Politie ontdekt Straf voor het GPV; PSP gaat gewoon door Drie soorten” colleges Stokbrood spookrijdster G. Siemons begraven Het Weekblad feliciteert enige arts bij fietstocht Oudste (98) inwoonster Het Echte Franse Partijprogramma’s over collegevorming 5 60 Ds. W. Verboom neemt afscheid zondag 27 juni Laatste avond in AF-centrum POLITIENIEUWS WADDINXVEEN en program colleges Zangavond van De Zangvogels in De Hoeksteen goed geslaagd Afspiegeling-, meerderheids- GERT HUIZER de echte bakker Zuidkade 11 - Tel. 2354 W inkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 2382 - Waddinxveen Nassaustraat 7 - Boskoop Tel 01727-2319 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN-WOENSDAG 16 JUNI 19S2 V Gessel (29). GPV'erJ. Knol (59). PSP’er Paul tel gebleven po- e gemeenteraad 'en vier jaar, van WADDINXVEEN - Vorige week zondagmiddag omstreeks kwart over twe programma dat voor het college van B. MAKKELUK ZO’N "FlNANC.lEl F KENNIS” IN UW BUURT! aangehouden WADDINXVEEN Tussen de gemeenteraadsverkiezing van afge lopen woensdag 2 juni en de installatie van de nieuwe gemeente raad op dinsdag 7 september is voldoende tijd gelegen voor over leg over de wethouders voor de komende vier jaar en het nieuwe t voor het college van B. en W. richtsnoer zal zijn. constateerden Waddinxveense rijkspolitiemannen in hun surveillan cewagen. dat een automobiliste komende vanaf de Goudse Poort in Gou da de rijksweg A 12 (richting Utrecht) opreed. Ze keerde op deze rijbaan en begon in de richting Den Haag te rijden. Tegen de 64-jarige Leidse be stuurster werd proces-verbaal opgemaakt. CAMPER AANGETROFFEN Op zaterdag 5 juni werd op het parkeer terrein nabij de Shell-benzinepomp langs de rijksweg 12 een camper aange troffen. Deze camper bleek op 31 mei te Rotterdam te zijn ontvreemd. WADDINXVEEN Nu het kiezende deel van Waddinxveen heeft bepaald dat de PSP (336 stemmen, 3,2 procent) en het GPV (104 stemmen, 1,0 procent) geen deel kunnen gaan uitmaken van de nieuwe gemeenteraad bezinnen de twee buiten sp< 1 litieke partijen zich thans op activiteiten buiten dt om. Met name de PSP slaagde daarin reeds de afgelopen vier j terwijl het GPV tot voor kort deelnam aan het fractieberaaa SGP/HKV/GPy. van alle Waddinxveense de komende vier jaar in de gemeen- 1 aan net vor- college van Burgemeester en Wethouders. GW en D’66 het volgende: WADDINXVEEN In de programma’s politieke partijen, die ook in teraad vertegenwoordigd zijn, worden regels gewijd men van een nieuw college Daarover zeggen CDA, VVD, PvdA, PCW van door SJOERD VEERMAN LYCECM-HAl O 4 chhauffeurs hun weg vervolgen. Tegen deze bestuurders wordt proces-verbaal opgemaakt. D$. Verboom werd 24 juli 1941 in Den Haag geboren en studeerde in Utrecht. Hij werd 15 april 1968 predikant te Ben schop en staat sinds 19 augustus 1973 in Waddinxveen. Het bijzondere van de afscheidsdienst van ds. Verboom is dat deze - omdat de Hervormde Brugkerk aan de Kerkweg- Oost wegens na-restauratie is gesloten - zal worden gehouden in de Ontmoe- tingskerk aan de Groensvoorde. De Waddinxveense predikant doet op zon dag 4 juli om half drie zijn intrede in Hierden. nadat hij in de ochtenddienst van half tien in het ambt is bevestigd door zijn broer ds. Verboom, hervormd predikant in Daarle. M. N. VINK C.V.B. BEHEERDER CDA In het partijprogramma “Samen ver antwoordelijk, ook in mindere tij den” van het CDA staat: FIETSEN OP TROTTOIR Bij enkele kleinere verkeérscontroles VVD In het partijprogramma “De mens Si. ANTONIUSCOLLEGE Voor het HAVO-diploma van het St. Antoniuscollege uit Gouda slaagden uit Waddinxveen Nicole van Leeuwen en Petra Vergeer. Voor het diploma VWO wa'ren dat Jerry Rutten en Sebas van der Zwan. OVERVERMOEIDE chauffeur Op dinsdag 8 juni werd een 22-jarige uit Westergeest afkomstige vrachtwagen chauffeur bekeurd terzake overtreding van de Rijtijdenwet. De chauffeur, die 17 uren achtereen had gereden, was zo oververmoeid, dat hij met zijn trekker met oplegger twee rijstroken en de vluchtstrook van de rijksweg nodig had. Leontien van Rossum is aan de Sociale Academie De Horst in Driebergen ge slaagd voor het diploma maatschappe lijk werk, met aantekening opbouw werk. WADDINXVEEN - Ds. W. Verboom, de predikant van wijk Noord van de Centrale Hervormde Gemeente, die dit voorjaar het beroep naar de Hervormde Gemeente van Hierden aannam, zal zich op zondag 27 juni losmaken van Her vormd Waddinxveen. Enkele dagen eer der - op woensdagavond 23 juni om kwart voor acht - zal er in de Bethelkerk aan de Bilderdijklaan een afscheids avond worden gehouden. WADDINXVEEN De culturele commissie van de Stichting Dienst- verleningscentrum Waddinxveen had donderdag 3 juni zijn laatste avond van dit seizoen voor de ouderen en mindervaliden van Waddinxveen. On danks het zeer warme weer kon de voorzitter toch veel aanwezigen ver welkomen, in het bijzonder de vrouw van onze burgemeester, mevrouw Van der Linden. De Zangvogls vierden eerder dit jaar - op vrijdag 30 april (Koninginnedag) - het 30-jarig bestaan. In het koor zingen on geveer 100 kinderen hun eigen reperto ire en bereiden zich daarmee voor op een plaats in het jeugdkoor van Vox Jubi- lans. De Zangvogels Worden geleid door Arie Jongejan. De jaarlijkse zangavond van komende vrijdagavond vormt het sluitstuk van het seizoen 1981/1982. Het CDA is op het nippertje de grootste partij in Waddinxveen geble ven en daarom heeft zij alle andere fracties die in de nieuwe raad verte genwoordigd zijn ook uitgenodigd om te praten over de collegevorming. Waarschijnlijk zal gestreefd worden naar een programcollege op afspie- gelingsbasis, hetgeen betekent dat de drie wethouders uit drie verschillen de fracties komen die alle drie een programmatische akkoord hebben ge sloten voor de komende vier jaar. Dat programmatisch akkoord zal dan lei draad zijn voor het bestuur van de ge meente Waddinxveen in 1982-1986. Een programcollege op afspiegelings- basis is één van de drie bestaande “soorten” colleges. De andere twee zijn: afspiegelingscolleges-nieuwe-stijl en meerderheidscolleges. Over deze collegesoorten gaat dit verhaal. Stap ook eens binnen bij de Centrale Volksbank. En ervaar hoe prettig 't is om in een venrouwelijke sfeer over bankzaken te praten. Over een spaaradvies bijvoorbeeld. U kunt tenslotte op vele manieren bij de CVB sparen. Met aantrekkelijke rentevergoedingen. Of vraag eens naar een salarisrekening, hypotheek, persoonlijke lening, woningverbeteringskrediet of verzekering. De CVB is een landelijke organisatie met ruim 600 vestigingen Nederland. Een buunbank die al 60 jaar lang honderdduizenden W *c*anten adviseert CVB CENTRALEVOLKSBANK DAAR VOELT U ZICH THUIS Agentschap Waddinxveen Anna Paulownastraat 3 - Tel. 01828-4996 U bent welkom: Dagelijks aan huis (ook op zaterdag) WADDINXVEEN Onder de onge veer 600 deelnemers aan de zaterdag morgen voor de vierde maal gehou den fietstocht van de Waddinxveense afdelingen van de Nederlandse Hart stichting en de Nierstichting Neder land bevond zich maar één arts: G. Siemons van de Mozartlaan. “Een teleurstellende deelname van de Waddinxveense medici. We nemen aan dat er redenen voor waren om niet mee te doen”, aldus mevrouw R. Spetter namens het organisatieco mité, dat VVD-wethouder mevrouw L.M. Oosterbroek-Waagmeester be reid had gevonden ’s morgens om ne gen uur op de Mozartlaan bij het rijkspolitiebureau het startschot te la- AANRIJDINGEN Op woensdag 9 juni om 21.00 uur vond er een aanrijding plaats op de Groens voorde nabij de inrit van de parkeer plaats. De bestuurder van een personen auto veranderde van richting op het mo ment, dat een bromfietser naast hem reed. De bromfietser raakte licht ge wond aan een hand. Op donderdag 10 juni om 13.00 uur kwam een 20-jarige motorrijder uit Waddinxveen op de hoek Kerkweg West-Chopinlaan ten val. Hij moest af remmen voor een bus, slipte en ging werden 9 technische gebreken geconsta- daarbij onderuit. De gewonde bestuur- teerd. Zestien voornamelijk jeugdige der werd per ambulance qaar het bleu- fietsers werden bekeurd, daar zij op de landziekenhuis te Gouda overgebracht, trottoirs, voornamelijk de Passage fiet- Op dinsdag 8 juni werd in de Acaci- sten. astraat een geparkeerde personenauto aangereden. Het kenteken van de ver oorzakende en doorgereden auto werd genoteerd en doorgegeven aan de poli tie, die een onderzoek instelt. VISSERIJ WET De afgelopenweek werden 3 vissers be keurd. daar zij visten zonder in het bezit te zijn van een viskaart. dan wel een bij- dragebewijs. DIEFSTAL/INBRAAK De afgelopen week werd 5 keer aangifte van diefstal van een fiets en 1 keer aan gifte van diefstal van een bromfiets ged aan. De laatste dagen werden 6 fietsen teruggevonden, waarvan er reeds enkele aan de rechtmatige eigenaren konden Worden teruggegeven. Op zondag 6 juni werd ontdekt, dat er was ingebroken in de kantine van een tennisvereniging, waarbij ongeveer voor 30 - aan wisselgeld werd buitgemaakt. Door een ruit te vernielen wist men toe gang tot de kantine te verkrijgen. In de,nacht van zondag 6 op maandag 7 juni werd via de achterzijde van een wo ning aan de Chopinlaan aldaar ingebro ken. Er werd een bedrag aan geld, ca. 700,- ontvreemd. In dezelfde nacht werd ingebroken in het restaurant Party Home aan de Passage. Binnen werd de sigarettenautomaat opengebrokenOnt vreemd werden drank, een Engelse klo’k, een draagbare t.v. en rookartike len ter waarde van 800,-. Vermoedelijk in de nacht van donderdag 10 op vrijdag 11 juni werd vanuit een op een vrachtauto staahde container 3 do zen met herenkleding ontvreemd. De vrachtauto stond in Moerkapelle gepar keerd. Op vrijdag 11 juni werd aangifte gedaan van diefstal van een brandblus ser, welke op een vrachtauto was ge plaatst. In de nacht van vrijdag 11 op zaterdag 12 juni werd benzine getapt uit een in de Dorpstraat te Moerkapelle geparkeerde personenauto. Uit dezelfde auto werd een kinderzitje ontvreemd. WADDINXVEEN - De drie "soorten" college van Burgemees ter en Wethouders zijn: a. Afspiegelingscollege-oude- stijl: De samenstelling van het college is zoveel mogelijk een afspiegeling van de samenstelling van de ge meenteraad. Over het te voeren beleid wordt bij de collegevorming niet gesproken. Dit is nog in veel kleine gemeenten het geval. b. Programcollege op afspiege- lingsbasis: De raadsfracties die het eens kun nen worden over een beleidsplan voor het komende jaar leveren de wethouders. Na afloop van de on- derhandelingen over het beleids plan worden de wethoudersposten naar evenredigheid over deze frac ties verdeeld. Voorbeelden uit de periode 1974-1978: Den Haag, Arnhem, Utrecht. c. Meerderheidscollege: Wordt gevormd door geestver wante fracties, in de praktijk link se, die daartoe voor de verkiezin gen afspraken maken. In een enkel geval (zoals Rotterdam) waar de PvdA over een meerderheid be schikte, leverde zij in haar eentje wethouders. Andere voorbeelden: Groningen, Leiden, Schiedam en West-stellingwerf. Een program college hoeft dus géén meerder heidscollege te zijn. In theorie is ook een minderheidscollege mo gelijk, maar zo'n college wordt door niemand nagestreefd. DOORRIJDEN De afgelopen week werd drie keer ge meld. dat bij het benzinepompstation langs rijksweg 12 werd getankt en dat even zo vele keren werd doorgereden. Zonder dat de benzine werd betaald. In één geval werd zelfs voor meer dan 100,- benzine getankt. In samenwer king met de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie werden de doorgere- gien "tankers” aangehouden. Na ver hoor en betaling achteraf konden de VERKEERSCONTROLE Op vrijdag 11 juni werd van 15.00 uur tot 18.00 uur door de Waddinxveense rijks politie in samenwerking met de Ver- keersgroep van de Rijkspolitie in het dis trict ’s-Gravenhage verkeerscontroles gehouden op de Noordkade. Staringlaan en de Henegouwerweg. Hierbij werden veel technische gebre ken geconstateerd, zoals defecte rem lichten (6); gladde banden (13); onjuiste kentekenplaten op aanhangwagentjes (3); niet gebruiken autogordel (3); de fecte uitlaat (2); ontbreken geldig deel III (4); defecte remmen (1); ontbreken richtingaanwijzer (1); ontbreken spiegel (1); Rijtijden wet (1). Een bromfiets werd voor nader tech nisch onderzoek uit het verkeer geno men en enkele kentekenbewijzen wer den wegens de diverse technische gebre ken ingenomen In de nacht van dinsdag 8 op woensdag 9 juni werd een 40-jarige uit Soest afkom stige man aangehouden, daar hij voor nog drie vonnissen stond gesignaleerd. Een opgelegde geldboete werd door hem voldaan, terwijl de twee andere vonnissen aan hem werden betekend. Uit de woordenlijst van gemeentepo- lici zou. volgens de toenmalige bur gemeester van Arnhem, drs. J.A.F. Roeien, het woord “oppositie” moe ten worden geschrapt. “Het verdraagt zich niet met de geest van de gemeen tewet”,, was toen de argumentatie. Het gemeentebestuur is gepolitiseerd om in PvdA-termen te spreken. Toch is “samenwerking” het woord waar alles om draait in de komende we ken, speciaal binnen het gemeentebe stuur. Deze zomer zal weer overal be sloten moeten worden wie met wie het college van Burgemeester en Wet houders gaat vormen en welke per soon welke taken binnen het college zal uitvoeren. De aanzet tot de politisering van de gemeentebesturen is in het begin van de zeventiger jaren gegeven in de PvdA. De Groningse wethouder drs. Max van den Berg (nu voorzitter van de landelijke PvdA) zei in 1971: “Bij de gemeenteraadsverkiezingen speelt nog vrijwel in alle gemeenten de ge dachte dat het niet om politieke te genstellingen gaat. Het gaat om het belang van de stad. Door die benade ring krijg je dat men gaat kiezen op traditie en reeds lang bestaande bin ding want de kiezers krijgen geen we zenlijke alternatieve programma’s voorgelegd. Na de verkiezing lijkt het dan alsof er nog één partij zitting heeft in de raad: de partij van de stadsbelangen. De ervaring heeft ge leerd dat daardoor de vervreemding tussen de gemeenteraad, de bevolking en het dagelijks bestuur onderling erg groot is.” Van den Berg pleitte ervoor dat de partijen ook in de gemeentepolitiek veel herkenbaarder te maken. De par tijen zouden daartoe een beleids plan moeten opstellen op basis van de verschillende politieke program ma’s. Fracties die dit beleidsplan niet zouden onderschrijven zouden in de ze visie geen wethouders kunnen le veren. Deze situatie is thans algemeen aanvaard, maar.... Max van den Berg en de PvdA gingen nog verder: daar waar de linkse fracties over een meer derheid zouden beschikken, zouden die fracties bij voorkeur alle wethou ders moeten leveren. MEERDERHEIDSCOLLEGE’S In 1974 kregen o.a. Rotterdam, Am sterdam, Schiedam, Leiden, Gronin gen en Vlaardingen een links meer derheidscollege.. In die gemeenten ontstond een duidelijke tweedeling: ‘regeringsfracties’ en ‘oppositie’. Staatsrechtelijk was en is daarop wel het nodige aan te merken, omdat het gemeentelijk bestel niet dualistisch is. Het college van B 8c W is een vooruit geschoven post van de raad, niet een zelfstandig iets. Op rijksniveau ken nen we wel en dualistisch stelsel: re gering en parlement hebben elk een eigen verantwoordelijkheid; men kan (afgezien van enkele maanden) niet tegelijkertijd minister en volksverte genwoordiger zijn. In de gemeente is het omgekeerd: men kan geen wet houder zijn zonder raadslid te zijn. Tegenstanders van de vorming van zogenaamde meerdcrheidscollege’s betogen dat B 8c W ‘slechts’ het dage lijks bestuur van de gemeente vormen en de gemeenteraad het eigenlijke bestuur. Aan de Goudse scholengemeenschap Christelijk Lyceum-HAVO - slaagden voor het HAVO-diploma Marjo Immer- zeel, Wim Oudijk, Corinne Paul. Germt-Jan Slager. Paul Spek. Voor het Atheneum-B-diploma slaagden Hugo van Leeuwen, Aart Westerduin. Voor het diploma Gymnasium-A: Nélleke v. d. Berg. Voor het diploma Gymnasiuni- B: Corinne Hakkesteegt. LEAO Aan de LEAO-schooI voor Gouda en omstreken slaagden uit Waddinxveen voor het eindexamen: Jacqueline v. d. Ameele, Evelyn Aries, Monica Benne- meer. Judith Both. Marjolein den Hoedt, Marjola Marchand, Walter Muijs. Nancy Nicodem, Mirjam v. d. Starre, John van Vliet, Lia van Vliet, Bettina Wentink, Marjan v. d. Capelie. De sinds 1975 in Waddinxveen wo nende Paul van Gessel is geboren in Doesburg en doorliep in Doetinchem de lagere en middelbare school (HBS- B); heeft daarna in Utrecht aan de Rijksuniversiteit gestudeerd, alsmede landschapsarchitektuur in Wagenin- gen. Sinds 1975 is hij werkzaam voor het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk als land- schapsadviseur, met name op het ter rein van de openluchtrecreatie en het natuurbehoud. par zomer de oudste inwoonster van paddinxveen na het overlijden van de 100-jarige A. Stoffer. Hoewel de Wad- linxveense officieel inwoonde bij haaf k>ngste dochter mevrouw A. Monster- Froost, verbleef ze geruime tijd bij haar p Boskoop wonende oudste dochter in lerband met de ernstige ziekte waaraan fe leed. Ze was al sinds 1948 alleen, toen laar man. timmermanvan beroep, over leed. paddinxveens oudste inwoonster werd Pp 6 juli 1883 in Boven-Hardinxveld ge- Poren. Ze trouwde als 22-jarige en ging toen wonen aan de Jan Dorrekenskade. Mevrouw Troost-van Andel kreeg 7 kin deren en had tientallen klein- en achter kleinkinderen. In haar familie zijn zeer |”>ge leeftijden gewoon. Nadat ze een boeket bloemen kreeg aangeboden begon de heer A. Hoek- meijer met zijn inleiding. Al gauw kreeg men een goede indruk van de voorbereidingen die nodig zijn om een zeilboot gebouwd in 1908 gereed te maken voor een we reldreis in 1968. De film het niet al leen het mooie schip de Elizabeth zien, maar vooral ook de flora en fau na van o.a. de Galapagis-Eilanden, Ti mor, Bah en de Seychelle Eilanden. En niet te vergeten de totaal andere levenswijze in de verschillende gebie den zoals de dansen, eetgwoonten, (broodvruchten, cocosnoten), enz. Na afloop van deze zeer boeiende en leerzame film vertelde de heer Hoekmeijer dat nog deze week be gonnen wordt met een nieuwe zeiltocht, dit keer naar Noorwegen. De Culturele Commissie zal zeker zodra deze nieuwe reis verfilmd is nogmaals het echtpaar Hoekmeijer uitnodigen voor een tweede film avond WADDINXVEEN - Hef hervormde kinderkoor De Zangvogels houdt vrij dagavond 18 juni in De Hoeksteen aan de Esdoornlaan de jaarlijkse zangavond. De avond, die om half acht begint, is voor iedereen toegankelijk. opgesteld. Dit met name om de min derheid in de raad bij het beleid te betrekken. Er moet van dat voor overleg een verslag worden gemaakt, dat bij de wethoudersverkiezing over legd moet worden. De raad zal nog meer invloed krijgen op het college doordat de raad algemene regels kan stellen waarnaar het college heeft te handelen. Deze regels gelden nog niet maar het zou niet zo vreemd zijn om ze nu al uit te proberen in de Wad dinxveense situatie. Voorstanders van meerderheidscohe- ge’s verklaren dat door een scherpe profilering van het dagelijks bestuur van de gemeente een veel duidelijker beleid tot stand kan komen. GEVAAR In gemeenten met een meerderheids- collcge bestaat het - door velen on derkend - gevaar dat de ‘oppositie’ er zo’n beetje bij hangt, hetgeen uiter aard volstrekt in strijd met de geest van de wet is (de héle raad staat aan het hoofd van de gemeente). Daar om wordt ervoor gezorgd dat de op positiefracties van alle nodige infor matie voorzien worden. Het risico is immers niet denkbeeldig dat de meerderheidsfracties met ‘hun’ wet houders in het midden, bepaalde si tuaties veel beter kunnen bezien om dat ze informatie uit de eerste hand krijgen. Een ander gevaar is dat het gemeentelijk beleid niet meer in de raadzaal, maar in de kamers van de meerderheidsfracties wordt gevormd. Gelukkig is in Waddinxveen deze si tuatie niet mogelijk. CDA en VVD verfoeien de vorming van meerder heidscolleges. Zij zitten (het CDA nog meer dan de VVD) op de lijn van afspiegelingscolleges op program basis. Vast staat dat het ook in Waddinx veen voor de grote partijen (hoewel alle partijen door de grootste partij uitgenodigd zijn geworden) een poli tiek hete zomer zal worden. De nieu we raad heeft ruim drie maanden de tijd om het beleidsplan in elkaar te zetten en de kandrdaat-wethouders aan te wijzen. Op de eerste dinsdag van september (de zevende septem ber) moet, zo zegt de wet, dat karwei geklaard zijn. COLLEGEVORMING 1. Vertegenwoordiging van raadsfrac ties in het college I Afspiegelingscollege: in het college een afspiegeling van de raad, zo even redig mogelijk. II Meerderheidscollege: fracties die politiek bij elkaar liggen en ook de meerdérheid hebben. III Minderheidscollege 2. Op de wijze waarop het program ma tot stand is gekomen A. Zonder afspraken (zuiver systeem van de gemeentewet) B. Afspraken na de verkiezingen vóór collegevorming na collegevorming C. Afspraken voor de verkiezingen Het monistisch systeem verdraagt zich met AI het best. BI afspiegeling past wel, voorwaar de dient evenwel te zijn dat het be leidsprogramma het bestuursprimaat bij de raad blijft. Cl De vóór de verkiezing gemaakte afspraken zijn tegen de geest, immers de raad staat er buiten en daarom past zij niet in het systeem. NIEUWE GEMEENTEWET Vooroverleg moet plaatsvinden voor dat wethouders gekozen worden en voordat een beleidsprogramma wordt WADDINXVEEN - Het Weekblad voor Waddinxveen feliciteert een nieu we reeks geslaagde Waddinxveners. SOCIALE ACADEMIE ADD1NXVEEN - Vorige week zater- ag is op de algemene begraafplaats aan Ie Alberdingk Thijmlaan Waddinx- reens oudste inwoonster, mevrouw pnnigje Troost-van Andel, begraven. Pe aan de Lijsterbesstraat 9 gewoond lebbende Waddinxveense bereikte de eer hoge leeftijd van bijna 99 jaar. pevrouw Troost-van Andel werd vorig ten lossen voor de fietstocht. Gezien de deelname en het goede weer hebben alle fietsers(sters), die in alle leeftijden vertegenwoordigd wa ren, volkomen gelijk gehad om aan de “gezondheidsrit” van 20 of 40 ki lometer mee te doen. Immers, het was een bijzonder mooie route waar in men Nederland op z’n mooist zag. Bij de controleposten werden de ga ven, zoals kaas, komkommers en melk, met smaak genuttigd. Op enkele incidenten na, zoals di rect na de start een lekke band en een enkel valpartijtje is ook deze fietstocht weer uitstekend verlopen. Hulde aan de hervormde Rehoboth- school die voor de vierde maal mee fietsten; een voorbeeld voor de an dere scholen. Voor lijstaanvoerder J. Knol, volgen de maand 60 jaar, kan daar nu geen sprake meer van zijn, want hij en an dere vertegenwoordigers van zijn par tij is de mogelijkheid ontnomen nog langer aan het fractieberaad deel te nemen. Je zou kunnen zeggen “voor straf”, omdat het GPV dit jaar met een eigen lijst en programma aan de gemeenteraadsverkiezingen heeft meegedaan. Het GPV besloot uiteindelijk niet met de Protestantse Combinatie Wad dinxveen (PCW) - bestaande uit SGP/ HKV/RPF - mee te doen toen bleek dat de in 1978 buiten spel gezette oud-wethouder H. Huizer (69) op de achtste plaats van de PCW-kandida- tenlijst prijkte. Om gemeentelijke informatie op te doen zullen de GPV-vertegenwoordi- gers voortaan een beroep moeten doen op gemeentelijke stukken en zelf openbare raads- en commissie vergaderingen moeten gaan bijwonen. Bekend is dat de heer Knol, geboren in Hoogeveen en sinds 1967 in Wad dinxveen wonend, zeer grote belang stelling heeft voor de plaatselijke po litiek. Hij was dan ook geregeld op de publieke tribunes in het Waddinx veense gemeentehuis te vinden. De directeur van de BV Kantoor voor Administratieve Informatieverwer king Admi-Info in Hazerswoude-Rijn- dijk beziet nog op welke wijze het GPV bij plaatselijke aangelegenheden aan de weg zal kunnen blijven tim meren nu hij op bijeenkomsten van SGP, HKV en RPF niet meer welkom is hoewel deze drie partijen daar na tuurlijk verandering in kunnen bren gen. PSP In de verkiezingstijd liet de PSP in het gemeenteprogramma “Links over de brug” en middels haar lijstaan voerder Paul H. van Gessel, volgen de maand 30 jaar, weten dat de paci- fisten-socialisten dit programma voor de jaren 1982-1986 zien als een ac tieprogramma voor zowel in als bui ten de gemeenteraad. “De PSP wil namelijk zowel in, als buiten de r<iad zich inzetten voor de mensen in Wad dinxveen”, staat er in de inleiding van het programma. Omdat er te weinig stemmen werden behaald voor een raadszetel zal de PSP de belangenstrijd van de Wad- dinxveénse bevolking dus niet kun nen ondersteunen vanuit de gemeen teraad, zoals men dat graag had ge wild. Wellicht zal lijstaanvoerder.Paul van Gessel nu de spil gaan worden van acties buiten de Waddinxveense gemeeneraad om, zoals we die in het recente verleden hebben gehad rond de Brugweg, de Nesse, het voormalig motarishuis en de afbraak van win- kels/woningen en andere karakteris tieke gebouwen aan de Kerkweg- Oost. centraal in een leefbare gemeente” van de VVD staat: “Waddinxveen is een gemeente met een zeer gemêleerde samenstelling van bevolking. De VVD meent dat niet alleen de raad maar ook het col lege van B&W zoals al vele jaren een afspiegeling daarvan moet zijn. Het beleid dient te berusten op een brede basis dat vastgelegd wordt in een be- leidsaangevend programma. Dat geeft ook na de verkiezingen duidelijkheid over het gemeentelijk bestuur van de komende jaren. Niet alle beloften van de partijen zullen daar in terug te vinden zijn. Toch moet ook de VVD voldoende van haar beleid terug die nen te vinden om zo’n programma te steunen.” “De VVD is van mening, dat niet al leen de raadsfracties bij de opstel ling van het gemeentelijk beleids programma moeten worden betrok ken, maar ook de burgemeester. In onze gemeente heeft de burgemees ter immers tot nü toe niet alleen de hem door de wet opgedragen taken behartigd maar ook enige portefeuil les op het gebied van de coördinatie (dat zijn bijv, financiën, personeel, voorlichting e.d.).” PvdA In het partijprogramma “Eerlijk de len duurt het langst” van de PvdA staat: 1. “Na de verkiezingen gaat de nieu we fraktie deelnemen aan de bespre kingen voor de collegevorming.” 2. “In het algemeen is men binnen onze partij voor het instellen van pro gramcolleges. Ook in Waddinxveen is het streven hierop gericht.” 3. “De basis van een prop'amcollege is een gemeentelijk beleidsprogram ma waarin duidelijk prioriteiten wor den gesteld.” 4. “Fraktie, bestuur en leden van de P.v.d.A. hebben ieder een eigen taak en verantwoordelijkheid met betrek king tot het tot stand komen en ver- wezelijken van het gemeentelijk be leidsprogramma. 5. “Het laatste woord over het onder schrijven van het gemeentelijk be leidsprogramma en het zitting nemen in het college van B&W heeft de af- delingsvergadering. PCW In het “Gemeenteprogram 1982- 1986 van de Protestantse Combina tie Waddinxveen (SGP/HKV/RPF) staat: “Bij de vorming van het college van B en W staan wij een college voor dat een zo getrouw mogelijke afspiege ling is van de verhouding in de ge meenteraad.” D’66 In het “Gemeenteprogramma Demo craten ’66 1982-1986” van D’66 staat: “D’66 gaat als progressieve partij zelfstandig de verkiezingen in. Het college van B. en W. moet naar het oordeel van D’66 een programmacol- lège zijn. D’66 is bereid plaats te ne men in het college, mits daaraan een beleidsprogramma ten grondslag ligt, dat realistisch en uitvoerbaar is en waarin D’66 zich in voldoende«mate kan herkennen.” “Bij de vorming van een College van B en W staat het “samen verant woordelijk” voorop.” “Het College van B en W wordt ge vormd op basis van een beleidspro- gram, waarover partijen overeenstem ming hebben bereikt. Het beleids- program dient een financiële para graaf en een prioriteitsaanduiding te bevatten.” “Alle fracties worden na de verkie zingen uitgenodigd door de grootste fractie voor een gesprek over het op te stellen beleidsprogram.” “De voorzitter van de Raad wordt op de hoogte gehouden van de on- derhandelingen en dient tijdig te kun nen adviseren.” “De niet in het college, deelnemen de fracties worden regel matig op de hoogte gehouden van het voorgeno men beleid.” “Onvoorziene of zich wijzigende omstandigheden zullen aanleiding zijn om het beleidsprogram te toet sen en zonodig bij te stellen.” “De fractie is verantwoordelijk voor de collegevorming. Het bestuur van het CDA-Waddinxveen wordt re gelmatig op de hoogte gehouden.” Hij was actief lid van een landelijke huurdersorganisatie en van milieu- aktiegroepen. Is bestuurslid van een kinderdagverblijf in Rijswijk en ini tiatiefnemer van zo’n centrum in Waddinxveen. Heeft zich ook in Wad dinxveen ingezet voor een aantal groeperingen. Is als actief PSP-er lijsttrekker geworden bij de gemeen teraadsverkiezingen in de verwacht ing dat de PSP in de Waddinxveense raad op die plaats nog sterker kan op komen voor de gewone mensen en acties direkt kan ondersteunen in de raad. J f 'DE iECHTL

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 21