Frans Halsema Instuifconcert van streekmuziekschool CDA-jongeren Beste mensen van kantoor, Aferseveldt heeft hoor! dagdroomt in De Bonkelaar congresseren in Boskoop 1 Zaterdagmiddag 20 november WAAROM IK? Zoetermeer Eminent Fakkeltocht in Boskoop voor de vrede Circus Square Jazz Band in Zendingsavond in De Hoeksteen grootste fabrikant geopend Dammen met Excelsior Dansavond van The Old Classic van orgels Gouwe Inn MHOMI Alleen bij Gert Alternatieve Gezondheid Vier Granen Brood GERTHUIZER de echte bakker r Overheadprojektie. L WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 behalve het De cabaretier Frans Halsema, VERSEVELDT OMDAT HET RODE KRUIS VAN ONS ALLEMAAL AFHANKELIJK IS! GEEF! GIRO 6868 roduktie - moeten Eminent defi- m. BOSKOOP De christen-democratische jongeren (CDJA) in Zuid- Holland houden zaterdag 27 november aanstaande een congres in je: het stelde de onderneming een renteloze lenin gulden ter beschikking. Directeur H. J. van Mierlo beziet de toe komst met optimisme: “Ik geloof dat we een betere start hebben dan ooit tevoren!” Nieuwe vindingen - vooral vergaande toepas singen van micro-elektronica, chips dus, nieuwe markten en voort gaande automatisering van de pre 1 nitief over het dode punt heentille: Een gigantische schuldenlast bracht de beroemde bouwer van elektro nische orgels deze zomer op de rand van een failissement. Toen alle reke ningen uit het recente verleden op tafel lagen, bleek een bedrag van vijf tig miljoen gulden nodig om het be drijf te redden. Van Mierlo, die voor al op verzoek van bankiers van de on derneming een directiezetel kreeg, grabbelde die som gelds deze zomer in wekenlange onderhandelingen bij elkaar. De vakbonden waren daarbij ruggesteun. -- WADDINXVEEN Komende zaterdagmiddag om half drie zal het eerste instuifconcert van het nieuwe seizoen plaatsvinden in de zaal van de streekmuziekschool Waddinxveen. De toegang bedraagt slechts f. 1,25, en voor dit bedrag krijgt het publiek behalve het concert ook een kopje koffie. Prins Bernhard opent Gouwe Inn. WADDINXVEEN/BODEGRAVEN Er zit nog muziek in Emi nent. De bijna zestig jaar oude orgelfabriek in Bodegraven, die ook een vestiging heeft in Waddinxveen, leek na een slepende ziekte uit ons midden te worden weggerukt, maar net op tijd Kwam een won derbaarlijk herstel in de vorm van financiële steun van vele kan ten. Het 372 man tellende personeel deed ook een duit in het zak- 1 g van een miljoen rio beziet de toe- 4 den van de jazzclub. Niet-leden moeten een entreeprijs van 6,- betalen: gaan starten. Enkele kinderen zullen zelfs niet geplaatst kunnen worden. Indien er echter voor 1 december nog enige aanmeldingen binnenkomen kan men na de kerstvakantie met twee groepen beginnen. Voor inlich tingen kan men zich wenden tot de muziekschool, Zuidkade 8, telefoon 4422. Voor ’n uitmuntende presentatie. ZOETERMEER Industrieterrein 'Zoeterhage' Stephensonstraat 6.Tel. 079-414114. ZOETER MEER - Zaterdagavond 20 november houdt Jazzclub Zoetermeer een clubavond in het gezellige onderko men aan de Dorpsstraat 18 te Zoeter meer, waaraan zal worden meegewerkt door de formidale Limburgse formatie, de Circus Square Jazz Band. Een orkest, dat zijn grote reputatie voor een deel te danken te danken heeft aan het zeer ge varieerde repertoire, dat bestaat uit stukken uit de klassieke zwarte periode tot en met de Friso Jazz. Circuus Square Jazz Band. De zaal is open om 21.00 uur, de muziek begint om 21.30 uur en eindigt om ca. niet gezegd 01.30 uur. De toegang is gratis voor le- Simon Carmiggelt: "Ik ben nu 67 en al mijn héle leven lang is het Rode Kruis voor mij het zelfde als: helpen hier en overal”. DEN HAAG Herengracht 52a. Tel. 070-469214. Boskoop (verenigingsgebouw De Rozenburght). Deze dag zal gesproken worden over de grondslag van het CD(J)A, dit naar aanleiding van een rapport wat door de jongeren is uitgebracht over deze kwestie. Het rapport dat als ti tel voert: Heelmaken wat gebroken is, is ontstaan na het samensmelten van de drie oude jongerenpartijen. Sprekers op deze dag zullen zijn: dr. W. Aalders, hij is NederlandsHer vormd theoloog te Den Haag en is Zowel instrumentaal als vocaal weet de Circus Square Jazz Band zijn toehoor ders steeds te boeien. Belangrijkste wa penfeit van het orkest is de tweede plaats, die in 1980 - tussen het internati onale ’’geweld” - werd behaald op het concours van het Oude Stijl Jazz Festival van Breda. De band is te beluisteren op zes langspeelplaten. Ten aanzien van de laatstopgenomen schijf (tijdens het North Sea Jazz Festival) heeft Jazzclub Zoetermeer een primeur: de plaat zal voor het eerst te koop zijn. De bezetting van de Circus Square Jazz Band luidt: Jan van Hulten, cornet; Jan van Gaaien, concurrentie zal aandoen - ligt in het Groenhovenpark, dat direkt ligt aan de rijksweg Den Haag-Utrecht. Derhalve is de bereikbaarheid zonder meer goed. Gouwe Inn omvat 5 bui ten tennisbanen, 6 binnenbanen voor tennis, 2 squashbanen, een sauna met Turks bad, 3 zonnebanken en een ge- zichts- en décolletébruiner, een bar en een restaurant (110 zitplaatsen). De buitenbanen zijn inmiddel ver huurd aan de tennisvereniging Ad As tra, terwijl de squashbanen zijn ver huurd aan de kersverse squashvere- niging Gouwe Inn. De binnenbanen, sauna en horeca-voorzieningen zul len voor eigen rekening worden geëx ploiteerd. Het complex is gebouwd door Van Splunder’s Aannemingsbedrijf b.v. uit Ridderkerk, een onderdeel van Koninklijke Volker Stevin. De archi- tekt is Planburo Ir. Jongen Neder land b.v. uit Heerlen/’s Hertogen- bosch. Het hele complex is ingericht door de binnenhuisarchitekt Mei Ma- ree uit Gouda. De totale grondoppervlakte bedraagt 9.250 m2, waarvan 5.200 m2 is be bouwd. Met het totale projekt is een investering gemoeid van 5,5 mil joen gulden. WADDINXVEEN De Centrale Her vormde Gemeente van Waddinxveen houdt woensdagavond 24 november project “Mezzing”. Richard Bakker om acht uur in het Hervormd Wijk- gebouw De Hoeksteen aan de Es- doomlaan de jaarlijkse GZB-zen- dingsavond. De heer G. Muilwijk zal op deze avond een lezing houden en dia’s laten zien over het zendings werk in Peru. De plaatselijke predi kanten zullen de avond openen en sluiten. Gezien de te verwachten belangstel ling vindt er een voorverkoop plaats op donderdag 18 november van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag 20 november van 16.00 tot 18.00 uur. Dan kunnen kaarten voor dit op treden gekocht worden, dan wel te lefonisch gereserveerde kaarten (tel. 7272) afgehaald worden in De Bon kelaar. DAG DROOM Frans Halsema komt naar Waddinx- veen met het programma Dag Droom. De inhoud van deze cabaret voorstelling is niet of nauwelijks te voorspellen, maar zal zeker gaan over bijvoorbeeld dieren, collega’s, haar uitval, vrouwen, ijdelheid, alcohol, geluk, en natuurlijk ook liefde. “Eén man, één vleugel en een pro gramma dat zeker gezien mag wor- den”, aldus De Spintol. trouwen in de toekomst. Kort gele den was dat wel anders. Van de rug- gegraat van de onderneming, het eigen vermogen, was deze zomer geen cent meer over. De eind 1980 inge zette saneringsoperatie - kostenbespa ringen, werktijdverkorting en een va caturestop maakten daarvan deel uit - bleek niet voldoende te zijn geweest om het bestaan van de financieel be hoorlijk uitgemergelde onderneming verder te rekken. Een combinatie van groeikoorts en verkeerde voeding had de grootste fabrikant van elektronische orgels in West-Europa te veel verzwakt. De symptomen: overinvestering - Emi nent stak achteraf bezien te veel geld in gebouwen - en uitholling van de financiële weerstand van het bedrijf door een mislukt chip-projekt. Van Mierlo nu: “In de jubelstemmingen van almaar groeiende omzetten kun nen fouten worden gemaakt.” Hij afkomstig uit de voormalige CHU, dr. J. Klapwijk, is als filosoof verbon den aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, en is afkomstig uit de voor malige AR, mgr. R.Ph. Bar, hulpbis schop in het bisdom Rotterdam is oud-aalmoezenier en kan gezien wor den als representant van de katho lieke .stroming binnen het CD(J)A. Het congres duurt van ’s morgens 10.00 uur tot ’s middags 17.00 uur. Hoe komt het dat we er al niet eerder woest om zijn geworden? Daarom mensen, loop met ons mee. Wij allen moeten het duidelijk la ten weten, aan onze ambtsdragers, presidenten, generaals enz. dat wij, de gewone mensen, dit absoluut niet willen. Uw aanwezigheid is ontzet tend belangrijk. Ook ieder die zijn of haar handtekening op onze lijst heeft geplaatst KOM NU. Het wordt een stille, korte tocht waardoor politici moeten inzien dat ze niet meer om ons heen kunnen. En er i kan worden: “Wij hebben het niet ge weten”. GOUDA Prins Bernhard heeft in Gouda het Racket- en Recreatiecen trum Gouwe Inn officieel geopend. Hij deed dit door het onthullen van een aan de muur bevestigde pla quette. Het complex - dat ook Waddinxveen De rust lijkt weergekeerd bij Emi nent Electronics B.V., zoals het be drijf sinds enkele maanden heet. Niettemin zijn de komende maanden spannend. Rond de feestdagen moet Eminent ongeveer de helft van zijn jaaromzet maken. Schuldeisers, het ministerie van Economische Zaken en directie hebben echter volop ver- “Ons restte toen nog één alternatief: de bestaande B.V. via een failisse ment opdoeken en een nieuwe stich ten,” vertelt de directeur. De “sterf huisconstructie” vond weerklank bij schuldeisers en het ministerie van. Economische Zaken. Eminent Elec tronics B.V. werd opgericht en Van Mierlo ging op zoek naar geld. Banken waren bereid om hypotheek leningen te verstrekken, naast verle ning van uitstel van schuldvereffe ningen. De belastingdienst stelde zich terughoudend op en ook het minis terie van Economische Zaken bleek uiteindelijk bereid om niet vier, maar toch de gevraagde acht miljoen - in de vprm van een achtergestelde le ning (het ministerie mag zodoende pas als laatste aanspraken maken op terugbetaling, mocht het toch mis gaan met het bedrijf, red.) - te fi nancieren. Pas op het allerlaatste moment, be gin september, nadat de dierctie het voltallige Eminent-personeel ontslag had aangezegd, draaide ook de tot dan toe dwarsliggende bedrijfsvereni ging bij: Eminent kreeg een mil joen om de lonen over de maand augustus uit te kunnen betalen. LENING PERSONEEL Het meest opvallende element in de reddingsoperatie voor de orgelfabriek blijft de renteloze lening van één mil joen die het personeel op tafel legt. Naast een bedrag ter grootte van on geveer een jaarsalaris dat de drie di recteuren in het bedrijf steken, staat elk personeelslid ongeveer zeven pro cent van zijn salafis af. Het wordt over een periode van achttien maan den ingehouden. De gemeente Bode graven, waar Eminent veruit de grootste werkgever is, schiet het to taalbedrag voor. Ook Waddinxveen doet mee voor een half miljoen. clarinet en saxen; Noël Poyck, trombo ne; vocals; Joop Dings, banjo, gitaar; Bert Janssen, piano; Paul Zelders, sous afoon, leider en Paul Beljaars, drums. Het is bij Jazzclub Zoetermeer traditie, dat de eerste serie van het optredende orkest wordt beschouwd als concert. Daarna, vanaf ongeveer half elf, kunnen de danslustigen zich van de vloer mees ter maken. WADDINXVEEN Vele jaren geleden maakte men reeds stu die van klassieke standen en eindspelen. De grondslag voor een dergelijke studie werd ge legd door de Afrikaanse dam mer Woldouby. Een karakteristiek voor de.klas sieke stand is de bezetting door wit van de velden 28 en 32 en door zwart van 19 en 23. In klassieke standen moet men er voor waken geen achterge bleven schijven te hebben op de velden 36 en 15, daar deze vaak niet in het spel kunnen worden betrokken. Onderstaande klassieke eind stand werd gespeeld en geana lyseerd in 1921. In deze stand van het diagram is zwart aan zet en de indruk bestaat, dat wit beter staat. De enige ruil, die zwart kan doen is 17-22, 28x17, 12x21 en dat leidt tot verlies door 2 7-22 18x27, 32x21 16x27,33-29 verwijt het zijn voorgangers niet. Meer bedrijven zijn op deze manier de mist ingegaan. VERDRIEVOUDIGING In de periode 1970-1980 kon Emi nent de vraag naar orgels bijna niet aan. De gemiddelde jaarafzet steeg van 17.000 tot 37.000 orgels. Een verdrievoudiging van de omzet (van 17,8 tot ruim 50 miljoen gulden per jaar) was er het gevolg van. De fa briek groeide uit haar jasje. Nadat Eminent in 1967 een nieuwe fabriek neerzette aan de rand van Bo degraven, was in 1976 al uitbreiding noodzakelijk. Negenduizend vierkan te meter bedrijfsruimte kwam er bij. Ook een te verhuren kantoorcom plex verrees. In ’79 bouwde de on derneming een fonkelnieuwe timmer fabriek in Waddinxveen, waar orgel kasten worden gemaakt. Vernieuwingsdrang is de bedrijfslei ding van Eminent nooit vreemd ge weest. In 1961 was het Nederlandse bedrijf een van de eerste dat elek tronische orgels op de markt bracht. De jaren zeventig brachten de micro- elektronica, een nieuwe ontwikkeling waar Eminent direct op inspeelde. Eerst samen met het Duitse Siemens- concern, later met de Amerikanen van ITT werd een miljoenenverslin- dend onderzoeksproject op stapel ge zet. Een chip-computer-gestuurd or gel moest ervan komen. Rond de Frankfurter Messe van 1980 - een van ’s werelds grootste jaarbeur zen - kwam de klap. Puur technisch waren de problemen weliswaar opge lost, produktie op grote schaal van het op de jaarbeurs gedemonstreerde prototype bleek op korte termijn nog onmogelijk. De op de Messe te ha len orders konden niet worden waar gemaakt. Ook peperdure marktver kenningen in Amerika liepen zodoen de op niets uit. Op hetzelfde moment was de kas leeg bij Eminent. De banken draaiden het bedrijf de duimschroeven aan. Een eerste bezuinigingsronde rekte het bestaan van de orgelfabriek. Dit jaar moest er iets gebeuren. Direkteur Van Mierlo ging opnieuw naar de Verenigde Staten, dit keer om een financieel sterke partner te vinden voor Eminent. Onverrichter zake keerde hij in juni van dit jaar te rug. “Het probleem is: Eminent is te groot voor het servet, maar te klein voor het tafellaken,” luidt zijn conclusie. BOSKOOP/WADDINXVEEN - De “Vrouwen voor vrede”-beweging houdt vrijdag 19 november een stil le fakkeloptocht in Boskoop. Deze start om 19.00 uur op het Raadhuis plein waar fakkels te koop zijn. Naar aanleiding van deze demonstratieve tocht schreef de beweging ons het volgende: Een werkneemster zegt: “Het was kiezen tussen zeven procent inleve ren hier, of de WW in en twintig pro cent èn je baan inleveren. Een sim pel rekensommetje, nietwaar?!” De expeditiechef van Eminent, geze ten in een enorme hal, waarin de voorraad orgels huizenhoog staat op getast: “Volgens mij is iedereen al lang blij dat er werk blijft. Persoon lijk had ik wel wat over voor het voortbestaan van de fabriek. Ik werk hier nu vijfentwintig jaar met plezier. Maar ja, het komt wel aan, als je juist in de dure feestmaanden je einde jaarsuitkering mist. Aan de andere kant heb ik liever op 1 januari nog een baan”. Een ander zegt: “Het be drijf is rendabel te maken, anders had Jan Terlouw (de minister van Econo mische Zaken) er geen acht miljoen in gestopt”. In de directiekamer van Eminent klinkt hetzelfde optimisme. In eigen huis ontwikkelde micro-processor- techniek en digitale techniek moeten de Eminent-orgels - en de in 1984 op de markt te brengen elektronische piano - gewild maken. Mededirecteur Devlaeminck heeft voor dit doel een speciale onderzoeksafdeling opgezet, met steun van hetzelfde ministerie. Hij voorspelt dat de klankkleur van de in het orgel gestopte instrumenten maar een fractie afwijkt van die van de originele instrumenten. “Ons werk is klankkleur in soft ware te vertalen,” legt hij uit. Mensen “met piano-oren” begeleiden de com putertechnici die dat werk doen. “We zijn verder dan Yamaha,” zegt de di rectie over de grootste concurrent uit Japan. In Eminent zit nog altijd mu ziek, lijkt het. Klankkleur in soft ware zorgt ervoor dat zelfs de meest amechtige kettingroker trompet kan spelen en de beroerdste strijker viool. WADDINXVEEN Zaterdagavond om half negen treedt in De Bonke laar in Waddinxveen op de cabare tier Frans Halsema met zijn pro gramma “Dag Droom”. Het ontre den gebeurt op initiatief van de mu ziek- en theaterwerkgroep De Spin tol. De toegangsprijs bedraagt negen gulden (CJP-houders en 65-plussres WADDINXVEEN - Zaterdagavond 27 november om acht uur wordt er in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad in Waddinxveen weer een stijldansavond gehouden door de stijl dansvereniging The Old Classic. De levende muziek zal worden verzorgd door de hammondorganist De Groot uit Rotterdam. Deze heeft al vaker met suc ces een dansavond voor de vereniging verzorgd. Zwart doet echter een leuker offer, dat het karakter en de waarde van deze stand veran dert. 1. 24-29 2. 33x24 17-22 3. 28x17 21x12 4. 24-20 14x25 5. 34-29 (fout is 5. 38-33 mid dels 23-28, 32x14 13-19, 14x23 18x47). 5. 25x34 6. 29x40 19-24 7. 40-34 (na 7. 38-33 volgt 23-28, 33x22 16-21, 27x16 18x47 met winst). 7. 24-29 8. 34-30. Tot 1960 werd de stand als re mise beschouwd. Toen bewees de Rus V. Giljarov, dat winst aanwezig was. Hieronder de voornaamste variant. 8. 13-19 (bij vele analyses bleek, dat de schijfwinst via 29-23 niet tot winst leidt, daar wit voldoende compensatie heeft). 9. 30-24. (een offer. Na 9. 30-25 19-24 wordt het voor zwart eenvou diger). 9. 29x20. 10. 38-33 12-27 11. 33-28 20-25 12. 42-38 17-21 13. 38-33 19-24 14. 28x30 25x34 en zwart wint in alle varianten. Als probleemopgave deze week een compositie van de auteur Sj. Lautenbach. Wit: 22, 26, 28, 37, 39, 42 en 43. Zwart: 3, 13, 18, 24, 31 en 32. Wit is aan zet en wint. Oplos sing in de volgende rubriek. “We zijn erg blij dat we voor dit eer ste concert de pianist Richard Bak ker en de klarinettist John de Beer hebben kunnen contracteren. Beide muzici wonen en werken in het noorden des lands en studeerden aan het Groningse conservatorium. John de Beer studeerde behalve klarinet ook compositie en was onder meer betrokken bij het geruchtmakende WADDINXVEEN/BODEGRA- VEN In Nederland staan van daag de dag vierhonderddui zend elektronische orgels, af komstig uit de Eminent-fabrie- ken in Bodegraven. Met een huidige gemiddelde produktie van 20.000 stuks per jaar is Eminent de grootste fabrikant van West-Europa. Achtduizend orgels worden naar verwachting in Nederland afgezet, de rest is voor export naar landen als West-Duitsland, Groot-Britta- nië, de Scandinavische landen en - die markt wordt momen teel driftig bewerkt - Australië en Nieuw-Zeeland. De onderneming werd in 1923 opgericht door bakkersgezel en kerkorganist J. Vreeken. Hij begon met een reparatiebedrijf- je voor harmoniums die hij la ter zelf ging produceren. Sinds 1961 maakt Eminent elektro nische orgels die vooral dankzij eigen technische vindingen be roemd zijn geworden. Het “string-ensemble” - een combi natie van geluiden van strijk instrumenten - is zo’n vinding. Aan het eind van de jaren ze ventig werkten er bijna vijf honderd mensen bij Éminent, nu zijn dat er 372. De totale wereldproduktie van elektroni sche orgels bedraagt 620.000 per jaar, waarvan de Japanners inmiddels het leeuwedeel ma ken: zo’n tweehonderddui zend. In de Verenigde Staten zit ook een aantal concurren ten van het Nederlandse be drijf. Eminent maakt zijn orgels, op de toetsenborden na, helemaal zelf. De kasten worden vervaar digd in de eigen timmerfabriek in Waddinxveen, de assemblage geschiedt in de fabriek in Bode graven. half jaar een rapportage van zaken bij de onderneming krij gen en directie stuurt.” Op dat departement wordt in alle toonaarden ontkend dat de rente loze lening van het personeel voor waarde voor steunverlening was. Een woordvoerder: “Die lening is in de gesprekken als mogelijkheid geop perd, zeker niet als voorwaarde. De acht miljoen die wij aan Eminent le nen moeten worden beschouwd als het bedrag dat strikt nodig was om het bedrijf te redden.” REKENSOMMETJE Het personeel zelf heeft niet veel tijd nodig gehad om zijn keuze te maken. Er zit nog muziek in Eminent koos in eerste instantie voor een op leiding als docent lichamelijke vor ming, en nam pas daarna de piano studie ter hand. Behalve als klassiek pianist trad hij ook op in de musical ‘Oh Calcutta’, aldus de muziek school. Op het programma staan sonates voor klarinet en piano van Joh. Brahms, Saint Saens en Bernstein. Met name de sonate van Bernstein is een bijzonder werk. Door zijn gro te successen als dirigent worden zijn kwaliteiten als componist nogal eens overvleugeld. In dit werk klinken al duidelijk elementen van de door Bernstein later gecomponeerde West Side Story door. De combinatie van deze lichtvoetige sonate, met de in nemende sonate van de Franse com ponist Saint Saens en de wat zwaar- wichtiger tweede sonate van Joh. Brahms levert een zeer gevarieerd programma op en belooft veel luis- tergenoegen. KLEUTERRITMIEK Zoals al is gemeld, heeft de muziek school plannen om na de kerstvakan tie te starten met een cursus kleu- territmiek voor kleuters van 5 tot 7 jaar oud. Er kwamen genoeg aanmel dingen binnen om met een groep te Waarom was een bijdrage van het per soneel nodig? Van Mierlo: “In de on derhandelingen met het ministerie van Economische Zaken kwam de vraag aan de orde: wat doet het per soneel? Die vraag hebben wij in het bedrijf aan de orde gesteld. De uit komst van dat gesprek was die lening van één miljoen.” De industriebond FNV heeft evenwel problemen met deze oplossing. Woordvoerder G. Vrielink: “Dit is een gevaarlijke trend. Het was een voorwaarde van Economische Zaken waar wij niet gelukkig mee zijn, al zul je nooit te horen krijgen dat het een echte voorwaarde voor steunver lening was, die bijdrage van het per soneel. Het beleid staat niet op pa pier, ambtenaren maken dit beleid. Voor het Eminent-personeel was er geen keus. Wij hebben ons te pletter moeten knokken om tegenover die lening een aantal garanties te krijgen. Die garanties behelzen onder meer: de afspraak dat bij Eminent de ko mende jaren ten minste 325 arbeids plaatsen blijven bestaan, dat wij elk over de gang inzage in elk stuk dat de naar Economische Zaken “Weet u het nog? Vorig jaar een half miljoen mensen in Amsterdam (waar onder misschien ook U) die demon streerden tegen de bewapening. Wat is er verandert of beslist? Niets!! Nog steeds geen teruggang in bewapening maar eerder toename. Terwijl de we reld al vele malen vernietigd kan wor den. Als er ooit op Rotterdam een kern bom valt zijn dit enkele gevolgen: Er ontstaat een krater van 100 meter diep en ongeveer een kilometer door snee. - al het leven en gebouwen in het ge bied tot ongeveer 100 kilometer rond het centrum zal onmiddelijk vernie tigd worden - binnen een straal van 15 kilometer zal een vuurwind waaien met een snelheid van 300 km/uur (orkaan- snelheid 180 km/uur) - tienduizenden lopen daarbij ernsti ge verbrandingen op, maar ook ver wondingen door instortende gebou wen - binnen een straal van 30 km. zal de warmte straling nog eens 50 procent van de mensen ernstig verwonden. Gevolgen van de straling en fall-out na de klap - de ozonlaag wordt grotendeels ver nietigd, waardoor je maar 3 min. in de zon kunt blijven, voordat je een 3e graads verbranding oploopt - duizenden rottende lichamen - geen ziekenhuizen - epidemieën van alle ziektes die we nu onder kontrole hebben - stralingsziektes - honger - binnen een maand na de aanval zal 90 procent van de bevolking dood zijn Wij vinden dat het de eerste plicht van de regeringen en hun ambtsdra gers is een kernoorlog te voorkomen. Het lijkt er nu op dat men uitsluitend bezig is met de vraag hoe oorlogen gewonnen kunnen worden i.p.v. met de vraag hoe oorlogen kunnen wor den afgeschaft. 'DE iECHIE jL 1 Zuidkad^l 1 - Tel. 2354 Winkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 2382 - Waddinxveen Nassaustraat 7 - Boskoop Tel 01727-2319

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 37