spullen weg Terug van vakantie: Het uiterlijk vertoon van een burgemeester Goudse Burg. Jamessingel Waddinxveense ambtsketen uit 1959 Weekblad Vrij Nederland zocht dood van Toon Pille uit Het verhaal van dat kruis langs 5 MEP J. Remmerswaal aangesloten bij het: Nederlands Sleutel- ^^en Slotenspecialistenj Gilde SU De Gouwebloem ‘Je hebt er geen mens mee terug’ SPOORSTRAAT 21-29 - GOUDA TEL. 01820-18407, b.g.g. 01828-4943 F tzn I j f f ïi ■WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 26 MEI 1982 INBRAAKBEVEILIGING M. van der Linden de thans in gebruik zijnde door SJOERD VEERMAN - zet niet alle kamerplanten op één tafel. VERTROUWELIJK (niet door bewoner invullen (wel door de bewoner invullen): TOT VAKANTIEPERIODE VAN: NAAM: ADRES: TEL.: 2e NAAM: 3 Een gedeelte van het verhaal uit het Weekblad Vrij Nederland. i 0 Kortom: Laat uw woning zo bewoon baar mogelijk achter. WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxvener J. Remmerswaal is bij BV Woninginrichting J. ter Meulen Gouda, benoemd tot commissaris. Dat blijkt uit een wijziging in het handelsre- gister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Bij deze Goudse BV is commissaris J. Jon- geneel te Rotterdam uitgetreden, even als adjunct-directeur K. G. ter Meulen- Medendorp. 9 ants enS' dne het :rga' - leg geen sleutel op bekende plaatsen, zoals deurmat, plantenbak, asemmer e.d. KALKHOVEN woning doelgericht te controleren. Door onderstaand afgedrukt vakantie- formulier bij de plaatselijke politie in te uw afwezig- verbonden aan het ambt, niet aan de per soon. Het moet dus bij afwezigheid of ziekte van de burgemeester ter beschik king staan van zijn vervanger. De overweging, dat het onderschei dingsteken is verbonden aan het ambt en niet aan de persoon, leidt tot de gevolg trekking, dat de gemeente en niet de burgemeester voor de aanschaffing er van heeft te zorgen en de daaraan ver bonden kosten heeft te betalen. Het on derscheidingsteken is dus eigendom Van de gemeente. WA ARSCHUWINGSADRES(SEN) SLEUTELADRES(SEN): ADRES: le NAAM:TEL ADRES: TEL.: -- BIJZONDERHEDEN: (bijv, vakantieadres) ken is. Hij zag echter niet in welk nut het aan schaffen van onderscheidingstekenen voor wethouders en secretaris heeft. De toenmalige burgemeester Van der Hooft J WADDINXVEEN - Bij een burgemeester denken sommigen aan een ho- ■ge hoed en een ambtsketen als typische kenmerken van de uiterlijke ver- Ischijning van deze ambtsdrager. Die hoge hoed ligt overal in de mottenbal len maar de ambtsketen hoort er nog steeds bij In "Swiebertje”, de befaamde TV-serie voor kinderen die zo trouw door veel volwassenen werd gevolgd, kwam voort- durend een burgemeester in beeld, die geen minuut door het leven scheen te WADDINXVEEN/AMSTERDAM/GOUDA - "Er zijn officiële oor logsmonumenten en kleine kruisjes ergens langs de kant van de weg. Van die kleine gedenktekens voor personen waar nu niemand, of bijna nie mand meer iets van afweet”. orarije zijden lint; de keten of het lint op Zo begint in het weekblad Vrij Neder land het door Ursula den Tex samen met de gepensioneerde hoofdonderwijzer Ben van Bohemen - de schrijver van het standaardboek over Nederlandse oor logsmonumenten "Sta een ogenblik stil” - geschreven verhaal Je hebt er geen mens mee terug”, waarin een speurtocht wordt beschreven naar enkele onbeken de slachtoffers uit de Tweede Wereld- WADDINXVEENS AMBTSKETEN In Waddinxveen is in 1959 een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester aan geschaft. Volgens het college-advies aan de raad was de oude keten te kort en vol deed deze ook niet bij het dragen. In de- Hier krijgt burgemeester ambtsketen omgehangen. Drie kruisen en hun doden - 'voor hem die hier vlei' -*? u» x<w>l w te. u> b< 'x-j beide schouders aan den rok of het op perkleed vastgehecht. Artike 2: De burgemeester draagt de on- derscheidingsteekenen, wanneer hij: voorzit in de vergadering van den Raad; ingeval van brand, of van oproerige be weging, van zamenscholing of andere stoornis der openbare orde zich in het openbaar vertoont; uit krachte van arti kel 188 der Gemeentewet (betreft het oorlog. Eén van hen is de in Gouda om gekomen Waddinxvener Toon Pille. Vrij Nederland: "In Gouda staat een MET ’’STAANDEN DEGEN'’.... De burgemeester was bevoegd bij die plechtige gelegenheden ”des verkiezen de” een speciaal kostuum te dragen, Ko- ning Willem III heeft bij besluit van 21 februari 1853 de volgende omschrijving legd. Pathetische wees er echter op dat deze onderschei dingstekenen alleen worden gedragen bij hoog bezoek (in die dagen bijvoor beeld Prins Bernhard) en officiële ge beurtenissen. ze raadsvergadering 22 december ’59 werd ook besloten tot het aanschaffen van penningen voor de secretaris en de wethouders. Het raadslid T. Ververs zei voor de aankoop van een nieuw ambts- Bkunnen gaan zonder die ambtsketen om keten voor de burgemeester te zijn, om- zijn nek. Zoals van de meeste TV-series dat dit een wettelijk onderscheidingste- gezegd kan worden: de werkelijkheid is (ganders. ■In de Gemeentewet staat (art. 83): "Hij ■(de burgemeester) draagt de onderschei dingstekenen door Ons (de Kroon) te .'bepalen." De Gemeentewet dateert al V’van 1851. maar deze bepaling heeft de veelvuldige wijzigingen van die wet on veranderd overleefd. Bij Koninklijk be sluit van 16 november 1852 (staatsblad no. 201) is nadere inhoud gegeven aan .artikel 83. BIJ ’’PLEGTIGE” GEBEUREN Daaruit citeren wij: "Artikel 1: De on- derscheidingsteekenen, door den burge- I meester te dragen, bestaan in een zilve- ren penning, hebbende eene middellijn van veertig strepen en vertoonende aan de eene zijde het wapen des Rijks, aan de andere dat der gemeente; de penning hangende op de borst, hetzij aan een borduurd met eiken takken ter breedte van drie duim, zwarten broek, staanden degen, driekanten hoed met zwarte lig gende pluimen, zilveren lis en knoop, als aan den rok, een oranje-cocarde”. Bij ons weten loopt er geen burgemees ter meer rond in dit costuum. Mocht dit echter wel het gevval zijn, ook dan is het goed dat er een ambtsketen bestaat. De burgemeester zou anders kunnen wor den aangezien voor een ouderwetse aan spreker. In elk geval: vergeleken bij al het uiterlijk vertoon van die tijd moet de ambtsketen veel goed maken. meester niet persoonlijk kennen, zich er op kunnen beroepen niet geweten te hebbendat het de burgemeester was die handelde of bevelen gaf. Bij arrest van de Hoge Raad van 14 juni 1870, Gemeentestem 990, is beslist dat, wanneer feitelijk vaststaat dat de burge- meester, terwijl hij werkzaam was ter handhaving van de orde, drager was van het wettelijk onderscheidingsteken en de persoon, die zich tegen hem vergreep, hem bij zijn naam noemde en omtrent de hoedanigheid, waarin de burgemeester handelde, geen onwetendheid beweer de. de rechter niet hoeft te onderzoeken of het onderscheidingsteken wel zicht baar werd gedragen. Het niet-dragen van het onderscheidingsteken door de burgemeester in de raadsvergadering zal de genomen besluiten zeker niet omwet- Op 1 januari 1960 werd door burgemees- tig maken. Het onderscheidingsteken is ter eri wethouders gerecipieerd en bij die gelegenheid kon men de onderschei dingstekenen dragen. Zonder hoofdelij- 1<e stemming werd tot de aanschaf beslo ten. ONDERSCHEIDINGSTEKEN De gevolgen van nalatigheid van de bur gemeester in het dragen van het onder scheidingsteken in de gevallen waarin hij daartoe verplicht js, zijn nergens gere geld. Die gevolgen kunnen daarom geen andere zijn dan dat zij. die de burge- langs ons huis gefietst en heeft mijn vrouw gezegd dat Toon vermoord was in Gouda. Zij is naar het politiebureau geg aan en heeft hem herkend. Toen ben ik ook naar het politiebureau gegaan om het lijk op te vragen; hoe ik er gekomen ben. weet ik niet, maar ik ben opeen gel eende politiefiets naar Waddinxveen te ruggegaan. 's Middags heb ik met een broer van Toon het lijk opgehaald. Zijn moeder heeft hem niet meer gezien, want de kist mocht niet meer open. Toon was hele maal kapotgeschoten. Zijn kleren zijn in de gasfabriek verbrand. Nee. wat er precies tijdens zijn arrestatie met Toon is gebeurd is, weet ik niet. Ik weet ook niet waar dat nog te achterha len is. Maar er is niemand van de onder grondse in Gouda of Waddinxveen op gepakt. Daaruit kun je opmaken dat hij niets heeft losgelaten." Dit is de mondelinge overlevering. Voor de nabestaanden heeft de tijd even stil gestaan en een aantal beelden heeft zich op dat monument zonder onderscheid in het geheugen vastgezet. Een bepaald gesprek, eenden bij de ach terdeur, een lijk op de weg, de kleren van het slachtoffer. Wat moet van deze verhalen nu indruk maken op een nieu we generatie, die naar wij hopen de oor log ook gedenken wil, maar die op de te levisie al zo veel achteloos geweld heeft kurlnen zien? Een jongeman die dood langs de weg ligt of het feit dat bij een dergelijk drama de fiets een belangrijke rol speelde? Maar nu een journalistieke vraag: wat is er werkelijk gebeurd? Voorbij de fase van de mondelinge overlevering is er maar bitter weinig materiaal te vinden dat het verhaal kan aanvullen of corrige ren. Uit Waddinxveen krijg ik een aantal knipsels uit het Weekblad voor Wad dinxveen toegestuurd. Het is het verhaal dat de oom van Toon Pille mij al vertel de; het vermeldt ook dat Jo Loef, de ver loofde van Toon, later trouwde met Adriaan van Elk, Toons beste vriend. Zij kregen een kind, misschien ook wel meer, maar in ieder geval noemden zij dat kind naar.Toon: Anthonie Hendri- kus van Elk is nu een volwassen man en ambtenaar in Boskoop. Dat klinkt, in vergelijking met de andere twee verhalen, bijna als een happy end. Het krantenknipsel toont ook een foto van de jonge verzetsman. Hij heeft het gezicht van. een oppassende jongeling, niet van een held. En dat is, om de een of andere reden, eigenlijk wel geruststel lend. Want wie hebben we nu herdacht met onze tocht langs drie kruisen? Niet ”de stervende mannelijke figuur zich bevrijdende van aardse banden en in de dood de bevrijding vindend die hem in het aardse leven onthouden werd zoals uitgedrukt in de houding en gésym- gegeven van dat kostuum: "Het costuum der burgemeesters zal bestaan in een zwart lakenschen gesloten rok, met witte knopen, waarop het gemeentewapen, of de burgerkroon. Ue kraag en de opslagen in het zilver ge- mij meer indruk dan de grote officiële, zij lijken meer dan de brullende leeu wen, omlaag stortende mannenfiguren en omhoogstijgende maagden de uiting van een particulier verdriet. Ik wil van een aantal de geschiedenis weten en kwam zodoende de gepensioneerde hoofdonderwijzer Ben van Bohemen te gen. Immers ieder die iets weten wil van de oorlogsmonumenten in Nederland moet wel stuiten op het standaardwerk van zijn hand Sta een ogenblik stil (zie kader). Het voormalige Amsterdamse school hoofd ("noem het maar bovenmeester, hoe mooier de benamingen hoe slechter het onderwijs") heeft twaalf jaar van zijn leven besteed aan het opsporen en foto graferen van alle grote en kleine gedenk tekenen van de Tweede Wereldoorlog. Het valt, daar waar de officiële docu mentatie te kort schiet, voor een mens niet te doen de geschiedenis te achterha- :eld-| voorl van I n de I >tau- rma- ien” I cia )ank elta- t de pen- t dit uwe icht- jelo- stge- :ads- tot wer ver- a in Hol- hier uit- be- ‘Die :eld- Hen- euro akte aan- itze- Zo zag de ambtsketen er uit vóór 1959, op de foto gedragen door Wad- dinxveens oud-burgemeester P. A. Troost. ik Gouda in doen. Nederland heeft de gedachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoor log met velerlei monumenten vastge- en simpele, mooie en lelijke, gedenktekenen die je met geen mogelijkheid over het hoofd kunt zien als je er langs komt en kleine stenen in een verloren hoekje. Die heel kleine‘monumentjes maken op len van zo'n stuk of vijftienhonderd mo numenten. Ben van Bohemen weet dus evenmin als ik wie Toon Pille was. Wij beginnen met ter plekke navraag te doen. In Gouda gaan Ben van Bohemen en ik op zoek naar iemand die ons kan vertel len wie Toon Pille was. "Toon Pille”, zegt de bode van het stadhuis. "Die naam is een begrip hier. Hij zat in het verzet; ze hebben hem tijdens de vlucht neergeschoten. Ik was toen tien jaar, op die leeftijd ervaar je zulke dingen heel emotioneel, al begrijp je ze niet. Als je ouder wordt ben je meer geneigd namen te vergeten. "Hij verwijst ons naar de ge- meentevoorlichting. "Het is door mijn leeftijd dat ik het kan vertellen”. De voorllichter vertelt dat Pille een verzetsman was uit Waddinx veen. dat de SD hem heeft opgepakt en verhoord, nadien weer heeft laten gaan en meteen daarna neergeschoten langs de kant van de weg. Hij verwijst ons ver der naar het gemeentehuis in Waddinx veen. Ben van Bohemen: "Zie je wel. Zo vaak vind je niet meer dan mondelinge overle veringen en de rest zakt in het niet." Drie dagen later bel ik de tachtigjarige S. Pille, oud-wethouder van Waddinxveen, zowel oom als zwager van Toon Pille. "Toon was koerier van de ondergrond se”, zegt hij "Ze hebben namen willen weten, maar hij heeft gezwegen als het graf. Vrijdagmiddag is hij door een Neder landse SS’er opgepakt op de zadelmake rij van Van der Oest. Een klein meisje, dat is nu een vrouw van vijftig, is vooruit gerend om hem te waarschuwen, maar die SS’er was haar op de fiets te vlug af. Eerst is Toon met nog twee andere jon gens opgebracht naar het brughuisje bij de Hefbrug. Daarna is Toon naar Gouda gebracht. Op de fiets. De baas van Toon was toen ook zijn fiets kwijt. Nee dat is niet zijn graf, daar langs de weg in Gouda. Daar hebben ze wel zijn lijk gevonden, niet opzij van het fiet spad, waar dat kruis staat, maar tussen het fietspad en de weg; hij lag met het hoofd op de verkeersweg. Het moet za terdag tussen vijf en zeven uur ’s och tends zijn gebeurd, maar eerder tegen vijven dan tegen zevenen, want toen ik hem zag was het bloed op zijn kleren al droog. Een nachtwacht van het spoor heeft ge roep en geschreeuw op de weg gehoord en daarna schoten. Toon heeft waar schijnlijk gevochten; hij was sterk en le nig als een acrobaat. ’s Ochtends om zéven uur heeft een man die van Gouda naar zijn werk in Wad dinxveen fietste het lijk langs de weg zien liggen en Toon herkend. Toen is hij WADDINXVEEN-Zolangzamerhand - laat uw tuin verzorgd achter. Een on- breekt de vakantietijd weer aan. Hoe verzorgde tuin geeft de indruk van afwe- triest zou echter uw vakantie eindigen, zigheid. - stel uw waardevolle spullen niet ten toon. WADDINXVEEN - Waddinxveners die kwamen kijken en een muzikale huldiging door het fanfarecorps “Concordia”. Dat was dinsdagavond rond half negen op het parkeerter rein Groens'voorde de afsluiting van het jaarlijkse uitstapje van de Wad dinxveense therapieclub De Gouwe bloem. Drie bussen en enkele tien tallen personenauto’s stonden keurig opgesteld opdat de bejaarde en ge handicapte inzittenden niets van het spektakel behoefden te missen, na een goede reis naar en van Arnhem. LOTERIJ Intussen is ook de uitslag bekend van de door De Gouwebloem gehouden loterij: lè prijs nr. 2378, 2e prijs nr. 5665, 3e prijs nr. 0737, 4e prijs nr. 6757, 5e prijs nr. 3995 en verder alle loten met het eindcijfer 6 komen voor een prijs in aanmerking. Prijzen af te ha len op donderdag 27 mei 1982 van 19.00 uur tot 21.00 uur in het Anne Frank-centrum. Tan van Riinennad 1 boliseerd door een duif op de hand. De betekenis van het offer voor het gehele volk wordt bovendien uitgedrukt door het ornament: een brandende lamp.” Dit is de officiële uitleg van het officiële oorlogsmonument dat in Loosdrecht bij het gemeentehuis staat. De doden langs de Schothorsterlaan, de dode aan de Horndijk, ze stierven niet voor een zaak. Ze stierven zomaar. Ze waren slachtoffers van dom oorlogs geweld zonder onderscheid van vriend of vijand. En niet alle nabestaanden van deze doden leggen bloemen of dragen kransen aan op 4 mei. "Je hebt er geen mens mee terug.” De Schothorsterlaan zal verdwijnen wanneer de boerderijen plaatsmaken voor de nieuwe Amersfoortse wijk Schothorst-Noord. Het ijzeren kruisje, dat ooit door de smid werd gemaakt die samen met J. Bunnik in het kerkkoor zat. zal hopelijk blijven staan. Er wordt in ieder geval rekening mee gehouden in het bestemmingsplan. Het kruis in Gouda wordt jaarlijks ge licht en opgeschilderd door een Wad dinxveense vakman; of om precies te zijn: er zjjn twee kruisen, zodat de plek waar Toon Pille viel nooit zonder ge denkteken zal zijn. Er gaat jaarlijks een officiële delegatie van oud-verzetsmen- sen heen en het tuintje voor het kruis wordt onderhouden door Goudse pad vinders. Een vijfentachtige jarige dame zorgt, volgens S. Pille, voor de bloemen. Het kruis in Loosdrecht wordt onder houden door de gemeente, maar het heeft, zoals ook het officiële oorlogsmo nument, te lijden van vandalisme. Een keer is het helemaal verdwenen; na ver loop van tijd hoorde Martinus Vlug dat iemand het ergens in Kortenhoef had zien liggen. "Maar zolang ik leef”, zegt hij, "zal dat kruis daar blijven staan.” velen geeft; bij plegtige gelegenhede: namens de gemeentewet opkomt. Het is wel duidelijk dat het dragen van een ambtsketen pas zin heeft op tijdstip- emplacemént, pen dat er geen twijfel mag bestaan wie -- A- Koninklijk Besluit is ontstaan, was de burgemeester in de eerste plaats gezags drager. Dat komt er in artikel 2 nogal duidelijk uit. Toch kan men vaststellen dat het gebruik van de ambtsketen in grote trekken gelijk is gebleven. Hoog stens kan men vaststellen, dat het aantal "plegtige gelegenheden” waarbij de bur gemeester aantrpedt, minder groot is. Wanneer het mogelijk is, houden we het tegenwoordig liever wat informeel. toezicht op schouwburgen, herbergen, tapperijen enzovoorts) of van eenige an dere wet persoonlijk in het openbaar be- kruis aan de Burgemeester Jamessingel, :n vlakbij het station. Het vormt een vreemd detail in een landschap van pa rallelle lijnen; een spoorlijn, een spoor- parkeerstroken, een drukke verkeersweg, groenstrook, sin- de burgemeester is. In de tijd waarin het gelgracht en woonblokken. In die groen strook tussen fietspad en water een glim mend bruingelakt kruis met een perkje er omheen. Aan de voet van het kruis een vaas met verlepte narcissen en boter bloemen. "Hier viel op 30-9-44 in dienst van zijn vaderland Toon Pille oud 23 jaar." Toon Pille zou dus, als hij nog leefde, zestig jaar zijn geweest. Op de balkonnetjes van de flats zitten vrouwen te zonnen. Het lijkt geen zin te hebben hier in de nieuwbouw te gaan vragen wie Toon Pille was. Samen met Ben van Bohemen, mijn reisgenoot, ga ik Gouda in om daar verder navraag te - registreer uw waardevolle eigendom men (een registratiekaart is op het poli- inbraak in tiebureau verkrijgbaar) en laat geen geld i achter. - sluit niet alle gordijnen. Dit komt overdag onwaarschijnlijk over. - heeft u een tijdschakelaar voor de ver lichting, stel deze dan op het juiste tijd stip in. wanneer bij uw thuiskomst blijkt dat in uw woning is ingebroken. Daarom wil de politie u nogmaals herinneren aan de twee voorgaande rubrieken, waarin u geattendeerd wordt op de mogelijkheid van risicoverm indering van i uw woning. Als voorlopige afsluiting van deze aktie over inbraakpreventie, wordt van politiezijde getracht hierop in te spe len door tijdens de vakantieperiode, uw zorg dat de post en kranten regelmatig door een bekende worden weggehaald en dat dit niet midden op de tafel wordt gelegd. leveren, is de periode van heid daar bekend. Aan de hand van deze - verwijder losse klimattributen uit uw gegevens zal de politie dan trachten de tuin controle van uw woning in de surveillan ce op te nemen. Verder wijst de politie u nog op de volgende vakantietips: - sluit deuren goed af en haal de sleutels uit de sloten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 13