Leerlingenactiviteiten bevorderen schoolsfeer De Rank praat met MAVO/LTO Irak-avond in volle zaal ru Hefbrug minder vaak geopend 21® .SlÖ# I Atheneum (4) 10 Jaar HAVO- OG-belasting voor nieuwe Zuidplashuizen School twee dagen grote "feesttent'’ In hobbyclubs leer je jezelf ontdekken Leerlingenraad, clubs, inbreng feestweek Leerlingenraad kleine, actieve groep jongeren ”T» REUNIE VAN OUD-LEERLINGEN HAVO-ATHENEUM LD ir i ij "'i s r~r I MM» .'Md WADDINXVEEN - Leerlingenactiviteiten buiten schooltijd zijn heel belangrijk voor de vol gende maand het 10-jarig bestaan vierende samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg. De leerlingenraad, de sport- en hobbyclubs en de inbreng van de leerlingen in de november-feestweek zijn daarvan sprekende voorbeelden. Over deze buitenschoolse activiteiten spraken we voor wat betreft de leerlingenraad met de leerlingen Albert Bloem, Jan ’t Hart en Hanna Dijkhuizen, voor wat betreft de clubs met de docenten Bert Krauwinkel, Aad de Jong en Toon de Jong en de leerlingen Michiel van der Stam, Annemarie Delissen en Dennis van der Haagen en voor wat betreft de leerlingenin- breng in de feestweek met Nicole Eggermont en Hugo-Jan Ruts. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 In De Bonkelaar zitten hier in het midden de ambassadeur van Irak, links zijn consul en rechts thema-activiteiten- zoals de heer J.P. 5 5 5 bijzonder de Iraakse kan uitleven op een speciaal inge richte graffiti-muur. Er kan ook ge noten worden van een rustige mu ziek. Alhoewel een groot aantal mensen persoonlijk een uitnodiging zullen ontvangen, is het onmogelijk ge bleken iedereen op die manier te bereiken. De oud-leerlingenver- eniging hoopt langs deze weg ook diegenen die geen persoonlijke in vitatie ontvingen op te roepen om deze avond op 11 november tot de meest grandioze reünie te maken. Dat zegt mevrouw M. I. Roder, cpnrec- trix voor de brugklassen van de tienjari ge samenwerkingsschool voor HAVO- Atheneum, over de negen leden tellen de leerlingenraad, die wordt voorgeze ten door Albert Bloem. VANDAAG: De schijnwerper op drie buiten schoolse leerlingenactiviteiten: de leerlingenraad, de sport- en hob byclubs en de inbreng van de leer lingen in de november-feestweek van de samenwerkingsschool. "Als er opmerkingen en suggesties van de leerlingen zijn praten we daarover metde schoolleiding en in diverse com missies. Aan de andere kant houdt de schoolleiding ons als leerlingenraad op de hoogte van nieuwe plannen, waar over we dan onze mening kunnen ge ven”, gaat Albert Bloem verder. ONDERWERPEN Wat er te eten en te drinken is in de kan tine, een nieuwe proefwerkregeling, vandalisme in de fietsenstalling en dief stal op school zijn een aantal van de druk besproken onderwerpen in de leerlingenraad. En als er klachten zijn over docenten? VOLGENDE WEEK: Een gesprek met drs. M. Verhoog, rector van de samenwerkings school voor HAVO-Atheneum. geworden en hebben tot ver buiten de gemeentelijke grenzen bekendheid gekregen. Aansluitend op deze Islam- thema’s heeft de kerngroep buiten landers gemeend het Midden-Oosten als opvolgend onderwerp te kiezen. coördinator en tolk Mohammed Barkat. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De besturen van de christelijke school LHNO De Rank aan de Esdoornlaan en de christelijke scholengemeenschap voor MAVO/ LTO Koningin Wilhelmina aan de Sniepweg hebben deze week laten we ten dat ze zich samen beraden over de gemeenschappelijke belangen van bei de scholen. Tijdens het gevoerde overleg is de be reidheid gebleken om een nadere sa menwerking verder uit te werken. Bei de besturen zijn van mening dat daar mee de gewenste integratie van het Pro- testants-Christelijk Voortgezet Onder wijs in Waddinxveen zal zijn gediend. t WEEG JE Ook aan het bij Waddinxveen gelegen object ’t Weegje werd het normale jaar lijkse onderhoud uitgevoerd, waarbij extra aandacht werd besteed aan het on- knappen van het verzakte en hobbelige parkeerterrein. Om kraken en/of ver nielen van de vrijgekomen, tijdelijk als woning gebruikte, opstal bij dit object te voorkomen werd deze opstal direct na vrijkomen in gebruik genomen as be drijfsruimte voor het beheer en onder houd van het object. ;:V ;estart. Andere avonden staan in het teken van Marokko, Algerije, loeweit, Egypte, Tunesië en Saoedi-Arabië. een bijzonder Nu zijn het met name Amerika en van de Iraakse de Sovjet-Unie.’ ‘Vandaag ben je jong, morgen ben je oud - zelfs als je vitaal blijft, je wordt toch oud. Ouderen moeten samen werken met jongeren, machtigen moeten samenwerken met zwakke ren. Dit is de enige- en juiste manier om een wereld te creëren waarin we allemaal een goed bestaan zullen lei den’, aldus de ambassadeur. en met name Neder land, kan zich verheugen op een bij zonder hoge technologische kennis. Laten ze deze kennis niet in Europa houden - de mensheid zal er zeker niet mee gebaat zijn indien dit ge beurde. Technologie is het eigendom van de gehele mensheid. Irak heeft deze kennis hard nodig voor de ont wikkeling van het land. De bijdrage van West-Europa, en met name van Nederland, aan die ontwikkeling kan bijzonder groot zijn’. GEEN TOEVAL Dat Irak het eerste land is dat in de reeks thema-avonden behandeld werd, was beslist geen toeval. In Bag dad, de hoofdstad van Irak, vindt men de oorsprong van de Arabische beschaving. Bagdad was voor de Ara bische wereld, wat bijvoorbeeld Ro me voor het Romeinse Rijk beteken de. In 762 is Bagdad gesticht als residen tie van de Abbasieden, het regerend vorstenhuis van de Moslemkaliefen, die van 750 tot 1258 over het ooster se kalifaat heersten. En in de 9 e eeuw was Bagdad het culturele centrum van de wereld. Zij beschikte toen bij voorbeeld over de grootste biblio theek ter wereld. Henry ten Zijthoff vertolkte als be geleider van het buitenlandersproject zijn grote verontrusting over de ster ke toename van het racisme in ons land. Met name attendeerde hij op zijn gesprekken opgedane ervaringen dat racistische denken veelal ontstaat uit onwetendheid bij mensen. Om de buitenlanders en Nederlanders dichter bij elkaar te brengen zijn er in De Bonkelaar in het afgelopen sei zoen een aantal thema-avonden met betrekking tot de Islam gehouden. Deze avonden zijn een groot succes WADDINXVEEN - De bewoners van de nieuwe Zuidplas-huizen aan de Eksterdreef, Fazantdreef, Grutto- dreef, Kievitdreef, Boekweitakker, Bonenakker, Erwtenakker en Gerst- akker zullen in 1984 ook onroerend goedbelasting, de belangrijkste ge meentelijke heffing moeten gaan be talen. Om dat geld te kunnen innen hebben B.en W. de volgende week dinsdaga vond vergaderende gemeenteraad voorgesteld de tabel van factoren voor ligging van de Verordening op de heffing van onroerend goedbelas ting aan te passen. Een aantal woningen zullen volgens B.en W. naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar worden opgeleverd in de Nieuwbouwwijk Zuidplas. verbindingen gemaakt, een zinkerpak- ket gelegd en remmingwerken ver nieuwd. Een deel van de Henegouwer- weg werd gereconstrueerd, een en an der ter verbetering van het kruispunt bij de hefbrug over de Gouwe ter plaatse en de aanleg van een fietspad langs de oostzijde van de weg. De openbare ver lichting en de verkeerslichten werden aangepast. KABELSMERING In het jaarverslag van de provinciale waterstaat, waar 1.045 mensen werken, wordt opgemerkt dat de Waddinxveen- se hefbrug is voorzien van een automati sche kabelsmering. Aan de landhoof- den van de hefbrug werden betonrepa raties verricht, waarna een granietbe- spuiting werd aangebracht. Gereed kwam vorig j aar het vernieuwen van 288 meter oevervoorziening langs de oost zijde van de Gouwe in Waddinxveen en Reeuwijk. In de tweede helft van 1982 werden ten noorden van de hefbrug nieuwe oever- ”De leerlingenraad verdedigt en komt op voor dè belangen van de leerlingen op de samenwerkingsschool”, zegt de 15-jarige HAVO-4-leerling kort en krachtig over het doel van ’’zijn” raad. Aan het begin van elk nieuw schooljaar worden de leden ervan gekozen. Deze houden ruggespraak met de klassever- tegenwoordigers, die dan een school jaar lang meepraten over de dingen die voor de hele school van belang zijn. D e bedoeling is dal we donder- dag 10 november het schoolgebouw ver anderen in een grote kermis. Elke klas krijgt een lokaal ter beschikking om daar iets van te maken, zoals een thee tuin, spookhuis, modeshow,, Frans Ca fé, Chinees restaurant, rommelmarkt, poffertjestent, boekenmarkt, taarten gooien, trimbaan, pannekoekhuis, (we- reldjrecordpogingen, aerobic-dancing, tweedehands-kleren-verkoop enz.” Dat staat in de brief aan alle leerlingen van de tienjarige samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum, die onlangs door 6-Atheneum-leerlinge Nicole Eg- germont (17) en 6-Atheneum-leerling Hugo-Jan Ruts (19) namens de ’’Com missie 10 jaar samenwerkingsschool” is verstuurd. Beide leerlingen vertegen woordigen in deze commissie hun 1.300-medeleerlingen "Het is de eerste keer dat de leerlingen allemaal aan één gezamenlijk feest kun nen meedoen. Omdat er zoveel leerlin gen zijn en de school daarvoor te klein is is hiervan nog niet eerder gekomen. Maar na een uitgebreide discussie gaat het er nu van komen: Een echt feest voor alle leerlingen. We feliciteren ons zelf als het ware”, aldus Nicole Eggerm- ont en Hugo-Jan Ruts. TOONTJE LAGER Gezegd kan zeker worden, dat op don derdag 10 en vrijdag 11 november de sa menwerkingsschool voor HAVO-Athe neum zal zijn veranderd in één grote feesttent. Op de eerste dag is er dus die grote kermis gedurende de gehele dag en op de tweede dag een programma vol verrassingen dat het aanzien meer dan waard zal zijn. De twee dagen worden besloten met een optreden van de Ne derlandse popgroep Toontje Lager in de sporthal "de Sniep”. Deze voorstel ling is alleen voor leerlingen van de sa menwerkingsschool toegankelijk. "Voor de grote kermis is vanzelfspre kend veel vooroverleg nodig, want we moeten natuurlijk voorkomen dat er bijvoorbeeld 8 spookhuizen komen, want dat is wat te veel”, vertelt Nicole Eggermont. Ze geeft aan dat via klasse- gesprekken en een enquete verder vorm gegeven kon worden aan de tweedaagse leerlingenactiviteiten als onderdeel van de jubileumfeestweek van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 november. "De leerlingen, die dus een klas ter be schikking krijgen, moeten niet alleen hun eigen idee uitwerken, maar het ook zo opzetten dat door het heffen van toe gangsprijzen de gemaakte kosten zo veel mogelijk worden terugverdiend”, vult Hugo-Jan Ruts aan. Dat de grote kermisgedachte velen ent housiast heeft gemaakt vinden de twee leerlingenvertegenwoordigers in de ju bileumcommissie erg plezierig en een garantie dat hun anderhalf jaar lang meepraten in deze commissie zinvol is geweest. n de sport- en hobbyclubs zijn al lerlei keuzemogelijkheden om iets te doen waar interesse voor bestaat: Foto, film, techniek, toneel, muziek enz. Wie over niets meedenkt en aan niets mee doet, mist een heel stuk van de school wereld”. Dat staat in het programmaboekje ’83- ’84 van de tienjarige samenwerkings school voor HAVO-Atheneum gesch reven over de buitenschoolse leerlinge nactiviteiten. Woorden die door 6- Atheneum-leerling Dennis van der Haagen (17) direct worden onderschre ven. ”De sport- en hobbyclubs leveren een heel goede bijdrage aan de schoolsfeer. De leerlingen hebben na schooltijd wat te doen en iets om naar uit te kijken. De school is voor mij meer geworden dan leren alleen”, aldus de sinds de eerste klas van de technische club lid zijnde Dennis van der Haagen. De technische club van amanuensis Toon de Jong (31), die tevens de audi ovisuele dienst beheerst, het onderhoud aan de school coördineert en de school administratie leert omgaan met de com puter, telt 26 leden. Zo’n technische club is natuurlijk wel erg handig voor de school aan de Sniepweg en bespaart on getwijfeld geld. Toon de Jong: ’’Onze club is een soort hulpverlenende buitenschoolse activi teit. Wij maken de ideeën van anderen mogelijk. Het professionele karakter van onze club is van dien aard dat we be st buiten het schoolgebouw zouden kun nen opereren. Maar daarvan is bij uit zondering sprake. MUZIEK Toneel, ballet, muziek en dans zijn de uitingen van het muziek- en lichttheater van tekenleraar Bert Krauwinkel (48). ’’Eenmaal per jaar geven we een voor stelling”, zegt hij. ’’Voorop bij onze le den, in aantal variërend van 30 tot 85, staat het creatief en expressief bezig zijn buiten schooltijd, waardoor je jezelf leert ontdekken”. HAVO-5 leerlinge Hanna Dijkhuizen (17) beaamt het gezellig bezig zijn, maar spreekt niettemin van een profes sionele aanpak. "Wat ik ook merk is dat het muziektheater heel bevorderlijk is voor een goed sociaal verkeer tussen de leerlingen onderling. Een voorbeeld van een zeer eigentijdse en praktische buitenschoolse activiteit van de samenwerkingsschool voor HA VO-Atheneum is de computerclub. ’’Computerkunde is nu nog een activi teit buiten het lesrooster, maar ik ben ervan overtuigd dat die over een paar jaar daarvan deel uitmaakt”, denkt na- tuurkundeleraar Aad de Jong (41), die leiding geeft aan de computerclub. ’’Door het lidmaatschap van de compu terclub besloot ik de studie informatica te gaan volgen. De club heeft mij daar voor enthousiast gemaakt”, zegt Mi- chiel van der Stam (16), 5-Atheneum- leerling. WADDINXVEEN - In het Week blad voor Waddinxveen van van daag de vierde aflevering van de atikelenserie over de met een fees- tweek in november het 10-jarig be staan vierende samenwerkings school voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg. In deze serie zullen zoveel moge lijk aspecten van Waddinxveens grootste school - 1.300 leerlingen en 85 personeelsleden - beschre ven worden. Buiten de samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum fotografeerden we op de eerste rij van links naar rechts Michiel van der Stam (computerclub), Ronald van Tilburg (computerclub), Dennis van der Haagen (technische club), Albert Bloem (leerlingenraad) en docent natuurkunde Aad de Jong (computerclub). Op de achterste rij van links naar rechts Han na Dijkhuizen (leerlingenraad), Jan 't Hart (leerlingenraad), Annemarie Delissen (muziekthe ater), docent tekenen Bert Krauwinkel (muziektheater) en amanuensis Toon de Jong (techni sche club). (Foto: Sjaak Noteboom). De 10-jarige samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg. Voor dit schoolgebouw werd op 16 mei 1975 de eerste paal geslagen. Een jaar later verhuisde de school vanuit wijd en zijd verspreide lokaties naar dit nieuwe gebouw. e leerlingenraad is een kleine, zeer actieve groep die zich met allerlei zaken in de school bezig houdt. Lang niet alle leerlingen beseffen voldoende hoeveel gebruik ze van de raad zouden kunnen maken”. WADDINXVEEN - Voor de op vrijdagavond 11 november te hou den reünie van oud-leerlingen van de 10-jarige samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum is de oud- leerlingenvereniging van deze jubi lerende school op zoek gegaan naar jongeren die aan de Sniepweg les hebben gehad. De oud-leerlingenvereniging, die in 1978 werd opgericht, is ingesch reven bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- Holland en 5 leden telt, wordt voorgezeten door Janthijs de Feij- ter. Penningmeester is Joost van der Lecq en secretaresse Saskia Os sen. Zij is voor de reünie van de sa menwerkingsschool het informa- tieadres: Distelveld 8, tel. 16458). Deze reünie is bestemd voor alle leerlingen die ooit op de samenwer kingsschool gezeten hebben, dus ook diegenen die nooit een eind examen hebben afgelegd maar eer- der de school verlieten. Ook (oud- jdocenten worden uitgenodigd. Eventuele partners zijn eveneens van harte welkom. Deze reünie wordt gehouden in het gebouw van de school. Vrijdag 11 november is vanaf 20.30 uur de zaal open en rond 01.00 uur zal het feest langzaam zijn eind bereiken. Er zal een disco worden gehouden in het tekenlokaal en een foto-expositie, terwijl ook oude films en dia’s kun nen worden bekeken in de gemeen schapsruimte waar men zich ook WADDINXVEEN In het Midden-Oosten geïnteresseerde Wad- dinxveners, vertegenwoordigers van het plaatselijke bedrijfsleven zoals de heer J.P. van Oosten, voorzitter van de ondernemerskring Industrieel Contact Waddinxveen (ICW), en een Iraakse delegatie onder aanvoering van de ambassadeur uit Den Haag vulden don derdag voor een week tot de laatste plaats de filmzaal van het so- ciaal-cultureel centrum De Bonkelaar. Daar werd met een thema- avond over Irak een serie bijeenkomsten over het Midden-Oosten K< De Irak-avond kreeg tintje door de lezing ambassadeur, die was vergezeld van zijn consul. Voordat hij het woord voerde werden de aanwezigen toe gesproken door Charles Wijnen, voor zitter van de in oprichting zijnde Stichting Sociaal-Cultureel Werk Waddinxveen, en Henry ten Zijthoff, begeleider van het project buitenlan ders van De Bonkelaar. Bezoekers kregen volop de gelegen- ‘West-Europa, heid vragen te stellen. ‘We kunnen 1 1 terug kijken op een zeer geslaagde avond over Irak’, oordeelde Henry ten Zijthoff. Dat er sprake was van een succesvolle avond had ook te ma ken met de medewerking van de Iraakse ambassade, bloemsierkunste- naar Bep Baelde, café-restaurant De Unie, stoffeerderij Jongeneel en Isa belle van S trien. Voor het Arabisch gedeelte zorgde thema-activiteiten- coördinator Mohamed Barkat voor een uitstekende vertaling. GEEN POLITIEK De Iraakse ambassadeur, die zijn woorden ingeleid zag door een korte videoimpressie van zijn land (door het te kleine beeldscherm, de over- volle zaal en te weinig geluid kwam dit onderdeel niet helemaal tot zijn recht), legde in zijn lezing de nadruk op de planologische kant van zijn land. Hoewel het huidige conflict met Iran niet helemaal buiten deze thema- avond. gehouden kon worden (het land wordt er in al zijn geledingen mee geconfronteerd) werd het uitein delijke doel van de avond volledig in het oog gehouden en bleef de poli tiek geheel buiten discussie. De am bassadeur ging wel uitgebreid in op de goede verstandhouding welke er momenteel bestaat tussen Nederland en Irak. Verder kwam hij te spreken over de Arabische beschaving en de veel lessen lerende geschiedenis. ‘Een paar eeuwen geleden was de Iraakse beschaving op zijn hoogte punt, terwijl het westen onderont wikkeld was. Mesopotamië en het Romeinse Rijk waren toenmalig de twee grote beschavingen in de we reld. Vóór de Tweede Wereldoorlog was Engeland het machtigste land. Tekenleraar Bert Krauwinkel: "Klach ten van leerlingen over docenten zijn moeilijk, omdat ze bijvoorbeeld over de lesinhoud geen oordeel kunnen heb ben, maar natuurlijk wel over het ge drag van een leraar. Maar als daarvan sprake is is de klassedocent de eerstaan gewezen gesprekspartner”. Albert Bloem en zijn medeleden van de leerlingenraad Jan ’t Hart en Hanna Dijkhuizen zijn ervan overtuigd dat hun werk nuttig en nodig is. "We bereiken zeker wat, maar er wordt natuurlijk nooit genoeg naar ons geluisterd. Niet alle leerlingen zijn geïnteresseerd en de resultaten van onze activiteiten worden pas een schooljaar later merkbaar”, zegt het drietal. ’’Over het algemeen zijn we goed en snel geïnformeerd over de zaken die hier spelen, al verlopen de contacten op bestuurlijk niveau af en toe heel lang zaam”. De leerlingenraad van de sa menwerkingsschool voor HAVO-Athe neum is een niet weg te denken leerlin genactiviteit. "Ze doen fantastisch werk”, vindt 6-Atheneum-leerling Dennis van der Haagen (17). De leerlingenleden van de "commissie 10 jaar samenwerkingsschool" Hugo-Jan Ruts en Ni cole Eggermont geïnterviewd door Bert Woudenberg (rechts). (Foto: Sjaak Noteboom). Geautomatiseerde smering van de kabels van de Waddinxveense hefbrug. (Foto: Provinciale Waterstaat Zuid-Holland). WADDINXVEEN - De Waddinxveense hefbrug is vorig jaar minder vaak open gegaan dan in het jaar daarvoor. Blijkens het jaarverslag 1982 van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland ging de uit 1936 stammen de brug in dat jaar 12.129 maal omhoog voor 25.996 schepen, waarvan 14.511 beroepsvaartuigen en 11.485 recreatievartuigen. In 1981 was er sprake van 12.642 ope- ningen van de hefbrug voor in totaal 27.114 schepen. Omdat het hierbij ging om 15.493 beroepsvaartuigen en 11.621 recreatievaartuigen is er in een jaar tijd sprake van een daling van respectieve lijk 6,4 en 1,2 procent.

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 15