GEMEENTE WADDINXVEEN TWEE WADDINXVEENSE 57.991 BOEKEN F. Alblas-Vet briljant paar 8.190 LEZERS, ’’BEDRIJFSMONUMENTEN” Broer in boek genoemd Panden A. Van der Loo en Boetes voor Waddinxveense winkeldieven WESTNEDERLAND: 13 Failliet Weurman BV MILJOEN LITER DIESEL Van Willigen BV Frans Maas Bij Stichting Openbare Bibliotheek TELEFOONNUMMERS/OPENINGSTIJDEN MILIEUZAKEN SPREEKUREN BO UWVERGUNNINGEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN-WOENSDAG 27 JULI 1983 M 1981 1982 1980 1981 1982 8.244 8.190 01820-15767 01727-4044 070-210001 12222 13000 13000 j V 01820-16066 010-362244 Zestig jaar getrouwd. De heer Frank Alblas en zijn echtgenote Magdalene maken J.M. Stek te Dordrecht. Over lezers, uitleningen en boekbezit haalden we uit het bibliotheek]aarverslag de volgende cijfers en toelichting. jaar I h A ■f WADDINXVEEN-De Stichting Openbare Bibliotheek Waddinxveen beschikt blijkens haarpasverschenen fi nancieel jaarverslag 1982 over 8.190 lezers (39 procent van de bevolking), leende vorig jaar 271104 boeken uit en beschikt over 35.880 boeken voor volwassenen en over 22.111 boeken voorde jeugd. Dat zijn erin totaal 57.991. gedeeltelijk veranderen van een drukkerij en een kantoor aan de Oranjelaan 9; - aan de heer F. W. van Erk, P. C. Hooftstraat 7 te Waddinxveen, voor het gedeeltelijk veranderen en het vergroten van een woon huis. WADDINXVEEN - Blijkens een wij ziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland is bij Weurman Waddinxveen BV, Waddinxveen, tot commissaris benoemd H.B.F. Glas beek te Groot Ammers. Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven leesboek. 10.188 12.311 12.672 1,5 3,5 14433 14433 romans 16.531 19.296 20.807 volwassenen studie 9.904 13.405 15.073 v. d. be volking 39 39 totaal 26.435 32.701 35.880 uitle nigen 261.324 271.104 uitl. per lezer 31,5 33,0 totaal 18.175 21.745 22.111 algeheel totaal 44.610 54.446 57.991 uitl. per boek 4,8 4,7 boekbezit per lezer 6,6 7,0 Alblas-Vet van de Peter Zuidlaan 105. (Foto: Weekblad voor Waddinx veen/Sjaak Noteboom). t t u r Verleende bouwvergunningen Burgemeester en wethouders hebben de volgende bouwvergunnin gen verleend: - aan de heer J. P. Cortvriendt, Wilhelminakade 82 te Waddinx veen, voor het oprichten van een windmolen; - aan de firma Schouten en Verdonk, Bloemendaalseweg 4a te Waddinxveen, voor het vernieuwen van een kap van een bedrijfs gebouw; - aan de heer H. Korfker, van Mecklenburg Schwerinlaan 15 te Waddinxveen, voor het geheel vernieuwen van een berging; - aan de heer G. Rehorst, Stationsstraat 11 te Waddinxveen, voor het oprichten van een woonhuis aan de Nesse; - aan de heer J. A. M. Wubben, Brugweg 100 te Waddinxveen, voor het vergroten van een warenhuis; - aan mevrouw J. Weerdenburg-Toet, Kleikade 55 te Waddinx veen, voor het vergroten van de dakkapel op het voorgeveldak- vlak en het plaatsen van een dakkapel op het achtergeveldakvlak; - aan de heer J. Hoogerbrugge, Tweede Bloksweg 52a te Waddinx veen, voor het plaatsen van een dakkapel op het achtergeveldak vlak; - aan Veldwijk B. V., p/a Noordkade 105 te Waddinxveen voor het O VERZICHT BOEKBEZIT jaar WADDINXVEEN - De Rotterdam se rechter-commissaris mr. N. Palstra- Tinbergen heeft het faillisement uit gesproken van Florisanta BV, Abra ham Kroesweg 31. Als curator is aangewezen de Waddinxveense mr. D. Hoedemaeker, Jan Dorrekenskade Oost 50. Het boek wordt ingeleid met een algemeen hoofdstuk over de histori sche ontwikkeling en eindigt met een overzicht van musea op dit terrein in Midden-Holland en een literatuurlijst. ‘Bedrijfsmonumenten in het groene hart van Holland’ is daarmee de eerste publicatie die voor een zo uit gestrekt gebied deze industriële erfe nis voor deskundigen en geïnteres seerden toegankelijk maakt. De schrijvers zijn drs. B.R. Feis en drs. P. Nijhof. De 36-jarige Feis woont in Hoenkoop bij Oudewater. Studeerde geschiedenis en staats- en administratief recht aan de Rijksuni versiteit Utrecht. Is sinds 1972 leraar geschiedenis in Utrecht. Publiceerde onder meer ‘Kazerne, Kerk en Kapi taal, indoctrinatie in ons geschiede nisonderwijs’ (Nijmegen, 1972) en sa men met dr. P. Offermans ‘Geschie denis van het Gewone Volk van Ne derland’ (Nijmegen, 1975). Bekleedt diverse functies, zoals: wethouder Gemeente Oudewater, voorzitter Stichting Werkgroep Behoud Lopi- kerwaard en lid Provinciale Monu mentencommissie Zuid-Holland. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Het pasverschenen jaarverslag van NV Verenigd Streekvervoer Westneder- land, waar 1.479 mensen werken, meldt dat voor het vervoeren van meer dan 40 miljoen passagiers in het afgelopen jaar 13 miljoen liter diesel is gebruikt. De stijging van de dieselolie- en ban den prijzen hebben Westnederland in 1982 overigens een aardige duit ge kost. De bussen verstookten geza menlijk 13,3 miljoen liter diesel op 35,5 miljoen kilometer, een gemid deld gebruik van een liter per 2,7 kilometer. Omdat de diesel in 1982 bijna vijf procent duurder werd gaf de busmaatschappij ruim twaalf mil joen gulden aan brandstof uit. Een opmerkelijke stijging vertoonde de onkostenpost ‘banden’. Tegenover een stijging van het aantal kilometers met één procent stond een uitgave van 1,6 miljoen gulden aan banden: twintig procent meer dan in 1981. De oorzaak daarvan is dat nieuwe banden vijftien procent duurder wer den, terwijl ook reparatie en het co veren (aanbrengen van een nieuw loopvlak) duurder werden. De Westnederland bussen maar betrekkelijk weinig kilometers: de bijna zeshonderd bussen reden in 1982 gemiddeld 64.000 kilometer te genover een landelijk gemiddelde van 75.000. Dat komt, aldus Westneder land, doordat de tendens van een sterke stijging van het busgebruik in de spitsuren heeft doorgezet. Omdat de capaciteit van de busmaatschappij gebaseerd is op het hoogste vervoers aanbod is het probleem van de ‘on derbezetting’ in daluren weer groter geworden. Daarvoor wordt een op lossing gezocht door het aannemen van personeel in deeltijd: sinds enige tijd worden nieuwe mensen voor ma ximaal 36 uur per week aangenomen. Het vinden van chauffeurs voor ‘ech te’ deeltijdbanen van vijftien tot 25 uur lukt echter nog niet. Het is niet gelukt om de dertig in de dienstrege ling opgenomen deeltijdbanen te vul len. Toch blijft de directie vasthou den aan de eis dat deeltijdchauffeurs geen nevenbanen bij een ander ver voersbedrijf mogen hebben. Om de spitsproblemen op te lossen worden al enige jaren in deze uren ook mon teurs als chauffeurs ingezet. Het be drijf telt momenteel 25 chauffeurs/ monteurs. Verleende hinderwetvergunningen Burgemeester en wethouders van Waddinxveen hebben op 12 juli 1983 besloten aan: - de heer W. T. van Vliet, M. Schoutenstraat 1, alhier een hinder wetvergunning te verlenen voor het oprichten en in werking heb ben van een timmermanswerkplaats aan de M. Schoutenstraat 1, alhier; WADDINXVEEN - In het handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden-Hol- is gewijzigd dat directeur D. van Wil ligen van Van Willigen Holding Wad dinxveen BV, Waddinxveen, vorig jaar al is overleden en dat het zaak- adres van Vloerenbedrijf Van Willi gen BV, Waddinxveen, is gewijzigd in Noordkade 107. Bij deze laatste BV is de Waddinxvener A. van Wil ligen uitgetreden als directeur. De 33-jarige Nijhof woont in Nieuwe- gein en is sinds zijn afstuderen als planoloog werkzaam bij het Neder lands Instituut voor Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting te ‘s-Gra- venhage. Hij is lid van de Gemeente lijke Monumentencommissie van Utrecht, bestuurslid van diverse par ticuliere monumentenorganisaties en Voorzitter van het Landelijk Overleg Monumenten van Bedrijf en Tech niek. Publiceerde diverse artikelen over monumentenzorg in het tijd schrift ‘Stedebouw en Volkshuisves ting’ en de volgende boeken: ‘Monu menten van bedrijf en techniek’ (Zutphen, 1978), ‘Molenbibliografie’ (Zutphen, 1982) en het mlolentwee- luik ‘Watermolens in Nederland’ en ‘Windmolens in Nederland’ (Zwolle, 1982 en 1983). Alarmering Brandweer Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst Telefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder) Centrale Antenne Inrichting (CAI) WADDINXVEEN Afgelopen maandag hebben in familiekring de heer Frank Alblas (84) en zijn vrouw Magdalene Alblas-Vet (83) het feit herdacht dat zij op de dag af 60 jaar geleden getrouwd zijn. Het briljante paar, dat aan de Peter Zuidlaan 105 woont, heeft 3 kinderen, 11 klein kinderen en 8 achterkleinkinderen. Het register van verleende bouwvergunningen ligt ter inzage bij de dienst Openbare Werken, afdeling Bouw- en Woningtoezicht, waar tevens inlichtingen kunnen worden gevraagd. Inlichtingen kunnen eveneens worden verkregen bij de afdeling Algemene Zaken en Ruimtelijke Ordening, der secretarie. king tegelijkertijd met het verzoek om vergunning ter inzage gelegd. Wij zijn voornemens de vergunning te verlenen onder 10 voorschrif ten om gevaar, schade of hinder buiten de inrichting te voorkomen. De aanvraag, de ontwerp-beschikking en andere terzake zijnde stukken liggen tot 28 augustus 1983 op de afdeling Algemene Zaken en Ruimtelijke Ordening van de gemeente-secretarie ter inzage eikei werkdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 19.00 tot 22.00 uur op maan dagavonden. Tijdens deze periode kunnen gemotiveerde schriftelij ke bezwaren bij ons college worden ingediend. Degene die een be zwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. jeugd studie 7.987 9.434 9.439 Aanvraag hinderwetvergunning Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken bekend dat op 5 juli 1983 is ingekomen een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet van Buhk Diesel Nederland, Mercuriusweg 16, alhier voor het oprichten en in werking hebben van een handelskantoor met opslag- en serviceruimten aan de Mercuriusweg 16, alhier. Aangezien voorshands wordt aangenomen dat er geen behoefte aan zal bestaan over de aanvraag adviezen uit te brengen of daartegen bezwaren in te brengen is de door ons opgestelde ontwerp-beschik- Spreekuur burgemeester, de heer C. M. van der Linden: gaat we gens vakantie niet door. Spreekuur wethouder, de heer P. F. J. van Schie: na afspraak. Spreekuur wethouder, mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester: gaat niet door. Spreekuur wethouder, de heer M. Kraaijestein: na afspraak. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Twee inwoners van Waddinxveen en een inwoner van Purmcrend zijn door de politierechter in Den Haag veroor deeld tot geldboetes en voorwaardelij ke gevangenisstraffen wegens het ple gen van winkeldiefstallen in Alphen aan den Rijn en Bodegraven. De man uit Purmerend, Fabian S. (37), was speciaal naar zijn vrienden Modo R. en Marijke W. in Waddinxveen ge komen om in de omgeving op winkel root uit te gaan. Zij hadden hun oog la ten vallen op onder meer kleding en spullen voor hun auto. Per auto werden winkelcentra in Al phen en Bodegraven bezocht, waar het rovende drietal steeds volgens een vast patroon te werk ging. Marijke paste in een kledingzaak een spijkerbroek, hing de broek aan het begin van het rek, waarna Modo of Fabian naar binnenliep en het kledingstuk weggriste. Op die manier werden nog enkele mo dezaken van een gedeelte van hun han delsvoorraad beroofd. Sierstrips voor de auto werden achteloos weggenomen, en de sportschoenen die Fabian paste omdat hij van sport houdt (zoals hij bij de politierechter bezwoer) werden zon der betalen meegenomen. „Wij hadden geen geld”, was het ver weer van Modo, die een verdediging trachtte te zoeken voor de diefstallen. De politierechter opperde dat Modo en Marijke dan toch eerst maar hun auto hadden moeten wegdoen. ’’Spijker broeken behoren niet tot de eerste le vensbehoeften. Als u niet kunt rondko-' men van uw uitkering, dan moet u uw auto maar verkopen. Die heeft u niet di rect nodig als u werkloos bent”, stelde hij. Omdat Fabian het meeste ’’durf” had getoond bij de diefstallen, veroordeelde de rechter hem tot 500 gulden boete en zes weken voorwaardelijke gevangenis straf. Modo kreeg een boete van 300 gulden en twee weken voorwaardelijke hechtenis opgelegd, Marijke moet 200 gulden boete betalen. Oorspronkelijk vervaardigde dit be drijf ronde stokken en latten voor de behangerij, later werd de fabricage gericht op de produktie van pitch pine meubelen, slaapkamerameuble menten, fauteuils etc.; het bedrijf be schikte ook over toonkamers. Een ander houtbedrijf is de, aan het water gelegen, NV Houthandel vh Firma J. en G. Alblas. Van de vele andere be drijven, die Waddinxveen begin deze eeuw telde, zijn weinig sporen meer te bekennen. Dat komt niet alleen door de actieve industrialisatiepoli- tiek van de gemeente, maar ook doordat de Duitse bezetter in de oor logsjaren een groot gedeelte van de bebouwing langs de Gouwe liet slo pen. Enkele verdwenen bedrijven zijn de 18e eeuwse smederij, tevens schaatsenmakerij W. Roskam, de Ned. Fabriek voor MolenbouwJ. v.d. Berg en Zn., de Glasslijperij en Spie- gelfabriek, de Kinderspeelgoed- en Trekwagenfabriek W.A. Sliedrecht, de baleinenfabriek De Walvis en de Stoommeubelfabriek v.h. Modder kolk en Dijs. Wèl behouden is de in 1920 in suikerzoete stijl gebouwde Hollands ‘s Eerste Electrische Aman delspijs- en Fondantfabriek; dit ge bouw is gelegen vlakbij het onooglij ke station van Waddinxveen, dat als Het vernieuwde en uitgebreide hoofdkantoor van NV Verenigd Streekver voer Westnederland aan de Hoogeveenseweg bij Boskoop. (Foto: Cees Bakker). OPENINGSTIJDEN Gemeentesecretarie elke werkdag van 08.30-12.30 uur. Dienst Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.00 uur. In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt. moet toen haar vader enige jaren in Waddinxveen bij Kempkes werkte. De heer Alblas is een geboren Wad dinxvener en is door zijn werkzaam heden in de meubelbranche een be kend lid van onze gemeenschap. Zo leidde hij de meubelfabriek Fema, die in de jaren dertig met een aan- vangskapitaal van f 200,-- uit nood werd opgericht en op een bepaald moment werk bood aan 23 mensen. In 1969 werd de fabriek, waarbij zes broérs betrokken waren geweest, verkocht. voor. i den, de Rijn- en Gouwestreek, het Vecht- en Plassengebied, het Merwe- dekanaal en de Haarlemmermeer. Drie thematische bijdragen behande len de waterstaat (gemalen, sluizen), infrastructuur (kanalen, bruggen, sta tions) en openbare voorzieningen (gasfabrieken, watertorens). Bruid en bruidegom genieten nog al tijd van een goede gezondheid. Me vrouw Alblas is afkomstig uit Zaan dam en heeft haar echtgenoot ont- LEZERS EN UITLENINGEN lezers De cijfers geven de totalen van de verschillende bibliotheekvestigingen. Bekijken we de verschillende vestigingen apart, dan vertoont de Anne Frankbibliotheek een daling van zo’n 7% in lezers en uitleningen, terwijl in de hoofdbibliotheek aan de J. v Stolberglaan het aantal lezers toeneemt (5%) en het aantal uitleningen ook (9%). Mogelijk speelt de verzadiging van de wijk Groenswaard hierin een rol, mogelijk is ook, dat de wel zeer gebrekkige huisvesting in het Anne Frankcentrum de gebruikers doet wegblijven. In de omgeving van de hoofdbibliotheek is een hele nieuwe wijk Zuidkade 1 gerealiseerd, wat ook een redelijk aantal nieuwe lezers tot gevolg heeft gehad. Bij de bibliobus is in 1981 een forse daling te zien en in 1982 weer een stijging. Dit heeft waarschijnlijk te maken met de over schakeling van vaste vestiging naar bibliobus, waar de mensen aan moeten wennen. WADDINXVEEN - In het handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden-Hol land is nieuw ingeschreven Frans Maas Special Transport BV, Rotter dam, met als vestigingsplaats Wad dinxveen. Omschrijving bedrijf: expe ditiebedrijf enz. Maatschappelijk ka pitaal f 100.000,--, waarvan geplaatst /gestort f 20.000,-. Directeur: AJ. Janssen te Bergschenhoek. Commis sarissen: P.J.M. Ebus te Well en F.H. bijzonderheid heeft dat het het laagst J. Ebus te Venlo. Procuratiehouder: gelegen station van Nederland is r' (-5.85 m. NAP). In het boek ‘Bedrijfsmonumenten in het groene hart van Holland’ staat dat in de afgelopen jaren de belang stelling is gegroeid voor de monu menten van de werkende mens: de monumenten van bedrijf en techniek. Bedrijfsmonumenten zijn in Neder land vooral te vinden in oude indus triegebieden, zoals in Twenthe en de Zaanstreek. Maar ook Midden-Holland, het ge bied tussen de vier grote steden, bezit een grote rijkdom aan fabrieksgebou wen, scheepswerven, pakhuizen, ge malen, sluizen, watertorens, etc. Deze publicatie geeft een goed over zicht aan de hand van een selectie van ruim 200 zwart-wit foto’s van de belangrijkste bedrijfsmonumenten. ‘Bedrijfsmonumentenis echter meer dan een goed verzorgde docu mentatie. In negen hoofdstukken worden de sociaal-economische ge schiedenis en de belangrijkste be drijfstakken geschetst voor alle Waar- - de heer J. J. Houdijk, Zuidelijke Dwarsweg 14, alhier een hinder wetvergunning te verlenen voor het oprichten en in werking heb ben van een veehouderij aan de Zuidelijke Dwarsweg 14, alhier. De vergunningen en alle daarbij behorende stukken liggen voor een ieder op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken en Ruimtelijke Ordening, ter inzage van 28 juli 1983 tot 28 augustus 1983 elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 19.00 tot 22.00 uur op maandagavonden. De beschikkingen worden van kracht na af loop van deze termijn tenzij voordien beroep tegen deze beschikkin gen worden ingesteld. Een beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moet worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA ’s-Gravenhage. WADDINXVEEN In het door de Zwolse uitgeverij Waanders uit gegeven boek ‘Bedrijfsmonumenten in het groene hart van Hol land’, een verkenning van de monumenten van bedrijf en techniek in Midden-Holland en West-Utrecht van drs. B.R. Feis en drs. P. Nijhof, komt ook Waddinxveen i In het hoofdstuk ‘Tussen Rijn en Gouwe: slagaders van het Groene Hart’ komt de industriële bedrijvig heid van ons Gouwedorp fotografisch via twee complexen aan de orde. In de eerste plaats de Electrische Meu belfabriek A. van der Loo en Zn. uit 1894 aan de Noordkade en in de tweede plaats de amandelspijs- en fondantfabriek C.P. Broer aan de Pas sage (een vroeger deel van de Kerk- weg). Het boek begint voor wat betreft de beschrijving van Waddinxveen met een gedicht over de vroegere indus triële bedrijvigheid aan de Gouwe: ‘Den Landbouw, Tegelbakkerij Papierfabriek, Meelbrouwerij en Turfhandel doet dit ambacht thans floreeren Dit alles brengt veel voordeel aan Geeft ‘d’ingezetenen goed bestaan En doet hun daaglijksch werk in rui me winst verkeeren’. In de tijd van Van der Aa waren hier nog 14 papiermolens, alle gelegen aan de Gouwe, met fraaie namen als De Betere Hoop en De Schoone Haas; deze laatste molen, begin 19de eeuw gesticht, is in 1933 als laatste papier molen verdwenen. De plaats van de papierfabricage werd vooral ingeno men door de meubelindustrie, die profiteerde van de gunstige aanvoer- route via de Gouwe. De belangrijkste vestiging is de Electrische Meubel fabriek A. van der Loo en Zn. Dit in 1894 gestichte gebouw - niet meer als zodanig in gebruik - is nog geheel be waard gebleven. «S3 WX&W 'fyf UTA f

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 3