I PSP verandert 50 in 30! PSP wil inspraak in zo PvdA wil inventarisatie Vrijwilligers van grote waarde voor welzijnswerk mooie plekjes vroeg mogelijk stadium CDA: Ruime kans en steun voor particulier initiatief kj 30 Alfasan BV VVD stelt in gemeenteprogramma: D’66: Overleg gemeente, middenstand, bedrijfsleven en vakbonden D’66: MIDDENSTAND GROOTSTE WERKGEVER J- STEM CDA 4 't 1 sociale zaken” is één van de jamma “De mens cen- VD. Volgens de libera- zijnswerk vrij- christen f democratisch OUrt appèl JW christen B democratisch W appèl WADDINXVEEN Het gemeentebestuur is één van de eerste hoofdstukken in het gemeenteprogramma “Links over de brug” van de PSP. Daarin wordt gezegd dat de gemeente voorwaarden moet stellen aan inspraakprocedures. Zo vinden de PSP’ers dat 1 ’ium moet worden opgezet. Gemeentebestuur” zijn: WADDINXVEEN Ontwikkelingssamenwerking, minderheden, gehandicapten, club- en buurthuiswerk, jeugdigen, ouderen, volksgezondheid, sociale zorg, emancipatie, onderwijs, kunst en cultuur en sport en recreatie. Dat zijn de onderwerpen die wor den behandeld in het hoofdstuk “Welzijn” van het CDA-pro- gramma “Samen verantwoordelijk, ook in mindere tijden”. De christcn-dcmocratcn vinden dat het particulier initiatief ruime kans en steun verdient van de overheid. In het CDA-hoofdstuk “Welzijn” staat verder het volgende: WADDINXVEEN - “Welzijn en hoofdstukken uit het gemeenteraadsprogi traal in een leefbare gemeente” van de V len zijn voor een goede gang van zaken bij het we willigers van grote waarde. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 19 MEI 19X2 inspraak in een zo vroeg mogeliik stadi’ Andere punten uit het hoofdstuk “Gem y dl 1 I, MINDERHEDEN de georgani- 1 i GEHANDICAPTEN over CLUB EN BUURTHUISWERK st WELZIJN Nieuwbouw huren betaalbaar JEUGDIGEN ■- organisaties in Wad- VOLKSGEZONDHEID SOCIALE ZORG moeilijke woorden. Burenhulp Wij dienen r WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxvener V. S. C. Krauwer is al leen als commissaris uitgetreden bij Al fasan BV in Woerden. Achterstands! tuatie De WD heeft vanuit haar doelstel lingen altijd gestreefd mensen in een achterstandsituatie mogelijkheden te bieden tot verbetering van die si tuatie. Wij zullen dat beleid voort zetten of dat nu gaat om ouderen, jongeren, mannen, vrouwen, gehandi capten of anderen. Meer wel met de realiteit voor ogen. zijn op specifieke terreinen; doublu res moeten voorkomen worden. Om dit politiek verantwoord te kunnen volgen is een goede registratie op deze afdeling noodzakelijk. economische positie - zich kunnen ontplooien. Het particulier initiatief verdient ruime kans en steun van de overheid. Wanneer behoefte aan nieu we activiteiten is gebleken, en uit de bevolking geen initiatief voortkomt, heeft de overheid een eigen taak. WADDINXVEEN Er dient een in ventarisatie gemaakt te worden van karakteristieke Waddinxveense ge bouwen en plekjes, terwijl het be leid erop wordt gericht deze te be houden en de gemeente bevordert de stichting van een algemeen ver zorgingstehuis voor bejaarden. Dat zijn twee punten uit het hoofdstuk Gehandicapten Ook hier kan de situatie maar lang zaamaan worden verbeterd. Vooral bij nieuwbouw kan ingespeeld wor den op aanpassingen. Toch moet er nog veel meer gekeken worden naar een totaalbeeld, niet alleen huizen voor gehandicapten maar huizen waar ze in staat zijn vrienden en ken nissen op bezoek te gaan. Dat bete kent het veranderen van standaard maten en dat is een moeilijk te door breken zaak. De VVD zal echter doorgaan in die richting initiatieven te ontplooien. Ook hier geldt het luisteren naar reële wensen van de be trokkenen. Kindercentrum Hoewel er wel belangstelling voor be staat in onze gemeente, blijkt dat zonder rijkssubsidie het oprichten van een kindercentrum financieel niet haalbaar is. De ouderbijdrage is namelijk vastgelegd. Het subsidie is echter vrijwel niet voor kleine ge meenten te verkrijgen. Ook hier zal men weer op eigen initiatief te werk moeten gaan en onderling trachten ONTWIKKELINGSSAMENWER KING Activiteiten die bewustwording be vorderen van onze mede-verantwoor delijkheid voor rechtvaardige ver houdingen over de gehele wereld ver dienen blijvende steun. *Initiatieven tot ontwikkelingssa menwerking, waarbij de bewoners van Waddinxveen een actieve rol spe len, zullen op daadwerkelijke mede werking van de gemeentelijke over heid kunnen blijven rekenen. Woonwagenbewoners Het rijks- en provinciaal woonwagen- beleid heeft onvoldoende ingespeeld op de behoefte aan voldoende stand plaatsen voor woonwagenbewoners. Men beschikte bovendien niet over goed cijfermateriaal als het gaat om aantallen mensen en woonwagens. Ook is er geen rekening gehouden met de jonge woonwagenbewoners, die zelfstandig een wagen gaan be wonen. Bij nieuwbouw of door woningaan passing worden mogelijkheden ge schapen om elke gehandicapte te la ten wonen in een voor hem of haar passende woning. Deelname aan onderwijs, sport en recreatie wordt bevorderd door aangepaste voorzieningen en een op hen gericht (verenigings-)beleid. middenstand en het gemeentebestuur te intensiveren. 2. Al die maatregelen dienen geno men te worden, die de bestaande middenstand versterken mede ten be hoeve van de consument. 3 Er dient een soepel vergunningen beleid met betrekking tot de uit breiding van bestaande bedrijven ge voerd te worden. x-S’ Kees Dijkshoorn, 55 jaar (nr. 3. lijst l) Kapitein ter zee (A) b.d. Gezond bedrijfsleven hoeksteen voor werkgelegenheid téÊK STEM CDA Herman Heller, 39 jaar (nr. 6, lijst 1) vakbondsbestuurder - Groeperingen moeten door de ge meente op weg geholpen worden en geadviseerd worden bij het aanvragen van subsidie voor hun aktiviteiten. - De gemeente dient bij te dragen aan een harmonieus samenleven van ver schillende bevolkingsgroepen van verschillende herkomst en moet der halve elke vorm van discriminatie be strijden. De gemeente moet bevorde ren dat ook in andere instellingen hieraan aandacht besteed wordt. Tot de taak van de overheid behoort het scheppen van een klimaat waarin alle mensen - ongeacht overtuiging, ras, geslacht, geaardheid, afkomst en 7. De speculatiebedingen zullen bij gesubsidieerde bouw, indien nodig, verder aangescherpt worden. 8. De bestaande woning- en woonbe hoeften worden continu geregistreerd en gepubliceerd. 9. Instelling van een gemeentelijke woningverdeelkommissie die het on der de woonruimteverordening val lende bestand huurwoningen via een zo objektief mogelijk (punten) sys teem verdeelt onder de woningzoe kenden. 10. Mede in het kader van de nieuwe leegstandswet zorgt de gemeente er voor dat de leegstand wordt tegenge gaan. Hiertoe opent ze overleg/oefent ze druk uit op de verhuurders van woningen (met name flats Tollens laan, Peppelhorst, Wilgenhorst). Zo nodig wordt tot vordering overge gaan. 11. Tegengaan van woningwetwoningen huurwoningbezit. 13 Het uitgeven van grond aan volks- tuinders tegen sociaal verantwoorde tarieven. 14. Stimuleren van sociaal-kulturele aktiviteiten voor jeugdige werklozen met het accent op een kombinatie van rekreatieve scholing en aktie- gerichte aktiviteiten. 15. Nagegaan wordt of de tennishal bij blijvende exploitatieverliezen ver kocht moet worden. 16. Het gemeentebestuur bevordert de relatie ‘kind-dier’. Toegangsbeper- kende maatregelen tot het dierenver blijf Wamaarplantsoen worden tegen gegaan. 17. De koopavond weer instellen op vrijdag. 18. Initiatieven van partikuliere or ganisaties en de eigen gemeentelijke aktiviteit op het gebied van bewust wording, met het doel de bevolking een beter begrip te doen krijgen voor de ontwikkelingsproblematiek, wor den krachtig ondersteund. Het onderwijs in eigen taal en cul tuur op de lagere scholen dient ge handhaafd te blijven. Onderwijs en informatie aan vol wassenen van culturele minderheden wordt bevorderd onder andere door alfabetisering en het onderwijzen van de Nederlandse taal en gebruiken. Met kracht wordt gewerkt aan het totstandkomen van voldoende woonwagenstandplaatsen, zonodig op meer dan één locatie, waardoor voor de thans aanwezig circa 20 ge zinnen een definitieve oplossing wordt bereikt en het parkeerterrein in ieders belang kan worden ont ruimd. i ons hierbij te realiseren, dat professionele hulp niet altijd kan worden toegepast of niet in alle ge vallen financieel mogelijk is, daar door kan buren- en vriendenhulp on misbaar worden. Open staan voor de mens in onze omgeving is nodig. de verkoop van en particulier elkaar te helpen. De WD is bereid te bezien in hoeverre de gemeente hierbij een coördinerende taak kan hebben. WADDINXVEEN - De kandidaten van de PSP voor de komende gemeenteraads verkiezingen, gefotografeerd bij de grens van de bebouwde kom. De pacifist-soci- alisten willen dat in heel onze gemeente niet harder wordt gereden dan 30 kilometer per uur. Op de foto staat tweede van rechts lijstaanvoerder Paul van Gessel. Links staat de tweede op de lijst Ineke van der Meulen. De andere PSP-kandidaten zijn: Wim van Breenen, Frida Winklaar, Henry ten Zijthoff, Ineke Weernekers, Lex Diks, Adrienne Timmermans, Jaap Oudshoorn, Sietze Oudshoorn en Arjan den Hertog. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). - De gemeente moet de inwoners van Waddinxveen geen illusie geven dat er een verdediging mogelijk is tegen a- toomoorlog. Daarom geen verkapte uitgaven voor een verkapte militaire organisatie als dienst bescherming be volking. Geen aanleg van schuilkel ders waar slechts een klein deel van de bevolking van Waddinxveen in kan en die na een ato omaanval terecht komt in een onleefbare wereld. - De algemene politieverordening van de gemeente Waddinxveen zal aange past moeten worden aan de huidige opvattingen. - Aan de werkzaamheden van de bin nenlandse veiligheidsdienst en de uitvoering van de noodwetgeving zal door het gemeentebestuur geen me dewerking verleend worden. Liberalen streven een beleid na zon der discriminatie met rechten en plichten voor ieder mens. Wij zijn be reid het toekomstige nieuwe kamp uit te breiden tot 15 plaatsen (was 8) maar verwachten van de toekomstige bewoners dat zij dezelfde verplich tingen op zich nemen als andere be woners van onze gemeente. Dit houdt in een reële huur voor een standplaats, betaling van voorzienin gen zoals gas, licht en water. Oorzaken van maatschappelijke aard blijken vaak aanleiding te zijn dat jongeren ontsporen en vluchten in verslaving en vandalisme. Het ge meentelijk jeugdbeleid zal daarom ge richt zijn op het opsporen van oorza ken, het inschakelen van jongeren bij de voorbereiding en uitvoering van het beleid en het bevorderen van een goede verstandhouding met de poli tie. Het gebruik van het gemaal dient op dit beleid te worden afgestemd. Het particuliere initiatief blijft steun van de overheid verdienen. In samenwerking met sportorgani saties, buurtbewoners en politie waakt de gemeente tegen verruwing en baldadigheid. “Wonen en Bouwen” in het PvdA- gemeenteraadsprogramma “Eerlijk delen duurt het langst”. Uit dat so cialistische programma haalden we nog de volgende punten op het ge bied van wonen en bouwen: 1Er dient een inventarisatie ge maakt te worden van karakteristieke Waddinxveense gebouwen en plekjes, het beleid wordt erop gericht deze te behouden. 2. In samenspraak met de bewoners van een buurt (buurtverbeterings- kommissie per buurt) wordt door de gemeente: voor oudere wijken een renovatie- en herstelplan voor de woningen en de woningomgeving opgesteld; een inventarisatie gemaakt van de straten die in aanmerking komen voor speelstraten (woonerf); geïnventariseerd waar groenvoorzie ning en speelplaatsen nog niet in vol doende mate aanwezig zijn (trapveld jes, zandbakken, ruige terreinen, e.d.). 3. Het aandeel van betaalbare wo ningen bij nieuwbouw wordt ver hoogd. 4. Bij het bouwen of verbouwen dan wel vernieuwen van woningen en ge bouwen wordt meer aandacht be steed aan: grote gezinnen, bejaarden en alleenstaanden. 5. De gemeente bevordert de stich ting van een algemeen verzorgingste huis voor bejaarden. 6. Experimenten met andere woon vormen, bouwmaterialen (goedkoop en/of duurzaam) en goedkopere bouwmethoden worden gestimu leerd. Bejaarden Wij zullen er op toezien dat met de eigen wensen van de bejaarden re kening gehouden wordt. Huisvesting wil de één wel temidden van anderen, anderen willen liever wat rustiger wo nen. Om het zelfstandig wonen mogelijk te laten zal een speciale wijkbejaar- denhulp gevormd moeten worden die op allerlei terreinen kleine dienstver lening kan verrichten. Wij zullen daarvoor de financiële middelen moe ten vinden en tevens een beroep op eigen bijdragen durven doen. Van dit beleid js Waddinsveen de dupe geworden. Reeds drie jaar ge bruikt een voorheen zwervende groep een daarvoor niet bestemde par keerruimte als standplaats. Het ge meentebestuur krijgt geen toestem ming hierin verandering te brengen zolang geen andere oplossing voor handen is. De plannen voor een de finitief kamp worden op vele manie ren vertraagd. EMANCIPATIE Bevorderd wordt dat zowel man nen als vrouwen in het maatschappe lijk leven zelfstandig verantwoorde lijkheid dragen. Rolbeperkingen die het dragen van deze verantwoordelijkheid in de weg staan, dienen te worden geëlimi neerd. Emancipatie-bevorderende activi teiten vanuit het particuliere initia tief verdienen steun. Binnen het gemeentelijk apparaat worden de voorwaarden geschapen voor - en de consequenties aanvaard van - een toenemende emancipatie. WELZIJN EN SOCIALE ZAKEN Algemeen welzijnsbeleid Welzijn is een zeer persoonlijke bele ving. Als wezen van het welzijns werk zien liberalen de bevordering van zelfstandige kracht van burgers in de zin van eigen initiatieven en het zelf dragen van verantwoordelijkheid. Dit kan onder meer tot uiting komen in organisaties van particulier initia tief. Een algemeen beleid opzetten voor individuele gevoelens is niet een voudig. Het rijk draagt deze taak over aan de gemeenten. Door de gecompli ceerdheid wordt de verwezelijking in fasen uitgevoerd. Voor de eerste fase, de sociaal culturele voorzieningen, is een planningscommissie gevormd be staande uit burgers. In de eerste helft van 1982 zal deze commissie aan de gemeenteraad een vierjarenplan voor leggen. De raad bepaalt dan jaar lijks welke prioriteiten er worden uit gevoerd en hoeveel financiële midde len hiervoor beschikbaar zijn. De tweede fase, de maatschappelijke dienstverlening, is op dit moment in voorbereiding. Op hoorzittingen en inspraakavonden kan iedereen haar of zijn mening naar voren brengen. Vrijwilligerscentrale Voor een goede gang van zaken bij het welzijnswerk zijn vrijwilligers van grote waarde. Het beschikken over een vrijwilligerscentrale is daarbij een goed hulpmiddel, a. als ondersteuning voor de be roepskracht, b. vanwege de grote mate van betrok kenheid, en c. voor de financiële haalbaarheid van het project. Afdeling sociale zaken Voor de beleidsvoorbereiding en de uitvoering van de sociale wetten is een goed gemeentelijk apparaat no dig. De VVD-fractie zal allert zijn of de afdeling kan voldoen aan de toe nemende zorgfunctie in de eerste op vang. Daarbij moet wel gekeken wor den of men cliënten doorverwijst naar instellingen die beter uitgerust Het onderwijsbeleid zal zo veel mo gelijk gericht blijven op handhaving van de kwaliteit. Het aantal uren vakonderwijs op de basisscholen dient geleidelijk te worden teruggebracht op het niveau waarop de rijksvergoedtng is geba seerd. Bij het opstellen van schoolwerk plannen dient het streven naar ge lijke kansen op ontwikkeling voorop te staan. Bij sterk teruglopende leerlingaan tallen dient uit financiële overwegin gen het samenvoegen van scholen te worden overwogen. In een overlegorgaan, waarin het openbaar en bijzonder onderwijs op basis van gelijkwaardigheid deelne men, vindt afstemming plaats ten aanzien van multifunctioneel gebruik van de gebouwen en accomodaties, leerlingenvervoer, verkeersveiligheids- maatregelen en eventuele deelneming door scholen aan opgezette ontwik kelingsprojecten. KUNST EN CULTUUR Muziek- en toneeluitvoeringen (zo wel amateurs als beroeps) en cultu rele tentoonstellingen dienen op een bij de schaal van Waddinxveen pas sende wijze te worden bevorderd. Initiatieven tot het bevorderen van actieve deelname aan kunst en cul tuur verdienen steun. Voor de openbare bibliotheek wordt gestreefd naar een passender huisvesting en een voldoende banden bestand, een en ander binnen haalba re financiële mogelijkheden. Onderzocht dient te worden op welke wijze de kosten van de muziek school kunnen worden beperkt. Af weging van groepslessen ten opzicht van individuele lessen dient in dat ka der plaats te vinden. De resultaten van het muziekcon- sulentschap worden regelmatig geëva lueerd. SPORT EN RECREATIE Het sportbeleid dient erop gericht te zijn, dat naast de georganiseerde sport die in hoofdzaak prestatiege richt is, ook recreatieve sport door ieder naar eigen aard en fysiek ver mogen kan worden beoefend. De georganiseerde sport is een taak van de plaatselijke sportverenigingen. Een commissie sportzaken van be perkte omvang kan een nuttig ge spreksplatform zijn om het sport beleid met inspraak van seerde sport te bepalen. Van deelnemers aan het sportge beuren dient een redelijke eigen bij drage te worden gevraagd. Het tarie ven- en subsidiebeleid inzake sport accommodaties en sportverenigingen dient gericht te zijn op een zo even redig mogelijke lastenverdeling de diverse sportbeoefenaren. In dit kader dient een vrijstelling van onroerend goedbelasting voor sport accommodaties te worden overwo gen. Onderzocht dient te worden in hoeverre gebruikers van velden en ba nen zelf meer voor het onderhoud kunnen zorgdragen. Ten aanzien van de bijdragen aan het “Recreatieschap Reeuwijkse Plas sen” en het “Bospark” dient een af weging tussen nut en offer plaats te vinden, alvorens tot nieuwe lasten verzwaring wordt besloten. Openbaar groen in en rond de woonwijken dient in grote mate bruikbaar te zijn als speelgelegenheid en wandelgebied. Gezien het sterk teruggelopen ge bruik van de zwembaden is het nood zakelijk het financiële tekort te ver minderen. Zorg voor de gezondheid is in be langrijke mate een zaak van persoon lijke verantwoordelijkheid. Activiteiten gericht op gezond heidsbevorderend gedrag worden aan- gemoedigd. Hierbij wordt ook gedacht aan voorlichting op de scho len. Een toereikende en samenhangende eerste-lijns gezondheidszorg wordt bevorderd. De keuzevrijheid van de patiënt blijft beschermd. WADDINXVEEN D.66 vindt dat er een overlegcommissie economische zaken en werkgelegenheid moet ko men. Dat blijkt uit het gemeente- raadsprogramma van de Waddinx veense democraten. Onder het punt' “Over werkgelegenheid” staan verder de volgende punten: WERKGELEGENHEID De gemeentelijke overheid heeft slechts een beperkt aantal indirect werkende instrumenten beschikbaar om de werkgelegenheid te beïnvloe den. De gemeente dient deze instru menten actief aan te wenden om de werk gelegenheid in stand te houden en te bevorderen. Beleidsdoelstellingen: 1. D‘66 wenst te bevorderen, dat er structureel overleg komt tussen ge meentebestuur, werkgevers- en werk nemersorganisaties, het bedrijfsleven en de middenstand. 2. D‘66 bepleit daartoe de instelling van een overlegcommissie economi sche zaken en werkgelegenheid. Deze commissie dient samengesteld te worden uit vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, bedrijfsleven 1 en middenstand. 3. D‘66 wil onderzoeken op welke wijze op gemeentelijk niveau een bijdrage kan worden geleverd aan het terugdringen van de werkeloosheid. 4. D‘66 wil het aanwezige werk over zoveel mogelijk mensen verdelen door elke vacature binnen het ge meentelijk apparaat te onderzoeken op de mogelijkheid van deeltijdar beid. Tenzij het dienstbelang zich hiertegen verzet dient elk verzoek om in deeltijd te gaan werken te worden ingewilligd en dienen vacatu res zowel voor deeltijd als voor de volle tijd te worden opengesteld. GEMEENTEBESTUUR Bij de hulpverlening in het kader van de Algemene Bijstandswet wordt een zorgvuldige afstemming op de persoonlijke omstandigheden bevor derd. In samenwerking met de particulie re instanties wordt gestreeft naar ver sterking van de maatschappelijke zelfstandigheid (budgetvoorlichting en aanmoediging van persoonlijke activiteiten). Naast sociale zorg vraagt ook immateriële nood veel aandacht. Een passende nazorg is in dit verband van groot belang. Door misbruik van sociale uitkerin gen wordt de goede naam van de uit- keringstrekkers in het algemeen aan getast. Waar mogelijk bestrijdt de ge meente dit euvel. Met name voor kinderen van alleen staande ouders wordt gestreefd naar een kinderdagverblijf, dat in belang rijke mate naar draagkracht, door de belanghebbende wordt bekostigd. *Gestreefd wordt naar overdracht van de leiding van het club- en buurt huiswerk aan de bewoners van de wijk(en). De beroepskrachten van de Stich ting Sociaal Cultureel Werk Wad dinxveen i.o. (De Bonkelaar/Ketel- huis) dienen een deel van hun tijd te besteden aan begeleiding van de vrij willigers in het club- en buurthuis werk. Een overlegorgaan voor alle betrok kenen bij club- en buurthuiswerk wordt nagestreefd (parapluiegedach- te). Op dit niveau verleent de gemeente ambtelijke bijstand en is er desgewenst plaats voor een gemeen telijke bestuurlijke inbreng. WADDINXVEEN In het verkie zingsprogramma van D’66 schrijven de democraten ook over de midden stand. D’66 is van mening dat de middenstand in Waddinxveen moet worden erkend als de grootste werk gever voor de niet-pendelende be roepsbevolking. 1. D’66 wenst de contacten tussen de Beleidsdoelstellingen OUDEREN Volwaardig deelnemen aan de sa menleving door ouderen wordt bevorderd door mede-verantwoorde lijkheid voor eigen leefsituatie en door waarborgeh van een zo groot mogelijke vrijheid en zelfstandigheid. Bejaardenwoningen worden bij voorkeur gebouwd in de nabijheid van voorzieningen (winkels, openbaar vervoer) Het plaatsen van banken als rust punt bij winkelcentra en op ‘bejaar denroutes’ alsmede het overzichtelijk maken van oversteekplaatsen verho gen de mobiliteit van de bejaarden. Gestreefd wordt naar een tijdelijke begeleiding van bejaarden die, hoewel zij reeds in aanmerking komen voor plaatsing in een bejaardenoord we gens plaatsgebrek nog niet kunnen worden opgenomen. ONDERWIJS De levensbeschouwelijke verschei denheid in het onderwijs en de eigen verantwoordelijkheid van de ouders/ verzorgers blijven gewaarborgd en ge respecteerd. Een vrije schoolkeuze van de ouders voor hun kinderen is uit gangspunt van het beleid. De P.S.P. kiest voor demokratie van onderop. De mensen moeten het voor het zeggen krijgen in hun eigen buurt, school en bedrijf. Ook na de verkiezingen moet de bevolking voortdurend betrokken worden bij de te nemen beslissingen. Daarom zal de P.S.P. bij de voorbereiding van haar standpuntbepaling in de ge meenteraad kontakt zoeken met de bewoners en dinxveen. Banken en bedrijven, spekulanten en projektontwikkelaars hebben nu nog een te grote invloed op het gemeente beleid. De P.S.P. wil deze invloed zo veel mogelijk zichtbaar maken en te rugdringen. Daarvoor is openheid van bestuur nodig en moet de gehele bevolking mee kunnen denken, meepraten, maar ook mee kunnen beslissen over de ontwikkelingen in haar eigen ge meente. Daarom wil de P.S.P.: - Alle gemeentestukken behoren in principe openbaar toegankelijk te zijn. - De gemeente dient voortijdig groe pen en personen attent te maken op kommissie- en raadsstukken en ver gaderingen die op hen betrekking hebben. - In de voorbereiding van plannen en voorstellen moeten de verschillende mogelijkheden openbaar gemaakt worden; er moet voorkomen worden dat de raad slechts één oplossing voorgesteld krijgt waar men ja of nee tegen zeggen kan. - Bevolkingsgroepen, bijv, buurtko- mitees en aktiegroepen, die alterna tieve plannen uitwerken moeten daarbij geholpen worden door de ge meente. - Plannen, waarvan de realisering ge ruime tijd zal duren, moeten fleksibel opgesteld worden. Wanneer de inzichten in de loop van de tijd wij zigen of wanneer door het gebruik wensen ontstaan, moeten de bestaan de plannen gemakkelijk aangepast kunnen worden. Inspraak is meer dan het invullen van reeds min of meer definitieve plan nen. Daarom moeten de volgende voor waarden aan inspraakprocedures ge steld worden: - Inspraak moet in een zo vroeg mogelijk stadium worden opgezet. - Inspraak moet betrekking hebben op verschillende keuzemogelijkhe den. Keuzemogelijkheden, aangedra gen door bevolkingsgroepen moeten gelijkwaardig worden behandeld. - De gemeente moet in het begin van de inspraakprocedure aangeven wat zij met de uitkomsten van de in spraak gaat doen. - De gemeente moet een hoge waarde toekennen aan gepleegde inspraak. - Ook gedurende de verdere uitwer king van de plannen moet een goede vorm van inspraak gegarandeerd blij ven. - De gemeente moet een aktieve voor lichting geven in begrijpelijke- en duidelijke taal aan de inwoners en de pers over het beleid in ontwikkeling en het gevoerde beleid. De ambtenaar die voorlichting geeft moet als verde diger van het gemeentelijk beleid op treden, maar moet onpartijdige infor matie kunnen geven. - Het ambtelijk taalgebruik moet ver- I eenvoudigd worden, waar door de burger niet afgeschrikt wordt door te 1 moeilijke woorden. 'T'

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 15