SAMENWERKEN IN DE SAMENWERKINGSSCHOOL i Op eerste dag 1.240 fietsen gegraveerd Effect polder moet huizenbouw Dorpstraat allure gaan geven Burgemeester kwam op damesfiets Atheneum (2) Graveer- centra met één uitgebreid 10 Jaar HAVO- Een boekenbon? In Waddinxveen-West komen 160 huizen en 50parkeerplaatsen 1300 Leerlingen, 48 klassen, 17 vakken Jaarvergadering «I ïl@ JÏZ-f Ib De commissie van bestuur en medewerkers van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum. Staand van LEERLINGEN de samenwerkingsschool voor HAVO!Atheneum een beeld te geven van A V ALTIJD WELKOM! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 links naar rechts: A. P. N. Wallaart, J. J. W. Kempkes, mevrouw C. Bloem-Bommeljé, E. T. Simon (penning meester, mevrouw J. J. Koorengevel-van Eek, C. Pellicaan, conrector, dr. A. W. Hendriks, dr. H. J. M. Wientjens (vice-voorzitter), administrateur R. Kappé, administratrice mevrouw E. C. Alberti, Rector drs. M. Verhoog, P. R. Brinkgreve. Zittend van links naar rechts: mevrouw G. Verschoor-Roos, A. D. M. van Soest, A. D.J. Eggermont, Th. G. Blom, mevrouw J. E. van Doorn-Visser. Afwezig: op de foto zijn: voorzitter wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester, H. P. Barth (secretaris), D. van Ligten, B. de Ruiter, dr. W. C. de Bruijn, mevrouw M. M. Sirre-Nijkrake. (Foto: Sjaak Noteboom). -- Om van de ingewikkelde organisatie heeft de school deze cirkel gemaakt. Terwijl adjudant M. W. Blom van de plaatselijke rijkspolitie toekijkt werd ook de fiets van burgemeester C. M. van der Linden voorzien van postcode en huisnummer. Op hun beurt wachten rechts nog D’66-gemeenteraadslid H. P. Barth en gemeentesecretaris J. Meuleman. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De zaterdag begonnen actie om alle fietsen in Waddinxveen gratis te voorzien van een postcode en huisnummer ter voorkoming van diefstal duurt nog de hele maand oktober. Inmid dels is het aantal graveercentra uit gebreid met één, want nu doet Wielaard voor de fiets in de Dorp straat mee. WADDINXVEEN - Massaal zijn de Waddinxveners zaterdag begonnen met het laten ingraveren van hun postcode en huisnummer in hun fietsen om daarmee diefstal van deze tweewielers te kunnen tegengaan. Op zeven plaatsen - politiebureau, ’t Kelehuis, De Overkant, De Paddestoel, Wijk gebouw Zuid, De Bonkelaar en tweewielerspecialist Gijs Kraijesteijn - werden in het kader van de door de plaatselijke rijkspolitie opgezette en vier weken durende actie ’’Goed gemerkt” al op één dag in totaal 1.240 fietsen gegraveerd. WADDINXVEEN - De in no vember het 10-jarig bestaan vie rende samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg wordt niet alleen ge kenmerkt door samenwerking tussen rooms-katholieke, pro- testants-christelijke en ‘openba re’ ouders en hun kinderen, maar ook door een organisatori sche samenwerking tussen de verschillende onderdelen van de school. Daarbij streeft het HAVO-Atheneum naar een zo groot mogelijke interne en ex terne democratische besluitvor ming. WADDINXVEEN Op de drukbezochte informatiebijeenkomst van het Waddinxveense gemeentebestuur is maandagavond door de bewoners van de Dorpstraat, Kleikade en Onderweg geïnteres seerd kennis genomen van de eerste gemeentelijke ideeën om daar in totaal 160 woningen te gaan bouwen. De in de raadzaal aanwe zige bewoners hadden zo hun opmerkingen over het grote aantal huizen, de parkeerproblemen en de bouwoverlast straks met moge lijke nadelige gevolgen voor de bestaande huizen daar, maar in het algemeen stond men tegenover de geprestenteerde plannen niet af wijzend. docenten vereniging ouderraad atheneum HAVO brugperiode aan de u school leiding onderwijs ondersteunend personeel POLITIEBUREAU Politiebureau Mozartlaan Zaterdag van 9-12 en van 13-16 uur Maandag van 16-18 uur Woensdag van 16-18 uur Donderdag van 16-18 uur ’t KETELHUIS Buurtcentrum 't Ketelhuis aan de Bus- ken Huëtlaan VANDAAG: Het organisatorisch samenwerken binnen de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum. OUDERS Het bestuur van de school is in han den gelegd van de ouders. Dit is des tijds gebeurd door de gemeenteraad van Waddinxveen, die hierin de beste mogelijkheid zag om de grondslag van de school te waarborgen. Voor zitter van de commissie van bestuur is de wethouder van onderwijs. ‘Inderdaad worden er in een klein woongebied veel woningen neerge zet, maar toch zal er sprake kunnen zijn van een goed en langdurig woon- milieu’, gaf ir. Van Veen als zijn me ning, daarbij aangevende dat er in to taal 160 woningen in Waddinxveen- West gebouwd zullen moeten wor- Op het ogenblik wordt deze overleg raad omgebouwd tot de sinds kort wettelijk voorgeschreven medezeg genschapsraad. Naast adviesbevoegd heid krijgt deze raad dan ook instem- mingsbevoegdheid bij een aantal be- commissic van bestuur LEERLINGEN Op het ogenblik zijn meer dan 1.300 leerlingen op de samenwerkings school ingeschreven. 17 Klassen in de tweejarige brugperiode, 15 klassen in de HAVO-afdeling en 16 klassen in de Atheneum-afdeling. Iedere klas kiest zijn eigen klassevertegenwoordi- Ook voor deze week van 8 tot en met 14 oktober is weer een rooster samenge steld waar een ieder, van groot tot klein, in de gelegenheid wordt gesteld zijn/ haar fiets, nieuw of oud, te laten grave ren op gezette tijden en plaatsen. Graveercentra: voor de week van zater dag 8 tot en met vrijdag 14 oktober. OVERLEGRAAD Reeds in de eerste jaren van de sa menwerkingsschool werd de overleg raad gevormd, waarin vertegenwoor digers van leerlingen, ouders en personeel overleg plegen over allerlei interne zaken van de school en aldus als adviesorgaan fungeren voor het schoolbestuur. Zaterdag van 13.30-15.30 uur Maandag van 17.00-19.30 uur Dinsdag van 14-17 uur Donderdag van 10.00-12.00 uur DE OVERKANT Gebouw speeltuinvereniging De Over kant aan de Kromme Esse Woensdag van 13-15 uur Donderdag van 18.30-20.30 uur DE PADDESTOEL Wijkgebouw De Paddestoel Lijsterbesstraat Zaterdag van 9-12 uur Woensdag van 16-18.30 uur Donderdag van 15-18 uur ZUID Wijkgebouw Zuid aan de St. Victor- straat mede zeggenschaps raad dat het publiek voor korte tijd in de rij moest staan door het grote aantal be langstellenden. Zelfs vóór de aanvang stijden stond men al te wachten”, aldus oppperwachtmeester A. E. Riep. Door de grote opkomst is het aantal gegra veerde fietsen hoog opgelopen: ’t Ketel huis: 204; De Paddestoel: 198; De Overkant: 64; Wijkgebouw Zuid: 175; De Bonkelaar: 43; G. P. Kraijestein: 70; politiebureau: 486. Totaal 1240 gegraveerde fietsen. ”Een goede start derhalve naar het maximum van het aantal fietsen dat de politie in Waddinxveen hoopt te graveren”, vindt de Waddinxveense rijkspolitie. Om de grondopbrengst drie- tot vier miljoen gulden te laten zijn wordt aan een maximum-aantal te bouwen woningen gedacht: 100 achter de Dorpstraat en 60 aan de Onderweg en de Kleikade. In het ongeveer 2 hectare omvattende gebied zijn 50 parkeerplaatsen gedacht. De neer te zetten woningen zullen worden gesta peld en hebben soms vijf woonlagen. WADDINXVEEN - In het Week blad voor Waddinxveen van van daag de tweede aflevering van de atikelenserie over de met een fees- tweek in november het 10-jarig be staan vierende samenwerkings school voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg. In deze serie zullen zoveel moge lijk aspecten van Waddinxveens grootste school - 1.300 leerlingen en 85 personeelsleden - beschre ven worden. ger, die tezamen in de leerlingenraad meepraten over dingen die voor de hele school van belang zijn. Dat zoiets ook werkelijk gebeurt be wijzen diverse schoolafspraken die uit initiatieven van leerlingen zijn ontstaan. Zo hebben leerlingen een belangrijke stem gehad in het vast stellen van de repetitieregeling; mis schien is de samenwerkingsschool wel de enige school in Nederland waar leerlingen vanaf de le klas formeel recht hebben op het herkansen van een repetitie. WADDINXVEEN - De Vereniging voor voortgezet onderwijs in samen werkingsverband houdt woensdag avond 12 oktober om acht uur in de sa menwerkingsschool aan de Sniepweg de jaarvergadering. Op de agenda staan een groot aantal jaarverslagen, be stuursverkiezing, voordracht benoe ming leden commissie van bestuur, be leidspunten voor het komende jaar en een presentatie door de heer W. Schuurman, docent kennis van het gees telijk leven van ”Waddinxveen-Unna', een uitwisseling”. slid H. P. Barth, nauwkeurig voorzien van postcode en huisnummer. Wethou der mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester (VVD) besloot later op de dag haar fiets te laten graveren gelet op de grote drukte. Op een aantal graveercentra was het zo BAKERMAT De Vereniging voor Voortgezet On derwijs in Samenwerkingsverband in Waddinxveen is de bakermat van de tienjarige school. De vereniging heeft een katholieke, een openbare en een protestante sectie. De meeste ouders van de leerlingen van de school zijn lid van de vereniging. samenvattend had gezegd dat de ge meente met bouwplannen in deze oudste kern van Waddinxveen was gekomen met de bedoeling om de Dorpstraat in tact te laten, ‘rommel’ daar te slopen, het gebied door hui zenbouw meer ‘body’ te geven en op lossingen aan te dragen voor de par- keerproblematiek. De gemeentelijke stedebouwkundige ir. H.T.W. van Veen lichtte toe dat de noord-zuidrichting- van het Dorp- straatgebied zich ideaal leent voor tweezijdige bebouwing. Aantrekke lijk vooral is de open kant naar de polder toe. In het binnengebied wor den vlak achter de winkels huizen met een woonstraatkarakter neerge zet. Het gebied is voor automobilis ten te bereiken ter hoogte van de af te breken panden Dorpstraat 62 en 64. Er gaat éénrichtingsverkeer gel den, zodat men er via de Kleikade weer uit kan. den om alles betaalbaar te houden. Dit betekent weinig groen en nauwe lijks beplanting. ‘Het bouwplan moet het hebben van het effect van de pol der’. In het gebied komen wel kleine speelplaatsen voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Daarnaast hebben leerlingen een Eve nementen Bestuur gevormd, dat een belangrijk deel van de buitenschool se activiteiten organiseert. In de sport- en hobbyclubs zijn allerlei keuzemogelijkheden om iets te doen waar interesse voor bestaat: foto, film, techniek, toneel, muziek, enz. Het schoolbestuur dient, als bevoegd gezag voor de school, een evenwich tig beleid te voeren over leerlingen, personeel en ouders en de algemene belangen van de school te behartigen. Het bestuur laat zich door werkgroe pen en commissies bijstaan op het gebied van personeelszaken, levensbe schouwelijke vorming, reglementen, beroepsprocedures, onderhoud schoolgebouw, enz. Al meer dan tien jaar is bij ieder sol licitatiegesprek minstens één be stuurslid van de commissie perso neelszaken aanwezig. Al tien jaar lang bespreken ouders in de werkgroep le vensbeschouwelijke vorming het les programma met docenten. Wie de reglementen ziet van bestuur en school, wie de kapitale bedragen on der ogen krijgt waarover de onder- houds commissie adviezen verstrekt aan het bestuur, beseft hoe intensief ouders in deze school betrokken zijn bij het schoolgebeuren. Zaterdag van 10-12 uur en van 13-15 uur Woensdag van 14.30-17.30 uur DE BONKELAAR Sociaal-cultureel centrum De Bonkelaar aan de Beukenhof Zaterdag van 10-12 uur GIJS KRAIJESTEIN Tweewielerspecialist Gijs Kraijesteijn aan de Brugweg Zaterdag van 9-12 uur Dinsdag van 13.30-18 uur Woensdag van 13.30-18 uur WIELAARD Rijwielhandelaar Wielaard in de Dorpstraat Zaterdag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 08.00-12.00 uur Na de vierwekelijkse aktie zal het moge lijk zijn via een aantal fietsenhandelaren te Waddinxveen uw fiets te laten voorzien van de code, zij het dan tegen een kleine vergoeding. Hierdoor zal het door de tussenkomst van deze fietsenhandelaren (die later nog bekend gemaakt zullen worden) ook een eventuele nieuwe fiets of een door verhuizing veranderde post code, te laten voorzien van de juiste co de. De ouderavonden worden nog steeds druk bezocht. Van de ouderbijdrage is al vele malen geprofiteerd in de vorm van kleine en grote subsidies voor excursies, sportdagen, toneel voorstellingen, apparatuur, enz. De ouders die in de bibliotheek assiste ren hebben zelfs de landelijke pers gehaald. Kortom in alle hoeken van de school kom je de aktiviteiten van de ouderraad tegen. Binnen de samenwerkingsschool heb ben we - zo laat de hierbij geplaatste cirkel schematisch zien - te maken met leerlingen, ouders, personeel, schoolleiding, docenten, onderwijs ondersteunend personeel, HAVO, brugperiode, Atheneum, ouderraad, vereniging, commissie van bestuur en medezeggenschapsraad. Het Wad dinxveense HAVO-Atheneum omvat 1.300 leerlingen, 48 klassen, 70 do centen, 17 verschillende vakken en 15 onderwijsondersteunende perso neelsleden. Dat vereist een goedlo pende schoolorganisatie met 45 pro cent van de leerlingen afkomstig uit Waddinxveen, 25 procent uit Bos koop, 16 procent uit Zevenhuizen, 6 procent uit Hazerswoude en 4 procent uit Reeuwijk. PERSONEEL De schoolleiding van de jubilerende samenwerkingsschool bestaat thans uit een rector en vier conrectoren. Weliswaar is de rector belast met de dagelijkse leiding van de school en is hij degene die tegenover de commis sie van bestuur verantwoordelijk is voor de gang van zaken op school, maar de schoolleiding is een hecht team, dat als een eenheid optreedt naar buiten. De schoolleiding ziet toe op de vele afspraken en reglementen die in zo‘n school met 1.300 leerlin gen vanzelfsprekend nodig zijn, maar als het goed is, merk je daar weinig van. Op de tienjarige school zijn ruim 70 docenten werkzaam, die lesgeven in één van de 17 verschillende vakken die op de school gegeven worden. Voor de leerling en meestal ook voor de ouders is dat het meest ‘zichbare’ deel van de school: de leraar, het vak en de cijfers. De insider echter weet dat er veel meer is: de docent als sociaal-pedago- gisch begeleider en studie-adviseur - klassedocent, mentor, dekaan - de docent als begeleider van de leerlin genraad, van de leerlingenclubs, als regisseur bij toneel- en muziekvoor- stellingen, als kampleider, als sportin- structeur, als enz. En juist dat minder ‘zichtbare’ deel bepaalt in ve le opzichten de sfeer, het gezicht van de school. Aan de school zijn ruim 15 onder- wijs-ondersteunende medewerkers verbonden (administratie, amanuen ses, concierges, huishoudelijke dienst). Hoewel met ‘ondersteuning’ vaak wordt bedoeld dat je niet in de eerste frontlinie zou bezig zijn, weten onderwijsgevenden wel béter. Gezien de huidige activiteiten op diverse fronten van het onderwijs-ondersteu- nende personeel aan de samenwer kingsschool, zijn zij een onmisbare schakel in de schoolorganisatie ge worden. Als een rector een week afwezig is, merkt niemand daar wat van; de papierstapel op zijn bureau wordt wat hoger. Maar als een concierge uit valt is Leiden in last: binnen de korst mogelijke tijd dreigen allerlei dage lijkse voorzieningen te stagneren en dat gaat heus niet om de koffie, want die kan op de Samenwerkingsschool ook uit de automaat gehaald worden. REACTIES ‘U gaat huizen op elkaar bouwen, ter wijl de belangstelling voor flats daalt. U scheept ons met dezelfde rommel op als uw voorganger’, zei één van de bewoners, die van zijn hart geen moordkuil maakte in een eerste spon tane reactie. Ook t;en ander sprak van een ‘slecht plan’. Burgemeester Van der Linden, die werd vergezeld door zijn ambtenaren ir. H.T.W. van Veen, C.A.P.M. Loose en J. Stolze en Stad- en Landmede- werkster ir. V.H. Doelwijt, reageerde daarop door te stellen dat de opzet van het bouwplan onmiskenbaar wordt bepaald door de beperkte fi nanciële mogelijkheden, maar dat er een grote belangstelling is voor goed kope flats. De bebouwingsdichtheid in dit kwetsbaar genoemde gebied is vol gens hem 80 huizen per hectare. In de nieuwe woonwijk Zuidplas is dat 40 en in het nieuwe Brugcentrum, waarvoor de plannen deze winter ge presenteerd zullen worden, is dat 100 woningen per hectare. GEZELLIG ‘Ik verwacht dat de mensen daar met veel genoegen zullen gaan wonen. Het wordt er beslist gezellig’, voor spelde onze eerste burger, nadat hij De vereniging heeft als doel één of meer samenwerkingsscholen voor voortgezet onderwijs op te richten en in stand te houden. De leden en plaatsvervangende leden van het schoolbestuur worden, ter benoe ming door de gemeenteraad, voorge dragen door en uit de leden van de vereniging. sluitvormingen van het schoolbe stuur. En daarmee zijn we aangeko men in het middelpunt van de bij dit verhaal geplaatste cirkelMede zeggenschap is in de samenwerkings school geen dode letter. ONDER HUIS PARKEREN De aan het begin van de Kleikade te bouwen huizen, waar elke leegko mende woning direct zal worden ge sloopt, zo gaf burgemeester Van der Linden onder applaus van de bezoe kers te kennen, zullen voorzien wor den van parkeerruimte onder het woongedeelte. Ter hoogte van het te slopen pand Onderweg 21 zullen de toekomstige bewoners daar met hun auto bij hun huis kunnen komen. Het parkeren onder de woningen met twee woonlagen en een kap is moge lijk door het forse hoogteverschil. VOLGENDE WEEK: Het leven en werken in de samen werkingsschool voor HAVO/ Atheneum. Bij het politiebureau aan de Mozartlaan stond zaterdagmorgen ook burgemees ter C. M. van der Linden met de fiets van zijn echtgenote, omdat zijn eigen tweewieler een tijd terug was gestolen. De fiets werd, evenals die van gemeen tesecretaris J. Meuleman en D’66-raad- De ouderraad wordt op een algemene jaarvergadering van ouders gekozen uit ouders van leerlingen van de school. De ouderraad behartigt de meer specifieke belangen van de ouders en die van hun kinderen. Zij doet dit door bij de ouders belang stelling voor het onderwijs aan te kweken en de ouders te betrekken bij het functioneren van de school. l i /'N ZWAAR OP DE MAAG Burgemeester Van der Linden, die zei nog niet te weten in welke categorie de huizen zullen worden gebouwd (koop, huur, premie) en of hier erf pacht - zoals in het Brugcentrum - zal worden toegepast, gaf aan dat de ge meente voor het gemeentelijke ker- nenbeleid al bijna voor acht miljoen gulden had gekocht. ‘Vreselijk dure panden in een tijd dat de zon nog volop scheen’. Al die bezittingen drukken de ge meente zwaar op de maag, zodat met huizenbouw wordt geprobeerd het geïnvesteerde geld weer terug te krij gen. Wel is het zo dat gewerkt wordt met kleinere plannen, zodat er nu sprake is van een kleiner aan te pak ken Dorpstraat-gebied. De oostkant van de Dorpstraat laat men bijvoor beeld voorlopig rusten. Er zullen daar dan ook geen aankopen meer worden gedaan. Overigens zal het nog jaren duren voordat er achter de Dorpstraat - het gebied tussen het pand van huisarts J. Hemminga en de Kleikade - en aan het begin van de Onderweg en de Kleikade gebouwd zal gaan worden. Op de informatiebijeenkomst werd bij herhaling gezegd dat de financiële problematiek niet gering is.

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 7