w 'A SJAf NOTEBOOK I I Kapsalon geopend door wegknippen haarstukje I i ■JjgL ”De Kaas Waag” is nieuw in de Luifelbaan Autorijschool ’’Weimar” vierde tweede lustrum” 7 I Leerlingen van muziekschool traden op in het AF-centrum Burgemeester verrichtte handeling Algemene beschouwingen K. W. Th. van Soest VVD wil in toekomst op post voor Derde Wereld mogelijk gaan bezuinigen "Gespecialiseerd in gezelligheid" Met een drukbezochte receptie Philips Spelcassettes ƒ65,- Atari Spelcomputer 499,- Gratis 2 spelcassettes Fuji Betamax Videobanden 3 uur 29,— kJ Ji i br il («1 5 .ik' Ij r 82 <- - - - i fid - fc T I t g burger opgezet krijgen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). f- ;Aq 1 fiT - K Burgemeester C. M. van der Linden knipt een haarstukje weg bij wijze van opening van de kapsalon van Krijn en im Bijl. Vader en zoon kijken links aanndachtig toe. Even later zou de man rechts het haarstukje door onze eerste <3 Ed en Nel Weimar bij de Mazda's van hun 10 jaar bestaande autorijschool. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ K. W. Th. VAN SOEST VVD -oiü WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 f De algemene beschouwingn van de VVD naar aanleiding van de gemeen tebegroting 1983 werden dit keer voor het eerst uitgesproken door de dit najaar aangetreden fractievoorzitter K. W. Th. van Soest. Hij gaf een uit gebreide visie op diverse ontwikkelingen in de Waddinxveense samenle ving. Voor de liberale visie volgen wij de algemene beschouwingen, zoals die door de heer Van Soest zijn uitgesproken, vrijwel letterlijk: Jw; Z’ Wilma Graveland in haar nieuwe De Kaas Waag in het winkelcentrum Luifelbaan. (Foto: Weekblad voor Wad dinxveen/Sjaak Noteboom). Sjaak Noteboom). i 1 s A 1- L «f. f- b I *—"">111—. f >cy o H jv.z 1 dagen van de vorige week. Eigenares se Wilma Graveland ontving veel waarderende woorden voor de inrich ting en specialiteiten van haar nieuwe zaak, die niet alleen het winkelcen trum Luifelbaan weer compleet maakt, maar ook - zoals ze zelf zegt - “gespecialiseerd is in gezelligheid”. van Wim Bijl (22) in de zaak deden hem en zijn vader Krijn (54) beslui ten naar de andere kant van het dorp te verhuizen. “Oude bomen verplant men niet...” stond er dan ook veelbetekenend bo ven de openingsadvertentie in het Weekblad voor Waddinxveen van vo rige week. In het pand aan de Kerkweg-West is men vier maanden aan het verbou wen geweest. De heren Bijl hadden hiervoor veel steun van vader en zoon T. van Wilgen. In de sfeervolle ruimte WADDINXVEEN PASSAGE 47 TEL 01828-2477 WADDINXVEEN - De aan de De Genestetlaan 5 gevestigde autorij school “Weimar” heeft zaterdagmid- dag het tienjarig bestaan gevierd. Ed (35) en Nel (32) Weimar deden dat met een drukbezochte receptie, waar ook opvallend veel oud-leerlingen aanwezig waren, in het theorielokaal van de postduivenvereniging De Sper wer aan het Stationsplein. zijn vier knipplaatsen aanwezig, waar onder één voor kinderen. De nog niet per telefoon bereikbare kapsalon West werkt zowel volgens afspraak als voor de komende en gaande man. Boven de zaak gaat Wim Bijl wonen. Vrijdag 10 december trouwt hij. De feestelijke opening van zaterdag werd gevolgd door een open huis tussen elf en drie uur. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om onder het genot van een hapje en een drankje een kijkje te komen ne men. ONTWIKKELINGS SAMENWERKING U heeft voor de begroting 1983 de ontwikkelingssamenwerking buiten de bezuinigingen gehouden. Wij kun nen daarmee instemmen. Het is van belang, dat op z’n minst lopende pro jecten kunnen worden uitgevoerd. Plotselinge bezuinigingen kunnen het werk frustreren. Wellicht is in de toekomst bezuini gen op deze post mogelijk, wanneer het bewustwordingsproces tot de ge wenste resultaten leidt. Graag vernemen wij van u de conse quenties van het omzetten van de kerngroep in een vereniging. Wat zijn de argumenten om juist voor een ve- renigingsvorm te kiezen? STICHTING DIENSTVERLENING Wanneer de vrees, dat deelnemers van de stichting tot vermindering van het gebruik van het aantal warme maal tijden zullen overgaan, gegrond is, dan vinden wij dit een ongezonde si- leerlingen heeft waaronder ook veel vol- -x. wassenen, begon een blokfluitgroep van 14 kinderen. De spanning was van hun gezichten af te lezen maar het was heel leuk om te horen, ook de kleine groepjes die later gevormd werden en niet te ver geten het zanggroepje. Na de blokfluit kon men genieten van de piano, waar ook quatre mains op ge speeld werd, klarinet, trompet, fluit, spi net, cello, accordeon en gitaar. De leer lingen brachten een zeer gevarieerd mu ziekprogramma: o.a. werken van Beet hoven, Gershwin en Haydn maar ook I love Paris, Raindrops keep falling on my head en een liedje uit My fair Lady. WADDINXVEEN - Ongeveer 45 jon geren van de streekmuziekschool Wad dinxveen hebben op initiatief van de cul turele commissie van de Stichting Dienstverleningscentrum Waddinxveen in het Anne Frankcentrum een avond voor ouderen en mindervaliden ver zorgd. Na een inleidend praatje van zowel de voorzitter van de culturele commissie als van de directeur van de muziekschool, die vertelde dat de school inmiddels 500 gebrande noten, geselecteerde wij nen, delicatessen, brood van de boe- ren-warme-bakker uit de Krimpener- waard en echte boerenkaas uit Stolwijk. De Kaas Waag aan de Brederolaan is van start gegaan met een reeks aan biedingen gedurende de laatste drie Het fonds werkgelegenheid wenst u te voeden uit de saldi-reserve. Wan neer gaat u hiertoe over en hoeveel denkt u in het fonds te stoppen? RUIMTELIJKE ORDENING De opsomming van de bestemmings plannen in de begrotingennota geeft een goed overzicht van de stand van zaken. Met de toezegging van de voorzitter in de' commissie ruimtelij ke ordening en woningbouw nog dit jaar te komen met een urgentiepro gramma voor het opstellen c.q. wijzi gen van bestemmingsplannen zijn wij erg tevreden. WONINGBOUW EN VOLKSHUISVESTING Nu de plannen voor de Zuidplas plot seling enig licht geven voor de toe komst, lijkt een van de in het beleids programma genoemde kenmerken voor de komende periode, n.l. de sobere bouwmogelijkheden in de ge premieerde sectoren, op losse schroe ven te komen staan. “Lijkt”, omdat op dit moment nog niet duidelijk is dat de financiële contingenten worden afgegeven. Toch zijn wij erg optimistisch, en wanneer de eerste paal wordt gesla gen gaan wij er vanuit, dat de trein in beweging is gezet en Waddinxveen de komende jaren zijn bouwplannen kan verwezenlijken. Het aantal woningzoekenden, dat ten opzichte van 1981 wederom met 7 1/2 procent is gestegen, geeft aan dat het van belang is te vechten voor een continue woningbouw in de ko mende jaren. De vertraging in de ontwikkeling baarde onze fractie zorgen. Wij heb ben dat al eerder laten blijken. Het nu bereikte resultaat, met alle haken en ogen die eraan kleven, heeft een groot deel van onze zorg weggeno men. MILIEU Wij hopen, nu de gemeenteraad van Reeuwijk enige beslissingen terzake heeft genomen, dat de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Randenburg verder niet teveel vertra gingen ondervindt. Wij zijn tevreden met de aandacht die u besteedt en wenst te besteden aan de problematiek van de energiebe sparing. In onze algemene beschou wingen van vorig jaar vroegen wij u om een periodieke rapportage over de resultaten van de energiebesparen de maatregelen. In dat kader zien wij de rapportage, die u in de loop van 1983 aan ons wilt toezenden, met be langstelling tegemoet. f van adspirant-automobilisten. De vele aangeboden bloemen en an dere “gezellige dingen” sterkten Ed en Nel Weimar in de gedachte dat zij in de plaatselijke samenleving een gewaardeerde plaats innemen. “Het zal duidelijk zijn dat we dankbaar zijn voor het steeds in ons gestelde vertrouwen” aldus Nel Weimar. tuatie. Wij verzoeken u bij het pro ject vrijwilligerswerk aan deze zaak aandacht te besteden. ECONOMISCHE ZAKEN EN WERKGELEGENHEID Zoals u in de begrotingennota op merkt, biedt het beleidsprogramma de mogelijkheden voor een te voeren actief werkgelegenheidsbeleid. Graag vernemen wij van u op welke wijze u de beleidsvoornemens inhoud wenst te geven. Met name verzoeken wij u ons mede te delen in welke vorm en wanneer de permanente overlegstructuur be drijfsleven gaat functioneren. WADDINXVEEN Burgemeester C. M. van der Linden heeft zaterdag morgen aan de Kerkweg-West 4 kap salon West van vader en zoon Krijn en Wim Bijl officieel geopend. Hij deed dat door het wegknippen van een haarstukje, dat voor de te openen deur hing. De salon voor specifieke haarverzorging voor heren en kinde ren is 28 jaar aan de Zuidkade in het winkelcentrum Brug gehuisvest geweest. De toekomstige ontwikkelingen aan de voet van de hefbrug en de komst Zien wij het zwembad nog eens als een voorziening waarvan een brede laag van de bevolking gebruik kan maken, de tennishal is met zijn lage bezettingsgraad een blok aan het been. Het onderzoek naar beleidsalternatie ven dat u wilt verrichten dient ook een aantal exploitatievarianten te be vatten. Daarnaast denken wij dat veel creativiteit gelegd moet worden in het bedenken van oplossingen voor een zo doelmatig mogelijk gebruik- van de tennishal. Misschien kunnen de Rolling Stones een keer in de tennishal optreden. Dat brengt geld op en de tent wordt gelijk afgebroken. De komst van de Gouwe-Inn in Gou da maakt duidelijk, dat particulieren een dergelijke voorziening wel zien zitten. Het is daarom van belang be leggers te informeren over de moge lijkheden. Verkoop met verlies kan wellicht voordeliger zijn dan immen se exploitatietekorten. MINDERHEDENBELEID Het opstellen van een beleidsplan in zake minderheden achten wij, mede gezien de rijksbijdrage, en gelet op het terzake in het beleidsprogramma 1982-1986 vermelde, een nuttige zaak. Het verwerken van het emanci patiebeleid in het minderhedenbeleid lijkt ons essentieel. KINDERDAGVERBLIJF In het beleidsprogramma 1982-1986 wordt opgemerkt, dat het totstand komen van een kinderdagverblijf vooralsnog niet mogelijk wordt ge acht. In de begrotingennota merkt u desondanks op het totstandbrengen van een kinderdagverblijf te stimu leren. Deze opmerkingen in de be leidsnota voor de begroting 1983 doen vermoeden dat u het totstand brengen van deze voorziening in dit begrotingsjaar te verwezenlijken acht. Wat voor activiteiten denkt u aan het stimuleren ten grondslag te leggen? Wat zijn de budgettaire consequen ties? Welke rol speelt hierbij het project “vrijwilligerswerk”? KUNST- EN CULTUURBELEID Bij de kennismaking die de nieuwe le den van onze fractie maakten met het ambtelijk apparaat en de verschil lende werkruimten, trof ons het uit gebreide bezit aan kunstwerken dat de gemeente in haar kluis bewaart. Kunt u ons mededelen om hoeveel kunstwerken het hier gaat? Ziet u mogelijkheden om, minimaal tegen een kostendekkend tarief, deze kunst onder de bevolking te bren gen, bijvoorbeeld door middel van uitleen, indien verkoop niet moge lijk is? Uw streven één a twee exposities in het raadhuis te organiseren is wel licht te combineren met de moge lijkheid kunstwerken uit te lenen. De kamermuziekconcerten voldoen aan een behoefte. Veel waardering hebben wij voor degenen die er steeds weer in slagen een interessant programma samen te stellen. Onze fractie is van mening dat de concer ten geheel kostendekkend dienen te zijn. WADDINXVEEN - In het winkel centrum Luifelbaan heeft zich sinds vorige week donderdag gevestigd De Kaas Waag. De nieuwe winkel biedt vele soorten binnen- en buitenlandse kaas aan, diverse soorten paté’s en salades, een uitgebreid assortiment vleeswaren, kip-specialiteiten, vers >wr-.■- - si Wij geloven dat het herstel van de economie meer tijd zal vergen dan het wieden, bemesten en zaaien dat doorgaans binnen één seizoen tot vruchten leidt. Zelfs in één volledige regeringsperiode kunnen de proble men wellicht niet in zichtbare op lossingen worden omgetoverd. Daar is een langere tijd voor nodig, die ho pelijk aan het kabinet gegeven wordt Op gemeentelijk niveau zijn de finan ciële problemen eveneens zichtbaar en merkbaar. Verhoging van de be lastingen en tarieven enerzijds en ver laging van de uitgaven anderzijds zijn noodzakelijk om bestaand beleid te blijven voeren. Waar nieuwe wensen leiden tot ex tra uitgaven zullen bezuinigingen het evenwicht in de begroting moeten terugbrengen. Een niet gemakkelijke taak, die naar het zich laat aanzien de komende jaren om steeds meer in ventiviteit vraagt. Het harken van dit jaar zal op deze wijze in de komende jaren snoeien, wellicht zelfs hakken en rooien worden. In de inleiding van het beleidspro gramma ’82-’86 heeft u al gewezen op de gegevens die de komende raadsperiode kenmerken: reële daling van de inkomsten; noodzaak tot verstrekkende bezui- nigingsm aatregelen noodzaak oud beleid voor nieuw beleid in te leveren, en sobere bouwmogelijkheden in de gepremieerde sectoren. Naar wij aannemen met veel moeite, gezien de lange termijn, waarop u tot het afstoten van een bezuinigingsplan bent gekomen, heeft u tot een be zuiniging van een half miljoen kun nen komen. Op een begroting van in totaal ongeveer 50 miljoen gulden lijkt 1 procent makkelijk op te bren gen. Bestudering van de mogelijkhe den maakt het omgekeerde duide lijk. In dat licht bezien complimen teren wij uw college met het resul taat, waar wij meteen aan toevoegen dat verdergaande bezuinigingen in de toekomst niet primair van dezelfde posten moeten komen. Dit sluit dan aan op de zinsnede “de inlevering zal over de diverse beleidssectoren die nen te worden verdeeld” in het be leidsprogramma. Tijdens de raadsperiode 1982-1986 is een regelmatige toetsing van het te voeren beleid aan het beleidspro gramma wenselijk. In het eerste jaar van deze periode is het van belang een goede basis te leggen voor de ove rige jaren. Niet voor niets noemt men dit eerste jaar wel het zaai-jaar. Met name de in het programma ge noemde algemene prioriteiten zul len in de loop van dit eerste jaar lang zaam vorm moeten krijgen. FINANCIEEL BELEID Zoals wij in de inleiding van deze al gemene beschouwingen al memoreer den, vergt het te voeren financiële beleid erg veel van de inventiviteit van bestuurders en ambtenaren. Steeds weer het paard achter de wa gen te moeten spannen om in te spe len op de onaangename verrassingen, waarvoor wij plotseling geplaatst worden, is een ondankbare taak. Wat uw college heeft moeten verrich ten om voor 1983 de touwtjes aan el kaar te knopen, zullen wij thans niet nader kwalificeren. In elk geval is niet met de botte bijl gehakt. Het re sultaat is in hoofdzaak bereikt door gebruik te maken van bezuinigings- mogelijkheden, het ongeveer halveren van het totaalbedrag van de wensen pakketten van secretarie en Openbare Werken en het verder verhogen van tarieven, rechten en belastingen, ter wijl daarnaast de aanpassing van een aantal posten aan de realiteit, met na me ten aanzien van de rentekosten en het tarief van het GVB dekkingsmid- delen tot een bedrag van f. 300.000,- heeft opgeleverd. Er zijn geen tekenen die er op wijzen dat aan de ongunstige ontwikkelin gen van de financiële positie van de gemeente binnenkort een eind zal ko men. De gemeente zal in de komende jaren de broekriem verder moeten aanhalen. Aan ingrijpende maatrege len zal dan niet ontkomen kunnen worden. Het profijt-beginsel zal wat meer moeten worden toegepast en het afstoten van taken zal onder ogen moeten worden gezien. Uw college heeft besloten de financiële conse quenties daarvan op korte termijn te onderzoeken. Gaarne zullen wij ver nemen wanneer naar verwachting het resultaat van dit onderzoek bekend zal zijn. De voor ons liggende begroting 1983 vertoont enkele zwakke plekken, zelfs is er nu reeds een gaatje in de begroting, namelijk in het in de nota van begrotingen opgenomen dek- kingsplan onderdeel J nader te dek ken sub f, waar is aangenomen dat het GVB over 1983 een tariefsverla ging zal toepassen, hetgeen echter volgens recente informatie niet zal gebeuren. Dit scheelt f. 42.000,- aan dekkingsmiddelen! De zwakke plekken zijn: 1. De post voor onvoorziene uitga ven; de momenteel hiervoor te han teren norm is f. 7,50 per inwoner, in de begroting is in uiterste nood ook op deze post gesnoeid en een bedrag van slechts ca. f. 4,40 per inwoner aangehouden. Dat is naar onze me ning een erg forse en wellicht niet verantwoorde reductie. Daar komt dan nog bij een bedrag van f. 15.000,-, omdat uw voorstel ten aanzien van de verslaglegging voor 1983 niet uitgevoerd kan worden. 2. De taakstellende bezuinigingen waarvan wij maar moeten afwachten of de beoogde besparingen wel haal baar zullen blijken te zijn. Alles bij elkaar een krap en wellicht zelfs te krap opgestelde begroting, die in de loop van 1983 niet of slechts met de grootste moeite kan worden gehouden. Weliswaar heeft de gemeente thans een saldi-reserve van ca. f. 3,7 miljoen achter de hand, maar daarvan zal f. 2 miljoen als ijze ren voorraad beschikbaar moeten blijven voor het geval de begroting in de toekomst niet meer reëel slui tend te krijgen is en f. 0,5 miljoen moeten worden afgezonderd w.egens aankoop van obligaties van Eminent. Resteert derhalve voorhands een be drag van f. 1,2 miljoen als werkelijke vrije reserve, waaruit kan worden ge put om een basis te leggen voor de hoognodige fondsvorming voor het onderhoud van gemeentelijke gebou wen, installaties, velden, wegen en straten enz. Gaarne zullen wij verne men wanneer de nota fondsvorming aan de raad zal worden aangeboden. Gezien in het licht van de voor ons liggende begroting zijn wij van oor deel dat aan de voorgestelde verho ging van tarieven, rechten en belas tingen’niet te ontkomen valt. Wij blij ven ons echter verzetten tegen het verhogen van de rioolrechten, ten eerste omdat naar onze mening een dergelijke verhoging niet voldoende onderbouwd is om te kunnen bepa len in welke verhouding de opbrengst van deze belasting staat ten opzichte van de daartegenover staande lasten en ten tweede omdat wij van oordeel zijn dat de burgers met over het alge meen teruglopende inkomens thans reeds voldoende offers moeten bren gen. Indien er meer ruimte in de be groting moet worden gevonden, dan zal die niet via verdere belastingver hoging maar door het verder door voeren van bezuinigingen moeten worden verkregen. Op dit moment achten wij die verhoging niet accep tabel. Uit de nota bezuinigingen blijkt dat het grondbedrijf nog beschikt over een reserve van f. 2 miljoen. Tot voor kort zijn nogal eens investeringen op het gebied van herstraten en ver- keersvoorzieningen ten laste van het grondbedrijf gedaan. Wij nemen aan dat zulks in de toekomst niet meer kan plaats vinden, omdat de reserve van het grondbedrijf thans ten minste op het huidige niveau in stand moet blijven om eventuele financiële tegen vallers bij de exploitatie van de nieu we wijk Zuidplas op te vangen. Gelet op het vorenstaande kunnen wij veilig stellen dat de financiële positie van Waddinxveen op termijn verre van rooskleurig is. Het zal steeds moeilijken worden de eindjes aan elkaar te knopen, zeker nu wij er van moeten uitgaan dat de uitke ringen uit het gemeentefonds ook na 1983 nog verder zullen teruglopen. ONDERWIJS In de begrotingennota deelt u mede, dat naar aanleiding van de door ver schillende scholen gemaakte opmer kingen over de schoolbegeleidings dienst contact is opgenomen met de ze dienst. Kunt u ons de aard van de ze opmerkingen deelachtig maken en aangeven wat u voor stappen onder neemt om het functioneren te ver beteren? De sector onderwijs is dit jaar de be- zuiningingsdans ontsprongen. Toch dient u er alert op te zijn dat bezuinigingen in het onderwijs in de toekomst noodzakelijk kunnen zijn om de kwaliteit voor een reeks van jaren te kunnen garanderen. Met na me denken wij hierbij aan het vak onderwijs. SOCIALE ZAKEN In de begrotingsnota merkt u op, dat er een structurele toename van werk op de afdeling is. Graag vernemen wij van u wat daarvan de reden is. Een en ander bezien tegen het licht van uw opmerking dat tijdelijk extra werk wordt opgevangen door een tijdelijke kracht en het verwerken van de ad ministratie in de computer, hetgeen naar onze mening op den duur ar beidsbesparend werkt c.q. moet wer ken. VOLKSGEZONDHEID In de commissie sociale zaken is onlangs gesproken over de moge lijkheden om te bezuinigen bij de lo gopedische dienst. Wij zijn daar een voorstander van. Temeer daar zieken fondsen en particuliere verzekeringen al zorgdragen voor de financiële bij drage voor logopedische hulp. Wel licht dat deze dienst met minder per soneel kan volstaan. WELZIJNSZAKEN Terecht merkt u in uw begrotingen nota op, dat noodgedwongen meer vrije tijd in voorkomende gevallen de mogelijkheid schept voor werk lozen om zich op vrijwillige basis in te zetten voor gemeenschapsza- ken. Bent u van mening dat onvrij willig werklozen hun noodgedwon gen vrije tijd zodanig kunnen beste den dat zij zich ook dienstbaar kun nen maken voor de gemeenschap? Hoe denkt u onvrijwillig werklozen te kunnen stimuleren zich in te zet ten voor de gemeenschap? Aan wat voor taken denkt u in dat geval? Denkt u van de tijdelijke functie van coördinatrice structurele resultaten te verwachten? SPORT De exploitatiekosten van het zwem bad en de tennishal zijn in het licht van de gehele begrotingssituatie on verantwoord. “Het was enorm leuk”, aldus de reac tie van Nel Weimar, die zich - evenals haar man - als geboren Rotterdam mers bijzonder thuisvoelen in Wad dinxveen. De autorijschool van het tweetal, beschikt over twee Mazda’s 626 en is vandaag (woensdag 1 de cember) eigenlijk .precies tien jaar in deze gemeente actief in het voor het rijbewijs B-E-personenauto opleiden •JX» 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1982 | | pagina 7