Een politiek leven in beeld -^7 ”Ik hoop in Zevenhuizen net zo democratisch te kunnen werken als dat in Waddinxveen kon s K.rl Politicus A. H. van Gent actief in vele situaties DOMINEE BEDANKT Brugkerk en Het Anker in oktober officieel in gebruik PvdA-wethouder Anne van Gent (56) over twee dagen burgemeester r Weekblad-arts over jicht F»" AR 4 X 'w' Bk door BERT J. WOUDENBERG ande- der en zijn gezin nog van een veertien- |k ”Ik wil in mijn functioneren naar buiten •?Se EX 1962 met een korte onderbreking in 1972) en als wethouder (sinds 1973). In Zeist ”om daarmee onder meer te voor komen mijn opvolger voor de voeten te lopen.” Dat Zevenhuizen hield van hun vertrokken burgemeester blijkt uit het- geweldige feestprogramma bij wijze van afscheid. ;en industrie zou zijn. Nou, daar om niet. Ik zou willen dat er wat bedrij ven bij zouden komen. Zevenhuizen is een landelijke gemeente met veel agrari- Men verwacht in ieder geval dat u Zeven huizenaar met de Zevenhuizenaren wordt. Wat voor burgemeester zult u zijn van 11 naar 13 zetels en dan bestaat uit VVD-4,, CDA-3, Gemeentebelangen- 3, PvdA-2 en SGP-1) en de Zevenhuize naren duidelijk te maken wat voor vlees ze in de kuip hebben gekregen. Anne van Gent volgt in Zevenhuizen CDA’er Jos van ’t Verlaat op. Zijn voor ganger is op 62-jarige leeftijd met de VUT gegaan en heeft onze buurgemeen te 16 jaar als eerste burger gediend. Hij maakt de uit 1966 stammende ambtswo ning vrij voor zijn opvolger uit Waddinx- WADDINXVEEN Ds. H. Veldhui zen uit Alblasserdam heeft op de op hem uitgebrachte toezegging van beroep van de Centrale Hervormde Gemeente Waddinxveen nee gezegd. Dat betekent dat door deze kerk op een andere dominee een beroep zal moeten worden gedaan ter vervulling van de vacature van ds. W. Verboom. KWAAD We weten dat u soms behoorlijk kwaad kunt worden. U hebt eens met de voorzit tershamer op tafel geslagen dat iedereen dacht dat de tafel in tweeën zou breken. De gemeenteraadsvergadering over de profielschets van de opvolger van burge meester. mr. A. G. Smallenbroek woonde u demonstratief niet bij. De korte onder breking als gemeenteraadslid in 1972 is een gevolg van het feit dat u uw conse quenties trok. Is dat alles nu voorbij? ”U geeft een paar voorbeelden uit tien jaar. Ik kan mijn karakter niet verande ren, maar ik zal er op de voorzitterstoel meer op letten wat minder snel te age ren”. De door de gemeenteraad van Zevenhui zen gemaakte profielschets kent u waar schijnlijk. Herkent u zich daarin? ”Ja”. VERBETERING CENTRUM Wat treft u straks in Zevenhuizen aan? ”Uit de programma’s van de Zevenhui- zense politieke partijen blijkt dat een stuk verbetering van het centrum nog moet worden gerealiseerd. Dit heeft bij iedereen een hoge prioriteit”. U bent nu wethouder in een gemeente met bijna 22.000 inwoners en hebt een aantal belangrijke portefeuilles. Straks bent u burgemeester van een plaats met ruim 6.000 inwoners. Hoe kijkt u tegen dat ver schil aan? ’’Persoonlijk zal ik aan de kleinere schaal moeten wennen. Aan de andere kant krijg je er veel werkzaamheden bij waar ik nu buiten blijf. In Zevenhuizen is er een portefeuilleverdeling, waarbij het zwaartepunt toch ligt bij de burgemees ter als full-timer en dat brengt toch extra werk met zich”. die door de PvdA - waarvan hij in 1949 lid werd - gezichtsbepalend voor het Waddinxveense socialisme wordt ge noemd, werd gewaardeerd voor zijn lange gesjouw voor de plaatselijke sa menleving, ook al had hij daarbij een ei gen stijl. Toen Waddinxveens oud-burgemeester mr. A. G. Smallenbroek op 11 septem ber 1981 in een buitengewone gemeente raadsvergadering afscheid nam noemde hij loco-burgemeester Anne van Gent een uitstekend bestuurder. Voor de peri ode dat hij waarnam tot de komst van burgemeester C. M. van der Linden werd de nieuwbenoemde burgemeester bedankt voor de rustige en tactvolle wij ze waarop hij zich als loco van zijn taak had gekweten. Bij die door de Waddinx veense raad geuite woorden van lof en waardering sloot de huidige eerste bur ger van ons Gouwe-dorp zich aan. Tijd dus voor een laatste gesprek met Anne van Gent als Waddinxveense poli ticus. Een man die door het Weekblad voor Waddinxveen herhaaldelijk is geïn terviewd. Daarvan was nog sprake in de verkiezingstijd toen hij de lezers vertel de dat de PvdA voorzichtig was met ver kiezingsbeloften, een uitspraak die bij het CDA de kritiek op de PvdA deed af nemen. Begin vorig jaar zei Anne van Gent nog als socialist niet ongelukkig te zijn met zijn geduld. STEEDS AANTREKKELIJKER Waarom hebt u naar het burgemeester sambt gesolliciteerd? ”Het is al vele jaren geleden dat men mij adviseerde te solliciteren naar het burge meestersambt. Dat was al toén ik nog maar betrekkelijk kort in de gemeente raad zat”. Maar het kwam er volgens ons pas echt van nog voordat u uw eerste periode van vier jaar als wethouder erop had zitten. Laten we zeggen 1976/1977. ”Ja, toen is het begonnen. Ik vind dat je dit werk graag moet doen. In de jaren zestig, toen ik nog gemeenteraadslid was, zag ik het burgemeesterschap nog niet als een betrekking voor mijBoven dien had ik een plezierige andere baan. Juist toen ik in 1973 wethouder werd en zo nu en dan ook als loco-burgemeester fungeerde zag ik het burgemeester zijn als een steeds aantrekkelijker vak. Ge zien mijn leeftijd en het benoemingsbe leid wist ik natuurlijk wel dat dit geen ja ren meer zou moeten duren. Het heeft mij al iets te lang geduurd”. Dat heeft niet aan u gelegen. ”Ik denk dat het ook twee jaar eerder had gekund”. Hoe vaak hebt u een gooi naar het burge meesterschap gedaan? Tien keer, vijftien keer? ”Met dat laatste aantal zit u wel goed”. In het Dagblad van Rijn en Gouwe lazen we dat u alleen hebt gesolliciteerd in het westen, de 'Hollanden". U heeft toch ook belangstelling getoond voor plaatsen in de provincie Drenthe? ”U mag dat rustig corrigerenwant het is waar wat u zegt. Drenthe hoort er zeker bij. Minstens één keer was het een hele serieuze sollicitatie”. REACTIES De van oorsprong Vrijzinnig Hervormd/ Remonstrants Gereformeerd zijnde be woner van de koopwoning aan de groensvoorde 116 treft in Zevenhuizen een ambtenarencorps aan van 40 man nen en vrouwen. Vanuit zijn nieuwe ge meente bereikten Anne van Gent al di verse enthousiaste reacties. Terwijl de reacties van de Zevenhuizense politici gemengd genoemd kunnen worden (PvdA: blij, CDA: kanttekeningen bij politieke kleur. SGP: kritisch en VVD: afwachtend), kreeg de vertrekkende Waddinxvener te maken met leuke en enorm veel reacties, die hem nog altijd kunnen ontroeren. Zo’n 150 tot 200 mensen schreven, belden of stuurden wat. In een paar dagen tijd stonden er in zijn huis 40 bloemstukken. Anne van Gent burgemeester van Ze- cratisch te kunnen blijven werken als in Waddinxveen het geval kon zijn. Dat is mijn voornemen, evenals dat ik als bur gemeester een coördinator wil zijn". WADDINXVEEN - Over twee dagen - vrijdag 16 juli 1982 - gaat voor de Waddinxveense PvdA-politicus Anne H. van Gent (56) een hartewens in vervulling. Hij wordt die dag officieel burgemeester van het ruim 6.000 in woners tellende Zevenhuizen. Een benoeming waarop de geboren en ge togen Waddinxvener zo’n 6 jaar wachten voor over had en die hem in die periode ongeveer 15 sollicitaties deed schrijven. Komende vrijdag is het zover, hoewel de installatie is bepaald op dinsdagmiddag 20 juli om drie uur tijdens een bijzondere gemeenteraadsvergadering in het Zevenhui zense dorpshuis Swanla. h LANDELIJK Op dit moment geniet de PvdA-wethou- /n januari solliciteerde u naar Zevenhui- j zen. Wat trok u naar onze buurgemeente? daagse vakantie, waarin ongetwijfeld. "f)e Goudsche Courant schreef omdat ook gewerkt wordt aan de toespraak die daar gei de nieuwe eerste burger van onze buur- gemeente volgende week dinsdagmid dag zal houden om de Zevenhuizense ge meenteraad (die op 7 september groeit sche activiteiten en recreatie. De ge meente heeft verder het karakter van de ze streek. Er is weliswaar weinig indu strie, maar dat is dan ook de kenschets van een landelijke gemeente”. ’’Waar ik bij het solliciteren onder meer op heb gelet is de grootte van de plaats. Uiteindelijk ben ik uitermate gelukkig met het feit dat ik in Zevenhuizen kom. Er waren in het afgelopen halfjaar nog wel enkele andere sollicitaties naar op zichzelf aantrekkelijke gemeenten, maar als ik die tegen elkaar afweeg, dan veen en vertrekt zelf met zijn vrouw naar ben j|< blijjn deze bekende streek mijn werk te kunnen voortzetten. In Midden Holland ben ik ingeburgerd en heb ik ve le contacten”. Wordt u ook de laatste burgemeester van Zevenhuizen, gezien de herindelings- plannen voor gemeenten beneden de 10.000 inwoners? ”Dat zal aan mij niet liggen”. WADDINXVEEN In de laat ste week van oktober zal de in restauratie zijnde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en het ver nieuwde en uitgebreide cen trum Het Anker aan de Nesse tegelijk- officieel in gebruik worden genomen. Dat heeft voorzitter G. van Ringelenstein van de kerkvoog dij van de Centrale Hervorm de Gemeente van Waddinxveen meegedeeld. Het Anker zal ove rigens al in de tweede week van september voor het jeugd- en gemeentewerk beschikbaar zijn. Maar met de officiële in gebruikname wordt gewacht totdat de restauratie van de Brugkerk gereed is. Het gezin van Anne van Gent (56) met zijn echtgenote Riet van Gent-Kelderman (54) en hun zoons Jan Karei (18) en Otto (20). (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). toe blijven zoals ik ook in Waddinxveen .helemaal waar. Ik hoop wel net zo demo- ben geweest. Het is mijn aard niet het burgemeesterschap te zien als een bur- gervaderschap. Ik vind mijzelf daar te jong voor, al is dat misschien niet meer WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 14 JULI 1982 WADDINXVEEN - Wat is jicht? Jicht is een aandoening van een gewricht. Deze wordt gekenmerkt door een ontste king. Het komt in aanvallen, vaak in het midden van de nacht. Plotseling doet zo’n ge wricht erg pijn. Vaak treedt de ze pijn op tussen de grote teen en de voet, maar ook andere gewrichten kunnen worden ge troffen. Die plaats zwelt plotse ling op en wordt rood. De aan val duurt ongeveer een week. Daarna verdwijnt de pijn en de zwelling. Dat betekent niet dat de jicht over is. Er kan een nieuwe aanval komen. In het zelfde gewricht of op een ande re plaats. WAT IS ER AAN DE HAND? Het luistert in een gewricht heel nauw. Twee stukjes bot passen precies in elkaar. Door de spieren te gebruiken, kun nen we die stukjes bot ten op zichte van elkaar bewegen. En we gebruiken die gewrichten heel vaak. Let maar eens op, hoe vaak er iets beweegt. Som mige van die gewrichten wor den extra belast. Denk maar eens aan uw voet. Als u loopt, moet hij bij elke stap op zijn eentje bijna het hele gewicht van uw lichaam dragen. Lo gisch dat we het gauw voelen als er iets mis is met zo’n zwaar belast gewricht. WAT IS DE OORZAAK? Jicht onstaat doordat er in het gewricht teveel van een bepaal de stof is terecht gekomen die er niet hoort. Die stof moet er uit. Dat gaat gepaard met onst- stekings-verschijnselen. En dat geeft zwelling en doet pijn. OM WELKE STOF GAAT HET? De stof die de problemen geeft heet urinezuur. Het is een af- braakprodukt. Net als alle an dere stoffen wordt ook urine zuur door het bloed getrans porteerd. Omdat het lichaam er verder niets mee kan doen, wordt het in de nieren weer uit het bloed gehaald en met d(i urine uitgescheiden. Tenmin ste, als het goed is. In het geval van jicht blijft er teveel urine zuur in het bloed achter. Op een gegeven moment zit er zo veel urinezuur in het bloed, dat zich naaldvormige kristalletjes gaan vormen. Ze zien er uit als suikerkorreltjes. Deze kristalle tjes zetten zich vast op de ge wrichten. HEEFT JICHT IETS MET REUMA TE MAKEN? Jicht is iets anders dan reuma. Bij reuma is het kraakbeen van het gewricht aangetast door een andere oorzaak. Maar het belangrijkste verschil is dat jicht met behulp van genees middelen volledig te genezen is. De beschadiging van de ge wrichten is niet blijvend. WAT IS ER AAN TE DOEN? De boosdoener heet dus urine zuur en komt onder andere uit het voedsel. Het zit veel in vlees, vooral in zgn. orgaanvlees (niertjes en lever bijvoorbeeld). U zult begrijpen dat als u jicht heeft, u enkele voorschriften zult krijgen over wat u wel en niet mag eten. Ook krijgt u richtlijnen over wat u wel en niet mag drinken. Het pro bleem komt iets anders te lig gen als er geneesmiddelen in het spel zijn die zelf de oorzaak van een verhoogd urinezuurge- halte zijn. Dan is het de zaak van de dokter om eventueel een ander geneesmiddel voor te schrijven. Er zijn twee soorten genees middelen waarmee jicht verhol pen kan worden. De eerste soort onderdrukt de ontste king. Daardoor verdwijnen pijn en zwelling. De tweede zorgt dat er niet zoveel urinezuur wordt gemaakt, of dat het uri nezuur beter wordt verwijderd. In het begin van de behande ling kunnen de klachten wat toenemen, maar dat duurt niet lang. Daarna zal men minder last hebben. En dat blijft ook zo. WAT KAN MEN ZELF DOEN? Men moet zich zo nauwkeurig mogelijk aan de richtlijnen van de dokter houden. Dus ook de medicijnen innemen als men geen last van jicht heeft. Is er een dieet verstrekt, dan moet dat precies gevolgd worden. Meestal is het zo dat het dieet er op gericht is dat er zo wei nig mogelijk produkten worden gegeten waaruit het lichaam urinezuur maakt. Het kan ook zijn dat men te zwaar is en dat men met behulp van het dieet zal moeten afslanken. Door overgewicht kan men eerder klachten krijgen. Wat het drin ken betreft en dan vooral de al coholische dranken: bier mag, maar wijn, sherry en sterke dranken beslist niet. Veel drin ken van niet-alcohoiische dran ken, dus vooral water en thee, is goed. Dat geeft de nieren de kans om het teveel aan urine zuur gemakkelijker uit het bloed te halen. IS JICHT ERFELIJK? Het is inderdaad' zo dat in be paalde families jicht wat vaker voorkomt dan in andere. Het is beslist een zeldzaamheid dat jicht erfelijk is. ANDERE ziektes Tegenwoordig beschikt uw huisarts over schriftelijk voor lichtingsmateriaal voor een he leboel andere ziektes. Het zijn patiënteninfo’s van Artsenser vice. U kunt er gerust naar vra gen. Ze zijn er voor. En ze ver duidelijken U precies wat U mankeert., WEEKBLAD-ARTS BERNARD AERTS VLIEGTUIGJE Donderdag 3 juni rond het middaguur werd uw benoeming tot burgemeester van Zevenhuizen bekend gemaakt. Dat is nog geen 24 uur nadat boven Waddinxveen een vliegtuigje cirkelde met de tekst "Stem Van Gent, PvdA". Diezelfde lijstaan voerder, waarop 1883 Waddinxveners stemden, vertrekt nu naar een andere baan. Doet dat het politiek aanzien geen kwaad?” ”Ik dacht van niet, tenzij men denkt dat politiek gemaakt wordt door personen. De PvdA en haar programma ’’Eerlijk delen duurt het langst” blijven natuur lijk gewoon bestaanMensen voeren het programma uit”. "Stem Van Gent" is een écht persoons- venhuizen. Reden voor een gesprek. In gebonden advies. de eerste plaats omdat het vertrek van Inderdaad deze Waddinxvener voor hem het einde Eén dag na de gemeenteraadsverkiezin- betekent van een 20-jarige politieke gen van woensdag 2 juni werd uw benoe- loopbaan als gemeenteraadslid (sinds ming tot burgemeester bekend. Dat lijkt ons een zeer slecht moment. ”Wat dacht u van één dag voor de ver- de tweede plaats omdat Anne van Gent, kiezingen?” U had de kiezers tijdens de verkiezings periode toch wel kunnen vertellen dat het er dik in zat dat u op korte termijn weg ging? ”Die vraag heb ik voorzien. Nee, dat kon niet.In het Weekblad voor Wad dinxveen van woensdag 26 mei had er bijvoorbeeld nog niets geschreven kun nen worden. Alleen speculatief, terwijl ik er niet over mocht spreken voordat een besluit was gevallen. En dat Konink lijk Besluit is van woensdag 2 juni 1982". ”Ik ben pas - na drie en een halve maand niets over Zevenhuizen te hebben ge hoord - medisch gekeurd op dinsdag 25 mei, de dag na de politieke forumavond van uw Weekblad in het Anne Frank- centrum. De procedure voor Zevenhui zen begon in de eerste dagen van janu ari. Op woensdag 17 februari werd ik ook tot lijstaanvoerder van de PvdA ge kozen. U moet overigens bedenken dat ik al zoveel keer gesolliciteerd had met hele serieuze gesprekken en goede plaat sen op de voordrachten, terwijl het maar niet wilde lukken. Dus...” Is het toevallig dat uw benoemingsbesluit van woensdag 2 juni - de dag van de ge meenteraadsverkiezingen - dateert? ”Ik denk van niet. Er is wat dit betreft misschien sprake van wat eigen initiatief bij het ministerie van Binnenlandse Za ken”. RU°» On. ’3 L

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 11