Gemeenteraadsleden zweren en beloven plichtsbetrachting Scouting St, Victor: Kleur deze plaat 3 JEUGDIGE JOYRIDERS AANGEHOUDEN zijn verdeeld Artikel 45 Gemeentewet SPA-rood blijft... Een boekenbon? Noordeinde Naam: Adres: Leeftijd: Vergoeding voor bewoners Ook geld voor gereformeerde schoolbegeleiding ”Is het niet juister om de eed af te zweren? POLITIENIEUWS WADDINXVEEN oy GRAAG GEGEVEN! inbraken bekend Inleveren: Tijdens open dag Scouting St. Victor in het clubge bouw aan de J. W. Frisoweg op zaterdag 25 september. Het nieuwe college van B. en WADDINXVEEN - De Waddinxveense rijkspolitie heeft vorige week zondag drie Waddinxvenertjes van 12,13 en 14 jaar aangehouden wegens joyriding. Twee van hen hadden op de Kerkstraat met twee personen auto’s gereden, waarbij één van hen in een aangrenzende tuin tot stilstand kwam. De auto’s waren afkomstig van het nabij gelegen automobielbedrijf WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 Het nieuwe college van B. en W. Van links naar rechts mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD), gemeentesecretaris J. Meuleman, drs. M. Kraaijestein (PvdA), P. F. J. van Schie (CDA) en burgemeester C. M. van der Linden. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). Taken B. en W. Boemerang gooien op de Drunense duinen (weekendkamp verkenners). door SJOERD VEERMAN WADDINXVEEN Wanneer de gemeenteraad tot toelating van de nieuwe gemeenteraadsleden heeft besloten, moeten de toege laten leden, bij het aanvaarden van hun betrekking nog de voor geschreven eden of beloften afleggen. Vorige weck dinsdag leg den in de Waddinxveense raadzaal 12 van de 19 raadsleden de eed af en de overigen de belofte. ■\fo 1982 J I ft—ft. I CHARltS Of fOUCAUlD ClIHARINt m SlfM WIPIII waarvan naren konden worden teruggegeven. In de nacht van woensdag 8 op donder ken in een bedrijf aan de Staringlaan. Door braak is men het pand binnen kun nen komen, echter men is vermoedelijk gestoord. Er blijkt niets te zijn ont vreemd. WADD1NXVEEN - De zaterdag 25 september aan de JW. Frisoweg te hou den open dag van Scouting St. Victor, het samenwerkingsverband van de scou- f F IE TSEN DIEF AANGEHO EDEN Op dinsdag 7 september werd door de gemeentepolitie te Gouda een 22-jarige Waddinxvener aangehouden, daar bij controle bleek, dat hij fietste op een fiets welke 2 dagen tevoren te Waddinxveen was ontvreemd. Hij wilde de fiets aan een Goudse handelaar verkopen. Tegen de Waddinxvener is proces-verbaal op- waarbij een automobilist en een fietser waren betrokken. De automobilist den Ussel gepleegde inbra- kwam vanuit de Van Speykstraat en wil- WADDINXVEEN Het nieuwe col lege van Burgemeester en Wethou ders heeft de taken verdeeld. Burge meester C.M. van der Linden blijkt de portefeuille ruimtelijke ordening en woningbouw te hebben overgeno men van wethouder P.F.J. van Schie (CDA), die nu de financiën gaat doen. Wethouder L.M. Oosterbroek- Waagmeester (VVD) is voortaan be last met de portefeuille onderwijs, welke tot voor kort in PvdA-handen was. Drs. M. Kraaijestein houdt zich onder meer bezig met welzijn, sport, kunst, cultuur en emancipatiebeleid. De portefeuilleverdeling ziet er volle dig zo uit: Burgemeester C.M. van der Linden Algemeen bestuurlijke zaken, open bare orde en veiligheid, burger en bestuur, in tergemeentelijke zaken, herindelingszaken, Ruimtelijke or dening en woningbouw, regionale brandweer, regionale ambulance, sa menwerkingsorgaan Midden-Holland, woonwagencentrum “Gouwsluis”. P.F.J. van Schie (le loco-burgemees- ter) Financiën (incl. subsidies, tarie ven en belastingen), grondbedrijf, or ganisatie en efficiency openbare wer- WADDINXVEEN - Er bestaat nog verdeeldheid binnen de gemeenteraad van Waddinxveen over het tijdstip, maar zeker is dat voortaan ook de Stichting Gereformeerd Pedagogisch Centrum - die zorg draagt voor bege leiding van de Gereformeerde School aan de Mozartlaan - kan rekenen op gemeentelijke subsidie. Zoals bekend wordt de schoolbegeleidingsdienst Midden-Holland en Rijnstreek al lang uit de gemeentekas gesteund voor het begeleiden van de Waddinxveense openbare en bijzondere scholen. Uit een vergadering van de raadscom missie voor de onderwijszaken is ge bleken dat B. en W. er voorstander van zijn met het subsidiëren van het Gereformeerd Pedagogisch Centrum al te starten op 1 januari 1983, welk standpunt wordt gedeeld door PCW (SGP/HKV/RPF) en VVD. CDA, PvdA en D‘66 - de meer derheid - willen met het geven van geld wachten tot in 1984 totdat de Schoolbegeleidingsdienst Midden- Holland en Rijnstreek zal worden ge subsidieerd per leerling, zoals in de bedoeling ligt, en niet meer per in woner. Anders is het dubbel op, zo luidt de redenering van de christen democraten en de socialisten. De Stichting Gereformeerd Pedago gisch Centrum in Zwolle heeft eerder om een bijdrage van de gemeente Waddinxveen verzocht. Die is toen geweigerd, maar daar bestaat geen re den meer voor want deze stichting is nu door het rijk erkend en wordt ook vanuit Den Haag gesubsidieerd. Wet telijk bestaan er dus geen beletselen meer. De Waddinxveense subsidie be draagt rond f. 4.500,—. De te subsidiëren stichting kent vol gens artikel 2 van de statuten de vol gende grondslag: “De Heilige Schrift, waarvan de Drie Formulieren van Enigheid van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, gehandhaafd in de vrijmaking dezer kerken, de hoofd som leren, is de enige grondslag bij al de arbeid van de stichting en haar er inmiddels twee aan dë eige- organen. Onder “Gereformeerde Ker ken in Nederland” worden in deze statuten verstaan: de Gereformeerde Kerken in Nederland binnen het ver band waarvan de Generale Synode in de jaren 1969/1970 te Hoogeveen is gehouden.” WADDINXVEEN In het wijkge- bouw De Paddestoel aan de Lijster besstraat zal SPA-rood verkrijgbaar blijven. Shandy en tonic zullen uit het assortiment verdwijnen, zo blijkt uit het verslag van de gemeentelijke commissie wijkwerk Bomenwijk. MAN BEKENT Terzake diefstal van een aanhangwagen werd te Bodegraven een 19-jarige man uit Papekop aangehouden. Hij bekende onder meer op 5 augustus van dit jaar vanaf de Middelburgseweg te Waddinx veen een aanhangwagen te hebben ont vreemd. de de Henegouwerweg oprijden op het momént, dat de fietser, rijdende op die weg, naderde. De fietser liep een hoof dwond en wat schaafwonden op. Op maandag 6 september vond er we derom een aanrijding plaats tussen een automobilist en een fietser op de W. de Rijkelaan. De fietser stak plotseling tus sen een aantal geparkeerde auto’s de weg over, waarna een ongeval niet meer was te voorkomen. De fietser raakte licht gewond. Na medische behandeling mocht hij naar huis. Op dezelfde dag werd ontdekt, dat een in de Irenestraat geparkeerd staande Mercedes-bus aan de linkerachterzijde was aangereden. De veroorzakende be stuurder heeft zich tot op heden niet ge meld. Op dinsdag 7 september omstreeks 09.00 uur vond er een aanrijding plaats op de IJsermanweg tussen een bus (2.90 meter breed) en ee naderende tractor met aan hangwagen. Gezien de breedte kon de bus niet verder uitwijken naar rechts, waarna de aanrijding plaats vond. Nie mand raakte gedeerd. Een enkele keer wordt de eed ook wel eens naar voren gebracht als een noodzakelijk getuigenis van een chris- ten-politicus. Je moet door het af leggen van de eed duidelijk laten zien, aan welke kant je staat. In te genstelling tot bijv, humanisten, die “slechts” de belofte afleggen. Ook in tinggroepen Charles de Foucauld, Cat harina van Siena en Wapiti, betekent dat er heel wat activiteiten zullen worden ge houden rond de heropening van het ’’padvindersclubgebouw". In het Week blad voor Waddinxveen is vorige week een uitgebreide indruk gegeven van het programma, dat onder meer een doe- mee-markt, barbecue, film en cabaret omvat. Scouting St. Victor telt ongeveer 120 le den en 20 leid(st)ers. Deze meisjes en jongens maken deel uit van een groep van 250 jongelui, die het spel van ver kennen onder de vlag van Scouting Wad dinxveen in de praktijk brengen. In het Gouwedorp zijn in totaal vijf groepen. Het gaat hier om "open” groepen, het geen wil zeggen dat zij open staan voor meisjes en jongens uit heel Waddinx- A Waddinxveen hoort men wel eens deze geluiden. Toch is dat vreemd. HEIDELBERGSE CATECHISMUS Wanneer in de Heidelbergse cate chismus de tien geboden worden be handeld, gaat zondag 36 heel recht streeks in op de eed. Het derde ge bod wordt daar onder andere zo ver taald, dat wij niet met onnodig zwe ren de Naam Gods moeten lasteren noch misbruiken. In zondag 3 7 gaat het dan verder: “Maar mag men ook Godzaliglijk bij den Naam Gods een eed zweren? Ja, als het de overheid van haar onderdanen, of anderszins ook de nood vordert, om trouw en waarheid daardoor te bevestigen, en dat tot Gods eer en den naasten heil, want zulk eedzweren is in Gods woord gegrond, en daarom ook van de heiligen in het oude en nieuwe testament recht gebruikt geweest.” BERGREDE In de bergrede in Mattheus 5 (ver zen 33 tot en met 37) zegt de Here Jezus: “Wederom hebt gij gehoord, dat tot de ouden gezegd is: Gij zult uw eed niet breken, doch de Here uw eden gestand doen. Maar ik zeg u, in het geheel niet te zweren; bij de he mel niet, omdat hij de troon van God is, bij de aarde niet, omdat zij de voetbank zijner voeten is: bij Jeru zalem niet, omdat het de stad van de grote Koning is, ook bij uw hoofd zult gij niet zweren, omdat gij niet één haar wit kunt maken of zwart. Laat het ja, dat gij zegt, ja zijn, en het neen, neen; wat daar bovenuit gaat, is uit den boze.” Zeker voor de fundamentalisten bin nen de christelijke groeperingen zou men verwachten dat dit toch zeker genoeg is. Wellicht kan men in de ko mende vier jaar zich er eens op be zinnen of het niet juister zou zijn om de eed af te zweren. WADDINXVEEN - Artikel 45 van de Gemeentewet luidt: “Bij het aanvaarden hunner be trekking wordt door de leden van de raad, in de vergadering, in handen van den voorzitter, de volgende eed of belofte af gelegd: “Ik zweer (beloof) trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks, en dat ik de belangen der gemeente... met al mijn ver mogen zal voorstaan en bevor deren.” “Zoo waarlijk helpe mij God almachtig!” (“Dat beloof ik”). Zij worden hiertoe niet toege laten, dan na, mede in de ver gadering en in handen van den voorzitter, den volgenden eed (verklaring en belofte) van zui vering tè hebben afgelegd: “Ik zweer (verklaar), ddt ik, om tot lid van den raad te wor den benoemd, directelijk of in- directelijk, aan geen persoon, onder wat naam of voorwend sel ook, eenige giften of gaven beloofd of gegeven heb.” “Ik zweer (beloof), dat ik om iets hoegenaamd in deze be trekking te doen of te laten, van niemand hoegenaamd eeni ge beloften of geschenken aan- nemen zal, directelijk of indi- rectelijk.” “Zoo waarlijk helpe mij God almachtig!” (“Dat verklaar en beloof ik”).” OlEFSTAL/INBRAAK L>e afgelopen week werd drie keer aan gifte gedaan van diefstal van een fiets. rie fietsen werden teruggevonden, veen. De iri scouting St. Victor samen- van drie Waddinxveense padvinders- werkende scoutinggroepen kennen 6 groepen, die behoorlijk thuis zijn in de speltakken. natuur, dienstvaardigheid, sport en spel, expressie en ontdekken. In verband met de heropening van het Voor de drie leukste kleurplaten heeft clubgebouw aan de J. W. Frisoweg Scouting St. Victor een aardige verras- Auto Service.' Uit het onderzoek kwam naar voren, dat zij zich een week tevoren aldaar hebben schuldig gemaakt aan vernieling van 4 personenauto’s. Ook werd daarbij in dag 9 september werd getracht in te bre aanwezigheid van 3 andere leeftijdsge noten met een personenauto gereden. De jeugdige personen bleken onder meer een ongewenst bezoek te hebben gebracht aan de Kon. Julianaschool (Pe ter Zuidlaan), waar enkele kleine goede ren werden weggenomen. Bij een be zoek aan de Jan Ligthartschool (Kerk straat) werden potten inkt en lijm over de grond gegooid. Bij een gymzaal werd een fiets weggenomen, waarna deze werd gedemonteerd. Uit een kleuterschool nabij het Anne Frank-centrum werden enkele schoolar- tikelen ontvreemd en voorts heeft men bekend zich te hebben schuldig gemaakt gemaakt, aan enkele winkeldiefstallen. worden afgelegd door ieder op de wijze, welke bij de godsdienstige ge meenschap of het kerkgenootschap, waartoe hij behoort, in gebruik is. Langzamerhand werd aan de aange haalde woorden een nog engere be tekenis gegeven en in het Konin klijk Besluit van 19 maart 1884, is ■overwogen, dat de wetgever de eed met aanroeping van Gods naam in stelde als waarborg voor de waarheid van getuigenissen en de ernst van de beloften. Volgens dat stelsel zouden van het afleggen van de eed wel vrijgesteld kunnen worden, zij, die bewijzen te behoren tot een kerkgenootschap, waarvan de leer het eedzweren ver- ken, verkeer, milieu, energie, CAI, in tergem een telij k au tomatiserings- centrum Midden-Nederland, G.E.B., waterleidingbedrijf Rijnstreek, ge in eensch. vuilverwerkingsbedrijf. Mevrouw L.M. Oosterbroek-Waag meester (2e loco-burgemeester) So ciale zaken, woonruimteverdeling en volksgezondheid, onderwijs, perso neelsbeleid, college van bijstand, Schoolartsen- en Logopedische Dienst, georganiseerd overleg, recrea tieschap Bospark, recreatieschap Reeuwijkse Plassen, voorzitter sa menwerkingsschool, bestuur stichting bejaardenhuisvesting. Drs. M. Kraaijestein (3e loco-burge meester) Welzijnszaken ’(inclusief sport), kunst en cultuur, coördinatie emancipatiebeleid, coördinatie min- derheidszaken, werkgelegenheid en bedrijfsleven, marktzaken, voorzitter commissies marktzaken. sportzaken, kunst en cultuur, Bomenwijk, Wijk werk Zuid, Planningsgroep Sociaal- culturele activiteiten, bestuur jeugd- en jongerencentrum Waddinxveen, bestuur streekmuziekschool, bestuur stichting dienstverleningscentrum, regionaal economisch overleg. Overigens gaat het met de frisdrank- voorziening niet helemaal naar wens. Geconstateerd is een voorraadverschil van enige tientallen flessen, terwijl ongeveer de helft van het glaswerk is verdwenen. Waarschijnlijk is dit ge beurd tijdens de verhuur van. het wijkgebouw, zo veronderstellen de commissieleden. WADDINXVEEN Bewoners van het Noordeinde, die menen dat hun huizen bij het grondig opknap pen van het Noordeinde jaren gele den gebreken zijn gaan vertonen, krijgen een schadevergoeding van f. 29.500,-. Dit is overigens bij lange na niet het bedrag dat de be trokkenen hadden gehoopt te krijgen. Voordat de gemeente besluit tot uit betaling zal eerst nog worden ge wacht op een uitspraak van de ver zekeringsmaatschappij van de ge meente, Centraal Beheer BV. Het uit te betalen bedrag is vastgesteld na een tweede en aanvullend onderzoek door deskundigen. Dit onderzoek be trof niet de aansprakelijkheid, maar de schadebepaling. Duidelijk aan het Raadhuisplein is overigens wel dat nu geen termen meer aanwezig zijn tót ontkenning van de gemeentelijke aansprakelijk heid, doch van minder slecht werk van de bedrijven die het Noordeinde hebben opgeknapt is niet gebleken. Dat degene die met het meeste geld gaan strijken de geraadpleegde des kundigen zijn zal wel duidelijk zijn. Met het tweede onderzoek alleen al was ruim 15 mille gemoeid. Een paar honderd gulden hiervan komt voor rekening van de bewoners, die van tevoren hadden afgesproken zich bij de resultaten van het tweede on derzoek te zullen neerleggen. HOERA De bewoner die kan rekenen op de meeste schadevergoeding is de heer G, Visser van het Noordeinde 95. Hij is “goed” voor f. 12.500, Óverhel einde van deze slopende zaak maakte in de raadscommissie voor openbare werken en -bedrijven de heer J. Ha venaar (PCW) kritische opmerkingen, omdat hij vond dat er in de gemeen telijke rapportage over deze zaak te veel van een hoera-stemming sprake was. Wethouder P.F.J. van Schie (CDA) ontkende dat. biedt, maar niet ieder, die dit op grond van zijn individuele meningen zegt te verlangen. Volgens deze leer werden dus feitelijk de gekozenen, die tot geen kerkgenootschap be hoorden en zich bezwaard gevoelden door het afleggen van de eed, de toe gang tot de gemeenteraad ontzegd. In 1 896 werd dit veranderd en kon de gekozene zelf bepalen wat hij wilde, eed of belofte. FORMEEL KARAKTER De eed of belofte draagt een formeel karakter. Het formulier daarvoor moet dus als sacramenteel worden beschouwd. Hetgeen betekent dat als van het formulier wordt hfgeweken, de beëdiging moet geacht worden niet op wettige wijze te zijn geschied. Weigert een toegelaten raadslid de eden of beloften an te leggen, dan zal hij geen zitting kunnen nemen. Een nieuwe benoeming te zijner vervan ging zal echter niet eerder plaats kun nen hebben dan na zijn periodieke af treding (eens in de vier jaar). De op roepingen voor de vergaderingen zul len hem voortdurend moeten wor den toegezonden. Steeds wanneer hij wil kan hij zich in een raadsverga dering laten beëdigen, ook indien op de oproepingsbriefjes voor de raad daarvan niets is vermeld. De eed moet worden afgelegd in de verga dering van de raad en niet in een commissievergadering. EED OF BELOFTE Altijd weer is er de vraag wat doen we, dë eed of de belofte. Soms wordt wel betoogd, dat het afleggen van de eed eigenlijk een gebed is. Juist om dat we hiervoor reeds gezien hebben dat het een formule uit de wet is, lijkt dit niet zo waarschijnlijk. Toch lijken vele nict-christenen zich daar om te wenden tot de belofte. Bij een gezamenlijk, door de Waddinx- veense en Zevenhuizense rijkspolitie in gesteld, onderzoek zijn een aantal inbra ken te Waddinxveen bekend geworden. Een 21-jarige inwoner van Zevenhuizen heeft een tweetal inbraken in veilin- gloodsen aan de Bredeweg bekend. In AANRIJDINGEN verband met één van deze inbraken werd Op zaterdag 5 september vond er op de een 23-jarige plaatsgenoot (Waddinxve- Henegouwerweg nabij de splitsing met "er) aangehouden, daar deze hierbij ook de Van Speykstraat een ongeval plaats, betroKken was. ■^aast diverse te Zevenhuizen en Nieu- werkerk aan ken en diefstal werd door eerstgenoem de bekend onder meer te hebben inge broken in een container te Waddinxveen en daaruit diverse overhemden te heb ben weggenomen; in het begin van dit jaar werden vele kratten met lege bier- "essen door hen weggenomen bij een bedrijf te Moerkapelle. Voorts werd be kend, dat hij enkele maanden geleden 'an een te Waddinxveen geparkeerd 'taande tankauto twee brandblussers had gedemonteerd en meegenomen. OPGEVEN VALSE NAAM egen een 17-jarigé uit Boskoop afkom- stlge bromfietser is door de Waddinx- 'eense rijkspolitie proces-verbaal opge haakt. daar hij de politie een valse naam ad opgegeven bij het aanzeggen van een proces-verbaal terzake het rijden op een bromfiets zonder een helm te dra gen. De gemeentelijke wetgever heeft hier door een waarborg willen stellen voor de plichtsbetrachting van de raads leden. De Gemeentewet bepaalt dat de eed of belofte door de raadsleden moet worden afgelegd bij het aan vaarden van hun betrekking, derhal ve moeten ook de reeds eerder zit ting hebbende leden, opnieuw de eed of belofte afleggen. Er is weleens overwogen om de herbenoemde le den niet opnieuw de eed of belofte te laten afleggen, echter ook na de her verkiezing bestaat er grond om de gekozenen opnieuw de zuiveringseed of -belofte te laten afleggen. Immers zij geven daarmee aan niets gedaan te hebben wat in strijd met de wet om benoemd te worden. De eedsaflegging is niet de aanvaar ding van het ambt, maar geschiedt bij de aanvaarding ervan. Het is dus een voorwaarde voor het raadslidmaat schap om de eed of belofte af te leg gen. De Kroon vernietigde dan ook wegens strijd met de wet, een raads besluit van Geldrop betreffende de benoeming van een wethouder, aan de totstandkoming waarvan had me degewerkt iemand, die wel was be noemd tot lid van de tijdelijke ge meenteraad, maar nog niet de vereis te eden (verklaring en beloften) had afgelegd en wiens stem, gelet op de uitslag van de stemming, op de be noeming van invloed kon zijn ge weest. (KB 2 maart 1946, Stb G. 54). VROEGER Oorspronkelijk was in de gemeente wet voor de raadsleden, evenals in de grondwet voor de leden van de Sta- ten-Generaal, de eed verplicht voor geschreven. In het artikel was be paald, dat de daarbij voorgeschreven eden of beloften door ieder op de wijze van zijn godsdienstige gezind heid zou worden afgelegd. Algemeen werden die woorden uitge legd alsof er stond, dat de eed moest In verband met de heropening van het houdt Scouting St. Victor ook een kleur- sing in petto. Dus doe je best. De Wad- wedstrijd, waaraan alle lezertjes van het dinxveense meisjes en jongens kunnen Weekblad voor Waddinxveen kunnen hun kleurplaat inleveren tijdens de open meedoen. ”Of je nu scoutinglid bent of dag rond het vernieuwde clubgebouw niet, je kunt allemaal met ons meekleu- aan de J. W. Frisoweg. Dan is ook de ren", aldus het samenwerkingsverband prijsuitreiking. Succes. r/ï JU). 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 17