Gemeente en bouwer Bejaardencomplex bij De Gouwe Dis? Zwemvierdaagse van 30 augustus tot 3 september Hoogste punt ’’Souburgh”; opnamestop voor bejaarden Noorlander op één lijn H Over woningbouw in Wijk Zuidplas CDA-raadslid: Verboden te roken Air Products Tot einde bouw na zomer van 1983 JD-kade-West gaat dicht voor het verkeer Pergo-Leijs BV D. Uitbeijerse: op scholen Kort geding tegen huis- uitzetting ’Nu open, straks gesloten” K tW IHïnïlll ■Ji mi I DANK U HOND IN GOOT ili irnf WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 21 JULI 1982 >82 K' «LIL Waddinxveen met dit bedrijf, dat de meeste WADDINXVEEN - Op de plek zuivel- “I G 4 b es m H.J. GROENENDIJK- BERNARD (CDA) .4 M Op deze plek aan WADDINXVEEN - Vlak voor het begin van de bouwvakvakantie heeft de nieuwbouw van het protestants-christelijke bejaardencentrum Huize Souburgh aan de kant van het winkelcentrum ”de Passage” het hoogste punt bereikt. Na het gereed komen van deze nieuwbouw zullen de in het oude gedeelte aan de Prins Bernhardlaan wonende ouderen verhuizen naar de nieuwe en grotere kamers, waarna de verlaten woonvertrekken fa segewijze zullen worden vergroot en opgeknapt. De verbouwing betekent niet dat er meer kamers zullen komen. Na de zomer van 1983 kunnen alle werkzaamheden voorbij zijn. KOSTEN De grootscheepse renovatie en nieuw bouw van Huize Souburgh is sinds vorig jaar zomer aan de gang. De kosten hier- kelcentrum ”de Passage”. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen! Sjaak No te boom). Op deze plek aan de Jan Dorrekenskade-Oost zou een bejaardencomplex vanwege de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden Waddinxveen (HSHBW) kunnen komen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak No- teboom). WADDINXVEEN - Hoewel het verboden is te roken op scholen ge beurt dit toch. Dat heeft mevrouw H. J. Groenendijk-Bernard (CDA) gezegd in de raadscommissie voor sociale zaken, volksgezondheid en woonruimtebeleid. Zij vindt dat het roken op scholen terecht is verbo den, maar uit bij haar binnengeko men reacties blijkt dat niet op alle scholen hieraan de hand wordt ge houden. ming heeft bereikt. boven een artikel in het een jaar geleden (woens-' tela dat het college van enigerlei samenwerkingso- zijn met dc toenmalige bouwcombi- r nu zuinig met energie verstandig voor morgen! De nieuwbouw van Huize Souburgh aan de zuidkant tegenover het win- WADDINXVEEN Op de plek van het oude notarishuis aan de Kerkweg-Oost - tussen het parkeerterrein Beukenhof en speciaalzaak Van Leeuwen - komt geen bejaardencomplex van wege de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden Wad dinxveen (HSHBW). Die plek vinden B. en W., en met hen de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en woningbouw, geheel ongeschikt gezien de veel te grote bouwmassa. WADDINXVEEN ‘Gaat gemeente toch in zee met Reijm/Noor lander in Zuidplas?’ Deze Kop stond er Weekblad voor Waddinxveen van ruim een dag 10 juni 1981), waarin werd meegedec. B. en W. aan het onderzoeken was of eni; vereenkomst te sluiten zou j natie waarvan - door faillissement - thans alleen nog Noorlander BV in Leiderdorp bestaat. Er zijn berichten dat de gemeente jgrond in handen heeft in het bestemmingsplan Wijk Zuidplas 1980, overeenstem- w - t’-'IMI - ONTWIKKELING ACHTERSTAND STRAKS GESLOTEN THUISHULP r I Het stichtingsbestuur van Huize Sou- burgh, dat wordt voorgezeten door de heer Avan Doorn en dat onlangs een rondgang maakte door het in verbouw zijnde complex, heeft kortgeleden in een brief aan het Waddinxveense gemeente bestuur bekend gemaakt dat de bouwac tiviteiten er de oorzaak van zijn dat er in de periode 1 mei 1982-augustus 1983 geen bejaarden in dit tehuis kunnen wor den opgenomen. WADDINXVEEN/GOUDA - Blijkens een wijziging in het handelsregister van tie Kamer Van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland voldoet Air Products Nederland BV, Waddinxveen, aan de in lid 2 van artikel 153 boek 2 BV genoemde vereisten. In de betreffende commissieverga dering werden ook andere gezond heidszaken bespreken, zoals het ri- sicofactorenonderzoek hart- en vaatziekten en het bevolkingson derzoek longkanker. Het risicofac- torenonderzoek hart- en vaatziek ten noemden de commissieleden zinvol (al waren er wel vraagtekens, omdat in de medische wereld steeds weer de neiging bestaat alles te wil len onderzoeken), al meenden ze wel dat de betrokkenen eerst in ken nis dienen te worden gesteld van het feit, dat zo’n onderzoek gaat gebeu ren, zodat eventuele bezwaren te gen het verstrekken van persoons gegevens kunnen worflen geuit. Het bevolkingsonderzoek longkan ker betrof een verslag. Hierbij merkte mevrouw Groenendijk-Ber- nard op het enigszins onverant woord te vinden dat onderwijs krachten en leesmoeders niet langer meer worden doorgelicht op longtu- berculose. Volgens wethouder me vrouw Oosterbroek-Waagmeester is het risico beperkt, doordat de ge- nezingskansen erg positief zijn. De heer Hielema voegde hieraan toe dat de deelname aan tbc-onderzoek de laatste tijd erg is teruggelopen, terwijl er risico’s zijn van het stra lingsgevaar. WADDINXVEEN/GOUDA - Bij Per go-Leijs BV, Waddinxveen, is tot procu ratiehouder benoemd P. P. de Beijer uit Vught. Dat blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Hol land. Op basis hiervan behoorde een even tuele onteigening in het gebied Zuid plas dan ook.tot de mogelijkheden. Sinds het K.B. Den Bosch van 6 november 1980 is dit echter moei- lijker geworden. Dc Kroon onthield daarbij goedkeuring aan een ge deelte van een onteigeningsbesluit van de gemeenteraad van Den Bosch, waarbij (mede) gronden werden aan gewezen ter onteigening welke in ei gendom toebehoren aan een project ontwikkelaar. ‘Echter is cr een ontwikkeling gaan de in de Kroonjurisprudentie, welke de positie van de gemeente cr niet sterker op maakt. Onzes inziens kan zelfs gesproken worden van een ken tering. In het verleden bleek het mo gelijk gronden van projectontwikke laars te onteigenen, ook als die zich bereid en instaat verklaarden het plan te realiseren’. Nog niet bekend gemaakt is welke vorm van overeenstemming is verkre gen tussen het Waddinxveense ge meentebestuur en het Leiderdorpse bouwbedrijf, maar uitgaande van de in de afgelopen jaren aan het Raad huisplein verkondigde standpunten mag worden aangenomen dat het hier gaat om aankoop van de betreffende grond tussen de Piasweg en de Beije- rincklaan, waarbij Noorlander BV dc mogelijkheid wordt geboden ook zelf te bouwen. Allereerst wordt gedacht aan een wooncqntrpm voor buitenkerkelijke ouderen. WADDINXVEEN In het open luchtzwembad “de Sniep” zal van maandag 30 augustus tot en met vrij dag 3 september meegedaan kunnen worden aan de Nationale Zwemvier daagse. Dit sportieve festijn, omge ven door een aantal bijzondere at tracties op het zwembadterrein in het sportpark “de Sniep”, trekt steeds een behoorlijk aantal deelnemers, die gedurende vijf werkdagen kunnen starten ’s morgens van zeven tot ne gen uur en ’s middags van vijf uur tot kwart voor acht. Dc goedkeuring werd onthouden omdat ‘van gemeentezijde niet nader is onderzocht of de eigenaresse daadwerkelijk bereid en in staat moet worden geacht dc daarvoor in aan merking komende bestemmingen te verwezelijken Die bestem mingen betroffen de gronden welke bedoeld zijn voor vrije sector- en pre- miebouw. Het gaat hierbij om de vraag wat moet worden verstaan on der ‘niet nader is onderzocht’ en ‘bereid en in staat’. In de raadscommissie voor sociale za ken, volksgezondheid en woonruimte verdeling heeft wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD) hierover gezegd dat het belangrijk is om gedurende deze periode de thuishulp nauwlettend te volgen. Vanuit de inter gemeentelijke indicatiecommissie - die de toewijzing van woonruimte aan bej aarden regelt - is reeds een beroep ged aan op tehuizen in Boskoop en Reeuwijk om, in geval van nood, hulp te bieden.In ieder geval moeten er geen verwachtin gen worden gewekt, zo vond zijDe wet houder beloofde in de commissie regel matig contacten te zullen onderhouden met zowel het bestuur als de diectie van Huize Souburgh. MOERMAN In de commissie werd ook nog ge sproken over alternatieve genees wijzen. In dit verband betreurde de heer J. Havenaar (SGP/HKV/GPV) het dat bijvoorbeeld het Moerman- dieet niet door medici wordt er kend. Aan de in 1981 gehouden Nationa-. Ie Zwemvierdaagse namen 1.668 jon geren en ouderen deel. Als attractie gold toen het optreden van Ome Wil lem (Edwin Rutten) en zijn Neef. Deze voorstelling op het zwembad terrein trok 900 Waddinxveense rak kertjes. stond, omdat dit terrein waarschijn lijk op redelijke termijn bebouwbaar is. Naast dit terrein is het specialitei tenrestaurant De Gouwe Dis gelegen. ‘Het college van B. en W. gaat met die plek in principe akkoord’, aldus wethouder P.F.J. van S.chie (CDA). Volgens hem moet het college - en dat is in principe ook al besloten - medewerking verlenen, gelet op de doelstellingen van de humanistische stichting, al blijft de beschikbaarheid van voldoende woningen om te kun nen bouwen een rol spelen’. De resultaten van deze minnelijke schikking, waardoor onteigening wordt voorkomen, komen naar alle waarschijnlijkheid aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van sep tember. Voorlopig heeft Noorlander BV tegen alle plannen, zowel het eerste als de gewijzigde versie daar van en de eerste herziening, steeds bezwaar aangetekend, zonder daar voor bij dc gemeenteraad gehoor te vinden. Het hoofdmotief voor deze opstelling was dat de gemeente een zo groot mogelijke beleidsvrijheid dient te hebben bij de realisering van het plan. Op grond van de toenmalige bekende Kroon-jurisprudcntic over onteigeningen heeft gaandeweg een afweging ten gunste van deze opstel ling plaatsgevonden. ‘Ons college is van mening dat de eigen verantwoordelijkheid van dc overheid, in casu de gemeente, met betrekking tot de realisering van een pluriforme woonwijk, zoals de Wijk Zuidplas, nog steeds dient te preva leren boven de doelstellingen van ‘in de bouw beroepsmatig geïnteres seerden’. Het sluiten van een exploi- tatieoverccnkomst herbergt het ge durende dc gehele looptijd van het contract kunnen conflicteren van de doelstellingen van partijen. ‘Met na me eventueel noodzakclijke beleids ombuigingen kunnen problemen op leveren welke door een gesloten over eenkomst worden belemmerd’, aldus het college van B. en W. een jaar ge leden tot de gemeenteraad. De stichting wil mede voorzieningen bevorderen in samenwerking met an dere organisaties, zoals in Waddinx veen pluriforme gemeenschapsvoor zieningen kunnen ontstaan, waarin kerkelijken en nict-kerkelijken op ge lijke basis en met gelijke rechten functioneren. Bij het verwezenlijken van deze omvangrijke doelstelling staat in alle gevallen de bevordering van het welzijn van de bewoners voorop. Deze zal tot uitwerking komen in het kunnen uitoefenen van dc zeggenschap over eigen levenswij ze en het vrij en democratisch functioneren binnen de gemeenschap van het tehuis. WADDINXVEEN - Het aan de Peter Zuidlaan wonende Waddinxveense ge- zin Westmaas is afgelopen maandag niet uit de flat gezet. Ter voorkoming van de door de woningboouwvereniging Wad dinxveen gelastte ontruiming is een kort geding door de familie aangespannen dat donderdag 29 juli dient, terwijl er in deze zaak nog sprake is van een andere be roepsprocedure, waarover vandaag (woensdag 21 juli) een uitspraak valt te verwachten, welke van invloed zou kun nen zijn op het kort geding. I Het Waddinxveense gezin is op gerech- zaken, r telijk bevel gelast de huurflat te verlaten ruimtebeleid is ook naar aanleiding van sinds vorig jaar geu- I ite klachten van omwonenden over over last door het draaien van harde muziek, I schelden, slaan en het uiten van bedrei- I gingen. Het uit Suriname afkomstige ge- I zin spreekt deze klachten tegen, daarbij ming I gesteund door de hulpvereleningsorga- I nisatie Release uit Gouda, die het geval I van hpf llit viif nprcnnpn hpctnunrlp crp-zin tje had weggegooid van één van de kin deren van het gezin Westmaas. De ellen de in de flat zou zijn terug te voeren tot dit gebeuren, waarover de plaatselijke rijkspolitie en wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD) inmiddels veel kunnen vertellen. Hulpverleenster H. van Ede-Pasvan Re lease uit Gouda over deze affaire: "De Waddinxveense wethouder Ooster- broek gaat in de Goudsche Courant van donderdag 8 juli in op de dreigende uit- waarmee zetting van de familie Westmaas. Haar tig overleg gevoerd wordt, geeft reactie luidt dat Release brieven gezon den heeft. Release heeft in de beginperi ode een brief verzonden, waarin zij vraagtekens zet bij het optreden van de van bedragen 9 miljoen gulden. De lage vleugel aan de zuidkant van het complex heeft plaats gemaakt voor een nieuw woongedeelte met 30 kamers plus een aantal sociaal-culturele voorzieningen. De capaciteit van het uit 1966 stammen de gebouw blijft bestaan uit 98 verzor- gingsplaatsen. Voordat er met de nieuw bouw en renovatie kon worden begon nen moest er veel overleg worden ge voerd. Maandenlange vertragingen tra den op door de discussie over het door de gemeente garanderen van een door het stichtingsbestuur aan te gane geldlening. De HSHBW heeft intussen een aantal andere lokaties tussen de Dorpstraat en het Brugcentrum bekeken, omdat de voorkeur van de humanistische stichting uitgaat naar een bouwloka- tie in of nabij het centrum. Het be stuur heeft wel gevraagd met het col lege van B. en W. te mogen meeden ken over een plaats in het Brugcen trum. Hierbij gaat het om het braak liggende terrein aan de Jan Dorre kenskade-Oost, waar tot voor enkele jaren de meubelfabriek Bruwa BV WADDINXVEEN - De Jan Dorre- kenskade-West tussen de Esdoornlaan en een pt*nt vijf meter ten westen van het perceel nr. 21 wordt in beide richtingen - - gesloten verklaard voor alle motorvoer- thuishulp. In dit verband wees zij er i tuigen. B. en W. hebben dit besloten. Belanghebbenden kunnen tegen dit be sluit een beroep instellen bij de Kroon. J Huisvesting Bejaarden werden bekend vorig jaar zomer. De HSHBW werd in het leven geroepen op initiatief van het Humanistisch verbond, gemeenschap Gouda, de Vereniging Humanitas, dc Vrijden kersvereniging De Dageraad en de woningbouwvereniging Waddinxveen. Het doel van de stichting wordt om schreven als het realiseren en exploi teren van een verzorgingstehuis, een een verpleegtehuis én/ of een wooncentrum ten behoeve van bejaarden die geacht willen worden niet tot enig kerkgenootschap te be horen. In. de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening en de woningbouw heeft de heer D. Uitbeijerse (SGP/ HKV/GPV) te kennen gegeven moei te te hebben met de doelstellingen van de HSHBW. ‘Nu willen zij iets re aliseren en stellen zich open voor an deren, straks zal de zaak gesloten worden en beperkt blijven tot hen die de doelstellingen van de stichting onderschrijven’, betoogde hij. Deze zienswijze is volgens wethouder Van Schie onjuist. ‘Een ieder kan toegelaten worden. De bewoners zul len in de eerste fase niet ‘doorgelicht’ worden. Wel gelden dc humanistische huisregels. Ik wijs dc heer Uitbeijerse erop dat ook Souburgh zijn eigen huisregels kent’. In dc raadscommissie voor sociale volksgezondheid en woon- over de plannen van de Humanistiche Stichting Huis vesting Bejaarden gesproken. Ge meenteambtenaar R.A.C. Vunde- rink zei daar dat deze bejaardenhuis vesting, waarover nog overeenstem- moet worden bereikt met de woningbouwverenigingen, in de wo- ningwetsfeer moet blijven, aangezien men geen beroep kan doen op de Al gemene Bijstandswet. De huursubsi- diegrens - waar beneden moet wor den gebleven - bedraagt op dit mo ment f 670,--. Eind vorig jaar, toen het college van B. en W- de oprichting van de HSHBW signaleerde in dc toelichting op de gemeentebegroting 1982, werd staande voorzieningen voor zelfstan dig wonende bejaarden geen plaats zou zijn voor buitenkerkelijke ou deren of dat deze op enige wijze in een achterstandsituatie verkeren re soluut van de hand gewezen. ‘De Stichting Bejaardenhuisvesting laat de toewijzing van woningen ge heel aan ons college over en wij ma ken gebruik van hetzelfde punten systeem als voor andere bewoners. De aanwezigheid van 3 flatraden, door het bestuur regelma- 't aan dat de zeggenschap van de bewoners niet ontbreekt’, aldus B. en W. toen. J De plannen van de Humanistische politie. Daarna is er een gesprek geweest Stichting Huisvesting Bejaarden met het gemeentebestuur dat door Rele- ase positief is ervaren, omdat door het gemeentebestuur zelf werd gesteld dat er voor herhuisvesting moet worden ge zorgd.” Er was toen nog geen sprake van dat deze herhuisvesting buiten Waddinx veen plaats moest vinden. Release heeft de uitkomst van het gesprek schriftelijk bevestigd. Ook is het niet Release die verpleeghuis, woningruil met een andere gemeente af wijst, maar de familie Westmaas, het geen door Release ondersteund wordt. De familie Westmaas wil in Waddinx veen blijven en Release vindt dat ge rechtvaardigd.” De wethouder spreekt verder over een dossier vol met klachten. Over dat dos sier is al eerder sprake geweest. Op het verzoek van Release om te vertellen van wie al die klachten dan kwamen, is nooit ingegaan. Release weet dat enkele men sen steeds weer klachten produceren. In het artikel stelt de wethouder dat de en queue die Release met medewerking van anderen in de flat heeft gehouden, niet gehouden is op de etage waar de fa milie Westmaas woont. Dit is wel het ge val, met uitzondering van drie mensen die altijd klachten hadden over de fami lie Westmaas. Wij willen nogmaals dui delijk stellen dat de uitkomst van de en quête de overlast die de familie West maas zou geven, niet bevestigde.” In Zuidplas achter het sportpark ‘de Sniep’ komen ongeveer 2650 woningen (35 procent woningwet, 40 procent premiekoop, 20 procent premichuur en 5 procent vrije sec tor). Met dc bouw, die tot diep in de jaren negentig zou kunnen voortdu ren, kan in 1983 worden begonnen. Waddinxveen heeft dan een achter stand van ongeveer 500 woningen in de bouwproduktic, omdat niet aan sluitend aan Zuidkadc I (Oostpolder) gebouwd is kunnen worden. De onderhandelingcn tussen dc ge meente en Noorlander BV gingen er van uit dat cr geen inbreuken zouden worden toegestaan op de bestuurlijke verantwoordelijkheid van Waddinx veen. Het inbrengen van de nodige eisen en het vragen van garanties zijn daarvan ook het bewijs. In feite is de gemeente al sinds het najaar van 1978 - toen de Nota Grondverwer ving Zuidplas werd gepresenteerd bezig te trachten alle betrokken gron den in de Zuidplaspolder te verwer ven, waarbij een exploitaticovcrccn- komst met Noorlander BV uit den boze was. iiiödiic ixuiccibt uii xjoucid, (Jic nci gcvdl van het uit vijf personen bestaande gezin I Westmaas - dat eerst aan de Wilgenhorst I woonde - een voorbeeld noemt van toe- I nemend racisme en onverdraagzaam- I heid in ons land. I De aanleiding van de burenruzie, die I ook is gesignaleerd in een Surinaams te- I levisie-item, zou zijn gelegen in het feit dat een buurvrouw het speelgoedpistool- de suggestie dat binnen de reeds be- Het stichtingsbestuur van dc HSHB Waddinxveen bestaat uit: mr. G.J. Menken, drs. J. Ruiter, mevrouw C.J. A. dc Bruin-Verhcij, drs. Th.G. Blom, R. Gaykcma, Ir. J.A. Wcllcman, W. van Brccmen en namens de Woning bouwvereniging Waddinxveen J. Loef. Voorzitter van de stichting is de heer Menken, secretaris de heer Ruiter en penningmeester dc heer Van Brecmcn. Het secretariaat is ge vestigd Ph. Willcmstraat 13 te Wad dinxveen. CDA-raadslid J. A. Hielema vond de brief van Huize Souburgh aan het Wad dinxveense gemeentebestuur erg ”rück- sichtlos” gesteld en achtte het noodzake lijk in te spelen op eventuele leegstand. Graag zou hij willen zien, dat tijdens de verbouwing toch nog leegkomende plaatsen worden bezet. De heer M. Boe te (PvdA) vroeg zich af of de bejaarden wel elders willen worden geplaatst. Mevrouw H. J. Groenendijk-Bernard (CDA) voorzag problemen voor bejaar den, die in 1982/1983 vergeefs wachten op een spoedige opname in Huize Sou burgh en verstoken blijven van voldoen- .jerin de commissie op dat door bezuinigingen er bij de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas voortaan on- Overigens heeft het college twee aanwo- 8eveer 30 gezinnen niet kunnen worden nenden ontheffing van het verbod ver- geholpen en er 20 helpsters dienen af te leend. vloeien. ’«l™ A

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 7