PvdA wil windmolens in landelijk gebied toestaan Verlengde Abraham Kroesweg komt in openbare handen Politie heeft aan maximum? Mulder in Greep uit commissie vergaderingen Het Weekblad feliciteert Ruimte voor kanaal is Leeftijd voor marktmeester De Sperwer Boskoop op verlies tevergeefs vrijgehouden Hoorzitting Zuidplas op 6 januari ’83 met gemaal- jongeren geen enkel probleem WADDINXVEEN - De Waddinxveen se rijkspolitie heeft geen problemen met de jongeren, die in het voormalige ge maal Van der Breggen aan de Kanaal dijk hun vrije tijd door brengen. Dat heeft wethouder A. H. van Gent (PvdA) gezegd in de raadscommissie voor wel zijnszaken. Drs. G. Blom (CDA) had I opgemerkt dat de politie niet op ieder moment binnen kon komen, hetgeen de christen-democraat een kwalijke zaak noemde. Volgens de heer Van Gent is dit niet meer het geval. Ik n M. Boere wil nieuwe ontwikkeling mogelijk maken Toes De Waardt Vragen over verkoop van brand-meubels plaats voor 15 woonwagens D. Lont (PvdA) 1 mei vrij? Vergeet ’t maar waddinxveen - vrij geven op 1 mei (Dag van de Arbeid) wordt nu nog moeilijker. Dat is de mening van PvdA- raadslid D.Lont over de wijziging in het Algemeen Ambtenaren Reglement, waarin 5 mei is aangewezen als een dag, waarop de gemeentedienst gesloten is. De socialist maakte deze opmerking bij de voorbespreking van deze zaak in de raadscommissie voor algemeen bestuur lijke zaken. 4 PI 1 tehuizen 9 I ONWETTIG greep uit RAPPORT GROOTTE 4 PTT' V A TWEEDE LOKA TIE? Het CDA is bereid in Waddinxveen een krachten meetbalans parkeerrem koppel meetflens planetaire versnellingsbak generator met ingebouwde mechanische rem bliekoelsysteem luchtfilter kruimechanisme 2 bladen met spoedverstelling rotordiameter 25 meter ashoogte 22 meter boven maaiveld WADDINXVEEN - Nieuwe felieitaties van het Weekblad voor Waddinxveen voor Waddinxveense geslaagden: WADDINXVEEN - Aan de Tuinbouw- weg in Waddinxveen probeert de ge meente Waddinxveen. ondanks protes ten van omwonenden, nog steeds een nieuw woonwagencentrum gevestigd te krijgen. Dit centrum, waar maximaal 15 standplaatsen zullen worden ingericht, komt er in de plaats van het woonwagen centrum aan de Onderweg en van het tijdelijke centrum aan de Sniepweg. De bewoners van de twee huidige centra in Waddinxveen zijn door de gemeente geïinformeerd over de nieuwe stand plaatsen, zo heeft wethouder P. F. J. van Schie (CDA) in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woning bouw laten weten. Met de woonwagen bewoners moest toch worden gesproken over de opstelling van hun wagens in het WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Höl- land is nieuw ingeschreven Toes de Waardt BV, Waddinxveen. Omschrij ving bedrijf: het fabriceren, plaatsen en monteren van en het drijven van de groot- en kleinhandel in alle soorten bouwmaterialen enz. Maatschappelijk kapitaal 175.000,-, waarvan geplaatst/ gestort 100.000,-. Directeur J.Toes te Schagerbrug. ci- in le an en en nd o- aar- die he- ben rlog jijn, de Concours De Sperwer vanuit St. Ghi- slain. Afstand 187 kilometer. In con cours 545 duiven. Gelost om 7.00 uur. Aankomst eerste duif 9.33 uur, laatste duif 10.00 uur. Snelheid eerste duif 1224 meter per minuut. J. C. Koren 1-22, v. Vliet-Dijkstra 2-14- 28-43-47-51-60-90-122-128, Toor en Zn. 3-126, W. Metselaar 4-24, J. Jansen 5-7- 1L-13-23-27-48-81, N. Hoogerdijk 6-15- 17-26-40-130-132, C. Hofman 8-19-42- 64-82-101, P. Bonefaas 9-10-18-58-62- 67-74, H. Vink 12-87, H. Metselaar 16- 25-33-34-56-73-107-108-135 WEEKBLAD VOOR W ADDINXVEEN - WOENSDAG 21 JULI 1982 tas- orn de ;en. dan 7x in- MTS-MEAO Aan de scholengemeenschap MTS-ME- AO in Gouda slaagden uit Waddinx veen: Afdeling MEAO: R. C. T.Aalbers; W. M. Bouthoorn; P. E. M. Cinjee; M. Cra mer; M. A. van Eyk; P. den Haag. P. C. C. W. Kruijk; P. van Leeuwen; C. T. 1. Okkerse; M. F. Oosterbroek; L. M. A. Snijders; M. van Tol; M. J. M. Verba- kel; A. v. d. Water; R. F. van Zwieteren. Afdeling Bouwkunde: P. Bouthoorn; G. H. Groeneweg; J. J. Troost; C. W. N. Oomes. Afdeling Elektrotechniek/Elektronica: J. Alblas; S. M. Boer; K. D. de Bruin; G. Grootendorst; R. C. Los; B. G. N. van Nielen; H. V.Smit; R. P. J. Wesse ling. Afdeling Werktuigbouwkunde: D. R. Boer; K. C. Ravensberg; R. Rijntalder; M. J. Clarenbeek; K. D. Czerwony; J. N. Kobrua. TERREIN BIJ STA TION In de raadscommissie voor de ruimtelij ke ordening en de woningbouw heeft de heer W. L. M. Kruijk (CDA) gevraagd of het terrein bij het station, waarop olie tanks stonden, eigendom is van de ge meente. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) zei van niet. De grond is eigend om van de gebroeders Vermeulen. Wel licht zijn er thans weer mogelijkheden de grond te verwerven, aldus de heer Van Schie. De heren Vermeulen willen thans niet meer ruilen, doch verkopen. Op dit moment is ’t zeer de vraag of er ook woningen gebouwd zullen worden op de voetbal- en hockey velden in het sportpark "de Sniep”, welk sportcomplex dan verplaatst zou moeten worden naar de Plasweg tussen de manege Reigersburgh en de huizen bij de bebouwde kom. Gedacht werd dat er na 1990 tussen de 300 a 350 woningen op de voet balvelden zouden kunnen worden neergezet. WADDINXVEEN - De Waddinxveen se postduivenvereniging De Sperwer nam deel aan een concours vanuit Com- piegne. Afstand 318 kilometer. In con cours 175 duiven gelost om 6.15 uur. Aankomst eerste duif 10-21-22 uur, laat ste duif 10.40 uur. Snelheid le duif 1290 meter per minuut. H. Metselaar 1-18-22-23-35-39. C. A. Bode 2-9-28-29-33. D. Heeren 3-15-21- 30-38, Toor en Zn. 4-5-14-32-34-44, Twigt en Zn. 6-24-25, H. Vink 7, v. Vliet-Dijkstra 8, mevr. Toor 10-11, W. Breedijk sr. 12-31-37-40. de Kok-Bij- mans 13, M. Hoogerdijk 16, mevr. Ver sloot 17-19-20. M. Tollenaar 26, M. Ver beek 27-42, Smit-Troost 36-43. mevr. 41. NIEUWE VAART Aan de christelijke technische school Nieuwe Vaart in Gouda slaagden voor consumptieve techniek: Robert Hiele- ma; Krijn Engels; Wilhelmus Johannes van Loenen. wordt gehouden met de aanleg van elec- triciteit en de doortrekking van de Es- doornlaan naar de Zuidplas, de nieuwe- woon-wijk-in-wording. TURKS CAFÉ Het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bon- kelaar heeft geprobeerd een Turks café van start te laten gaan, zo heeft wethou der A. H. van Gent (PvdA) gezegd in de raadscommissie voor welzijnszaken. Over het starten van zo’n café zijn ge sprekken gevoerd, maar de jongeren gingen niet in op de uitnodiging tot een vervolggesprek. De Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen kan in de weekeinden hiervoor ruimte vrijma ken. keus: het inrichten van een, gemeente "hard” zijn, wie dan nog "bo ventallig” is dient te vertrekken. Het is Dat er aan de Tuinbouwweg een cen trum komt voor niet meer dan 15 stand plaatsen is de wens van de gehele ge meenteraad. Tegenwoordig mag zo’n centrum ook niet meer standplaatsen omvatten.” 15 standplaatsen waarschijnlijk niet vol- dat het aantal standplaatsen voor woon wagens al is gestegen van 8 naar 15: "Met een verhoging van 8 naar 15 standplaat sen heb ik geen moeite. Daarna moet de BOSKOOP - Mulder’s Fabriek van Rol lend Materieel (zoals betonmixers) in Boskoop, een bedrijf waar ook veel Waddinxveners werken en dat geleid wordt door de Waddinxvener J. Lagen dijk, voorziet op langere termijn positie ve resultaten. In 1982 zijn deze echter nog niet te verwachten, aldus de directie in het jaarverslag over het afgelopen jaar. WADDINXVEEN - De kosten van het vrijhouden van een strook grond in het bestemmingsplan Zuidkade 1 (Oostpolder) komen voor rekening van de gemeente nu vast staat dat het zoetwaterkanaal Waddinxveen- (Gouwe)-Voorburg(Vliet) niet zal worden aangelegd. Dit kanaal, dat overbodig is geworden door een an dere manier van zoet wateraanvoer naar het Westland, zou van de Zuid kade tot voorbij de Plasweg onder gronds worden aangelegd. De hier voor benodigde stAiok grond is hier voor jarenlang onbebouwd gela ten. "Omdat hiervoor geen regelingen gelden, komen de kosten van het vrijhouden van de strook grond voor rekening van de gemeente”, antwoordde wethouder P. F. J. van Schie (CDA) in de raadscommissie voorde ruimtelijke ordening opeen vraag van de heer D. Uijtbeijerse (SGP/HKV/GPV). Het commissie lid had zich namelijk afgevraagd wie voor de kosten zou moeten opdraai en. Wie zeker blij kunnen zijn met de voor niets vrijgehouden groen strook zijn de bewoners van de Heemraadweg in Zuidkade 1. Zij hebben voor hun deuren de nodige ruimte en dat blijft zo. BUNGALOWS In het gemeentehuis is afgesproken dat het bestemmingsplan Zuidkade 1 voor de zevende maal zal worden gewijzigd om langs het kanaal de bouw van twee woningen op één bouwkavel aan de Lede mogelijk te maken. Dat was voor de heer W. L. M. Kruijk (CDA) aanleiding in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw op te merken dat zo gauw een terrein van wege een planwijziging in waarde gaat stijgenaan de eigenaar een bij drage in de totale exploitatiekosten van het bestemmingsplan kan wor den gevraagd, of zelfs kan worden afgedwongen. Hoewel de heer F. H. de Ruijter (VVD) deze mening niet zei te de len. zegde wethouder P. F. J. van Schie (CDA) toe in de toekomst met deze mogelijkheid rekening te willen houden. voor Waddinxveen/Statistisch Jaarboek maal de diameter van de rotor of wie ken bedragen. Uiteraard moeten wat betreft de degelijkheid van de wind turbine eisen aan de constructie van het toestel gesteld worden. Boven dien moet de rotor hoog genoeg bo ven de grond draaien. GEZICHT De Heemraadweg in de Oostpolderwijk iZuidkade [Foto: Weekblad '82/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN - In de raads commissie voorde ruimtelijke orde ning en de woningbouw is de heer H. P. Barth (D’66) verzekerd dat het de taak is van de Economische Controledienst om op te treden als de verkoop van door brand bescha digde meubelen uit de hand mocht lopen. Dat werd gedaan door commissie- secretaris P. J. Detmers, omdat de democraat in een eerdere vergade ring had gesteld geconstateerd te hebben dat het college medewer king had verleend aan een meubel- uitverkoop in de voormalige tim merfabriek van Both BV aan de Noordkade in verband met de brand in een deel van de vestigingen van Van Wijk BV. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) betoogde dat de verkoop een tijdelijk karakter had. Volgens de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Holland mo gen alleen beschadigde meubelen verkocht worden, waarop de heer M. Boere (PvdA) meedeelde dat hem informatie had bereikt dat an dere goederen, die niets met de brand te maken hebben gehad, ver kocht werden. Wethouder mevrouw L. M. Ooster- broek-Waagmeester (VVD) vond dat er in de instructie voor de marktmeester geen bepalingen thuishoren over de con sument. "Deze instructie regelt wat de marktmeester wel en niet moet doen ten aanzien van zijn taak”. De marktmees ter beslist zelf over het al of niet inscha kelen van de politieAchteraf is controle mogelijk door het gemeentebestuur, zo lichtte gemeenteambtenaar SjVeerman toe. "Het verzoek om een maximum-leeftijd in te stellen voor een marktmeester zal ik in het college van B. en W. bespreken. Voor de huidige marktmeester zal dat niet meer kunnen. De marktmeester heeft een arbeidscontract voor onbe paalde tijd”, besloot wethouder me vrouw Oosterbroek-Waagmeester de discussie in de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke zaken. Overigens blijkt wel uit een rapport van de Nederlandse Heidemij dat de kwaliteit van de voetbalvelden ach teruit gaat. In ieder geval heeft de heer F. H. de Ruijter (VVD) in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en woningbouw gezegd dat zijn partij altijd twijfels heeft ge had over de stelling dat verplaatsing van de voetbalvelden net zoveel geld zou opleveren als het zou kos ten (budgettair neutraal). Hij ver wacht daarin gelijk te krijgen. WADDINXVEEN - Het provinci aal bestuur van Zuid-Holland heeft laten weten dat de hoorzitting over de bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan Wijk Zuidplas pas op 6 januari 1983 zal worden gehou den. Dat heeft wethouder P. F. J. van Schie (CDA) gezegd in ant woord op een desbetreffende vraag van de heer H. P. Barth (D’66) in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw. De gemeente neemt met deze datum geen genoegen. Er zal dan ook hier over met het college van GS gespro ken worden. Zoals bekend wordt Zuidplas een woonwijk met meer huizen dan oorspronkelijk de be doeling was. Als gevolg van deze verdichting zijn er wat wijzigingen in het bestemmingsplan aange bracht. len /en ivi- in- Vat /an ;ste de Iste g» irie :1e- lar. het van dje ov en. :1e- Ike die de lar- ilij- lar- ling ■ge- hip het /er- /ijf- IGRONDOVERDRACHT Voor de uitbreiding van de protestants- christelijke Willem van Oranjeschool aan de Oranjelaan draagt de gemeente Waddinxveen een stukje grond over aan het schoolbestuur. De oppervlakte is 700 vierkante meter, de prijs is gesteld op 125,- per vierkante meter. De 'grond is gelegen aan de Souburghlaan. gemeente illegaal woonwagens zullen staan merkt wethouder Van Schie nog op: "Het college van B. en W. zal te zij ner tijd wellicht bereid zijn een tweede lokatie te zoeken. Slepen is alleen nog mogelijk na toestemming van de provin cie dit om heen en weer slepen onmoge lijk te maken”. ”Er is thans een regeling met de politie. Ieder die op de Sniep per woonwagen aankomt wordt geregistreerd. Bij fami- WADDINXVEEN - Het belang van de consument op de weekmarkt en het be palen van een maximum-leeftijd voor de marktmeester. Dat waren twee zaken die in de raadscommissie voor algemeen be stuurlijke zaken aan de orde kwamen bij de bespreking van de herziene instructie van de Waddinxveense marktmeester. De vaststelling van deze instructie had al gestaan op de agenda van een gemeente raadsvergadering, maar hiervan kwam niets omdat algemeen werd gevonden dat deze zaak eerst in commissieverband voorbesproken diende te worden. De gemeentelijke marktcommissie had zich er al over gebogen. De heer H. P. Barth (D’66) was het die met name het belang van de consument op de weekmarkt in de instructie miste, terwijl hij in de toelichting op de instruc tie enige feodale termen was tegengeko men. Dat met de invoering van de her ziene instructie niet wordt gewacht op de eventuele komst van een nieuwe markt meester achtte drs. G. Blom (CDA) juist. "De instructie geldt voor de functie Over 1981 leed het bedrijf een verlies van marktmeester en niet voor de per soon”. De christen-democraat wilde nog wel graag weten op welke wijze de markt meester de rijkspolitie waarschuwt. Hij meende dat dit wellicht ging via het col lege van B. en W. De heer D. Uitbeijer- se (SGP/HKV/GPV) pleitte voor het op nemen van een maximum-leeftijd voor de marktmeester. De gemaal-jongeren kwamen in de com missie aan de orde tijdens de bespreking Ivan het plan sociaal-culturele activitei- ten 1982-1985 en het programma 1982, I zoals dat door de gemeenteraad is vast- I gesteld. Over het functioneren van het I gemaal, waar een onderzoek naar gaan- de is, werd in de commissievergadering Igesproken door een aantal raadsleden. I VVD-fractievoorzitter F. H. de Ruijter I stelde dat voorkomen moet worden dat I we terugkomen in de situatie van vóór het gemaal". "De bewoners van het ge- Imaal denken dat ze er eigenaar van pijn”, vond de heer D. Uitbeijerse (SGP/ IHKV/GPV). Hij pleitte voor gebruik Idoor meerdere jongerengroepen I Dit voorjaar al is met de Stichting Jeugd- |en Jongerencentrum Waddinxveen - I waaronder het gemaal (gezien het bij- pondere karakter) rechtstreeks resor- Iteert - gesproken over het gemaal. "De I stichting zal met een plan komen en zal Iaangeven wat men hieraan denkt te zul- I km gaan doen. Ook binnen de stichting is I men ervan doordrongen dat het gebouw Iintensiever gebruikt moet worden. Men I dient echter zeer tactvol te werk te Igaan zei wethouder Van Gent in de Icommissie welzijnszaken. Een aantal maal is in Waddinxveen ge sproken over de vestiging van een dag verblijf voor ouderen en een gezinsver vangend tehuis. Wat betreft het dagver blijf voorouderen heeft wethouder P. F. J. van Schie (CDA) in de raadscommis sie voor de ruimtelijke ordening en de [woningbouw laten weten dat hierbij de gedachten uitgaan naar een toekomstige vestiging in de wijk Zuidplas of de herin richting van een bestaand pand. Voor wat betreft het gezinsvervangend tehuis zijn de plannen nog vaag. Maar dat komt omdat de eventuele realisering hiervan pas over ongeveer 6 jaar aan de orde is. van 996.000 (1980: nettowinst 278.000) op een bijna 15 pet.hogere omzet van 21,9mln. Door deze hogere omzet kon de werkgelegenheid (gemid deld 150 man) gehandhaafd blijven. Het verlies was vooral te wijten aan prijs- dumping op de internationale markt voor betonmixers door met name Duitse en Italiaanse fabrikanten, aldus het be stuur. In de eerste vijf maanden van 1982 liep de waarde van ontvangen opdrachten vergeleken met dezelfde periode van 1981 met 10 pet. terug. Daarentegen was het offertebestand dat bij de afnemers beslissingsrijp is, in aantal en geldswaar de, tweemaal zo hoog als ooit tevoren. De meeste afnemers laten het in het be- stelstadium echter afweten met de moti vering dat de economische vooruitzich ten nog te onzeker zijn om de investe- ringsbeslisiing nu te nemen. Als wel tot bestelling wordt overgegaan, dan is deze van beperkte omvang en vaak op basis van bodemprijzen. Wat de prijzen van betonmixers betreft, zijn er volgens de directie aanwijzingen dat deze door de sanering van het afgelo pen jaar in West-Europa enigszins gaan stijgen. Voor het Midden-Oosten is deze verwachting niet aanwezig, gezien de voortdurende dumpingpraktijken vanuit Italië. SCHOOLMUZIEK Aan het Utrechtse Conservatorium slaagde voor de akte muziekonderwijs B E. G. Evenlien (schoolmuziek). WADDINXVEEN - Er zijn in Wad dinxveen diverse raads- en gemeentelij ke commissies die het gemeentebeleid becommentariëren, alvorens dat beleid ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de gemeenteraad. In die vergaderingen worden doorgaans opmerkingen ge maakt over allerlei onderwerpen, die lang niet altijd in direct verband staan tot het besprokene. Hierbij een greep uit die gemaakte opmerkingen: DE BREEVAART Aan de algemene school voor lager- en middelbaar beroepsonderwijs slaagden uit Waddinxveen voor het MBO-eind- examen Aline Dijkman (vormingsklas), Jackey Elbring (kinderverzorging/ jeugdverzorging) en Tanja Stein (LHNO). De laatste slaagde na herkan sing. Ill tliPllVV CPïlt I’ll ITI rondtrekkende bevolking toch al te wei- 111 1I1CUTV EUIIUUHI nig standplaatsen zijn... Alle raadsleden zijn het er over eens dat de plek in het sportpark ”de Sniep" weer een parkeerterrein moet worden. De heer M. Boere (PvdA): "Er zijn in Wad dinxveen 875 woningzoekenden die ook niet direct aan woonruimte naast hun ou ders geholpen kunnen worden. Ook de woonwagenbewoners zullen zich moe ten realiseren dat bij huwelijken niet di rect een wagen naast die van de ouders geplaatst kan worden”. tweede lokatie te zoeken, waarbij komt dat het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening liever centra van 7 tot 8 standplaatsen inricht dan één met 15. De SGP/HKV/GPV, VVD, D’66 en PvdA achten 15 standplaatsen het uiterste. "Waar is het einde als er nog meer plaatsen moeten komen”, aldus de heer F. H. de Ruijter (VVD), ondanks dat er naar het lijkt een tekort zal ont staan. WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen gaat de Verleng de Abraham Kroesweg overnemen van de Coöperatieve Tuiniers- vereniging Gouda en omstreken aan de Bredeweg. Dit gebeurt, omdat het noodzakelijk is dat openbare wegen in handen van de gemeente zijn, zo heeft wethouder P.F.J. van Schie (CDA) in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw laten weten. Hoewel er sprake is van een symbo lische koopsom van één gulden meen de de heer W.L.M. Kruijk (CDA) dat B. en W. pas tot overname van de weg hadden kunnen besluiten na na dere financiële- en ondcrhoudstech- nischc adviezen. Op die manier kan naar zijn mening de delegatie van be voegdheden aan B. en W. grote gevol gen hebben. Nu is het wel zo dat het adviesbureau voor ruimtelijke ordening Stad en Landschap BV, die ook optreedt als stedebouwkundige van de gemeente Waddinxveen, onlangs een rapport o- ver windturbines het licht heeft laten zien. In dit rapport ‘Windwijzer’ wor den door het adviesbureau een groot aantal aanbevelingen gedaan aan ge meenten die met dit fenomeen te maken hebben of krijgen. De conclusies die uit het rapport ge trokken kunnen worden zijn: Ge meenten die te maken krijgen met windmolens of -turbines moeten zelf een plan opstellen om de bouw van deze milieu vriendelijke energie-op- wekkers te regelen. Een algemene re geling hiervoor is vrijwel onmogelijk vast te stellen omdat de omstandighe den in elke gemeente verschillend zijn. Toch zijn er wat betreft de plaats van het optrekken van wind turbines, de hoogte en het aantal van de toestellen wel een aantal richtlij nen te geven. De opstellers van ‘Windwijzer’ vinden dat windenergie in deze tijd van ener- gieschaarste grote, voordelen biedt boven conventionele energiebronnen. De energie is in eigen land beschik baar, de bron is onuitputtelijk, wind energie is makkelijk winbaar en di rect bruikbaar. Bovendien zijn er geen schadelijke afvalstoffen. Het e- nige nadeel is de wisselende wind sterkte. Daarom vindt het adviesbu reau ‘Stad en Landschap’ dat de ge meenten bij het opstellen van een windturbineplan gegevens over de windsnelheden in de gemeente, moet opnemen. Een lage opbrengst zou, los van andere factoren, een reden kunnen zijn om de bouwvergunning voor een windmolen te kunnen wei geren omdat de eventuele landschaps- of horizonvervuiling onvoldoende te genwicht biedt voor de schone en makkelijk winbare energie. De gemeenteraad is zonder woorden ak koord gegaan met het aanwijzen van 5 mei als vrije dag voor de ambtenaren. Zoals bekend heeft het kabinet dit voor- Jaar besloten de 5e mei aan te wijzen als een jaarlijks terugkerende feestdag, "aarop de rijksdiensten zoveel mogelijk ëesloten zullen zijn. Ook de gemeente Waddinxveen sloot op 5 mei 1982. Om het gezicht van het landschap met één of meer windturbines niet te veel te bederven (horizonvervuiling of visuele verontreiniging) doet ‘Stad en Landschap’ in de nota ook wat aanbevelingen met betrekking tot de plaats waar de turbines opgetrokken zouden mogen worden. In landelijke gebieden moeten de windmolens zo veel mogelijk bij bestaande bebou wing worden neergezet: bij boerderij en, schuren of elektriciteitspalen. Het adviesbureau doet de aanbeveling om windturbines in vlakke landschappen met beplanting te omgeven om het toestel zodoende beter in het land schap in te passen. Wat betreft de toestemming voor plaatsing van windturbines in een gemeente advieseert het adviesbureau de beslissingsbevoegdheid in handen van het college van B. en W. te geven. Dit zou moeten gebeuren op basis van een aantal algemeen aan te geven richtlijnen. Buiten bebouwde perce len zou de hoogte van de toestellen niet meer dan veertien meter mogen bedragen en binnen bebouwde perce len niet meer dan 22 meter. Over uit zonderingen zouden B. en W. dan moeten beslissen. In agrarische gebie den mag volgens ‘Stad en Landschap’ de hoogte variëren van 22 tot veertig meter, afhankelijk van de bestem ming en de omstandigheden. Een ander probleem waarvoor ge meenten gesteld kunnen worden is de grote verscheidenheid in formaat die de windturbines kunnen hebben. In grootte variëren windturbines van vier meter, hoog en twee meter in doorsnee (mini-turbines) tot meer dan vijftig meter hoog en 25 meter in doorsnee. De miniturbines leveren echter een zeer kleine hoeveelheid WADDINXVEEN In het bestemmingsplan Landelijk Gebied West de Zuidplaspolder ten westen van Waddinxveen) zou het plaatsen van windmolens mogelijk gemaakt moeten worden. PvdA-fractievoorzitter M. Boere zei dit in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening bij de bespreking van de eerste herziening van dit bestemmingsplan met betrekking tot een nieuw woonwa gencentrum aan de luinbouwweg. ‘Deze ontwikkeling dient of vrij te zijn of mogelijk gemaakt te worden’, betoogde de socialist. Wethouder P. F.J. van Schie (CDA) zei dat het col lege van B. en W. in beginsel niet af wijzend staat tegenover windmolens. Op het gemeentehuis wordt hierover een beleidsnota gemaakt. Volgens hem zijn er mogelijkheden om wind molens in te passen in de zogenaam de gebruiksvoorschriften van een be stemmingsplan. De opvatting van de christen-demo- craal werd gedeeld door de heer H.P. Barth (D’66), al was hij het wel eens met het college dat de Verlengde A- braham Kroesweg - waarlangs aan beide zijden een tuinbouwgebied is ontstaan - een openbare weg diende te worden. Wethouder Van Schie wees er nog op dat het provinciaal bestuur aan de transactie wellicht goedkeuring zal onthouden wanneer de gemeenteraad het er niet mee eens is. Wel betoogde hij nog voortaan geen bezwaren te hebben tegen behande ling van dergelijkc zaken, waarbij sprake is van symboliche koopsom men en verregaande financiële gevol gen. Of er in feite een verandering moet komen in de delegatie van be voegdheden wilden de heren M. Boc- rc (PvdA) en F.II. de Ruijter (VVD) op een ander moment bespreken. Ruimtelijk gesproken had niemand bezwaren tegen de overname van de Verlengde Abraham Kroesweg. M. BOERE (PvdA) energie (200 watt) die slechts voor a- matcurs en experimenterende zelf bouwers interessant zijn. De kleine windturbines, met een masthoogte tot achttien meter en een vermogen tot vijftig kilowatt, zijn reeds volop in produktie. Ze worden veelvuldig toegepast voor de elektriciteitsvoor ziening van woningen en kleine agra rische en tuinbouwbedrijven. De hele grote turbines worden in de nota bui ten beschouwing gelaten omdat de keuze voor de plaats daarvan waar schijnlijk geen gemeentelijke kwestie wordt. De plaats waar de windmolen mag komen te staan moet volgens ‘Stad en Landschap’ allereerst de moge lijkheid bieden tot een onbelemmer de windvang. Omdat windturbines die dicht bij elkaar staan elkaar wind afvangen moet de afstand tussen de turbines onderling minimaal vier van 4 dagen verstrekt. In andere geval len moet men direct vertrekken. Uitbrei ding van het aantal wagens wordt op die manier voorkomen. De hele zaak op het parkeerterrein is onwettig, ook de bouw sels. Het college heeft echter geen grote onaanvaardbaar dat nadat het woonwa-, drang hier thans tegen op te treden, om- gencentrum gereed is er nog standplaats dat de provincie niet bereid is een ge- moet zoeken in een gebied waar voor de meentelijk optreden te steuenen”. Nadat de heer W. L. M. Kruijk (CDA) nog heeft gezegd met 15 standplaatsen aan de Tuinbouwweg akkoord te gaan 1 Bij het nieuwe centrum is geen bedrijfs- onder de voorwaarde dat nergens in de sportparK de Sniep waarbij rekening t d volgens dc ente zoudcn de - xi/rxtrlf mot np van woonwagenbewoners tegen een redelij ke prijs een stukje grond in het bedrijf sterrein Coenecoop kunnen kopen. "Overigens heeft niet iedere woonwa genbewoner een bedrijfsterreintje no dig. Het doel van het ministerie is de kampen ordelijk te houden, met aparte werkterreinen indien nodig”, vérduide- lijke wethouder Van Schie. Nu al valtechter te zeggen dat De heerH. P. Barth (D’66) over het feit liebezoek wordt een verblijfsvergunning doende zijn om alleen al de woonwagen bewoners in het sportpark "de Sniep" te kupnen opvangen. En dan staat men voor de l tweede centrum elders of wegsturen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 11