Zeven cursussen in ’t Ketelhuis Cursus zelfred Ger. Kerk W’veen Gespannen sfeer voelbaar in de op drie plaatsen Rijdend Jeugd- Theater Lezers schrijven zaam- heid ABN-pand bijna gereed In nieuw seizoen Op 18 augustus C.P. Broer BV Weekblad-arts: Afscheid van juf Joke bij Extra leerkracht Hyperventilatie 11 Officiële opening in oktober ’t Kaboutertje Luchtfoto van eigen woonwijk bij Sj. Noteboom I WADDINXVEEN - Bij de Wad- Idinxveense fotograaf Sjaak Note- Iboom in het winkelcentrum "de I Passage" kan men voor de bijzon- Ider lage prijs van 14,75 of I f 34,50 (posterformaat) een lucht- I foto bestellen van de eigen woon- wijk. Dat kan tot en met 31 augus tus van dit jaar, want tot zolang I neemt Sjaak Noteboom deel aan de landelijke Kodak-actie "Kijk uw Wijk". 4 16 WADDINXVEEN - Volksdansen, Kleren maken de man, Pech onder weg, Yoga, Creatief, Poppen maken en Volksschilderkunst. Dat zijn de zeven cursussen die in het nieuwe seizoen, welke in september van start gaat, zullen worden gegeven in het buurtcentrum ’t Ketelhuis, aan de Bus ken Huëtlaan. r- '1 L .-tea >82 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 21 JULI 1982 CREATIEF tlWiWinnnmr. NU WAT GEBEURT ER DAN? ER GENEESMIDDE- WAT IS ER AAN TE DOEN? precies wat A 1 1 WEEKBLAD-ARTS BERNARD AERTS lichtingen en inschrijving kunt u bellen naar 01829-2551 (Wilma Bontenbal) en 01828-7907 (Ineke v. Werkhoven). ters en ouders feestelijk afscheid van Jo ke v. d. Kerk. De peuters boden haar ca deaus aan voor de zes jaar dat zij op en door zo velen gewaardeerde manier lei ding heeft gegeven aan de peuterspeel zaal. Op het feest werden de peuters ont haald op pannekoeken en ijs. dinxveen. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN - In het gemeente- maar weer werd geen mededeling ged aan van de reden van hun heengaan. Eén van onze gemeenteleden diende een bezwaarschrift in over de leer van ds. Van den Berg. De kerkeraad nam het niet eens in behandeling. Verscheidene leden van onze gemeente hebben zich, diep verontrust, aan onze kerk onttrok ken. Zij zijn naar een andere kerkge nootschap overgegaan. Anderen gaan vaak in omliggende gemeenten naar de kerkNooit is de kerkeraad serieus bezig geweest om de oorzaak van de moeilijk heden weg te nemen. Al deze zaken wer den zo veel mogelijk buiten de publika- tie gehouden. Toch is de kerkeraad het verantwoordelijke orgaan voor de predi king en voor het pastorale werk in de ge meente. J de Kerkweg-Oost in Waddinxveen. (Foto: ontwerp van het architectenbureau Stuurman BV is verrezen op de plek waar ook het voormalige pand stond. Dit pand ging in november vorig jaar tegen de vlakte. Voor deze cursussen kan vanaf dinsdag middag 17 augutus worden ingeschre ven. Ook kunnen dan in ’t Ketelhuis alle inlichtingen verstrekt worden over de cursussen, met uitzondering van de Yo- ga-cursus. Voor die cursus kunt u recht streeks de yogadocenten bellen: voor de dinsdagmiddag Wilma Bontenbal (tel. 01829-2551) en voor de dinsdsagavond Ineke v. Werkhoven (tel. 01828-7907). De Cursussen die in ’t Ketelhuis dank zij de inzet van vele vrijwilligers en het functioneren van een werkbestuur (waarvoor nog een voorzitter wordt ge zocht) kunnen worden gegeven in het seizoen 1982/1983 zijn: VOLKSDANSEN Op woensdagavond (start 1 september) van 19.00-20.30 uur volksdansen voor de jongeren, van 20.30-22.30 uur voor de volwassenen. Op vrijdagmorgen (start 3 september van 9.30-11.30 uur voor vol wassenen. Op het programma staan dansen uit: Joegoslavië, Roemenië, Griekenland en Israël. Er zijn eenvoudige en moeilijke dansen. Aan het bgin van het nieuwe sei zoen wordt er veel uitgelegd, zowel be ginners als gevorderden kunnen in één van de groepen samen volksdansen. Een paar maal per jaar worden er dansdagen gehouden. Op zo’n dansdag komt een specialist(e) dansen leren uit een be paald land. Al deze groepen staan onder leiding van Hans Wortman. Voor meer informatie kunt u bellen 4982. De kosten zijn voor jongeren 2,25 per keer, voor volwasse nen 3,- per keer. De betalingen wor den in termijnen gedaan. christelijke kleuterschool Woelwater aan de Peter Zuidlaan, maar alles met de peuters van de peuterschool ’t Kabou- doorzichtig. Daarbij komt dan nog de temperatuur van het water en de ”verrassing”voor het kind is compleet. Op de lage tempera- van een dreigend onheil, want dat is wat je voelt bij een aan val van hyperventilatie. Het is geen inleiding tot een hartin farct. Hyperventilatie betekent ook niet dat je doodgaat. VOLKSSCHILDERKUNST Na de cursus poppenmaken is er een kortlopende cursus Volksschilderkunst. Deze cursus is ook op de dinsdagmorgen lijk overdekt zwembad ”de Sniep” start van9.30-11.OOuurin’t Ketelhuis. De da- eind september/begin oktober een cur sus zelfradzaamheid voor kinderen. De cursusduur is vier weken. In deze vier weken worden lessen van een half uur gegeven. De toelating is minimaal het zwemdiploma A. Aan de kassa van het zwembad kan men terecht voor informa tie en aanmelding. De voor Waddinxveen unieke cursus zel fredzaamheid voor kinderen heeft als doel, kinderen het vermogen de vaardig heid bij te brengen om zichzelf uit het water te kunnen redden. Het is in de loop der jaren steeds duidelijker gewor den dat het diploma A niet toereikend genoeg is, als het gaat om zichzelf te kun nen redden. De kinderen leren zwemmen in helder blauw water en in badkleding (ideale omstandigheden). Tijdens het diploma- zwemmen dragen de kinderen zomerkle ding. De omstandigheden waarin en kind onverwacht te water raakt zijn ech ter vaak totaal anders dan in het zwem bad. Het klimaat in Nederland draagt er ders nog een praatje maken met Joke. Zij verlaat onze gemeente om zich met haar gezin in N.-Brabant te vestigen. en geactiveerd. Sindsdien is zelfs de grens van het toelaatbare overschreden. Al in april 1978 leidde dat tot het uittre den van vier ouderlingen in de wijk van de Ontmoetingskerk. In een berichtje daarover in het kerkblad ’’Ontmoeting” werd de werkelijke reden niet vermeld. Ook in de andere wijk bleven moeilijk heden niet uit. Daar zijn inmiddels drie ouderlingen uit de wijkraad verdwenen. KLEREN MAKEN DE MAN Epn nieuwe cursus bedoeld voor man nen is Kleren maken de man. Op maan dagavond in De Pionier aan de Tollen slaan. Deze cursus duurt 10 weken. Op een speelse en creatieve manier wordt een programma aangeboden waarin de volgende dingen worden geleerd: kno pen aanzetten, zomen, patroon knippen, leren werken met een naaimachine en aan het eind van de cursus zelf een jasje maken. De cursus kost 50,- en start in januari 1983 indien er voldoende deelnemers zijn. Over deze cursus komt begin de cember nog uitvoerig bericht. Vanaf 17 augustus kan men al inschrijven voor de ze cursus. tertje. De foto liet juf Joke zien temid den van haar peuters tijdens haar af scheidsfeest. Woensdag voor een week namen de peu- tuur van het water na wordenal deze fa cetten tijdens de cursus aangeleerd. De kinderen zullen leren in zware winterkle- ding boven water te blijven en de kant te bereiken. Tevens zullen zij leren om zich onder water in het donker te oriënteren. Dit alles is uiteraard geen garantie dat uw kind totaal veilig is in het waterrijke Tijdens het koffiedrinken konden de ou- Nederland,, maar draagt hiertoe wel ders nog een praatje maken met Joke, voor een belangrijk deel bij. WADDINXVEEN - Op initiatief van het buurtcentrum ’t Ketelhuis komt op woensdag 18 augustus "Het Rijdend Jeugdtheater” naar Waddinxveen voor voorstellingen in de Bomenwijk (bij De Paddes toel, Lijsterbesstraat, 10.30 uur), in Waddinxveen-Noord (bij ’t Ketel huis, Busken Huëtlaan, 13.30 uur) en in de St. Victorwijk (bij wijkge- bouw Zuid, St. Victorstraat, 16.00 uur). Het rijdend Jeugdtheater is een om gebouwde touringcar compleet met 1 podium, licht, decors en een toilet. In het mobiele theater kunnen 80 kinderen. Op de drie plaatsen in Waddinxveen wordt woensdag 18 auguustus een gevarieerd program ma van één uur geboden. In de pau ze kunnen de kinderen naar harte lust tekenen op een bord van 20 me ter, welke in de bus is aangebracht. De kosten van het programma, dat is afgestemd op kinderen tot onge veer 12 jaar, bedragen één rijks- daalder. Al geruime tijd is er in de gemeente van onze Gereformeerde Kerk van Wad dinxveen een gespannen sfeer voelbaar. Wellicht merkte u er ook iets van. Waar komt die onrust vandaan? De oorzaak ligt in de grote verschillen van theologische opvatting. Deze ver schillen waren al langer sluimerend aan wezig. Met de komst van ds. P. van den Berg in 1977 zijn ze sterk geaccentueerd Juf Joke temidden van haar peuters. (Foto: Archief Weekblad voor Wad- werkers/sters half september de nood- vestiging op het terrein van het voorma lige notarishuis aan de andere kant van de Kerkweg-Oost zullen verruilen voor het nieuwe bankgebouw, dat naar een WADDINXVEEN - De minister van Onderwijs en Wetenschappen heeft toe stemming verleend dat voor het cursu sjaar 1982/1983 aan de openbare Theo Thijssenschool aan de Kerkweg-Oost voor gewoon lager onderwijs een extra leerkracht werkzaam is. WADDINXVEEN/GOUDA - Bij C. P.Broer Onroerend Goed BV, Wad dinxveen, zijn uitgetreden als directeur B. F. Boonstoppel sr. te Waddinxveen en E. G. Broer-Aumayer te Waddinx veen. .Benoemd tot directeur zijn A. Broer te Waddinxveen en B. F. Boon stoppel jr. te Waddinxveen. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Boor Midden-Holland. In juni 1980 vormde een tijdelijke werk groep van mensen, die de kerkeraad op zijn verantwoordelijkheid wilde wijzen. In dezelfde maand richtte de werkgroep zich in een brief tot deTcerkeraad. die daarin werd gewezen op zijn taak toe te zien op de verkondiging zoals ds. Van den Berg die brengt. Ook werd gevraagd wat de kerkeraad zelf denkt van de ge loofswaarheden, die het hart van het evangelie raken. Genoemd werden o.a. ”de verzoening”, waarop ds. Van den Berg een visie heeft, die in strijd is met het geloofsbelijden van onze kerken; "de maagdelijke ge boorte". waarvan ds. Van den Bergniet- gelooft, dat hij in letterlijke zin heeft plaats gehad; ”de Godheid van Chris tus”, die ds. Van den Berg ter diskussie stelt. Dit zijn toch zaken, waarover Gods Woord ons duidelijk onderwijst”, waar op het Christelijk geloof is gefundeerd en waarvan onze gereformeerde kerken getuigen. Het lukte de werkgroep niet, de kerke raad tot een duidelijke uitspraak te krij gen. Dat is erg jammer. Het gaat immers niet om kleinigheden of om nuancever schillen. Leest u in dit verband eens 2 Cor. 11 4 en Gal. 1 6-9. Ook heeft de werkgroep in de brief van juni 1980 de kerkeraad er op gewezen, dat de gemeente recht heeft op méér, duidelijke en openhartige informatie. Aan deze informatie mankeert erg veel. Zelfs veel ambtsdragers weten nog niet, wat er aan de hand is! U bent lid van onze kerkelijke gemeente en hebt er recht op te weten wat er omgaat. De kerkeraad vroeg ds. Welbedacht van Hazerswoude als bemiddelaar. Na een tweetal gesprekken kwam de kerkeraad met het voorstel, samen een ’’open brief” aan de gemeente te sturen. In het eerste ontwerp van de kerkeraad stond, dat ds. Van den Berg "tot een visie is ge komen, die afwijkt van wat in onze ker ken tot de wezenlijke inhoud van het christelijk geloof gerekend wordt”. Pre cies de kern, zult u zeggen. Inderdaad. Onze synode heeft daarover in 1976 een uitspraak gedaan (kwestie Wiersinga): "Men kan niet van een toelaatbaar ver schil in geloofsbeleving blijven spreken, wanneer een wezenlijk bestanddeel van het christelijke geloof verzwegen of weersproken wordt”. En de synode ver wacht van alle kerkeraden, dat zij daar tegen in gaan. Het was niet mogelijk met de kerkeraad over de inhoud van de open brief tot overeenstemming te komen. Later liét de kerkeraad weten, dat hij geen open brief meer wilde. Gelijktijdig werd de werkgroep als gesprekspartner aan de kant geschoven. Ook werd ds. Welbe dacht als bemiddelaar aan de dijk gezet. De zaak kan daarmee natuurlijk niet de wereld uit zijn! Want, en dat weet u ook, je hebt de kerk steeds nodig, ’t Begint al bij de doop, de verbondssluiting met God. De catechisatie, waar onze kinde ren op weg geholpen worden naar zelf standig geloven. De openbare belijde nis, waar je uitspreekt datje gelooft in de Here Jezus Christus als je verlosser en zaligmaker. Het heilig avondmaal, méér dan "een maaltijd”: De volkomen ver zoening van al je zonden door het li chaam en bloed van Christus. Onze predikanten en overige ambtsdra gers moeten het hart van het evangelie volmondig onderschrijven èn verkondi gen. Als dat niet het geval is, kun je dan geestelijke bijstand en pastorale zorg verwachten bij opname in het zieken huis, operatie of aan je sterfbed? Gaat het ons om de persoon van ds. Van den Berg, of hebben wij iets tegen zijn gezin? Natuurlijk niet! Het gaat om de prediking van het evangelie, en niets an ders. Onze bezwaren kent u in grote trekken. U weet nu, dat wij lang en vaak bij de kerkeraad aanklopten. Zonder resul taat. Wij drammen niet als lastige op roerkraaiers en we zijn zeker niet onver draagzaam. Wij wijzen alleen de kerke raad op zijn verantwoordelijkheid voor de goede inhoud van prediking en pasto raal werk. Waarom deze open brief? In de eerste plaats, omdat u moet weten wat er ge beurt. Maar ook om u gelegenheid te ge ven uw eigen verantwoordelijkheid in onze kerk waar te maken. Hoe? De le den van de werkgroep zijn bereid u alle hulp en informatie te geven. Wij wensen u veel zegen toe. De "tijdelijke werkgroep”, JOH. VAN DEN BERG. J. B. VAN DEN BERG-BONHOF, A. VAN DIJK-SCHADEE, D. LUB, U. VAN MASTRIGT, N. VAN MASTRIGT- RIP, H. MEIDERWIJK, A. VAN NOORT, A. J. SENNEKER-BOERE- FIJN, J. TANIS, F. M. VAN TOL, G. J. VERHAGEN, P. VERWOERD, P. VAN DER VLOED, M. J. J. VAN DER VLOED-HEEMSKERK. ta van deze cursus zijn: 2, 9, 16 en 23 no vember. Kosten van deze cursus slechts 25,- (voldoen bij inschrijving). Zowel de cur sus poppenmaken als de cursus Volks schilderkunst worden verzorgd door Ire ne Brands, die al vele cursussen heeft ge geven in Waddinxveen en ook daar bui ten. Creatief voor volwassenen start weer op 2 september. Voor het 4e jaar gaat dan in 't Ketelhuis creatief voor volwassenen van start. Deze activiteit vindt plaats op de donderdagavond van 20.30 tot 22.30 uur. In het verleden is gebleken dat deze acti viteit altijd bijzonder gezellig is en dat qua aantal deelnemers de laatste plaats bezet is. Het aantal deelnemers wordt echter beperkt gehouden tot 20 deelne mers. Het programma voor creatief ziet er als volgt uit: Pop maken, patch work, bloemen (zijdepapieren nylon), boetse ren, suprise maken, poppenkastpop met modelpoeder, dompelkaarsen, kerst stukjes, lapjes weven, schraptechniek, volkschilderen, macramé, stofbatikken, collage van natuurproducten, marionet ten vogel. Met creatief volwassenen wordt op de eerste plaats beoogd om gezellig bezig te zijn. Indien de deelnemers een onder deel van het programma graag ingewis seld zien voor een ander dan is dat zon der meer mogelijk. De leidster, Irene Brands, neemt bij haar activiteiten de smaak van de deelnemers als leidraad. Geinteresseerden die mee willen doen met deze creatieve avonden kunnen zich opgeven bij ’t Ketelhuis. De kosten zijn 25,-inschrijfgeld en 52,-t/m decem ber 1982. Dit komt neer op 5,50 per week (incl. materiaal). De nieuwe vestiging van de Algemene Bank Nederland (ABN) aan Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). PECH ONDERWEG Een nieuwe cursus op de zaterdagmor gen voor a-technische mensen die niets weten van hun eigen auto. Voorwaarde om aan de cursus mee te doen is dat iede re cursist z’n eigen auto moet kunnen meenemen. De cursus begint op zaterdagmorgen 19 september en de volgende ochtenden zijn: 3,17 en 31 oktober, ’s morgens van 10.00 tot 12.00uur. De kostenzijn/30,- voor deze 4 ochtenden. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: wiel wisse len, onderhoud, ontsteking, werken met startkabels, kleine reparaties aan de ver lichting. Er wordt ook rekening gehou den met de wensen van de cursisten. De cursus heeft een theoretisch en een prak tisch gedeelte. YOGA Op dinsdagmiddag en dinsdagavond wordt er Yoga gegeven in De Pionier aan de Tollenslaan. Deze cursussen worden gegeven door Wilma Bontenbal (dins dagmiddag) en Ineke v. Werkhoven. Dinsdagmiddag van 13.45-14.45 en 15.00-16.00 uur. Dinsdagavond van 19.00-20.00 en 20.15-21.15 uur. Voor in- POPPEN MAKEN Op dinsdagmorgen 7 september start de cursus poppen maken. Dit is een kortlo pende cursus van 6 weken. Deze cursus is op dinsdagmorgen van 9.30 tot 11.00 uur op de volgende data: 7, 14, 21, 28 september en 5 en 12 oktober. Op deze ochtenden wordt er een pop ge maakt. Geen doodgewone lapjespop, maar een met zelf gemaakt (Van Das klei) hoofdje en ledematen. Zo komen de deelnemers na enkele weken in het bezit van een prachtige pop, waarvoor men in de winkel al gauw een paar hon derd gulden moet neertellen. Kosten van de gehele cursus 35,- (voldoen bij inschrijving). WADDINXVEEN - Eén van de foto’s op de voorpagina van het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week woensdag had niets te maken met de ver- toe bij dat de kinderen ongeveer 9 maan- trekkende kleuters van de protestants- den per jaar gekleed gaan in een lange broek, jas en laarzen. Het water waar een kind invalt is altijd donker, dus on- Rust is de beste remedie. In deze situatie echter is rust zo moeilijk te vinden. Maar als men zich bewust is van het feit dat een aanval van hyperventi latie geen nadelige gevolgen heeft en dat deze vanzelf zal eindigen, moet het wat eenvou diger zijn om die rust te krij gen. Er bestaan ontspannings- technieken en ademhalingsoe feningen. En ook kalmerende middelen. Samen met de dokter moet overlegd worden wat in een bepaald geval, al is het maar tijdelijk, het beste is. ALS ZO’N AANVAL TOCH KOMT? Dan is het nog niet te laat. Men kan de aanval de baas worden. Het beste is de uitadem ings- lucht weer in te ademen zodat er niet teveel koolzuur verloren gaat. Dat kan met een plastic zakje. Men ademt daarin uit en vervolgens ademt men die zelf de lucht weer in. Daarbij hoeft men niet bang te zijn voor te kort aan zuurstof. Omdat nu de uitademingslucht weer inge ademd wordt, raakt men in ieder geval geen koolzuur meer kwijt. Het lichaam maakt vol doende koolzuur in vrij korte tijd zodat het evenwicht zich weer kan herstellen. Als de zuurgraad van het lichaam weer op peil is, verdwijnt dat onbe stemde, dat angstige gevoel vanzelf. WAT KAN DOEN? Het is zaak zich bewust te worden van de problemen. Dat kan o.a. door zich steeds te re aliseren dat het onschuldig is als dat gevoel opkomt. Dat het vanzelf overgaat. Erover praten met de dokter en/of met fami lie kan ook helpen. Zeker wan neer de oorzaak van uw span ningen in de familie terug te vinden is. Zoals we allemaal weten, komt de ingeademde lucht in onze longen. Deze lucht wordt met de regelmaat van de klok ver verst. Dat luchtverversen noe men we ventileren. Als wc ons goed voelen is die ventilatie precies in evenwicht met de behoefte van het lichaam. Maar zoals bij alles waar ‘te’ voor staat, is het ook bij te overma tige ventilatie niet in orde. Er ontstaat hyperventilatie.'’ Nor maal raken we met de uitade mingslucht koolzuur kwijt. Dat is nodig want anders zou de zuurgraad van ons lichaam te veel oplopen. Bij hyperventila tie raken we juist teveel kool zuur kwijt. De zuurgraad loopt niet op maar gaat juist naar be neden. Het lichaam krijgt te kort aan zuur waardoor er ver anderingen optreden. Net of er iets aan de hand is. Er moet een nieuw evenwicht gevonden worden dat zich echter alleen maar door rust, door niets doen, kan herstellen. Maar het gevoel is zo alarmerend dat men juist zo snel mogelijk wil proberen er wat aan te doen. Dat leidt er dan toe dat we te veel doen, namelijk teveel zuchten en te veel ademen. Met een averechts effect. WADDINXVEEN - De nieuwe vesti ging van de Algemene Bank Nederland (ABN) aan de Kerkweg-Oost zal begin oktober officieel in gebruik worden ge nomen. Het ligt in de bedoeling dat di recteur W. Oosterom sr.en zijn mede MEN VERDER Tegenwoordig beschikt uw huisarts over schriftelijke voor lichtingsmateriaal voor een he leboel andere ziektes. Het zijn patiënteninfo’s van Artsenservi ce. U kunt er gerust naar vra gen. Ze zijn er voor. En ze ver duidelijken u precies wat u mankeert. ZIJN LEN? De geneesmiddelen die bij hy perventilatie gebruikt worden zijn kalmerende middelen. De dokter zal ze voorschrijven als men zelf de spanningen niet goed de baas kan. Men moet ze beschouwen als hulpmiddelen van tijdelijke aard. De oplos sing van hyperventilatie ligt bij de patiënt zelf. Met enig geduld en vooral zelfvertrouwen kan men hyperventilatie de baas worden. ANDERE ZIEKTES In het kader van deze unieke cam- I pagne werd vanaf een hoogte van 1200 voet ook gefotografeerd bo- I ven Waddinxveen. Landelijk ge- I zien zijn' er meer dan 3.000 ver- I schillende opnamen gemaakt van I steden en dorpen in ons land. Deze I mammoet-opdracht - het bedrijf I dat is gespecialiseerd in het maken I van luchtfoto’s noemde deze op- I dracht de grootste die ooit in Ne- I derland is uitgevoerd - is in de af- I gelopen maanden uitgevoerd. I Dat wil echter niet zeggen dat er look zoveel tijd werkelijk kon wor- den benut, aangezien de atmosfeer boven ons land maar gemiddeld vier tot vijf dagen per jaar helder, en ca. veertig dagen f nog net voldoende helder is, om het maken van goede luchtfoto’s mogelijk te maken. Er moest dus met een zeer krap tijdschema wor- den gewerkt. Bovendien werd met speciale camera’s en zeer gevoeli- I ge luchtfotofilm gewerkt. |Met "Kijk uw Wijk" is het pu bliek in de gelegenheid om, dank E zij een speciale aanbieding, een groot formaat luchtfoto te bestel len waarop de eigen woonwijk voorkomt. Als pikante bijzonder heid deelt men nog mede dat alle opnamen zorgvuldig door de gene rale staf zijn "gescreend” alvorens ze in de actie "Kijk uw Wijk” mochten worden opgenomen. De actie gaat uit van de Neder landse fotohandel. Hoewel het on- I waarschijnlijk is dat een luchtfoto ooit nog voor een dergelijke lage prijs 14.75 of 34.50 voor het posterformaat) zal worden aange boden. wordt verwacht dat de ac- I tie een stimulans zal zijn voor de I luchtfotografie. Want uiteraard is het onmogelijk om met een derge lijke actie elk van de naarschatting drie miljoen verschillende objec ten in Nederland op de gevoelige plaat vast te leggen. WADDINXVEEN - Wat zijn de verschijnselen van hyperven tilatie? Hyperventilatie kan een gevarieerd patroon van klach ten geven. Iedereen die wel eens een aanval heeft gehad zal aan onderstaand overzicht nog wel iets kunnen toevoegen. We kunnen situaties onder scheiden waarin iemand plotse ling een heel heftige aanval krijgt. Maar er zijn ook mensen die steeds maar tegen zo’n aan val zitten te hikken zonder dat het tot een ‘explosie’ komt. Men heeft last van algehele on lustgevoelens. Een gevoel van niet lekker zijn. Dat openbaart zich als een vervelend gevoel op de borst dat soms als pijn wordt ervaren. Het kloppen van het hart wordt voelbaar. Het hart kan sneller gaan tik ken en overslaan. Men gaat zweten, heeft een onbestemd gevoel, beschrijft het dan als een gevoel van bang zijn flauw te vallen. De angst kan op de voorgrond staan. Door het snel le stromen van het bloed gaan de oren suizen en het hoofd bonken. Men krijgt een wee ge voel in de maag. Al gauw kun nen prikkelingen in handen en voeten ontstaan. Ook om de mond, die vaak droog is, ont staan prikkelingen. Men is dui zelig, draaierig en men heeft de neiging misselijk te zijn. Soms ziet men sterretjes voor de o- gen. En het is allemaal begon nen met het gevoel geen lucht te kunnen krijgen, waarna men steeds sneller is gaan hijgen. WAT IS DE OORZAAK VAN HYPERVENTILATIE? De oorzaak is onbekend. Het heeft te maken met spanningen waaronder wij leven. Er is geen duidelijke lichamelijke oorzaak voor. Maar om de een of ande re reden verliest men de con trole over de ademhaling. Men gaat voor niets te snel adem halen. IS HET ERNSTIG? Hoewel de artsen niet kunnen aangeven wat de oorzaak van hyperventilatie is, is wel dui delijk wat er gebeurt en hoe de klachten ontstaan. Eén ding staat als een paal boven water: hyperventilatie is niet gevaar lijk. Het gaat vanzelf over en er is niemand die zijn hele leven lang blijft hyperventileren. We kunnen ook zeggen wat het niet is. Het is geen voorbode I K. jj

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 9