eens met deze formatie kennis te maken. Die leden hebben trouwens gratis toegang tot dit concert, dat om 21.30 uur begint (de zaal is geopend vanaf 21.00 uur). Belangstellende niet-leden mogen gerust binnenko men, maar zij moeten dan een efi- tree van f. 6,— betalen. Als de sfeer bij Jazzclub Zoetermeer hen bevalt (en dat ligt wel in de lijn der ver wachtingen) dan kunnen zij zich nog dezelfde avond als lid aan melden. WADDINXVEEN - Dinsdag avond 30 maart om acht uur houdt het comité Boskoop/ Waddinxveen van de Alliance Franyaise des Pays Bas in café- restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost in Waddinxveen voor de tweede maal dit jaar een Franse avond. Op deze avond, die toegankelijk is tegen betaling van f. 7,50, zal de heer Laurent d’Hoir spreken over het onderwerp ’’Oenologie”, dat wil zeggen de leer van de wijnbouw en de bereiding van wijn. De heer d’Hoir is geboren in een wijnstreek en wel in het departement ’’Maine et Loire”. Reeds dertig jaar oefent hij dit beroep uit, waarvan twintig jaar als directeur van een zeer groot laboratorium. Bovendien is hij hoofdredac teur van het Franse tijdschrift over oenologie, dat ieder kwar taal door 500.000 specialisten op het gebied van wijn, en door de liefhebbers van goede wij nen, overal ter wereld gele zen wordt. Een serie dia’s zal er zeker toe bijdragen, dat ook deze tweede en ook laatste avond van dit seizoen bijzonder geanimeerd zal worden. WADDINXVEEN De Wad dinxveense badmintonclub Florida heeft zaterdag in de sporthal ”de Sniep” verrassende jeugdclubkam- pioenschappen gehouden. Dit -belan grijke clubtournooi van het seizoen gaf weer aan aardig inzicht in de krachts verhoudingen bij de jeugdige badmin tonners. WADDINXVEEN Koningin nedag 1982, vrijdag 30 april, be looft in Waddinxveen een bijzon dere dag te worden door een aan tal opvallende activiteiten. In de eerste plaats zal er ’s morgens sprake zijn van een weekmarkt en standwerkersconcours en in de tweede plaats zal er ’s middags op een stuk weiland aan de IJser- manweg een stock-car-race wor den gehouden, waarvoor mensen uit de Krimpenerwaard (Bergam bacht) het initiatief hebben genomen. WEEKMARKT De weekmarkt zal op vrijdag 30 april van ’s morgens 09.00-13.00 uur worden gehouden. Naast de markt zal tegelijkertijd een kin- dermarkt worden gehouden. Ook zal tegelijkertijd een kindermarkt worden gehouden. Ook zal er die morgen een standwerkerscon cours zijn op het Kon. Wilhel- minaplein. Ten behoeve van deze activiteiten zullen het Kon. Wilhelminaplein en de Juliana van Stolberglaan tot 13.00 uur worden afgesloten. In overleg met politie en brandweer zal een omleidingsroute worden vastgesteld. IN DE WIJKEN Er zal ook weer genoeg te doen zijn in de Waddinxveense woon wijken. Zo heeft het Oranje- comité Wingerd in Groenswaard 3 zich weer gezet aan de organisa tie van een groot kinderfeest op de speelweide aan de Wingerd. Om dit weer mogelijk te maken zal er zoals gebruikelijk in de wijk worden gecollecteerd. Hiervoor heeft het gemeentebestuur toe stemming gegeven. De collecte wordt gehouden op maandag 22 maart in Groens waard 3 en op woensdag 24 maart in Groenswaard 2, tussen 18.30 uur en 21.00 uur. Het comité is bezig een verandering ten aanzien van de deelnemerskaartjes uit te werken, om de kinderen in de wijk voorrang te geven. Hierover horen de wijkbewoners te zijner tijd meer. De volgende week dinsdagavond ver gaderende gemeenteraad is dan ook door B. en W. voorgesteld een aan vullend krediet van f. 31.500,— be schikbaar te stellen. Met de uitbrei ding en verbouwing van de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO is overigens, enige tijd geleden al een begin gemaakt. Bloemen voor het bestuur van de jubilerende Stichting Behartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom}. WADDINXVEEN Het tweede lus trum van de Stichting Behartiging Be langen Waddinxveense Peuterspeelza len, die in onze gemeente vier peuter speelzalen runt, is vrijdagavond in het gebouw aan de Jan Willem Frisoweg feestelijk gevierd. Op die avond was een toespraak te horen van voorzitter G. H. O. van Maanen, een leuke film over de dagelijkse activiteiten in één van de peuterspeelzalen en een gezellig samen zijn. Onder de aanwezigen bevonden zich WADDINXVEEN Rond 1969 worden de eerste activiteiten rond het peuterwerk in Waddinxveen spontaan in gang gezet. De eerste zoge naamde ’’huisgroepen” gaan van start. Deze huisgroepen zijn vaak ini tiatieven van individuele moeders die soms in hun flat, soms in hun ga rage, speeluren organiseren voor kinderen uit de buurt. In 1970 wordt de eerste peuterspeel zaal, Hummelhof, ópgericht. Twee jaar later zijn dat er al vier. In dat jaar 1972, wordt de Stichting Belangenbeharti ging Peuterspeelzalen opgericht. In 1972 functioneren de peuterspeelzalen nog voor een relatief beperkt deel van de bevolking: 17% van de kinderen van twee tot vier jaar gaat naar een peuter speelzaal. Nu, 10 jaar later, kunnen we vaststellen dat 50 a 60% van alle kinderen uit Wad dinxveen in deze leeftijdsgroep op een Het gaat hier om een motie van de gemeenteraad van Boskoop, waarin wordt gewezen op het optreden van een duidelijke stagnatie in de afzet van boomkwekerijen, om een motie van de gemeenteraad van Haastrecht, waarin wordt aangegeven de maxima le stijging van de ten laste van de ge meente komende uitgaven van ge meenschappelijke regelingen voor de komende jaren, om een motie van de gemeenteraad van Noordwijker- hout inzake de plaatsing van kern wapens en om een motie van de ge meenteraad van Velsen, eveneens in zake de plaatsing van kernwapens. WADDINXVEEN - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft de volgende Waddinxveense besluiten goedgekeurd: Aankoop van grond aan de Kerk weg-Oost van Beheermaatschappij Rehorst BV te Waddinxveen. Aankoop van onroerende goede ren aan de Zuidkade en de Mercu- riusweg van de Stichting Van Schaik Berghuis Interieürbouw in oprich ting. Verkoop van grond aan de Kerk- weg-West aan bouwbedrijf J. Reijm BV te Waddinxveen. Aanschaf leer- en hulpmiddelen Gereformeerde School. Aanvullend krediet voorzieningen 3-klassige noodschool Mozartlaan voor huisvesting Gereformeerde School. Plaatsing zandbak kleuterschool De Klimop. Krediet geluid-absorberende voor zieningen 4-klassige noodschool Prins Alexanders traat. Krediet aanschaffingmeubilair Theo Thijssenschool. Vervanging gordijnen personeels- kamer en gemeenschapsruimte Groen van Prinsterenschool en documenta tiecentrum De Savornin Lohman- school. Aanschaffing naaimachine Konin gin Julianaschool. Reserve herstraten Noordkade. Derde wijziging begroting 1981 samenwerkingsschool voor HAVO/ Atheneum. Voorjaarsnota en bezuinigingsplan. Overboeking kredieten van 1980 bij het Grondbedrijf. Verbouw stafkamers van de sa menwerkingsschool voor HAVÖ/ Atheneum. Aangaan van een overeenkomst van geldlening met de Stichting Pen sioenfonds Rabobankorganisatie te Utrecht ten bedrage van 2,5 miljoen gulden. peuterspeelzaal zit of voor één van onze zalen is opgegeven, het is een niet meer weg te denken vorm van kinderopvang in Waddinxveen. WAT IS EEN PEUTERSPEELZAAL? In een peuterspeelzaal kunnen peuters van 2V2-4 jaar regelmatig gedurende en kele uren per dag spelen - twee of drie ochtenden per week. Dat spelen ge beurt onder toegewijde en verant woorde leiding van twee vaste leidsters. De peuterspeelzaal is het eerste stapje buiten de vertrouwde huiskamer. Het is daarom belangrijk dat het er ge zellig en huiselijk is. De speelzaal is erop gericht dat het kind zich volledig kan ontplooien. Waarom bestaat er aan deze aanvulling behoefte? Ik noem een aantal redenen: veel kinderen - ook in Waddinxveen wonen in een flat. Speelmogelijkhe- den, vooral buiten spelen, zijn zeer be perkt; de speelzaal kan meer speelmoge lijkheden bieden dan thuis; water, zand, klei, verf, glijbaan, etc.; de peuters leren spelen met leeftijd genootjes, dat is vooral van belang nude gezinsomvang tegenwoordig vaak maar 1,2 of 3 kinderen omvat; buiten spelen wordt steeds gevaarlij ker in verband met verkeersdrukte. Ik signaleer dat dit de laatste jaren in Waddinxveen een nog steeds toene mend probleem vormt. MISVERSTANDEN Er bestaan ook misverstanden over peuterspeelzalen. Ik noem u er twee: ”Een peuterspeelzaal is een opberg plaats voor kinderen die moeders in staat stelt te gaan werken”. In dit ver band worden peuterspeelzalen ten on rechte verward met kinderdagverblij ven (waar kinderen elke dag van ’s och tends 8 tot ’s avonds 6 aanwezig zijn). In de peuterspeelzalen is het kind maxi maal 6 of 9 uur per week aanwezig. Het zal duidelijk zijn dat deze uren moeilijk zijn te combineren met een baan. Daar is het ook niet voor bedoeld. Het gaat iMmers primair om het kind. Onder zoek en ervaringsgegevens wijzen uit dat 2 a 3 ochtenden juist een optimale frequentie betekenen voor het kind. ”Op een peuterspeelzaal wordt het kind voorbereid op de kleuterschool”. Ten onrechte wordt soms verondersteld dat de kinderen van alles moeten ’’le ren”. Ons ’’leren” is - anders dan vader Cats meende - juist ’’spelen”. Een peu- ter hoeft bij ons geen prestaties te le veren, een groot goed in onze maat schappij als men bedenkt at een derge lijke "prestatieloze” fase bij sommige peuters na het verlaten van de peuter speelzaal pas weer intreedt als hij of zij de AOW-gerechtigde leeftijd bereikt. FUNCTIONEREN •Toen burgemeester C. A. van het Hooft jaren geleden een bezoek aan één van onze peuterspeelzalen bracht werd er van verschillende kanten opa geroepen. Dit vooral illustreert de beperkte en daarmee kwetsbare denkwereld van het kind van 2V2-4 jaar. Daarom is het van belang dat de peuters ’’vaste en be kende” gezichten zien bij de begelei ding van de groepen. Twee vaste leiders zijn, ook volgens de landelijke inzichten, onontbeerlijk; zij kennen het kind, de gezinssituatie thuis en ze hebben vaak een jarenlange erva ring opgebouwd en zij leveren in feite een belangrijke bijdrage aan de con tinuïteit. Het is juist hierom dan ook in Waddinxveen nogal eens nieuwe WADDINXVEEN De Waddinxveense damvereniging Excelsior lijkt welhaast zeker te zijn van de komst - volgende maand - van de internationaal meester Jan Cazemier uit Zwitserland naar Waddinx veen. Het ligt in de bedoeling dat deze reeds meer dan 20 jaren in Zwitserland wonende Nederlander, die ca. 13 keer de Zwitserse dam titel op zijn naam bracht, in de week na Pasen in onze gemeente een simultaan zal geven. De 44-jarige in Frauenfeld wonende Cazemier is als ingenieur beton bouw in Zwitserland werkzaam. De uit het Groningse Leek afkomstige dammer werd in 1957 tweede in het toumooi om het jeugdkampioen schap dammen van Nederland. Cazemier heeft aan vele internationale damtournooien in Nederland, Rusland en Frankrijk deelgenomen. Ooit speelde hij een tweekamp tegen de ex-wereldkampioen en internationaal grootmeester, de Canadees Marcel Deslauriers. Diverse keren heeft hij Zwitserland vertegenwoordigd bij toumooien om de wereldtitel dammen. WADDINXVEEN De in Wad dinxveen wonende profwielrenner Hans Langerijs heeft zaterdag tijdens de Omloop van de Grensstreek de tweede plaats veroverd. De wielrenner, die uitkomt voor B S/EIro Snacks, finishte 20 seconden na de winnaar Dirk Heirwegh. WADI wordt week baltou dit .ne 17 me zullen gespee Het v< veense jaar c Oranje stelling tonen, halen I Kerkw I deelna I per te I direct j I sluiting J I april 1! r

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 38