Vrijdag toneelavond TAVENU Stokbrood I I House Orchestra Jazzclub: Open dag: kom in de kas preventief werk van SOBI Het Echte Franse JOHANNES PASSION IN GOUDA Foto-expositie ‘De bouwende mens’ e e e e *- x- ie K- ^«01 I I Lu "ui GERT HUIZER de echte bakker 31 MAART 19«2 i AMSTERDAM - Onder de rook van Amsterdam op een 54 ha groot terrein aan de Gaasperplas wordt donderdag 8 april de Floriade 1982 geopend. Deze,, internationale tuinbouwten toonstelling werd tien jaar geleden ook gehouden. Aan beide tentoonstellingen heeft de Nederlandse boomkwekerij een flink steentje bijgedragen. Bezoekers van de Floriade zullen aan een vleugje Boskoop dan ook niet kunnen ontkomen. - ~4awa Boskoop niet te missen op Floriade r 4 In 1979 nam de band deel aan het Ou de Stijl Jazz Festival in Breda en wel met zo veel succes, dat dit een plaatsje op de festival L.P. opleverde. Ook op andere festivals (Terneuzen, Middel burg, Enkhuizen) was de 'WHO' een graag geziene en gehoorde gast. De bezetting luidt: Hans Welle, leider, altsax, vocals; Koen Wiedeman, alt sax, trombone; Allie de Vries, tenor sax, vocals; Hans Torsing, trompet; Oda van Hecke, trompet; Ruud Wel le, trombone, vocals, piano; Barbara Stam, piano; Frank Welle, bastuba; Ben Hageman, drums, wasbord, vo cals, special effect; Geert-Jan Tim merman, banjo. Het orkest wordt ge completeerd door zangeres Yolanda van der Laan, die met The White House Orchestra in januari jl. haar te- levisiedebuut maakte bij Sonja op maandag. In het gerenommeerde clubblad van de alom bekende Haarlemse Jazzclub werd The White House Orchestra als een van Nederlands beste Oude Stijl orkesten gekwalificeerd. Boskoopse bijdrage Het Boskoopse aandeel van de Floria de blijft niet beperkt tot de boomkwe kerij alleen. Eén van de mensen die de Floriade gestalte hebben gegeven is de oud-Boskoper J.P. van Oostrom. Hij staat aan het hoofd van het organisa tiebureau Floriade ’82. Samen met 35 medewerkers trof hij de voorbereidin- in 30 soorten, zijn aangeplant, Een karwei waar 12 mensen aan gewerkt hebben. De Nederlandse Bond van Boomkwe kers kring Boskoop nam de coniferen tuin voor haar rekening. Bij deze tuin behoort ook een bijzonder naturel aandoende rotsvallei waarin de conife ren het erg goed doen. i Rosarium Naast al dit moois wordt zeker ook het onmisbare rosarium een blikvanger. En,, evenals in 1972, ook nu weer een fruittuin, een kleinfruittuin, een dahli- atuin, een presentatie van wilde flora, een bamboetuin en duinflora. Drie ka- jicomplexen stellen de bezoekers in staat de beroepstuinbouw te bekijken. In één kascomplex wordt niet ge kweekt maar getoond. teelt leidt tot een ruimer gebruik van boomkwekerijgewassen als min of meer tijdelijke en weinig kostbare de coratie. e e (r e e e e e e e e e e e e e e e e e e e e e e ZOETERMEER - Op zaterdagavond 3 april a.s. organiseert Jazzclub Zoe- termeer een clubavond in het onderko men aan de Dorpsstraat 18 te Zoeter- meer, waar zal worden opgetreden door The White House Orchestra. Dit is een oude stijl big band, die musi ceert in de trant van de bands die in de jaren 20 en 30 de dansmuziek in de grote ballrooms van de Verenigde Sta ten verzorgden. Met solide arrange menten en geïmproviseerde soli pro beert The White House Orchestra de ‘hot dance’ stijl uit die periode te doen herleven. Karakteristiek voor die stijl zijn onder meer de driestemmige zang nummers, de komische acts en de uiterlijke verschijningsvorm van het orkest. Het koopvaardijschip ‘Gerrit Jacoba’ meert ieder half jaar af in de haven van een klein dorpje. Dat brengt door gaans nogal wat leven in de brouwerij, vooral in het café De Brulboei. In drie bedrijven wordt tussen de bemanning van het schip, de bevolking en zelfs een stadsbewoner een hechte band gesmeed. In het stuk worden liedjes gezonden over liefde, intriges en ja- louzie. Het verhaal rondt af met een slot van verzoening nadat zich storm achtige ontwikkelingen hebben voor gedaan. Dertien acteurs en actrices werken aan het verhaal mee. De regie is in handen van Jan Beusekom en de muziek (accordeon) wordt verzorgd door Tini Kemner. De coniferentuin: een bijdrage van de Nederlandse Bond van Boomkwe kers. Om in een tijdsbestek van een jaar of zes op een volkomen kaal terrein een volgroeid park aan te leggen, is geen kleinigheid. Normaal zou daar een jaar of twintig voor nodig zijn. Niette min is men er in geslaagd het park de aanblik van een volwassen aanplant te geven. Dat is bereikt door bij de basisbeplan ting gebruik te maken van volwassen bomen die als zogenaamde ’poten’ (dat wil zeggen vlak boven de grond afgezaagd en sterk teruggesnoeid) in voorgeboorde gaten werden geplant. Wilgen en populieren kunnen deze methode overleven. Andere soorten als iepen, eiken, kastanjes, linden en berken die eveneens als volwassen exemplaren werden geplant, verdragen dat niet en moesten met wortelkluit worden overgebracht. Bereikbaarheid Hoewel gelegen aan de rand van de stad bij de Bijlmermeer, zal de bereik baarheid optimaal zijn. De hoofdin gang bevindt zich slechts 35 meter van het metrostation Gaasperplas. Bezoe kers die per trein in Amsterdam aan komen, bereiken de Floriade met de metro vanaf het centraal station in 15 a 20 minuten. Maar ook met eigen ver voer is het terrein vanuit alle richtin gen makkelijk te bereiken, dankzij de Gaasperdammerweg, die zowel in westelijke als in oostelijke richting aansluiting geeft op de grote snelwe gen. De afrit bij de Floriade geeft toe gang tot een parkeerterrein, waar meer dan 2.000 auto’s een plaatsje kunnen vinden. TAVENU jubileert, daar was ieder het over ééns. Niet echter over het vraag stuk of de vereniging nu veertig of vij fenveertig jaar bestaat. Gedurende de oorlogsjaren ’40-’45 schitterde TAVE NU door afwezigheid omdat men zich niet wenste neer te leggen bij de door de bezetter opgelegde beperkingen. De zorgvuldig bewaarde notulen hebben het verlossende woord kunnen bren gen. Daarin staat te lezen dat de vere niging zichzelf niet ophief maar voor de duur van de bezetting non-actief zou blijven. Dus de vereniging bestond wel in die vijfjaar en derhalve is TAVENU vijfenveertig jaar oud. De vaste planten hebben een plaatsje gekregen op een 2 ha groot eiland, be reikbaar via drie bruggen. Dit eiland bestaat uit de oorspronkelijke polder- bodem en is begroeid met overwegend wilde planten met .daarnaast ook water-, moeras- en oeverplanten. daarna krijgen de Nederlandse boom kwekers gelegenheid een show op te bouwen die duurt van 22 april fot 2 mei en alle eer zal bewijzen aan het product. Boomkwekers uit de hele we reld - de Floriade is een internationale tentoonstelling - krijgen de gelegen- Ericultura Vanuit Boskoop leverde ook de Ne derlandse Héidevereniging ’Ericultu- ra’ een bijdrage. Ericultura is een par ticuliere vereniging van heiliefhebbers die deze liefde ook uit willen dragen, getuige de inspanningen voor deze Floriade. Veel ericasoorten, in de her fst van 1980 geplant, staan op dit mo ment in bloei. Verder is in de meest noordelijke hoek van het Floriadeter- rein een boomkwekerijpresentatie te vinden. Een boomkwekerij in het klein waarbij ook een drietal met rho dodendrons en azalea’s beplantte heu veltjes hoort. heid te laten zien welke vorderingen in de laatste tien jaar zijn gemaakt. Daarbij gaat het vooral om de nieuwe cultivars, aangepast aan het tuinge- beuren in de jaren tachtig en negentig. Onder meer dus de containerteelt en het vervroegen, eventueel verlaten van de bloei bij bepaalde gewassen. Geble ken is al dat de toegenomen container- GOUDA De Goudse Chr, Orato- riumvereniging Laus Deo, waarvan ook diverse Waddinxveners lid zijn, voert donderdagavond 8 april in de St. Janskerk te Gouda uit de Johan nes Passion van J.S. Bach. Hieraan werken als solisten mee: Rita van Harmelen (sopraan), Map Baks (alt), Harry Geraerts (tenor), Alex Vermeulen (tenor), Aerde Kuiper (bas) en Wout Oosterkamp (bas). De begeleiding wordt verzorgd door het Gewestelijk Orkest o.l.v. Wim van der Panne. Aanvang concert 20.00 uur; toegangsprijzen f. 12,50, jongeren en 65-plus f. 7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de koster van de St. Jan, boekhandels te Gouda en boekhandel Veldwijk te Waddinx- veen. L. Weyers uit Hillegom. De jury, bestaande uit de heren W. Gilhuis, auteur van het boek ‘Tussen scherp en onscherp’, C. Neuerburg, directeur van het Adviesbureau voor Public Relations C. Neuerburg O.W.H. van Tussenbroek en B. Ro- meijn, manager Bouwvoorlichting Waddinxveen, kwam op 11 maart jl. bijeen ter beoordeling van de inzen dingen. Via drie selectieronden wer den de prijswinnaars aangewezen. BOSKOOP - De toneelvereniging TAVENU (Tot aangenaam verpozen en nutti ge uitwerking) speelt vrijdag 2 april in de Rozenburcht het stuk ‘jongens van de koopvaardij’ van Rosita Peters. Deze avond vangt aan om 20.00 uur. In de pau ze een verloting en de avond wordt besloten met dansmuziek van de New Ways. Entree vijf gulden. De leden van de toneelvereniging zijn pittige stukken nog nooit uit de weg gegaan. Tal van bekende werken zijn uitgevoerd. Namen gaven we al in een eerder gepubliceerd historisch over zicht. Twee jaar geleden nog voerde TAVENU het stuk ‘Schakels’ van Herman Heijermans op en bevestigde daarmee haar reputatie. Dit jaar Is gekozen voor een stuk in het luchtige genre. ‘Jongens van de koopvaardij’ wordt omschreven als ‘een leutig spel van zeewind en liefde’. Daarmee kun je alle kanten op maar een korte beschrijving van verhaal zegt wat meer. WADDINXVEEN - Op zaterdag 3 april van 10.00-17.00 uur openen di verse tuinders langs de Abraham Kroesweg en de Zesde Tochtweg hun deuren om iedereen die daar belang stelling voor heeft een kijkje te laten nemen in hun bedrijven. Tevens ope nen enkele boeren langs de Piasweg, de Tweede Bloksweg en de Middelweg (Moerkapelle) hun boerderijen voor het pübliek. Op de tuinbouwbedrijven is een grote keuze aan produkten te zien. Bijvoor beeld: sla, tomaat, komkommer, pa prika, aubergine, andijvie, bloem kool, potplanten, perkplanten, gerbe- ra’s, chrysanthen, rozen, orchideeën etc. Eveneens kunt u zien dat de tech nische vooruitgang in de tuinbouw ook niet stil is blijven staan. Vooral het regelen van het klimaat en de ener giebesparende maatregelen hebben de laatste jaren op de bedrijven veel aan dacht gehad. De boerenbedrijven, zo wel akkerbouw als veeteelt, laten u zien hoe tegenwoordig een moderne boerderij functioneert. Diverse produ centen, die grondstoffen van de ak kerbouw en veeteelt bedrijven verwer ken, geven u op deze bedrijven voor lichting omtrent de fabricage van hun produkt. Tijdens de open dag kunnen de bezoe kers zich vrijuit over de bedrijven be wegen. Qp de bedrijven zult u voorge licht worden door daar aanwezige spe cialisten die elke vraag van uw zijde naar vermogen zal beantwoorden. De bezoekers zullen aan het begin van de rondleiding opgevangen worden. Hier wordt een stencil met een route beschrijving uitgedeeld, zodat men de deelnemende bedrijven zonder moeite kan vinden. De muziek begint om 21.30 uur, de zaal is open vanaf 21.00 uur. De toe gang is gratis voor leden van Jazzclub Zoetermeer. Belangstellende niet- leden zijn ook van harte welkom, maar zij moeten een entree van 6, per persoon betalen. Mocht de sfeer bij de jazzclub hen bevallen (en dat zit er dik in), dan kunnen zij zich nog de zelfde avond laten bijschrijven op de ledenlijst. De bestuursleden zijn altijd bereid daarover alle gewenste inlich tingen te verschaffen. Die informatie kan men ook telefonisch krijgen op nummer 079-310695. Landschapstypen De in Nederland schaars geworden landschapstypen als riet- en griendcul- tures hebben bij de aanleg bijzondere aandacht gekregen. Hier zal tijdens de tentoonstelling te zien zijn hoe in vroe ger jaren de griendwerker zijn arbeid verrichtte en op geïmproviseerde wijze leefde gedurende de dagen die hij in de grienden doorbracht. Het vooral voor de rietcultures belangrijke waterpeil wordt op niveau gehouden door een ’tjaskermolentje’, een simpel type wei- demolen uit Friesland. Vier ton Het Boskoopse aandeel in de Floriade wordt gecoörineerd door PPH. Met da(, aandeel is ongeveer 400.000 gulden gemoeid, betaald door het Pro ductschap voor Siergewassen. Gelden dus, die door de sierteelt bijeen zijn gebracht. Af in de herfst van 1980 is het grootste deel aangeplant. De Ko ninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen verzorgde de azaleavallei waar ongeveer 3.000 azalea’s, verdeeld gen voor de Floriade. Van Oostrum verdiende zijn sporen op het gebied van tuinbouwtentoonstellingen ruim schoots. Hij speelde ook een leidende rol bij de Floriade 1972 en eerder toen in 1960 de Floriade in Rotterdam werd gehou den. Van Oostrom studeerde als zoon van een Boskoopse boomkweker aan de tuinbouwschool en volgde daarna een opleiding als architect. Vervolgens een studie aan de Vrije Academie in Den Haag waarna hij in het reclame- wereldje belandde. Hier kreeg hij te maken met tentoonstellingen. Attracties Evenals in 1972 zullen ook nu weer verschillende attracties de grote expo sitie begeleiden. Zo kan de bezoeker voor een eerste algemene indruk van de tentoonstelling een rondrit maken met een electrisch treintje. Het aan de zuidzijde van het park grenzende meer geeft de mogelijkheid tot een korte rondvaart met eveneens electrisch aan gedreven bootjes, die voor een deel ook door de wateren in het park voert. Óp het reeds genoemde vaste planten eiland kan allerlei lectuur op het ge bied van de land- en tuinbouw worden geraadpleegd. Nu al wordt gesproken van de ’leestuin’. Later, na de exposi tie, zal liet de ’lestuin’ worden waar scholieren tijdens biologielessen ge bruik van kunnen maken. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De werkzaamheden van de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) hebben, als gevolg van de beslissingen in door SOBI aangespannen juri dische procedures vooral een pre ventieve werking. Aldus betoogde drs. P. Lakeman, voorzitter van de SOBI tijdens een inleiding voor de kring Midden-Holland van het Neder lands Christelijk Werkgeversbond NCW WEST vorige week dinsdag in Boskoop. Doel van de SOBI is bevorderen dat belanghebbenden bij een onderne ming, i.c. crediteuren, aandeelhou ders en werknemers, beschikken over voldoende en juiste informatie over die onderneming, om hun belangen goed in het oog te kunnen houden. SOBI tracht dit te bereiken door bij onjuiste of onvolledige jaarrekenin gen een zgn. jaarrekeningsprocedure aan te spannen voor de onderne- mingskader bij het Gerechtelojk Hof te Amsterdam. De preventieve werking van een uit spraak in een dergelijke procedure toonde Lakeman aan met het volgen de voorbeeld: In een procedure te gen HBG stelde de Ondememings- kader vast dat zgn. liquidatie-verlie- zen niet buiten de Winst- en Verlies rekening mogen worden geboekt. Uit een aantal jaarverslagen van diverse bedrijven over het afgelopen jaar blijkt nu dat een aantal bedrijven on verwacht met een lager resultaat zit. Kennelijk was men aanvankelijk voornemens die Verliezen niet over de resultaten te leiden. Verder leverde Lakeman forse kritiek op de banken die de laatste tijd steeds vaker bij reeds uitstaande le ningen plotseling zekerheden eisen, onder dreiging van opzegging van het krediet; door alle zekerheden naar zich toe te trekken benadelen de ban ken andere crediteuren, die vaak niet op de hoogte zijn van het feit dat het bedrijf zekerheden verstrekt heeft. Ook uitte Lakeman kritiek op het Tuchtorgaan van de Nivra, dat volgens hem nauwelijks representa tief en onbevooroordeeld genoemd kan worden. Een geladen spelmoment uit het stuk ‘Schakels’ wat door TA VENU twee jaar geleden werd opgevoerd. Binnententoonstellingen In een speciaal daarvoor gebouwde hal van 8.000 vierkante meter zullen gedu rende de Floriade, die duurt tot 10 ok tober, dertien binnententoonstellingen worden gehouden. De eerste die op de openingsdag begint en tot 18 april duurt, is gewijd aan bloembollen in de meest ruime zin van het woord. Direct Een miniatuur-boomkwekerij maakt deel uit van de Boskoopse vertegen woordiging op de Floriade. Een bos in wording in het kunstma tig aangelegde Floriade-landschap. WADDINXVEEN - Vijf prijswin naars krijgen op donderdag 1 april a.s. hun prijzen uitgereikt die zij hebben gewonnen in de amateurfotowedstrijd ‘De bouwende mens’ die Bouwvoor lichting Waddinxveen de afgelopen maanden heeft georganiseerd. De wedstrijd leverde ongeveer 450 inzen dingen op, waaronder 360 zwart/wit foto’s, 70 kleurendia’s en 20 kleuren foto’s. Aan zestig geselecteerde foto’s zal een expositie worden gewijd die tot en met 24 april a.s. in Bouwvoorlich ting Waddinxveen te zien zal zijn. Bedoeling van het wedstrijdthema ‘De bouwende mens’ was het centraal stel len van de mens in het bouwproces. Het ging dus niet om architectuur- foto’s. Juryvoorzitter W. Gilhuis zal de eerste prijs uitreiken aan de heer F. Bellen uit Venlo die via speciale afdruktech- nieken een eigen artistieke interpreta tie aan het begrip ‘De bouwende mens’ had gegeven. De tweede en der de prijs gaan respectievelijk naar de heren F. Zieren uit Rijswijk en K. Til- lema uit Arnhem. Eervolle vermeldin gen worden verleend aan de heren J. Brettschneider uit Maarssenbroek en Sfcar- w Wlill siilfe rtt lEOfll Zuidkade II - Tel. 2354 W inkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 2382 - Waddinxveen Nassaustraat 7 - Boskoop Tel 01727-2319

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 9