Alle grenscorrecties in kaart gebracht Zuid-Holland wil 7 nieuwe gemeenten In Waddinxveen 677 werklozen Moordrechts Akkeroord naar W’veen Moerkapelle en Z’huizen in een nieuwe gemeente Waddinxveen wil alles bij het oude laten ÏKojïift wwg Akerboom BV Reactie gaf gemeenteraad al vorig jaar na presentatie discussienota GAB-cijfers van juni Akermans BV 3- 'Cr A-a 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 27 JULI 1983 •I Waddinxveen telde volgens cijfers y77777 Deze tekening laat goed zien wat Waddinxveen volgens het voorlopige standpunt van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op grensgebied moet geven en nemen. In het noord-westen gaat een deel van de polder Achterof naar Boskoop en in het noord-oosten gaat er een stukje Reeuwijk naar Waddinxveen. In het zuiden wordt ’t Weegje met omgeving bij Gouda gevoegd en komt de Waddinxveense grens voortaan ten noorden van de nieuwe rijksweg A 12 (inclusief Gouwe-aquaduct) te lopen, terwijl het Moordrechtse Akkeroord Waddinxveens grondgebied gaat worden. In het westen verdwijnt er een stukje tuinbouwgebied langs de Verlengde Abra ham Kroesweg naar de nieuwe gemeente Moerkapelle/Zevenhuizen. De aaneengesloten lijnen vormen de gemeentegrenzen zoals die blijven en de stippellijnen geven de voorgestelde grenscorrecties weer. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland wil van Waddinxveens zelfstandige buurgemeenten Moerkapelle en Zevenhuizen één nieuwe gemeente maken met 9.300 inwoners. Van beide gemeenten zijn oud-Waddinxveners burgemeester. Van Moerka pelle (2.914 inwoners) is dat oud-plaatsgenoot en oud-wethouderszoon A. Op Waddinxveen georiënteerd, maar Zuidelijke Dwarsweg. Akkeroord wordt dit gebied genoemd. De gerenoveerde huizen op de hoek dragen deze naam ook. Het ligt in de bedoeling dit gebied naar Waddinxveen over te hevelen. (Foto: Weekblad voor Waddinx- veen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN/GOUDA Waddinxveen telde volgens cijl van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda vorige maand 677 woners zonder werk: 463 mannen en 214 vrouwen. In mei waren dat er 613 (431 mannen en 182 vrouwen), in april 620 (441 man nen en 179 vrouwen) en in maart 623 (438 mannen en 185 vrou wen). WADDINXVEEN/DEN HAAG In de nota met hun voorlopig j rond Alphen aan den eeft het college van Gedeputeerde - -Z.ig gegeven van de Waddinxveense reactie op de ruim een jaar geleden verschenen t betrekking tot het eventueel veranderen van 28 Midden-Holland-gemeenten. Zevenhuizens burgemeester en oud-PvdA-wethouder A. H. van Gent. (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). op Moordrechts grondgebied staan deze woningen langs een zijweg van de NIEUWE NOORDGRENS WADDINXVEEN i.. 5' REEUWIJK-DORP '7^'7777777' 'zaidplas F '7 7 - -Ik ^MOERKAPELLE ruk A 1 X AKKEROORD* I V' /’t WEEGJE ra’lL 4 GOUDA 7 o f-r/a aak r NTHUIZEN nam f7 rijkswegen A 20 (Gouda-Rotterdam en A 12 (Den Haag-Utrecht), wordt het gedeelte ten noorden van rijksweg A 12 ingedeeld bij de gemeente Waddinx veen. ”Met deze indeling wordt recht gedaan aan de oriëntatiepatronen van de bewo ners van het betroKken gebied Akker oord in de huidige gemeente Moord recht”, aldus het college van Gedepu teerde Staten. Deze grenscorrectie had Waddinxveen een jaar geleden al be pleit. gebied kan zelfstandig blijven. Dat zijn: Alphen a/d Rijn, Bodegraven, Bos koop, Gouda, Nieuwkoop, Waddinx veen, Woerden en Zoetermeer. Het voorlopig standpunt van de provin cie is voor commentaar opgestuurd naar de gemeenteraden van de bij herinde ling betrokken gemeenten. Deze moe ten vóór 1 november 1983 reageren. 1. Alkemade, Leimuiden, Rijnsater- woude en Woubrugge. 2. Ter Aar, Nieuwveen, Zevenhoven. 3. Benthuizen, Hazerswoude en Kou dekerk a/d Rijn. 4. Reeuwijk en Driebruggen. 5. Moordrecht en Nieuwerkerk a/d IJs- sel. 6. Moerkapelle en Zevenhuizen. 7. Bergschenhoek, Bleiswijk en Berkel en Rodenrijs. Tevens moet in de visie van Gedepu teerde Staten het buurtschap Stomp- wijk (gemeente Leidschendam) worden samengevoegd met de gemeente Zoe- terwoude. Een aantal gemeenten in het WADDINXVEEN/DEN HAAG - Dit is het op grondgebied van Moordrecht gelegen, maar op Waddinxveen ge oriënteerde Akkeroord. Als de wens van het provinciaal bestuur werkelijk heid wordt zullen de bewoners van deze huizen nabij de Zuidelijke Dwarsweg overgaan in 1986/1987 naar ons Gou- wedorp. Als gevolg van de voorgestelde grens verlegging tussen Gouda en Waddinx veen, waarbij de gemeentegrens van Gouda wordt verlegd naar de nieuwe "BUFFER” Maar Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben voorlopig gekozen voor samenvoeging van Moerkapelle en Zevenhuizen. Moordrecht, een andere buurgemeente van Waddinxveen, gaat in die visie samen met Nieuwerkerk aan den IJssel om een ’’buffer” te vormen tussen Rotterdam en Gouda. In het oos ten is er aan gedacht om Reeuwijk te la ten samengaan met Driebruggen, ter wijl Boskoop zelfstandig blijft, al wor den er wel enkele grenscorrecties voor gesteld. Zowel de gemeenteraad van Moerka pelle als die van Zevenhuizen heeft zich VOORLICHTING Inwoners van de gemeenten in het her- indelingsgebied worden eind augustus/ begin september over een en ander nog uitvoerig door de provincie geïnfor meerd. In de uitgebreide procedure rond de herindeling hebben Gedepu teerde Staten en de betrokken gemeen ten nog diverse malen overleg met el kaar. De herindelingsprocedure mondt ten slotte uit in een advies van Gedeputeer de Staten aan de minister van Binnen landse Zaken. Hij beslist over het indie nen van een wetsontwerp voor de ge meentelijke herindeling bij de Tweede Kamer. Het is dan waarschijnlijk 1986/ 1987. De zelfstandigheid van Waddinxveen is overigens nimmer ter discussie ge steld, al kwamen er wel discussiemo dellen ter sprake om volop te kunnen filosoferen. Hierbij ging het om maar liefst 22 herindelingsmodellen, zoals W. Lips en van Zevenhuizen (6.052 inwoners) is dat oud-PvdA-wethouder A. H. van Gent. In het afgelopen jaar is er ter voorberei ding van de provinciale nota over de ge meentelijke herindeling van noord-oos- telijk en midden-Zuid-Holland wel eens gefilosofeerd de gemeenten Moerka pelle en Zevenhuizen samen met Moordrecht in één nieuwe gemeente met circa 15.000 inwoners onder te brengen of beide buurgemeenten sa men te voegen met Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. VROUWEN Het aantal werkloze vrouwen LANGDURIGE WERKLOOSHEID Ongeveer 35 procent van de werklo zen in het gewest Gouda staat langer dan een jaar bij het arbeidsbureau in geschreven. Medio juni werd dit ge geven nader onderzocht. In het rayon Gouda is 10 procent van de mannen en 6 procent van de vrou wen langer dan 2 1/2 jaar werkloos, in het rayon Woerden resp. 8 procent en 7 procent. Van de metaalbewer kers is 24 procent langer dan een jaar werkloos, van de bouwvakarbeiders 39 procent. menvallen met de spoorlijn Den Haag -Gouda, voor zover gelegen ten wes ten van de Gouwe, zulks met inacht neming van de te verwachten tracé- wijziging daarvan direct ten westen van de Gouwe. De gemeentegrens zou aan de noordzijde van de spoor dijk dienen te liggen. Ten oosten van de Gouwe zou het grensbeloop lo gisch moeten aansluiten bij het we genpatroon; toe van 2.194 tot 2.576, vooral onder het winkel- en kantoorperso neel (resp. met 117 en met 83 perso nen). Ook in juni 1982 was de stij ging van de werkloosheid groot, na melijk met 312. JONGEREN Het aantal werkloze jongeren bene den de 25 jaar is in juni 587 groter geworden. Een kleine stijging deed zich ook voor onder de 50-plussers (plus 25). In de ‘middengroep’ (van 25 t/m 49 jaar) opnieuw een be perkte daling (met 34). Van alle werklozen is nu 40 procent jonger dan 25 jaar. De toename van de werkloosheid is geheel toe te schrijven aan de toe stroom van schoolverlaters op de ar beidsmarkt. In de loop van de maand juni groeide het aantal werklozen dat na het verlaten van de school nog niet heeft gewerkt aan van 765 tot 1.337. Van alle werklozen behoort nu 17 procent tot de categorie ‘schoolverlaters’. Eind juni 1982 was het aantal werkloze schoolverlaters groter dan een maand ervoor (resp. 922 en 512). indeling toch doorgaan dan geven beide raden de voorkeur aan samenvoeging van de gemeenten Moerkapelle en Ze venhuizen. ”Wij zijn van mening, dat deze twee ge meenten te klein zijn om ieder voor zich als zelfstandige gemeente te blijven voortbestaan. Een combinatie van de 2 ligt wel voor de hand. De verbindingen tussen de kernen zijn goed. Qua grond gebruik en karakter zijn er sterke over eenkomsten tussen de twee gemeenten. De huidige noordgrens van de gemeen te Zevenhuizen ligt pal tegen de be bouwde kom van Moerkapelle”, aldus Gedeputeerde Staten. ”Wij vinden dan ook dat een samenvoe ging van beide gemeenten zeker in de rede ligt. Verder zijn wij van oordeel, dat - gelet op de geringe afstand tot Moerkapelle - de kern Kruisweg, nu ge meente Bleiswijk, bij deze combinatie gevoegd moet worden. De gemeente Moerkapelle heeft deze combinatie overigens al eerder (in 1974) voorge steld. Door samenvoeging van de ge meenten Moerkapelle en Zevenhuizen en de kern Kruisweg ontstaat een nieu we gemeente met ongeveer 9.300 inwo ners. Dit inwonertal is minder dan de bekende 10.000-norm. Maar, wij heb ben het al eerder gezegd, deze norm is voor ons geen "heilig getal”. Zeker in dit geval menen wij dat er op goede gronden van deze norm kan worden af geweken.” WADDINXVEEN/DEN HAAG - Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in een nota hun voorlopig stand punt neergelegd over de gemeentelijke herindeling van noord-oostelijk en mid den Zuid-Holland. Dit is globaal gezien het gebied rond Alphen a/d Rijn, Gou da en Zoetermeer. In dit gebied liggen dertig gemeenten, te weten: Ter Aar, Alkemade, Alphen a/d Rijn, Benthuizen, Bergschenhoek, Berkel/Rodenrijs, Bleiswijk, Bodegra ven, Boskoop, Driebruggen, Gouda, Hazerswoude, Koudekerk a/d Rijn, Leidschendam, Leimuiden, Moerka pelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Nieuwkoop, Nieuwveen, Reeu wijk, Rijnsaterwoude, Waddinxveen, Warmond, Woerden, Woubrugge, Ze venhoven, Zevenhuizen, Zoetermeer en Zoeterwoude. Gedeputeerde Staten menen dat een aantal van deze gemeenten te klein is om de huidige taken, laat staan de taken die in de toekomst nog op hen afkomen als gevolg van de decentralisatie van rijkstaken, naar behoren te kunnen ver vullen. Gedeputeerde Staten stellen voor in noord-oostelijk en midden Zuid-Holland zeven nieuwe gemeenten te vormen: MEER VACATURES Eind juni bedroeg het aantal bij het arbeidsbureau in Gouda gemelde (nog niet vervulde) vacatures 178, tegen 150 aan het einde van de maand mei. Een jaar geleden werden 111 vacatures geteld. Meer dan 10 vacatures kwamen van bedrijven en instellingen in de ge meente Gouda (85), Nieuwerkerk (28), Bodegraven (15) en Waddinx veen (10). De vacatures werden inge diend door bouw- en installatiebedrij ven (41), industriële bedrijven (33), agrarische bedrijven (6), handelson- dememingen (48) en dienstverlenen de bedrijven en instellingen (56). Het provinciaal bestuur is die mening ook toegedaan. Boskoop wees er toen op dat in het streekplan Zuid- Holland Oost is aangegeven dat de toekomstige woningbouw van Bos koop kan plaatsvinden in de polder Achterof (nu gemeente Waddinx veen) en stelde dan ook dat deze pol der - in goed overleg met Waddinx veen - onder de bestuurlijke verant woordelijkheid van Boskoop ge bracht moet worden. standpunt over de gemeentelijke herindeling Rijn, Gouda en Zoetermeer heeft het colleo Staten van Zuid-Holland ook een samenvatting Waddinxveense reactie op de ruim een jaar ge. discussienota’s met betrekki het grondgebied in 1 Sinds 1978 zat het al in de provincia le pen dat er gesleuteld zou gaan wor den aan de gemeentegrenzen in het groene hart van Midden-Holland, hoewel de echte discussie pas in 1980 zou beginnen. WERKGROEPEN Waddinxveen, van de 30 gemeenten één van de vijf met meer dan 20.000 inwoners, ging in de werkgroep mid den Zuid-Holland meepraten over de - zo bleek al gauw - door het provin ciaal bestuur om bestuurlijke redenen zo noodzakelijk geachte herindeling van gemeenten. Verder maakte het Gouwedorp deel uit van één van de vijf subwerkgroepen, samen met Bos koop, Gouda, Moordrecht en Reeu wijk. 3. de noordgrens van de gemeente nabij de Boskoopse Snijdelwijk ver dient correctie in verband met de ligging van de bebouwing in 2 ge meenten; 4. de oostgrens van de gemeente be- hooft correctie in verband met de lig ging van de provinciale weg (Hene- gouwerweg) in 3 gemeenten (Bos koop, Reeuwijk en Waddinxveen). Het verdient aanbeveling dat deze weg in de toekomst slechts in 2 ge meenten ligt, REACTIE WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad toonde zich een alles overziende (een jaar geleden al) voorstander van handhaven van de huidige situatie met, waar nodig, grenscorrecties met een logisch karakter. Indien echter door de raden van aan het grondge bied van Waddinxveen grenzende kleinere gemeenten de wens wordt geuit geheel of gedeeltelijk met Wad dinxveen te worden samengevoegd is de raad bereid daar positief op te rea geren; eenzelfde positieve opstelling kunnen gedeputeerde staten verwach ten wanneer zij van oordeel mochten zijn dat zulk een samenvoeging - om gedeputeerde staten moverende rede nen - noodzakelijk is; verder bestaat er naar het oordeel van de raad aan leiding de volgende grenscorrecties te bezien: 5. ligging van de Boskoopse bouwlo catie op het grondgebied van Wad dinxveen in de polder Achterof. BOSKOOP Een jaar geleden gaf ook de circa 13.900 inwoners tellende gemeente Boskoop een reactie op de herinde- lingsgedachten van toen, waarbij centraal stond te kunnen blijven fun geren als centrum voor sierteeltcul- tures, waarvoor de grens met Hazers woude verlegd zou moeten worden. in zijn reactie op de discussienota uitge sproken tegen gemeentelijke herinde ling en voor een zelfstandig voortbe staan van zijn gemeente. Mocht de her- MANNEN Het aantal werkloze mannen steeg van 5.201 tot 5.397; die toename is terug te vinden in de meeste beroeps groepen, maar het sterkst onder de metaalbewerkers, namelijk met 147, ofwel 19 procent. Het aantal werkloze bouwvakarbei ders nam in juni verder af, en wel met 90; dat is met 7 procent. Ook in juni van het vorig jaar nam de werk loosheid van mannen toe, toen met 169. WADDINXVEEN/GOUDA - Aker- boomTransport BV, de handelsnaam luidt G. van den Akerboom, met als vestigingsplaats Waddinxveen, heeft het kantooradres gewijzigd in Sou- burghlaan 1, Waddinxveen en het bedrijfsadres in Asfaltstraat 8, Lely stad. -..T&A'-- In het gehele gewest Gouda is er sprake van een forse stijging van de werkloosheid. Deze steeg in juni van 7.395 tot 7.973, derhalve met 578. Deze stijging met 8 procent steekt nog ongunstig af ten opzichte van de landelijke toename. Deze was name lijk ‘maar’ 5 procent. Er zijn 196 meer werkloze mannen dan in mei (plus 4 procent) en 382 werkloze vrouwen meer dan een maand geleden (plus 17 procent). Het werkloosheidspercentage be draagt 10,6 procent (mannen 9,7 procent, vrouwen 13,2 procent). bijvoorbeeld de samenvoeging van Gouda, Waddinxveen, Reeuwijk- Brug, Reeuwijkse Plassen en een deel van de Moordrechtse Zuidplaspolder tot een gemeente met circa 88.000 inwoners. In een ander model werd de grens tussen het zelfstandige Wad dinxveen ten behoeve van Gouda ver legd naar rijksweg A 12 (Utrecht-Den Haag/Rotterdam) Akerboom Transport BV was aan de Noordkade gevestigd en is een over slagbedrijf in meubelen. Een en an der blijkt uit een wijziging m het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. 1. het grondgebied van Moordrecht, gelegen ten noorden van de oude rijksweg 12 (Akkeroord) zou bij Waddinxveen gevoegd moeten wor den, mede gelet op de oriëntatie van de bewoners op Waddinxveen; 2. de ligging van het Gouwe-aquaduct (met op- en afritten) in 3 gemeenten. Waddinxveen stelt volgende grens voor: de nieuwe zuidelijke gemeen tegrens zou deels - tot de gemeente grens met Zevenhuizen - kunnen sa- Waddinxveen/Gouda - Bij Aker mans Machines BV, Waddixveen, met als vestigingsplaats Sliedrecht, is com missaris B. Nordahl uitgetreden. In zijn plaats is volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland benoemd C. L. Blomstrand te Hoeoer (Zweden). Het geplaatste/gestorte kapitaal is ge wijzigd in ƒ35.000,-. "Wk U' lAtEEUWlJK/BRi

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 9