Wethoudersbaan wordt onderschat Franse wijnavond valt in de smaak Winkel- en kantoorpand rond jaarwisseling klaar Vrijwel lege Brugkerk met hem weer overvol Prijzen kleurwedstrijd Levensschets van Waddinxveense dominee Gesloten Ontslag voor leerkrachten Mr. A. de Roos school kiest voorlopige mede- Aanbesteding reconstructie Henegouwerweg bij de hefbrug Oranjecomité Wingerd haalt ƒ2.900,op Zes nieuwe beheer- en beleggings maatschappijen WADDINXVEEN/GOUDA In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland worden maar liefst zes nieuwe inschrijvingen gemeld in de beheer- en beleggingssfeer, welke BV’s allen in Waddinxveen zijn gevestigd. Paaszangin iet AF-centrum Op de hoek Kanaalstraat/Kerkweg-Oost feil s 3 n 9 :N er- h n N WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 7 APRIL 1982 sambt. 3 WADDINXVEEN »1 Beheerder A. A. M. Bierman van de Spaarbank Rotterdam-vestiging aan het Koningin Wilhelminaplein met de dus het Oranjecomité ’’Wingerd’ A J I 18 *1 ,_r jeugdige prijswinnaars van een kleurwedstrijd. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Spaarbank Rotterdam). wel alle opzichten zwaar ondergewaar deerd, zo blijkt uit een vorige week ge waardeerd" van de Nederlandse Ge meenten (VNG). de pensioenen voor de wethouders te verhogen en een pensioenregeling te treffen voor nabestaanden van een ge huwde vrouwelijke wethouder. Ook vindt de VNG dat er een gelijke fiscale behandeling moet komen van een ge huwde vrouwelijke wethouder en haar echtgenoot. In het rapport stelt de VNG dat de wet houder een centrale positie inneemt in de gemeenteraad, het college van B. en W., de fractie, de partij en de bevol king. raadsleden tot wethouder. De vereni ging onderschrijft daarentegen wel het voorstel in het concept-wetsontwerp voor een nieuwe Gemeentewet om het aantal wethouders uit te breiden. Naar gelang het aantal inwoners kan het aan tal wethouders variëren van 2 in ge meenten tot 15.000 inwoners tot 8 in de grootste gemeenten. De verkiezing van de voorlopige mede zeggenschapsraad, waarvoor zich 7 kandidaten hadden gemeld voor de 4 beschikbare plaatsen, kon vlot verlopen doordat alle ouders al in een artikel in de schoolkrant en in de uitnodiging voor de ouderavond waren voorgelicht over het belang van de nieuwe Wet op de medezeggenschap in het onderwijs. Nadat er een aantal vragen van de aan wezige ouders was beantwoord, werd in twee verkiezingen, één voor de lagere school en één voor de kleuterschool, de voorlopige medezeggenschapsraad ge kozen. dam aan het Koningin Wilhelminaplein 43 te Waddinxveen. ONBEVREDIGEND Wethouder Van Schie liet de midden- standsvoorzitter weten dat het gebied ten oosten van de Kanaalstraat een be stemmingsplan heeft waarin de in de kernennota verwoorde inzichten helaas nog niet zijn verwerkt. Hij was het ech ter met de heer De Bas eens dat de gang •n r P WADDINXVEEN/DEN HAAG De baan van wethouder, waarvan we er in 8 jaar: Hjalmar van Veen (8) een fiets; Margreet Roos (6) een opblaasbare rubber boot; Suzanne de Jong (6) een draagbare radio. Leeftijd 9 t/m 12 jaar: Roderik Kortlever (l l) een fiets; Yvette Wolters (11) kunstschaatsen; Berna van den Berg (12) een draagbare radio. WADDINXVEEN - De vestigingen van de Stichting Openbare Biblio theek Waddinxveen aan de Juliana van Stolberglaan en aan het Jan van 1 (Anne Frank-centrum) zijn vrijdag 9 april (goede vrijdag) gesloten. om de achterstand in de rechtspositie van de wethouder in te lopen en wordt een betere regeling voorgesteld voor de van het burgemeester- TEGENWERKING Ds. van der Wal was niet alleen een ge- een be proefd prediker. Wat een tegenwerking zv i ♦z-»«n hot aqntal kerkgangers bleef toenemen, en de WADDINXVEEN Wegens teru gloop van het aantal schoolbezoekers moeten door de gemeente per 1 augu stus twee leerkrachten worden ontsla gen. Zowel op de openbare kleuter school Pinkelotje (Herman Heijerman- slaan) als de openbare Mr. de Roos kleuterschool (Wingerd) vloeit een leid ster af, zodat beide scholen nu nog twee leidsters hebben. Bij het lager onder wijs moet zeer waarschijnlijk een leer kracht van de Theo Thijssenschool (Kerkweg-Oost) afvloeien. Het ge meentebestuur zal echter proberen deze leerkracht voor de school te behouden. licht beoordelen van de helderheid van de wijn, van de kleur en van de intensi teit van de kleur. Opsnuiven van de geur zonder het glas te schommelen en daarna weer opsnuiven als de wijn in het glas goed heen en weer is gezwenkt. De geur verschilt dan en is aanmerke lijk sterker. Tenslotte het proeven door de wijn in de mond tegen het gehemelte warm te laten worden. Pas als de zintui gen: oog, neus en mond, dus het zien, ruiken en proeven zijn ingeschakeld kan ten volle van de wijn worden geno ten. Na de pauze kwamen een tweetal grote wijngebieden aan de beurt voor een na dere beschouwing. Het waren Bordeau en Bourgogne, die elk weer een groot aantal verschillende soorten wijn vóórt brengen, genoemd naar de betreffende streek, het dorp of het kasteel. De heer D’hoir bleek over een enorme detail- kennis te beschikken van de vele soor ten wijn en hun karakteristieken. De wijnproduktie van Frankrijk be loopt in de miljarden liters per jaar. Het is voor driekwart ook de dagelijkse drank bij de Franse gezinnen. Voor de resterende kwart komt men terecht bij de zogenaamde prestige-wijnen. Vla mingen en Hollanders bleken de eerste buitenlandse afnemers en exporteurs van franse wijnen te zijn. Ze vervoerden de wijnen overzee naar hun land. In Holland bestond, hoewel men eigenlijk belangstelling had voor alle wijnen, toch een zekere voorkeur voor zoete wijnen, niet zozeer om de smaak als wel om de mogelijkheid en sterkere drank, de brandewijn, van te maken. Uit handen van beheerder A. A. M. Bierman ontvingen de 50 prijswinnaars overwegend spellen en poppen. De hoofdprijswinnaars waren: Leeftijd t/m WADDINXVEEN/DEN HAAG De Provinciale Waterstaat vari Zuid- Holland heeft aanbesteed de recons tructie van de Henegouwerweg (ter- tiare weg 45) bij de hefbrug over de Gouwe in Waddinxveen. Van de vijftien inschrijvers was laagste Gebr. Van Kessel b.y. te Buren voor 308.000,(excl. btw) en één na laagste Zwammerdam b.v. te Bodegraven voor f 318.000,(excl. btw). De recons tructie houdt onder meer de aanleg van een fietspad langs de Gouwe in. De wethouder in gemeenten tot 10.000 inwoners is een ’’algemeen bestuurlijk” lid van het college. Tussen de 10.000 en 30.000 is hij een bestuurder met een ’’ei gen” taak (portefeuille) en eigen ver antwoordelijkheden. Wethouders in ge meenten met meer dan 30.000 inwoners zijn "coördinator/manager” van be stuurlijke en ambtejijke activiteiten. De contacten tussen wethouder en ambte naren breiden zich uit naarmate de ge meente groeit. Vooral in grotere ge meenten ervaart de wethouder knel- WADDINXVEEN De door het Oranjecomité Wingerd gehouden huis- aan-huis-collecte in Groenswaard 1 en 2 heeft 2.900,opgebracht. Dat heeft comité-secretaris I. van Hars kamp meegedeeld. De opbrengst, die is bestemd voor de organisatie van festivi teiten op de middag van Koninginnedag WADDINXVEEN In het pasverschenen boekje het rechte spoor” staat een levensschets van ds. B. van der Wal (1864-1924), welke predikant ook in Waddinxveen heeft ’’gestaan”. Als kandidaat werd hij op zondag 22 juli 1900 bevestigd als dominee van de Centrale Her vormde Gemeente. Ds. Van der Wal vertrok weerop 25 juni 1905. De voormalige Waddinxveense predi kant in een zeer lezenswaardig boekje dat is geschreven door zijn zoon, de Hil- versumse predikant ds. C. van der Wal en dat is uitgegeven vanwege de Gere formeerde Bond in de Nederlands Her vormde Kerk door de Maassluise druk kerij v/h Embede. De prijs bedraagt f 16,—. Over wijlen ds. Van der Wal schrijft de Waddinxveense kerkhistoricus C. Ne ven ook in de Hervormde Kerkbode. Zijn verhaal is een regelrechte uitnodi ging om het boekje met de levensschets van de voormalige Waddinxveense pre dikant te gaan kopen. De heer Neven: ’’Onder de predikanten, die Hervormd Waddinxveen in de loop der eeuwen ge diend hebben, neemt ds. B. van der Wal een bijzondere plaats in. Zesendertig jaar was hij reeds, toen hij als kandidaat Na de pauze werd door de diëtiste me vrouw D. Eversteyn een lezing gehou den over de voor kinderen noodzake lijke voeding. Zij benadrukte daarbij de nieuwe ideeën die er de laatste tijd naar voren komen op dit gebied. Het meest opvallende hierbij was de verlaging van de hoeveelheid vlees die voor kinderen als optimaal wordt beschouwd (50 gram). Ook ging mevrouw Eversteyn in de op problemen bij kinderen die weinig eten. Haar advies was: zoveel laten eten als het kind zelf wil en dan niets extra ge ven tussen de maaltijden. De lezing van mevrouw Eversteyn sloot aan op een project over eetgewoontes dat door alle klassen van de school is uitgevoerd. Tij dens dit projekt werd niet alleen ge sproken over eten, het werd ook in de klassen door de leerlingen klaargemaakt. de Wingerd, noemt hij een groot ces. De heer Van Harskamp: ”Het is bij de meesten wel bekend, dat het Oranje comité op 30 april de jeugd aardig weet bezig te houden. Toch zullen dit jaar de bejaarden ook niet worden vergeten. Wanneer men ’s avonds het feest besluit met een lampionoptocht zal deze ver lichte stoet het Anne-Frankcentrum passeren. Het zal zeker merkbaar zijn, want ook dit jaar heeft het comité de medewerking van de Cormula’s en het fanfarecorps ’’Concordia”. Voor de allerkleinsten staan op Konin ginnedag een vijftal spelen opgesteld, en voor de groteren een achttal spelen. Er zijn voor dit jaar enkele nieuwe plan nen in het spelverloop. Deze moeten nog even de technische commissie passeren, daarna zal iedereen uitge breid worden geïnformeerd over de spelen. ’’Dank zij de offervaardigheid van de bewoners, de gemeentelijke subsidie- zégend prediker, doch ook een Be- bijdrage en de onmisbare steun van ver- proefd prediker. Wat een tegenwerking schillende sponsors staat het comité heeft hij ondervonden, toen het aantal klaar voor een groots kinderfestijn”, al- i i C on rl o rlnc FA ra n IP pn mitp ”\X/1 n r»or-z4 Aan het eind van de avond dankte de voorzitter, de heer C. v. d. Wall de spre ker onder aanbieding van een in Wad dinxveen vervaardigde speculaasplank als aandenken. Een groot deel van de aanwezigen bleef daarna nog geruime tijd bijeen bij ’’wijn en kaas”. Dat er in Waddinxveen goede belangstelling be staat voor de Alliance Francaise is door de goed bezochte cursussen en de beide zeer geslaagde culturele avonden vol doende bewezen. naar het Zuidhollandse Rijswijk ver trokken AMRO-bankdirecteur J. W. Nieuwerf heeft gewoond, kwamen er Van de zijde van middenstandsvoorzit- ter C. de Bas felle protesten. De heer De Bas kwam daarmee in de openbare vergadering van de raad scommissie voor de ruimtelijke orde ning en de woningbouw door als be langstellende gebruik te maken van de rondvraag. De middenstandsvoorzitter zei daarin tegen wethouder P. F. J. van Schie (CDA) met verbazing te hebben kennis genomen van de in ontwikkeling zijnde plannen. Naar de mening van de heer De Bas valt een kantoor/winkelbestemming niet te rijmen met de winkelconcentratiege- dachte zoals die is vastgesteld in de ge meentelijke kernennota. Daarin wordt het winkelcentrum ”de Passage” als hoofdwinkelcentrum aangewezen, zo dat winkeluitbreiding ten oosten van de Kanaalstraat niet zou kunnen worden toegestaan. op zondag 22 juli 1900 bevestigd werd tot predikant van Waddinxveen. Hoewel hij eerst laat was gaan studeren, had hij een sterk besef van zijn roeping. Sprekend over Joh. 21 zei hij eens: ”Er worden menschen gevonden, die bij den arbeid hunner medebroeders lan gen tijd werkeloos kunnen toezien, maar daarna op een wenk van den Al machtige zich door groote kracht ge dreven gevoelen om te doen, wat nog gedaan moest worden. Zij komen soms eerst ten elfder ure in den Wijngaard, maar hun wordt nog het volle loon uit betaald. En het laatste is vaak het moei- lijkste en het zwarste. In tijden van be nauwdheid der kerke Gods op onzen bodem hebben enkelen soms lange tijd toegezien in werkeloosheid op den strijd en op de worsteling van anderen, maar daarna werden zij door de groote kracht Gods gedreven om de hand aan den ploeg te slaan zonder omzien OPLEVING Met deze woorden is zonder twijfel ook zijn eigen beeld getekend. Het volle loon is hem, die zo laat een visser van mensen werd, op een zelldzame rijke wijze uitbetaald. Hij mocht een ople ving, een reveil, in de gemeente zien op bloeien, zoals waarschijnlijk geen van zijn voorgangers heeft mogen beleven, de Brugkerk, veertien jaar voor zijn komst een vrijwel lege kerk (enkele tientallen kerkgangers in slechts één dienst per zondag) stroomde vol wan neer hij het Woord Gods bediende. Be gin september was er al geen plaats meer onbezet. Het duurde niet lang, of de mensen stonden. Een kerkvoogd stelde voor de mensen halverwege de preek te laten wisselen met hen, die reeds gezeten hadden! Er was ook veel vrucht op de prediking. Hoe? In een preek over Genesis 42 zei hij: ’’Onder de bediening van het Evangelie schiet de Heere van Zijnen boog ook zulke pijlen af en raakt daarmee de har ten van hen, die Hij wil treffen. De le- -r raar is vaak onbewust van het gebruik, op vrijdag 30 april op de speelweide aan dat de Heere van zijn woorden maakt. de Winaerd, noemt hij een groot suc- Hij kent den toestand niet waarin zich de hoorders onder het Evangelie heb ben geschaard. God weet dit alleen. Onder plechtige waarschuwing en ver maning gebracht, worden er menschen- harten gevonden, wien het is, alsof die leraar van te vooren ingelicht was om trent hunnen toestand, zoo klaar, zoo duidelijk, zoo persoonlijk en op den man af, worden hun zonden, het eeuwig oordeel daarover voorgesteld. Dan wordt de waarschuwing als van God Zelve gegeven, dan openbaart Zich de Heere aan hunne harten; verbreking en verbrijzeling treden in, en uit de be nauwdheid wordt gezucht en gezegd: O God! Wees mij zondaar genadig! Geze gend, die zoo mag verkeeren onder de Evangeliebediening, die zoo ontdekt mag worden aan zijn verkeeren tegeno ver God en menschen.” den. 1 175.000,waarvan geplaatst/gestort ƒ35.000,Directeur: J. Honkoop te Waddinxveen. G. VERDOUW Beheer- en Beleggingsmaatschappij G. Verdouw BV, Waddinxveen. Om schrijving bedrijf: de verkrijging, ver vreemding en exploitatie van vermo genswaarden. Maatschappelijk kapitaal 175.000,waarvan geplaatst/gestort ƒ35.000,Directeur: G. Verdouw te Gouda. WADDINXVEEN Eind vorige maand is op de hoek Kanaalstraat/Kerkweg-Oost door Kraan Bouwers- en Aannemingsbe drijf uit Bodegraven begonnen met de bouw van een nieuw winkel- en kantoorpand. Het complex wordt in opdracht van NV Pensioenverzeke ringsmaatschappij ’’Metallicus” neergezet naar een ontwerp van het Waddinxveense architectenbureau Stuurman BV. De bouwsom be draagt - exclusief de grond die eigendom was van Reh-Bex BV - één mil- „vv, w..., joen gulden. Metjiet neerzetten van het complex zal acht maanden ge- van‘zaken óVbevredfg^ -x. -- i i i i het Raadhuisplein werd men gecon fronteerd met planologisch harde gege vens, niet te negeren bestemmingen en - mocht de gemeente wel willen negeren met juridische- en financiële consequenties. WADDINXVEEN Voor de tweede maal in dit jaar heeft het comité Boskoop-Waddinxveen van de Alliance Francaise een geslaagde avond gehouden in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost. Voor een gehoor van ruim 70 belangstellenden sprak daar vorige week dinsdaga vond Laurent D’hoir over de wijnen in Frankrijk. De vice-voorzitter van het comité Boskoop-Waddinxveen, de heer A. van Veen, constateerde in zijn openings woord dat de grote opkomst voor deze tweede culturele manifestatie sinds het begin van de activiteiten te Wad dinxveen, bewees dat er in Wad dinxveen goede mogelijkheden zijn voor dergeleijke manifestaties. Hij was bijzonder verheugd over de aanwezig heid van een drietal leden van het comité Gouda van de Alliance Fran caise hetgeen voor hem het bewijs was van een hechte vriendschap tussen de comité’s van Gouda en Boskoop- Waddinxveen. ONTWIKKELING De heer D’hoir vertelde zijn gehoor eerst in grote trekken over de ontwik keling van de wijnbouw in Frankrijk en van de belangrijkste wijnstreken Cotes de Provence, Cotes du Rhone, Beaujo lais, Bourgogne, Champagne, Elzas, Val de Loire, Languedoc, Roussilon, Ar magnac, Bordeau en Cognac. Hij besprak uitvoerig de invloeden op de kwaliteit van de wijn, zowel van na tuurlijke factoren, zoals bodemgesteld heid, grondsoort, ligging van de wijn gaard, klimaat en stabiele temperatuur, als ook de menselijke factoren in de verzorging van de planten, de juiste wijze van oogsten, persen, vergisten, opslaan en vooral ook het keuren vat voor vat van de wijn. De traditie en vak manschap, overgaande van vader op zoon is groot en de traditie wordt ook streng in acht genomen. Door een fraaie serie dia’s werd een en ander zeer verduidelijkt. Modernise ring doet uiteraard ook in de wijnberei ding zijn intrede. Houten kuipen zijn vervangen door roestvrijstalen tanks en ook andere apparatuur is afgestemd op grootschaligheid. Toch is de kwaliteit niet in gevaar omdat er met groot vak manschap en langdurige ervaring zeer streng wordt gekeurd. KEUREN Dat keuren werd de toehoorders in de pauze, onder het genot van een goed glas wijn, ook geïnstrueerd. Tegen het WADDINXVEEN In een tot in alle hoeken gevulde zaal van Party Home aan de Passage vond vorige week woensdag de feestelijke prijsuitreiking plaats van de kleurwedstrijd, gehou den ter gelegenheid van de opening van het kantoor van de Spaarbank Rotter- C. BLONK Beleggingsmaatschappij C. Blonk BV, Waddinxveen. Omschrijving be drijf: het beleggen van vermogen in ef fecten, onroerend goed en al dan niet punten in het verkeer met het ambtelijk hypothecaire schuldvorderingen, apparaat. Maatschappelijk kapitaal 175.000, waarvan geplaatst/gestort 35.000,De VNG is tegen de benoeming van niet- Directeur: C. Blonk te Waddinxveen. C. VAN EIJLE Beheer- en Beleggingsmaatschappij C. van Eijle BV, Waddinxveen. Om schrijving bedrijf: de verkrijging, ver vreemding en exploitatie van vermo genswaarden. Maatschappelijk kapitaal 175.000,waarvan geplaatst/gestort ƒ35.000,Directeur: C. van Eijle te Waddinxveen. F.N.M.DEGREEF Beheer- en Beleggingsmaatschappij F. N. M. de Greef BV, Waddinxveen. Omschrijving bedrijf: de verkrijging, vervreemding en exploitatie van vermo genswaarden. Maatschappelijk kapitaal 175.000,waarvan geplaatst/gestort Bijnenpad ƒ35.000,Directeur: F. N. M. de Greef, Snelrewaard. C. DEN BESTEN Beheer- en Beleggingsmaatschappij C. den Besten BV, Waddinxveen. Om schrijving bedrijf: de verkrijging, ver vreemding en exploitatie van vermo genswaarden. Maatschappelijk kapitaal 175.000,waarvan geplaatst/gestort ƒ35.000,Directeur: C. den Besten te Waddinxveen. J. HONKOOP Beheer- en Beleggingsmaatschappij J. Honkoop BV, Waddinxveen. Omschrij ving bedrijf: de verkrijging, vervreem- WADDINXVEEN Vorige week ding en exploitatie van vermogenswaar- maandagavond werd op de openbare den. Maatschappelijk kapitaal f mr. A. de Roosschool aan de Wingerd een gezamenlijke ouderavond gehou den voor zowel de ouders van de kleu terschool als voor de ouders van de la gere school. Op deze avond werd ge sproken over de verkiezing van een voorlopige medezeggenschapsraad en de voeding en eetgewoontes van kinde ren. Er waren hierbij 50 mensen aanwe zig. innemen binnen het gemeentebestuur, doch de regeling van zijn rechtspositie Waddinxven drie hebben, wordt in vrij- is bij die ontwikkeling achtergebleven. Het rapport constateert dat de huidige honorering niet aansluit op aard en ge presenteerd rapport ”De wethouder ge- wicht van de functie. Wethouders in ge waardeerd" van de Nederlandse Ge- meenten met meer dan 18.000 inwoners meenten (VNG). hebben tegenwoordig een volledige Salarisverhoging, pensioenverbetering dagtaak. Zij moeten daarom rond 80 en aanvulling van andere arbeidsvoor- procent van het burgemeesterssalaris waarden moeten die achterstand hel- voor hun gemeente verdienen. In het pen inlopen, zo bepleit de VNG. In ge- rapport worden aanbevelingen gedaan meenten met meer dan 18.000 inwoners J“ 1 moet het wethouderschap een volledige dagtaak worden. Nu moeten wethou ders van dergelijke kleinere gemeenten waarneming een bijbaan hebben. sambt. De burgerlijke verantwoordelijkheid van de wethouder in ons land is in de af- Verder wordt in het rapport voorgesteld gelopen jaren sterk toegenomen. Sinds het midden van de jaren zestig is hij steeds meer een centrale positie gaan moeid zijn, zodat het geheel rond de jaarwisseling klaar kan zijn. Bij het op één na drukste kruispunt in Waddinxveen (alleen bij de hefbrug is het drukker) en op een steenworp af stand van het winkelcentrum ”de Pas sage” wordt op de begane grond onge veer 225 vierkante meter winkelruimte gerealiseerd. Op de eerste en tweede verdieping komen 2 x 250 m2 kantoor ruimte. Hier is verhuur in kleinere een heden mogelijk. In overleg met het gemeentebestuur is de gevel aan de Kanaalstraat zodanig geprojecteerd dat er ruimte ontstaat voor een extra rijstrook ter plaatse van de kruising met de Kerkweg-Oost ten behoeve van het rechtsafslaande ver keer. Bij de aankoop van het bouwplan heeft ’’Metallicus” gebruik gemaakt van de diensten van beleggings-adviesburo J. M. Smit B.V. te Rotterdam. De bouw- begeleiding en coördinatie is in handen van ADCOM management b.v. te Zwijndrecht. Makelaarskantoor Both Partners B.V. te Rotteram is met de verhuur belast. Blijkens een vorige week woensdaga vond in Party Home aan de Passage tij dens een vergadering van de midden- standsvereniging Waddinxveen door voorzitter C. de Bas gedane mededeling betekent 225 vierkante meter winkel ruimte op de hoek Kanaalstraat/Kerkweg-Oost ruimte voor drie winkeltjes. Omdat er in Wad dinxveen nog altijd sprake is van over bevolking en de gemeente alleen zal kunnen bouwen voor de aanwas van de eigen bevolking zegt de middenstands- vereniging geen behoefte aan deze uit breiding van winkelruimte te hebben. PROTESTEN Reeds toen vorig jaar zomer bekend werd dat er een winkel- en kantoorpand zou worden neergezet op de plek waar eerst de AMRO-bank en later het kan toor van de Exploitatie Vastgoed Hol land BV gevestigd is geweest en waar de WADDINXVEEN In de to neelzaal van het Anne Frank- centrum mochten wij, bejaarden, getuige zijn van koorzang, hoofd zakelijk in het teken van het nade rende Paasfeest. De uitvoeren den, het Christelijk Wad- dinxveens Mannenkoor ”De Gouwestem” onder leiding van hun uitstekende dirigent, de heer A. Verhoef en het Interkerkelijk Jongerenkoor ’’Meeting”, met de eveneens uitstekende dirigent, de heer C. Brouwer, kregen een da verend applaus van de talrijke aanwezigen. Wij allen hebben van een fijne avond genoten. Ons aller dank aan alle uitvoerenden! Het leek mij dat de akkoestiek en de ’’bekleding” van onze toneel zaal grote eisen aan de zangers hebben gesteld. Dit werd mij overigens door één der Gouwestem- zangers tijdens de pauze beves tigd. Op mij persoonlijk maakte het ’’Heilig, Heilig, Heilig” en ’Mijn Heiland, Herr und Gott” een grote indruk! Begrijpelijker wijze klonken deze beide liede ren, gezongen in de Duitse taal voor sommigen verstaanbaar dan het in de Russische taal gezongen lied. Het Jongerenkoor mocht er ook wel wezen. Mij viel op het vlotte tempo van het lied ’’Daarom wil ik hem danken”. Typerend overi gens, daar ook andere jongeren koren soms op dezelfde vlotte ma nier hun kerkgezang ten gehore brengen. Bij het ’’Lied zonder woorden” had ik de indruk dat het forte voor de zaal van het Anne Frank te luid overkwam Tenslotte wil ik namens de bejaar den nog eens onze dank uitspre ken aan de leden van beide koren en hun dirigenten. Onze dank ook aan de Culturele Commissie van de Stichting Dienstverleningscen- trum Waddinxveen voor het uit nodigen van deze koren. E. WEISZ kerkvoogdij weigerde het aantal plaat sen uit te breiden. De middelen om ga lerijen aan te laten brengen waren aan wezig, maar de wil om de ’’velen voor wie de schouders opgehaald zouden kunnen worden” een plaats te geven, ontbrak. Tenslotte werd de impasse doorbroken, toen een altijd onbekend geblevene de predikant voor dit doel een vorstelijke gift toezegde. Veel smartelijker dan tegenwerking van i mensen, waren de verliezen die hij hier leed. Zondag 24 maart 1901 ging zijn vrouw heen. En enkele jaren later zijn enige dochtertje, het lieveleingetje van haar vader. Wat kon hij Jakob verstaan, toen hij in zijn preek toekwam aan de woorden: ”A1 deze dingen zijn tegen mij! Jakob is een gekende des Heeren, onderwezen en ervaren in Gods wegen. Maar ook hij wordt aan velerlei ver drukking en beproeving prijs gegeven. Immers gaat de reis voor de levende ge meente door de diepte. En hoe grooter in de genade, des te zwaarder de druk. Gods wegen worden pas verstaan als de diepte is doorgetrokken, niet eerder.” Op 25 juni 1905 heeft ds. Van der Wal afscheid genomen van zijn eerste ge meente met de ernstige vraag uit Jesaja 53 1 ”Wie heeft onze prediking ge loofd, en aan wien is de arm des Heeren geopenbaard?” ’k Heb and’ren al de rechten van Uw mond ”Met lust ver teld, hen vlijtig onderwezen,” was de laatste psalm die hij zijn gemeente op gaf. De herinnering aan hem is in'Wad- dinxveen lang levend gebleven en ook nu nog niet geheel vervaagd.” 1 Jé Jé

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 17