B ijna anderhalf miljoen gulden voor sociaal- cultureel werk Fotocopieer- apparaat voor muziekschool Burgemeester geen chef van gemeentesecretaris In het jaar 1980 van het zwembad Werkzame stille kracht in gemeentehuis DRIE NOODLOKALEN VOOR Jan Meuleman had deze eeuw 2 voorgangers Weekblad-arts informeert over Hartkrampen Nieuwe tegels in kleutert Het Echte Franse Secretaris mag sinds ’31 ook vrouw zijn Over de functie van gemeentesecre taris valt veel te vertellen. En met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 2 juni kan de functie die door Jan Meuleman sinds 1976 wordt bekleed best eens wat nader worden bekeken. We doen dat aan de hand van het artikel “De gemeen tesecretaris - een allesweter?”, zoals dat verscheen in “Mozaiek”, het or gaan van de personeelsvereniging van de gemeente Waddinxveen. Prijsklaveijassen voor bejaarden In noodschoot sloeg ’’stop” steeds door GROTER HAVO/ATHENEUM Na vijf jaar nieuwe vergoedingen spuitgasten GERT HUIZER de echte bakker Zuidkade 11 - Tel. 2354 Winkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 2382 - Waddinxveen Nassaustraat 7 - Boskoop Tel 01727-2319 i 1 WEEK de votre Vrai Boulanger' g WA in 1 de de de (KI soc sch telt zat WEEKBLAD ARTS BERNARD AERTS OVER DE AUTEUR Gemeentesecretaris JMeuleman. (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 APRIL 1982 WADDINXVEEN - Wie een I gemeester en Wethouders van kenini twee Linden en die tesecretaris staat dan ook als hoofd van de secretarie aan het Raadhuisplein naast onze eerste burger en is raadsman van hem, de gemeenteraad en het college van B. en W. brief krijgt van het college van Bur- n Waddinxveen of naar de onderte- g van stukken van B. en W. kijkt ziet dan daaronder steeds handtekeningen staan: die van burgemeester C.M. van der die van gemeentesecretaris J. Meuleman. De gemeen- WADDINXVEEN De volgende week woensdagavond a Totaal f. 1.494.933,14 Kransvaten van het hart F 1.241,66 3.865,00 1.000,00 3.250,00 46.908,00 2.000,00 1.596,00 200,00 21.700,00 12.400,00 767,50 5.900,00 302.720,00 549.732,00 77.758,99 46.660,18 299.153,00 10.389,11 5.400,00 102.291,70 0p en z dinx lid Schi die uitre den om lige leng sjoel Het den schi wor de festi als kost avoi wen hoe: kaal die zich 1 i i j I Stokbrood f. 270,- f. 290, f. 315,- f. 350,- |£CHTt telijke uitgaven) betaald: Naam /Omschrijving: Waddinxveense toneelvereniging “Toi-Toi” Brassband “Voorwaarts” Drumband “Cormula’s” Muziekvereniging “Concordia” Peuterspeelzalen Rijnlandse Orkestvereniging Sportieve recreatie (K.N.V.B.) Padvindersgroep Houtkamp Scouting Waddinxveen de Speeltuinverenigingen Jongerensociëteit “Le Cercle” de Oranjeverenigingen de Streekmuziekschool “Waddinxveen” de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Investering t.b.v. “het gemaal” Onderhoud speelterreinen Recreatief vrij zwemmen Het Wijkgebouw “Zuid” Het sportweekcomité De Tennishal Bedrag: f. WADDINXVEEN - Voor alle bejaar den is er woensdag 21 april prijs- klaverjassen in het Anne Frank- centrum. Er zijn mooie prijzen te winnen. Begonnen wordt om 14.00 uur. De deelnamekosten bedra gen een rijksdaalder. Ten eerste maakt de muziekschool de copieën veelal in de avonduren en op zaterdag en ten tweede is een aantal van een groter formaat dan de apparatuur van de secretarie toelaat. Het college is echter voornemens met het bestuur in overleg te treden om na te gaan of een goedkopere oplossing mogelijk is. Op de resultaten van dit overleg voor uitlopend is de raad gevraagd voor de Stichting Streekmuziekschool Wad dinxveen een extra subsidie toe te ken nen van maximaal 8.700,- voor de aanschaf van de copieer-apparatuur, lessenaars en vleugelbank. Deze subsi diëring zal worden gedekt door te be schikken over de 'Reserve Streekmu- ziekschool’. WADDINXVEEN De volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad is gevraagd voorlopig vast te stellen dat in 1980 bijna ander half miljoen gulden is uitgegeven voor allerlei sociaal-cultureel werk in Waddinxveen. Van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) werd voor dit doel bijna drie ton (f. 288.673,—) terug ont vangen als bijdrage in de gedurende 1980 gemaakte kosten. Voor het jaar 1980 zijn de navolgende kosten (subsidies, dan wel gemeen- WADDINXVEEN - In deze eeuw is gemeentesecrataris Jan Meuleman de derde die deze functie vervult. Hem gingen voor A. Kreupeling en H. Jenné alhoewel we in Waddinxveen ook burgemeesters hebben ge had die tevens gemeentesecre taris waren. In 1898 kwam op de Waddinx- veense secretarie als jongste medewerker de 20-jarige Adri- aan Kreupeling werkenHij was een geboren en getogen Wad- dinxvener. Op de secretarie was hij de derde medewerker naast de secretaris. Secretaris was in die dagen de latere burgemees ter G. van Dort Kroon. Acht jaar later trad Adriaan met de Boskoopse Ida Vink in het huwelijk. De harde wer ker en i uiterst nauwgezette Kreupeling behaalde zijn Ge meen te-Administratie-diploma en werd in 1910 gemeente secretaris van Waddinxveen. Waren er in 1910 5119 inwo ners in de gemeente, bij zijn afscheid in 1943 - na 33 jaar trouwe dienst als secretaris - waren er 7938 inwoners. Na af loop van zijn ambtelijke loop baan in 1943 bleef de heer, Kreupeling tot aan zijn dood in Waddinxveen wonen. In 1947 vond de woningcommissie dat het huis waarin de oud-secre- taris met zijn echtgenote woon de, te groot was voor twee mensen. De nieuwe secretaris .ruilde daarom zijn woning aan de Henegouwerweg met het huis aan de Kanaalstraat. In 1943 hadden we geen ge meenteraad vanwege de oorlog en daarom nam burgemeester H.B.N. Mumsen alle taken van de raad waar, waaronder het benoemen van een gemeente secretaris. Hendrik Jenné was in het bezit van het diploma Gemeente-Administratie en werd derhalve benoemd tot ge meentesecretaris van Waddinx- veen. Hij bezat het diploma Gemeente Financiën niet, om dat hij, doordat de oorlog uit brak, niet meer de lessen voor dat diploma kon volgen in Utrecht. Hendrik Jenné is een geboren en getogen Gouwenaar. In 1931 kwam hij als onbezol digd volontair op de secreta rie werken. Na een jaar werken kreeg hij als dank voor de ge leverde diensten een gratificatie van honderd gulden! Op 1 maart 1933 kwam hij in Wad- dinxveen wonen, voor die tijd kwam hij regelmatig met de boot uit Gouda. Om kwart voor negen vertrok de boot uit Gouda en was om half tien bij café Kwaak aan de Zuid kade. Kwart voor tien was Hen drik dan op kantoor, ’s Avonds bleef hij dan een uurtje langer. De heer Jenné kende Waddinx- veen goed en kon in de eerste jaren (ook toen hij pas secre taris was) nog wel eens advie zen krijgen van de heer Kreu peling. Zo kon het bijvoor beeld eens gebeuren dat de heer Jenné een vals persoons bewijs had afgegeven aan de schoonzoon van de heer Kreu peling en dat deze toen Hen drik kwam wijzen op het feit dat dit niet overeenkomstig de wet was. Van zijn benoeming tijdens de oorlog heeft Jenné niet veel last gehad. Eén keer kwamen er vragen over. Dat was door het ministerie van Binnenlandse Zaken drie dagen voordat de heer Jenné werd geridderd we gens zijn 40-jarig ambtsjubi leum. Toen Jenné in 1976 de pijp aan Jan gaf, waren er naast de secretaris nog ongeveer 35 secretarie-ambtenaren. De heer Jenné was dan ook secretaris van de verandering. In het begin schreef hij nog veel raadsstukken en brieven zelf, later niet meer. Toen was hij meer de coördinator. In de vergaderingen van B. en W. vond de oud-secretaris een luis terend oor, hij fungeerde als een “vierde wethouder”. Hij zag zijn functie als een dienend beroep. met het te verdachten aantal leerlingen noodzakelijk is thans over een drietal noodlokalen te beschikken. Uiteinde lijk zullen er vijf lokalen nodig zijn. De voorkeur gaat uit naar het aankopen van de thans benodigde drie lokalen. De volgende week woensdagavond ver gaderende gemeenteraad is gevraagd dit geld, waarvoor van het rijk weer ver goedingen zullen worden ontvangen, beschikbaar te stellen aan de school die volgend jaar tien jaar bestaat. WAE tnom licht voort comr met e tie, e staat, Bij T termij der m naar d in W< positii laire s ren ze Het v dat k wedst VEIL De or tot h< Sinds georg Van 1 ganis; nuari de wi Fiets' en kl volde eeng weds afges cuits, zw WADDINXVEEN Er is een kwart miljoen gulden nodig om de samenwer kingsschool voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg aan drie noodlokalen te kunnen helpen. Van dit geld is 210.000, nodig voor de aankoop van de noodlokalen en 40.000,- voor de plaatsing ervan (heiwerk) en aansluit kosten (gas, water, electra, riolering). De commissie van bestuur voor de sa menwerkingsschool heeft de gemeente duidelijk gemaakt dat het in verband a - i i WADDINXVEEN Om de Stichting Streekmuziekschool Waddipxveen een fotocopieerapparaat, vijf houten lesse naars en een vleugelbak te kunnen laten kopen hebben Burgemeester en Wet houders de volgende week woensdaga vond vergaderende gemeenteraad ge vraagd daarvoor 8.700,- beschikbaar te stellen. Het stichtingsbestuur heeft overigens wel de opdracht gekregen ujt te zien naar een goedkoper fotokopieerappa raat dan aanvankelijk in, de bedoeling lag, want van de gevraagde extra subsi die is f 7.080,- bestemd voor het foto copieerapparaat. f 950,- voor de lesse naars en f 670,- voor de vleugelbank. De raadscommissie voor de financiën heeft geen bezwaren tegen de aanschaf fing van de lessenaars en de vleugel bank. Aangaande de beschikbaarstel ling van ruim f 7.000,- voor de aan schaf van de copieer-apparatuur heeft zij echter overwegende aarzelingen. De suggestie van de commissie om de mu ziekschool gebruik te laten maken" van de apparatuur in het gemeentehuis blijkt onuitvoerbaar te zijn, zo hebben, B. en W. al onderzocht. Bernard Aerts werd in 1943 gebo ren. Kwam op negentienjarige leef tijd in de journalistiek terecht. Leerde het vak eerst bij een regio naal, later bij een landelik dagblad. Was ook aan diverse weekbladen verbonden. Besloot in 1971 alsnog medicijnen te gaan studeren. Werd in 1977 lid van een huiartsengroep- spraktijk. Bleef echter ook zijn oude liefde trouw. Schrijft nog steeds graag en veel. Is nu: journalist-arts. al kunnen lezen dat de belang rijkste oorzaak voor hartkram pen ligt in de manier van le ven. Wie bereid is daar iets aan te veranderen, kan zich in de toekomst heel wat narigheid besparen. Wen aan het idee dat spanningen, zorgen en een jach tig leven niet goed voor U zijn. Doe het eens wat rustiger aan en vermijd toestanden en situ aties zie U erg opwinden. Ga letten op wat je eet. Zorg er vooral voor dat het niet teveel en ook niet te vet is. Stop met roken. Drink ook niet teveel alcohol. Meer dan 2 glaasjes per dag is teveel. En nogmaals hoed je voor plotselinge tempe ratuurveranderingen. Kleed je goed aan als je de kou ingaat. Ga ook, als het even kan, aan lichaamsbeweging doen. Maar doe het altijd op een rustige manier. Dan kan het hart er zelfs sterker van worden en be ter bestand zijn tegen aan vallen. HOE NU VERDER Je zult dus je instelling moe ten veranderen als je angina pectoris hebt. Misschien lijkt het erop dat alle dingen die leuk zijn in het leven zo ie mand nu worden ontnomen. Dat is beslist niet zo. Hij of zij is zeker niet de enige die last heeft van hartkrampen. En als zoveel mensen het lukt om toch plezier in het leven te hebben, dan moet het zo ie mand ook lukken. Denk van tijd tot tijd maar eens aan de andere kant van de medaille: zo doorgaan, leidt alleen maar van kwaad tot erger. En is al dat vette eten, de drank en al die sigaretten dat waard? VRAGEN Heeft U vragen over andere ziektes? Uw huisarts heeft te genwoordig patienten-info’s be schikbaar over tal van ziektes. Vraag hem gerust om zo n info. val de kramp te onderdrukken. Deze zorgen er voor dat het hart zuurstof krijgt. Ze werken snel, binnen enkele minuten zelfs. Sommige van deze ta bletten hebben een kortduren de werking, sommige een lang durige. Er bestaan ook medi cijnen die het hart weer in een gunstig ritme brengen, en ver sterken, waardoor het ekono- mischer werkt. Het kan dan meer doen met minder zuur stof. AANVAL Wat te doen bij een aanval? Probeer onder alle omstandig heden rustig te blijven. Wie er gens mee bezig is, houdt ermee op en gaat zitten. Hij legt het tabletje dat hij van de huis arts heeft gekregen, onder zijn tong. Het hart gaat spoedig minder tekeer en ook de pijn verdwijnt geleidelijk. Ten teken dat het middel werkt kan zo iemand zich tijdelijk wat dujzc- lig voelen en hoofdpijn krij gen. Als het echter niet helpt, en de aanval langer duurt dan zo’n 10 minuten, dan moet de dokter gewaarschuwd worden. Rustig blijven en vooral niet in paniek raken, want dat werkt alleen maar averechts. Het is zaak niet te lang te wachten met het gebruik van dit tablet je. Ook bij het geringste sig naal is het tijd om een tablet je onder de tong te nemen. ZELF DOEN Wat kan je zelf doen als je last van hartkrampen hebt? U hebt ondertekening van brieven en derge lijke van B. en W. en van de gemeen teraad. Deze stukken worden onder tekend door burgemeester én secre taris. De secretaris ondertekent alles, ook brieven die hemzelf betreffen. Zou hij onder de burgemeester staan, dan had zijn handtekening geen waarde! Zowel de burgemeester als de secre taris zijn betrokken bij de voorbe reiding en de uitvoering van de be sluiten van raad en college. De se cretaris zal daarbij echter allereerst letten op de administratief-juridische facetten, terwijl de burgemeester meer op de beleidsaspecten zal let ten. Een harmonieuze samenwerking tussen burgemeester en secretaris is in het belang van de gemeente. GEEN BURGEMEESTERIE Een bekend verhaal is dat de secre taris van een middelgrote gemeente de nieuwe burgemeester op de se cretarie rondleidde en daarbij tot de burgemeester sprak: “Let wel, hier ben ik de baas. Het is niet een bur- gemeesterie, maar een secretarie!” Daarmee vaststellend dat de secre taris aan het hoofd staat van het algemeen ambtelijk apparaat dat de gemeentelijke bestuursorganen bij staat in het vervullen van hem op gedragen taken door te stimuleren en te adviseren. Zonder secretarie- personeel zal de secretaris niet in staat zijn de vele op hem rustende taken te vervullen. De secretaris is ambtenaar zoals de overige ambtenaren ter secretarie, maar hij organiseert en leidt de werk zaamheden. Hij ziet toe op een gere gelde en tijdige afdiening van zaken, beziet de redactie van voorstellen, besluiten en brieven die zijn opge steld door zijn medewerkers kri tisch en draagt zorg voor goede en correcte presentatie van het ambte lijk apparaat ten opzichte van de bur gerij en anderen, die met dit appa raat in aanraking komen. De secretaris is de eerste adviseur van het gemeentebestuur. Hij is ook wel eens genoemd de in het gemeente bestuur werkzame stille kracht die scherp let op alles wat het belang van de gemeente vraagt. Werkend in de binnenkamer van het gemeente huis kan hij vaak beter dan de be stuursorganen overwegen wat in de lijn van wet en verordening ter .voor ziening in de plaatselijke behoefte of ter bevordering van de bloei van de gemeente dient te gebeuren. WADDINXVEEN - De volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad is gevraagd f. 1.550,— beschikbaar te stellen voor electri- citeitsvoorzieningen in de 4-klassige noodschool aan de Prins Alexander- straat. In deze noodschool geeft de prof. Kohnstammschool voor open baar MAVO de vakken tekenen, handvaardigheid en textiele werk vormen. Onlangs is in dit gebouw een aantal malen de hoofdzekering van de elec- triciteit doorgeslagen. Na onderzoek WADDINXVEEN - Het tegelwerk in het kleuterbassin van het open luchtzwembad “de Sniep” blijkt van de vorst in de afgelopen winterpe riode behoorlijk te lijden te hebben gehad. Door vocht en bevriezing zijn veel tegels losgeraakt en gebar sten, zowel in de vloer, de wanden en de randen, alsmede op de speel- blokken in het bassin. bleek de oorzaak te ligger! bij de daar geplaatste pottenbakkersover, die ge bruikt wordt voor het bakken van werkstukken uit de handvaardig- heidslessen. Zeker wanneer ook c.v., boiler en verlichting zijn ingeschakeld wordt een zodanige hoeveelheid stroom ge bruikt dat de zekeringen niet zwaar genoeg zijn. Dit probleem kan wor den opgelost door het verzwaren van de electriciteitskabel naar deze nood school, het maken van een extra groep in de meterkast en het leggen van een kabel van de meterkast naar de oven. i stuur en de commissies in alles, wat het hun opgedragen bestuur aangaat, behulpzaam is. Dit lezend kan wor den gedacht aan een man die alles kan en alles doet, een administra tieve duizendpoot die zo belangrijk is dat hij niets menselijks meer heeft. Over de gemeentesecretaris consta teert Godfried Bomans met verba zing dat het verkeer op straat gewoon doorgaat als deze belangrijke ambte naar met een verkoudheid in bed ligt. In “The Ramblers Story” van Jack Bulterman wordt de secretaris zo be langrijk geacht dat betreffende zijn familieleden speciaal wordt vermeld dat ze zoon of dochter van de ge meentesecretaris zijn. VERANDERING De gemeentesecretaris van vroeger mag dan een dorpsnotabele zijn ge weest, de huidige is misschien meer secretaris-coördinator dan secretaris penvoerder. Ook in de Gemeente wet veranderde iets: in 1931 werd geschrapt dat de secretaris van het mannelijk geslacht moest zijn. Professor Van Poelke schetst de ver andering van het secretaris-ambt als volgt: “Van man, die de administra tie bijna helèmaal alleen voert, is hij geëvolueerd tot het hoofd van de gemeentesecretarie, wiens verant woordelijkheid voor het plan van het zelf-voeren van de administratie geheel is komen te liggen op het vlak van de zorg, dat de administratie en. het beheer van de gemeente naar be horen worden gevoerd. Hij heeft dus tweeërlei taak: enerzijds de zorg dat het personeel, waarvoor hij ver antwoordelijk is, zijn taak behoor lijk vervult, anderzijds de samenwer king met de burgemeester, het col lege van B. en W. en de Raad, niet over de administratie in engere zin maar over de problematiek van het beheer van de kleine gemeente.” Het is de gemeenteraad die de se cretaris benoemt, schorst, ontslaat en voor hem een instructie vast stelt. Wat deze zaken betreft onder geschikt aan de raad, niettemin heeft de secretaris verder een zelfstandige functie. Hij moet immers Behulp zaam zijn, en van zo iemand wordt niet verwacht dat hij eerst orders moet krijgen. Ook ongevraagd zal hij in de vorm van adviezen en nuttige wenken met hulp komen. Om de zelfstandigheid van de gemeentese cretaris te bevorderen is het vast stellen van zijn salaris niet overgela ten aan de gemeenteraad of B. en W., maar aan Gedeputeerde Staten. WAT VOOR HULP? De te verwachten hulp aan de raad kan zijn de zorg voor een juiste ad ministratieve behandeling van raads stukken. Tevens kan van hem ver wacht worden dat hij tijdens de ver gaderingen van de raad aanwezig is om zonodig adviezen te geven. In Waddinxveen hoeft hij niet meer zelf de notulen te maken. Hetgeen de raad besluit, wordt uit gevoerd door het college van B. en W. en de meest aangewezen uitvoer der is dan de secrataris. Hoewel de secretaris wat de uitvoering van die raadsbesluiten aangaat ondergeschikt is aan het college, neemt hij overigens ook ten opzichte van dit college een zelfstandige positie in. Ten aanzien van B. en W. draagt de wet hem slechts op behulpzaam te zijn in alles wat het hem opgedragen bestuur aangaat. De gemeentesecretaris zit in de ver gaderingen van B. en W. als “verte genwoordiger” van de secretarie. Hij is de deskundige in de bestuursaan gelegenheden. Hij heeft als groot voordeel boven de leden van het col lege dat bij hem alle draden van het bestuur samenkomen. Van de com missies, van de afdelingen, van de diensten en van buiten het ambte lijk apparaat. Van enig onderscheid in de mate van behulpzaamheid naar gelang van het orgaan, waaraan hulp wórdt ver leend, is geen sprake, dus ook ten aanzien van de burgemeester niet. De burgemeester is geen chef van de se cretaris. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de V GESCHIEDENIS De functie van gemeentesecretaris is niet iets van de laatste 150 jaar maar gaat nog veel verder terug. Toen er sprake was van enige stedelijke organisatie, was er meteen behoefte aan een bekwaam penvoerder. Als be langrijke facetten, verbonden aan het ambt, komen al vroeg aan de orde de eedsaflegging, de geheimhouding, de aan de functionaris te stellen eisen en de aan hem toe te kennen beloning. In het begin werden voor de functie van gemeentesecretaris leden van de geestelijke stand benoemd, maar al spoedig konden ook degenen die daartoe niet behoorden worden aan gesteld. Ten tijde van de republiek werden de stedelijke besturen bijge staan door secretarissen en pensio narissen. Deze pensionarissen waren ambtenaren die de overheid met hun raad en pen terzijde stonden, de af gevaardigden ter Statenvergadering vergezelden en namens hen het woord voerden en verslag uitbrach ten. Later verdween het ambt van pensio* naris en de vroeger aan deze functie verbonden taak ging deels over op de burgemeester als voorzitter van de raad en het college van burgemeester en wethouders, en deels op de se cretaris, die om bijstand te verlenen aan de bestuursorganen werd ge handhaafd. De gemeentewetgever (1851) heeft de grootst mogelijke soberheid be tracht bij de omschrijving van zijn werkzaamheden. De wetgever zegt in artikel 108 van de gemeentewet al leen dat hij de drie organen van be- WADDINXVEEN - Wat doet ons hart? Het hart is een hol te waar spieren om heen zit ten. In die holte zit bloed. Als die spieren zich samen trekken, wordt het bloed eruit gepompt. Onder andere naar de longen. Daar wordt het ver rijkt met de zuurstof die wë inademen. Dat zuurstofrijke bloed stroomt door ons hele lichaam. Naar alle organen, ook naar de spieren van het hart zelf. Want deze hebben ook zuurstof nodig om goed te kun nen werken. Het hart wordt als het ware ‘gevoed’ via een slag ader die er als een krans om heen ligt: de kransslagader. De ze vertakt zich in zeer fijne kanaaltjes. WAT ZIJN HARTKRAMPEN? Per dag gaan er heel wat liters bloed door de kransslagader en de fijne vertakkingen daarvan. Maar in ons bloed zitten ook deeltjes vet en kalk, soms meer dan er in horen. Die deeltjes kunnen aan de wanden van de fijne kanaaltjes gaan vastkle ven. Ze worden nauwer, waar door er minder bloed en dus minder zuurstof doorheen kan stromen. Iemand die last heeft van hartkrampen kan dat dui delijk merken. Zodra zo ie mand zich inspant of druk maakt, kan zijn hart het niet meer bijbenen. Het komt zuur stof tekort. Hij of zij krijgt klachten. Het lijkt bijvoorbeeld wel of er een strak corset om de borst zit. De pijn kan uit stralen naar de hals, de kaken, de schouders en naar de ar men. Dit noemen we een hart- kramp. Uw dokter heeft er nog een. ander woord voor: angina pectoris. HOE KOMT HET? Voor de oorzaak van de pijn in de borst zijn een aantal fak- toren te noemen. Verkeerde leef- en eetgewoonten zijn wel de belangrijkste. Ons lichaam is niet berekeijd op voortdurend te veel spanningen, emoties en zorgen. En vooral niet op veel vet eten, veel nicotine en. al cohol. De .pijn wordt uitge lokt door plotselinge tempera tuurveranderingen, vlak na een grote maaltijd, na inspanningen en emoties. Er is dan elders in het lichaam meer bloed nodig en dat gaat ten koste van het hart. GENEESMIDDELEN Bestaan er geneesmiddelen voor? Ja. De huisarts kan me dicijnen geven om bij een aan- WADDINXVEEN - De Waddinx veense gemeenteraad gaat na vijf jaar de vergoeding voor de leden van de vrijwillige brandweer aanpassen. Het college van Burgemeester en Wet houders heeft de volgende week woensdagavond vergaderende ge meenteraad voorgesteld in te stem men met de nieuwe vergoedingen. Uit de herziene “Verordening rege lende de vergoedingen van het per soneel van de vrijwillige brandweer van de gemeénte Waddinxveen” blij ken de vaste vergoedingen voor een kalenderjaar als volgt te zijn: aspirant brandwacht brandwacht 2e klas brandwacht le klas hoofdbrandwacht aspirant-onderbrandmeester f. 310,— onderbrandmeester f. 390,- brandmeester f. 440,- aspirant-officier f. 390,- adjunct-hoofdbrandmeester f. 2.765,- adjunct-hoofdbrandmeester le klas f. 3.115, hoofdbrandmeester, tevens comman dant f. 4.315,- De administrateur van de brandweer ontvangt een vaste vergoeding van f. 1.100,— per jaar. Maar er worden ook bedragen uit gekeerd voor het bijwonen van oefeningen en voor het optreden bij brand. Het bedrag dat wordt be taald als men een avond oefeningen bijwoont bedraagt voor alle rangen f. 1J,5O. Het bedrag per uur voor optreden bij brand varieert al naar de rang die wordt bekleed van f. 20,50 (aspirant-brandwacht) tot f. 33,50 (brandmeester). Een hoofdbrand wacht zit daar met f. 26,50 per uur tussenin. Hoewel met het opknappen hiervan al is begonnen, zodat alles klaar is als het openluchtzwembad weer wordt geopend, is de volgende week woensdagavond vergaderende ge meenteraad gevraagd f. 24.000,— be schikbaar te stellen om het tegel werk in het kleuterbassin te kunnen vernieuwen. Dit geld had de gemeente al gereser veerd. De renovatie houdt in het ver wijderen van de aanwezige tegels en het opnieuw betegelen van het bas sin. Door Verboven Tegelwerken BV te Geldermalsen is voor dit karwei een offerte uitgebracht tot f. 24.100,— (inclusief btw).

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 16