NIEUWE ALGEMENE POLITIEVERORDENING VOOR WADDINXVEEN Muziekschool heeft ook tenor- en basblokfluiten Planningsgroep zette vorig jaar de welzijnsplanning in steigers Sliedrecht BV Nieuw initiatief Werkgroep Mannenemancipatie Auto Baas Jr. Uitgereikt door docent Th. Wekking Na 30 jaar een nieuwe verordening J. H. M. Goemans Leden van de planningsgroep Weekblad-arts over migraine 1 Door R. A. VAN LEENEN enSj. J. VEERMAN ding van een nieuwe Algemene Po litieverordening meer tijd vroeg dan werd verwacht. Alles bij elkaar is men aan het Raadhuisplein toch nog enkele jaren bezig geweest met de nieuwe APV. Maar nu is het dan zover dat het stuk in ontwerp tot vrijdag 16 juli ter inzage ligt op de afdeling Algemene Zaken van de gemeenteseccretarie en in de bibli otheek aan de Juliana van Stolber- glaan. Iedereen die dat wil kan com mentaar leveren op de nieuwe APV, die later in het jaar door de gemeenteraad zal worden vastge steld. De nieuwe Algemene Politieveror dening telt nu ongeveer 90 artike- Zo ziet de eerste tekstpagina er uit van de uit 1952 stammende Algeme ne Politieverordening voor de ge meente Waddinxveen. Voor deze 30 jaar oude verordening is een nieuwe gemaakt. len. Dat zijn er 110 minder dan in de oude APV van 1952, zodat wel dui delijk is dat de veranderingen in de samenleving ook niet aan Waddinx veen en de Waddinxveners voorbij zijn gegaan. In de nieuwe APV bij voorbeeld geen verbod meer op het tonen van misvormde lichaamsde len met een bedelbord, maar wel weer een aanlijngebod voor hon den. Over alles en nog wat met be trekking tot de Algemene Politie verordening Waddinxveen 1982 bijgaand een verhaal dat is geschre ven door R. A. van Leenen en Sj. J. Veerman, medewerkers van de af deling Algemene Zaken in het ge meentehuis. HERONTDEKT WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 23 JUNI 1982 vv /YEHJiiNAV EEN In de gemeenteraadsvergadering van vorige week woensdagavond hebben de heren H.P. Barth (D’66) en M. hun erkentelijkheid uitgesproken voor gemeentelijke planningsgroep sociaal-culturele dat in het jaarverslag 1981 van de groep tot uit- gemeentelijke planningsgroep adviseert het college van B. en W. sinds 1979 inzake de planning van sociaal- cuïtureïe activiteiten in Waddinxveen. WAT IS DE OORZAAK WADDINXVEEN - Er is een nieuw ontwerp-Algemene Politie verordening (APV) voor de ge meente Waddinxveen gemaakt. Deze nieuwe verordening, die re gelt wat in dit Gouwedorp niet mag, vervangt de oude die 30 jaar dienst heeft gedaan. Dat is een hele tijd, maar APV’s worden nu eenmaal niet om de haverklap vernieuwd, hoe snel de tijd ook gaat. De uit 1952 stammende Algemene Politie verordening verving op haar beurt de APV uit 1911 en daar zat weer mee dan 40 jaar tussen. Eind vorig jaar moest het college van B. en W. nog aan de gemeente raad laten weten dat de voorberei- WADDINXVEEN In de gemeenteraadsvergadering van o 1X.r. 5arth (D’66) Boere (PvdA) nadrukkelijk h het werk van de activiteiten, zoals drukking komt. De WADDINXVEEN In bijna iedere gemeente in Nederland kennen we een Algemene Politieverordening, een geheel van door de gemeenteraad vastgestelde bepalingen, waarop bij overtreding straf is gesteld. Het woord “politie” geeft in dit verband overi gens vaak misverstanden. Het heeft namelijk niets met politie agenten te maken, maar met “bestuur”. Vroeger waren de meeste strafbepalingen in één algemene verordening vastgelegd. WADDINXVEEN Blokfluitdocent Th. Wekking van de Streek muziekschool Waddinxveen aan de Zuidkade heeft vorige week donderdagavond op aandacht trekkende wijze nieuw aangeschaf te tenor- en basblokfluiten aan een aantal leerlingen uitgereikt. In het komende schooljaar zal er namelijk ook les gegeven wor den op de 4 tenor- en 4 basblokfluiten, naast de lessen die al worden gegeven op de sopraan- en altblokfluit. 9 I 8 (-1) overganus- bepatingen. eik. •kli bcpuli >nth< F d< lid. bl. 1 het daartoe inzichtelijk i»>b ike- 153. j dit sneller de medicijnen ingenomen worden, hoe groter de kans dat de WEEKBLAD-ARTS BERNARD AERTS WADDINXVEEN/GOUDA-J. H. M. Goemans uit De Bilt is uitgetreden als directeur van OGEM-Katwijk BV. Rot terdam, met als plaats van vestiging Waddinxveen. Directeur van OGEM- Katwijk BV is blijkens een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Holland thans OGEM Services BV, Rotterdam. elh 31. 14 WA T MOET MEN BIJ EEN AANVAL DOEN? Als de aanval zich op de een of ande re manier aankondigt, neem dan WADDINXVEEN - In de sinds 1979 draaiende gemeentelijke planningsgroep voor sociaal-cultu rele activiteiten hebben alles bij el kaar 16 mensen zitting. Vorig jaar werd de plaats van de uit Waddinx- veen vertrokken H. van Borselen ingenomen door mevrouw I. Klin- kenberg-v. d. Hoogen. Per 31 de cember 1981 was de samenstelling als volgt: A. H. van Gent, voorzit ter; drs. C. J. M. Seelen, secreta ris; A. R. Bakker, plaatsvervan gend secretaris; F. I. Nieiïwesteeg, notulist; B. J. S. Bos; mevrouw E. Krösschell-Koopmans; mevrouw A. Ruts-Valk; mevrouw Th. C. M. Blom-van Dillen; L. Th. van der Heijden; mevrouw R. Heijbröek; W. Bosman; mevrouw Th. M. B. Gerts; L. Witte; mevrouw 1. Klin- kenberg-v. d. Hoogen; de heer H. Meursen (adviseur) A. J. Stroot. i ingi oorzaak kan zijn en welke maatrege- Artikel 2. Onthef Oneen De streekmuziekschool Waddinxveen beschikt over een bloeiende blok- fluitafdeling met enthousiaste leerlin gen. De school beschouwt de blok fluit dan ook als een volwaardig in strument. Afhankelijk van aanleg, motivatie en studietijd zal een leer ling na ongeveer vier a vijf jaar een eenvoudige sonate kunnen spelen. Voor het spelen van moeilijke blok- fluitmuziek is ongeveer acht jaar no dig. De blokfluit-familie aan de Zuid- kade bestaat nu uit sopraan-, alt-, tenor- en basblokfluiten. Samen vor men ze het blokfluitkoor of -ensem ble. Aan het ensemblespel kunnen leerlingen met elkaar veel muziekple- zier beleven. Volgens de heer Wekking heeft men in deze eeuw opnieuw ontdekt dat er in de houten blokfluiten meer zit dan vaak te horen valt uit het “ge modder” van mensen van alle leef tijden die in hun eerste nootjes zijn blijven steken. OVERIGE ADVIEZEN Naast de rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk zijn er nog twee an dere rijksbijdrageregelingen waar de gemeente ten behoeve van te ver strekken subsidies een beroep op doet. Gedoeld wordt hier op de Tijdelijke Rijksbijdrageregeling ter stimulering van emancipatiewerk en de Stimuleringsmaatregel inzake al- phabetiserings- en educatieve activi teiten voor culturele minderheden. Ingevolge de laatste regeling moest een plan en een programma worden opgesteld; ten behoeve van het eman cipatiewerk kon met het indienen van een programma worden volstaan. Over beide stukken heeft het college het advies van de planningsgroep in gewonnen, dat in beide gevallen po sitief was. Met betrekking tot het emancipa tiewerk heeft zij ook een voorstel inzake de verdeling van subsidiegel den gedaan, omdat het totaal van de subsidieverzoeken de beschikbaar te stellen rijksbijdrage overtrof en het college geen mogelijkheden zag ook nog eigen gemeentelijke gelden be schikbaar te stellen. De Werkgroep Mannenemancipatie, die zich in het verslagjaar als een nieuw initiatief heeft aangediend, is eveneens in het programma opgenomen. Voor de voorbereiding van de in spraakbijeenkomsten heeft de plan ningsgroep een aparte werkgroep in-' gesteld. De vragen, opmerkingen en suggesties die tijdens de bijeenkom sten naar voren zijn gebracht, heeft de planningsgroep in een afzonderlijk hoofdstuk van de nota opgenomen. Zij heeft daarbij ook haar standpunt terzake verwoord. 1 Ih de HU I veen 1! 2 7.x Vt.ll. n’ beJuu 1911» gingen 1 •ld in h totdat <wijj>en< WAT GEBEURT ER? In het hoofd bevindt zich een net werk van bloedvaten. Ze kunnen nauwer en wijder worden. Dat ge beurt op kommando van stoffen die in het bloed aktief worden. Bij een migraine-aanval worden de bloedva ten eerst nauwer en vervolgens wij der. Bij het vernauwen ontstaan de verschijnselen die aan de aanval vooraf gaan. Gelukkig is het niet ge vaarlijk. Het gaat over en er wordt geen blijvende schade aangericht. meteen de geneesmiddelen die er voor verstrekt zijn in. Het is wel zaak J die altijd bij-de-hand te hebben. Hoe aanval sneller voorbij is en/of minder VEER INFORM A TIE? Migraine is een veelvoorkomende ziekte. Uw huisarts weet er alles over. Vraag gerust wat u ervan weten Van veel andere kwalen heeft “w huisarts trouwens ook duidelijke schriftelijke informatie. Dat zijn de Patiënten-info’s, beschikbaar gesteld d°or Artsenservice. Uw huisarts zal er graag aan helpen, als u interesse toont. I WADDINXVEEN - Wat is migrai- I ne? Migraine is hoofdpijn. Maar I geen gewone. Het is een kloppende, I bonzende hoofdpijn, meestal aan I één kant van het hoofd. Soms in I kommbinatie met overgeven. Men I heeft er niet voortdurend last van. I Migraine komt in aanvallen, die men I vaak bijtijds voelt aankomen. I Meestal is het aan de ogen merkbaar. I Het zicht wordt ineens minder goed. I Of men ziet flikkeringen, sterretjes, I heldere vlekken of dubbele beelden. I Het kan zich ook aankondigen met I dikke vingers. Of met een vermin- I derde gevoeligheid van bepaalde I plekken. Men wordt bleek. De waar- I schuwing kan ook gevoelsmatig zijn: I bang, prikelbaar of somber zijn, op 's gewonden doen en druk praten. Mi- graine-patiënten zullen één of meer I van deze voorbeelden herkennen. Die voorspelbaarheid kan de patiënt I een eind weg helpen om er vanaf te I komen. WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Hol- land is nieuw ingeschreven Auto Baas Jr. BV, Waddinxveen. Omschrijving be drijf: de aan- en verkoop van auto’s en ander rijdend materieel, de autoverhuur enz. Maatschappelijk kapitaal 250.0Ü0,-, waarvan geplaatst/gestort 50.000,-. Directie: Aannemingsbe drijf J. Baas BV, Waddinxveen. Com missaris B. D. N. M. van der Sprong, Gouda. die voor de bevolking door 20. Van de bijeenkomsten zijn afzonderlijke verslagen maakt, die de aanwezigen hebben gekregen. Op beide bijeen komsten is gepoogd, voorafgaand aan de bespreking van de concept-nota, aan de hand van visueel materiaal het proces van welzijnsplanning en de noodzaak daartoe inzichtelijk te maken. Algemene Politieverordening voor de gemeente Waddinxveen WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Hol- land is nieuw ingeschreven Sliedrecht BV, Waddinxveen. Omschrijving be drijf: de fabricage van en de handel en wandel in houtwaren en speelgoederen enz. Maatschappelijk kapitaal 175.000,-, waarvan geplaatst/gestort 35.000,-. Directeuren: W. A. Slied recht, Waddinxveen en P. G. Sliedrecht, Waddinxveen. Er zijn drie oorzaken te noemen voor de herontdekking en de opkomst van de blokfluit: de belangstelling voor oude muziek is enorm toegenomen, de opkomst van grote solisten zo als Hans Martin Linde uit Zwitser land en Frans Bruggen uit Nederland en de geweldige inzet van dergelijke solisten, waardoor moderne compo nisten zich voor het instrument zijn gaan interesseren en ervoor zijn gaan schrijven wat weer tot gevolg had dat het spelpeil enorm is gaan stijgen. PLAN EN PROGRAMMA De tweede helft van het vorig jaar is in overwegende mate besteed aan voorbereidingen om tot de opstelling van een plan voor de periode van 1982 tot 1985 en een programma voor 1982 te kunnen komen. Basis daarvoor waren de inventarisatienota en de plannen en programma’s van de afzonderlijke instellingen. Om in het bezit van die laatste stuk ken te kunnen komen, zijn alle in stellingen bij brief van 10 september uitgenodigd hun medewerking te ver lenen. Bij die brief waren richtlijnen gevoegd die bij de opstelling van in stellingsplannen en programma’s be hulpzaam zouden kunnen zijn. Op 8 oktober is naar instellingen dié op dat moment nog niet gereageerd had den een herinneringsbrief gestuurd. heftig is. Op die manier is migraine ne enigszins onder kontrole te krij gen. Het is nooit verstandig meer ge neesmiddelen in te nemen dan de ar ts heeft voorgeschreven. Naast de in name van het geneesmiddel is het zaak zoveel mogelijk indrukken te vermijden en op te houden met de bezigheden. Alleen zitten of liggen in een donker vertrek is aan te beve len. Misschien neemt tijdens de aan val het gezichtsvermogen af. Auto mobilisten moeten daar rekening mee houden, anders ontstaan ge vaarlijke situaties. DE AANVAL VOORKOMEN Een dagboek bijhouden is, zoals eer der vermeld, een goede remedie. Op die manier komt men achter eventu ele oorzaken en kan men die voorko men. Roken en drinken zijn zeker niet aan te bevelen. Regelmaat in het leven is belangrijk. Voorkom vooral vermoeidheid en spanningen. Als de pil een mogelijke oorzaak zou kunnen zijn, raadpleeg dan een arts. Zijn het weersveranderingen, dan valt er natuurlijk weinig aan te doen. Probeer in elk geval thuis het klimaat konstant te houden. Voldoende ont spanning zodat men zich lichamelijk en geestelijk fit voelt, is erg belang- njk. De voorzorgen lijken vervve- lend maar kunnen echt helpen. Wen nen aan een geregeld leven is zo ge beurd. Zeker als men merkt, er baat bij te hebben. Het begint met het le ren kennen van de migraine, maar op een gegeven moment kan men de kwaal de baas worden. De boosdoener is dus de scheikun- dige stof in het bloed, die om de een 3 of andere reden niet snel genoeg on- J schadelijk wordt gemaakt. Deze stof I komt vrij door een prikkel van bui- tenaf. en is soms in bepaalde hoe- 3 veelheden aanwezig. Daarover is nog niet alles bekend. HOE ONTSTAA T DE STOF Dat is moeilijk om uit te leggen. De één krijgt last van Migraine op lange drukke zakenreizen of van te weinig nachtrust. De ander heeft er juist last van bij te lang uitslapen en op mo menten waarop er juist van ontspan ning sprake is, op vakantie bijvoor beeld. Juist als de boog niet meer ge spannen is treedt het dan op. Er kun nen nog meer oorzaken zijn: over vermoeidheid, opwinding en span ningen, zorgen, veranderingen van de normale routine, menstruatie, weersveranderingen, scherp zon licht, kunstlicht, teveel televisie kij ken. En ook hete baden, harde, hoge geluiden, sterke geuren en bepaalde soorten voedsel zoals gebakken spij zen, chocolade, gebakjes, kaas en al cohol. Maar bovendien slaaptablet ten en ”de pil”. Blokfluitdocent Th. Wekking met zijn leerlingen, die zojuist de nieuw aangeschafte tenor- en basblokfluiten hebben gekregen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). .n woidi n aangehaald onder Artikel I. pohlic-verordenmg Waddinx- rrd.ng ig op de veertiende dag na £X"«n ilgckondigd Op die dag ver- iivci.,: dcning vast gesteld bij 1911 (gemeenteblad no. 29. lertdn n aangebrachte wijzi- nlheffingdn krachtens rege- veedc lid, verleend, blijven ior zij verleend werden, ver- ijn herroepen of ingetrokken i behoud, dat de voorwaarden verbonden, worden in acht ten aanzten van deze ver en vindt het bij artikel 3. lid bepaalde overeenkomstige toe- iii ande.e regelingen door burge- ders en door de burgemeester gegeven het De groep, voorgezeten door wethou der A.H. van Gent (PvdA), vergader de vorig jaar 10 maal. De leden hiel den zich voornamelijk bezig met twee hoofdonderwerpen: afrondende werkzaamheden ten behoeve van de inventarisatienota sociaal-culturele activiteiten en voorbereidende werk- zaamhedne voor de opstelling van het plan en het programma voor die ac tiviteiten. Daarnaast bracht de groep adviezen uit over subsidieverzoeken inzake emancipatie-activiteiten en alphabetiserings- en educatieve acti viteiten voor culturele minderheden. INVENTARISATIENOTA Gedurende de eerste helft van 1981 hebben de werkzaamheden van de planningsgroep zich voornamelijk ge concentreerd op het voorbereiden van de inventarisatienota en van de mede daartoe te organiseren in spraakbijeenkomsten. Het rangschik ken en analyseren van het voor de opstelling van die nota verzamelde materiaal, is bijzonder tijdrovend ge weest. In de vergadering van 6 mei werd de tekst van de conceptnota’s vastge steld, waarna de “externe” behande- lingsprocedure van start kon gaan. Op 14 mei is het concept aan alle in stellingen die sociaal-cultureel werk uitvoeren toegezonden en werden zij uitgenodigd voor een inspraakbijeen komst op 18 juni. Voor de bevolking werd een afzon derlijke bijeenkomst georganiseerd op 9 juni. Hieraan werd bekendheid gegeven door het verspreiden van een huis-aan-huis-folder, door een uitvoerig artikel over welzijnsplan ning in het Weekblad voor Waddinx veen van 27 mei en door herhaalde oproepingen in de plaatselijke pers. Bovendien werd het concept van de nota verkrijgbaar gesteld op het ge meentehuis, de bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan en bij een vijftal leden van de planningsgroep. Een vijftigtal belangstellenden heeft de nota daar opgehaald. De inspraakbijeenkomst voor de in stellingen is door 56 mensen bezocht; Het tweede concept van het stuk (dus inclusief het hoofdstuk over de inspraakbijeenkomsten) heeft, con form het bepaalde in de plannings- en inspraakverordening, van 17 augustus tot 17 september tervisie gelegen. Hiervan is openbare kennisgeving ge daan in de gemeentelijke rubriek in het Weekblad voor Waddinxveen van 12 augustus en zijn de instellingen bij brief van 13 augustus in kennis ge steld. Bij die brief was ook een exem plaar van het tweede concept in gesloten. Voor belangstellende inge zetenen was het stuk op het gemeen tehuis en de bibliotheek ter inzage gelegd. Tijdens de periode van tervisieleg- ging hadden instellingen en ingeze tenen de gelegenheid schriftelijk bij de raad gemotiveerde bezwaren in te dienen. Een tweetal schriftelijke re acties is op grond daarvan ont vangen. Zij hadden echter niet het karakter van een bezwaarschrift en zijn derhalve ook niet als zodanig be handeld. Na terzake advies van de Commissie voor Welzijnszaken te hebben inge wonnen, heeft het college de raad voorgesteld de inventarisatienota, conform het concept dat de plan ningsgroep had opgesteld, vast te stellen. In zijn vergadering van 14 oktober heeft de raad overeenkom stig het voorstel van het college be sloten. Met dat besluit was wederom een belangrijke stap gezet in het pro ces van welzijnsplanning. Het funda ment voor de volgende fase: het op stellen van een plan en programma, was gelegd. HOOFDSTUK I ALGEMENE BEPALINGEN DEFINITIE, leze verordening k. •I van ..Algemene andere aangelegenheden betreffen de de openbare orde. III. Openbare gezondheid en veilig heid, onderverdeeld in drie afdelin gen: - aangelegenheden betreffende de lijkbezorging lucht-, bodem- en waterhygiëne andere aangelegenheden betreffen de de openbare volksgezondheid en veiligheid. IV. Verkeer en vervoer. V. Bescherming uiterlijk aanzien van de gemeente. VI. Economische aangelegenheden. VIL Straf- en slotbepalingen. De artikelen regelen onder andere het aanplakken en bekladden op of aan de weg; (standplaatsen in de) straat handel optochten; verontreiniging van de weg (o.m. door bedrijven en dieren); aanlijngebod voor honden op wegen met motorvoertuigen en (brom-)fietsen; prikkeldraad; hinder lijke of gevaarlijke beplanting; sneeuwruimen, collecten; reclame met borden; geluidsversterkers e.d.; muziek; bestrijding van heling; straat naambordjes, inrichtingen Drank en Horecawet, waaronder het sluitings uur, bepalingen tegen verschillende vormen van overlast, alarminstalla- ties, gevonden voorwerpen? bescha- 1 diging plantsoenen; aangelegenheden betreffende de lijkbezorging; opslag en doorzoeken van afvalstoffen; die renverblijven; zwemmen in open baar water, uitritten; opschriften/ aankondigingen; braderie en het gemeentewapen. BEROEP Het gaat derhalve om een belangrijke verordening, hetgeen ook blijkt uit de langdurige voorbereiding (enkele jaren) en de grote betrokkenhied van en de vaststelling door de gemeente- - raad. Vermeldenswaard is nog één punt wat niet in de APV is geregeld, namelijk de rechtsbescherming. De besluiten tot het verlenen of wei- geren van een vergunning of een ont- heffing op grond van de APV worden altijd schriftelijk aan verzoeker mede- gedeeld. Daardoor is het een beschik- - king in de zin van de Wet Administra- tiefrechtelijke Overheidsbeschikkin- gen. Deze wet verstaat onder een be- schikking: het schriftelijk besluit van een administratief orgaan, gericht op enig rechtsgevolg. Belanghebbenden (verzoeker en/of eventueel omwonenden) die het niet eens zijn met een op basis van de - APV genomen beschikking, hebben 1 de mogelijkheid om hun belangen te bepleiten bij het orgaan dat de be- slissing nam. Binnen dertig dagen na- dat men kennis heeft kunnen nemen van het besluit waar men moeite mee heeft, kan men daartoe een bezwaar- i schrift indienen bij of burgemeester en wethouders of bij de burgemees- ter. De burger krijgt zo de kans om zijn belangen goed te behartigen, desgewenst tot de Afdeling Recht- spraak van de Raad van State toe. Half december was het materiaal van de meeste instellingen ontvangen en kon het ordenen en verwerken er van ten behoeve van het gemeentelijk plan en programma eerst goed ter hand worden genomen. Op dat mo ment had de planningsgroep al wel de beleidsuitgangspunten en doelstel lingen voor het gemeentelijk beleid op het terrein van sociaal-cultureel werk geformuleerd. Zij had zich daar toe laten adviseren door een voor dat doel ingestelde werkgroep. Eveneens had zij een uitspraak gedaan over de meest wenselijke indeling van het plan en het programma. Aan het eind van de verslagperiode stond het bouwwerk dus in de stei gers; met de afwerking moest toen nog een begin worden gemaakt. Om dat het dus niet mogelijk bleek de hier aan de orde zijnde stukken vóór 1 januari 1982 door de raad te doen behandelen, is bij het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk schriftelijk uitstel van de indieningstermijn aangevraagd. In middels heeft het ministerie uitstel verleend tot 1 juli 1982. Dit systematisch bijeenbrengen van de bepalingen lukt niet meer volledig, omdat: 1. de veranderde samenleving steeds weer de behoefte doet gevoe len aan nieuwe verbods- en gebodsbe- palingen, terwijl verouderende bepa lingen kunnen vervallen; 2. er straf verordeningen zijn ter uitvoering van bijzondere wetten of een bundeling van regelen betreffen die een bepaal de materie behelzen, zoals de bouw verordening, de parkeerexcessenver- ordening of vuurwerkbepalingen; 3. bepalingen slechts een beperkte groep van burgers en/of beperkt ge deelte van het gemeentelijk terri toir aangaat. INHOUD Een aantal minimum-eisen ten aan zien van regels waarop straf dient te worden bedreigd is: 1. de niet-nako- ming moet de gemeenschap raken; 2. de regel moet stroken met het rechts bewustzijn van de bevolking, althans daarin opgenomen kunnen worden; 3. zonder strafbedreiging is het euvel, waartegen zou moeten worden opge treden, niet of in onvoldoende mate te bestrijden. De huidige Algemene Politieverorde ning Waddinxveen stamt uit 1952. Die APV heeft meer dan tweehon derd artikelen, terwijl het ontwerp wat momenteel op het gemeentehuis en in de bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan ter inzage ligt, on geveer 90 artikelen kent. Hieruit blijkt dat veel zaken die nu geregeld zijn, dat straks niet meer zijn of in een andere verordening of wet zijn opgenomen. Zo zijn er onder meer vervallen: on derhoud van sloten; verbod stand- Gezien het enthousiasme waarmee gestudeerd wordt acht de heer Wek king het niet uitgesloten dat al over twee jaar uitbreiding gegeven zal moeten worden aan de tenor- en de basblokfluiten, waarvoor dan weer een beroep zal worden gedaan op de Stichting Vrienden van de Muziek school, die al vele malen de helpen de hand heeft kunnen bieden bij de aanschaf van dure instrumenten. 44. ii.’ n; w. 1: ik. l.-.’ In. plaatsen woonwagens (is geregeld in de Verordening op Woonwagens), een verbod op wegen pluimvee uit te laten; het verbod om stieren en hengsten in landerijen los te laten lo pen, zodat ze de weg kunnen brei- ken; de opvang van zwerfhonden door de politie; het tonen van dieren of voorwerpen aan de huizen met het kennelijke doel geld op te halen; het verbod tot het tonen van misvormde lichaamsdelen met een bedelbord; be palingen over huisnummering (gere geld in de Bouwverordening); rege ling van de orde bij bijeenkomsten, uitvoeringen e.d. (geregeld in het Wetboek van Strafrecht); het verbod t.a.v. openbare dronkaards in café’s e.d. (zo is de zogenaamde zwarte lijst verdwenen); het verbod op het geven van dansonderwijs (geregeld in de Drank- en Horecawet); het verbod tot het postnemen bij gebouwen; het neerleggen van kinderen; het schut ten van vee; het verbod om niet uit vliegend pluimveegedierte in wei-, klaver- of hooiland te laten lopen zonder daartoe gerechtigd te zijn; maatregelen tegen het roken door kinderen; bepalingen over kansspe len; het verbod om vee te doen dek ken op of van wegen af zichtbare plaatsen; een kampeerverbod (gere geld in de Kampeerverordening)ver bod tot het verstrekken van nachtlo- gies; het verbod om paarden met oog kleppen op te laten lopen; hinder door voorwerpen tot het bergen van faecaliën e.d.; verbod tot het houden van bijen; uitzetten as en vuilnis qp of aan de weg (thans geregeld in de Afvalstoffenverordening)bepalingen inzake bad- en zweminrichtingen; verbod ontplofbare stoffen voorhan den te hebben; verbod gemakkelijk brandbare films te tonen; verbod tot het schrobben van nieuw aangelegde wegen; verbod tot het aansteken of doven van openbare verlichting, ver bod tot het stoken van vuren van stoomvaartuigen; verbod tot het aan leggen van stoomvaartuigen; verbod tot het oplaten van vliegers, verbod tot verkoop buitenlands vlees; verbod om op zondag hengelwedstrijden te organiseren enz. NIEUWE VERORDENING In het eerste artikel van de nieuwe Algemene Politieverordening staan weer begripsbepalingen. Dat wil zeg gen dat men duidelijk maakt bijvoor beeld wat onder een begrip als ‘weg’, ‘openbaar water’ of ‘voertuigen’ wordt verstaan. In het tweede lid wordt gesproken over vergunningen, toestemmingen en ontheffingen. Van ‘vergunning’ wordt gesproken waar bepaalde aktiviteiten, handelin gen of toestanden aan toezicht van het gemeentebestuur zijn onderwor pen. Deze handelingen zijn op zich zelf niet bedenkelijk of verkeerd, maar voor een zekere ordening of ter vermijding van misstanden kan een vergunningstelsel noodzakelijk zijn. Van ontheffing wordt gesproken in die gevallen waar het gaat om een uitzondering op een regel die bedoeld is om steeds in acht te worden geno men en waarop in beginsel geen uit zondering kan worden toegestaan. Bijvoorbeeld een ontheffing sluitings uur: drank- en horeca-inrichtingen moeten ’s nachts tussen 0.00 en 06.00 uur gesloten zijn. De burge meester kan in incidentele gevallen een ontheffing verlenen voor een la ter tijdstip (01.00 of 02.00 uur). In beginsel kan dus niet afgeweken wor den van een sluitingstijdstip van 0.00 uur, maar in uitzonderingsgevallen kan de burgemeester een ontheffing verlenen. De derde mogelijkheid is de toestem ming. Voor de invoering van een ver gunning, danwel ontheffingsstelsel bestaat dan eigenlijk geen reden. Toch is het van belang voor het ge meentebestuur om te weten dat be paalde aktiviteiten plaatsvinden. In die gevallen is er een meldings plicht (bijv, kennisgeving van een op tocht) terwijl zo nodig eisen gesteld kunnen worden ter verzekering van onder meer een redelijke en veilige afwikkeling van het verkeer. Het voorontwerp kent zeven hoofd stukken: I. Algemene bepalingen. II. Openbare orde, onderverdeeld in vier afdelingen: vrijheid van woord en geschrift toezicht op openbare grond en openbaar water toezicht op openbare bijeenkom sten HOE KOMT MEN ER A CHTER WA TDE OORZAAK IS? In sommige gevallen is er achter te (komen waardoor migraine ont staat. Het is een goed idee om een soort dagboek bij te houden. Als men erin zet wat men voor de aanval gegeten en gedaan heeft, of welke tijd dat was, hoe het weer was en hoe men zich voelde, komt men een heel eind. Zo’n dagboek stelt orde op za ken. Het geeft het verloop voor, tij dens en na de aanval weer. En laat dus op de lange(re) duur zien wat de len het beste genomen kunnen wor den. rnk.. en d< iLl. over zij ni

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 7