Treinkaping ontwrichtte Politie houdt beunhazen in de bouw al I oplichters aan SJAAK NOTEBOOM Win’n komplete videoset met uw leukste vakantiefoto. Waddinxveen bestrijdt In de trein bij De Punt zit ook de Waddinxvener Peter Putker (17) oud-Waddinxveens gezin Audicom BV failliet Peter Putker (23) stapt nooit meer in een trein Van Schaik Berghuis Opnieuw aandrang van minister Weekblad-arts over: depressie Waddinxveense fe POLITIENIEUWS WADDINXVEEN Henegouwerweg moeilijk te passeren H, B, F, Glasbeek R W Cleaning Alleen bijde echte kleunenfotospecialist. Deze zomer uw foto’s naar keuze afgedrukt op 9 x 14 cm, 10 x 15 cm of 10 x 10 cm (groot formaat) VOOR DEZELFDE PRIJS. En natuurlijk de kwaliteit die u van ons gewend bent. M. Boere stapte op tijd in Zwolle) uit 2 - A. VAN DOORN (SGP/HKV/RPF) WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 4 AUGUSTUS 19S2 A I ROES HOE KOMT MEN ERAAN? KAARTEN De jeugdige baggeraar-dekknecht WAT IS ER AAN DE HAND? TREIN WAT IS ER AAN TE DOEN? VAKANTIE MEER INFORMATIE? naar ZIJN ER NOG MEER MOGE LIJKHEDEN? WADDINXVEEN PASSAGE 47 TEL 01828-2477 voering van de heer A. van Doorn - die als adjunct-directeur werkzaam is bij een bouwbedrijf - stemde de gehele SGP/ HKV/GPV-fractie toen tegen. De minister wijst er nog eens op dat in voering van een bouwregistratieverorde- ning voor de gemeenten nauwelijks fi nanciële consequenties heeft. Van de ge meenten wordt slechts gevraagd dat ambtenaren van bouw- en woningtoe- het Alphens Dagblad het verhaal over hoe Hij vol an aar VERNIELINGEN Nabij de Dotterweide zijn twee gepar keerd staande personenauto’s bekrast. Een kofferdeksel en een motorkap moesten het ontgelden. Op woensdag 21 juli werd ontdekt, dat twee ruiten van de Leon van Gelderschool waren vernield. Vermoedelijk zijn de ruiten met stenen ingegooid. DIEFSTAL AUTO In de nacht van vrijdag op zaterdag voor een week werd vanaf het Noordeinde een BMW-personenauto ontvreemd. De auto, die was opengebroken, werd later in de nacht te Reeuwijk teruggevonden. Van de daders ontbreekt thans nog het spoor. Ide. AANRIJDINGEN Op maandag 19 juli om 14.00 uur vonder nabij het winkelcentrum Luifelbaan een aanrijding plaats tussen een pers onenauto en een bromfietser. De be stuurder van de personenauto reed een parkeerhaven in en keek daarbij niet of hem nog verkeer achterop kwam. Lichte materiële Schade was het gevolg. Op dinsdag 20 juli omstreeks 16.20 uur kwam een 31-jarige fietser uit Waddinxveen ten val toen zij op de Brugweg werd voorbijgereden door een personenauto. De fietster werd met hoofdverwondingen naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. Op donderdag 22 juli om 13.30 uur vond er op de Oranjelaan een aanrijding plaats tus sen twee auto’s. De bestuurder van een be drijfsauto wilde vanaf de Oranjelaan achter uit de Nesse inrijden en zag door de bocht de personenauto niet naderen, waarna de aan rijding volgde. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. Doe tnee voor ae lo L_ I^^^^^Kpèénvan NEPARTIKELEN De Waddinxveense rijkspolitie vëstigt de aandacht op het volgende: Er is bij woningen te Waddinxveen door een man, die zich voordeed een Zwitser te zijn, zogenaamde ’’zilveren cassettes” te koop aangeboden. Deze volgens hem echte zilveren cassettes zouden voor een ontzettend lage prijs (enkele honderden guldens) te koop zijn. De man zegt on der meer de cassettes erg voordelig te kunnen verkopen, omdat hij naar Zwit serland moet en daarom van de cassettes af moet. Men moet er sterk rekening mee houden, dat het hier gaat om nepar- tikelen. "Weest voorzichtig in dergelijke gevallen", aldus de politie die men in voorkomende gevallen het best kan waarschuwen. zicht, als zij bij de uitoefening van hun gebruikelijk toezicht op de bouw onjuis theden signaleren, deze doorgeven aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken. BRAND IN GARAGE Op zaterdag 24 juli brak - zoals bericht - er 's middags brand uit in het garagebe- Holland. WADDINXVEEN/GOUDA - Bij van pleegde overtredingen: rijden door rood Schaik Berghuis Interieurbouw BV, Waddinxveen, is tot procuratiehouder/ administrateur benoemd E. Nederhoff uit Gouda. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- WADDINXVEEN - Twee mannen, een 40-jarige inwoner van Nieuwerk- erk aan den IJssel en een 37-jarige Gouwenaar zijn door de Waddinxveen se rijkspolitie aangehouden nadat zij houthandel Alblas BV aan de Zuid- kade hadden opgelicht doorer voor 3.500,-aan hout weg te halen. Beide mannen, bekenden van de politie, werden in een Waddinxveense cel inge sloten Na verhoor werd de Gouwenaar overgedragen aan de gemeentepo litie van Goes om te worden gehoord in verband met een aantal vermoede- lijk door hem in het Zeeuwse gepleegde oplichtingen en diefstallen. drijf Autoservice BV aan de Kerkstraat. In de werkplaats was men een auto aan het lassen. Vermoedelijk is men zonder het lasapparaat uit te schakelen aan de ontsteking verder gaan werken en op eens stond de personenauto in de brand. Om erger te voorkomen werden enkele in deze ruimte staande auto’s naar buiten gereden. De zeer snel ter plaatse zijnde vrijwillige Waddinxveense brandweer had de brand spoedig onder controle. Eerst eni ge tijd na de brand kwam men tot de ont dekking, dat een uit de garage gereden Ford-personenauto was ontvreemd. De zelfde dag echter werd deze auto te Bos koop teruggevonden. Een voorwiel bleek hiervan te zijn ontvreemd. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Minister drs. E. Nypels van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft er bij de gemeentebesturen in ons land nogmaals op aangedrongen zo spoedig mogelijk een gemeentelij ke bouwregistratieverordening vast te stellen. Zo’n verordening zou meer dan ooit noodzakelijk zijn in de huidige weinig rooskleurige situatie in de bouwnijverheid, omdat op die manier het rechtmatig gevestigde bouwbe drijf wordt beschermd tegen malafide praktijken van beunhazen. DIVERSE OVERTREDINGEN De afgelopen weken werd door de poli tie een personenauto en een bromfiets voor nader onderzoek uit het verkeer ge nomen. De auto bleek zodanige techni sche gebreken te vertonen, dat deze met een is afgevoerd naar de sloop. Ver keersdeelnemers werden de afgelopen week bekeurd wegens de volgende ge- WADDINXVEEN/DE PUNT Voor zover bekend zit er ook een ?Wad- dinxvener onder de gegijzelden in de trein bij De Punt. Het is de 17-jange baggeraar-dekknecht Peter Putker van de Vondellaan 13. De jongen was met een aantal collega's op weg naar zijn werk op een baggermolen in de haven van Delfzijl, waar hij sinds een maand - na eerst in Moerdijk gewerkt te hebben - werkte. Sinds bet bekend worden van zijn 'gijzeling met die van zo’n 55 an deren zitten zijn vader en moeder in een opvangcentrum voor de familiele den van de gegijzelden in Groningen. Peter Putker, zoon van een in Den Haag werkende politieman, komt uit een gezin met drie kinderen. Hij heeft nog een broer van 16 jaar en een zus van 12 jaar en is wellicht de jongste van de mensen die in de trein worden gegij zeld. Een collega van de Waddinxvener, de 18-jarige Werner Trooster uit Gouda, behoorde tot de groep treinpassagiers die werd vrijgelaten. Van hem weten we dat er niet aan de noodrem werd getrokken, maar dat de trein naar Gro ningen bij De Punt op normale wijze tot stilstand kwam. De (waarschijnlijk zes) jonge Zuidmolukse overvallers wa ren ook niet gemaskerd. Zij droegen al leen zonnebrillen. "Ik dacht eerst dat het een grapje was”, heeft Werner Trooster aan journalisten verteld. De uitroep "Dit is een overval” van een met een machinegeweer gewapende Zuidmolukker klonk hem, een beetje WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Hol- land is nieuw ingeschreven H. B. F. Glasbeek Holding BV, Waddinxveen. Omschrijving bedrijf: het deelnemen in, het voeren van beheer over en het finan cieren van andere ondernemingen enz. Maatschappelijk kapitaal 175.000,-, waarvan geplaatst/gestort 35.000,-. Directeur: H. B. F. Glasbeek te Groot- Ammers. de destijds aan de Vondellaan "t nu geworden als 23) met de andere gegijzelden werd bevrijd. de familie een goedkoper huurhuis in Den Haag te bemachtigen. Vanaf het moment dat zij in Den Haag woon den werd er door de artsen ook daad werkelijk aandacht besteed aan de maagklachten van de heer Putker.- Klachten, die vanaf het moment van de gijzeling spontaan waren ontstaan. Mevrouw Putker daarover: ‘Daarom gooiden de artsen het steeds maar weer op die gijzeling, zonder dat ze mijn man echt onderzochten. Maar hij bleek dus wel een maagzweer te hebben, die, omdat er niets aan werd gedaan, kwaadaardig werd. Uiteinde lijk bleek het in Den Haag, waar ze mijn man echt gingen onderzoeken, al te laat te zijn. Mijn man is aan maagkanker overleden’. ‘Natuurlijk kun je die gijzeling niet direct de schuld geven van het over lijden van mijn vader’, zegt Peter. ‘Je kunt het nooit hard maken. Maar in feite is het wèl zo’. Met dank aan publiceren we het verder verging met het Waddinx veense gezin, dat intussen naar Den Haag is verhuisd. Hierboven een knipsel uit het Weekblad voor Wad- Men zit ergens mee en blijft daarover piekeren. Vaak is men zich daar niet van bewust, ze ker in het begin niet. Toch is men dan voortdurend aan het tobben en dat is lichamelijk en geestelijk erg vermoeiend. Zon der het misschien te merken is alles binnen in gew'eldig in de weer om het probleem op te lossen. Alleen, het lukt niet. Dit de aan de Vondellaan wonende Petrus Johannes I Peter i Putker. De jon- gen wordt op 25 augustus van dit jaar 18 /aar Hij is baggeraar-dekknecht van beroep. De foto is afkomstig uit zijn pa spoort Werncr Trooster kan niet precies zeg gen waaraan hij zijn vrijlating te dank en heeft. Misschien doordat hij, door op het balkon temidden van de ge hurkte medepassagiers te blijven staan, direct opviel, of door dat hel treinstel waarin alle geijzelde reizigers werden samengedreven al vrijwel vol was. De U heeft er vast ook wel één. Zo’n leuke vakantie foto. Met Pa in een dubbelgeklapte vouwstoel. Of Ma blozend op zoek naar haar bovenstukje in de branding. Maar ook een unieke zonsondergang of een originele kinderfoto dingt mee. Zo’n kiek kan nu goud waard zijn. Want als u vóór 31 augustus een vol kleuren- rolletje bij ons inlevert, ontvangt u bij uw foto's een deelnamesticker. Die plakt u achterop uw leukste, mooiste of origi neelste vakantiefoto en levert ’m, voorzien van een leuk bijschrift, vóór 11 september bij ons in. ■Een jury gaat dan uitmaken wie de fantastische videoset wint. En wie een van de 25 waardebonnen van 200. en wie een van de 400 kleurvergrotingen van 30x40 cm. De winnaars krijgen persoonlijk bericht. Veel sukses' rfTTI De gemeente Waddinxveen kent een dergelijke bouwregistratie-verordening al sinds 1980. Deze verordening werd in de gemeenteraadsvergadering van 26 november 1980 op voorstel van het colle ge van B. en W. vastgesteld. Onder aan- ONZINNIG De heer Van Doorn schetste destijds dat in deze regio van beunhazerij weinig sprake was. Hij*meende dat de meningen over de rechtvaardigheid van de veror dening sterk uiteenliepen. Volgens het raadslid werden bouwvergunningen al tijd al geregistreerd. De bouwregistra tieverordening noemde hij een niet praktisch en onzinnig lapmiddel voor de bestrijding van de beunhazerij, die zich volgens hem overigens nauwelijks laat bestrijden. Volgens de minister is bestrijding van beunhazerij geboden vanwege de grote bedragen die de overheid derft aan niet- afgedragen loonbelasting, BTW en soci ale premies. Daarnaast betekent het ple gen van beunhazerij door uitkerings- trekkers een verhoging van de uitgaven zowel van het rijk als van de gemeenten, omdat immers een ge deelte van uitkeringen ten laste van de gemeenten komt: WADDINXVEEN - De Henegouwer weg bij de Waddinxveense hefbrug zal aan het eind van de derde week in augus tus moeizaam te passeren zijn. Het ver keer is door Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland gewaarschuwd dat ingrij pende wegwerkzaamheden dan voor vertraging en filevorming kunnen zor gen. De wegverharding moet namelijk worden gefreesd en er moet een nieuwe asfaltdeklaag opkomen. Deze werkzaamheden zullen worden uitgevoerd op donderdag 19 augustus en vrijdag 20 augustus tussen 6 uur ’s mor gens en 4 uur ’s middags en zaterdag 21 augustus tussen 5 uur ’s morgens en 12 uur ’s middags. Om de werkzaamheden vlot te kunnen laten verlopen worden er omleidingsroutes aangegeven. Op dinsdag 20 juli benaderden de man nen met een vrachtauto het bedrijf Al blas en hingen een verhaal op. waarbij onder meer verteld, dat het hout zou zijn besteld en dat het voor een, zoals later bleek, niet bestaand'bedrijf uit Gouda moest worden meegenomen. Achteraf vertrouwde men het zaakje niet- en de politie werd gealarmeerd. In Gouda konden de mannen tijdens het overladen worden aangehouden en overgegeven aan de Waddinxveense rijkspolitie. BESTAAN ER MEDICIJNEN VOOR? WADDINXVEEN/GOUDA - Bij R W Cleaning Service BV, Waddinxveen, is directeur M. C. Boersma te Waddinx veen uitgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd J. F. E. van Aernsbergen te Waddinxveen. Dit blijkt uit een wijzi ging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland. licht (6) Technische gebreken (4); diver se rijfouten (5) en onjuist parkeren (4). ZAKKENROLLER BETRAPT Op donderdag 22 juli omstreeks 20.55 uur werd door medewerkers van Noor- degraaf’s automobielbedrijf aan de Sta- ringlaan een zakkenroller op heterdaad betrapt. De man, een 24-jarige inwoner van ’s-Gravenhage, had 300,- aan bankbiljetten uit in het bedrijf hangende kleding ontvreemd. De Hagenaar, die ook een goede bekende van de politie korpsen in de regio is, werd te Waddinx veen ingesloten. Eerder op de avond was deze man op de Zuidkade gecontroleerd daar hij zich op verdachte wijze ophield bij enkele be drijven. Na verhoor is de man de volgen de dag overgegeven aan de gemeentepo litie te Alphen aan den Rijn om te wor den gehoord wegens een vermoedelijk aldaar door hem gepleegde inbraak. "Wat de grote karweien betreft komt beunhazerij in deze regio nauwelijks voor. Over de kleine klusjes wens ik me niet druk te maken. In de verordening wordt ook geen enkele uitzondering ge maakt. Alles waarvoor een bouwvergun ning wordt aangevraagd moet worden geregistreerd en moet door een erkend ondernemer worden uitgevoerd”, aldus destijds de heer Van Doorn, die zijn woorden weersproken zag door een aan tal andere raadsleden (VVD en D’66) en het college van Burgemeester en Wet houders, die er op wezen dat de verorde ning ook geldt in een tijd dat in deze streek de beunhazerij wellicht wèl de kop opsteekt. Van de bevrijding zelf heeft hij wei nig meer gemerkt dan dat hij gewekt werd door het lawaai van Starfich- ters, die ’s morgens om vier uur over de trein vlogen. ‘Vlak bij me ontplof te iets. Dat knalde zo hard dat ik er bijna doof van werd. Daarna heb ik niets meer gehoord. Ik ben blijven liggen tot een marinier me kwam ver tellen dat het allemaal voorbij was’. Angst voor represaillemaatregelen, maar ook het tegengaan van sensatie zucht heeft Peter destijds doen be sluiten zoveel mogelijk te zwijgen o- ver het gebeuren. Ook nu nog is de angst voor die donkergekleurde groep Nederlanders er, maar zowel Peter als zijn moeder vinden dat de nasleep van de hele affaire nu maar eens aan het licht moet komen. Peter weet bij voorbeeld dat zijn familie lang niet de enige is geweest, die door de gijze ling totaal ontwricht was. ‘Ik heb van mede-gegijzelden al zoveel narigheid gehoord: kapotte huwelijken, kwijt geraakte banenZe zouden het ie dereen, die in die trein heeft gezeten, op de man af moeten vragen. Ik denk dat je dan een boek kunt schrijven o- ver de gevolgen die de kaping voor het persoonlijke leven van de betrok kenen heeft gehad’. ‘En dan krijg je wel een heel ander verhaal te horen dan dat van die paar ex-gegijzelden, die onlangs op de tv aan het woord kwamen in het pro gramma ‘Vijf jaar later’. Een pro gramma, waarvan de maker nota be ne de Nipkowschrijf heeft gekregen. Maar hij is wel eenzijdig bezig ge weest. Waarom heeft hij alleen maar mensen aan het woord gelaten die het ‘allemaal wel begrepen van de Molukkcrs’? Ik heb ook nü nog niets tegen Molukkers, echt niet, maar_ ik vind wèl dat je onschuldige mensen niet mag gijzelen. Met welk doel dan ook. Echt, ik zat te kóken toen ik dat programma zag. Mij hebben ze niets gevraagd, en- de ex-gegijzelden die ik spreek en die een heel andere mening hebben, ook niet. Ze kijken wel uit. Iedereen is hier vol begrip voor de zaak van de Zuid-Molu kkers. En wij, als slachtoffers, moeten dat begrip ook hebben en verder onze monden houden’. De gebeurtenissen tijdens de gijzeling zelf zijn al lang naar de achtergrond verdrongen, niet in de laatste plaats- door alles wat er daarna in het gezin gebeurde. ‘Die drie weken heb ik snel verwerkt’, zegt Peter. ‘Maar ik heb toen ook nooit gedacht dat mijn laat ste uren waren geslagen. Ik ben er steeds van uitgegaan dat de gijzeling door overleg zou worden opgelost’. Rancunes jegens de regering, die niet bereid was de eisen van de kapers in te willigen, zijn hem vreemd. De Mo lukkers eisten aanvankelijk de vrijla ting van 21 Zuid-Molukkers, die be trokken waren geweest bij vorige gij zelingenacties in Wijster en Amster dam. De kapers wilden met de losgekomen gevangenen en met de kapers, die te gelijkertijd een school in Bovensmil- de gijzelden, met een vliegtuig ver trekken naar een onbekende bestem ming. ‘Als ze niet hadden ingegrepen had die trein er misschien nu nóg wel ge staan’, zegt Peter laconiek. De lange dagen vulden hij en zijn mede-passa- giers grotendeels met kaarten. Ook werden er twee verjaardagen gevierd. ‘Je moet er toch het beste van zien te maken. We probeerden de moed erin te houden. Niet dat ik iemand zo’n gijzeling gun, want het idee dat je niet weg kunt, dat je niet kunt doen wat je zelf wilt, is verschrikkelijk. Je moet alles vragen - zelfs of je naar het toilet mag WADDINXVEEN Wat is de pressie? Met de uitdrukking de pressie bedoelt men somber heid, ‘in de put zitten’, neer slachtigheid. Maar dan wel die per ingrijpend dan de gewone teleurstellingen van alledag. Er zit veel meer achter. Soms lijkt het er namelijk op alsof iemand helemaal niet in de put zit. Mis schien is het wel beter te zeg gen dat een depressie betekent dat ‘iemand het niet meer ziet zitten’. De manier waarop dat gevoel naar buitenkomt, verschilt van mens tot mens. De één zit maar te zitten en te piekeren en komt nergens toe. De ander is juist ontzettend druk in de weer en rent achter alles aan. Moeilijk in slaap kunnen ko men of juist de hele tijd zitten dommelen, prikkelbaar, angstig en onzeker zijn, dat hoort er allemaal bij. Maar er zijn ook mensen die zulke dingen helemaal niet hebben. Zij hebben dan bij voorbeeld voortdurend hoofd pijn of andere klachten. Voor deze klachten is dan geen dui delijke lichamelijke oorzaak te vinden. Ze houden verband met de gemoedstoestand. Ze kunnen bij de depressie horen. WADDINXVEEN/GOUDA - Audi- com BV, Waddinxveen, is failliet ver klaard. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-HoL land. dinxveen van donderdag 26 mei 1977, waarin over de gegijzelde Waddinxveense jongen werd bericht. Dit artikel zorgde vijf jaar geleden nog voor enige beroering, omdat de vader van de jongen - een in Den Haag werkende politieman, die in middels is overleden - dacht dat hij daardoor nog wel eens het doelwit zou kunnen worden van groepen die het op hem zouden hebben kunnen voorzien. Ja, de dokter kan één of meer geneesmiddelen voorschrijven. Ze verdrijven de angst en de somberheid die de depressie be geleiden. Men kan gemakkelij ker slapen en krijgt weer zin in het leven. Maar, ze beihvloe- den alleen de verschijnselen van de depressie. De oorzaak wordt daarmee niet opgelost. Zo’n steuntje in de rug mag men best gebruiken. Als men maar goed begrijpt dat de uiteinde lijke oplossing toch zelf ont dekt moet worden. Het gezin snakte in die tijd naar een paar weken vakantie. Helaas waren door de gijzeling zowel de vakantie als het vakantiegeld schoon,op. Me vrouw Putker: ‘Ja, want die drie we ken in Drenthe kostten me zowel m‘n vrije dagen als ons vakantiegeld’. Even hoopten Peter en zijn ouders dat de beloften over gratis vakanties voor gegijzelden en hun familieleden, waarover in tal van kranten werd ge rept, ook gestand zouden worden ge daan. Helaas hoorden ze er niets meer over. Peter weet dat ook zijn medegegijzelden nooit meer iets van deze geste hebben gehoord. Uit de psychiatrische wereld daarentegen hoorden ze wel degelijk iets. Peter: ‘Er stonden hier meteen allerlei psy chiaters op de stoep. We werden in Gouda ontboden, m‘n moeder en ik, en toen we daar zaten zeiden ze: tja, we weten ook niet wat we met u aan moeten. Nou, toen zijn we meteen maar weer opgestapt’. De gebeurtenissen volgden elkaar in snel tempo op. Omdat mevrouw Put ker er niet meer in slaagde werk te vinden moest het huis in Waddinx veen worden verkocht. Gelukkig wist WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 MEI 1977 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a en in het café vergeefs wachten op zijn collega's Peter Putker uit Waddinxveen en een jongen uit Heemskerk. Zij wa ren. door het banksgewijze opschuiven, uit elkaar geraakt "Wat zal er met de jongens gebeuren", zo vraagt de jonge baggeraar zich af. Het optreden van de Zuidmolukse kapers noemt hij "af en toe zelfs vriéndelijk". Eén van hen gaf via de intercom van de trein in het Ma leis kennelijk allerlei instructies door. Werner Trooster werd met de andere vrijgelaten reizigers per bus naar Gro ningen gebracht. Hij legde daar een verklaring af. sprak met een arts en een psycholoog, liet zijn baas van hel ge beuren op de hoogte stellen, belde zijn moeder om haar gerust te stellen en reisde via Leeuwarden weer naar Gou da terug. Zijn spullen, werkkleding etc., had hij in de gekaapte trein moe ten achterlaten. M. BOERE Een man die ook in de trein naar Gro ningen uit Den Haag/Rotterdam zat was de Waddinxvener M. Boere. frac tievoorzitter van de Progressiever! in de gemeenteraad. Maar hij stapte in Zwol le uil. om daar maandag te gaan wer ken Hij zei ons: "Ja. dat klopt. Ik herinner me natuurlijk niet de mensen die ook n de trein zaten, maar wel de jongen die koffie en andere dingen rondbracht. Ook hij zit bij de gegijzel den. Uiteraard was mijn vrouw op- egelucht dat zij mij ’s avonds weer met Gouwenaar bleef langs de spoorbaan de trein zag thuiskomen". Depressies kunnen vanzelf weer verdwijnen. Gewoon omdat het verdriet slijt of omdat er een oplossing voor het probleem wordt gevonden. De lucht is opgeklaard en men kan weer aan de slag. Soms verdwijnen depressies echter niet. zXls men zelf niet meer weet wat er aan de hand is, komt de oplossing ook niet vanzelf. Dan moet ie mand anders helpen de uitweg te vinden. De huisarts bijvoor beeld, iemand uit het gezin, een vriend of vriendin. Men zegt dan weleens: hoe kan een ander me nu helpen als ik zelf niet weet wat mijn probleem is? Dat is inderdaad ook moei lijk, maar weet u wat zo belangrijk is? Dat men laat merken ergens mee te zitten en erover probeert te praten. Mis schien zal het niet meteen luk ken om de problemen onder woorden te brengen. Toch zal men op een gegeven moment zien dat het lukt. Door erover te praten, is de oplossing al een stuk dichterbij. Door er met een ander over te praten, ont dekt men stukje bij beetje meer van zichzelf. Dus ook de werk tuigen om beter met het pro bleem om te gaan. woonde destijds met zijn ouders aan de Vondellaan 13. De Waddinxvener was in 197 7 met een aantal collega’s op weg naar zijn werk op een bagger molen in de haven van Delfzijl. Depressies hebben veel te ma ken met de geestesgesteldheid. De oorzaak van een depressie kan van buitenaf komen. Bij voorbeeld door het overlijden van een vriend, vriendin of ie mand in het gezin. Of door problemen met het werk. De pressies zijn dan het gevolg van gebeurtenissen ergens anders. Maar de oorzaak kan ook van binnenuit ontstaan. De depres sie komt dan zo maar op, zon der dat de oorzaak duidelijk voor de hand ligt. De dokter kan de gedeprimeer de ook verwijzen naar een psy chiatrisch geschoold maat schappelijk werk(st)er of naar een psychiater zelf. Die geven deskundige hulp. Bij hardnek kige gevallen zal dat zeker van pas kunnen komen. Ontspanning is belangrijk. Een stevige wandeling doet wonde ren. Sport ook. Lichaamsbewe ging is trouwens altijd goed. Bij de pakken neerzitten is in geen geval goed. Dat maakt de pro blemen alleen maar groter, ■zelfmedelijden is een slechte geneesheer. Men zal het mer ken: door er echt iets aan te doen, is de oplossing van het probleem al half in zicht. dommelend op weg naar zijn werk in Delfzijl, aanvankelijk onwezenlijk in de oren. WAT ZAL ER GEBEUREN? Hij was echter klaarwakker, toen deze treinkaper een paar schoten door het gangpad van het compartement afvuur de.'Hij hoorde ook schieten in andere compartimenten, waarbij de kogels in de vloer en het plafond vlogen De Gouwenaar besefte toen maar al te dui delijk. dat het "bloedlink" was. "We moesten bank voor bank opschui ven naar het volgende compartiment. Toen ik op het balkon van hel treinstel kwam, zal iedereen gehurkt. Enkele treinkapers hielden de mensen, met machinepistolen en een geweer, onder schot Zij hadden ook messen bij de hand. Ze verboden ons met elkaar te pralen. Ik was één van de laatsten, die op dat balkon kwam. Ik bleef gewoon staan. "Hé. lange, hier komen", riep toen één van die gasten. Dat was vol gens mij de leider van het stel. Ik was doodsbang, want ik had geen idee wal- ie van me wilde of wal-ie zou doen. Ik mocht echter, na alle bejaarde mensen en vrouwen met jonge kinderen, ook uitstappen. Ik voelde me echter alles behalve op mijn gemak. Ik was bang bij het uitstappen een schot in mijn rug te krijgen. Ze deden me echter niets. Ik en met de andere langs de spoorbaan naar een café gelopen om met een kop koffie van de eerste schrik te beko men." Peter Putker in Alphens Dagblad WADDINXVEEN/ALPHEN AAN DI\ RIJN In de Zaterdagserie ‘Da’s waar ook’ van het Alphens Dagblad kwam afgelopen zaterdag onder de kop ‘Nooit meer in een trein’ het door Miep Hoenson geschreven ver haal over de toen in Waddinxveen wonende Peter Putker, die in 1977 behoorde tot de gegijzelden in de trein bij De Punt. L:w huisarts beschikt over patiënten-info’s' van Artsenser- rice. Dat zijn handige, kleine foldertjes die over veelvoorko mende kwalen handelen. Ze rijn bedoeld om patiënten dui delijk te maken wat ze precies mankeren. Vraagt u er gerust ze zijn gratis. WEEKBLAD-ARTS Bernard aerts WADDINXVEEN/DEN HAAG De Molukse treinkaping bij het Drentse Wijstcr heeft in de afgelopen vijf jaar een dramatische wending gegeven aan het leven van gewoond hebbende Waddinxveense familie Putker. Voor dit in Den Haag wonende gezin is het nooit meer zo g vóór de spectaculaire actie van de mariniers in juni 1977, toen zoon Peter (nu Het gezin Putker werd geconfron teerd met een samenleving die niet is ingcsteld op een dergelijke gijzelactie. De, gevolgen daarvan ontvouwden zich dan ook als een sneeuwbalef fect: de woning in Waddinxveen moest worden verkocht, vader Putker overleed en mevrouw Putker verloor haar baan. Een dramatisch relaas. Peter doet zijn mond dan wel open, maar hij vermijdt de kans op een her haling van zo’n ervaring zoveel moge lijk. Een trein zal hij bijvoorbeeld nooit meer instappen. Die ene keer dat hij het wel deed werd hij zenuw achtig. ‘Ik zag meteen weer dat beeld voor me van de kapers, die met wa pens de coupé kwamen ingestormd’. Zijn moeder neemt de trein zo nu en dan wel - maar niet zonder extra mondvoorraad en-cen spel kaarten. ‘Gek hè, dat neem ik altijd mee, voor het geval dat’. De eerste dagen na de bevrijding leef de de familie nog in een roes. Peter: ‘We werden overspoeld met mensen. Het hele huis zat constant vol met fa milie, bekenden en journalisten. Steeds maar opnieuw moest ik het hele verhaal vertellen, ‘t Liefst natuur lijk zo dramatisch mogëlijk, want mensen horen graag een sensatiever haal. En dan krijg je de reacties van de buitenstaands. ‘Ik zou dit’, ‘ik had het wel geweten als ik in die trein had gezeten’. De branieverhalen. Ik zei altijd maar: ‘jij zou helemaal niks’. De familie kwam weer op adem toen de belangstelling van de buitenwacht na een dag of tien afnam. Toep pas had zij de tijd om over het gebeuren na te denken. Peters moeder raakte daarop in een shocktoestand. ‘Na tuurlijk waren die drie weken voor Peter afschuwelijk, maar voor ons waren ze dat ook. Ik zat daar maar in dat opvangcentrum en wist van niets. De hele dag werd ik lastiggevallen door de media. Al die tijd die span ning - dat moest zich ontladen. En dat gebeurde ook prompt. Ik kreeg fobieën, durfde de straat niet meer op. Moet u luisteren: ik heb nooit wat gemankeerd, we hadden altijd een gezellig gezin, maar na die gijze ling was het één en al ruzie en kon ik letterlijk links niet meer van rechts onderscheiden’. De sneeuwbal begon te rollen. Mevrouw Putker moest langdurig haar werk verzuimen, werd daardoor weggepromoveerd en zag zich genoodzaakt ontslag te nemen. ‘Maar we hadden mijn salaris nodig om ons huis in Waddinxveen te be kostigen. Ik moest werk hebben. Veertig keer heb ik gesolliciteerd. Veertig keer moest ik weer dat hele verhaal ophangen over hoe alles in z‘n werk was gegaan. Dan kwam alles weer boven. Ja, ik moést wel, want regelmatig had ik last van njigraine en dan was.ik weer een dag uit de roula tie. Maar daardoor kreeg ik dus ner gens meer werk’.

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 9