fraai amateurwerk feest rond 750 De bommen en de AWZI in Voorjaarsconcert Concordia was Lezers schrijven Voor wie is het Banen voor schoolverlaters jaar Waddinxveen Randenburg als jubileumgeschenk Rehorst Waddinxveense moedergroep borstvoeding vindt navolging Veel publiciteit over Rehorst-plan jubileum- f? geschenk Lilian Kok over moeder- Hogla BV Grondwerken Investering in werklozenproject vergt ruim een ton groepen voor borstvoeding 8 I JUBILEREND BEDRIJF HELPT 25 SCHOOLVERLATERS AAN BAAD dinxveen zelf aan de stag Dan zijn alle vijfeatwirijij plaatsen bezet. M Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Werk voor receptie EJ”. SSfe» werK- een miljoenenconcern. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 18 MEI 1983 door Jan Westerlaken door Petra Joustra was ongetwijfeld ’’Einsamer Hirte” de herkenningsmelodie uit de t.v. serie ”De verlaten mijn”. Ook hierin een fluitsolo van Jacqueline de Bruin die, ondanks een zwakke in zet, voortreffelijk haar partijtje mee speelde. Hoewel het gevaarlijk kan zijn om dergelijke populaire nummers te spelen, omdat het publiek dan kan ver gelijken met originele uitvoeringen, deinsde men er toch niet voor terug om ’’Sugar” uit de t.v. serie ”De Fabriek” en The Pink Panther (tekenfilms) ten gehore te brengen. En als men geen ver gelijking trekt met de originele versies is de conclusie dat ’’Concordia” op de goede weg is. Overigens werden de eer der genoemde werken afgewisseld met eenvoudiger stukjes samen met de leer lingen. WADDINXVEEN - In bijgaand artikel vertelt de aan het Klaver veld 7 wonende Lilian Kok over de ook in Waddinxveen actief zijnde moedergroep borstvoeding. Wat zo’n moedergroep is en wil maakt ze daarin bijzonder goed duide lijk. iJeswan niet g laten gaan. Eir het idee van d< verlatcrs aang- ben dat uitgew anders zeggen loopt” Verrassing an Boot (17), Ar den uit Woerd sen (22) uit R< kort zonder t volmondig. H bracht de jong de Waddinxvei overeenkomst Het was een sing”, zegt Jan kwam dat we ii schuitje zitten: een kind thuis heb ben dat graag wil werken maar dat de kans niet krijgt’. Precies weet Rehorst het niet, maar hij vermoedt dat de hele operatie werkloze schoolverlaters het bouwbe drijf zo’n 125.000 gulden kost. ‘Het is moeilijk te meten’, licht de direc teur toe. ‘Ze zitten in de produktie dus verdienen ze geld, maar in het pakket zit ook een vakopleiding. Twee dagen in de week moeten die jongens naar school. Die opleiding kost ons geld’. WADDINXVEEN/GOUDA - Blij kens een wijziging in het handelsregis- ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland is de bedrijfsomschrijving van Grondwerken "Waddinxveen” BV, Waddinxveen, veranderd in onderaannemer van grondwerken en grondverzetswerken. Zoals gezegd, de eerste ervaringen zijn positief. Toch verwacht Van Dui men dat er nog wel enige jongens zul len afvallen. ‘Die houden het na een paar maanden voor gezien, omdat ze er heel wat anders van hadden ver wacht. Dat moet kunnen, daar heb ben we best begrip voor. Primair gaat het om die allereerste stap. Als zo’n jongen bij een baas komt en hij kan zeggen dat ‘ie al een jaar of wat heeft gewerkt, dan heeft hij wat kennis in zijn bagage. Zo’n baas zal heel anders reageren dan wanneer er iemand te genover hem staat die nog nooit iets heeft gedaan.’ WADDINXVEEN/GOUDA - Hogla BV, Waddinxveen, heeft zich nieuw la ten inschrijven in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Holland. Omsch rijving bedrijf: Handel, import enn ex port daaronder begrepen enz. Maat schappelijk kapitaal 175.000,- waar van geplaatst/gestort 35.000,-. Direc teur W. van Nieuwkerk te Waddinx- veen. HULDIGING Na afloop werd er tot in de late uurtjes nog even nagekaart of een dansje ge maakt terwijl elders in ”Het Trefpunt” de heer C. Verweij uit Gouda in beslo ten kring (dit op eigen verzoek) werd gehuldigd met zijn veertigjarig lidmaat schap. Als blijk van waardering werd hem hiervoor het gouden insigne van de ANUM (algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen) opgespeld. van het huidige repetitielokaal, liet hij minder positieve geluiden horen. Ook betreurde hij het, niemand van het ge meentebestuur te kunnen verwelko men. De laatste weken voor dit concert hebben wij nogal wat tegenslagen te verwerken gehad, zo ging hij verder. Allereerst het haken, wegens ziekte, van de heer P. de Bruin. Voor hem wer den van dit concert video-opnamen ge maakt zodat hij deze avond nog te goed houdt. Ook de secretaris heeft men eni ge tijd moeten missen wegens ziekte in zijn gezin. Vervolgens kwam een week later het bericht dat de penningmeester voor on bepaalde tijd, eveneens wegens ziekte, niet beschikbaar was terwijl nog een week later bekend ward dat de dirigent vanwege een verkeersongeval voorlo pig niet van de partij is. ”Des te meer is het verheugend te noemen toch alles op tijd geklaard te hebben en u een prettige avond te mogen toe wensen”, aldus de voorzitter. En alsof de rust in de gelederen hierd oor was weergekeerd vervolgde het or kest met een voortreffelijke uitvoering van de ’’Symphonic in C”, een uit drie delen bestaand werk waarvan het tweede deel het meest boeide door een prachtig uitgevoerde fluitsolo van Jac queline de Bruin. Met ’’Muziek a la carte”, waar mee eens een uitgebreid muzikaal menu werd op gediend, besloot men het eerste con- certgedeelte met ’’Choral and Rock-out van Ted Huggens, een soort Beethoven in spijkerbroek. er aansprakelijk? Hoe goed waren onze eigendommen beschermd? Tegenhouden kunnen we niets. De poli tie of M.E. sleept ons gewoon weg als we zouden protesteren. Uiteindelijk zijn we maar op bezoek gegaan bij de mensen die de bommen onschadelijk maken. Daar vielen we van de ene ver bazing in de andere. Ten eerste hoorden we dat de gemeente helemaal geen ver zekering hoeft af te sluiten. Het aanne mersbedrijf dat dit werk doet, en ze doen dit al sinds de oorlog, is verzekerd tegen alle mogelijke schade die kan ont staan ten gevolge van het opruimen van de bommen. Deze verzekering wordt zelfs afgesloten in opdracht van de ge meente! Natuurlijk vroegen we nog naar de te verwachten schade als alles fout zou gaan. Het antwoord stelde ons een beetje gerust. Omdat al de bommen nu bloot liggen is de kans op instortende gebouwen en scheuren in gevels etc. ni hil geworden.Onze eerste zorg was nu dus wat minder. De tweede is er echter nog steeds. Enkele weken geleden spraken we met onze burgemeester over het verband tussen het weghalen van de bommen en de wens van het Reeuwijks college van B. W. om vlak bij ons een AWZI te laten bouwen. Mondeling verklaarde ze toen, dat die twee dingen nooit met el kaar in verband zouden worden ge bracht. Helaas heeft ze dit nog steeds niet schriftelijk willen bevestigen. We weten inmiddels echter meer. Een van de twee mannen die de bom men onschadelijk maken vertelde - zon der dat we er om vroegen - aan één van ons het volgende. Hij zei: ’’Mevrouw, ik hoop dat dinsdag alles goed gaat en dat u en ik in een goede gezondheid kunnen slapen. Maar weet u wel dat er daarna helemaal geen leuke dingen gaan ge beuren in dit gebied? Weet u eigenlijk wel waarom wij dit werk nü doen? Dat is, omdat de gemeente Reeuwijk ons opdracht heeft gegeven, om dit zo snel mogelijk te doen, zodat ze dan snel kun nen beginnen met de bouw van een AWZI naast jullie huizen.... Sinds kort gaat het volgende grapje door Randenburg: ’’Weet je waar het nog smeriger stinkt dan naast onze af- valwaterzuiveringsinrichting? Dat is rond de huizen op de Raadhuisweg 7- 9.” NAMENS DE BEWONERS VAN RANDENBURG-ZUID PETER VAN LEEUWEN. Ik begin mij af te vragen voor wie nu ei genlijk het feest Waddinxveen 750 jaar is? Onbegrijpelijk vind ik de wanorde, tegenstrijdige berichten, communica tiestoornissen en kissebisserijen. Een datum die in twijfel wordt getrokken, een radiouitzending die niet door gaat en allerlei mensen die via organisaties of op persoonlijke titel hun vraagtekens zetten achter dit feest. Die vraagtekens worden bij mij ook steeds groter, niet zozeer om het feit dat het feest gevierd wordt, maar meer over de manier waar op het tot nu toe gaat. Het comité is erg hard aan het werk en heeft haar handen vol aan de organisa tie zeker gezien de korte voorberei dingstijd. Begrijpelijk willen ze niet in de zelfde fout gaan als de gemeente Nieuwkoop waar enorme tekorten wa ren. De gemeente heeft veel geld uitge trokken voor deze festiviteit, zeker in het licht van de bezuinigingen. Ook het zakenleven heeft aardig in de buidel ge tast. In ieder geval is het zo dat de keus ge maakt is om het feest te vieren. Nu dan moet het ook gevierd worden. Maar is ’’Jan met de pet”, die woont bij ons in de flat, geïnteresseerd in t.v. uitzendin gen, herdenkingen (waar ie amper bij kan komen), exposities, boekenpresen- taties, e.d. Laat staan dat ie geïnteres seerd is in alle.meningsverschillen. Ik denk dat ’’Jan met de pet” ’’brood en spelen wil” en iets wil terug zien van de investeringen die zijn gedaan voor dit feest. 750 jaar Waddinxveen is een feest van de bevolking. Het is hun feest en het zou meer van en voor hun moeten zijn. Een paar suggesties. De organisatoren zouden wat meer contact moeten leggen met kerken, buurthuizen, verenigingen e.d. De gastvrouwen (een paar gasthe ren had trouwens ook wel leuk geweest) zouden hun gezicht wat meer moeten la ten zien bij de activiteiten die aan de ba sis gebeuren. Kunnen ze gelijk wat le peltjes, buttons, stickers en andere spullen verkopen. Overigens is de be volking best bereid te betalen voor goe de aktiviteiten en leuke aandenken. Uiteindelijk heeft een een feest ook een commerciële kant. Verder zouden er best wat meer vlag gen, 750 jaar Waddinxveen, geplaatst kunnen worden op die plaatsen waar aktiviteiten zijn. De sociale controle is trouwens op die plaatsen waar aktivitei ten zijn. De sociale controle is trouwens op die plaatsen veel groter en je loopt minder de kans dat vlaggen weggehaald worden zoals dat nu op diverse plaatsen gebeurde. Tot slot nog dit: Ik koop niet dat de jongste generatie yan Waddinxveen la ter gaat zitten bekvechten over het feit of Waddinxveen 750 jaar nu wel of niet een feest was voor de bevolking. Het feest is een paar weken oud en er is van alles aan te doen. Hopelijk wordt na 750 jaar Waddinxveen volwassen. BERT VAN DE BELD, mederwerker van ’t Ketelhuis Busken Huëtlaan 54a Als alles goed is gegaan zijn vandaag 6 vliegtuigbommen uit de Tweede We reldoorlog nabij het Reeuwijkse Ran denburg op voorspoedige wijze onscha delijk gemaakt. Tenminste, dat hopen wij, bewoners van Randenburg-Zuid. Hopelijk kunnen we vannacht weer rus tig slapen, want het hele bommenge- beuren heeft ons wél slapeloze nachten bezorgd. Onze zorgen betroffen twee zaken. Ten eerste het eventueel ontploffen van een of meerdere bommen. Wat zou er met onze eigendommen gebeuren? En ten tweede: het bouwen van een afvalwa- terzuiveringsinrichting (AWZI) op het stuk land waar nu de bommen onscha delijk gemaakt zijn. Enige tijd geleden dachten we, dat we ons over bovenge noemde problemen vast niet zo’n zor gen hoefden te maken. We hadden ge hoord dat de gemeente een verzekering had afgesloten voor het geval er iets fout zou gaan. De dekking was 1 miljoen gul den. Na vragen op het gemeentehuis van Reeuwijk, vertelde een ambtenaar van Algemene Zaken ons, dat het verzeker de bedrag van 1 miljoen gulden voor al le bedrijfs en privé eigendommen in het gebied gold en dat er tevens een eigen risico van 10.000,- per gezin/bedrijf was! Iedereen die in het land- en tuin bouwgebied werkt weet, dat zoiets op dit moment een te grote strop is en mis schien een faillissement kan betekenen. Graag wilden we daarom de verzeke ringspolis zien. Dat mocht echter niet, had de burgemeester van Reeuwijk per soonlijk bevolen. Tevens mochten we niet weten bij welke maatschappij de gemeente de verzekering had afgeslo ten! De behandelende ambtenaar zegde mondeling toe, dat hij er persoonlijk voor zou zorgen, dat eventuele schade toch tot de laatste cent terug zou wor den betaald. De opluchting aan onze kant was echter van korte duur, want hij was niet gemachtigd deze belofte schrif telijk te bevestigen. Inmiddels waren andere ambtenaren zich met de zaak gaan bemoien. Na een komische discussie, was men het er niet over eens of de verzekeringspolis nu al 3 maanden geleden, 1 maand geleden of nog helemaal niet binnen gekomen was. Wèl was duidelijk geworden dat de 1 miljoen veel te weinig was. Maar ja, daar konden zij natuurlijk niets aan doen (dan moesten de bommen zek er maar iets zachter ontploffen)! Ook was men het niet eens over het eigen risico. Enkelen zeiden dat het eigen risico voor de gemeente was, anderen zeiden dat het voor de bewoners was. De burge meester bracht uitkomst. Het eigen risi co was voor de gemeente, we mochten de polis niet zien en verder moesten we ons niet zo druk maken om aansprake lijkheid etc. Ze kon zich trouwens toch al niet voorstellen waarom wij ons zo zorgen maakten. Tevens moest ze er nog eens goed over nadenken, of ze ons in al haar goedheid ooit toestemming zou geven om de brie ven die over deze bommen opruimings- zaken gaan in te mogen zien. Toen wis ten we dus nog steeds te weinig. Wie is WADDINXVEEN - Het vrijdagavond voor een week in een volle zaal van het Gereformeerd Verenigingsgebouw Het Trefpunt gegeven voor- jaarsconcert/demonstratieavond van de Waddinxveense harmonie Con cordia heeft iedereen tot tevredenheid gestemd. Het goed verzorgde programma ging van start met de concertmars Olympica. Onder leiding van dirigent De Jong uit Rotterdam, die de zieke vaste dirigent G. de Knegt verving, werd deze mars - die misschien wel de herkenningsmelo die van de vereniging genoemd mag worden - in enigszins afwachtende hou ding uitgevoerd. Er is tijdens de voorbe reidingen op dit concert slechts twee maal met de plaatsvervangend dirigent gerepeteerd, waardoor het voor beide partijen wel eens gissen naar eikaars be doelingen was. Dit was ook nog merk baar in het tweede werk ’’Hymne a la musique”. Voorzitter Van Rutten blikte in zijn openingswoord terug op het afgelopen seizoen waarin hij vooral de periode fanfare/harmonie aanhaalde. Ook was hij blij met de gang van zaken bij drum band en majoretten, die onder hun nieuwe leiders goede resultaten boe ken. Over de onderhandelingen met de gemeente, betreffende de overname MAJORETTES Om het programma gevarieerd te hou den volgde na een korte pauze een op treden van de majoretten-groepen. Di verse creaties werden op verschillende soorten muziek ten tonel gebracht. Vlotte wisselingen maakten er een vro lijk geheel van waarin het vele werk van instructrice Ria Tol zeker tot uitting kwam. Met name de allerkleinsten oogstten veel succes bij het publiek. He laas gaat Ria wegens gezinsuitbreiding de vereniging verlaten. Ook de drumband o.l.v. de kersverse instructeur Jan Alblas toonde wat ze waard zijn. Geen beweging en geen show maar slagwerk van de bovenste plank was hun doel. Vooraf werd door de instructeur enige uitleg gegeven waarbij hij met voorbeelden werd bijge staan door enkele tamboers. Jammer, dat, ondanks de toch wel interessante uiteenzetting, een en ander zo lang moest duren waardoor het programma haar vaart verloor. Toch maakte juist die toelichting de slagwerkstukken die vervolgens werden uitgevoerd begrijpe lijker of juist onbegrijpelijker gezien de moeilijkheidsgraad. Met name in "The Three PapsterS” geschreven voor drie tamboers, en het ’’Concert voor slagwerk”, uitgevoerd op pauken, grote trom, cymbaal en klei ne trom, werden de mogelijkheden rhet slagwerk instrumenten nog een duide lijk aangetoond. Het onbegrijpelijke en haast ongelooflijke was wel de uitvoe ring van ’’Drums on Pournament” het geen op voortreffelijke wijze door twee tamboers werd uitgevoerd. Ook de mars voor links- en rechtshandi- gen, eveneens voor twee tamboers en op papier heel eenvoudig, bleek qua uit voering niet eenvoudig hetgeen door de rechterhand niet ontkend kan worden gezien de haperingen in het begin. Al len besloten het drumband optreden met het ’’Jeugdfestival” waarin alles wat aan slagwerk instrumenten aanwe zig was werd benut. Na een tweede pauze was het weer de beurt aan het orkest aangevuld met de leerlingen groep. Ruim veertig muzi kanten maakten zich van het toneel meester waarna een tweede serie wer- WADDINXVEEN - Het Waddinx veense bouwbedrijf Rehorst (230 medewerkers en een omzet van 70 miljoen gulden in 1982) gaat het pot je voor de viering van het 7 0-jarig be staan voor een project om 25 werk loze schoolverlaters aan een baan te helpen. Met medewerking van de ar beidsbureaus worden jongemannen die in de bouw hun kostje willen ver dienen uitgenodigd om te sollicite ren. Het lijkt op een droom: een jarig bouwbedrijf dat geen feest viert maar het geld daarvoor aanwendt om 25 werkloze schoolverlaters aan een baan te helpen, Rehorst, een bouwer in Waddinxveen, maakt die droom tot een werkelijkheid. De rollen wor den voor één keer omgedraaid: niet de jarige krijgt een cadeau, maar de jarige presenteert jonge werklozen een job. Geen groot feest voor het personeel. Alleen een borrel, een kop koffie en een koekje. Gezellig in de kantine. Zo sober heeft Rehorst zijn verjaar dag gevierd. En het personeel heeft er vrede mee. Directeur G. van Dui men zegt het zo: ‘Tienduizenden gul dens verbrassen, zomaar over de balk smijten, dat past niet in deze tijd. Toch wilden we het zeventigjarig be staan niet geruisloos voorbij laten gaan. Eind vorig jaar werd het idee van de werkloze schoolverlaters aan gedragen. We hebben dat uitgewerkt en ik kan niet anders zeggen dan dat het prima loopt’. VERRASSING Jan Boot (17), Anton Eldik (18) bei den uit Woerden en Fred Lindsen (22) uit Rotterdam, tot voor kort zonder werk, beamen dit volmondig. Het arbeidsbureau bracht de jongens in contact met de Waddinxveense bouwer en de overeenkomst was snel gesloten. ‘Het was een complete verrassing’, zegt Jan ‘toen die oproep kwam dat we in de bouw aan de slag konden’. Jan had bewust voor de bouw geko zen, Anton wilde aanvankelijk liever magazijnwerk doen. Maar daar is hij op teruggekomen. ‘We hebben het prima naar ons zin en hebben zeker niet de gedachte de ervaren bouwvak kers voor de voeten te lopen’. Jan en Anton zijn de ‘maatjes’ van een ervaren timmerman. Nu nog houden zij zich bezig met het stellen van funderingen, later zullen ze op andere plaatsen in de bouw worden ingezet. Als het karwei klaar is, wat dan? ‘Dan zien we wel weer’, zeggen ze, ‘maar we hopen in de bouw aan het werk te kunnen blijven. Het idee van Rehorst is prima. Eigenlijk zou den veel meer werkgevers dit moeten doen’. De Rotterdammer Fred Lindsen sprong een gat in de lucht toen hem een baan op een bouwwerk werd aan geboden. ‘De meeste jongens met wie ik op school zat hebben nog geen baan. Ik was maar wat blij dat ik wat kon gaan doen, want thuis zitten is niks voor mij’. De bouwerij is voor Fred niet hele maal nieuw. De MTS-er had in zijn stageperiode al eens op enkele bouw werken meegedraaid. Nu doet hij nog meer ervaring op. ‘Als ik alle posten heb gehad wil ik proberen een lei dinggevende functie te krijgen. Je moet eerst zelf op de steigers hebben gestaan om het bouwen in je vingers te krijgen. Heb je dat niet, dan word je later als uitvoerder compleet onder de voet gelopen’. EENJAAR Jan, Anton en Fred hebben in elk ge val voor één jaar gegarandeerd werk. En met hen nog eens 22 schoolverla ters. Voor langer durft de bouwer geen belofte te doen. ‘Omdat’ zegt directeur G, Rehorst, ‘we niet verder vooruit kunnen blikken. Wij zijn - om maar eens een voorbeeld te noemen - sterk afhankelijk van de overheid hoeveel huizen er mogen worden ge bouwd. Daarom kunnen wij als bouwbedrijf niet zeggen: we nemen jullie aan en zien wel waar het schip strandt. Maar het is beslist niet onze bedoeling om die jongens na een jaar samenwerken aan het denken zijn ge zet of ze ook zoiets kunnen opzet ten. Hun ogen zijn opengegaan. Ze zien nu in dat je over een jaar of wat ook vakkundige kerels nodig hebt die de kar kunnen trekken. Dan is het nu hoog tijd om daar wat aan te doen’. MEDEWERKING Arbeidsbureaus die hebben meege zocht om de juiste mensen voor Re horst te vinden, juichen het plan toe. ‘Ik kan niet anders zeggen’, stelt Van Duimen, ‘dan dat we ontzettend veel medewerking vanuit deze hoek heb ben gekregen. Het benaderen van die mensen kun je zelf natuurlijk nooit en te nimmer doen. Want dan word je in de kortste keren overspoeld met telefoontjes en krijg je geen kans om aan je werk toe te komen. Ja, er zijn toch wel wat belletjes gepleegd. Vooral van ouders die het initiatief goed vonden en en passant vertelden dat ze óók een knul van die leeftijd thuis hadden zitten die maar niet aan de bak kon komen. Dat ons perso neel niet loopt te mokken dat er geen feestje wordt gegeven is ook wel dui delijk, denk ik. Er lopen genoeg va ders bij ons rond die in hetzelfde (Van enie sociaal-economl- sche redactie) WADDINXVEEN 25 Werkloze schoolverlaters kunnen bij het Waddinx veense bouwbedrijf Rehorst BV (230 medewerkers) aan de slag. De onderneming ge bruikt hiervoor het geld dat anders In de viering van het zeventigjarig bestaan zou zijn gestoken. Directeur G. Rehorst van genoemd bedrijf zei dit gis termiddag bij de start van WADDINXVEEN - In Waddinxveen is het geen nieuws meer wanneer een zwangere vrouw eens haar licht op gaat steken bij de moedergroep voor borstvoeding. De groep die nu 2 1/2 jaar draait, heeft zich onlangs wegens de grote belangstelling gesplitst in tweeën. Voor hen die de stukjes die regelmatig in het Weekblad voor Waddinxveen verschijnen tot nu toe gemist hebben, beschrijven wij hier nog even wat het doel en de werkwij ze van de groepen zijn. Het doel van de moedergroepen is ie dereen die daar behoefte aan heeft, te informeren over het geven van borstvoeding, te helpen bij eventuele problemen en elkaar onderling steu nen. Bij velen onder u zal nu onmiddellijk de vraag rijzen: ‘Is dat borstvoeden dan zo iets moeilijks dat je daar een groep voor nodig hebt? Dat doe je toch gewoon?’ Veel mensen denken ook, dat je er nauwelijks één avond over zou kunnen praten, laat staan elke maand een hele avond. Eigenlijk is het voeden ook niet zo ingewik keld. We hebben het zelf moeilijk ge maakt door het te onderwerpen aan allerlei voedingsschema’s en regels. Wanneer we verwachten dat een pas geboren kindje maar eens in de vier uur gevoed hoeft te worden, net als een flesbaby, vergissen we ons soms deerlijk. Zo zijn er talloze dingen die een probleem kunnen gaan vormen als de moeder er geen informatie over heeft gekregen. De moedergroep or ganiseert daarom de drukbezochte avonden waarbij een of twee leidsters aanwezig zijn die veel van borstvoe ding geven afweten. Deze vrouwen zijn vrijwilligsters, die met veel ple zier hun eigen kind(eren) hebben ge voed en nu anderen willen helpen dit gezellige met je kind ook te beleven. Zij hebben zich getramd in het sturen van de discussie, want het is niet de bedoeling dat er ‘cursus’ gegeven wordt. In een gezellig kringgesprek wordt gepraat over het geven van borstvoeding en alles wat daar bij kan komen kijken. Tips uit de praktijk worden doorgegeven en als daar be langstelling voor is worden toepasse lijke informatiebladen van La Leche League uitgedeeld. La Leche League is een internationale organisatie die meer dan 12.000 van deze leidsters over de hele wereld heeft opgeleid. Het is de bedoeling dat moeders die al wat ervaring hebben opgedaan met h'et voeden, hun tips delen met hen die pas beginnen met voeden of nog in verwachting zijn. Het is een heel eenvoudige opzet, maar daarom niet minder effectief. LANDELIJKE CIJFERS Uit landelijke cijfers blijkt namelijk dat het overgrote deel van de vrou wen die aan borstvoeding beginnen na 6 weken gestopt zijn doordat er ‘technische’ problemen om de hoek kwamen kijken. Enkele van deze pro blemen zijn: het kind komt niet ge noeg aan, menen dat er te weinig moedermelk is, tepelkloven enz. Ge bleken is, dat van de ruim dertig vrouwen die verleden jaar begeleid werden door de moedergroep, er slechts twee om dergelijke problemen eerder met voeden stopten dan zij oorspronkelijk van plan waren. De Kruisvereniging, met name de wijkzusters van de regio Gouwe IJ s- sel, zijn op de hoogte van de werkwij ze en de doelstelling van de moeder groepen. In een tweetal gesprekken die onlangs plaatsvonden, werden o.m. de start van een groep in Moer- kapelle aangekondigd en werd afge sproken onderling contact te houden en mogelijk zelfs het doorgeven van telefoonnummers van de leidsters door de wijkzusters. In september staat een gesprek met het Kraamcen- trum op de agenda. Dat de bijeenkomsten ook nog gezel lig zijn, mag wel blijken uit het feit dat sommige moeders de groep voor het eerst bezochten toen zij hun eer ste baby verwachtten en zonder on derbreking bleven komen toen ook het tweede kindje kwam. Toch heb- de woningbouw In 4e Wad dinxveense wijk Zuldplas. Rehorst BV had vorig Jaar een omzet van zeventig mil joen gulden. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting), die de eerste paal was komen slaan, noemde bet initiatief lofwaardig. Volgens hem is het beter schoolverlater» te helpen in plaats van recep ties te organiseren. De eerste schoolverlater» rijn Intussen ai aan de stag bij Rehorst. weer de straat op te sturen. Integen deel, we zullen er alles aan doen om ze in dienst te houden. We bouwen alleen een voorzichtigheid in, omdat we de werkgelegenheid voor mensen die tientallen jaren bij ons zijn niet in gevaar willen brengen’. De overweging om juist jonge werklo zen een kans in de bouw te bieden omschrijft Van Duimen als volgt: ‘We moeter er nu meer dan ooit voor wa ken dat de bouw nog meer vergrijst. De laatste jaren is de gemiddelde leef tijd sterk gestegen. Stap maar een willekeurig bouwwerk op. Je ziet er alleeen maar mensen van boven de veertig. Juist in deze tijd van stads vernieuwingen en renoveren heb je zo hard vakmensen nodig. Als zij er dus uitstappen staat er niemand klaar om hun plaatsje in te nemen. Daar moe ten we voor waken, anders loopt het spaak’. ‘We willen tot de overlevenden beho ren’, benadrukt Van Duimen. ‘Bouw vakkers zullen tot in lengten van ja ren nodig zijn. Om de doodeenvoudi ge reden dat er altijd huizen zullen moeten worden gebouwd. Wat wij met onze actie hebben bereikt is dat enkele bedrijven waarmee we nauw hebben ihebben der begeleiding dere maten.” Het initiatief is in het be- couww» kweken." “i* "VülXUÏX K~>I" A™«"- d "einden Woerden woningen, kante- Z4 Ongeveer twintig jongeren, Binnenkort gaan nog enke- oj waarvan de oudste twintig ie schoolverlaters in Wad- bileUïïlgeld ija- slag konden.” Jan^had bewust - - wilde aanvankelijk liever maga- zijnwerk doen. Maar daar is hij op teruggekomen. "We kc1-*-*- het prima naar ons zin en heuucu zeker niet de gedachte de erva ren bouwvakkers voor de voeten te lopen." Jan en Anton zijn de 'maatjes' van aan anuran timmarmzn ,Nn nw„ ben de twee Waddinxveense groepen altijd tijd en plaats voor meer moe ders, dus wie interesse heeft kan eens bellen met de leidsters. In juni gaan de groepen weer van start met een nieuwe serie van vier maandelijkse a- vondbijeenkomsten, die als onder werp hebben: 1. de voordelen van borstvoeding voor moeder en kind, 2. de Kraamtijd, het gezin en de nieuwe baby, 3. het voorkomen en oplossen van moeilijkheden, 4. het van de borst afwennen en gezonde voeding. Om helemaal de puntjes op de i te zetten vermelden we ook nog dat de avonden geheel vrijblijvend zijn; wie ken werd gespeeld.Hoogtepuntdaaruit één keer wil komen kan dat gerust doen, de baby is altijd van harte wel kom. Aan de avond zijn per keer f 2,50 kosten verbonden als vergoeding van de koffie en de folders. Elke moedergroep beschikt over een klei ne bibliotheek, waarin u boeken zult aantreffen over borstvoeding, zwan gerschap en bevalling, voeding, op voeden, baby en peuterverzorging, e.d. Het leuke is dat sommige moeders die de groep bezochten zo enthousi ast zijn geworden, dat zij zich verder hebben verdiept in het leiden van groepen en nu zelf een groep zijn be gonnen; naast de 2e Waddinxveense groep draait bijvoorbeeld in Gouda al anderhalf jaar een groep die geleid wordt door Lia Kouwenhoven en Pia Dalmeijer. In Moerkapelle gaat eer daags een moedergroep van start, waarvoor Lyfke van der Spek, Coby Bac en Meity Banga zich inzetten. Een ervaren moeder is kortgeleden verhuisd naar Zevenhuizen en helpt daar op kleinere schaal borstvoeden- de moeders: Lea Meibergen. Deze zelfhulpgroepen werken allen op on geveer dezelfde manier, zij het dat alleen de oorspronkelijke Waddinx veense groep onder leiding van Lilian Kok officieel is aangesloten bij de internationale organisatie. INFORMATIE Voor informatie over de avonden, of hulp bij borstvoeding kunt u bellen met: Waddinxveen: Lilian Kok-14618, Agnes van Dam-17898, Janny Nos- •sing-18780. Gouda: Pia Dalmeijer- 01820-32582, Lia Kouwenhoven- 401820-26049. MoerkapelleCoby W5ac-01793-1365, Meity Banga- 01793-1269, Lyfke v.d. Spek- 01802-1327. Zevenhuizen: Lea Mei- bergen-01802-3293. "We willen tot de overlevenden be horen”. benadrukt Van Duimen. "Bouwvakker» zullen tot in leng ten van jaren nodig zijn. Om de doodeenvoudige reden dat er al tijd huizen zullen moeten wor den gebauwd. Wat wij met onze actie hebben bereikt is dat enke le bedrijven waarmee we nauw samenwerken aan het denken zijn gezet of ze ook zoiets kunnen opzetlen. Hun ogen zijn openge gaan. Ze zien nu in dat je over een jaar of wat ook vakkundige kerels nodig hebt die de kar kun nen trekken. Dan is het nu hoog tijd om daar wat aan te doen." Medewerking Arbeidsbureaus die hebben mee gezocht om de juiste mensen voor Rehorst te vinden, juichen het plan toe. "Ik kan niet anders zeggen", stelt Van Duimen, "dan dat we ontzettend veel medewer king vanuit deze hoek hebben gekregen. Het benaderen van die mensen kun je zelf natuurlijk nooit en te nimmer doen. Want dan word je in de kortste keren overspoeld met telefoontjes en krii» ie «een kans om aan je werk De heer Van Duhnèr „Uiteraard hopen we ook ^o gend jaar genoeg werkM hebben om in ieder geval ee aantal van deze jongeren dj nieuw een contract te kunne geven. Maar erg optimislibc zijn we niet. We hebben j3 mensen vast in dienst, dfei ook aan het werk moefe houden. En iedereen weet ai het niet goed gaat in de bouv nijverheid. Toch is dit soort maatree len ook in ons eigen beiap; We zitten in deze bedrijfsta met vergrijzing. Over enkel eken jaren treden veel bouwers ui vader Dan moeten we een niéuw •egroeid tot Ik hoop daarom ook op M oen miïjoenenconc^T sneeuwbaleffectWt indtaü. ---verdient navolging. Zonth de jeugd geen toekomst.” Bedrijf zet jubileumgeld om in banen Van onze redactie economie WADDINXVEEN - Het Waddinxveense bouwbe drijf Rehorst BV gaat het geld voor de viering van het zeventig jarig bestaan van het bedrijf, steken in een project om 25 werkloze schoolverlaters aan het werk te helpen. Directeur G. Rehorst maakte dit gisteren bekend bij het begin van de wo ningbouw in de nieuwe woonwijk Zuidplaa in Waddinxveen. De bouwac tiviteiten, 2350 woningen in negentien jaar tijd, wer den begonnen met het slaan van de eerste paal door staatssecretaris Brokx van volkshuisves ting. Het bedrijf heeft 230 men sen in dienst De omzet be droeg vorig jaar 70 miljoen gulden. ior werklozen-ud •oject enng m'ls -- 1 Jubileumgeld voor werklozen bedrijf C WADDINXVEEN (ANP) - Het Waddinxveense bouwbedrijf Rehorst i Lr. wn om® b.v. (230 medewerkers en een omzet van 70 miljoen gulden in 1982) gaat bil de si he’ 8rid voor de viering van het zeventig jang bestaan van dit bedrijf tn Steken in een project om 25 werkloze schoolverlaters aan het werk te helpen. Dit werd gisteren in Waddinxveen door directeur G. Rehorst «eren meegeu meegedeeld bij de start van de woningbouw in de nieuwe woonwijk et aan het we ZuidpUs jongeren gen bou^acuviteiien (2350 woningen in negentien jaar tfjd) werden ge- et arbeidsbun jtart met het van een eerste paal door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, ruimeljjke ordening en miieubeheer. De staatssecre taris zei het een zeer lofwaardig initiatief van Rehorst te vinden om 25 werkloze schoolverlater» aan een baan te helpen in plaats van recepties iyi^ Het Waddinxveense bouwbedrijftehorst (230 medewerkers en een omzet van70miljoen gulden in fI 1982) gaat het potje voor de vieringan het 70-jartg bestaan besteden voor een project om 25 werkloze 1^1 I schoolverlaters aan een baare helpen. Met medewerking van de arbeidsbureaus worden xH I I r~“ I I ^-4 I jongemannen die in de bouwun kostje willen verdienen uitgenodigd om te so WADDINXVEEN, woensdag Geen jubileumfeest, wel werk voor vijfentwintig schoolverlaters. Dat was de beslissing van de directeuren G. Rehorst en G. van Duimen van een bouwbeheermaat- schappij in het Zuidhollandse Waddinxveen. Zij ge bruikten het geld voor de viering van het 79-jarig bestaan van hun bedrijf, voor het scheppen van arbeidsplaatsen. „Je kunt in deze tijd je geld veel beter besteden dan aan een dure receptie,’’.vindt de Cao-basis én doen zoveel heer Rehorst (56). Hij stapte ^gelijk wisselend werk, on naar zeven arbeidsbureaus in begeleiding van hun ou de Randstad en vroegnaar dere maten." DtraetMM Rtaxxat: „Wa afgestudeerde LTS- en MTS- mooton Mn ntauwa earwratta ers, die al maanden thuis za- - -• - - ten. Zij konden meteen aan het werk in rijn bouwputten. Begeleiding Zijn bedrijfspartner Van Duimen (41): „Heel bewust hebben we gekozen voor schoolverlaters. Die komen haast niet aan de sing, omdat ze geen praktijkervaring heb ben. Dat bieden wij ze nu. krijgen een jaarcontract is, leren nu in Amster- Den Haag, Le^“« levoetsluis, Rotte Woerden woninge: en het in

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 19