IN HET ROND ’t WEEGJE EENS LOOP OF FIETS Weekblad-arts Archief Weekblad voor Waddinxveen over wat de dokter zei Foto’s Sjaak Noteboom en DAGVISVERGUNNING voor het vissen in ’tWeegje is verplicht en verkrijgbaar bij de uitspanning „Het Praathuis” alwaar desgewenst roeiboten gehuurd kunnen worden tWeegje WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 Dit is de toegang tot 't Weegje vanaf de Wilhelminakade Mooie wandel- en fietspaden in t Weegje. Wat zei de dokter ook al weer? I over de Ringvaart is te vinden. De toegang tot 't Weegje in Waddinxveen-Zuid via de Moordrechtse Noordringdijk. De ophaalbrug werd vroeger in Zwammerdam gebruikt om de Oude Rijn over te gaan. t-4 het Praathuis f Op het terras van de uitspanning Het Praathuis. Op de foto leden van de plaatselijke Partij van de Arbeid tijdens^en fietstocht. 't Weegje is bekend om zijn aanzienlijke natuurwetenschappelijke waarde op vogelkundig gebied. De omgeving van dit dagrecreatieterrein bestaat uit veen- en rietputten, sloten, vaarten, weteringen met oevers en water- en moe rasgebieden van geringe omvang. Een plattegrond van't Weegje, zoals dat vlak bij de ophaalbrug 't Weegje in het zuidelijkstepuntjhe van Waddinxveen wordt terecht een "vissersparadijs” genoemd. De roeiboten kunnen worden gehuurd in Het Praathuis waar ook dagvergunningen zijn te verkrijgen. ;i;iai? 'f.. HM a WEEKBLAD-ARTS BERNARD AERTS uitspanning Het Praathuis een dag- vergunning verkrijgen. Er worden daar ook roeiboten verhuurd voor het vissen (er zitten karpers van 32 pond) op de rietrijke plas, badend in een oase van rust tussen de Gouwe, de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn en de rijksweg naar Rotterdam. Vissen in 't Weegje kan alleen meteen dagvisvcrguniiuu,. zoals boi n bezoekers duidelijk laten weten. plek op de grens van Waddinxveen en hoorde van deze geboren en getogen Waddinxveners, dat ze daar nog nooit Van hun leven waren geweest. Tot alle inwoners die ‘t Weegje zoals het nu is geworden niet kennen zouden we willen zeggen: Loop, fiets of rijd er eens heen en ga het natuur- en recreatiegebied eens in het rond. De 11 hectare metende plas (waar gezwommen mag worden, zij het dat het natuurlijk ongewenst is, sport vissers in hun vaarwater te zitten en met rubberboten er een groot spek takel te gaan maken) ligt temidden van een landschappelijk polder-wei- degebied. In ‘t Weegje komen nog heel wat weide- en moerasvogels voor. Sportvissers die in dit gebied hun hengel willen uitgooien kunnen in de dagelijkse praktijk willen toe passen. In die landen echter met andere ‘meestvoorkomen- de’ ziektes, omdat hooikoorts en hyperventilatie daar niet ‘in de top dertig’ staan. Vraag uw arts gerust eens om een folder, wamneer u met een kwaal tobt. Als het een veel voorkomend ziektebeeld is, zal hij u een folder kunnen geven, waar u zeker mee gehol pen bent. WADDINXVEEN - Neem een willekeurig verhaaltje en vertel het aan uw buurman. En laat die het weer aan zijn buurman vertellen. Tien huizen verderop zal blijken dat er van het oor spronkelijke verhaal weinig over is. Essenties vergeet men, accenten komen anders te lig gen, bijzaken worden hoofdza ken en andersom. De vervor ming van het verhaal begint zelfs al bij uw buurman. En die onzuiverheid wordt erger, naar mate het verhaal meer moeilij ke woorden bevat. Nou is dat met ‘zomaar een anekdote’ niet erg. Maar precies hetzelfde ge beurt bij de patiënt die van zijn arts een advies te horen krijgt. En dat is natuurlijk verre van onschuldig! PATIENTEN-MENINGEN 93 Procent van de patiënten die al eens een Patiënten Info kregen, menen dat ze er beter door geïnformeerd worden, dan uitsluitend met een mon deling advies het geval is. 83 Procent vond het taalge bruik in de Info’s aanmerkelijk simpeler dan de bewoordingen die de arts doorgaans pleegt te gebruiken. 60 Procent vond de verstrekte informatie wat sober en vroeg om tekeningen, illustraties. Dit heeft natuurlijk alles te maken met onze sterk visueel ingestel de waarneming. Enkele alinea’s tekst zonder plaatjes worden tegenwoordig al gouw als saai ervaren. 91 Procent vindt het handig om een Info over de eigen kwaal in huis te hebben; deze groep zal de verstrekte Info dan ook langere tijd bewaren. 90 Procent is van mening dat wéten wat eraan scheelt kan bijdragen tot een snellere gene zing. De mening van de artsen is na tuurlijk eveneens belangrijk. Aan hen werd een andere serie vragen voorgelegd, o.a. omdat gedurende de onderzoekfase een vernieuwd Info-systeem in gevoerd werd. In dit nieuwe systeem zijn overigens wèl illus traties opgenomen. voor de sportvissers, natuur- en vogel liefhebbers en de fietsers en de wan delaars. Iedereen die daar komt ge niet van dit uniek stukje oostelijk poldergebied in Waddinxveen. De ontsluitingswerkzaamheden zijn zoals gezegd onder supervisie van provin ciale waterstaat in Zuid-Holland uit gevoerd en voor 75 procent ook be taald door het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk W'erk (CRM). Dat gebeurt namelijk zo omdat het recreatieschap Reeu- wijkse Plassen en omgeving waartoe ‘t Weegje behoort, het geld er niet voor heeft. En omdat anders de dag- recreant te lang op een betere toe gankelijkheid van dit gebied zou moeten wachten ging de spade de grond in. En niet voor niets, want ‘t Weegje pachter Arie Berkhout vertelde eens dat in een jaar ruim 6.000 sportvissers het ‘visserspara- dijs’ bezoeken. Met hun ‘aanhang’ en andere bezoekers mag wel wor den gezegd dat het om 20.000 mensen gaat die naar ‘t Weegje ko men ieder jaar. Toch zullen wij er niet naast zitten met onze opmerking dat menige Waddinxvener wel eens zal hebben gehoord van het bestaan van dit ge bied, maar er nog nooit is geweest. Fotograaf Sjaak Noteboom ging eens met een bruidspaar naar die mooie VERGETEN IS MENSELIJK Artsen worden dagelijks tien tallen malen met deze mense lijke eigenschappen, vergeten en riiet-begrijpen, gekonfron- teerd. Dat heeft geleid tot de ontwikkeling van een Patiënten Info Systeem, een hulpmiddel voor de arts, waarvan al heel wat patiënten de voordelen ondervonden hebben. De opzet was: geef de patiënt naast het mondeling advies ook een schriftelijk geheugensteuntje mee. Daarmee zal het advies niet vergeten worden en men zal zich er beter aan houden. Twee jaar worden de Patiënten Info’s, zoals de foldertjes ge noemd worden, nu op vrij gro te schaal gebruikt. En onlangs heeft men eens onderzocht hoe zowel de artsen als de patiën ten er over denken. WADDINXVEEN - Voor wie het nog niet weet: het recreatie- en na tuurgebied ‘t Weegje kan geheel in het rond gelopen of gefietst worden. Het dagrecreatieterrein in het zuide lijkste puntje van Waddinxveen is dan ook toegankelijk vanaf de Wilhelmi nakade, even voorbij het bungalow- wijkje Broekhuizen. Op die plek, die daar rijk begroeid is, liggen rustige wandel- en fietspaden die leiden naar ‘t hart van ‘t Weegje, vanwaar de tocht weer kan worden voortgezet. In 1975 al werd een begin gemaakt met de ontsluiting van dit gebied door voor f 289.000,-- een nieuwe ophaalbrug over de ringvaart te ma ken (die bij wijze van ingebruikne ming door locoTrurgemeester H. Hui- zer naar beneden werd gedaan), de aanleg van een parkeerterrein voor 82 auto’s en tot de brug doorgetrokken voet- en fietspaden. Dat gebeurde al lemaal aan de kant van de ringvaart onder supervisie van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland. Het kar wei werd geklaard door de Waddinx- veense aannemingsmaatschappij J van Herk BV. Een volgende fase omvatte het een handje helpen van de natuur door oevers en dergelijke op te knappen en de aanleg - bij het door ‘t Weegje -pachter Arie Berkhout opnieuw ge bouwde Het Praathuis - van een ha ventje voor 36 roeiboten. ‘t Weegje, jarenlang de uithoek van een vergeten landstreek, staatkundig nog steeds een ambacht en met de ambachten Moordrecht, Broek, Thuil. Broekhuizen en Zuid-Wad- dinxveen destijds buiten de droogge malen Zuidplaspolder gelaten, is er niet voor de massarecreant, maar wel ARTSEN-MENINGEN 48 Procent is van mening dat hun patiënten recht hebben op een betere informatie-verstrek- king. 76 Procent is ervan overtuigd dat het verstrekken van een Pa- tiënten-Info daartoe kan bij dragen. 73 Procent vindt het zeker noodzakelijk om illustraties op te nemen (en na de introduktie van de nieuwe, geïllustreerde Info’s, vindt 86 procent van de - geënqueteerden de nieuwe opzet duidelijk beter). 60 Procent heeft het idee dat de meeste patiënten tamelijk snel vergeten wat ze op het spreekuur te horen kregen en 83 procent vindt het nuttig en handig om de patiënt een ge heugensteuntje mee te geven. ALLEEN FOLDERS VOOR DE MEEST VOORKOMENDE ZIEKTES Tot slot een niet zo fraai cijfer voor de Patiënten Info’s als de compleetheid van het systeem ter sprake komt: 31 Procent van de ondervraag de artsen vindt dat het systeem niet compleet is en zeker met een aantal ziektebeelden moet worden uitgebreid. Vooralsnog wordt aan een dergelijke uit breiding zeker niet gedacht, omdat vooral ook de toeganke lijkheid en hanteerbare omvang van de Info-cassette tof het succes ervan hebben bijgedra gen. Deze Nederlandse voor lichtingsfolders zijn inmiddels zo enthousiast ontvangen, dat ook de Skandinavische en Zwitserse huisartsen ze in hun PROVINCIE ZUID-HOLLAND OPENBAAR RECREATIEGEBIED 'tWEEGJE 1 A -’■‘S v/

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 9