Waddinxveen telt 623 werklozen H I ai J&WVERWEIJ Nelleke Burg treedt op in Waddinxveen v fei Drukbezochte expositie in Remonstrantse Kerk Expositie geopend Tegen huurverhoging 1983 is bezwaar maken soms mogelijk II Welfare werk n Plantenverkoop voor Avanti Ik Sa Film ’’Gekooid” op weekmarkt in De Schaapskooi” TON VAN DUINHOVEN GAST IN GOUDSE SCHOUWBURG I I i GERT HUIZER WADDINXVEEN Voor het lekkerste brood en gebak RENOVATIE EN ONDERHOUD? MAAR DAN WEL IN ÉÉN KEER GOED EN AFDOENDE! I I WB WOENSDAG 27 APRIL 1983 ‘i I •4 >1 M «■f' Renovatie mag geen half werk zijn, anders is uw inves tering weggegooid geld. Goed renoveren kan niet op een koopje, maar er zijn manieren om erg veel terug te krijgen voor dat geld. BOUWEN IS VERTROUWEN Bouw- en Aannemingsbedrijf BV Plankier20,2771 XL Boskoop Telefoon 01727-2077 r Het kost bijvoorbeeld weinig I - moeite om van een rommel- zolder meteen een extra leefruimte te maken. Hetgeheim: dakvensters plaatsen. Goedkoop en in één dag klaar! Wist u dat? Verweij wel. Er zijn nog veel meer van die mogelijk heden. Als u aan renoveren denkt, denkdanevenaanVerweij. Ar Ton van Duinhoven op dinsdagavond26 april in de Goudse Schouwburg. f S3 i deze overvloedige 4 I het kader van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. De naam was een wat merkwaardig mot to voor een expositie van enkele oude kerkelijke stukken, oude prenten en ou de boekwerken van Remonstrantse oor sprong. Echter zowel de naam pannen zijn voor het maken van een schilde rij- de zitting waarvoor MANNEN Het aantal werkloze mannen nam met 97 af en bedroeg eind maart 5.236. In het rayon Gouda waren 82 mannen min der zonder werk, in het rayon Woerden 15. De daling van de werkloosheid houdt verband met het seizoen en be treft agrarisch personeel (-38) en bouw vakkers (-66). ,Onder handel- en kant oorpersoneel deed zich een lichte stij ging voor 18). In maart 1982 nam de werkloosheid nog met 39 toe. Het werk loosheidspercentage bedraagt nu 9,4%. SCHOOLVERLA TERS Het aantal schoolverlaters nam in de maand maart af van 761 tot 694 (253 mannen en 441 vrouwen). In maart 1982 deed zich een geringe daling voor, na melijk met 31 tot 377. «I doen moet daarvoor natuurlijk wel redenen hebben. Dat is het geval als de verhuurder niet aan zijn verplich tingen voldoet, dringende noodzake lijke reparaties achterwege laat of het onderhoud aan de woonruimte ern stig verwaarloost. Men moet hem van die klachten dan wel eerst - liefst schriftelijk - op de hoogte hebben ge bracht. HAZERSWOUDE - De Hazerswoudse tafeltennisvereniging Avanti organi seert het komende weekeinde een particuliere plantenverkoop, hiermee een jaarlijkse traditie in ere houdend. Plaats van handeling is de loods van de firma H. de Ruijter BV, Westzij- dewcg 63 in Hazerswoude-dorp. Er is parkeerruimte voor circa 40 auto’s. Verkocht wordt een ruime sortering schaduwplanten, haagplanten, bo dembedekkers, coniferen, rotsplan ten e.d. Deskundigen geven desge vraagd adviezen. De planten zijn van goede kwalitiet en komen recht streeks uit de boomkwekerijen. Op donderdag 28 en vrijdag 29 april van 17.00-21.00 uur. Zaterdag 30 april van 9.00-17.00 uur. BEZWAAR MAKEN Huurders van woningen, etages of kamers kunnen in een aantal gevallen bezwaar maken tegen een voorstel om de huur te verhogen. Wie dat wil WADDINXVEEN/GOUDA - Cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Gouda laten zien dat Waddinxveen in de maand maart 623 werklo zen telde: 438 mannen en 185 vrouwen. Een maand eerder waren dat er nog 647 (457 mannen en 190 vrouwen). nu 74% meer dan een half jaar ingesch reven, tegen 71% in januari j.l. De huurcommissies krijgen bijvoor beeld nogal eens bezwaarschriften die in verband staan met de financi ële situatie van de huurders. Deze huurders maken gebruik van de mo gelijkheid om bezwaar te maken, zonder daarvoor een wettelijke grond te hebben. Dat is uiteraard niet de bedoeling van de wetgever geweest en deze bezwaren worden dan ook niet toegewezen. Wie vindt dat hij een te hoge huur betaalt voor zijn inkomen komt misschien wel in aanmerking voor individuele huursubsidie. Het laatste werk is losser, direkter, de figuratie wordt steeds verder losgela ten. Naast de olieverfschilderijen die nog wel herkenbaar zijn, maakt zij tegenwoordig aquarellen die goed deels abstrakt zijn en waarin de sfeer, de stemming van een bepaald mo ment worden uitgedrukt. Zij expo seerde onder andere in Delft, Gronin gen, Gouda en Rotterdam. Wie wel een gegrond bezwaar heeft tegen de voorgestelde huurprijs, maakt dat kenbaar aan de verhuur der. Dit moet schriftelijk binnen zes HER AL OOSHEIDSD UUR Van de 5.236 werkloze mannen zijn er 1.819 (dat is bijna 35%) meer dan twaalf maanden ingeschreven; van de werklo ze vrouwen 728 van de 2.159, dat is 34%. De langdurige werkloosheid wordt steeds problematischer. Van alle werk lozen in het gewest was in januari al 55% langer dan een half jaar zonder werk, eind maart was dit opgelopen tot 58%. Voor de mannen zijn die percen tages: januari 54%, maart 57% en voor vrouwen resp. 57% en 61%. In januari van dit jaar was nog iets min der dan de helft van de jongere werklo zen (onder de 25 jaar) zes maanden werkloos, namelijk 48%In maart werd een percentage berekend van 52%Van de werklozen van vijftig jaar en ouder is ANKE MENSINK Peppelhorst 110. Zij genoot haar op leiding aan de Vrije Akademie te Den Haag. Na een periode van voorname lijk feministisch werk, waarvan een gedeelte in het bezit is van de gemeente Waddinxveen (in het kader van de BKR Beeldende Kunstenaars Regeling; ook de heer Den Boon heeft in het kader van deze regeling werken gemaakt) hanteerde zij geen vast thema meer. Alles kan aanleiding Nelleke Burg brengt in haar nieuwe theaterprogramma conferences (van o.a. Hans Dorrestijn, Jack Cadellaa), zingt liedjes (teksten van Hessel van der Wal, Flip Broekman, Hans Dorre stijn en Nelleke zelf, - ->-z' THEO DEN BOON Heeft zijn atelier in de Dorpstraat 58. Woont en werkt sinds 1962 in Wad dinxveen. Bezocht de Academie in Rotterdam en de Vrije Academie in Den Haag (grafiek). Ontving in de sector literatuur de aanmoedigings prijs van de stad Gouda en de Geert Bouwmeester-kunstprijs. Behaalde voorts enige eervolle vermeldingen. Hij publiceerde enige dichtbundels. Hij schildert/tekent met een gemeng de techniek waarin hij met een aan tal, soms figuratieve elementen, op een subtiele manier een eigen kijk geeft op de buitenwereld. Heeft onder andere geëxposeerd in Solin gen, Den Haag, Rotterdam, Amster dam, Gouda, Basel, Delft en Utrecht. WADDINXVEEN - Op de Waddinx- veense weekmarkten van vrijdag 22 en vrijdag 29 april zal de afdeling Waddinxveen van de vrijwillige Wel fare van het Rode Kruis, een groot aantal, door bejaarden en gehandi capten, artikelen ten verkoop aan bieden, zoals tafelkleden, schorten, sokken, schilderijtjes, gebreide bees ten houtwerk enz. De opbrengst komt ten goede aan het Rode Kruis. WADDINXVEEN - Onder de naam Gijs van het Pannendak werd vorige week vrijdagmiddag de tentoonstelling in de Remonstrantse Kerk aan de Zuid- kade door burgemeester C. M. van der Linden geopend. Deze drukbezochte tweedaagse expositie werd gehouden in Gedurende de maand maart is in het ge hele gewest Gouda van het GAB de werkloosheid gedaald van 7.486 tot 7.395. Van de afhankelijke beroepsb- volking is nu 9,8% werkloos. VROUWEN Het aantal werkloze vrouwen steeg met 6 tot 2.159. Die toename steekt ongun stig af ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. In de maand maart 1982 deed zich namelijk een daling voor met 30. In de daaraan voorafgaande ja- ren echter was er vrijwel steeds sprake van een (beperkte) toename van de werkloosheid. Uitgedrukt in een per centage van de afhankelijke vrouwelij ke beroepsbevolking bedraagt de werk loosheid nu 11,0% LEEFTIJDSGROEPEN De daling van de werkloosheid heeft zich uitsluitend voorgedaan onder de jongeren tot 25 jaar. Bij de mannen be droeg die 114 (ruim 7%) en bij de vrou wen 18(1,5%). Het aandeel van de jon geren t/m 24 jaar in de totale werkloos heid bedraagt nu 36,5%; 49,5% be hoort tot de leeftijdsgroep 25 t/m 49 jaar en 15% is vijftig jaar of ouder. VAKATURES Eind maart bedroeg het aantal bij het arbeidsbureau gemelde vacatures 112, tegen 89 eind februari j.l. Een jaar gele den werden eind maart 125 personeels- aanvragen geteld. BUITENLANDERS Van de werklozen in het gewest Gouda van het GAB heeft plm. 10% niet de Nederlandse nationaliteit, waarvan 3/4 afkomstig uit Marokko. Voor de vrou wen geldt een percentage van 6% en voor de mannen 11%. De werklozen van niet-Nederlandse nationaliteit staan gemiddeld langer ingeschreven dan de Nederlanders. 30% van de Ne derlandse werklozen is langer dan een jaar zonder werk tegen 50% buiten landers. Het opleidingsniveau van de werkloze buitenlandse werknemers is belangrijk ongunstiger dan dat van de Nederlandse werklozen. Van de Nederlandse man nen boven 23 jaar heeft 50% een LBO of MBO opeiding genoten, van de bui tenlanders die afkomstig zijn uit een zgn. wervingsland: niet meer dan 2%. De vooropleiding van jeugdige buiten landers steekt ook al ongunstig af t.o.v. die van Nederlndse jongere werklozen. 15% van de Nederlandse jongere werk loze mannen heeft niet meer vooroplei ding dan basisonderwijs of een afgebro ken vervolgopleiding. Bij buitenlandse jongeren ontbreekt bij 90% een voor opleiding. Van de jongeren uiteen wer vingsland heeft niet meer dan 4% een LBO opleiding gevolgd en 1% een MBO opleiding. Van de werkloze Nederlandse vrouwen boven 23 jaar heeft 75% meer dan al leen basisonderwijs of een afgebroken vervolgopleiding, van de jongeren zelfs 90%. Daarmee contrasteert heel sterk het opleidingsniveau van buitenlandse werkneemsters: van de boven-23-jari- gen heeft 90% uitsluitend basisonder wijs of een afgebroken vervolgopleiding gevolgd, van de jongeren 85%. dak als ’’Gijs” zijn de woorden die een belangrijke rol hebben gespééld in de faam van de Remonstrantse Kerk te Waddinxveen. In de 17e eeuw werd de remonstranten verplicht een kerk met een eenvoudig laag pannendak te bouwen, de kerk mocht niet fraaier zijn dan de toenmalige staatskerk. De naam Gijs is afkomstig van Gijsbert van Leeuwen, een predi kant van de Remonstrantse Kerk uit de 18e eeuw. Gijs was een militant figuur die sterk van zich deed spreken. Hij maakte met ie dereen ruzie en werd dan ook door zijn Gemeente weggejaagd en uit zijn ambt ontzet. Deze predikant werd toen en la ter altijd aangeduid met Gijs van het Pannendak, een scheldnaam. Maar om dat het om oudheden gaat rond de Rem onstrantse gemeente Waddinxveen, werd deze naam gekozen als motto voor deze expositie. De expositie die ook enige oude prenten over de stichting van Waddinxveen ten toonstelde, was gratis te bezichtigen. De baten kwamen geheel ten goede aan de restauratie van de Remonstrantse Kerk. Een andere reden om bezwaar te ma ken is dat het voorgestelde percenta ge hoger is dan volgens het punten- stelsël en bijbehorende tabel redelijk is. Die tabel kunt u vinden in het vouwblad Huuraanpassingen 1983. In deze gevallen heeft bezwaar ma ken geen zin. In veel andere gevallen niet. .WW WADDINXVEEN - Vrijdagavond 29 april om half negen zal in de her vormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse de Nederlands gespro ken film “Gekooid” worden ge draaid. Het is een werkelijk gebeurd verhaal, nagespeeld door,-groten- deels-amateurs. Het is het verhaal van Anneke, leerlinge van een middelbare school, die bevriend raakt met Indo nesische jongen, iets waar vooral de moeder van Anneke nogal tegen is. De film duurt bijna een uur. WADPINXVEEN - Vrijdagavond 29 april om half negen vindt in het sociaal-cultureel centrum de Bonke- laar aan de Beukenhof 5 te Waddinx veen een uitvoering plaats van de nieuwe theatershow van Nelleke Burg. Dit optreden vindt plaats op initiatief van de theaterwerkgroep voor volwassenen, De Spintol. Na in de eerste helft van 1983 twee ënveertig maal het programma te hebben uitgeprobeerd zal in september de nieuwe show van Nel leke Burg officiëel in première gaan. Een nieuw theaterprogramma, nu nog zonder titel. Een nieuw theater programma, simpel van opzet, des te De kunstwerken zullen in de raadzaal worden opgehangen op speciaal ver vaardigde schotten, die drie wanden bedekken en op schotten die in de vrije ruimte worden geplaatst. De schilderijen worden belicht door spotjes. Na de opening op 23 april zal de tentoonstelling geopend zijn van maandag t/m vrijdag tijdens kantoor uren (9.00-12.00 en 13.30-17.00 uur), zaterdag (van 10.00-16.00 uur) en donderdag 28 april (van 19.00- 21.00 uur). De expositie is geopend op Koninginnedag en gesloten op zondag, Bevrijdingsdag en Hemel vaartsdag. weken na de voorgestelde datum waarop de nieuwe huurprijs ingaat. De verhuurder kan dan binnen twaalf weken na die datum op zijn beurt de zaak aanhangig maken bij de huurcommissie. Het is belangrijk dat alle bezwaren in het bezwaarschrift worden genoemd. Tijdens van de huurcommissie - huurder èn verhuurder worden uit genodigd - kan men geen nieuwe be zwaren opperen. De huurcommissie kan daarmee dan geen rekening meer houden. De uitspraak van de commis sie is voor huurder en verhuurder bin dend, tenzij een van beiden binnen twee maanden de kantonrechter in schakelt. MEER INFORMATIE Veel huurders ontvangen van hun verhuurder tegelijk met de huuraan- zegging het vouwblad “Huuraanpas singen 1983”, uitgegeven door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer. Daarin staat welke huurverho ging voor welke woning geldt. Wie dit vouwblad niet heeft kan het gratis af halen bij de huurcommissie of telefo nisch aanvragen bij het ministerie (tel. 070-264201, toestel 2301/2983) Wie nadere informatie wilt over de huurverhoging of het bezwaar maken kunt u terecht bij de huurcommissie of bij het Bureau Persoonlijke Voor lichting van het ministerie (tel. 070- 264201, toestel 2676/2677/2678). WADDINXVEEN - Wethouder drs. M. Kraaijestein van kunstzaken heeft vorige week zaterdagmiddag in de raad zaal van het gemeentehuis een expositie van werken van de Waddinxveense kunstenaars Theo den Boon, Anke Mensink en Loes van Huis in ’t Veld of ficieel geopend. Onderstaand volgt enige informatie betreffende deze kunstenaars. venijniger voor maatschappij. Ook al vlucht je weg achter de bril van het jaar, ook al zingt je kind mee als ‘kind voor kinderen’, ook al ge bruik je een ander als pispaal, ook al denk je. dat muziek pas muziek is als er een blote, bruine dij op de hoes staat: je moet er aan geloven. Jawel Nelleke ruimt op «Mr JF Jr ff. ff fff\ w W.- w GOUDA - Op dinsdagavond 26 april om acht uur is Ton van Duinhoven te gast in de Goudse Schouwburg. Hij zal dan twee één-acters opvoeren met als medespelers Sjoerd Pleysier (uit ‘De Weg’), Huub Stapel, Canci Geraedts en Tom van Beek. De eerste één-acteur is getiteld ‘White Lies’ en geeft een ironisch en tegelijk indringend beeld van de versluiering en imago-vorming waar men zich in onze samenleving mee staande houdt. ‘The Public Eye’ is de titel van het tweede gedeelte van deze toneel avond. Het betreft hier een geestige en intelligente huwelijkscomedie met Ton van Duinhoven als privé-detec- tive die een zeer onorthodoxe op vatting van zijn taak heeft. Kaarten zijn telefonisch te reserve ren onder nummer 01820-13750 a fl. 23,-, fl. 21,50 of fl. 16,50 p.p. DEN HAAG- De meeste huurders krijgen op 1 juli aanstaande weer te maken met de jaarlijkse huurverho ging. Volgens de wettelijke regels moet dan minstens een maand daar voor al een brief van de verhuurder in de bus zijn gevallen. In die brief geeft de huisbaas aan met hoeveel procent hij de huur wil verhogen. Het parle ment is voor 1983 akkoord gegaan met een verhoging van 5 procent. Dit percentage geldt echter alleen als de huurprijs redelijk is voor de grootte en kwaliteit van de woning. Veel huurders zullen huurverhoging krij gen van 10 procent. Deze groep heeft te maken met huurharmonisatie. Dat is het aanpassen van een te lage huur aan de grootte en kwaliteit van de woning. Het percentage van de huurverhoging waarmee de huurders te maken krij gen hangt dus af van de grootte en kwaliteit van de woning en de prijs die daarvoor moet worden betaald. De kwaliteit van de woning wordt uitgedrukt in punten. Er worden punten gegeven door de oppervlakte van de vertrekken en voor de voor zieningen in huis, zoals centrale ver warming, douche, isolatie enzo voorts. Meegeteld worden ook aspec ten uit de omgeving van de woning. Zodoende krijgt een grote comfor tabele woning meer punten dan een klein eenvoudig huis en dus ook een hogere huurprijs. Hetzelfde geldt trouwens ook voor kamers of ge deelten van woningen. Wie het aan tal punten van zijn woning en de huurprijs op 30 juni weet, kan na gaan welke huurverhoging in zijn geval redelijk is. Daarvoor heeft men de tabel nodig in het vouw blad Huuraanpassingen 1983 van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Millieu- beheer. De verhoging met 5 pro cent is trouwens wettelijk ver plicht voor nieuwbouwwoningen die nog geen vijf huurverhogingen hebben gehad; ook voor woningen die na 1 juli 1979 ingrijpend zijn verbeterd. Wie met die verplichte huurverhoging te maken heeft kan geen bezwaar bij de verhuurder ma ken. HUURHARMONISATIE Er staan in Nederland nog altijd veel huurwoningen waarvan de huurprijs te laag is voor de grootte en kwali teit van het huis. Er wordt al een aantal jaren aan gewerkt om die te lage huren op te trekken. Dat op trek ken van te lage huren heet huurhar monisatie. Er zijn twee vormen van harmonisatie en wel: - Huurharmonisatie ineens. In dit ge val wordt een te lage huur ineens op getrokken als de woning aan een nieuwe huurder wordt verhuurd. Zit tende huurders hebben hiermee niet te maken. Voor velen van hen geldt: - de geleidelijke huurharmonisatie. Als de huur volgens het puntensy steem te laag is krijgen zittende huur ders een aantal jaren te maken met een grotere huurverhoging. Dit jaar is dat maximaal 10 procent. De harmo nisatie gaat door tot ze een volgens de wet redelijke huur betalen. LOES HUIS IN ‘T VELD Heggewinde 18. Geboren te Zwolle. Opleiding: privé portrettekenen en schilderen. Akte l.o. tekenen Zwolse school voor Beeldende Kunst; Aka demie voor Beeldende Kunst te Arn hem. Zeefdrukken Vrije Akademie Den Haag. Woonde en werkte enige jaren in Zuid-Afrika en Saoedi-Arabië. Had daar een open atelier en gaf tekenles sen. Drie jaar bestuurslid van Kunst centrum Burgvliet Gouda. Zij maakt realistische olieverf- en acrylschilde- rijen. Zij exposeerde eerder onder an dere in Zwolle, Gouda, Benthuizen en Solingen. -

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 13