Twintig jaar Waddinxveense VUURZEEEN 1961-1981 Landschap van ’t Weegje VAKANTIE- RECEPT Naambordjes bedrijven Qouwe hm brandweergeschiedenis vertelt eigen historie Een boekenbon? Alphenaar over’t Weegje Het dagrecreatiegebied. visserspa- radijs en aantrekkelijk voglweide- terrein ’t Weegje in Waddinxveen- Zuid wordt veel bezocht. De Wad- dinxveners kennen het allemaal en soms wordt er in de streek ook wel eens enthousiast over geschreven. Dat heeft Ook drs. Herman Engel berts uit Alphen aan den Rijn ged aan in de rubriek ”Uit-geleide” in het Dagblad van Rijn en Gouwe.' Zijn conclusie na een bezoek aan t Weegje: Dit landschap vertelt zijn eigen historie. Dan hoort u het ook eens van een ander. RESERVEER NU EEN A. M. Zwamborn over ’’zijn” brandweer a ■K' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 28 JULI 19X2 L 1 5 a o a 0 s 0 0 0 S 0 8 S 9 S a a a a a a i a a a a B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B B a B B GRAAG GEGEVEN! Lfcout Oud-commandant WADDINXVEEN Op het moment dat ik op 1 juli 1960 bij de Waddinxveense vrijwillige brandweer kwam waren er nog drie groepen: ploeg I ‘bij de brug’, ploeg II ‘het oude dorp’ enploeg III de Wilhelminakade’. De ploegen beschikten over resp. de Dodge autospuit 1952, de Magirus 1927 en een Magirus motor- spuitje op een met fietswielen uitgerust onderstel. Op dinsdagmiddag 20 april j.l. werden het fabriekspand en de showroom van Van Wijk Meubelen aan de Wilhel minakade door en felle vuurzee volledig verwoest. (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). WADDINXVEEN ’t Weegje lijkt op het eerste gezicht geen im- I posant natuurgebied. Velen die regelmatig met de trein reizen zullen het plasje met zijn omringende bosschages wel een§ hebben I gezien als ze van Gouda richting Alphen, Den Haag of Rotterdam gingen. Even ten westen van Gouda aan de noordzijde van de spoorlijn. Toch heeft dit gebiedje een aanzienlijke natuurweten schappelijke waarde. OEFENINGEN OPLEIDINGEN Dorpstraat/Kerkweg, Zuidelijke Dwarsweg, STALLING Bredeweg, Jan Dorrekenskade, het Waddinxveense natuurgebied 't Weegje. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen! Sjaak van ^oteboom). I In 1972 werd de eerste duikploeg na veel studie en oefening een operatio- 1 SJASL1K VAN LAMSVLEES kan Hollands lamsvlees zijn verrassende lekkere gerechten te maken. WADDINXVEEN - De grotere bran den tijdens het bewind van oud-bran- dweercommandant A. M. Zwamborn in dejaren 1961-1980. 1961 30 november Spuiterij Henegouwerweg. 1962 23 oktober Hooitas f 75.000,-. 1963 19 februari Sliedrecht Zuidkade. 23 februari Bruwa Moordrecht. 6 juni Mulder Henegouwerweg. 8 juni Slooten Zuidkade, 350.000,-. 1964 17 februari Verffabriek Wilhelminakade. 15 maart Hooitas Noordeinde, 290.000,-. 1965 20 oktober B fabriek Kempkes, Kerkweg-west, 250.000.-. 1966 15 juni Glasfabriek Smit, 165.000,-. 1967 20 november Bijkeuken boerderij Piasweg, 8.000,-. 1968 19 april Bouwloods Groenswaard. 14 november Woonwagens f 58.500,-. 1969 6 april Ketelhuis Zwarteweg. 3 juni Groothandel te Gouda. 19 juli Hooiberg 2e Bloksweg 128.000,- 1970 9 december Fabriek Verheul Gouda (niet in bedrag opgenomen), 50.000.-. 'Kleine uitjes [Versgemalen peper. door nog dieper gelegen der. Tussen Waddinxveen en Rotterdam ligt langs de Gouwe en de Hollandse I.Jssel een strook niet afgeveend land [Lamsvlees biedt ook een royale keus, Er is heerlijk lamsbout al dan niet met been en er is lamsschouder en natuurlijk de heerlijke lamscoteletjes. Een fijn gekruide lamsrollade is even- teens niet te versmaden. Uitgangspunt van het systeem is in dit geval de verwijzing via de ANWB- borden naar de industriegebieden Noord en Zuid, waarna ter plaatse nadere verwijzingen naar meewerken de bedrijven worden geplaatst. Ande re verwijzingsbordjes zullen uit het oogpunt van verkeersveiligheid en het uiterlijk van de gemeente niet wor den toegestaan. Het “Industrieel Contact Waddinx veen” is door de gemeente de ver plichting opgelegd om aanwezige ver- wijzingsborden van leden te verwij deren; niet-leden zullen door de ge meente terzake worden aangeschre ven. Bij het ingebreke blijven zullen nog aanwezige borden van gemeente wege worden verwijderd. ‘Een lekkere suggestie voor in uw vakan tie of gewoon als u eens zin heeft in iets anders dan anders. Laat het vlees snel dichtschroeien boven de houtskoolgloed. Strooi pas daarrta zout en peper erover. Geef er eventueel gekookte rijst bij en jonge groene uitjes. |Voor inlichtingen kunt u bellen: recep tendienst: 070-26.23.11. in het nieuwe Gouwe Inn-complex te Gouda. Bel 01829 4991 of schrijf naar Gouwe Inn, postbus 75, 2810 AB Reeuwijk en vraag een inschrijf formulier aan. WADDINXVEEN Op een zevental plaatsen in Waddinxveen zal het (vracht)verkeer de weg gewezen wor den naar met naam genoemde be drijven. Hiervoor heeft de Waddinx veense ondernemerskring Industrieel Contact Waddinxveen (ICW) toe stemming gekregen van B. en W. De Modulex-naambordjes komen te staan op de punten 1. Kanaaldijk/ Apollolaan; 2. Apollolaan/Mercurius-, weg; 3. Kanaaldijk/Zuidclijke Dwars weg; 4. Zuidelijke Dwarsweg/Zuidka- de; 5. Noordkade/Willem de Zwijger- laan; 6. Noordkade/Staringlaan; 7. Willem de Zwijgerlaan/Noordkade. Ook niet-ledcn van het Industrieel Contact Waddinxveen kunnen van het nieuwe systeem gebruik maken. Daartoe kan men zich aanmelden bij B.V. Modulex Nederland, Hoofddorp (tel. 02503-14441), waarna in over leg met de gemeente en het Indus trieel Contact Waddinxveen één en ander wordt verwezenlijkt. jSnijd het vlees in dobbelstenen, strooi loregano of tijm erover en giet de olijfolie .erop. Laat het vlees zo een half uur staan en roer het zo nu en dan eens goed om. ■teek bijtijds uw houtskoolgrill aan en re ken op een half uur voordat het vuur gloeit en de vereiste hitte is bereikt. Het tuur mag niet meer vlammen. Rijg de dobbelstenen vlees aan de roosterpen- nen, desgewenstafgewisseld met kleine uitjes en tomaatjes. Voor 4 personen: 1 Kg. lamsbout 3 afgestreken theelepels oregano major kan, tijm 4 Eetlepels olijfolie pOO Gram kleine tomaatjes Jonge, groene uitjes reeds wedstrijden in de 10 gemeenten gehouden. Door de toenemende technische mo gelijkheden, zowel op het gebied van de oorzaken van branden als van mid delen om die branden te bestrijden, werd het mede door de groei van de gemeente mogelijk deze groei zo goed mogclijk op te vangen. Begonnen werd met de opleidingen brandwacht 2c klas en pompbedie- ners, al spoedig gevolgd door de cur sus perslucht. Tegenwoordig vinden we het heel ge woon dat naast deze cursussen meer dere leden diploma’s bezitten van brandwacht le klas, hoofdbrand wacht, onderbrandmeester, duiker, vervoer gevaarlijke stoffen, terwijl binnnenkort de eerste diploma’s van WADDINXVEEN - Op 1 januari 1981 nam de directeur van de ge meentelijke dienst Openbare Wer ken en -Bedrijven, A. M. Zwam born, afscheid als commandant van de vrijwillige brandweer in Wad dinxveen. Hij werd later in het jaar opgevolgd door de heer P. Baan. De heer Zwamborn kwam bij de Waddinxveense spuitgasten op 1 juli 1960. Hij zat ruim 20 jaar bij de brandweer, waarvan de laatste 18 jaar als commandant. Als hij aan kijkt tegen de laatste 20 jaar vrijwil lige brandweer in Waddinxveen en wat hij zoal beleefde beschreef hij in het jaarverslag over 1980. Bijgaand zijn impressie van een recent stukje geschiedenis. 1971 13 april Schoolgebouw Oranjelaan 205.500,- 1972 5 januari Garagebedrijf 29.500,-. 1973 Ifiseptember Móthok speelgoedfabriek Zuidkade,' f 392.750,-. 1974 9 april Manege Piasweg. 8 augustus Mothok meubelfabriek Zuidkade. 7 november Woonhuis Peuleyen, f 486.250,-. 1975 5 september Meubelfabriek Kromme Esse. 10 juni Meubelfabriek Brugweg 358.000,- 1976 14 mei Meubel- en glasfabriek Mercuriusweg. 12 december Loods veilingterrein 4.325.000,-. 1977 30 augustus Hal flatgebouw Vondelwijk, 95.000,-. 1978 28 februari Bouwkeet aquaduct Henegouwerweg 65.000,-. 1979 7 januari Winkelpand Dorpstraat. 27 februari Rijwielherstelplaats Brugweg. 26 juni Verfspuitbedrijf Mercuriusweg. 7 juli Bouwkeet Zuidkade 1, f 735.000,-. 1980 21 februari Hooiberg Noordeinde 3 september Orgelfabriek Staringlaan. 1.709.000, - van enkele honderden meters breed. Bewust heeft men in vroeger dagen weinig van deze grond in de turf- kachels laten verdwijnen, dit om de djjken wat ruggesteun te geven. We rijden verder en gaan net voorbij het bruggetje over de kleine sluis rechtdoor. Voordat we de spoorlijn onderdoorgaan valt rechts het kronkelende riviertje op. Dit is een restant van het oude veenriviertje dat de Gouwe eens was. Het ontsprong tussen Alphen en Boskoop en ontwa terde op natuurlijke wijze de hoogge legen uitgestrekte veenmoerassen. Net voorbij de spoorlijn bevindt zich rechts een parkeerplaats. Er zijn zelfs speciale hekken neergezet om fietsen tegen te plaatsen. Het is dan ook raadzaam hier uw vervoermiddel neer te zetten: de kleinschaligheid van ‘t Weegje noodt meer tot lopen. Van dit parkeerterrein af is een mooie rondwandeling te maken van twee en een halve kilometer. Van de parkeer plaats gaan we rechtsaf. De Oude Gouwe is hier gedempt. Het is een leuke puzzel om van het landschap uit te ontdekken waar hij vroeger heeft gestroomd. Al spoedig komen we in een buurtschap. Is dit een over blijfsel van het dotp Broekhuizen en Thuil. dat op oude topografische kaarten nog vermeld staat? Even voorbij de huisjes gaan we links een fietspad op en al gauw gaan we bij een T-kruising naar rechts. Juist bij deze driesprong staat een es. Een Aan oefeningen en wedstrijden wordt veel aandacht besteed. Enkele hoogte punten van wedstrijden waren, zon der daarmee te kort te willen doen aan de overige, vaak ook met goed re sultaat gespeelde wedstrijden, 24 sep tember 1966 Nieuwerkerk a/d IJssel, alle te verdienen prijzen, bevelvoer der de heer H.J. de Wilde. 7 septem ber 1974 Reeuwijk, le prijs, bevel voerder de heer P. Baan. 16 oktober 1976 Bodegraven, hoge druk, le prijs, bevelvoerder de heer G. Huizer. Daarnaast werd meerdere malen een 2e en 3e plaats ingenomen en werden prijzen voor ordonnans en perslucht gewonnen. de cursus technisch hulpverlener zul len worden uitgereikt. Daarnaast zijn nog enkele leden in het bezit van het voor de brandweer belangrijke diplo ma EHBO. Dat opleiding en training noodzake lijk was, bleek duidelijk bij de afle vering van de nieuwe DAF-autospuit 1962, welke naast het normale lage druk gedeelte was uitgerust met 2 slangen hoge druk, bedoeld voor nevel- of mistblussing. Deze nieuwe blusmethode maakte o.a. gebruik van perslucht-toestellen noodzakelijk en zou thans niet meer weg te denken zijn. De ploeg Wilhelminakade werd mede door beter bereikbaarheid voor het grotere materiaal als zodanig opgehe ven, waarbij een belangrijke ‘specia list’ in mothokbranden E.L. Rijnbeek gelukkig lid van het korps bleef. Ploeg II werd geheel samengevoegd met ploeg I zodat er in feite, mede door de gezamenlijke opleidingen en gelijke alarmering d.m.v. PTT-brand- wekkers slechts één groteploeg over bleef. Daarvoor ontstond nog even kritisch moment voor ons koqts toen alle le den van ploeg II de dag na de grote brand op 30 november 1961 bij Glas beek aan de Henegouwerweg ontslag wilden nemen, omdat de Goudse brandweer wel mocht meeblussen en zij met de Magirus niet. Gelukkig werd dit voornemen niet uitgevoerd. In de bladloze bomen laten de vogels zich go.ed observeren en dat is mooi meegenomen als je de reigers gaat be kijken. Zij zullen deze maand wel weer in de kolonie terugkeren en ge ven dan hun steeds weer boeiende voordracht van neerdalen en opstij gen met trage vleugelslag. Om bij ‘t Weegje te komen verlaten we Gouda via de Rotterdamseweg. Net over de brug bij de Juüanasluizen gaan we rechtsaf een B-weg op, de Nieuwe Broekweg. Hier blijven we even staan om het landschap te laten vertellen hoe ingrijpend de rol van het water is. Maar liefst vier verschillende water- niveaus liggen hier op korte afstand van elkaar. Achter ons de sluizen om de schepen te schutten naar zeeni veau. Rechts de nieuwe Gouwe: boe- wat lager gele gen niet uitgeveende polder met brede sloten en vaarten. Achter deze t en daar- Zuidplaspol- nele eenheid en is sindsdien reeds vele malen met succes in actie geko men. Op 27 februari 1962 werd af scheid genomen van de vorige com mandant H. Schutte en op 5 maart 1970 na 33 jaar brandweerdienst van ondercommandant Versloot. Inmid dels vond op 20 december 1980 af scheid plaats van de opvolgers van deze brandweermannen, n.l. van ondergetekende als commendant en van M. de Bas en H.J. de Wilde (na resp. 22 en 33 jaar) als ondercom- mandanten. Aan dit drietal werd op die dag door het gemeentebestuur een afscheidsreceptie in de raadszaal van het gemeentehuis aangeboden. Door de brandweervereniging ‘Jan van der Heiden’ werd ‘s avonds eep uitstekend georganiseerd feestavond in ‘eigen huis’ (het instructielokaal): aangeboden. Een onvergetclijke dag! De jaarlijkse brandschade in de hier voor besproken periode heeft zich lange tijd op een niet al te hoog peil bewogen. Tot 1976 was het hoogste bedrag f 486.000,- in 1976 volgde een grote piek van ruim f 4.000.000,- terwijl daarna 1979 weer vrij hoog 'was met f 735.000,- en 1980 op nieuw een piek vertoont van f 1.700.000,-. Rechts zien we een zeer drassig wei land, of liever: het grootste gedeelte ervan zie je niet. Het is bedekt met een laag water waarop eenden zwem men. Je kunt je best voorstellen dat de weidevogels die zich niet zo goed aanpassen aan cultuuringrepen het hier nog best naar hun zin hebben. Ook lijkt het een geschikte plaats vóór snoeken om te paaien. Zij zoeken-daarvoor in maart het warme re ondiepe water op. Al doorwandelend komen we bij een uitspanning met daarbij een over zichtskaart van het gebied. Hier is te zien hoe we het beste kunnen lopen om weer uit te komen bij de parkeer plaats. In de hoge bomen links van het meer zien we nu duidelijk de gro te reigernesten. Het ziet er naar uit dat deze beboste landtong een legak- ker is geweest waar duizenden plakjes turf eens lagen te drogen. Voordat het pad via een bruggetje de beslotenheid van een bosje induikt kijken we nog even om» Steeds heb ben we tijdens de wandeling in de verte de gebouwen van Gouda gezien. Toch wel leuk, ‘t Weegje. goed plekje om eens te letten op de overwinteringsorganen van deze boom: de knoppen. Peuter eens een knop open; de eerste aanleg van de bladeren is dan al te zien. In de vori ge zomer zijn ze gevormd, deze knoppen. Er heeft voedselafzetting plaatsgevonden, zodat ze tjokvol energie zitten. Nu wachten ze tot de warme voorjaarszon hen doet uitlo pen. De hoge concentratie aan voed sel heeft nog een voordeel: zij be schermt de knop tegen bevriezing. Ei genlijk hetzelfde effect als pekel op de natte weg. Let ook eens op knop pen van andere boomsoorten. Sommige bomen hebben behaarde knoppen, andere hebben een vetach tig laagje om de knop. Ook dit zijn aanpassingen om de winterkou te kunnen trotseren. Er zijn nog meer bijzonderheden te ontdekken aan het essentakje. Je kunt bijvoorbeeld zien waar twee zomers terug de eindknop zat. Je volgt het takje van de top af totdat je een ringvormig litteken om de tak ziet. Dit is de plek waar verleden jaar in de lente de knopschubben afvielen toen de nieuwe takken en bladeren gingen uitlopen. Zo kun je dus pre cies zien welk gedeelte van de tak in één jaar is gegroeid. Het stukje van de eindknop tot aan de eerste ring is dus in de afgelopen zomer gevormd, het stukje tussen de eerste ring en de vol gende het jaar daarvoor. De stalling van het materieel gaf in 1962 voor de nieuwe spuit nogal wat problemen. Op 1 1 oktober 1960 was door het gemeentebestuur opdracht gegeven voor eep plan voor nieuw bouw; het moest nog tot 5 oktober 1965 duren alvorens de eerste beton gestort kon worden door Mr. Klaas zes, commissaris der Koningin. Daar vóór was heel wat praatwerk nodig om voor nieuwbouw niet achter het raadhuis, wegens centrale ligging, te kiezen maar voor de Noordkade in combinatie met openbare werken. Op 5 mei 1966 kon het eerste ge deelte garagecomplex feestelijk wor den geopend door burgemeester C.A. van der Hooft. Het eerste uitrukvoertuig kon toen in de werkplaats van dit voor openbare werken bestemde gedeelte worden gestald. Bovendien was in avonduren, samen met het personeel van openbare wer ken, een houten gebouwtje overge plaatst van de J.W. Friso weg naar de Noordkade, wat dienst ging doen als kantine voor openbare werken en als instructielokaal voor de brandweer. Daarvoor werden de cursussen gege ven in de Theo Thijssenschool en in de showroom van de fa. Baan. Het duurde tot 27 oktober 1969 tot het lid van Gedeputeerde Staten N. v.d. Brugge de eigenlijke brandweergara- ge met instructielokaal kon openen, zoals wij die nu nog kennen en waar we nog steeds trots op kunnen zijn. De oude garage bij het Raadhuis is in 1967 gesloopt. De alarmering is na de PTT-schellen nog verder verbeterd door de aan schaf van draadloze oproepappara- tuur in 1975, bediend vanuit een mo derne alarmcentrale van de regio, na dat de families Broer en van Nielen dit geruime tijd hadden gedaan. Aan verbindingsmiddelen zijn na aanschaf van megafoon, 2 portofoons (met korte levensduur) thans aanwezig op iedere eenheid een mobilofoon, waar mee rechtstreeks contact met de alarmcentrale en andere eenheden onderhouden kan worden, en voor plaatselijk gebruik 4 portofoons. Ook op het gebied van de kleding is nogal wat veranderd. Steeds werd het korps in de gelegenheid gesteld tot aanschaf van de meest efficiënte blus- kleding en in 1966 zelfs uitgaansuni- formen. Een voorstel voor vervanging van deze laatste kleding is inmiddels aan het gemeentebestuur gedaan. Het materieel is zoals hiervoor is ge noemd steeds regelmatig vervangen en aangevuld, in 1962 DAF-autospuit hoge-lage druk, in 1975 Mercedes hulpverleningsvoertuig met motor- spuit en poedereenheid. De over dracht hiervan vond plaats op 6 de cember 1975 door Mr. Vrolijk, com missaris der koningin in aanwezigheid van de scheidende burgemeester C.A. van der Hooft, in 1979 Mercedes ho ge- en lage druk. Daarnaast werd veel materiaal aangeschaft t.b.v. hulpver lening en brandblussing, perslucht- en duikapparatuur. De alarmering was alleen voor ploeg I aanwezig en bestond uit een boven gronds oud radiodistributienet waar op schellen waren aangesloten. Bij storm kwamen veel storingen voor. De alarmering werd bediend vanuit het politiebureau aan de Kerkweg, la ter toen geen bewoning meer plaats vond, gekoppeld naar de ernaast gele gen woning van de ondercomman- dant S. Versloot. De stalling bestond uit resp. de garage bij het Raadhuis aan de Zuidkade, bij het rioolgemaal aan de Esdoornlaan eri in de meubel fabriek Stolker aan de Wilhelmina kade. Theoretische opleiding kwam spora disch voor, evenals oefeningen; ran gen waren nauwelijks aanwezig, de verbindingsmiddelen bestonden naast telefoon slechts uit het stemgeluid van de brandweerlieden. De bluskle- ding was bij ploeg I redelijk doch zwaar, bij ploeg 11 gebrekkig en bij ploeg III nauwelijk als zodanig te herkennen. Maar ondanks deze, in onze ogen thans gebrekkig lijkende omstandigheden werd er geblust door een aantal enthousiaste vrijwilligers, waarvan de heer De Wilde toen reeds 14 jaar er één van was, en werden De oude veenpias, met rondom moe rassig grasland, herbergt veel soorten die elders door cultivering en verste delijking verdwenen zijn. De zeer drassige weiden zijn een belangrijk broedgebied van grutto, tureluur en zwarte stern. In de bosjes broeden ransuil, rietzanger, rietgors, tuinflui ter, grote karekiet en sinds enkele ja- ren de blauwe reiger. In de weiden bloeien in het voorjaar de dotter en de koekoeksbloem. Het aantrekkelijke van zijn kleinschaligheid, tussen een i en een brede vaart vind je een kron- ‘t Weegje is Ingesloten recht kanaal, een spoorlijn kelweggetje, slingerende fietspaden, wat verspreide huisjes en natuurlijk de plas met zijn grillige oevers. Je ontkomt er niet helemaal aan het geluid van de langsrijdende treinen en van het verkeer op de snelweg die en kele honderden meters ten noorden van het gebied ligt. Toch kun je er nu genieten van 1_r_l .^I1L door de nog kale bomen en hun zemwater. Links een i niet uitgeveende polder het ,spel van het licht polder ligt de uitgeveende weerspiegeling in het water. Het lijkt wel of de rol van het water hierin juist ‘s winters goed tot zijn recht komt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 7