Waddinxveen 750 Antiekbeurs in Gouda Beurshal Boskoop Beste mensen van kantoor, Aferseveldt heeft *t hoor! St. Bernard Show Concert op gerestaureerd orgel van de Kruiskerk Op vrijdagavond 5 november met Boskoopse ”Die Gouwe Sanghers Sunny Siders bij Instuif Inn Koffiebar met gospelgroep “Veile vrouw” in De Bonkelaar Alleen bij Gert Alternatieve Gezondheid Vier Granen Brood GERT HUIZER de echte bakker - Hewlett Packard J ■I Vervolg De in de Waddinxveense koffiebar De Schaapskooi optredende VERSEVELDT De in de Waddinxveense koffiebar De Schaapskooi optredende Dordtse gospel formatie Binnestebuiten. WA.DDINXVEEN Zaterdagavond 16 oktober om half negen voert de Theaterunie uit Amsterdam het toneelstuk Veile Vrouw jd- en vrijetijdscentrum De Bon- dinxveen. Onder regie van Chris- Aad Vos, artistiek leider van het Boskoops streekmannen koor Die Gouwe Sanghers. De bekende zanger Marco Bakker op vrijdagavond 5 november in de Waddinxveense Ontmoetingskerk. van Jacques Nolet op in het jeugi kelaar aan de Beukenhof in Waddinxveen. Under regie van Chris tiaan Mortier staan die avond “op de planken” Carol van Herwij nen en Huib Broos. De toegangsprijs bedraagt f. 9,— (CJP-hou- ders èn 65-plussers f. 7,—). Voor plaatsbespreken kan men bel len 01828-5935 en 01828-8060. De St. Bernard Ch. Snowranger Cascade. The sunny Siders. kleinbedrijf. DEN HAAG WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 ZOETERMEER Industrieterrein 'Zoeterhage WADDINXVEEN - Voor de Wad dinxveense danssociëteit Instuif Inn ’77 start zaterdag 16 oktober om acht uur in het Anne Frank—centrum het nieuwe dansseizoen met de Sunny Siders. Op de andere avonden in dit seizoen zullen optreden Light House (18 december), Second Life (19 februari) en weer Sunny Siders (9 april). Ook deze winter heeft het bestuur van Instuif Inn weer een aantal dansavon den georganiseerd, na een geslaagd dansseizoen ’81 ’82 met als hoogte punt het 15—jarig bestaan van de dans sociëteit. Zoals vorig seizoen seizoen bekend werd gemaakt, zal de Instuif Inn niet acht maar vier dansavonden organise ren, omdat het bestuur gemeend heeft de kwaliteit van de muziek te moeten handhaven en zodoende het aantal avonden te halveren. Kaartjes voor zaterdag 16 oktober kun nen besteld worden op. donderdag 14 oktober op tel.nr. 01828-7488 tusasen 19.00 - 21.00 uur. Het programma bestaat voornamelijk uit ^tegenstellingen, c.q. confronta ties, net zo goed als je binnenste (hetgeen iemand leidt) in conflict kan zijn met je buitenste (hetgeen iemand doet). liedjes, waarin de groepsleden vertel len over hun leven als christen. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 8 oktober om ongeveer acht uur treedt in de hervormde koffiebar De Schaapskooi in Het Anker aan de Kerkweg-Oost in Waddinxveen op de Dordtse gospelformatie “Binnenste buiten”. Deze groep staat borg voor een Nederlandstalig, avondvullend koffiebarprogramma met eigentijdse Voor velen betekent dit een her nieuwde kennismaking daar het streekmannenkoor ook tijdens eerde re concerten een aantal bekende so listen liet opdraven. Verder staat Aad Vos, artistiek leider van het koor, borg voor een vlekkeloze uitvoering. Vos en het mannenkoor verwierven zich vorig jaar grote faam met het concert waarin Rudolf Shock een be langrijke rol vervulde. Steeds meer liefhebber van echt goede muziek houden “Die Gouwe Sanghers” in de gaten. Na het bekend worden van het concert op 5 november zijn al enkele honderden plaatsen verkocht, nog voordat de toegangskaarten zijn ge drukt. TROTS “We zijn blij”, aldus de heer Koster, penningmeester van het Boskoopse koor, “dat we zo ruim in de belang stelling staan. Het doet ons goed, te merken dat steeds meer mensen nog oor hebben naar goede muziek. Nee, niet echt zwaar, maar begrijpelijke composities van beroemde componis ten. Zo diepte onze dirigent onlangs 'nog fwee operawerken van Verdi op, die eigenlijk vergeten waren. Onlangs werden ze herontdekt en ook ons koor zal deze werkelijk schitterende operawerken (de laatste zal Marco Bakker, die daarin een schitterende solopartij zingt, helaas niet overle ven) uitvoeren. Het wordt dus span nend”. “We vinden het overigens een groot compliment voor ons koor, dat Mar co Bakker en Willy Caron wederom bereid zijn met ons op te treden. Het Het is de eerste maal dat een show met dergelijke honden in Boskoop plaats vindt. De show omvat een keu ring, waar op dit moment zo’n 125 honden zijn ingeschreven. De deelne mende honden worden daartoe in verschillende groepen ingedeeld. Men onderscheidt drie leeftijdsgroe pen: tot 12 maanden zijn de pup pies, tot 24 maanden de jongen, ver der de open klasse tot 7 jaar en ten slotte de veteranenklasse. Ook wor den de honden in rassen ingedeeld. Er zijn verschillende, kort- en lang harige St. Bernards. Reuen en teven worden eveneens apart beoordeeld. De show begint zondag om 09.00 uur en zal rond de klok van vijf uur wor den afgesloten. De entree bedraagt vier gulden. Daarvoor ontvangt men een uitgebreide catalogus. GOUDA Op vrijdag 8, zaterdag 9 en zondag 10 oktober wordt in het Schouwburgcomplex aan de Boele- kade 67 te Gouda voor de 55e maal de Grote Antiekbeurs gehouden. Op deze bekende beurs is steeds een groot aantal gespecialiseerde anti quairs aanwezig. De organisatoren van deze antiek beurs vragen dit keer speciale aan dacht voor een zeer bijzóndere in zending: Antieke Amerikaanse Quilts. Oorspronkelijk werden deze gemaakt uit stukjes van oude kle ding door voortrekkersvrouwen. Het is een bij uitstek Angelsaksisch be grip, dat zijn hoogtepunt bereikte in de V.S. rond 1860-1880. De Amerikaanse Quilts hebben zich ontwikkeld tot artistiek verantwoor de kunstwerken: boeiende ontwer pen met gestyleerde geometrische motieven en ongewone kleurencom binaties. Meer dan alleen als decora tie op het bed, stralen ze vandaag een bijzondere bekoring uit als abstracte wandversiering in een modern decor. Naast de schitterende collectie Ame rikaanse Quilts vindt men op de An tiekbeurs te Gouda antiquairs met meubelen, poppen, religieus antiek, lampen, porselein, zilver, sieraden, rammelaars, naaigerei, gereedschap pen, wapens, maten en gewichten, kortom een zeer gevarieerd aanbod. De antiekbeurs Gouda zal zijn ge opend op: vrijdag van 14 tot 22 uur, zaterdag van 11 tot 18 uur en zondag van 11 tot 18 uur. Parkeergelegen heid is voldoende beschikbaar en het NS-station is slechts enkele minuten gaans. BOSKOOP In de beurshal van Flo- rifda te Boskoop wordt komende zondag 10 oktober een Si. Bernard- honden Show gegeven. De organisa tie daarvan is in handen van de “Hol landse St. Bernard Club”, district West. getuigt van onze kwaliteit. Hun goe de naam staat immers op het spel”. VROLIJKE NOOT Marco Bakker behoeft geen nadere introductie. Zijn televisieprogramma “Muziek uit duizenden” laat keer op keer miljoenen genieten van zijn war me, ronde stem. Het publiek kan zich ook verheugen op de komst van Willy Caron. Hij brengt de vrolijke noot. Z’n olijke ge zicht en z’n machtige stem doen keer op keer het publiek genieten. Hij ver rast ieder met z’n enorme volume. “Dat moet je ‘live’ horen. Dat gaat niet op een plaat. Dat wordt wegge knepen. Daarom is het zo enorm be langrijk dat Die Gouwe Sanghers af en toe zo’n concert kunnen geven. Om iedereen in de gelegenheid te stellen dit bij te wonen. Het is kleur rijk en sfeervol. Het applaus, het pu bliek, de hele entourage. Het is voor ons, als koor, een vorm van verslaving en we hopen daarin vele toehoorders mee te slepen”, aldus penningmees ter Koster van Die Gouwe Sanghers. We horen zo vaak dat koren vergrij zen. Hoe staat dat bij Die Gouwe Sanghers? “Ons koor is, gerekend naar gemid delde leeftijd, in de loop der jaren steeds jonger geworden. Steeds meer jonge mensen voelen zich bij ons thuis, want naast zangvereniging zijn we ook een vriendenclub”. “We hebben in het repeteren ook veel plezier, noem het maar “arbeids vreugde”. Het resultaat van onze in spanningen manifesteert zich o.a. bij zo’n groot jaarlijks concert. Maar ook kleinere concerten tussendoor. Zoals dit jaar nog is gebeurd in “Irene” en “Dijkzicht” en straks weer in Alphen a/d Rijn”. Waarom niet iri Boskoop? “De Ontmoetingskerk in Waddinx veen bleek vorig jaar zeer goed te voldoen aan onze wensen. Bovendien liggen beide gemeenten zó dicht bij elkaar, dat voor de Boskopers de af stand geen bezwaar is. Daaraan voeg ik toe, dat wij duidelijk een streek- muziekkoor zijn. Met leden uit de wijde omgeving. Trouwens, we ver wachten ook dit maal weer ruime be langstelling van Alphen a/d Rijn en Gouda”. Hans Broekman neemt de begelei ding op zich. Is dat de vaste pianist van het koor? “Dat zouden we wel willen. Ik heb één wens, nl. dat ik zó kan pianospe len als deze toetsenkunstenaar. Nee, onze vaste pianist mogen we hem niet noemen. Wel stellen we er hoge prijs op, als hij voor ons beschikbaar is. Het is een kunstenaar, een aristo craat van de eerste orde”. “Ik zal weer genieten, want als eer ste tenor sta ik vlak bij de piano. Dan overvalt me de ene verbazing na de riviertje, n.l. de Grote en Kleine Nes en het land van Thuyl. Het gehele ge bied aan beide zijden van de IJssel en langs de Gouwe behoorde tot de be zittingen van het kapittel, genaamd Oudmunster of St. Salvator, te Utrecht. Dit was een vereniging van hoge geestelijken, die den bisschop met raad en daad terzijde stonden. Zij woonden samen in een oud kloos ter of munster. Aan hun hoofd stond de proost. Van alle niet vrije boeren trokken zij tienden en tijns. Van de graanoogst waren tien schoven voor den boer, maar de elfde behoorde aan het kapittel. Onder tijns moet men een laag bedrag verstaan, dat de boeren als een soort erfpacht betaal den. De bovengenoemde kolonie langs dé Gouwe werd aangeduid als de Proosttienden. Hoge heren. Omstreeks 1200 leefden op hun hof, ter plaatse waar thans Gouda ligt, de heren van der Goude. Jij hielden van het bovengenoemde kapittel te leen het Broek, d.i. het deel van de tegen woordige polder Bloemendaal ten noorden van hun woonplaats tot aan de Gouwe. Aan de overzijde van dat water heette de landstreek tussen de IJssel en het latere Zuid-Waddinx- veen eveneens Broek. Ook dit land behoorde met de Proosttienden aan de heren van der Goude. Samen vormde alles één leen, waarvoor zij de Utrechtse heren 30 schellingen per jaar betaalden. De grens langs het latere Zuid-Waddinxveen werd gevormd door het beekje de Piclede of Pieclede, dat de Gouwe bereikte bij de Grote Nes. Eigenlijk behoorde heel Holland aan den bisschop van U- trecht en zijn kapittelheren. Doch de graven van Holland, die slechts een deel der duinstreek bezaten, hadden langzamerhand het land veroverd en de bezittingen van den bisschop zich toegeëigend. Omstreeks 1200 be reikten zij Moordrecht. Toen trokken hun troepen naar het noorden, doch het leen van de heren van der Goude lieten zij voorlopig ongemoeid. Zo kwamen de veroveraars in een land streek, genaamd: Waddinxvene. Waarschijnlijk was een zekere Wadde daar de grootste landeigenaar ge weest. Zijn nakomelingen noemden zich kinderen van Wadde, dus Wad ding. Aan hen behoorde het grootste gedeelte van het veenland, dat aldus zijn naam ontving. Dit gebied voegde de graaf bij zijn bezittingen. Zo werd Waddinxveen een deel van het graaf schap Holland. In 1233 verkocht hij zijn recht op belastingheffing in zijn nieuwe bezitting aan Nicolaas Gnep- wich, Herbert van Aalsmeer, Wou- brecht en hun gezellen voor 200 pond Hollands. In 1260 wordt waar schijnlijk dezelfde Nicolaas als schout van Waddinxveen genoemd. Doch de tienden moesten elk jaar betaald wor den, n.l. 80 schepel (van 28 liter) gerst en rogge, of 12 pond. Begrensd gebied. Hun land zou zich tussen de water tjes Piclede in het westen en de Oude Gouwe in het oosten uitstrekken, tot de gewone lengte van een boerderij of hoeve, dit is: 1125 a 1150 meter diep in het veen. Het watertje de Oude Gouwe liep ten noorden en ten oosten van de latere polder Bloemen daal, ongeveer ter hoogte van de te genwoordige straatweg Gouda-Bode- graven. Hier wordt duidelijk vermeld, dat de boeren, ook op het veen rogge en gerst verbouwden, doch geen tar we, want daarvoor was zwaarder grond nodig. Het gebied van Wad dinxveen werd een ambacht ge noemd, omdat een ambtenaar, de schout, namens de graaf er het be stuur uitoefende. Het strekte zich langs beide oevers der Gouwe uit. De noordelijke grens vormde de Kerk weg of misschien wel de Jan Dorrekenskade. De oostelijke grens Een veile Vrouw wordt gespeeld door Huib Broos en Carol van Herwijnen. Huib Broos bezocht de toneelschool in Amsterdam en deed daar in 1963 eindexamen. Speelde bij de Nederlandse Komedie. Toneelgroep Studio, het Nieuw Rotterdams Toneel en The Family rollen in o.a. Hoera Amerika, Strijd tegen het klootjesvolk en in het succesvolle The Family. De laatste jaren speelde hij hoofdzakelijk in Nederlandse produkties zoals Als jij de bloemen-vertrapt, dan zal ik jou vertrappen van Lodeijk de Boer, Jan Rap en z’n maat van Yvonne Keuls, Deuren en Nachtrit van J. Bemief, de Trap van Gerard Lemméns, De grote Verstopper van Herman Lutgerink en onlangs was hij nog te zien in de Cake Society. Carol van Herwijnen is in 1941 geboren te Laren. Eindexamen Amsterdamse Toneelschool in 1965. Debuut bij Toneelgroep Studio in The Knack van .Ann Lelicoe. Studiebeurs om muAcal-comedy te studeren in New York. Speelde bij Studio, Nieuw Rotterdams Toneel, Amsterdams Toneel, diverse vrije produkties, waaronder de musical Een kannibaal als jij en ik van Freek de Jonge en Bram Vermeulen. Was drie jaar verbonden aan Toneelgroep Baal, speelde daar o.a. Voor het pensioen van Thomas Bernard. Mar co Bakker, Jennie Veeninga en Willy Caron in Ontmoetingskerk BOSKOOP/WADDINXVEEN - In de Waddinxveense Ont moetingskerk geeft het streekmannenkoor “Die Gouwe Sanghers” uit Boskoop op vrijdagavond 5 november opnieuw een ’’Sterrenconcert”. De solisten Marco Bakker, Jennie Veeninga en Willy Caron zullen het koor hierbij terzijde staan. Verder is ook de fameuze begeleidingspianist Hans Broekman van de partij. De toegangsprijs bedraagt 15 gul den. Vrouw de H. Roland Holstprijs wordt uitgereikt op 18 oktober a.s. Veile Vrouw is vooral een tekening uit een besloten dorpsgemeenschap, waar het leven voortsukkelt volgens de nooit veranderende normen en conservatieve opvattingen. Buitenbeentjes worden door het dorp niet getolereerd. En wie eens de banden met zijn jeugd heeft doorgesneden, maar later toch weer kontakt met het 'verleden zoekt kan zich maar het beste op ontgoocheling voor bereiden. De ontmoeting van de broers wekt vooral wederzijdse irritatie op. Ander half uur lang nemen de broers elkaar letterlijk en figuurlijk onder het mes en dat gebeurt met veel verve en vakkun digheid in een mooi en vindingrijk dé cor van de herenkapsalon, ontworpen door Frank Raven. WADDINXVEEN - Vrijdag avond 15 oktober om achtuur zal het orgel in de gerefor meerde Kruiskerk aan de Passa ge, dat iri de afgelopen maan den is gerestaureerd door de Boskoopse firma L.J. Kramer en waarvoor allerlei succesvolle geldacties zijn gehouden, offi cieel in gebruik worden geno- men. De heer G. Akkerhuis toonkun stenaar te ’s-Gravenhage, de ad viseur bij deze restauratie, zal ter gelegenheid van deze inge bruikname een concert geven. andere. Die vingervlugheid, z’n muzi kaliteit, z’n gave om aan te voelen waar het voor ons, als koor, moeilijk kan zijn en dan, op slechts een pink van de dirigent op te vangen. Dat fascineert me, persoonlijk althans, bijzonder”. En Jennie Veeninga? “Dit wordt, bij mijn weten, ons eer ste optreden met haar. Uiteraard heb ik haar wel eens gehoord op de ra dio. Ze heeft een warme, zuivere stem”. lag ongeveer ter plaatse van de rijks weg. De Piclede of Pieclede ont sprong hoogst waarschijnlijk in de Wilde Venen en vormde de west-, zoowel als de zuidgrens van Waddinx veen. Door dit gebied kronkelde met talrijke bochten het riviertje de Gouwe.’ Einde citaat uit het boekje van P. van Balen. Schimmig verleden? Wanneer we nu het hierboven, door verschillende schrijvers geschetste beeld van het ontstaan van Waddinx veen overzien, dan rijst uit de mist van de historie een terpdorp op. Ge legen aan een (niefnand weet wan neer) gegraven Gouwe. Omgeven door geliefkoosde jachtgrond, waar in de Romeinen en onderdanen van Lodewijk de Vrome naar hartelust met penningen gestrooid hadden. Bovendien strategisch gelegen op een punt, waar de wegen van Leiden en Rotterdam naar Gouda zich verenig den. Eeuw in, eeuw uit, van de Rijm kroniek van wijlen Klaas Colijn tot de officiële gids voor Waddinxveen uit 1972 wordt de historie van de penningen etc. steeds weer opnieuw gedolven. Alleen het boekje van P. van Balen wijst in een andere rich ting. ‘In 1233 verkocht hij (de graaf) zijn recht op belastingheffing in zijn nieuwe bezitting aan Nicolaas van GnepwichMaar wat is de beteke nis van dit schijnbaar nauwelijks ver- meldenswaardige feit? En wat uiter aard zeer belangrijk is: waar komt dit bericht vandaan? Hoewel Van Balen helaas geen bronnen heeft vermeld in zijn geschrift, lijkt mij het meest waarschijnlijk dat hij gebruik heeft gemaakt van het Oorkondenboek van Holland en Zeeland. Dit tweedelige werk werd in de jaren 1866-1873 uit gegeven door L.Ph.C. van den Bergh, en verscheen dus pas na de publicatie van J.W. Regt. Hiermee is dan tevens verklaard, waarom de oorkonde van 1233 geen plaats had in de theoreti sche beschouwing van meester Regt over het ontstaan van Waddinxveen. Oorkonde. De voor Waddinxveen zo belangrijke oorkonde werd door Van den Bergh afgedrukt in het eerste deel als Nr. 344. We hopen later nog uitvoeriger hierop in te gaan, doch vermelden nu de beknopte omschrijving die Dr. J.G. Kruisheer er van geeft in ‘De oorkonden en de kanselarij van de graven van Holland tot 1299’ dl II ‘s- Gravenhage.-Haarlem 1971’: Nr. 134. 1233 apr. 20 - mense aprili, feria 4 proxima postquam cantarur Miseri- cordia domini. Verkoopt Nikolaas van Gnephoek c.s. 6 voorlingen land in Waddingsveen voor 200 lb. Holl. Einde citaat Dr. J.G. Kruisheer. Wat direct opvalt, is dat hier niet gespro ken wordt van verkoop van recht op belastingheffing, maar van verkoop van land! Dr. LH. Gosses. Hoewel Meester Van Balen de ont staansgeschiedenis van Waddinx veen op het rechte spoor gezet heeft, kan toch niet worden ontkend dat net hoofdstuk over de landontgin- ning wat vaag blijft. Jammer genoeg heeft hij geen kennis gedragen van wat Dr. LH. Gosses hierover reeds in 1915 had gepubliceerd. Deze Gro ningse hoogleraar kreeg bekenheid door zijn zeer gefundeerde geschrif ten. Met N. Japikse schreef hij b.v. ‘Handboek tot de Staatkundige Ge schiedenis van Nederland’, waarvan de bekende historicus De Rek in onze tijd zei: ‘Gosses gaf hierin een helder en spits geschreven overzicht van de politieke geschiedenis der middeleeuwen, nog altijd het beste’. Voor Waddinxveen is echter vooral van belang zijn studie: ‘De Vorming van het graafschap Holland’. Bijzon der boeiend en instructief, om nog maals de enorm belezen De Rek aan te halen. Het zal de geïnteresseerde lezer weldra duidelijk zijn dat wij in het nuchtere en zakelijke betoog van Gosses te doen hebben met een ge trouwe beschrijving van het ontstaan van Waddinxveen. Ontdaan van alle mythische overleveringen. De première van Veile Vrouw was vori ge maand in het Amsterdamse De Brak ke Grond. Het stuk gaat over een ont moeting tussen twee broers, waarvan de één naar een grote stad is getrokken en de ander in zijn geboortdedorp is geble ven, waar deze de kapperszaak van zijn vader heeft overgenomen. Een gebeur tenis uit hun beider jeugd brengt hen weer samen.... of drijft hen verder uit elkaar dan ooit? En wie is toch die veile, vrouw? Dit gebeuren speelt zich oorspronkelijk af in een dorp in de Franse Pyreneën. Om het gegeven naar ons toe te halen is de Vlaamse auteur Walter van den Broeck gevraagd dit theaterstuk te tran sporteren en te vertalen. Dat dit zeer geslaagd genoemd mag worden blijkt uit het feit dat Walter van den Broeck voor o.a. de bewerking van Veile rDE .ECHTE Zuidkade 11 - Tel. 2354 Winkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 2382 - Waddinxveen Nassaustraat 7 - Boskoop Tel 01727-2319 J

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 39