3 Brugslager Man steelt eens zo groot winkelwagen H iiiii I 4 B. en W.: Toegankelijkheid, samenleving basisvoorwaarde voor integratie gehandicapten gemeente gehandicap- ten belooft Boonstoppel BV E EVAK BV Wat de MEI li Weggebruikers: Heb meer aandacht voor gehandicapten POLITIENIEUWS WADDINXVEEN I Xü-L. ook maar meegenomen. Foto’s: Archief Weekblad voor Waddinxveen BMh> WADDINXVEEN De Waddinxveense rijkspolitie heeft dinsdag 2 au gustus proces-verbaal opgemaakt tegen een 32-jarige Waddinxvener ter zake diefstal van een winkelwagen. De w inkelwagen werd door de politie bij hem thuis aangetroffen. Enkele dagen daarvoor had hij na het inladen van zijn boodschappen bij een supermarkt in Reeuwijk de winkelwagen MARTIN KRAAIJESTEIN (PvdA) Het Waddinxveense gemeente huis is goed toegankelijk voor ge handicapten. Er is een hellingbaan. Grote sportaccommodaties zijn goed toegankelijk. Hier de sportzaal Groenswaard aan de Wingerd: toe gankelijk voor gehandicapten. Vrijwel alle culturele accommo daties zijn goed bereikbaar. Op de foto het buurtcentrum 't Ketelhuis aan de Bus ken Huëtlaan. hier weinig aan te merken. Rolstoelgebruikers, blinden en slechtzienden kunnen in de Wad dinxveense winkels moeilijk uit te voeten. Bij verf- en behangspeciaal- zaak P. van Blitterswijk is er volop ruimte. ■P ,.P I w Op de toegankelijkheid van bankgebouwen valt weinig aan te merken. Op de fote de Rabobank aan de Kerkweg-Oost die is voor zien van een hellingbaan. De inrichting van de vernieuwde en eens zo grote Brugslager aan de Zuid kade. Foto’: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom. WADDINXVEEN Hoeveel gehandicapten wonen er eigenlijk in Waddinxveen? Op die en vele andere vragen geeft de gemeentelijke Nota Gehandicaptenbeleid, die deze zomer door de Waddinxveen se gemeenteraad werd besproken en voor kennisgeving werd aange nomen, een antwoord. Uit de nota haalden we voor u de volgende lezenswaardige gegevens: Van een aantal kerken is ongeveer de helft toegankelijk voor mensen met een handicap. Hier de Ontmoe- tingskerk aan de Groensvoorde, die is voorzien van een hellingbaan. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 I TfW b De toegankelijkheid van de Wad dinxveense scholen is voor gehandi capten slecht. Op de foto de openba re Klaas de Vriesschool aan de Her man Heijermanslaan. HI BEJAARDEN VERHUIZEN VOORLICHTING cn SAMENVATTING RIJDEN ONDER INVLOED h De afgelopen week zijn twee Wad dinxveense automobilisten bekeurd, daar zij onder invloed van alcohol aan het verkeer deelnamen. Van bei den werden bloedproeven genomen. Ook werden deze bestuurders rijver boden opgelegd. Samenvatting van het te voeren beleid. WADD1NXVEEN/G0UDA - Bij Autobe drijf Boonstoppel BV. Waddinxveen. is tot adjunct-directeur benoemd A. Boonstoppel. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregis- ter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland. WADDINXVEEN/GOUDA Bij BV Elektronisch Verwerkend Admini stratie Kantoor EVAK. Waddinxveen. is Jac. Slappendel uitgetreden als direc teur. Zijn plaats is ingenomen door E. Derksen-Höfman, tot voor kort als commissaris aan de BV verbonden. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsre- gister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. tJMRST ■uniiMHr' «fez: J l Gymlokalen, kerken, winkels en scholen zijn in Waddinxveen veelal ontoegankelijk BOUWVERORDENING De mentaliteit in de samenleving moet, volgens de Nota Gehandicap tenbeleid, zodanig zijn of veranderen dat men bereid is gehandicapten te accepteren. Op gemeentelijk niveau zou dit gestimuleerd kunnen worden door bijv, in een welzijnsplan reke ning met gehandicapten te houden, de maatschappelijke dienstverlening ten behoeve van deze groep aan te len voor van (sportzaal, sporthal, zwembadcomplex) en van bankgebouwen Bij gehouden snelheidscontrole op di verse wegen te Waddinxveen en Moerkapelle werden in totaal 23 au tomobilisten bekeurd, daar zij zich niet aan de snelheidsbeperking hiel den. De hoogst gemeten snelheid be droeg 107 km/uur. Wegens plaatsgebrek kunnen wij he laas niet meer politienieuws plaatsen. Vervolg in de krant van volgende week. 15. Het periodiek organiseren van een evaluatie met gehand!- capten en organisaties van ge handicapten over het gemeen telijk gehandicaptenbeleid en het stellen van prioriteiten voor de besteding van het bedrag van f 3.000,- dat jaarlijks be schikbaar is voor aanpassingen en voorzieningen. m 1899 het wegdek te schilderen (er zijn er op dit moment 12). Weliswaar houdt dit geen verbod in voor anderen om daar te parkeren, maar in de praktijk functioneert een en ander goed en voorkomt kosten van borden en der gelijke. Bij winkels zijn op 7 plaatsen zogenaamde algemene parkeerplaat sen voor gehandicapten aangelegd. In Waddinxveen zijn ongeveer 50 parkeerkaarten voor gehandicapten in omloop, met zo’n kaart kunnen de parkeermogelijkheden worden ver ruimd (een ontheffing van alle met borden aangegeven parkeerverboden voor de duur van twee uur). Veel scholen in Waddinxveen zijn in meer of mindere mate niet toe gankelijk. Dat geldt even zeer voor de meeste gymnastieklokalen. Volgens de gemeente dient ook een actief gemeentelijk beleid te worden gevoerd bij activi teiten ter bevordering van de bewustmaking van de gehandi- captenproblematiek in het alge meen. De bestaande achter stand moet weggewerkt wor den zodat ook gehandicapte mensen volledig kunnen deel nemen aan alles wat zich in de samenleving afspeelt. Een be langrijke taak om dit te berei ken ligt, aldus B. en Wook bij de gehandicapten zelf, hun naaste omgeving en hun verte genwoordigers, door zich in te zetten voor rechten en belan gen en door wensen, grieven en problemen aan de omgeving kenbaar te maken. 4. Het streven naar verbetering van de maatschappelijke dienst- WADDINXVEEN Wie deze dagen een bezoek brengt aan de Brugslager in het winkelcentrum Brug zal bemerken dat de slagerij is vernieuwd en is ver ruimd. De inrichting van de winkel aan de Zuidkade heeft een behoorlijke ver andering ondergaan, omdat de klant er nu in een eens zo grote ruimte kan wor- dicapte niet persé over een auto te beschikken; het gebruik maken van deze mogelijkheid en de eigen par keergelegenheid kan ook door ge handicapten die voor regelmatig ver voer op anderen zijn aangewezen en zelf niet rijden. Daarnaast kunnen gehandicapten se dert 1977 een parkeerkaart-invaliden aanvragen op het gemeentehuis. Zo’n kaart verruimt de parkeermogelijk heden (een ontheffing van alle met borden aangegeven parkeerverboden voor de duur van twee uur), met ge bruikmaking van een speciaal voor dit doel ontworpen parkeerschijf. In Waddinxveen zijn ongeveer 50 van dergelijke kaarten verstrekt. clusterwonen, een specifieke woon vorm die een zelfstandige huisvesting van gehandicapten voorstaat, wil de gemeente dit proberen mogelijk te maken in de woonwijk Zuidplas. Een cluster kan bestaan uit 12-15 woning wetwoningen en een eenheid, van waaruit de gehandicapte bewoners worden geholpen bij activiteiten van het dagelijks leven. PARKEREN Wat betreft het parkeren door ge handicapten kan het volgende wor den opgemerkt. Het kan voorkomen dat zowel bij de woning als bij het werk, winkels of andere openbare voorzieningen, dan wel bij familie of kennissen, het parkeren voor ie mand met een handicap problemen oplevert. Bij de woning met name bestaat de mogelijkheid op grond van het Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens een gereserveerde par keerplaats te krijgen (wit kruis met een verkeersbord). In Waddinxveen zijn 5 van dergelijke plaatsen. Overigens wordt in Wad dinxveen geprobeerd alleen een wit kruis op het wegdek aan te brengen (er zijn er momenteel 12). Weliswaar houdt dit geen verbod in voor derden om aldaar te parkeren, maar in de praktijk functioneert een en ander goed en voorkomt kosten voor bor den e.d. Uiteraard wordt rekening gehouden met de wensen van de be trokkenen. Daarnaast zijn op 7 plaatsen (bij winkels voornamelijk) zogenaamde algemene parkeerplaatsen gehandi capten aangelegd. Om voor een gere serveerde parkeerplaats in aanmer king te komen behoeft een gehan- WINKELS Winkels zijn vanwege smalle looppa- den, toerniquets, te hoog opgestapel de artikelen en te smalle ruimten tus sen de kassa’s ontoegankelijk voor rolstoelgebruikers en vaak moeilijk toegankelijk voor slecht ter been zijn de personen, blinden en slechtzien den. Door de Provinciale Revalidatie Stichting is een wenkenblad samenge steld betreffende de bereikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid van winkels voor lichamelijk en zin tuiglijk gehandicapten. Deze brochu re is door de gemeente toegezonden aan de Waddinxveense middenstands- vereniging. De toegankelijkheid van de scholen in Waddinxveen is slecht. Betreffende nieuw te bouwen of te renoveren scholen ligt op dit gebied ook verant woordelijkheid bij de gemeente; het ontwikkelen van ‘standaardeisen’ is hier gewenst. In enkele scholen zijn al voorzienin gen aanwezig. Verder worden voor zieningen getroffen bij nieuw- en ver bouw van scholen en bij aanmelding van een gehandicapt kind. Voor nieuw te bouwen scholen voor basis onderwijs en voortgezet onderwijs gelden inmiddels aparte toegankelijk heids- en bruikbaarheidsvoorschrif- ten, opgesteld door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Verder dienen inspraak door ouders en integratie tussen gehandicapte en niet-gehandicapte leerlingen gestimu leerd te worden. Ter bevordering van deze integratie dient het gewone on derwijs zodanig te verbeteren dat een veel groter aantal kinderen naar dit onderwijs kan gaan. Ook is een betere informatie vereist van ouders over de onderwijsmoge lijkheden van hun kind, en een betere begeleiding van hun kind, en een be tere begeleiding van ouders leerlin gen en leerkrachten bij de plaatsing van een gehandicapte leerling op een gewone school. Deze advies- en bege- leidingsfuncties kunnen worden op gevuld door de gemeente, het buiten gewoon onderwijs, de schoolbegelei dingsdienst, of door ambulante hulp verleningsdiensten. 9. Het bestaand beleid van trot- toirbandverlaging bij herstra- tingswerkzaamheden continue ren. 10. Bij de inrichting van recre- atie-objecten rekening houden met gehandicapten. 11. Het voeren van een actief voorlichtings-, advies- en bege- leidingsbeleid. 12. Het voeren van een zgn. in clusief beleid. 13. Het Regionaal Orgaan Re validatie inschakelen bij een re gionale aanpak van zaken die bovengemeentelijk zijn. 14 Het bevorderen van de be wustmaking van de gehandicap- tenproblematiek in het alge meen. Dat staat in de gemeentelijke Nota Gehandicaptenbeleid ge schreven over het plaatselijke toekomstige beleid. B. en W. beloven dat zij bij elk onder deel van het beleid rekening zullen houden met gehandicap ten. Tot zijn taken rekent het college onder meer de totstand koming van specifieke woon vormen en een toegankelijke woonomgeving. In de gemeentelijke rubriek in het Weekblad voor Waddinxveen zal re gelmatig en eventueel bij herhaling over verschillende onderwerpen voor wat betreft de gehandicaptenproble- matiek worden voorgelicht. Gestreefd wordt naar verbetering van de maatschappelijke dienstver lening ten behoeve van gehandicap ten, teneinde te komen tot een goede opvang, begeleiding en eventuele na zorg. Er is jaarlijks f 3.000,- beschikbaar ten behoeve van een snelle en effi ciënte uitvoering van kleine aanpas singen in en om gebouwen of voor het aanbrengen van markeringen ten behoeve van visueel gehandicapten. Bij elk onderdeel van het gemeente lijk beleid zal de gemeente rekening houden met gehandicapten. 3. De bereidheid tot medewer king aan de totstandkoming van een wooncluster in de wijk Zuidplas, indien hiervoor regio naal voldoende belangstelling is. Dit beeld wordt in de deze zomer door de Waddinxveense gemeente raad besproken gemeentelijke Nota Gehandicaptenbeleid geschetst. In dit stuk van het college van Burgemees ter en Wethouders staat namelijk dat toegankelijkheid van de samenleving de basisvoorwaarde voor de integra tie van gehandicapten is. ‘Werken aan de verbetering van de toegankelijkheid van de maatschappij betekent een opheffing of verminde ring van het isolement van gehandi capte mensen’, aldus B. en W., die schatten dat er in Waddinxveen 2.070 mensen wonen welke in meer of mindere mate gehandicapt zijn. In de gemeentelijke Nota Gehandi captenbeleid, die onder verant woordelijkheid van PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein is verschenen, wordt gesteld dat van de bestaande gebouwen in Waddinxveen vrijwel alle culturele accomodaties toeganke lijk zijn. Van de sportaccommodaties zijn echter de meeste gymnastieklo kalen moeilijk of bijna niet toeganke lijk. Op de bankgebouwen is weinig aan te merken. Van het aantal kerken is ongeveer de helft toegankelijk. OPENBAAR VERVOER Ondanks het feit dat iedereen gelijke kansen en rechten op verplaatsing zou moeten hebben kunnen gehandi capten slechts in beperkte mate ge bruik maken van het openbaar ver voer en deelnemen aan het verkeer. Met name ondervinden motorisch gehandicapten hinder door een slechte toegankelijkheid van het openbaar vervoer. Op dit moment is de taxi voor deze groep de enige bruikbare vorm van openbaar vervoer; bussen en N.S.-sta- tions zijn vrijwel allemaal ontoegan kelijk. Veel aandacht wordt thans besteed aan het realiseren van ver- voersdistricten. Dit is een alterna tieve vorm van vervoer rondom toe gankelijke intercity-stations van de N.S., zodat ook rolstoelgebruikers elk moment van de dag zonder voor aanmelding met de trein kunnen rei zen. B. en W. menen dat voor een derge lijk intercity-station het nieuwe N.S.- station in Gouda in aanmerking zou moeten komen. Blijkens ingewonnen informatie is er een werkcommissie ingesteld die de mogelijkheden be kijkt en die zich inzet voor een nieuw N.S. station dat ook toegankelijk is voor rolstoelgebruikers. singen in het zwembad en beschikt de Petteplas over een aangepaste vis- steiger. In het recreatiegebied ‘t Weegje moeten gehandicapten gemakkelijker kunnen vertoeven. Ontoegankelijke bruggetjes en te smalle drassige paden maken dit nu moeilijk of helemaal niet mogelijk. Bij de realisering van het Gouwebos tussen Boskoop en Waddinxveen zal met een goede toegankelijkheid voor gehandicapten rekening gehouden moeten worden. Gezien de moeilijke financiële situ atie waarin ook Waddinxveen ver keert vanwege noodzakelijke bezui nigingen is het bouwen van een plaat selijk zwembad, speciaal voor gehan dicapten, niet erg waarschijnlijk. Bij herstratingen in Waddinxveen, waar de bestrating steeds (tijdelijke) problemen vormt gezien de kwaliteit van de grond, worden bij zebrapaden en doorgaande routes verlaagde trottoirbanden aangebracht. Waar no dig zullen er markeringen komen. In de dagelijkse praktijk schort het er nogal eens aan dat bestuurders in Waddinxveen hun snelheid zodanig regelen dat geen gevaar of hinder voor andere weggebruikers of schade kan ontstaan en dat ze blinden die gebruik maken van een blindenstok en alle personen die zich moeilijk voortbewegen ongehinderd doorgang verlenen. PARKEREN Waddinxveen telt 5 wettelijk gere gelde gereserveerde parkeerplaatsen voor het huis van een gehandicapte. Overigens wordt er in deze gemeente geprobeerd alleen een wit kruis op 1. Centrale doelstelling is het gclijkwaardig functioneren van gehandicapten binnen de sa menleving. Hiervan kunnen de navolgende beleidsnormen worden afgeleid: 2. Het actief meewerken aan het realiseren van de gewenste en noodzakelijke woonvormen. In de Waddinxveense bejaardenwo ningen, waaronder begrepen de flats of begaane grondwoningen met alar mering aan het Jan van Bijnenpad, Peter Zuidlaan, Mevrouw Kuipers- Rietbergplantsoen en de Prins Bern- hardlaan, alsmede in het verzorgings tehuis Souburgh aan de Prins Bern- hardlaan, wonen 68 bejaarden met een handicap (39 in Souburgh en 29 in de bejaardenwoningen met alarme ring). In deze woningen wonen in totaal 480 bejaarden. In Waddinxveen geven De Gouwe- bloem en het Rode Kruis bezigheids therapie, zijn er verschillende sport activiteiten voor gehandicapten in de sportzaal Groenswaard op zaterdag morgen, wordt op bepaalde tijden het zwemwater in het overdekte zwembad extra verwarmd (30 graden Celsius), terwijl er verder sprake is van speciale voorzieningen en aanpas- WADDINXVEEN - De meeste gymnastieklokalen in Waddinxveen zijn voor gehandicapten moeilijk of bijna niet toegankelijk. Van het aantal kerken is ongeveer de helft toegankelijk voor mensen met een handicap. Rolstoelgebruikers en blinden en slechtzienden kunnen in de Waddinxveense winkels helemaal niet of vaak moei lijk uit de voeten. De toegankelijkheid van de Waddinxveense scho- gehandicapten is slecht. Alleen op de toegankelijkheid vrijwel alle culturele accomodaties, grote sportaccommodaties i .11 1 ix i i i is Vanaf 1978 zijn ongeveer 110 sub- sidie-aanvragen door Waddinxveense gehandicapten ingediend vooreen te gemoetkoming in het verhuizen naar een aangepaste of beter aan te passen woning. In Waddinxveen zijn verschillende rolstoelwoningen. In de nieuwe woonwijk Zuidplas zullen, al naar gelang er behoefte aan is, aangepaste woningen gerealiseerd kunnen worden; in het bestemmings plan is hiermee al rekening gehouden. Zuidplas is tevens de plek waar twee gezinsvervangende tehuizen kunnen komen, die waarschijnlijk ge realiseerd zullen worden ten behoeve van geestelijk gehandicapten. Indien blijkt dat in Waddinxveen en de omliggende gemeenten vol doende belangstelling is voor het van handgrepen WADDINXVEEN - ‘Centrale doelstelling van het gemeente lijk beleid dient te zijn dat de gehandicapte gelijkwaardig te midden van de samenleving moet kunnen functioneren. Het streven naar een betere aansluiting bij het verwach tingspatroon van gehandicap ten is noodzakelijk. Dit ver wachtingspatroon is niet moei lijk te omschrijven, want zou den gehandicapte mensen iets anders willen dan niet-gehandi- capte mensen?’ den ontvangenis het nu extra goed toe ven en kiezen van allerhande vlees, vleeswaren, pakjes en blikjes. De Brugslager, die nu bijna vijf jaar in het Brugcentrum actief is, staat bekend als een prima ambachtelijke slagerij. Eigenaren Rik en Willem-Jan de Bas hebben daar dan ook in de afgelopen ja- ren succesvol aan gewerkt. Gehandicapten in Waddinxveen Waddinxveen telt naar schatting 2.070 inwoners die in meer of minde re mate gehandicapt zijn. Circa 50 Waddinxveners maken ge bruik van een rolstoel. Tenminste 100 plaatsgenoten zijn in hun loopfunctie zodanig gestoord dat zij gebruik moeten maken van hulpmiddelen als een stok, krukken en een looprek. Tenminste 12 Waddinxveners zijn blind of slechtziend. verlening ten behoeve van ge handicapten. 5. Een gerichte beleidsvoering voor verbetering van de toe gankelijkheid, bruikbaarheid en bereikbaarheid van openbare gebouwen. 6. Het regelmatig uitoefenen van controle op de naleving van bepalingen in de bouwverorde ning en het stimuleren van eventueel aanwezige ‘stan daardeisen’. 7. Het opnemen in de begro ting van een structureel bedrag van f 3.000,-- ten behoeve van de uitvoering van aanpassingen. 8. Het aanschrijven van eigena ren van voor publiek bestemde objecten om voorzieningen te treffen indien dit noodzakelijk is en het zonodig daarvoor be schikbaarstellen van subsidie. passen, aangepast vervoer en aange paste sport- en culturele accommoda ties te realiseren. Per situatie moeten belangen worden afgewogen en moet er bekeken wor den wat het meest noodzakelijk en gewenst is, om zo te komen tot een integraal beleid. Ook door middel van het houden van een enquête kan inzicht verkregen worden aan welke activiteiten behoefte bestaat. Verder is uiteraard de toegankelijkheid van gebouwen, met name openbare ge bouwen vereist. Het is echter niet mogelijk en ook niet nodig alle gebouwen volledig toegankelijk te maken. Aanpassingen moeten efficiënt zijn; getracht moet worden de noodzakelijke doeleinden met een minimum aan middelen zo veel mogelijk te realiseren. Ook die nen prioriteiten gesteld te worden, zodat een overzicht wordt verkregen van de gebouwen waarvan de toegan kelijkheid het meest gewenst is. Worden maatregelen voor goede toe gankelijkheid, bereikbaarheid bruikbaarheid bij nieuwbouw en re novatie in het ‘programma van eisen’ opgenomen, dan zijn de kosten veel al gering; zeker wanneer zij gerela teerd worden aan die van het totale object. De juiste eisen dienen tijdig vóór de aanvang van de bouw bekend te zijn. Hiertoe moeten meer goede ‘standaard richtlijnen’ voor verschil lende categorieën gebouwen worden ontwikkeld, waarbij betrokkenheid van gehandicapten en particulier ini tiatief noodzakelijk is. Een belangrijke stap in de goede rich ting is door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) gedaan door de Modelbouwverordening in 1975/1976 te wijzigen ten behoeve van gehandicapten. De Bouwveror dening van Waddinxveen, die geba seerd is op deze Modelbouwveror- dening, bevat thans bepalingen ten aanzien van de bereikbaarheid, toe gankelijkheid en bruikbaarheid van nieuw te bouwen objecten, voor zo ver deze voor het publiek zijn be stemd. Verder is het op grond van de Bouwverordening mogelijk om eige naren van objecten aan te schrijven de nodige aanpassingen aan te bren gen mits hiervoor subsidie wordt ge geven. Buiten de bepalingen vallen echter nog gebouwen in de privé- sfeer (winkels, banken, horecabe drijven) en in de onderwijssector. Een doeltreffende controle op deze bepalingen en op eventueel aanvaar de richtlijnen is gewenst. Gebeurt dit niet, dan zal ook nagelaten wor den de gewenste sanctiemaatregelen te nemen. WADDINXVEEN In de verkeers- wetgeving staat vermeld dat iedereen in gelijke mate aanspraak heeft op een veilig gebruik van de weg. Daar om dient iedere weggebruiker zich zodanig te gedragen dat hij het overi ge verkeer niet in gevaar brengt of onnodig hindert. Bestuurders moeten hun snelheid zodanig regelen dat geen gevaar of hinder voor andere weggebruikers of schade kan ont staan en zij moeten blinden die ge bruik maken van een blindenstok en alle personen die zich moeilijk voort bewegen ongehinderde doorgang ver lenen. ‘In de dagelijkse praktijk schort het hieraan nogal eens’, aldus het colle ge van Burgemeester en Wethouders in de deze zomer door de Waddinx veense gemeenteraad besproken ge meentelijke Nota Gehandicaptenbe leid. In dit stuk wordt ook de gehan- dicaptenproblematiek aangeroerd met betrekking tot de bestrating, het verkeer en het openbaar vervoer in Waddinxveen. Aan de bestrating en inrichting van met name de trottoirs kunnen, vol gens de nota, in het algemeen onder meer de volgende voorwaarden wor den gesteld: - obstakelvrije routes, waarvan de breedte altijd tenminste 120 cm. dient te zijn. Verkeersborden, lan taarnpalen, fietsklemmen, afvalbak ken en dergelijke moeten altijd bui ten de route worden geplaatst en roosters, putten, laaghangende zon neschermen, takken enz. mogen er niet voorkomen; - voelbare markeringen, zoals rubbe ren tegels en golfreflex-tegels en con- trastmarkeringen, .aan te brengen voor zebrapaden, verlaagde trottoir banden (deze zijn door visueel gehan dicapten namelijk moeilijk te onder scheiden) of om obstakels, - gelijkmatige bestrating; - goed te onderscheiden trottoirs van het overige verkeer; - niet te hoge trottoirbanden; - verlaagde trottoirbanden bij hoe ken, oversteekplaatsen en doorgaan de routes; - het aanbrengen waar dit nodig is. In Waddinxveen vormt de bestrating steeds (tijdelijke) problemen, gezien de kwaliteit van de grond. Bij herbe- strating worden bij zebrapaden en doorgaande routes verlaagde trottoir banden aangebracht. Het verdient aanbeveling om rubberen trottoirte- gels als markering voor een zebrapad of voor een verlaagde trottoirband en voor obstakels zoals bomen, lantaarn palen, verkeersborden, plantenbak ken e.d. aan te brengen ten behoeve van blinden en slechtzienden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 7