Hoge boete voor Jaap van Zweden narcotiseur na opent nieuwe concertserie Zaterdag bazar/ rommelmarkt in Waddinxveen Zonnig verhaal in sombere tijden Schoonheidsverzorging, mooi beroep kijken bij vakantiewerk gÉjlp dood patiënte Raadzaal Waddinxveen Een boekenbon? Het Echte Franse Blues Again in Boskoop ’’Zuidplas”: Meer hulp verlening in 1982 Dominee en Vereniging Vakopleiding Schoonheidsverzorging biedt perspectief zanggroep in De Schaapskooi werk Kinderbijslag en vakantie- Muziektheater samenwerkings school voor H A V O/Atheneum GERT HUIZER de echte bakker Zuidkade 11 - Tel. 2354 Winkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 2382 - Waddinxveen Nassaustraat 7 - Boskoop Tel 01727-2319 1 15 jaar 16 jaar 17 jaar 18 jaar 19 iaar de votre Vrai Boulanger' WOENSDAG 23 JUNI 1982 1982 van de Kruiskerk. BUITENLANDERS Wat komt er KINDERBIJSLAG VERZEKERINGEN is aangesloten. Leeftijd voor menige TV-show en had qua in houd nog heel wat meer te vertellenEen echte samenwerkingsproduktie. bergenhopen op een grote opkomstEr zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. DE ARBEIDSKAART Is men 15 jaar en heeft men de volledige per week f 159.90 182.80 ƒ205,60 239.90 f~>74 10 WADDINXVEEN/BOSKOOP Sombere tijden. Werkloosheid blijft ALTIJD WELKOM! Stokbrood Bruto (vuil) Netto(schoon) per week f 128.- 143- f 158- 181,- f203.- Behalve recht op minimumloon heeft men ook - en dat klinkt misschien wat vreemd bij een vakantiewerker - recht op vakantie en vakantietoeslag. Wie bij voorbeeld één maand fulltime werkt, heeft recht op ten minste één dag vakan tie. De vakantietoeslag is 7 1/2%. Toneel, muziek en audio-visuele tech niek waren op boeiende wijze gecombi neerd tot een sprankelende opvoering, die met veel enthousiasme werd ge bracht. Vooral treffend is dat de ver schillende onderdelen van deze show ge heel door de leerlingen zelf uit eigen be levingswereld waren opgebouwd, zodat niet alleen gesproken kan worden van een produktie van docenten, maar zeker ook van een produktie van meer dan 50 leerlingen. VOLLEDIGE SERIE Het voorlopige programma voor de nieuwe serie kamermuziekconcerten ziet er volledig zo uit: 27 oktober 1982 Jaap van Zweden, viool; Ronald Branti- TENSLOTTE Bij het Gewestelijk arbeidsburo (Hoge Gouwe 65, Gouda, tel. 01820-12844) is de folder ”Wat iedere vakantiewerker moet weten” verkrijgbaar evenals nade re informatie over de hierboven bespro ken onderwerpen. Dost en Bert Krauwel, de muziekarran- f j gementen werden onder leidingvan Frits legenheid om zich te verpozen in Het gebracht en de onmisbare geïuids-, licht en diaonderdelen kwamen van de be kende Technische Club o.l.v. Toon de Jong. Het geheel deed zeker niet onder Tijdens de rommelmarkt/bazar wordt in Het Trefpunt in de Stationsstraat een sjoelwedstrijd georganiseerd. De orga nisatoren, de heren Sliedrecht en Kers- WADDINXVEEN - Het ligt in de bedoeling dat de 21-jarige violist Jaap van Zweden uit Uithoorn, de eerste concertmeester van het Concertge bouw Orkest in Amsterdam (ondanks zijn jeugdige leeftijd), de vierde se rie kamermuziekconcerten in de raadzaal van het Waddinxveense ge meentehuis opent op donderdagavond 21 oktober. Aan de piano zit dan Ronald Brantigam. Jaap van Zweden is al meer dan een jaar (samen) met Theo Olof) concertmeester van ’t Amsterdamse Concertgebouwor kest. Hij volgde daar Herman Krebbers op. die wegens gezondheidsredenen de ze functie moest neerleggen. Na een wat aarzelende kennismaking stelt Jaap nu dat "het orkest en ik naar elkaar toe zijn gam, piano. 18 november 1982 Ensemble Bartolotti (Muziek uit de Ba rok) 20 januari 1983 Jorge Oraison, gitaar; Gerard Dekker, clavecimbel. Het heeft mijn techniek verbeterd, mijn 7februari 1983 Anner Bijlsma, cello; Gérard van Blerk, piano. 17 maart 1983 Loeki Stardust; Blokfluitensemble met o.a. improvisaties. 27 april 1983 Variatie ensemble, piano, slagwerk en 2 klarinetten. TOEKOMST Het jaarverslag van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening ’’Zuidplas” memoreert dat de toe komst, zoals overal, niet rooskleurig is. De opgelegde bezuinigingen in de Gezinsverzorging zijn een bedrei ging, zowel voor de mogelijkheden van de hulpverlening, alsook voor de werkgelegenheid. Behalve.de direk- te bezuinigingen in de Gezinsverzor ging, is er evenzeer het spookbeeld van de overheveling van verantwoor delijkheden in financiering en beleid van de zijde van de Rijksoverheid naar de Gemeenten. (Decentralisa tie) Wanneer de decentralisatie gep aard gaat met een korting op de sub sidiegelden naar de Gemeenten, is zo’n overheveling onjuist en onwaar achtig. Daarnaast wordt het diploma geëist door schoonheidsinstituten of-salons die medewerkers vragen, door zieken huizen, verpleegtehuizen en door cos- meticahuizen. Uit deze opsomming blijkt dat schoonheidsverzorging al lang geen kwestie meer is die zich be perkt tot schoonheidssalons. Steeds meer worden cosmetische specialis ten gevraagd door instellingen in de gezondheidszorg en door bedrijven die cosmetica vervaardigen. steeds meer jonge mensen na hun schoolopleiding grote moeite hebben met het kiezen van een vak of een vakopleiding. Aan de ene kant zitten veel beroeps opleidingen met aanbod van leerlingen dat men een studentenstop moet invoeren, aan de J en meisjes ‘in vredesnaam’ maar te gaan doorstuderen omdat er op dit mo ment toch geen werk voorhanden is. Ze wachten op betere tijden. In die malaise-achtige sfeer past een zonnig verhaal. Een verhaal over een mooi beroep dat nog veel mogelijkheden biedt: schoonheidsverzorging. Want ook in moeilijke tijden wil de wereld er mooi en verzorgd uitzien. GESPECIALISEERD Dit verhaal gaat over de VAKOS. Die naam is een afkorting en staat voor: “Vereniging Vakopleiding Schoon- Leden van die ‘ve reniging’ zijn instituten die een op leiding verzorgen voor het vak van schoonheidsspecialist(e).Die VAKOS- instituten zijn particuliere opleidin gen. Ze worden geleid door bekwame en erkende mensen op het terrein van WADDINXVEEN - Als het weer meewerkt belooft het komende zater dag in Waddinxveen, als rond de gereformeerde Kruiskerk aan de Pasage en in het Gereformeerd Verenigingsgebouw Het Trefpunt aan de Sta tionsstraat voor de tweede maal een rommelmarkt/bazar wordt gehouden, een feestelijke dag te worden voor de organisatoren van dit festijn, die ten L vak zelf jarenlang erva- i in een zeer praktijkgerichte opleiding. VA- KOS-instituten leiden op voor het zg. STIVAS-diploma. Dit diploma is door de overheid erkend als vakdi- ploma. Dat wil zeggen dat iemand die zich als zelfstandig schoonheidsspe cialiste) wil vestigen, daarvoor o.a. dat STIVAS-diploma nodig heeft. BOSKOOP - V errezen uit de restanten van Weenie and the Jugs en de Ramblin’ Band geeft de Boskoopse bluesgroep ‘Blues Again’ een concert op zaterdag 26 juni in Soos XIII. Vooraf de groep “The Lady’ tot ongeveer kwart voor tien en daarna, tot middernacht blues van Boskoop’s bodem. De natuur vernieuwt zich voortdurend, dat weten ze in Boskoop. Zo gaat het ook met de muziek. Sinds de helft van de jaren zestig is de blues niet uit Boskoop weg geweest. Tientallen groepen hebben zich door de jaren heen geformeerd, vielen uiteen en gingen in andere samenstellingen weer verder. Wat er ook gebeurde, de blues, de oer-vorm van de popmuziek, is gebleven. gegroeid en we een levenslang contract hebben tot een van de beide partijen er genoeg van krijgt.” Jaap: "Je staat als solist voor het orkest, als concertmeester zit je er middenin. dat niet alleen een aantal technische vaardigheden in praktijk geleerd worden, maar dat ook een natuurlij ke training wordt gegeven in sociale contacten, hoe gaat men met mensen om, vaardigheden in de sociale sfeer. Met name deze laatste aspecten zijn bij het uitoefenen van dit vak, waar bij immers altijd met mensen gewerkt wordt, uitermate belangrijk. Om een indruk te geven van de leer stof, een kleine selectie uit het vak kenpakket. Tijdens de opleiding wordt lesgegeven in onderwerpen als gelaats- en lichaaamsmassage, huid- diagnose, make-up, epileren, bedrijfs- hygiëne, om er een paar te noemen. Voorts beslaat de opleiding een be langrijk theoretisch gedeelte, waarin o.a. vakken als natuurwetenschap pen, anatomie, theorie van de cosme tische praktijk, enig begrip van de cosmetische chirurgie e.d. onderwe zen worden. Naast de gebruikelijke rommelmar k- ten, zoals kleding, meubels, boeken, huisraad en dergelijke, zijn door enkele kerkleden groenten en fruit beschikbaar gesteld om te verkopen. Nieuw is ook de eigenbakselkraam. waarvoor bakgrage gereformeerde dames de hele week aan het bakken zijn geslagen. Alie Littooy geeft met een groep dames een demonstratie bloemschikken, Nellie Seinen een demonstratie pottenbakken. Uiteraard worden de resultaten hiervan te koop aangeboden. De pannekoeken die worden gebakken kunnen in een ge- Toneel werd geregisseerd door Rickey zellig zitje genuttigd worden. Uitgekocht op de rommelmarkt is er ge- Evelein en Rob Strengers gemaakt en Trefpu'nt watwe7r’is omge\överV gezellige bazar, met een rad van avon tuur, Mister Bibber, lichtbak, Oudhol lands tollenspel en grabbelton. DEN HAAG - Minister L. de Graaf van Sociale Zaken en werk gelegenheid heeft vastgesteld dat inkomsten uit vakantiewerk tot een netto-bedrag van 1400,- niet van invloed zullen zijn op het recht op kinderbijslag. Indien de netto-inkomsten uit va kantiewerk meer dan 1400,- be dragen wordt alleen het meerdere in aanmerking genomen bij de be oordeling van het recht op kinder bijslag. Het bedrag van 1400,- komt globaal overeen met het net- to-minimumloon over de maand juli 1982 voor een volwassen werk nemer. Op de rommelmarkt is ook een stand te vinden van de werkgroep buitenlanders. Deze Bonkelaar-werkgroep die bestaat uit ongeveer 80 vrijwilligers houdt zich bezig met alfabetiserings- en educatieve projecten voor onze buitenlandse plaats genoten. Uit het jaarverslag over 1981 blijkt dat een grote groep buitenlandse mannen en vrouwen door de werkgroep wordt be reikt. Met een stand met uitvoerige in formatie wil de werkgroep bij deze gele genheid iets laten zien van hun aktivitei- ten die zich meestal in stilte afspelen. gen, moeilijkheden met kinderen, enz. Behalve het directe hulpverlenings- werk, werd in 1981 aandacht besteed aan goede werkkontakten met de Gemeentelijke Sociale Diensten, Woningstichtingen en huisartsen. In 1981 werd in 1154 gezinssituaties hulp verleend (in 1980 1065). De uitbreiding werd vooral gerealiseerd via de Alpha-hulpverlening. Bij Al pha-hulpverlening is de hulpverlener niet in dienst van de Stichting, maar in dienst van de kliënt. De taak van de Stichting is het bemiddelen tussen vraag en aanbod en het verwerken van de subsidie. In 1981 was er spra ke van 162 Alpha-hulpverleningssi- tuaties tegen 97 in 1980. De Alpha- hulpverlening heeft zich na de start in 1979 ontwikkeld tot een volwaar dige eigentijdse hulpverlening. De verwachting is, dat de komende ja ren nog enige uitbreiding van de Al pha-hulpverlening realiseerbaar is. WADDINXVEEN Komende zater dagmiddag om twee uur wordt in het “Batensteinbad” te Woerden een internationale achtkamp georgani seerd door de Z.C. Woerden. De Gouwe is voor deze wedstrijd uitgenodigd en zal met 22 leden deel nemen. De wedstrijd wordt voor de 28ste keer georganiseerd en zal daar om besloten worden met een 28x50 m estafette. ORGANISATIE De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening ’’Zuidplas” kent een sterk gedecentraliseerde werk wijze. De uitvoering van de hulpver lening vindt plaats in de afzondelijke gemeentenvindbaar en zichtbaar in plaatselijke buro-ruimten. Het cen traal buro is gevestigd in Nieuwerk- erk aan den IJssel,, waar de admini stratie, de begeleiding en de bedrijfs voering plaatsvindt. In 1981 deden 1380 mensen een be roep op het Maatschappelijk Werk. Soms waren het individuele perso nen, meestal was er echter sprake van gezinssituaties of andere samen levingsvormen. De problematiek van degenen, die de hulp van het Maatschappelijk Werk inroepen, va rieert van eenvoedige handreikingen bij het invullen van formulieren tot huwelijksproblemen, schuldsanerin- WADDINXVEEN - De samenwer kingsschool voor HAVO/Atheneum heft dinsdag, woensdag en donderdag WADDINXVEEN Nog twee vrij dagavonden en ook het seizoen voor de hervormde koffiebar De Schaaps kooi aan de Nesse zit er op. In de koffiebar komt vrijdagavond 25 ju ni spreken de hervormde predikant ds. J. Maasland en zal op vrijdag avond 2 juli de zanggroep Filios op treden. Op zaterdag zijn er nog kom-in-acti- viteiten. Er is dan tijd voor een ge sprek, spelletjes en een gezellig sa menzijn. De koffiebar De Schaaps kooi is nog twee zaterdagavonden vanaf kwart voor acht geopend. In september start het nieuwe seizoen. Daarnaast is er een groeiende behoef te aan de zelfstandige schoonheids- specialist(e), vaak met een beperk te, maar selecte kring van vaste cliën ten. En dat houdt weer in dat deze ontwikkeling leidt naar een situatie waarin bezitters van het STIVAS- diploma die opgeleid zijn door VA- KÖS-instituten nauwelijks problemen hebben met het vinden van een ge schikte, “mooie” arbeidsplaats. UITGEBREID STUDIEPAKKET Het STIVAS-diploma wordt verkre gen na een pittig examen. Er worden hoge eisen gesteld aan de kandidaten. Maar wie het diploma haalt, weet zich de eigenaar van een kostbaar pa pier: het is de zekerheid een vak tot in de perfectie te beheersen. Omdat het STIVAS-examen zwaar is, is de opleiding voor dat examen navenant. VAKOS-instituten geven de opleiding op basis van een com pleet leerplan, ontwikkeld in samen werking van vakspecialisten. Het is dus niet zo maar een opleiding. De opleiding duurt in de regel twee jaar. In die periode worden minstens 480 lesuren gegeven. De tijden waarin de ze lessen plaatsvinden verschillen van instituur tot instituut. Hoe ziet zo’n studie er uit. Zoals ge zegd is de VAKOS-opleiding sterk praktijkgericht. Dat houdt in dat de studenten zeer regelmatig met men sen werken. Dat heeft tot voordeel Verscheen er in januari 1981 een langspeelplaat met werk van vier Bos koopse groepen, op het moment van verschijning waren twee ervan alweer ter ziele. Het was weer tijd voor ver nieuwing. En dan blijkt dat verrassen de dingen mogelijk zijn. New wave en blues vonden elkaar. Sjaak de Jong, ex-Weenie: ‘Nadat de groep uiteen was gevallen hadden m’n broer Joop en ik wel zin om eens blues te gaan spelen. We belden Berry Ravensberg (ex-Ramblin’ Band) en die deed mee. Met Marcel Leliveld vormen we de vaste kern. Soms doet er ook wel eens een pianist, saxofonist of conga-' speler mee.’ correcte ingreep, toch zijn ingetre den. Mogelijk alleen een paar dagen later,” aldus prof. Vermeulen. Zij kantte zich tegen de visie van Lokugé A., dat het gevaarlijk dan wel mislei dend zou zijn geweest de stethoscoop te gebruiken. NIETS GEDAAN Officier van justitie mr. Hart be klemtoonde, dat Lokugé A. op geen enkele waarschuwing van de opera- tiezusters actie had ondernomen: “Er waren allerlei indicaties, maar hij heeft niets gedaan. En dat terwijl er toch waarlijk geen bovenmenselijke inspanningen van hem werden ge ëist.” Mr. Hart meende, dat een even tuele ontzetting uit het beroep - volgens de wet mogelijk voor een pe riode van minimaal twee en maxi maal vijf jaar - een zaak voor het me disch tuchtcollege is. Raadsman mr. Hengeveld concludeer de in een uitvoerig pleidooi tot vrij spraak. Hij betoogde onder meer, dat de caphnograaf niet goed had ge werkt en dat daardoor onjuiste waar den op de grafiek waren neergeschre ven. Mr. Hengeveld voerde voorts aan, dat ook de chirurg de waarschu wingen van de operatiezuster niet had gehoord en dat alleen dr. Mc. Clements over een verkeerd geplaat ste ‘tube’ had gerept. Dit alles zou als bewijsmateriaal onvoldoende zijn. De rechtbank, die in totaal zo’n achttien uur aan deze affaire heeft besteed, zal op 29 juni uitspraak doen. TOELATINGSEISEN De VAKOS-instituten hanteren geen strikte norm voor toelating van de studenten. Gezien de zwaarte van het studiepakket is het toch noodzake lijk dat studenten beschikken over een goede algemene ontwikkeling en kennis op het niveau van mavo/havo. Overigens moet opgemerkt worden dat de opleiding voor schoonheids verzorging niet alleen en uitsluitend meer een vrouwelijke aangelegenheid is Langzaam aan ‘bevolken’ steeds meer mannen de VAKOS-instituten. Wat kan er gedaan worden nadat het STIVAS-diploma is verkregen? Met daarnaast de middenstandsdiploma kan men zich vestigen als zelfstandig schoonheidssj>ecialist(e). Een eigen praktijk op bouwen. Daarnaast is er veel vraag naar gediplomeerde schoonheidsspecialistes door schoon heidssalons, -instituten en beauty farms, in binnen- en buitenland. Men WADDINXVEEN/BOSKOOP/ NIEUWERKERK AAN DEN IJS SEL - De Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening ’’Zuidplas", werkzaam in de gemeenten Benthui zen, Boskoop, Cappeile^an den IJs sel, Waddinxveen en Zevenhuizen, heeft het jaarverslag 1981 uitge bracht. Het verslag geeft een uitvoe rig overzicht van de hulpverlening in 1981. Als meest opmerkelijk punt wordt geconstateerd, dat ondanks bezuinigingen en afname van hulp mogelijkheden, er toch meer hulp werd gegeven; zowel bij de Gezins verzorging als bij het Maatschappe lijk Werk. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening ’’Zuidplas" is werk zaam in acht gemeenten met in totaal 115.000 inwoners. Ten opzichte van voorafgaande jaren wijzigde het werkgebied zich niet. Geprobeerd wordt om in Capelle aan den IJssel de samenwerking met de afdeling Gezinsverzorging van de Capelse Kruisvereniging en met de Stichting "Lek en IJssel” (Maatschappelijk Werk) te verbeteren. In 1981 werd gewerkt aan een nieu we bestuursstruktuur. Belangrijk uitgangspunt in de nieuw voorgestel de bestuursstruktuur is het gegeven, dat de basis wordt gevonden in groe pen, die direkt belang hebben bij de werkzaamheden van de Stichting, zoals: kliënten, medewerkers en an dere organisaties van maatschappe lijke dienstverlening, zoals vrijwilli gersorganisaties, kruisverenigingen enz. Ook de gemeenten hebben de mogelijkheid om te participeren in het bestuur. Overwogen wordt om de Stichtingsstruktuur om te zetten in een Vereniging. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening ’’Zuidplas” heeft op kan cosmetisch medewerker worden bij een cosmeticahuis; er is plaats voor adviseurs in warenhuizen en gro te speciaalzaken en tenslotte komen in toenemende mate studenten die de VAKOS-opleiding hebben gevolgd (goed) terecht als schoonheidsspecia- list(e) in ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingstehuizen. De kosten van de opleiding verschillen van insti tuut tot instituut. Als richtlijn kan worden aangenomen dat de totale opleiding een bedrag vergt tussen de f. 3.000,- en f. 4.000,-. muzikale horizon verbreed en ik heb er geen moment spijt van.” Jaap van Zweden kreeg op zijn zevende een viool cadeau. Twee jaar later was hij de onbetwiste winnaar van het Oscar Back-jeugdconcours en kreeg zijn hobby meer vorm. Internationale erkenning kreeg hij toen hij nauwelijks veertien was. Reeds op zijn éénentwintigste kreeg hij een vast contract bij het Con certgebouworkest. Van Zweden heeft inmiddels een sprookjesachtige, door velen begeerde loopbaan doorlopen. Er wordt in de komende jaren nog veel van hem verwacht. voor een week weer eens een prachtig doel hebben geld bijeen te brengen voor het in restauratie zijnde pijporgel staaltje van eigen werk laten zien en ho ren. ROTTERDAM/BOSKOOP De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam, mr. D. Hart heeft vorige week een boete van 10.000 gulden geëist tegen de 62-jarige anesthesist Lokugé A. uit Gouda. Mr. Hart achtte bewezen, dat de arts schuldig is aan de dood van de 63-jarige Boskoopse Adriana StellaaruKruiswijk op 10 januari 1981. De vrouw lag in het Bleulandziekenhuis in Gouda, omdat ze een verkeersongeluk had gekregen. Ze moest een lichte operatie ondergaan aan haar neus. Volgens de officier is uit de verkla ringen van getuigen, de verpleegkun digen die bij de operatie assisteer den en de behandelende chirurg, on omstotelijk komen vast te staan dat de narcotiseur de buis van de beade mingsapparatuur in de slokdarm van de patiënte heeft geplaatst in plaats van in de luchtpijp. Hierdoor kreeg de vrouw, die aan een gebroken neus brug moest worden geholpen - een simpele ingreep - zuurstofgebrek en uiteindelijk een hartstilstand. Pas toen werd alarm geslagen en wer den noodvoorzieningen getroffen, die niet konden voorkomen dat de vrouw vier dagen later overleed. Mr Hart: “Hoewel dringend noodza kelijk ingrijpen met de geavanceerde medische apparatuur in feite een fluitje van een cent was, heeft de ze arts op geen enkel signaal in de operatiekamer gereageerd. Daardoor heeft hij op enrstige wijze gefaald met onherstelbaar leed als gevolg.” “Schuld afkopen met geld geeft een navrant idee. Maar een andere in greep, zoals een vrijheidsstraf of ont zetting uit het beroep, zou te ver strekkende gevolgen hebben,” zo meende mr. Hart. Evenals tijdens de vorige rechtzitting op 25 mei ontkende de anesthesist, die aan een ander Gouds ziekenhuis is verbonden en in het kader van weekenddienst was opgeroepen, fou ten te hebben gemaakt en schuldig te zijn aan de dood van de 63-jarige Adriana Stellaart-Kruiswijk uit Bos koop. VERVALST Over alie medisch-technische aspec ten van de zaak had mevrouw D.M.E. Vermeulen, hoogleraar in de anes thesiologie te Amsterdam, een rap port opgesteld, zo lezen we in het rechtbankverslag van Het Vrije Volk. Lokugé A. en zijn raadsman mr. W.J. Hengeveld brachten daar vier uur lang bezwaren tegen in. Zij deden dat ook tegen de kanttekeningen van dr. A. Galea uit Gouda, die als anesthe sist in het Bleulandziekenhuis (waar de bewuste operatie plaatshad) werkt en als getuige-deskundige werd ge hoord. Lokugé A. betichtte de anesthesist dr. B. Mc. Clements, die na het ‘alarm’ op de operatiekamer te hulp was gesneld, er zelfs van met een grafiek te hebben geknoeid: “Om het elektro-cardiagram normaler te laten lijken en om zijn stelling, dat de ‘tube’ in de slokdarm was geplaatst, te staven.” Volgens de twee deskun digen was er echter niets bijgetekend. “Het getuigt van een bedenkelijke mentaliteit een collega van verval sing van een grafiek te betichten”, merkte de officier daar over op. Dr. Mc. Clements zou bij zijn assis tentie de ‘tube’ in eerste instantie weer in de slokdarm hebben ge plaatst. “De hersenen waren toen al, omdat een half uur lang geen zuur stof was toegevoerd, onherstelbaar beschadigd. De dood zou, bij een wel dit moment 391 medewerkers in dienst, te weten: 48 gezinsverzorgsters in full-time dienstverband, 274 gezinsverzorg sters in part-time dienstverband, 20 stagiaires Gezinsverzorging. 17 lei dinggevenden Gezinsverzorging, 15 maatschappelijk werkers. 6 admini stratieve medewerkers, 4 stafmede werkers, 6 medewerkers huishoude lijke dienst. 1 direkteur. De Onder nemingsraad van de Stichting bestaat uit 12 personen. W ADDINXV ELN/BOSKOOP/GOUDA - Voor leerlingen wordt het steeds moeiltjker om aan een vakantiebaantje te komen. De banen zijn schaars en de belangstelling groot. Toch zullen heel wat leerlingen de ko mende zomervakantie praktijkervaring in het bedrijfsleven opdoen Voor deze leerlingen en hun ouders zetten wij hieronder wat belangrijke infor matie op een rijtje. Hierbij hebben wij het niet over "zwart werken” om dat dat nogal wat risiko’s met zich mee brengt. Werken in de schoolvakanties mag men als men 15 jaar of ouder is. Het is dan echter alleen toegestaan om licht werk te doen. Werkende jongeren worden be schermd door speciale regels en die zijn vanzelfsprekend ook op de vakantiewer ker van toepassing. gesloten met de werkgever dan houdt hij van het loon premies in voor verschilen- de sociale verzekeringen. Dit betekent dat men als vakantiewerker voor deze sociale wetten verzekerd is. Is aan de wettelijke voorwaarden voldaan, dan heeft men recht op uitkering. En kan r men bijvoorbeeld aanspraak maken op - ziekengeld als men tijdens de werkperi- heidsverzorgin^. ode ziek wordt. Heeft men geneeskundi ge hulp nodig, dan moet men zich eerst (laten) melden bij het ziekenfonds. Gaat men zonder arbeidsovereenkomst aan de slag voor een periode van maxi maal 23 werkdagendan is in veel geval- dê schoóëheidsverzJrging' len (bijvoorbeeld in de agrarische sec- Mensen die jarenlang het tor) niet verzekerd. Informeer bij de be- hebben beoefend en j- drijfsvereniging waarbij de werkkgever ring hebben in het lesgeven Wat gebeurt er met de aamspraak van de ouders op kinderbijslag als de zoon of dochter een vakantiebaantje heeft? In de beschikking van de staatssecretaris stijgen. Steeds meer bedrijven sluiten, van Sociale Zaken staat hierover onder Schoolverlaters hebben nauwelijks meer dat voor de bepaling van het inko- nog kansen op de arbeidsmarkt. Is men van het kind de inkomsten uit va- het dal al bereikt of wordt het nog kantiewerk tot ten hoogste het bedrag dieper. Er kan vastgesteld worden dat van het minimumloon, over de maand juli van het jaar waarin het vakantiewerk wordt verricht, niet in aanmerking wordt genomen. Dit betekent in de praktijk dat als men leidi met een dermate oot deze zomer met vakantiewerk in totaal aanbod van leerli niet meer dan 1.400,- netto verdient, o_ geen invloed heeft op de kinderbij- andere kant besluiten veel jongens leerplicht (10 jaar) nog niet beëindigd, slaë over bet 3e kwartaal 1982. Meer in dan mag men in de schoolvakanties gaan formatie hierover geeft de Raad van Ar- werken zónder dat men in het bezit be- beid- hoeft te zijn van een arbeidskaart. Wie de volledige leerplicht wél heeft beëin digd maar nog geen 18 jaar is, heeft zo’n Heeft men een arbeidsovereenkomst af- arbeidskaart altijd nodig wanneer men wil gaan werken, óók als het om vakan tiewerk gaat. De arbeidskaart krijgt men op het gemeentehuis. De jeugdige vakantiewerker zal aan den lijve ondervinden wat het betekent dat er loonbelasting en premies voor de WW, de Ziektewet en het Ziekenfonds worden ingehouden op het meestal niet te royale loon. Vanaf 15 jaar heeft men wel recht op het wettelijke minimum loon als men langer werkt dan 1/3 van de gebruikelijke arbeidstijd (meestal 13 uur per week). Dit geldt ook voor de vakan tiewerker. De hoogte van het minimumloon bij een 5-daagse volle werkweek is: INFORMATIE In moeilijke tijden is het goed om te weten dat er in een boeiend vak nog ruime perspectieven zijn. Schoon heidsverzorging is zo’n vak. Het is uiterst verantwoordelijk werk, want de schoonheidsspecialist(e) heeft de zorg voor een optimale conditie van de huid van zijn of haar cliënt(e). Daarbij komt dat de schoonheids- specialist(e) op een verantwoorde manier zijn of haar cliënt(e) vorm geeft aan de wijze waarop men in het openbaar verschijnt. Waardoor men ook werkt aan het zelfvertrouwen en de persoonlijkheid van de cliënt(e). Dat is natuurlijk niet zomaar iets. Daarvoor is kennis en vaardigheid no dig. Daarvoor is het belangrijk dat men niet alleen vakmatig weet diag noses te stellen en behandelingen ad viseert en uitvoert, maar dat de schoonheidsspecialist(e) óók over goede contacuele en sociale vaardig heden moet beschikken. Al die fa cetten zijn terug .e vinden in de offi ciële opleiding Schoonheidsverzor ging, zoals die al weer jaren door de VAKOS-instituten wordt gegeven. Wie meer informatie wenst kan zich wenden tot het secretariaat van de VAKOS, le Sweelinckstraat 10, 2517 GC Den Haag. Telefoon 070- 450810. 'K tont

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 11