51I1IK4 Politieauto VPRO-televisie zwaar beschadigd bij achtervolging over ’t Weegje in oorlogstijd Verhalen uit ’t Weegje in boekvorm Levensverhaal Gerard van Schaik DE MAN DIE DE VILLA VAN MENTEN IN DE BRAND STAK. Groot regionaal hockeytournooi voor scholen Beatrixfonds: ruim 10 mille EEN KRANS VAN VUUR met je ogen” ’’Leren verstaan NKF Kabel BV levert R’dam glasvezelkabel Boek voor minister ir. Braks bij fam. J. C. C. Boekhorst ”De officier prees mij nog dat ik zo goed kon schieten” POLITIENIEUWS WADDINXVEEN Paperback 19,50 boekhandel veldwijk b.v. Het verhaal van een oorlogsslachtoffer ;i :i;\h’l I s< :i l \ik -4 GERARD P. VAN SCHAIK HCT VERHAAL WN EEN <M)RÏJ(X;SSLOITOFFER. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 door Sijthoff in Amsterdam uitgegi Schaik, ‘de man die de villa van Mei Passage Waddinxveen Tel. 01828-12620 ze gevallen stonden de voordeuren van deze woningen niet op het nachtslot). i AUTO UIT VERKEER Op vrijdag 30 september omstreeks 04.00 uur werd door de politie een Mer- cedes-personenauto voor nader tech nisch onderzoek uit het verkeer. De auto verkeerde in slechte staat van on derhoud. In de auuto werd een patroon aangetroffen. De eigenaar/bestuurder, de 19-jarige J. H. de B. uit Maasland, werd aangehouden wegens overtreding van de Vuurwapenwet. In zijn woning werd nog een omgebouwd pistool ange- troffen. Dit wapen is inbeslaggenomen. DIEFSTAL FIETS De afgelopen week werd 4 keer aangifte van diefstal van een fiets gedaan. Totaal 3 fietsen werden teruggevonden. Als afsluiting wordt woensdag 12 ok tober vanaf 13.30 uur op de hockey velden aan de Sniepweg te Waddinx veen een toernooi gehouden, waarbij de scholen tegen elkaar in het strijd perk treden. Willem-Jan: “Ik weet dat Gerard van Schaik kwam vragen om onder te duiken. Hij kwam met zijn bootje aanvaren en dook aan de andere kant in de bosjes onder. Dat heeft niet lang geduurd, want de man heeft er maar anderhalve dag gezeten. Mijn broer ging op donderdagmorgen sla halen op de Goudse markt en kwam toen met zeven SS’erS en landwach- ters lopend terug”. “Die SS’ers en landwachters stelden zich om het woonhuis in ‘t Weegje op. Toen Gerard van Schaik met zijn zwager eten kwamen halen werden ze 30-40 meter van de kant af onder schot genomen en moesten hun hém den omhoog doen. De jongens dre ven in hun bootje naar de kant en werden meegenomen. Mijn vrouw ging nog naar buiten, maar die moest direct weer néiar binnen omdat ze anders beschoten zou worden”. ZELFMOORDPOGING De in uiterste éirmoedige omstandig heden aan de Boelekade in Gouda ge boren Gerard van Schaik is opge groeid in een reeks van opvoedingsge stichten. In de oorlog liet hij zich ronselen voor de SS, kreeg al na der tien weken spijt en schoot'zich door het hoofd. De zelfmoordpoging mis lukte. Hij deserteerde en werd - met zijn hoofd in het verband - door zijn zwager op een dag in 1943 tot de rand van Waddinxveen gebracht om te gaan onderduiken. ‘Daar lagen een paar woonarken. Op één ervan kende m‘n zwager ie mand. Hij praatte met hem waar ik niet bij was. Toen hij terugkwam zei WADDINXVEEN - De in Waddinx veen gehouden collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft 10.502,80 opge bracht. MISHANDELING Op dinsdag 27 september werd een 23- jarige Hagenaar aanehouden nadat hij in het benzinepompstation langs de rijksweg 12 een deskbediende enkele klappen in het gelaat had toegediend. Laatstgenoemde liep hierbij wat losse tanden en een fikse hoofdwond op. Hierna was de man gevlucht doch on derschept door personeel van de Alge mene Verkeersdienst Rijkspolitie. Hij had de deskbediende geslagen na onei- nigheid omtrent de betaling van getank te benzine. Na verhoor werd de man hheengezonden. OVERTREDING In samenwerking met motorrijders en de technische afdeling van de Verkeers- groep hield de Waddinxveense riijkspo- litie op maandag 26 september een ver keerscontrole op de Sniepweg en de He- negouwerweg. Totaal werden 18 brom fietsen voor nader technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Daarnaast werden 3 technische gebreken gecon stateerd. Dergelijke controles zullen binnenkort worden herhaald. Voorts werden 12 verkeersdeelnemers bekeurd terzake overtreding van het inhaalver- bod. ANDERHALVE DAG Gerard van Schaik was in 1943 als 19-jarige nog maéu anderhalve dag in de bosjes op een eilandje van de veen pias ondergedoken toen de Gouwe naar werd verraden. Door wie dat is gebeurd is nooit goed boven water gekomen, maair zowel de voormadige onderduiker als Willem-Jan R. blijven van mening dat dit Barend R. moet zijn geweest. Deze Barend kwam niet in beeld. Cherry Duyns zei dat hij deze oude en béinge man, ‘wonend ergens in een flat in Zuid-Holland zonder naam in een telefoonboek en zonder naiam- bordje op zijn huis’, wel had opge zocht, maar niets uit hem had gekre gen over de gebeurtenissen in ‘t Weegje. neergelaten gordijnen in de woonka mer scheen licht. Ook in het aangren zende schuurtje scheen licht door een raampje. Mijn hart bonsde in mijn keel. Ik was nerveus en tegelijkertijd bang. Het brugje over de sloot dat toegang moest geven tot het huis was opengedraaid, ik kon dus niet verder. Ik werd kwaad en gooide een steen naar het huis van R. toe. De enige reactie was dat de hond aansloeg. Ik wilde juist dat R. naar buiten kwam, maar er kwam geen mens naar bui ten. Ik werd nog kwader. Nu schoot ik ook in de richting van het huisje. Het schot maakte erg veel lawaai, vooral omdat de laaghangende bewol king het schot weerkaatste’.... WADDINXVEEN - vorige week donderdagavond om tien uur is bij een achtervolging van een BMW, waarvan de bestuurder een stopsignaal had genegeerd, een opvallende Volvo-surveillance-auto van de Waddinxveen se rijkspolitie op de Noordringdijk onder het viadukt van de oude rijksweg 12 van de weg geraakt. De politieauto werd zwaar beschadigd en moest worden afgesleept. Door de bemanning van de politeiato werd een personenauto, welke geheel onverlicht na een gegeven stopteken was weggereden, achtervolgd. Met zeer hoge snelheid en rood licht negerend, reed de bestuurder van de vluchtwagen over de Kanaaldijk in de richting Moordrecht. Nabij het viadukt onder de oude rijks weg 12 raakte de politieauuto in de slip. Om te voorkomen, dat frontaal op de midden in de weg liggende verkeersheu vel zou worden gereden, moest de be stuurder corrigeren. De auto kwam met twee wielen in de berm terecht, reed door een schrikhek en kwam tegen het talud tot stilstandDe bestuurder van de politieauto liep hierbij een lichte hoof dwond op. Op wooensdag 28 september omstreeks 16.00 uur vond er op de Piasweg een aanrijding plaats tussen een bus en een personenauto. Bij het tegemoetkomen raakten beide voertuigen elkaar. Lichte materiële schade was het gevolg. Een 20-jarige bromfietser raakte licht gewond bij een aanrijding tussen haar en een personenauto. Deze aanrijding vond plaats op dinsdag 27 september om 07.50 uur op de Henegouwerweg. De automobilist kwam vanuit een uitrit en zag de bromfietser niet aankomen. WADDINXVEEN - De hockeyclub Waddinxveen houdt woensdagmid- déig 12 oktober op de velden in het sportpark ‘de Sniep’ een groot regio naal schooltoumooi voor hockeyers, waarbij het kennismaken met hockey voorop staat. ‘Een krans van vuur’, het verhaal van oorlogsslachtoffer Gerard P. van Schaik, de man die de villa van Men ten in brand stak. Een uitgave véin Sijthoff, Amsterdam. Prijs: f 19,50. REKKEN Gerard van Schaik was wegens de poging tot moord in Waddinxveen veroordeeld tot de Rekkense in richting. Psychiaters die hem had den onderzocht spraken van een van huis uit debiel-psychopatische persoonlijkheid. Een karakteristiek die hem nauwelijks deerden. Wat hem wanhopig maakte was dat nie mand hem geloofde. Moeilijk levend in het mensonvrien- delijke regiem in Rekken besloot hij na drie maanden te ontsnappen. Zijn doel was Rusland. Hij bereikte de Oostduitse zone, zag en sprak met Russen, maar werd uitgeleverd en kreeg tien dagen cel wegens ille gale grensoverschrijding. Tot zover het Waddinxveense deel van het leven van oud-Gouwenaaf Gerard van Scheuk. Zijn verhaal kwam uitgebreid aan de orde in die VPRO-televisieuitzending van vori ge week woensdagavond. Van het mooie ‘t Weegje was veel te zien. De naar het verleden terugvoerende beelden spréiken voor zich. Veel Waddinxveners namen voor het eerst kennis van deze dramati sche oorlogsverhéden uit Waddinx- veen-Zuid. Ze kunnen er overigens nu ook over lezen in het door Ge rard van Schaik geschreven en zeer lezenswaardige boek “Een krans van vuur” (Sijthoff/Amsterdam). Volgens Francine van Rooij, commis- séuis jeugd bij de hockeyclub Wad dinxveen, is er tot nu toe op de ba sisscholen niet veel of niets aan hoc key gedaan en konden kinderen pas op de middelbare school kennisma ken met deze sport. Maar ook bij hockey geldt jong geleerd, oud ge- déian. Vanaf acht jaar kan er gehoc keyd worden. EMOTIES De voor de camera van de VPRO in ‘t Weegje verschijnende Willem-Jan die daar al 39 jaar niet meer was ge weest, rondliep over de fundamenten vtui het voormalige woonhuis en Het Praathuis en betoogde zijn broer Ba rend nooit meer te spreken, gaf in niet mis te verstane bewoordingen zijn visie op de gebeurtenissen in Waddinxveen-Zuid, welke nog volop emoties bleken te roepen. INSLUIPEN OPGELOST Met de aanhouding van 4 jeugdige kna pen zijn een tiental insluipingen in wo ningen opgelost. De door de gemeente politie Gouda aangehouden knapen be kenden in woningen in diverse straten te Waddinxveen te zijn ingeslopen via de voordeuren van deze woningen. (In de- gaat ook uitgebrei na de Tweede Wereldoorlog in ‘t Weegje, meer. hij: ‘Je kan een jachtje ovememen voor je pak 'en het geld dat je nog hebt’. Ik had niet veel meer. Ik gaf mijn burgerpak en dertig gulden voor een oude verrotte schuit. Het jachtje stond vol water. Mijn zwager zei dat hij terugging naar Gouda en dat ik maar moest zien hoe ik het leeghoos- de. Morgen vroeg zou hij weer ko men’.... ....‘De zon scheen fel, het was een prachtige zomerdag en ik zat hier vei lig. Er kwam bijna nooit iemand langs, maar ik bleef toch liever in de boot. Als er iemand verscheen, dook ik gauw in de kleine kajuit. Ik was mijn zwager dankbaar dat hij me zo had geholpen en dat hij me nog ver der zou helpen. ‘Je kan hier niet blijven liggen zei hij. ‘We zullen zien je morgen naar ‘t Weegje te krijgen’... Gerard van Schaik, die tijdens de oorlog in ’t Weegje was ondergedo ken, werd verraden en na de oorlog daar een moordaanslag uitvoerde. (Foto: NCRV-gids). TWIST Na deze uitspraken in de belang wekkende VPRO-televisieuitzen- ding zei Cherry Duyns: “Holland in oorlogstijd. Het lijkt maar niet tot het verleden te willen gaan be horen. Een twist tussen de twee broers over het bezit van het vis water bepaalde het lot van Gerard van Schaik. Jan-Willem verloor in 1943 het gebied aan zijn broer, die met landwachters dreigde. Jan-Wil lem moest vluchten, zelfs onder duiken”. Jan Willem: “Na de oorlog kwam Gerard vém Schaik los en die ging er natuurlijk werk van maken wie hem dat geflikt had. Toen zijn ze mij wezen halen in Ouderkerk aan den IJssel - dat gebeurde door de Politieke Opsporings Dienst - en ook mijn broer. In Gouda gaf hij mij de schuld en ik hem. Die men sen wisten niet meer waar ze aan toe waren. Ze zeiden dat ze zon der de landwachters niets konden beginnen. Dus zat ik zes weken voor niets vast totdat de landwach ters in Scheveningen - waar ze vast zaten - werden gevonden”. “Wij op trtmsport naar Schevenin gen. In een auto, maar ik ging niet naéist mijn broer zitten, want dan had ik hem op z’n gezicht geslagen. Er ging dus iemand van de Politie ke Opsporings Dienst tussen ons zitten. In Scheveningen kwamen we beiden in een hoek van een ka mer te zitten, waar we allebei niets mochten zeggen. Om de beurt kwam er een lémdwachter naar bin- hij ont- De door Steye Raviez ontworpen voorpagina van ’’Een krans van vuur”, geschreven door Gerard P. van Schaik. GEFILMD Voor het VPRO-televisieprogramma filmde cameraman Jochgem van Dijk uitgebreid in ‘t Weegje. Dat gebeurde voornamelijk vanaf het voet- en fiets pad nabij de spoorlijn Gouda-Rotter- dam/Den Haag/Alphen aan den Rijn en bij de plek waéu vroeger een woonhuis en de uitspanning Het Praathuis stond. In dit meest zuide lijke deel van het recreatiegebied werd niet alleen Gerard van Schaik geïnterviewd, maar ook Wiilem-Jan R. die destijds met zijn broer Barend R. in ‘t Weegje woonde, en zijn vrouw. Ten behoeve van het programmaon derdeel over de oorlogsgebeurtenis sen in ‘t Weegje werd informatie inge wonnen bij het Rijksiristituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam. Zo werd o.a. een krantenknipsel over de moordaanslag in Waddinxveen- Zuid getoond. Bij de aftiteling van de indrukwekkende uitzending werd ook nog speciaal bedankt café Het Praathuis in ‘t Weegje voor de mede werking. RECHTBANK Het duurde nog even voordat Gerard van Schaik heel onverwachts werd ge arresteerd en voor de Rotterdamse rechtbank moest verschijnen. Over de gebeurtenissen voor deze rechtbank slechts een paéir zinnen uit het boek ‘Een krans van vuur’‘Toen dit al lemaal klopte, begon de officier in sneltreinvaart de beschuldigingen te noemen. B.R. was naar buiten geko men toen de hond aansloeg. Toen er niets aan de hand bleek te zijn ging B.R. voor het schuurraampje staan plassen. Op dat moment sloeg de ko gel die B.R. moest vellen op twintig centimeter boven zijn hoofd in de schuur. De officier prees mij nog dat ik zo goed kon schieten’.... RIJDEN ONDER INVLOED Twee automobilisten werden onder in vloed van alcohol rijdend in een pers onenauto aangetroffen. Van beide be stuurders werden bloedproeven geno men. Ook werden hen rijverboden op gelegd. ILLEGALE VISSERS Drie vissers werden bekeurd, daar zij il legaal in het water langs de Winterdijk aan het vissen waren, allen hadden geen vergunning van de hengelsportvvereni- ging Waddinxveen (HSW), terwijl twee van hen tevens niet in het bezit waren van een visakte. DOORGEREDEN De Waddinxveense politie heeft dit weekeinde twee inwoners aangehou den, die waren doorgereden na een aan rijding te hebben veroorzaakt. Op de parkeerplaats bij de Passage was zaterdagmiddag rond twaalf uur een automobilist tegen een geparkeerde auto aangereden. Het linkerportier van de aangereden auto was vernield, maar de dader reed door. Omdat omstanders zijn kenteken hadden genoteerd, kon de politie de snel achterhalen. Het was een 79-jarige Waddinxvener, die op het politiebureau de aanrijding bekende. De avond daarvoor had een automobi list om half elf een lantaarnpaal op de Groensvoorde geraakt. De paal stond scheef. Omstanders hadden ook hier het kenteken van de dader genoteerd en hij kon nog diezelfde avond in zijn wo ning worden aangehouden. Het ging hier om een 22-jarige Waddinxvener, die overigens niet gedronken had. Ook hij bekende. Beide doorrijders kregen een proces-verbaal en moeten voor de toegebrachte schade opdraaien. VERNIELINGEN Op dinsdag 27 september werd op de Passage bemerkt, dat een etalageruit was vernield. Er is vermoedelijk met een luchtbuks op de ruit geschoten. Vermoedelijk is hetzelfde geschied aan de Mecklenburg Schwerinlaan, 2 ruiten van de kleuterschool aldaar werden ver nield. Vermoedelijk ingeschoten. GOED PLEKJE ....‘Tegen de middag bereikten we ‘t Weegje. Het is een grote visplas met twee kleine eilandjes. Mijn zwager wist een goed plekje. Nooit zouden ze me daar vinden. Maar eerst moest hij het gaan vragen bij het huisje dat achter de bomen verscholen lag. Daar woonde de eigenaar van deze visplas. Mijn zwager ging er heen en ik bleef in de boot zitten. Na ongeveer een half uur kwam hij terug en zei dat ik op één van de eilandjes mocht on derduiken. We kwamen nu langs het huisje van de eigenaar. Twee mannen stonden buiten naar ons te kijken. Dat waren de gebroeders W.R. en B.R. Ze waren beroepsvissers en woonden daar’.... Een stuk later op dezelfde dag. ‘Groot was mijn schrik toen we het huis van R. op ongeveer tien meter waren genaderd en de deur van de schuur werd opengesmeten en de SS en de landwacht naar buiten kwa men gestormd. De schooiers kwamen regelrecht op ons af met de wapens in de aanslag en riepen: ‘Handen in je nek, vuile landverraders!’ In minder dan geen tijd trokken ze ons naar de kant toe, waar we onder vloeken, nog steeds met de handen in de nek, uit moesten stappen’. WADDINXVEEN - ’’Leren verstaan met je ogen” is het onderwerp dat een medewerker van het doveninstituut Ef- fatha in Voorburg zal bespreken tijdens de volgende week woensdagavond om acht uur in Het Trefpunt te houden bij eenkomst van de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Donderdagmorgen 3 november om tien uur is er in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost een koffie-ochtend met als spreekster mevrouw Janny Zwart over het onderwerp "Mijn moe der en ik”. MEISJES De naoorlogse moordaanslag in ‘t Weegje en de veroordeling daarna door de Rotterdamse rechtbank wor den eveneens in het boek ‘Een krans van vuur’ uitgebreid beschreven. Inte ressant is te lezen hoe toen het on derzoek, het verhoor en de recon structie in ‘t Weegje werden gedaan door de Waddinxveense politie. Aardig zijn verder de belevenissen van Gerard van Schéiik met zijn ‘in een klein boerenwoninkje aém de Wil- hehninakade langs de Gouwe’ wo nende meisje Neeltje en zijn latere vrouw Marie, die ‘werkte op de Ibis- shéigfabrieken in Waddinxveen’ - het huidige pand van NKF Kabel BV aan de Noordkade - ‘en altijd shag voor mij mee bracht’. In een naschrift van het boek deelt uitgever Sijthoff de lezer mee dat men voor de goede orde de namen van verschillende personen in initia len heeft weergegeven. ‘Volgens ons is het niet belangrijk wie de schuldi gen zijn, maar wel dat ze er zijn’. En dus wordt geschreven over de gebroe ders R. uit Waddinxveen, comman dant R. en politieagent De L. uit Waddinxveen en dergelijke. Alle basisscholen van Waddinxveen, Boskoop en Zevenhuizen ontvingen een uitnodiging. Vele scholen rea geerden enthousiast, zodat er nu twee woensdagmiddagen door zo’n tweehonderd kinderen véin de vijfde en zesde kléis getraind wordt in klei ne groepjes onder deskundige lei ding vém vrijwilligers van de hockey club Waddinxveen. bij betrokken is geweest en kent dat absoluut”. Willem Jan: “Waéuom moest ik dan met die landwachters mee en kon hij op de werf achterblijven. Waarom moest hij dan niet mee? Mij werd in Gouda gezegd: We waarschuwen je dat je niet verraadt dat je broer dit gedaan heeft, want anders ga je ge lijk met die jongens mee. Van mij heb je geen last, zei ik, ik houd mijn mond wel. Als ik maar weg was”. “Toen kwam ik hier in ‘t Weegje weer terug en zei tegen mijn broer: Man, wat ben je nu overhoop aan het halen. Hoe krijg je het in je hersens. “Wat moet ik met die lui hier”, zei hij toen. “Laten ze weggaan”. Ik moest je je kop van je romp snijden, zo heb ik het gezegd. Laat hij nou maar eens zeggen dat dat niet waar is. Maar hij is net eender als al die anderen: Ze hebben nooit iets ge daan. Hij is precies eender. Hij is de grootste boef die er bestaat”. Na de oorlog nam Gerard van Schaik wraak. Met een in Rotterdam ge kochte zware revolver trok hij naar de woning van Barend R. in ‘t Weegje en schoot daar op het huisje zonder overigens de Waddinxveense paling- visser B.R. te raken. Voor deze moordaanslag veroordeelde de Rot terdamse rechtbank hem tot een hédf jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Begin jaren ‘50 kwam Gerard vém Schaik weer vrij, trouwde en werd vader van een talrijk gezin. WAAROM? “Toen de jongens werden meegeno men namen ze ook mij mee, sneden m’n broek kapot en boeiden me zo naar Gouda toe. Waarom wist ik niet. Ik dacht: die jongens hebben ze ge pakt op de één of andere manier, maéu ik had er nooit erg in dat mijn broer dat had geflikt. Ik weet zeker dat hij dat heeft gedaan. Ook al ont kent hij dat nu bij hoog en laag. Dat moet hij bij mij maar eens proberen”. Cherry Duyns: “Ik ben bij uw broer geweest en heb hem gevraagd of hij zich dat kon herinneren en of hij er nen. Ze mochten alleen wijzen wie het had gedaan. Hij is toen zeven keer aangewezen en hij durft nu nog te beweren dat hij niets ge flikt heeft Ik ging toen direct naar huis en hij werd vastgezet”. Cherry Duyns: “Het is dus niet zo dat u nu uw broer als het ware de schuld geeft van het verraad, om dat hij u het gebied in 1943 afnam? Willem-Jan: “Nee, om de bliksem niet. Helemaal niet. Het gaat er bij mij om dat hij die jongens verraden heeft. Dat is het kardinale punt. Ik vind dat een vuile vieze rot streek. En om dan nog te proberen het op mij te schuiven. Waarom moest hij na de oorlog zitten en ik niet?” Cherry Duyns: “Heeft u nooit meer met uw broer gesproken? Willem-Jan: “Nee, nee dan ver moord ik hem. Dat hoeft hij nooit in zijn hoofd te halen en dat meen ik. Goed is goed en uit is uit bij mij”. WEER NAAR ‘T WEEGJE Na de Tweede Wereldoorlog, nadat Gerard van Schaik - voor zijn gevoel een groot onrecht - in Vught opgeslo ten was geweest, nam de toen 23-ja- rige Gouwenaar zich voor te gaan uit zoeken wie hem destijds in ‘t Weegje verraden had. Van een landwachter, WADDINXVEEN/ROTTERDAM - NKF Kabel BV aan de Noordkade gaat de glasvezelkabel leveren en spe ciale lasapparatuur beschikbaar stel len voor het eerste glasvezelkabelsy- steem voor telefooncommunicatie- verkeer dat in Rotterdéim komt, zo heeft de PTT meegedeeld. Eind dit jaar stéut de PTT-Telecom- municatie met de voorbereidende werkzaamheden voor het leggen van glasvezelkabels tussen de districts- telefooncentrale in Rotterdam-Cen- trum en eenzelfde centrale aan de Waédhaven. De verbinding moet me dio 1984 gereed zijn en begin 1985 telecommunicatieverkeer tussen bei de verkeerscentrales gaan verwerken. De invoering van dit glasvezelkabel- systeem péist in het beleid vém de PTT om het landelijk verkeersnet voor telecommunicatie tussen de districtscentrales te digitaliseren. De Rotterdamse kabel is de eerste op het Europese véisteland die vol gens het monomode-systeem werkt. Philips Telecommunicatie Industrie in Hilversum levert de transmissie- apparatuur, terwijl NKF-Kabel te Waddinxveen de glasvezelkabel ver vaardigt en speciale lasappéiratuur beschikbaar stelt. Bijzonder aan het project is dat één van de twee ka- beltrajecten door de metrotunnel voert; de ander gaat via de Maas tunnel. Samen zijn beide trajecten bijna 20 km lang. Andere Westeuropese landen die al gebruik maken van glasvezeltechniek werken nu met het multimode-sy- steem. De technische ontwikkeling van glas- vezelsysteem is de laatste jaren zeer snel gegaan. Voor Landelijke Toe passing zal de gléisvezelkabel binnen afzienbare tijd zelfs goedkoper zijn dan de traditionele coax-kabel. De ze koperkabel dienst om de twee a drie kilometer met versterkers te worden uitgerust, terwijl de glasve zelkabel van het gekozen systeem pas om de 25 km. versterkt hoeft te worden. die hij moest herkennen van de Poli tieke Opsporings Dienst, had hij al gehoord ‘dat de gebroeders R. ons hadden verraden’.Bovendien had hij één van de Waddinxveense broers op de Goudse kermis zien lopen. Gerard van Schaik ging in 1947 terug naar het recreatiegebied in Waddinxveen- Zuid. ‘Ik zag het huisje al tussen de bo men liggen. Als hij thuis was, moest hij me zien want het raam van zijn woonkamer zag op ‘t Weegje uit. Het was een stenen huisje met erachter een houten schuur. Ik rukte de deur open en riep: ‘Volk!’ Ze hadden me kennelijk al gezien, want even later kwam een vrouw met een verschrikt gezicht uit de duistere schuur te voorschijn Dagen later ging Gerard van Schaik op de fiets en met een revolver terug naar ‘t Weegje. ...‘Het was al donker geworden en het was benauwd en warm weer. De lucht was bewolkt met donkere onweersk oppen. Be zweet en buiten adem kwam ik daar aan. Ik zette de fiets bij de spoordijk neer en liep verder het smalle pad af dat naar het huis van R. leidde. Het was stikdonker. Af en toe kwam de maan door de wolken heen en ver lichtte de stille en verlaten omgeving. Ook raasde er een trein langs en de rijtuigen zetten mij in een fel schijn sel’... ...‘Toen ik het huis op honderd meter was genaderd, bleef ik staan. Door de WADDINXVEEN/HILVER- SUM Dramatische gebeurte nissen die zich halverwege de Tweede Wereldoorlog en daarna in ‘t Weegje hebben afgespeeld kwamen vorige week woensdag avond uitvoerig aan de orde in een programma van de VPRO- televisie. In deze 70 minuten durende uitzending uit de serie ‘Lotgevallen’ met joumalestieke omzwervingen van Cherry Duyns werd het portret ge schetst van Gerard van Schaik, die in 1943 na een korte tijd in Duitse dienst in het Waddinx veense recreatiegebied was on dergedoken voor de Duitse be zetter, werd verraden, anderhalf jaar naar Dachau moest en na de oorlog (1947) een moord aanslag in ‘t Weegje uitvoerde. De nu in Nieuwegein wonende oud- Gouwenaar Gerard van Schaik (60) haédde in 1977 uitgebreid de publi citeit als de man die de villa van oor logsmisdadiger Pieter Menten in de as legde. In 1975 had hij al eens brand gesticht in de uitgeverij die in Neder land ‘Mein Kampf’ wilde herdrukken. ‘Een man met een verpletterend le ven’, oordeelde programmamaker Cherry Duyns, die de achtste afleve ring van ‘Lotgevallen’ de titel ‘Een krems van vuur’ had meegegeven. WADDINXVEEN - Minister ir. G. J. M. Braks van Landbouw krijgt maandag 10 oktober in de boerderij van fam. J. C. C. Boek horst aan de Tweede Bloksweg 40 het eerste exemplaar overhandigd van het door Alfred van Dijk geschreven en door Elsevier uitge geven boek ”De koe, de boer en onze zuivelindustrie”. Het 32,50 kostende informatieve boek geeft in tekst en beeld het va derlands boerenveeteelt- en zui velbedrijf weer, verdeeld over acht hoofdstukken: Koe, Boerde rij, Melk, Produkten, Organisatie, Economie, Alternatieve Zuivel, De boer op. Landbouwjournalist Alfred van Dijk is medewerker van de Stich ting Public Relations Land en Tuinbouw en heeft in die functie al heel wat publikaties op zijn naam staan, waarin de burger meer in zicht wordt verschaft in leven en werk op het huidige platteland. ”De koe, de boer en onze zuivelin dustrie” is het eerste allesomvat tende werk over de Nederlandse melkveehouderij. Een gemis dat voor het Nederlands Zuivelbureau aanleiding was uitgeverij Elsevier warm te maken voor een dergelij ke uitgave. Daarbij stond voorop dat in zo’n boek vooral een beeld gegeven moest worden van de moderne re aliteit, in plaats van een nostalgi sche terugblik op een geromanti seerd verleden. De gasbel van Slochteren is zeer spectaculair, maar de 2,5 miljoen uiers van onze melkkoeien vormen een bijna even grote en in tijd gezien, duur zamer, bron van welvaart. Ten huize van de familie Boek horst aan de Tweede Bloksweg zal directeur A. J. Schölvinck van het Nederlands Zuivelbureau het aan onze landbouwminister te over handigen eerste exemplaa van het nieuwe succesboek over het leven van het boerenland toelichten. Het Waddinxveense gezin is één van de ruim 60.000 boerenfamilies die zeven dagen in de week bezig zijn in de melkveehouderij. Verliepen tot voor kort de veran deringen nog geleidelijk, de laat ste 30 jaar kunnen we beter spre ken van een revolutie. De terug gang van het aantal bedrijven naar 60.000 houdt verband met een pro ces van mechanisering en schaal vergroting. Machines vervingen handkracht, het aantal koeien per bedrijf en de melkproduktie per koe schoten pijlsnel omhoog. Het boerenbedrijf is een miljoenen zaak geworden, de boer een mo derne ondernemer. Een soortgelijke ontwikkeling heeft plaatsgevonden op de plaats waar de melk verwerkt wordt tot consumptiemelk(pródukten), kaas en boter. Nieuwe produkten hebben een hoge vlucht genomen: gecondenseerde melk, melkpoe der. In een moderne zuivelfabriek speelt de computer een voorname rol en zijn enkele arbedskrachten voldoende om het produktiepro- ces te begeleiden. Alfred van Dijk schrijft: ”De le venswijze van de mensen op het boerenbedrijf verschilt niet meer zoveel als weleer van die van de ge middelde stedelijke Nederlan der. Men is trots op de prestaties die worden geleverd, trots op het bedrijf, trots ook op de prestaties die worden geleverd, trots op het bedrijf, trots ook op wat men bij draagt aan de Nederlandse econ omie. En men wil dat graag laten weten. Opdat niet opnieuw een kloof onwetendheid en gering schatting ontstaat tussen de land en tuinbouw en de grote meerder heid van het Nederlandse volk. De rode loper hoeft niet uit als de boer eraan komt, maar hij wil wel graag de waardering hebben die hem toekomt. WADDINXVEEN ‘Een krans van vuur’ heet het dezer dagen door Sijthoff in Amsterdam uitgegeven boek van Gerard P. van Schaik, ‘de man die de villa van Menten in de brand stak’. Het in boekvorm gegoten ‘verhaal van een oorlogsslachtoffer’ telt 190 pagina’s, kost f 19,50 en gaat ook uitgebreid in op de dramatische gebeurtenissen tijdens en i.„ T„ waarover elders op deze pagina nog De geboren en getogen Gouwenaar Gerard van Schéiik (60) beschrijft niet alleen gedetailleerd in een vlot leesbaar verhaal zijn eerste kennisma king in 1943 met het recreatiegebied in Waddinxveen-Zuid, waar hij pro beerde onder te duiken, maéir ook hoe hij daéu spoedig aan de Duitsers werd verraden, ter dood werd veroor deeld, anderhalf jaar in Dachau ver bleef en hoe hij zich eenmaal op vrije voeten in 1947 wilde wreken op zijn verrader uit Waddinxveen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 15