Ig AUTOBEDRIJF KOOL a 111 o (U Nieuwe vestiging districtskantoor Spaarbank R’dam L /Kil. r jf jwj annn Weekblad-arts Brandweer van Waddinxveen op 4e plaats over hartaanval i- id FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. I- f ia mg?,.. vs l r Dorpsstraat 72, Tel. 01828-2792 Waddinxveen 4 IflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH 1 Helemaal in, dat jack en die regen-winter- J jas i- De Fiat Ritmo staat bekend als een uit gesproken gulle auto. Gul met ruimte, maar vanaf vandaag ook gul voor uw portemonnee. Want nu krijgt u bij aankoop van een Ritmo 65, 85 Super of Diesel een cheque van 600 of 750 gulden kado. U hoeft niets anders te doen dan die cheque aan te nemen en op te sturen naar Fiat Auto Nederland. Daar trekt men het bedrag dat u tegoed heeft af van het bedrag dat u moet betalen voor uw nieuwe auto. Zo zorgt de ruimste familiebolide in z’n prijs klasse (want dat is de Ritmo) voor extra ruimte in uw budget. Wanneer krijgt u nu 600 gulden en wanneer 750 gulden? U krijgt een cheque van 600 gulden als u een Ritmo 65 koopt. De 65 met z’n vele standaard extra’s: achterruitverwarming, mistachterlamp, achteruitrijlamp, ruitewisser met sproeier op achterruit, hoofdsteunen vóór, stoffen bekleding en gelaagde voorruit. En niet te vergeten een pittige 1300 cc motor met een top van 150 km/u. Koopt u een Ritmo 85 Super, met 1500 cc motor dan krijgt u een cheque van 750 gulden en heeft u meteen ook de meest komplete van stel. Want de 85 heeft naast alle standaard extra’s van de Ritmo 65 ook nog eens een flink aantal sportieve en luxe extra’s zoals checkpanel, toerenteller, digitaal klokje, 5-versnellingsbak, ver stelbaar stuur en Pirelli P8 banden. Mocht u kiezen voor de goedkoopste familiediesel van Nederland, de Ritmo Diesel, dan kunt u ook rekenen op een cheque van 750 gulden. De Ritmo Diesel geeft een zeer bescheiden motorgeluid en toch een robuuste 1700 cc diesel motor onder de kap. Goed voor een top van 140 km/u. Bovendien worden z’n toch zuinige diesel- eigenschappen nog eens extra benut door de standaard 5e versnelling. Resultaat: een verbruik van slechts 1 op 17,9 bij 90 km/u (1:12,7 bij 120 km/u, Stad: 1:12,8)1 Wij zullen u graag ontvangen voor een proefrit in de Ritmo van uw keuze (er is er al een vanaf f14350,-). En natuurlijk alles vertellen over de interessante inruilmogelijkheden. k Licht, gemakkelijk in dragen en warm. ULDER ODE VOOR ANNEN - WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 594 NU TIJDELIJK UITGERUST MET GEEN DREMPEL tussen «5^ 8 DE RUIMSTE FAMILIEBOLIDE IN Z’N PRIJSKLASSE. nm - ~J777iytnii—iriiT"- - - W?*- De nieuwe vestiging van de Spaarbank Rotterdam aan de Nieuwe Markt in Gouda. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Spaarbank Rotterdam). erken- ler-ou- gische gezin- idje is rs van 1 veel weinig in de kluis is met vijftig procent uitge breid tot niet minder dan 1500 stuks, ter wijl verdere uitbreiding van dit aantal mogelijk is. Het geheel wordt op inge nieuze wijze elektronisch beveiligd. Naast de kluis zijn de couponkamers ge legen, waar een maximum aan pravicy wordt gegarandeerd. in het i De geven. werk- unnen 1 van igoch- Vr. en Zij irts- tselij- jaren t van menc •ouw, rzijde ia! uit of de aldus 5813) (tel. -nmer: i 3x3) 2) bei- illekte recht. de :de- .30 óók UR. ).15 één HA v.d. rAN in LU 0 0 0 Stan- avond lur en L1.15) cursus losten op f moge- O CM co CM Z O o LU LU en De van .EZ i auto t zich jp 12 etage aldus tanny n zou :n van 5 stik- et de tech- resul- werkt :rp of infor- 2 (De ok op o. 4 ■éns 1AR meer tot haar recht kunnen komen. Uiteraard is men niet over één nacht ijs geheel. Het ontwerp werd in eigen be heer gemaakt en uitgevoerd door aanne mersbedrijf Schiehil te Rotterdam. gegaan bij het kiezen van een nieuwe lo- katie voor het districtskantoor. Optima le bereikbaarheid was een belangrijk uit gangspunt, aan welke voorwaarde stellig is voldaan. Tot vlak voor de deur is volop gelegenheid tot parkeren. Wat in het pand aan de Oosthaven niet tien kantoren omvat. Daarvan zijn mogelijk was, kon in het nieuwe gebouw in beslag. Omstreeks drie uur was de Waddinxveense brandweer aan de beurt. De prijsuitreiking vond plaats omstreeks zes uur in het Zevenhuizense dorpshuis Swanla. Daar nam ook ieder een deel aan een broodmaaltijd. Vol gend jaar wordt de jaarlijkse lage druk- wedstrijd in Moordrecht gehouden. len in r in de ■engen m aat- e van an de s van :r een ps en d- en Kol- :apten mings- jeeste- 5 pro- r blijft plaat- stelijk ran de i.xveen natio- jeh.ui- ddinx- it hen an de- Gouda, Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Reeuwijk, Waddinxveen, Zevenhuizen en - buiten mededinging - de bedrijfsbrandweer van de Spar. De algemene leiding was in han den van de Velpse brandweercomman dant H. P. Mooiman. De wedtrijden namen de gehele middag er ze te Gouda gevestigd; de overige bevinden wel worden gerealiseerd, namelijk het zich te Bodegraven,Boskoop, Krimpen streerd. de toekomst heeft men de nieuwe huis- creëren van een bijzonder functioneel a/d IJssel, Lekkerkerk, Moordrecht, De in de kelder ondergebrachte kluis- vesting, welke aan de Nieuwe Markt zo en in het oude kantoor. Het aantal loketten woongebeuren, er geheel op afgestemd. a/d IJssel, Lekkerkerk, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel en Waddinx- ruimte is zeventig procent groter dan die centraal is gelegen in het winkel- veen. GOUDA - Gouda’s burgemeester drs. K. F. Broekens heeft onlangs het nieuwe districtskantoor in Gouda van de Spaarbank Rotter dam aan de Nieuwe Markt 73 officieel geopend. Daarmee is het pand verlaten aan de Goudse Oosthaven 12, waar gedurende 44 jaar de ba sis van de spaarbank is geweest. De verhuizing was noodzakelijk doordat de huisvesting niet langer kon beantwoorden aan de eisen, die het sterk buizenpostsysteem. Het transport van In 1969 werd de Nutsspaarbank Bode- uitgebreide dienstenpakket met zich brengt. Onngetwijfeld zal de diens- geld vanuit een gepantserde ruimte naar graven overgenomen, gevolgd in 1971 tenverlening op het meer centraal in de stad gelegen nieuwe punt, nog de balie en omgekeerd geschiedt door door de overname van de Gemeente- één en dezelfde buis in een koker die op spaarbank te Gouda. Tien jaar geleden raketachtige wijze wordt gelanceerd. sloot de Nutsspaarbank Gouda zich aan Snelheid is vanzelfsprekend bij dit sy- bij Spaarbank Rotterdam. Deze op haar steem troef hetgeen door de elcctroni- beurt ging in 1981 een fusie aan met de sche besturing en een voorsignalerings- Centrumbank te Amsterdam en de Het eigenlijke districtskantoor is op de systeem mogelijk wordt gemaakt. Bondsspaarbank van Nederland. En het eerste etage gevestigd. Directeur W. Trouwens alles is er op gericht de hande- ziet er naar uit, dat er nog geen einde is lingen zo vlot en efficiënt mogelijk te gekomen aan de groei. De bundeling van Meijerink en zijn medewerkers geven er leiding aan een district, dat in totaal vijf- verrichten. Via een terminal worden de krachten kan, ook al door de uitbreiding kashandelingen onmiddellijk feilloos in van het dienstenpakket, de cliënt alleen het centrale computersysteem geregi- maar ten goede komen. Met het oog op men moeten kiezen baan en gezondheid. EN VERDER? Een hartinfarct is een zware klap voor het hart. Het herstelt er langzaam van. De kans op een nieuwe aanval blijft echter altijd bestaan. Men kan dat ri sico verkleinen door voorzich tigheid. Misschien moet men daarvoor .het leven drastisch veranderen. Maar dat offer moet de gezondheid waard doen. Zorg ook voor voldoende zijn. Als men zich aan deze leefregels houdt, dan kan men net zo lang en net zo prettig leven als ieder ander. ANDERE ZIEKTES j beschikt uw huisarts over schriftelijk voor lichtingsmateriaal over een he- 1 andere ziektebeelden. van Artsenservice. U kunt er gerust naar vragen. Ze zijn ervoor. En ze verduidelijken U precies wat U mankeert. WEEKBLAD-ARTS BERNARD AERTS lichaamsbeweging. De arts zal daarbij adviseren. Men begint met elke dag een korte wande ling te maken. Geleidelijk aan gaat men iets langer lopen. Tegenwoordig Hoeveel dat wordt, hangt van J---- de hartkonditie af. Die kan al-, LG.G. leen de dokter bepalen. Regel- leboel maat is belangrijk. Een grote Het zijn de patiënteninfo’s prestatie kan slecht zijn. Span ningen vermijden is ook belang rijk. Rust en een evenwichtig leven zijn het beste voor het hart. En als de stress in het werk niet uit te bannen is, zal 3 3^ aS» 3 a SS? WADDINXVEEN Hoe werkt het hart? Het hart is een grote holle spier. Tientallen keren per minuut trekt het samen. Daardoor wordt het bloed eruit gepompt en stroomt het door ons hele lichaam. Dat gebeurt niet zonder meer. Ons hart heeft energie nodig. Die krijgt het door middel van zuurstof rijk bloed. Dat wordt aange voerd via een slagader die als een krans om het hart ligt. Elk deel van het hart krijgt via de ze kransslagader de nodige energie. WAT IS EEN HARTAANVAL? Als een deel van het hart niet genoeg energie krijgt, raakt dat deel zodanig beschadigd dat het niet meer werkt. Het sterft af. Dat noemen we een hart aanval, of een hartinfarct. Het lijkt dan alsof er iets zwaars op de borst drukt, meestal in kombinatie met een pijn, die misschien uitstraalt naar de hals, kaken, armen of rug. HOE KOMT HET? Tijdens ons leven kunnen er aan de wanden van de bloed vaten stoffen blijven kleven. Ze koeken als het ware aan. Daar door wordt de doorsnee steeds kleiner. Er kan minder bloed doorheen. Soms raken ze zelfs verstopt. Het is een heel lang zaam en sluipend proces dat we slagaderverkalking noemen. Ieder mens heeft het. Het gaat alleen niet bij iedereen even snel en even ver. Er zijn ver schillende faktoren die het pro ces versnellen en verergeren. Bijvoorbeeld te hoog lichaams gewicht door veel en te vet eten, hoge bloeddruk, onvol doende lichaamsbeweging, ro ken en spanningen. Zulke leef gewoonten kunnen nare gevol gen hebben. HOE HERSTELT HET? Het hart moet van de klap bij komen. Omdat een stukje van het hart niet meer werkt, moet het onbeschadigde deel van het hart aan de nieuwe situatie wennen. En dat kost tijd. De eerste 2, 3 weken moet men dan ook rust hoöden. Het kan zijn dat men pijn heeft en dat het hart onregelmatig klopt. Daar zijn dan medicijnen voor. Daarna mag het hart een hand je gaan helpen om weer wat conditie te krijgen. In overleg met de dokter wordt bekeken hoeveel aan lichaamsbeweging gedaan mag worden. Er wordt een oefeningsprogramma opge steld. Wanneer men weer in een redelijk ritme kan meedraaien gaat men samen met de dokter uitstippelen wat de beste ma nier is om herhaling van een aanval te voorkomen. Vaak be tekent dit een ingrijpelijke ver andering van het dagelijks le ven. Naast gebruik van medicij nen moet men dikwijls ook ver mageren. Met roken zal gestopt moeten worden en spanningen moeten zoveel mogelijk wor den vermeden. WAT VOOR GENEESMIDDELEN? Er bestaan verschillende soor ten. Ten eerste zijn er midde len die het bloed dunner ma ken en houden, waardoor het beter door dé vernauwde bloedvaten kan stromen. Bo vendien zorgen die middelen ervoor dat de bloedlichaampjes niet gaan samenklonteren en niet aan de vaatwand vast gaan kleven. Als men deze midde len krijgt, komt men onder controle van de trombose- dienst. De mensen bij deze dienst of de huisarts zullen richtlijnen geven over het ge bruik van deze middelen. Na tuurlijk moet men de voor schriften nauwkeurig opvolgen en even opbellen wanneer iets onduidelijk is. Er zijn ook me dicijnen die het hart bescher men tegen overbelasting. Dan kan het zich dus niet meer ‘over de kop werken’. Er zijn geneesmiddelen waarmee de pijn in de borst kan worden be streden. Wanneer nodig zal de arts een geneesmiddel voor schrijven dat bij een aanval on der de tong gehouden moet worden. Ook kan hij een mid del voorschrijven dat men moet blijven innemen, pijn of geen pijn. Er zijn nog veel meer ge neesmiddelen, variërend van ge neesmiddelen die het ritme van het hart controleren tot genees middelen die het hart als het ware versterken, waardoor het economischer gaat werken. Heeft men last van hoge bloed druk, dan zal ook deze bestre den moeten worden, want dat vormt een extra belasting voor het hart. WAT KAN MEN ZELF DOEN? Bij overgewicht moet het hart extra hard werken. Eigenlijk voor niets. Het is dus in het eigen belang dat men afslankt. Er is maar één goede manier: minder eten. De dokter zal een dieet voorschrijven. Daar moet men zich heel nauwkeurig aan houden. Door roken wordt het proces van aderverkalking versneld. Ermee stoppen is het eerste wat men na een aanval moet De cliënten zullen doorgaans met beide benen op de (begane) grond blijven. Op de parterre, zonder drempel en met automatische deuren, kan men terecht voor het uitgebreide pakket diensten, waarover de Spaarbank beschikt. Dit omvat naast de diverse soorten rekenin gen, onder andere hypotheken, lenin gen, verzekeringen, effecten en vreemde valuta. SINDS 1857 Dank zij de open balie ontstaat een on- Sinds 1857 is de Spaarbank te Gouda ge- gehinderd contact met de cliënt. Voorts vestigd, de eerste zitting werd op 6 juni zijn er twee zogenaamde ’’zitbalies” in het Sint Catharina Gasthuis aan de voor gesprekken, die niet direct om gro- Oosthaven gehouden, terwijl reeds in te vertrouwelijkheid vragen. Conversa- 1903 een eigen kantoor aan de Oostha- ties, die wel dit stempel dragen, kunnen ven werd geopend. worden gevoerd in spreekkamers. Nadat in 1929 de naam werd veranderd Het nieuwe Goudse districtskantoor van in Nutsspaarbank Gouda werd in 1938 Spaarbank Rotterdam heeft een pri- het pand betrokken dat nu eind septem- meur, er wordt gewerkt met een éénbuis ber zal worden verlaten, buizenpostsysteem. Het transport van 11-ruimte naar WADDINXVEEN/ZEVENHUIZEN- De Vrijwillige brandweer van Waddinx veen is onlangs met 415 punten op de vierde plaats geëindigd bij de in Zevenhuizen gehouden jaarlijkse lagedrukbrandweerwedstrijden van de wedstrijdkring ”De Tien Gemeenten”. Bevelvoerder van de Waddinxveners was hoofdbrandwacht M. C. Kersber gen. Hij veroverde voor zichzelf met 129 punten de vijfde plaats. Eerst werden de spuitgasten uit Reeuwijk, terwijl Moer- kapalle en Gouda gezamenlijk de tweede en derde plaats bezetten. Aan de wedstrijden, die werden gehou den in de oude openbare school aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen, namen deel de brandweerkorpsen uit Bodegra ven, Boskoop, Capelle aan den IJssel, Prijzen incl. BTW exci. atleveringskosten. Prijswijzigingen voorbehouden. Zolang de voorraad strekt. .3» sii ■■■■I J S3» Sinds 1858 Passage 57 - Telefoon 2127 Verhuur van gelegenheidskleding I f

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 5