mi Peru-avond in De Bonkelaar TDMA LIMA op 16 november Gestolen spullen op vlooienmarkt in beslag genomen Ledenvergadering van „Laat Leven” ^DDINXVEEN - De plaatselijke werkgroep "Laat Leven" van de gelijke vereniging ter bescherming van het ongeboren kind houdt op nuerdagavond 18 november 1982 vanaf acht uur's avonds een openbare envergadering; dit houdt in dat een ieder die belangstelling heeft wel- ‘01TI is in De Hoeksteen aan de Esdoornlaan. Nationale Huishoudscholendag ”De Rank” doet mee aan de J Aan de Esdoornlaan alles in teken van vlees en vleeswaren GRAAF KWAM TIJDENS STEEKSPEL OM IV’veen 750 WADDINXVEEN Vrouwenbond FNV en Vrouw 750 JAAR Overdracht 60 mille NCVB over het voedseltransport naar Polen Aangifte van mishandeling en Gezondheidszorg WADDINXVEEN POLITIENIEUWS WADDINXVEEN 1 DOORGEREDEN u i B WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 10 NOVEMBER 19X2 In actie voor de Nationale Huishoudscholendag van hetBedrijfschap Slagersbedrijf, waaraan ook door de 'ervolg van vorige pagina) de Fiscale Inlichtingen Floris V - Naast de voorlichting is de direkte hulp verlening (de daad) het tweede belang rijke werk dat met steun van het bureau van de landelijke vereniging wordt ged aan, echter heel uitdrukkelijk uitgzon- derd meewerken aan abortus provocatus en verwijzen naar instanties die abortus provocatus als oplossing propageren. Dit betekent niet dat "Laat Leven" ont kent dat zich bij ongewenste zwanger schap talloze problemen kunnen voor doen .maar abortus provocatus betekent in de visie van "Laat Leven"het wegne men van gevolg terwijl aan de oorzaak (die per situatie zal kunnen verschillen) meestal niet naar verhouding aandacht wordt gegeven. Het is immers op basis van wetenschappelijk inzicht bekend dat na het merendeel van abortus provoca tus ingrepen zich vooral psychisch nade re gevolgen voordoen die het gevoelsle ven van betrokkenen zeer nadelig en he laas ook meestal blijvend beïnvloeden. 49) a.w. p. 181 50) a.w., p. 67 51) Gosses, p. 90 en v.d. Linden p. 58 52) V.d. Linden, p. 133, 134 53) De Rek, p. 182 te luisteren naar een direkt verslag van John Schlanger over de toestand in Lima. Na de pauze zullen dia’s en video worden vertoond. In de pauze zal er een Peruaans drankje worden geschonken. Laat Leven - zoals de naam al aangeeft - gaat uit van absolute eerbiediging van het leven, zowel van het bestaande men selijke leven alsmede van het leven dat nog niet voor zichzelf kan opkomen. Tijdens deze culinaire krachtmeting zullen de volgende onderdelen af gewerkt moeten worden: het opma ken van een vleeswarenschotel het opmaken van een hors d’oevre; het bereiden van een warme vleesscho tel; het vervaardigen van een bar becuespies en het creëren van een typisch streekgerecht. Alle kosten die voor dit evenement moeten worden gemaakt, zoals reis kosten naar Alphen aan den Rijn, materiaalkosten etc. zijn voor reke ning van het Bedrijfsschap terwijl Deze jury bestaat uit: mevrouw An ’t Hoen, culinair redactrice van “Li- belle”; mevrouw Els Dijkstra, mede werkster van het Bureau v.d. Voe ding; R. Rijnties, hoofd van de keu ken Haagse Hogere Hotelschool, H. Belterman, culinair journalist. Drs. J.J.G. Jonker, directeur van de Sla- gersvakschool te Utrecht zal als voorzitter van de jury fungeren. De meisjes die in de verschillende categoriën de hoogste punten beha len, worden gehonoreerd met een zilveren armbandhorloge als le prijs, een zilveren armband als 2e prijs en een zilveren ring als 3e prijs. De overige deelnemende meisjes ontvangen alle een waardevol en passend geschenk. De school die in alle categoriën het hoogst aantal punten behaalt, ont vangt de zilveren wisselbeker. Deze school wordt het daarop volgende jaar de gelegenheid gegeven deze beker te verdedigen. Verder is er voor de meest creatieve school of het beste eigen idee de koksprijs te winnen. gelegenheid tot gezamenlijke gedach tenwisseling. De vereniging Laat Leven stelt zich ten doel met raad en daad te helpen bij onge wenste zwangerschap (dit is nogal wat anders dan ongewenste kinderen of on gewenst ouderschap); zo wordt er voor lichting gegeven op scholen en op bijeen komsten die voor een groter pubLiek zijn bedoeld zoals markten en braderies. laan een aanrijding plaats tussen 2 personenauto’s. De bestuurder van een personenauto reed achteruit en reed tegen een stilstaande auto. Lich te materiële schade was het gevolg. De bestuurder van een personenauto raakte licht gewond aan het hoofd bij een ongeval, welke plaats vond op woensdag 3 november omstreeks 09.10 uur en waarbij een vrachtauto en twee personenauto’s waren be trokken. De oorzaak van dit onge val, welke plaats vond op de kruising W. de Zwijgerlaan/Jul. van Stolberg- laan was het niet verlenen van voor rang door de vrachtautobestuurder. Op dezelfde dag om 23.45 uur moest de bestuurder van een personenauto in de St. Victorstraat uitwijken voor een tegenligger en kwam daarbij te gen een op poten staande afzetcon- tainer aan. De personenauto werd zwaar beschadigd. Op vrijdag 5 november omstreeks 12.00 uur vond er op de Piasweg een aanrijding plaats tussen een vracht auto en een graafmachine. De graaf- machinist was bezig de sloot te baggeren. De vrachtautobestuurder meende langs de machine te kunnen rijden, echter de ruimte bleek te krap. De schade viel mee. Persoon lijke' ongelukken deden zich hierbij niet voor. Dezelfde dag omstreeks 15.45 uur deden zich vrij kort na elkaar twee ongevallen voor respectievelijk nabij de K.W.-kruising en op het Koningin Wilhelminaplein. In het eerste geval sorteerde een fietser, rijdènd op de Jul. van Stolberglaan, voor om naar links de W. de Zwijgerlaan op te kun nen rijden. Hierbij werd hij aan de achterzijde aangereden door een per- sonenauto. Hierbij ontstond lichte materiële schade. De tweede aanrijding op het K.W.- plein veroorzaakte lichte materiële schade. Een stilstaande personenauto werd aangereden door de bestuurder van een tweede personenauto. Op woensdag 3 november omstreeks 16.40 uur werd op de J.W. Frisoweg een geparkeerd staande personenauto aangereden door een voertuig, waar na de bestuurder daarvan meteen na het ongeval weg reed. Aan de hand van het opgenomen kenteken door de benadeelde wist de rijkspolitie de veroorzakende bestuurder binnen enkele minuten op te sporen. Bij ver hoor bekende de bewuste chauffeur de aanrijding te hebben veroorzaakt. WADDINXVEEN Zaterdag 30 oktober werd door de Waddinx- veense rijkspolitie op de zogenaamde vlooienmarkt in het veiling complex aan de Bredeweg een aantal van diefstal afkomstige goe deren aangetroffen. Het ging hier om diefstal van een aantal goe deren in verband met een laillissementszaak en het niet betalen van achterstallig loon. De zaak in deze is overgegeven door de Wad- dinxveense rijkspolitie aan de Fiscale Inlichtingen en Opsporings dienst. ^derzegel van Graaf Floris IV. Het randschrift luidt: SIGILL. FLORENCII II COM1TIS DE HOLAND1 HA. (Illustratie ontleend aan: De oorkonden en de kanselarij van de graven van Holland 1299 dl. II, doorJ. G. Kruis- ■er- s Gravenhage-Haarlem 1971). WADDINXVEEN De voedseltrans- porten naar Polen vormen het on derwerp waarover op woensdagavond 17 november in het Hervormd Wijk- gebouw De Hoeksteen aan de Es- doomlaan voor de afdeling Waddinx- veen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) zal spreken de heer G. Kaai uit Goedereede. De heer Kaai verzorgt regelmatig van de ze transporten naar Polen. De avond begint om kwart voor acht. WADDINXVEEN - “Dat is gewel dig, dat is fantastisch” was John Schlangers’ spontane reaktie toen een pakket vol informatie uit Peru bij NOVIB aankwam. Bandjes met vraag gesprekken, tientallen dia’s en zelfs een videoband was het antwoord van de arbeiders in de sloppenwijken van Lima aan de bewoners van Waddinx- veen. Dat de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen hier ongelooflijk blij mee is spreekt voor zich. Dezelfde John Schlanger, projektme- dewerker van NOVIB voor Latijns- Amerika, zal op dinsdagavond 16 no vember om acht uur in De Bonkelaar de NOVIB vertegenwoordigen als op nieuw f. 60.000,— namens de Wad- dinxveense bevolking aan NOVIB wordt overhandigd. Met deze bijdra ge zullen de inspanningen van de ar beiders om hun eigen bedrijven te ontwikkelen en te leiden verder ge steund kunnen worden. Wie hier meer over welen wil, is van harte uitgenodigd om op deze avond Waddinxveense LHNO-school De Rank van de Esdoornlaan wordt meegedaan. op deze dag koffie, lunch, diner en de nodige verversingen aan de gehe le klas worden aangeboden. Een deskundige jury zal na afloop de werkstukken beoordelen op pun ten. WADDINXVEEN - Bij dc Wad dinxveense rijkspolitie werd op dinsdag 2 november aangifte van mishandeling gedaan. Een 17-jari- ge jongen werd op het schoolplein van de samenwerkingsschool voor HVO/Atheneum door 3 knapen mishandeld (in het gezicht gesla gen). Hierbij werd ook zijn brom fiets tegen de grond gewerkt, waarna dit voertuig werd bescha digd. Op zaterdag 6 november kregen twee bewoners van de Lijsterbes straat onenigheid op het erf van één van de betrokkenen. Op een gegeven moment pakte één van de mannen een bezem en sloeg daar mee de ander op het hoofd. Het slachtoffer liep een hoofdwond op, welke door de huisarts moest wor den gehecht. De bezem is inbe- slaggenomen. Heze avond zal Dr. A. W. Mahte (gy- “cc"Log en gepromoveerd op een on- cr"erP aangaande abortus provocatus jjjuit blijkt dat veelal in eerste instan- Bcrnakkelijk aan abortus provocatus 1 gedacht als oplossing) en inlei- KJ "ouden over "Abortus als maat- aPpelijk verschijnsel". tevens is er E ankbeeld over het werk van de ver laging en de werkgroepen over hulp- ening bij ongewenste zwangerschap. jnderwerp van deze avond heeft E' alve ook twee accenten: hulpverle- E- met raad en daad. Na de pauze is er Graaf Floris IV werd in 1234 te Corbie in Picardië tijdens een steekspel om het leven gebracht. Naar een 19e eeuwse houtgravure van L. Falk). ILLEGALE VISSERS De afgelopen week zijn 5 uit ’s-Gra- venhage afkomstige mannen bekeurd, daar zij langs de Winterdijk aan het vissen waren zonder in het bezit te zijn van visvergunningen en een bij- dragebewijs. AUTOBRAND Op vrijdag 5 november om 20.00 uur raakte op het Noordeinde een perso nenauto al rijdend in brand. De be stuurder bracht zijn auto tot stil stand. De brandweer heeft de brand geblust. De auto moest door f^kelbe- drijf Hijkoop worden weggesleebt DIEF STA L/IN B R A A K De afgelopen week werd twee keer aangifte gedaan van diefstal van een fiets. Even zoveel fietsen werden te ruggevonden, waarvan er reeds 1 aan de eigenaar kon worden teruggege ven. Op zaterdag 30 oktober werd aangif te gedaan van diefstal van wat dames- onderkleding. Deze diefstal vond plaats op de Zuidkade. Op dinsdag 2 november werd de po litie gemeld, dat vanuit een Waddinx- veens viswater een visfuik was opge haald en ontvreemd. Op vrijdag 5 november werd aangifte gedaan van diefstal uit een personen auto, welke nabij de sporthal aan de Sniepweg stond geparkeerd. Een por tier werd geforceerd. Ontvreemd wer den een koffer, polstas en portefeuil le met wat klein geld en een aantal girokaarten. DIVERSE OVERTREDINGEN De afgelopen week werden bij enkele kleine verkeerscontroles weggebrui kers bekeurd in verband met de vol gende gepleegde overtredingen: rij den zonder rijbewijs (1); onjuist in halen (3); lopen op de Rijksweg (1); diverse rijfouten (7); defecte verlich ting (6); fietsen op trottoirs (3); onjuist parkeren (5); rijden door ver keerslicht (3) en diverse technische gebreken (7). WINKELDIEFSTAL Op zaterdag 30 oktober werd in de Spar-supermarkt aan de Passage een 20-jarige uit Moerkapelle afkomstige vrouw op heterdaad betrapt bij dief stal van goederen uit de winkel. Bij onderzoek bleek, dat zij zich reeds meerdere keren aan winkeldiefstallen had schuldig gemaakt. De ontvreem de goederen zijn teruggegeven. Tegen de vrouw is procesverbaal opge maakt. AFSTEKEN VUURWERK Op woensdag 3 november werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, daar door de jeugd vuurwerk werd af gestoken waarbij overlast werd ver oorzaakt nabij het winkelcentrum aan de Brederolaan. VERNIELING Op maandag 1 november bemerkte de eigenaar van een fiets, welke hij had gestald nabij station Noord, dat deze fiets was vernield. Onder andere moesten de bel, de lampen en de ban den het ontgelden. Enkele dagen later werd een buiten spiegel van een in de Johannes Post- laan geparkeerde auto vernield. Bij deze auto werd ook een deuk in het portier geconstateerd. AANRIJDINGEN Op maandag 1 november omstreeks 10.40 uur vond er op de Souburgh- konde in het latijn - zij het wat ver ward gesteld -, tot ver in de 13e eeuw de enige voertaal van de grafelijke oorkonden. 50) Zoals de namen van de “copers” al aangeven, kwamen zij allen uit de streek ten oosten van de Oude Rijn, waar men wist wat het was om ve len te ontginnen. Tot bij Breinen naakte men van hun ervaring ge- iruik. 51) 'ij behoorden bepaald niet tot de.ge- ingsten van het volk. Mogelijk be- loorden ze zelfs tot de leenadel. Veel lebben zij er voor over gehad om lun riddermatige leefwijze op te ge en, mèt sommige daaraan verbonden oorrechten. Voortaan woonden ze net hun familie in het afgelegen veen Jileefden er als gewone boeren. 52) ;en degeneratie dus? Zo in de geest an: Van edelman tot polderjongen? >c ontginning van de moeren - zegt k Rek - is n meesterstuk van in- enieurskunst geweest en er moet een oort driehoeksmeting bij te pas ge- omen zijn. Maar hoe de primitieve ioniers, die van lezen noch schrij- en wisten, aan die wonderbaarlijke unde gekomen zijn, zal wel altijd en raadsel blijven. 53) I0TEN: H. Bresslau, Urkundelehre - Berlin 958- 196 0 1 p. 1 Bonenfant, Diplomatique - Liège 947 - 1948 I p. 6 angehaald door Kruisheer op p. 4 Kruisheer, p. 76 ')a.w., p. 265 l)a.w.,p. 19, 205 a.w., p. 5 11 F W. N. Hugenholtz, tassum 1966 p. 9 P.H. Witkamp, Geschiedenis der eventien Nederlanden - Amhem/Nij- "egen 1882 I, p. 200 Kruisheer, p. 7 0 Witkamp, I p. 202 tuisheer, p. 8 °)a.w.,p. 103, p. 108 1) Witkamp, I p. 202 -)J. de Rek, Van Hunebed tot Han dstad - Baam z.j. p. 231 (cursivering anmij.c.n.) ’I Kruisheer, p. 109 4)a-w.. p. 113 3)a.w.. p. 199 6) a.w., p. 122, 123 0 a.w., p. 210 H. Obreen, Paaschstijl “Hoe is de ?aschstijl in de 13e eeuw ons land “nengekomen?”, in'NAB, 18 1909- 10 P-99-101 Kruisheer, p. 142, 211 J- de Fremery, Jaardagstijl “De ^dagstijl. de jaarstijl der heeren van 'aaldwijk, der heeren van Voornc WADDINXVEEN - De LHNO- school De Rank aan de Esdoorn laan bood dinsdag gastvrijheid aan een chef kok van het Bedrijfsschap Slagersbedrijf, want de Waddinx veense school doet mee aan de Na tionale Huishoudscholendag. Deze wordt ieder jaar door het Bedrijfs schap Slagersbedrijf - die zich be zig houdt met de vleespromotie en de belangenbehartiging van de sla gers - gehouden in het kader van de voorlichting over vlees, vleeswaren en de bereiding daarvan. Het was intussen al de derde maal dat de chef-kok De Rank bezocht. De eerste maal werd een algemene demonstratie bakken en braden ge geven, terwijl de tweede maal in structie werd gegeven over de be reiding van wedstrijdschotels. Dit allemaal ter voorbereiding van de woensdag 24 november in Avifau na in Alphen aan den Rijn voor de 19e maal te houden Nationale Huis houdscholendag. De Rank behoort tot één van de 16 deelnemende LHNO-scholen. tot 13 72, en de gemeene stijl van Holland”, in: BVGO, 3e reeks, 9, 1896, p. 105-152 Met name p. 130 21) Kruisheer, p. 125 22) a.w. p. 52 23) a.w., p. 53 24) Bresslau, Urkundelehre, II, p. 607 25) Kruisheer, p. 464 26) a.w. p. 208 27) a.w., p. 212 28) a.w., p. 54, 62 29) a.w., p. 159 30) a.w., p. 73 31) a.w., p. 156, 157 32) a.w., p. 7 33) a.w., p. 170 34) a.w., p. 158 35) a.w., p. 172 36) a.w., p. 97, 100 37) a.w. p. 78 38) a.w., p. 187, 191 39) atw., p. 160 40) a.w., p. 212 41) a.w., p. 161, 212 42) Van Balen, p. 6. 7 43) L.PH.C. van den Bergh, Oorkon- deboek van Holland en Zeeland - Amsterdam en ’s-Gravenhage 1866- 1873 1 No. 344 44) Met dank aan dr. J.C. Kort te ’s- Gravenhage en drs. B.J. van der Saag te Gouda voor hun gewaardeerde me dewerking 45) Kruisheer, p. 165 46) a.w., p. 169 47) a.w., p. 139 48) a.w., p. 214 WADDINXVEEN - Vrouw en ge zondheidszorg is het onderwerp dat centraal staat op de vanavond (woensdag 10 november) in het Gere formeerd Verenigingsgebouw Het Trefpunt te houden bijeenkomst van de afdeling Waddinxveen/Boskoop van de Vrouwenbond FNV. - De avond begint om kwart voor acht. Er zal in groepen een speciaal Vrouw en Gezondheidszorg-spel worden ge speeld aan de hand waarvan de dis cussie gevoerd zal worden. De Vrouwenbond FNV is een lande lijke vereniging van met name full time huisvrouwen, die zich ten doel stelt op te komen voor de belangen van de vrouw, samen met en in de vakbeweging. De bond gaat nu van start met een discussie-/aktieproject over “Vrouw en Gezondheidszorg”, dat een jaar zal gaan duren. Vrouwen komen in aanraking met de gezondheidszorg als gebruikster/pa- tiënt, maar ook als ziekenverzorgen de huisvrouw, vrijwilligster of betaal de kracht. Door dit project wil de Vrouwenbond FNV ervaringen met en ideeën van vrouwen over de ge zondheidszorg boven tafel krijgen, met de bedoeling iets te gaan doen aan klachten en misstanden. In dit project zullen onder andere de volgende vragen aan de orde worden gesteld: Kan een huisvrouw eigenlijk wel ziek zijn? In hoeverre zijn de huidi ge gezondheidszorg-voorzieningen be taalbaar, toegankelijk voor iedereen en met name voor huisvrouwen? Wat vinden vrouwen van de behan deling door artsen? Hoe staat het met het gebruik van medicijnen en alcohol door vrouwen? In hoeverre hangt gezond-zijn sa men met je inkomenspositie en je woon- en werkomstandigheden? Treffen de bezuinigingen in de ge zondheidszorg, zoals de dreigende sluiting van ziekenhuizen, het invoe ren van éigen risico’s en de verplich te inschakeling van alfa-hulpen, vrou wen extra? CC*- Zj. I >4 v I

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 25