Marktmeester heer en De ene diefstal na de andere in Waddinxveen POLEN I I Lezers schrijven Hoe de PSP politiek rechts aan een raadszetel kan gaan helpen Alle aandacht voor ’’Waddinxveen zingt ’82 meester op weekmarkt Ds.A.P. Heiner 50jaar dominee W. F. Meijer is in Waddinxveen belast met de verkiezingsorganisatie VOORKEUR- ZETEL VERGT 250 STEMMEN Landelijke actie voor Polen gaat door Kiezers moet men geen rad voor de ogen draaien Nieuwe instructie AC. v. d. Bosch Wordt muzikaal gebeuren op 5 mei in Waddinxveen een traditie? 99 POLITIENIEUWS WADDINXVEEN I O I I A 3 I door BERT J. WOUDENBERG waarvoor ze nu massaal lijd! een Waddinxveen pp X BLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 APRIL 1982 de raad hoorbaar zal zijn. Een kleine partij moet zich natuurlijk wel afvragen of men de reëele kans aan- H. VERMEULEN Molenring 11 WADDINXVEEN Dein Wad dinxveen aan het Jan van Bijnen- pad wonende emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk, ds. A. P. Heiner (bijna 76 jaar), stond er zaterdag voor een week bij stil 50 jaar dominee te zijn. 10 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brièven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Ds. Heiner werd op I mei 1906 ge boren. In 1932 werd hij predikant te Giessen-Rijswijk. In 1946 ging hij naar Zevenhuizen (ZH). Van 1952 tot aan zijn emeritaat op, 6 juni 1971 was hij predikant te Ter Aar. verkiezing tenminste rond de 5% stem men te behalen. Anders draait men de kiezers een rad voor de ogen en bereikt men het tegenovergestelde doel.” Weekblad voor Waddinxveen: Je hoort wel zeggen dat vooral bij de komende gemeen teraadsverkiezingen elke stem telt, want het kan er net om gaan. In 1978 miste de VVD bijvoorbeeld een handvol stemmen voor de vierde restzetel, die toen naar de SGP/HKV/GPV ging. Bent u ook van “Het behoeft geen betoog dat een ambtenaar die een zo belangrijke functie op de markt vervult, in geen enkel opzicht enig voordeel dat hem door de kooplieden zou worden aan geboden, mag accepteren. Dit punt Het Poolse volk lijdt onder een donkere wolk. Het volk, hoe integer lijdt nu onder het Rode Leger. De Polen gingen op reis bepakt en bezakt, doch door de ervaring wijs nu in de greep van het Warschau-Pact! De communistische dictatuur onderdrukt de Polen van uur tot uur. Het zogenaamde democratische bestel brengt de Polen terug in een hel! De tirannie is zodanig geslepen dat ze economisch worden af geknepen! Maar.ondergronds wordt er veel gewerkt, het is daar datjie worden gesterkt! de Polen bevrijd. Maar de Polen gingen te ver in de tijd, die niet verkiesbaar zijn, zoals familiele den en gemeenteambtenaren? W. F. Meijer: ”Op een kandidatenlijst mogen inderdaad namen worden ge plaatst van personen die op dit moment een met het raadslidmaatschap onvere nigbare betrekking vervullen dan wel om andere redenen niet aan de voor het lidmaatschap van de raad gestelde ver eisten voldoen. Pas bij de toelating van een kandidaat voor het raadslidmaat schap (het onderzoek van de geloofs brieven) wordt beoordeeld of hij of zij op dat moment mag worden toegelaten. Zo kan nu heel goed een 21-jarige kan didaat worden voorgedragen. De kans is zelfs groot dat op het moment van zijn toelating inmiddels de vereiste leeftijd is verlaagd tot 21 jaar.” - In de instructie worden geregeld de werkzaamheden van de marktmees ter, de afdracht van inning van de marktgelden, de afwezigheid van de marktmeester op de piarkt, eventuele verhindering, bevoegdheid markt meester en rapportage aan B. en W., controle op de marktmeester, legi timatie, verboden voor de markt meester en een algemeen artikel. om iedereeen in de gelegenheid te stellen op Bevrijdingsdag naar Wad-, dinxveen te komen om te luisteren naar de gezamenlijke Waddinxveense koren. VOOR HET EERST Het is voor het eerst dat er op de avond van 5 mei zo’n massale zang- avond wordt georganiseerd en het be stuur van “De Gouwestem” hoopt dat het een jaarlijks terugkerend evenement zal worden. Een Wad dinxveense zangtraditie, die te verge lijken is met wat er op Urk in de vis- afslag wordt gedaan door alle Urker koren. De organisatoren stond vanaf het begin voor ogen om de mopsen op deze avond iets bijzonders te presenteren. wordt in de huidige instructie niet ge regeld; hetzelfde geldt voor de bran- cheverdeling en de daarmee samen hangende werkzaamheden”, aldus het college van B. en W. aan de raad. “De bepaling over de afdracht van de geihde gelden is niet in overeen stemming met de werkelijkheid, ter wijl ambtelijke begeleiding van de marktmeester in het geheel niet voor komt in de instructie. In de instruc tie staat dat uw college de wijze van vervanging van de marktmeester bij ontstentenis of ziekte regelt, maar in de praktijk regelt de marktmees ter het zelf. Daarom zijn wij van me ning dat herziening van de instruc tie gewenst is.” De herziening zou volgens het col lege het meest gunstig zijn op het moment dat er een andere markt meester zou moeten worden aange steld. Er lijkt evenwel in de nabije toekomst geen wisseling van markt meester plaats te vinden, zodat de raad is gevraagd nu een herziening van de instructie vast te stellen. BANK EN GIRO 5398 Bij monde van relaties van de Stichting werd meegedeeld dat de nood in Polen nog steeds hoog is. De geldinzameling sactie - bank en giro 5398 - gaat dan ook door. Daarnaast mag niet onvermeld blijven de omvangrijke hulpverlening die tot op heden uit eigen middelen is verricht door de honderden stichtingen, werkgroepen en comités in de vele ste den en dorpen in Nederland, die aan de actie van de "Nederlandse Stichting Hulp Polen” is voorafgegaan WADDINXVEEN/DEN HAAG Hoewel in Waddinxveen geen acties meer worden gevoerd voor Polen na de succesvolle D-day voor Polen in de cember en de slecht gelukte actie Wad dinxveen helpt PQlen in maart blijft op landelijk niveau de Nederlandse Stich ting Hulp Polen actief. Deze stichting heeft al drie miljoen gulden ingeza meld. De stand van de landelijke geldinzame lingsactie van de "Nederlandse Stich ting Hulp Polen” bedraagt op dit mo ment ruim 3 miljoen gulden. De stich ting voert deze actie op landelijk niveau zonder specifieke politieke of levensbe schouwelijke binding. In het bestuur zijn verscheidene maatschappelijke ge ledingen en organisaties vertegenwoor digd. Het stichtingsbestuur, onder voorzitter schap van dr. D. Dolman, voorzitter van de Tweede Kamiy. heeft voorlopig voor 1,5 miljoen gulden een bestem ming gevonden. Binnen enkele weken zal de volgende besteding plaatsvinden. Van de eerste 1,5 miljoen zijn medische artikelen en goederen aangekocht die inmiddels worden verzonden naar alle delen van Polen. Met het oog daarop en in het kader van de komende gemeenteraadsverkiezin gen hadden we een gesprek met de heer Meijer. Een boeiend gesprek, omdat hij daarin b.v. duidelijk maakt dat er bij ’n opkomstpercentage van 70 tot 80 pro cent 538 a 615 stemmen nodig zijn om de kiesdeler te kunnen halen, dat er tenminste 250 stemmen nodig zijn om met voorkeurstemmen in de raad te kunnen komen en waar de stemmen zullen blijven die worden uitgebracht op een partij, welke waarschijnlijk niet op een raadszetel mag rekenen, zoals de PSP. Alvast een uitspraak van de heer Meijer uit het hier volgende interview. "Een kleine partij moet zich natuurlijk wel af vragen of men de reële kans aanwezig acht om bij de komende raadsverkie zing tenminste rond de 5 procent stem men te behalen. Anders draait men de kiezers een rad voor de ogen en bereikt men het tegenovergestelde doel”. Weekblad voor Waddinxveen: Bij de vo rige maand gehouden verkiezingen voor de provinciale staten van Zuid-Holland gingen drie van de vier stemgerechtigde Waddinxveners naar de stembus. Het op komstpercentage bedroeg 74,8 procent. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1978 ging 78,8 procent van de kiezers uit Wad dinxveen naar de twaalf stembureaus. Als we er nu eens van uitgaan dat bij de ge meenteraadsverkiezingen op woensdag 2 juni 1982 zo'n 70 tot 80.procent van de stemgerechtigde Waddinxveners naar de stembus gaat, hoeveel stemmen zijn er dan nodig om in aanmerking te komen voor tin van de 19 gemeenteraadszetels? IV. F. Meijer: "Ja, in de gemeenteraad van Waddinxveen moeten op woensdag 2 juni 1982 19 inwoners worden geko zen, die vanaf de eerste dinsdag in sep tember voor een periode van vier jaren I de belangen gaan vertegenwoordigen van de Waddinxveense-beVolking. Volgeqde maand gaan daarvoor weer 'circa 14.600 oproepkaarten naar de IPPT om ze bij de kiesgerechtigde Wad dinxveners te bezorgen. De kiezers kunnen dan een keus doen uit de kandi daten die de partijen op 20 dinsdag april 1982 - de dag van kandidaatstelling - bij het hoofdstembureau zullen voordra gen. Daar er 19 plaatsen in de raad te verdelen zijn bedraagt de kiesdeler 1/19 van het totaal aantal op 2 juni geldig uit gebrachte stemmen of wel ruim 5‘/4% van het aantal geldige stemmen. Wanneer u uit gaat van zo’n 70 a 80 pro cent opkomst dan zouden er dus circa [10.220 respectievelijk 11.680 kiezers naar de stembus komen. In dat geval zijn 538 a 615 stemmen nodig om de kiesdeler te halen. Dat wil dus zeggen om bij de eerste opdeling van het aantal te vergeven plaatsen in aanmerking te kunnen komen voor een plaats in de gemeenteraad.” Weekblad voor Waddinxveen: Kunt u iets Wellen over de berekeningen die worden gemaakt bij de verdeling van de gemeenteraadszetels? W. F. Meijer: "De berekening van de zetelverdeling wordt in de Kieswet uit voerig en nauwkeurig beschreven. De grootste opdeling vindt plaats middels de kiesdeler, waar ik al over sprak. Haalt een lijst bijv. 2.761 stemmen en de kiesdeler zou 538 bedragen dan heeft die partij in eerste instantie vijf maal de volle kiesdeler gehaald. Dat levert dan vijf plaatsen op in. de raad. Die partij zou datzelfde aantal zetels ook hebben gekregen als er 71 stemmen minder op waren uitgebracht Krachtens deze instructie is de Wad dinxveense marktmeester bevoegd verregaande maatregelen te nemen en losse standplaatsen uit te geven. Maar er zijn natuurlijk wel een aantal richt lijnen door hem in het oog te hou den. De marktmeester heeft, aldus het col lege van Burgemeester en Wethou ders, een eigen status. Hij moet ener zijds respect afdwingen van de marktkooplieden; anderzijds moet hij ook een open oog hebben voor de problemen van de marktkooplieden. Hij dient bijv, rekening te houden met hun belangen, voor zover zulks niet strijdig is met het algemeen marktbeleid. Voor het verkrijgen en behouden van zijn status (hij draagt iedere vrijdag een gemeentewapen op zijn jas) kan de instructie ongetwij feld goede diensten bewijzen. Boven dien worden in de instructie een aan tal zaken geregeld die nog niet eer der op papier stonden. De openbaar gemaakte instructie van de marktmeester heeft slechts wer king tussen de marktmeester en het gemeentebestuur. De marktmeester zal zich op grond van zijn instructie alleen maar tegenover het gemeente bestuur hebben te verantwoorden en nimmer tegenover kooplieden op de markt. heterdaad betrapt bij diefstallen uit geparkeerde personenauto’s te Gou da. Beide mannen zijn voor de offi cier van justitie te Rotterdam ge leid en in bewaring gesteld. Bij nader onderzoek is gebleken, dat zij in vele gemeenten rondom Gouda diver se diefstallen en inbraken hadden ge pleegd. Ook is bekend geworden, dat zij een aantal auto’s te Waddinxveen hebben opengebroken en daaruit een aantal goederen hebben ontvreemd. AANRIJDINGEN Op dinsdag 6 april om 22.15 uur vond er een ongeval plaats op de He- negouwerweg. Een fietser en een bromfietser kwamen elkaar tegemoet en raakten elkaar bij het voorwiel. De bromfietser viel op het wegdek en werd per ambulance naar een zieken huis te Gouda overgebracht. Achter af bleek het nogal mee te vallen. Op vrijdag 9 april omstreeks 17.45 uur vond er een aanrijding plaats in de Dorpstraat, waarbij 3 personen auto’s waren betrokken. Aan weers zijden van de rijbaan stonden auto’s geparkeerd. De bestuurder van een geparkeerd staande auto wilde naar de overkant van de rijbaan rijden en deed dat op een moment, dat hij juist werd ingehaald. De inhalende be stuurder moest daardoor uitwijken en ramde daarbij een andere gepar keerd staande personenauto. Er ont stond aanzienlijke materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Dezelfde dag omstreeks 16.10 uur vond een ongeval plaats op de krui sing Beethovenlaan-Noordeinde. Het niet verlenen van voorrang was de oorzaak van het ongeval. De twee bij de aanrijding betrokken perso nenauto’s raakten licht beschadigd. Op eveneens vrijdag 9 april omstreeks 16.30 uur werd een op het parkeer terrein bij de Passage staande perso nenauto aangereden door een andere personenauto. De bestuurder van dit voertuig is meteen na het ongeval en zonder zich bekend te maken, weg gereden. De twee bejaardenkoren, van het Anne Frankcentrum en van Sou- burgh, met respectievelijk 40 en 29 leden, vertastten de organisatoren door hun enthousiasme. Met 19 be jaarden in een veilinghal durven zin gen is een bewijs van vertrouwen dat hun dirigent, de heer Neven, in hep stelt. Vérder zijn de namen van de andere medewerkende koren, Vox Jubilans, Dient Den Heer en het Immanuël- kerkkoor zó bekend, dat zij geen ver dere aanbeveling nodig hebben. Mu ziekvereniging Concordia zal zorg dragen voor de begeleiding van een aantal nummers en zal zelf dan o.ok enige muziekstukken ten gehore brengen. VOORVERKOOPADRESSEN Een uniek Waddinxveens gebeuren dus en aller aandacht waardig. In ver band met de te verwachten belang stelling (er zijn ruim 3.000 zitplaat sen) zijn er een aantal voorver koopadressen ingesteld: Rabobank, Kerkweg-Oost Rabobank Zevenhuizen A. Mons, Brugweg 67 N.J. Vavier, Brugweg 9 Marktmeester AC. van den Bosch op de weekmarkt in de Willem de Zwijgerlaan. (Foto: Weekblad voor Waddinx veen/Sjaak Noteboom j. WADDINXVEEN Al enkele weken Ain bestuursleden van, het Christe lijk Waddinxveens Mannenkoor “De Oouwestem” en andere behulpzame lieden bezig met het verspreiden van prachtige, in oker en blauw uit voerde, poster met daarop de aankondiging van “Waddinxveen zingt ’82”. Dit is de naam voor een P°te zangmanifestatie op woensdag avond 5 mei om half acht in de vei linghal aan de Bredeweg in Waddinx- Vele plaatselijke middenstanders heb- en al een exemplaar voor hun raam angen en ook vele koorleden sie- itn hun raam ermee. Ook buiten addinxveen werd in vele plaatsen ',Cri flinke hoeveelheid posters opge- angen. De hele regio wordt bewerkt mening dat nu meer dan eens elke stem telt? W. F. Meijer: "Inderdaad. Juist bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn de ver schillen soms erg klein. Enkele stem men verschil kan een zetel in de raad uitmaken.” Weekblad voor Waddinxveen: Kunt u uit leggen hoe het zit met voorkeurstemmen? Ik wijs even op de discussie binnen de Pro testantse Combinatie Waddinxveen PCW), die het GPC uit het nieuwe samenwerkings verband heeft doen stappen. Hierbij ging het om de naam en plaats op de PCW-lijst van oud-wethouder H. Huizer. Hij is naar onze mening een potentiële kandidaat om met voorkeursstemmen in de gemeente raad te komen. Hoeveel stemmen heb je nodig om bij voorkeur gekozen te worden en kent u daarvan voorbeelden uit het verleden? WF. Meijer: ”Ik heb het nog ma^r éénmaal meegemaakt dat een raadslid met voorkeurstemmen een voorsprong verwierf op de hoger op de ranglijst van een partij geplaatste kandidaten. Dat betrof het raadslid S. Pille die op een niet-verkiesbare plaats op de PvdA-kandida- tenlijst stond. Na enige actie verwierf hij meer dan de helft van de kiesdeler aan voorkeurstemmen en werd hij op grond daarvan benoemd. De lijstkiesdeler wordt verkregen door het aantal stemmen van een lijst te de len door het aantal toegewezen zetels. Ik verwacht dat voor de gemeente raadsverkiezingen een kandidaat ten minste circa 250 voorkeursstemmen zal moeten verwerven om in afwijking van de lijstvolgorde te kunnen worden ge kozen. En denkbeeldig is dat bij deze verkiezingen niet!” Weekblad voor Waddinxveen: Is het mo gelijk om ook op plaatselijk niveau 'n lijst- verbinding aan te gaan met het oog op de verdeling van de restzetels? W. F. Meijer: "Neen, dat geldt alleen als een gemeente uit meer dan één kies kring bestaat en dat is hier niet van toepassing.” Weekblad voor Waddinxveen: Durft u op grond van de verkiezingen voor de provin ciale staten, vorige maand, een voorspel ling aan voor wat betreft de verdeling van de raadszetels, daarbij natuurlijk rekening houdend met plaatse lijke factoren. W. F. Meijer: "Plaatselijke factoren spelen in Waddinxveen een belangrijke rol. De plaatselijke combinatie SGP/- Hervormde Kiesvereniging zorgde er in het'verleden steeds voor dat 4 a 5% van de kiezers afweek van hun landelijke of provinciale stemgedrag. Ook het op komstpercentage zal een belangrijke rol spelen. Bij de laatste verkiezing kwam slechts 74% van de kiezers naar de stembus. Ik verwacht stellig dat de kiezers - ge hoord de commentaren na de provin ciale verkiezing - zich er van bewust zijn dat thuis blijven de verkiezingsuitslag kan beïnvloeden. Een prognose voor de komende verkiezing heb ik voor me zelf wel gemaakt. Maar daar mag niet meer waarde aan worden gehecht dan een persoonlijke hobby". Weekblad voor Waddinxveen: Vindt u het juist als op de kandidatenlijst van een poli tieke partij namen voorkomen van mensen Vanaf het Rode Plein wordt de druk op de Polen dwingend aanbevolen zoals het moet zijn! De druk op Warschau uitgevoerd met een ijzige kou is een druk onder het juk opgelegd door Moskou! Zaterdag: Ga maar rustig slapen! Om zondag naar de tanks te gapen! De Beer: Het mes op de keel! Jaruselski: Befehl ist Befehl! De vrijheid die de Polen wensen is gewoon vrijheid voor de mensen. Deze race in het Oosteuropees bleek echter snijden in eigen vlees! Solidariteit heeft het geweten van W. Kooiman, Groensvoorde 128 P. den Hertog, Zuidkade 144 B. Mons, Brugweg 29 Voor buiten Waddinxveen wonenden is er ook de mogelijkheid telefo nisch kaarten te 1 Mons (8643) en N. Vavier (4114). Tenslotte kan men kaarten reserve ren door overmaking van f. 6, op rekeningnummer 36.68.81.817 van de Rabobank in Waddinxveen, giro bank 79138, onder vermelding Wad dinxveen zingt ’82. Als er nog mid denstanders zijn die ook willen ad verteren in het uitstekend ogende programmablad, worden zij vriende lijk verzocht contact op te nemen met de voorzitter, de heer N. Vavier. Er zijn nog enkele bladzijden vrij. Iets Waddinxveens, iets voor ieder een, voor het hele gezin. Door de medewerking van de twee bekende Waddinxveense kinderkoren, De Zangvogels en Jong Geluid, en .het jeugdkoor van Vox Jubilans, is ook de jeugd nauw bij dit gebeuren be trokken. Weekblad voor Waddinxveen: We kijken even naar de waarschijnlijk aan de ge meenteraadsverkiezingen van 2 juni deel nemende politieke partijen. Naast CDA, PvdA. VVD, de nieuwe Protestante Com binatie Waddinxveen S GP/HK V/R PFl en D '66 is dat ook de PSP, die bij de gemeen teraadsverkiezingen in 1978 welgeteld 234 stemmen (2,2 procentwist te behalen. Het zal voor die groepering - gelet op de bere keningen die volgens de Kieswet gelden-- schier onmogelijk worden om een raadsze tel te kunnen behalen? W. F. Meijer: "fnderdaag heeft ook de PSP zich laten registreren om bij de ge meenteraadsverkiezingen als lijst te kunnen uitkomen-. Dat geldt ook voor de C.P.N. en het G.P.V. Of deze partij en inderdaad op 20 april een kandida tenlijst zullen inleveren zal moeten wor den afgewacht. Ik ben het met u eens dat gelet op de be kende uitslagen deze kleine partijen geen kans maken. Het GPV behaalde bij de vorige uitslagen ongeveer 1% van' het aantal stemmen. De PSP behaalde - zelfs in combinatie met, CPN en PPR - niet meer dan 4%, waarvan ik op grond van eerdere uitslagen circa 2% toere ken aan PPR-stemmers. Maar ook met de steun van de PPR-stemmers zal de 4% ontoereikend zijn om een plaats in de raad te verkrijgen.” Weekblad Voor Waddinxveen: De PSP zegt aan de gemeenteraadsverkiezingen mee te willen doen omdat "in de afgelopen vier jaar een duidelijk socialistische stem in de Waddinxveense gemeenteraad niet aanwezig is geweest". Dat is dus scherpe kritiek op de PvdA-fraktie. Het zelf standig meedoen van de PSP gaat duide lijk ten koste van de PvdA, zo mogen we vaststellen. Ervan uitgaande dat het niet reëel is om te denken aan een raadszetel voor de PSP zou je zelfskunnen stellen dat de pacifist-socialisten de "socialistische stem" allerminst een dienst bewijzen door bijvoorbeeld op 2 juni de Protestantse Combinatie Waddinxveen (PCW) aan een restzetel te helpen? W. F. Meijer: ”Ik acht uw veronderstel ling zeker niet denkbeeldig, jazelfszeer waarschijnlijk. Ik meen te mogen ver onderstellen dat het uitkomen van de PSP met een eigen kandidatenlijst ten koste zal gaan van stemmen op de PvdA. De kans is dan vrij groot dat dit zal leiden tot zetel-verlies voor de PvdA. Een der andere partijen heeft daarvan het voordeel. Dat behoeft niet persé de PCW-combinatie te zijn; ie dere andere partij kan daar even goed het voordeel van plukken. En dan vraag Tod. A mogelijk da. ju.s. dl. kleine ^S^“'d d“ overschot de partij nog een extra zetel oplevert. Dat kan gebeuren bij verde ling van de "restzetels”. Bij de eerste c, verdeling zullen als regel circa 16 zetels wezl? acht,°m blJ,de k°m,ende raads- over de partijen worden verdeeld op grond van het behalen van één of meer malen van de volle kiesdeler. De nog resterende zetels worden de restzetéls genoemd.” Weekblad voor Waddinxveen: Hoe zit dat eigenlijk met die restzetels bij de gemeen teraadsverkiezingen. Wanneer kom je voor zo'n zetel in aanmerking? A F. Meijer: ”De verdeling van de Op eveneens woensdag 7 april ont dekte een bewoner aan de Berken- gaarde, dat een lege krat bier, welke achter zijn woning in de tuin stond, door een jongeman werd weggeno men. Hij achtervolgde de fietser met een, die daarop prompt de krat liet vallen. De afgelopen week werden zuivelprodukten ter waarde van ca. f. 150,— van bevoorradingsstellages ontvreemd. ONVERZEKERD RIJDEN De afgelopen week werden 3 brom fietsbestuurders bekeurd, daar zij re den op onverzekerde bromfietsen. In alle gevallen werden de voertuigen in beslaggenomen. DIVERSE OVERTREDINGEN De afgelopen week werden 15 fiet sers bekeurd, daar zij over trottoirs fietsten. Zes Automobilisten kregen een proces-verbaal aangezegd, daar zij parkeerden op trottoirs dan wel op invalide-parkeerplaatsen. Twee brom fietsen en 1 personenauto werden voor nader technisch ondèrzoek uit het verkeer genomen. D<» bestuurder van de auto, een 30- jarige circusmedewerker uit Amster dam, werd tevens bekeurd voor het rijden zonder rijbewijs. Zowel deze bestuurder, als de eigenaar/inzittende van deze auto, werden naar het poli tiebureau aan de Mozartlaan overge bracht, daar beide personen voor boetes van respectievelijk f. 500,— en f. 370,— stonden gesignaleerd. AANHOUDING bestellen bij A. Op dinsdag 6 april w'erd een 22- jarige Waddinxvener in zijn woning aangehouden. De aanhouding ge schiedde op verzoek van de rijkspo litie te Boskoop. FIËTSEN/BROMFIETSEN De afgelopen week werd aangifte ge daan van diefstal van 1 bromfiets. 4 Fietsen en 1 bromfiets werden deze week gevonden. DIEFSTALLEN BEKEND De afgelopen week werden twee jeug dige inwoners van Waddinxveen op WADDINXVEEN - Marktmeester A.C. van den Bosch is heer en meester op de vrijdagse weekmarkt in de Willem de Zwijgerlaan. Dat blijkt nog weer eens uit de herziene instructie voor de marktmeester, zoals die door de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad zal worden vastgesteld. VERNIEUWING Dat er in Waddinxveen een week markt moest komen werd door de gemeenteraad besloten op 7 decem ber 1960. In de raadsvergadering van 16 maart 1961 zijn drie veror deningen betreffende de markt vast gesteld. Een ervan betrof de instruc tie voor de marktmeester. Deze in structie is in werking getreden op 5 mei 1961 en is sedertdien niet meer gewijzigd. De instructie was dus aan vernieuwing toe. WADDINXVEEN In het gemeentehuis aan het Raadhuisplein is de heer W. F. Meijer als chef van de afdeling Algemene Zaken en Burger zaken belast met heT regelen van al die zaken die nodig zijn om ook in Waddinxveen verkiezingen te kunnen laten plaatsvinden. Een man dus die alles weet over zetelverdeling, kiesdeler, restzetels, en voorkeur stemmen. Volgende week dinsdag 20 april is hij ér natuurlijk ook bij als de politieke partijen die aan de gemeenteraadsverkiezing van woensdag 2juni 1982 meedoen de kandidatenlijsten moeten hebben ingediend. restzetels vindt plaats op grond van het grootste gemiddelde aantal stemmen dat per plaats zou zijn uitgebracht, na dat het bij de eerste opdeling verkregen aantal zetels met één zou zijn vermeer derd. Even hetzelfde voorbeeld. De eerder bedoelde lijst verkreeg 2.761 stemmen en behaalde 5 zetels. Zou deze partij de restzetel krijgen dan bedraagt het ge middelde per plaats 2.761 6 =4601/6. Dit houdt in dat deze lijst bij de verde ling van de restzetels eerder in aanmer king komt dan een lijst waarop minder dan 460 stemmen zijn uitgebracht. Zou zo’n partij bijvoorbeeld 455 stem men hebben verkregen, dan bedraagt voor die partij het gemiddelde na te toe kenning van 1 zetel immers 455. On danks het feit dat die partij toch nog 4'/3 procent van de uitgebrachte stemmen op zich wist te verwerven bleef hij voor de berekening van het grootste gemiddelde per plaats achter bij de eerst bedoelde partij. Om van een restzetel te kunnen profite ren zal het totaal aantal stemmen van een lijst toch in ieder geval de kiesdeler vrij dicht moeten benaderen, dat wil zeggen in de buurt moeten liggen van de 5% geldige stemmen.” WADDINXVEEN - De Waddinxveense rijkspolitie constateert de ene diefstal na de andere. Op maandag 5 april werd overigens aangifte gedaan van poging tot diefstal van een personenauto of van goederen uit aie auto. Getracht werd een portier te for ceren. Nabij de brug, gelegen in de oude rijksweg 12 werd een reddingsboei, een dreg en een kabel uit een kast ontvreemd. Op woensdag 7 april werd bij de 'rijkspolitie alsnog aangifte ge daan van diefstal van benzine uit een geparkeerde personenauto. De diefstal moet hebben plaatsgevonden op 25 maart, gedurende de avonduren op het parkeerterrein naast de sporthal aan de Sniepweg. Een nagenoeg geheel gevulde tank werd geheel geleegd. KIK ^•4 s,-.^ --- f 'f

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 7