I ir onderscheiding voor architect op avond over Saoedie-Arabië Sint Nicolaas Het vijfde en laatste Albert Heijn-rapport Internationale K. E. Polgar Ydo BY Van der Pool N. W. F. Bras kost halve ton Akerboom Noordegraaf wil auto showroom Nieuw plan in de maak voor Oost Verbetering speeltuin De Overkant Ook ambassadeur aanwezig WADDINXVEENSE VOGELBEURS Johan v. Herk Uit impasse komen gaat 30 mille kosten Aanpassing Postzegels Schuttelaar Huize Souburgh vrijdag officieel heropend Waddinxveners zaterdag welkom op het open huis n IEDERE 3e ZATERDAG VAN DE MAAND! wj 11 Polgar aan de Middel- wo ningbouw in samenhang met een humane woonomgeving, onder- de gouden Heinrich Tessenow Medaille 1983. Deze l Bredeweg 23 - Waddinxveen Goudse Veilinghal Inl.: Tel. 01828-18074 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Den Haag, 88HVAT-eenheden in plan "Nieuw Waldeck 1”, een ont werp van architecten- en ingenieurs bureau Treffers en Polgar. Ir. E. Polgar van het architecten- en ingenieursbureau Treffers en Polgar, is onderscheiden met de Heinrich Tessenow Medaille 1983 voor het ontwer pen van sociale woningbouw in samenhang met een humane woonomge ving. Deze foto’s van Sjaak Noteboom geven een indruk van het verbouwde en vernieuwde Zuid Souburgh, dat vrij- Albert Heijn aan het Koningin Wilhelmina- gemeen- en W. om dit rapport te kunnen laten TT*’ r 1 A AAM 1 bij en op prijs, over de WADDINXVEEN - Een rapport moet het einde gaan betekenen van de reeds lang slepende zaak met betrekking tot de uitbreiding van de vestiging van plein. In de volgende week woensdagavond vergaderende teraad zal gesproken worden over het voorstel van B. e f. 30.000,-- beschikbaar te stellen om maken. Van deze kosten draagt Albert Heijn f. 10.000. de middenstandsvereniging Waddinxveen eveneens f. 10.0Ó0,-. WADDINXVEEN De BNA-architect van het Waddinxveense ar chitecten- en ingenieursbureau Treffers en P'o' 2. 2 '3. burgseweg, ir. K.E. Polgar, is voor het ontwerpen van sociale ningbouw in samenhang met een humane woonomgeving. scheiden met de gouden Heinrich Tessenow Medaille 198 belangrijke intemationele onderscheiding is hem vorige week vrijdag tijdens een bijeenkomst in de Universiteit van het Westduit- se Hannover uitgereikt. WADDINXVEEN - Een geheel onverwachte ontmoeting met de echte Nederlandse kindervriend Sint Nicolaas en het koninkrijk Saoedi-Arabië vond donderdag voor een week plaats in het so- ciaal-cultureel centrum De Bonkelaar, waar in aanwezigheid van de ambassadeur van deze oliegigant de derde thema-avond over het Midden-Oosten werd gehouden. De gasten stelden de plotselin ge confrontatie met een stukje Nederlandse traditie eri Sint Nicolaas overhandigde de ambassadeur een boei traditionele- en culturele geschiedenis van Nederland. WADDINXVEEN - In het be jaardentehuis Souburgh aan de Prins Bemhardlaan zal het vrij dag en zaterdag een drukte van belang zijn. De vreugde over de heropening van dit complex, waar 98 ruimere kamers zijn en diverse mooie nevenruimten, zijn komt namelijk tot uiting vrijdagmiddag om vier uur drs. I.W. Brak, hoofd van de afde ling bejaardenoorden van het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC) het bouw na een twee jaar ge duurd hebbende renovatie van. tien miljoen gulden opnieuw opent en zaterdagmiddag tus sen 14.30 en 16.30 uur als er voor iedereen open huis wordt gehouden. Gouda, 235 woningen in plan "Bloemendaal", een ontwerp van architecten- en ingenieursbureau Treffers en Polgar. GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland heeft Aker boom Transport BV, Waddinxveen, met als handelsnaam Fa. G. v. d. Aker boom, gewijzigd dat het filiaal aan de Asfaltweg 8 in Lelystad het zaakadres is geworden. WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense mevrouw N. W. F. Bras-Hulleman is benoemd tot tijdelijk beheerder ingevolge de statuten van Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goe deren ’’Parallelweg” BV, Gouda, welke BV tot voor kort werd ge leid door wijlen de heer J. P. Hul- leman. WADDINXVEEN/GOUDA - Uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland blijkt dat Johan van Herk Aannemingsmaat- schappij BV, Waddinxveen, het be drijf heeft uitgebreid met het aanne men van sloopwerken enz. WADDINXVEEN - Mr. G.H.A. Warning uit Gouda is als curator aan gewezen in het faillissement van Van der Pool’s Aannemingsbedrijf De Korte Akkeren BV, Waddinxveen. WADDINXVEEN - Omdat Erwten akker in de wijk Zuidplas voortaan De Akker wordt genoemd is de vol gende week woensdagavond vergade rende gemeenteraad gevraagd de ta bel van factoren voor ligging onroe rend goedbelastingen in die zin te wijzigen. De straatnaamwijziging is gebeurd op verzoek van de belangenvereniging van eigenaren ‘Wijk Zuidplas’ en ont moette bij het college van Burge meester en Wethouders geen be zwaar. WADDINXVEEN - Bij Organisatie- Adviseurs YDO BV, Waddinxveen, zijn als directeur uitgetreden W.F. Bilstra en A. van der Ree. Tot com missaris is benoemd H.J. Grote Gan- sey te Voorburg. Dit drietal - de twee uitgetreden di recteuren en de benoemde commis saris - wordt ook vermeldt in een wij ziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken bij Ydo Normenservice BV, Wad dinxveen. WADDINXVEEN - In café Sport aan de Kerkstraat wordt vanavond (woensdag 14 december) weer een postzegelbeurs gehouden. Op deze beurs als speciale aanbieding een ju- bileumzegel uit 1924 met nette plakker. Met de heer Bremmer is uiteindelijk overeenstemming bereikt over de over te nemen oppervlakte grond als mede over de aankoop van de brug waarover het perceel bereikt moet worden. De door de rechtbank be noemde deskundige heeft daarna de waarde bepaald. Deze overeenkomst met de heer Bremmer voorkwam dat de procedure nog lang zou gaan du ren, hetgeen ook van invloed zou zijn op de proceskosten. Tevens behoeft er thans geen recht van overpad meer gevestigd te worden. Zeventien jaar geleden kwamen bij de opening van Huize Souburgh drie dominees in actie, van hervormde en gereformeerde zijde. De medewer king van de predikanten aan de ope ning vormde het symbool van de in terkerkelijke samenwerking, die tot de stichting van het bejaardentehuis had geleid. Hierbij was zeker van be tekenis dat de Centrale Hervormde Gemeente bereid bleek het aanvanke lijk hervormde tehuis om te zetten in een protestants-christelijk com plex. In 1966 kwamen de eerste bejaarden zich in het tehuis vestigen. onwaardige woningbouw in indus triële concentraties en verstedelijkste gebieden. De woningbouw voor ar beiders en zogenaamde ‘kleinburgers’ had zijn grootste aandacht. Eenvoud was belangrijk voor hem. Volgens het curatorium van de Fritz- Schumacher-Stiftung, dat de medaille heeft toegekend, vormt het werk van Polgar en zijn medewerkers een rich tinggevende bijdrage tot de ontwik keling van de sociale woningbouw binnen de thans geldende randvoor waarden, waarbij - geheel in de geest van Heinrich Tessenow - aan de men selijke aspecten ruimschoots aan dacht wordt gegeven. Op dit ogenblik zijn bouwplannen van het bureau Treffers en Polgar in uitvoering onder meer in het stads centrum Nieuwegein (woningen, wa renhuizen, winkels, parkeergarages) en de binnenstad van Amsterdam, Leiden, Rijswijk en Schiedam. Voorts worden grotere en kleinere woningcomplexen in Amsterdam- Venserpolder, Spijkenisse, Katwijk, Houten en Wageningen gebouwd. In Etten-Leur en Brielle zijn basisscho len in uitvoering. I GROTE FAAM De aan Ir. Polgar toegekende onder scheiding is genoemd naar de be roemde Duitse architect professor Tessenow (1876-1950), die zich gro te faam verwief met zijn inzet voor een menswaardige, humane architect- tuur en woningbouw. Hij was over tuigd van de sociale opgave van de ar chitect en bestreed de massale, mens- Er bestaat bij het college van B. en W. geen enkel bezwaar tegen een situering met inachtneming van meer hedendaagse afstandsnormen dan die, welke nu nog in de planvoorschriften voorkomen. Dit te meer, nu een af stand van meer dan 3 meter blijft bestaan tot de aangrenzende bebou wing. Evenmin hebben zij bezwaar tegen de realisering van dit gebouw, vooruitlopend op de herziening van plan “Noordkade ‘67”. Het in 1966 gebouwde Huize Sou burgh heeft sinds augustus 1981, toen met de verbouwing werd begon nen door de nieuwbouw van een zui delijke vleugel en het in fasen renove ren van de bestaande oostvleugel, een ware metamorfose ondergaan. Het karwei werd uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Egbo BV uit Ha- zerswoude naar een ontwerp van het architectenbureau Stuurman BV. De heropening is voor voorzitter A. van Doom, die ook zitting heeft in de gemeenteraad voor de PCW, aan leiding per 1 januari af te treden als eerste man van de Protestants-Chris- telijke Stichting Bejaardenhuisvesting Waddinxveen. Het nieuwe Huize Souburgh, dat gro ter is geworden omdat van drie be staande kamers er twee nieuwe zijn gemaakt, is een ultra-modem bejaar denoord geworden dat aan alle tegen woordig te stellen normen voldoet. Er is een nieuwe verblijfsruimte voor het personeel gekomen, het gebouw bevat nu rolstoelwoningen en er zijn ook weer vier woningen voor perso neelsleden. Zoals bekend wordt reeds vanaf maart 1979 gediscussieerd over de uitbreiding van de Albert Heijn-ves- tiging aan het Kon. Wilhelminaplein In verband met deze uitbreiding zijn reeds door 4 externe bureaus/ instanties rapporten uitgebracht in de loop der jaren. Al deze rapporten hebben er niet toe geleid dat in redelijke mate overeen stemming kon worden bereikt over WADDINXVEEN - De Waddinxveen se gemeenteraad gaat volgende week woensdagavond opnieuw verklaren dat er een nieuw bestemmingsplan in de maak is voor het gebied Landelijk Gebied Oost. Op die manier worden ongewenste bouwactiviteiten en an dere ongewenste werken daar (zoals het scheuren van grasland) voorko men. Al in januari 1982 stuurde de toen malige staatssecretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening de gemeente een afschrift van het Ko ninklijk Besluit van 8 januari 1982 houdende de beslissing op de inge stelde beroepen (waaronder van de raad) tegen de gedeeltelijke onthou ding van goedkeuring door Gedepu teerde Staten aan het bestemmings plan “Landelijk Gebied Oost”. Zoals bekend heeft de Kroon, on der meer ambtshalve goedkeuring onthouden aan een groot aantal planvoorschriften. Mede als gevolg hiervan is het bestemmingsplan nauwelijks nog een toetsingskader voor het verlenen van bouw- en/of aanlegvergunningen. Herziening van het bestemmingsplan is mitsdien hoogst noodzakelijk en wettelijk ook verplicht. Overigens is een her ziening van het bestemmingsplan in middels in voorbereiding. In de aanbiedingsnota behorende bij de begrotingen 1984, is reeds ge steld, dat voltooiing van de herzie ning wellicht in 1984 zijn beslag kan krijgen, doch tervisielegging van een herzien plan is voor 15 januari 1984 niet meer haalbaar. Een en ander is mede een gevolg van de nogal com plexe problematiek op punten als de sierteeltmogelijkheden, de bouw van burgerwoningen en het aanleg- vergunningstelsel. Ir. Polgar ontving de onderscheiding voor een reeks van woningbouwpro jecten die door architecten- en inge nieursbureau Treffers en Polgar in de loop van een tiental jaren zijn ont worpen, zoals woningen in Gouda (Kuiperstraat en Bloemendaal), Wad dinxveen (Zuidkade), Haastrecht (Bergvliet), Stolwijk, Naaldwijk, Goes, Leiden en nog enige tientallen plaatsen in ons land. Een deel van de woningbouwplannen zal van 12 tot en met 22 januari aan staande tentoongesteld worden in Museum ‘Swaensteyn’ te Voorburg. De meeste plannen hiervan zijn in middels uitgevoerd en dus in een groot aantal Nederlandse gemeenten ‘in levende lijve’ te bezichtigen. BETROKKEN Over het vernieuwde Huize Souburgh steekt ook de loftrompet af ds. J. Maasland in het Hervormd Kerkblad van deze week. Daarin schrijft hij: ‘Ook al is Huize Souburgh geen her vormd tehuis, toch voel ik me als wijkpredikant erg betrokken bij het wel en wee van dit huis, vooral bij dat van zijn bewoners. Ik heb van begin af aan de nieuwbouw en verbouw mogen volgen en kan alleen maar zeggen dat het resultaat gewel dig is. Daarom ook vanaf deze plaats een hartelijke gelukwens voor be stuur, directie en bewoners van Huize Souburgh. Dat het huis en allen die er werken mogen bijdragen tot een gezegende levensavond voor hen die er wonen en in de toekomst mogen gaan wonen. Ik weet uit gesprekken met onze gemeenteleden in Huize Souburgh dat men zeer te spreken is over de leefsfeer die in dit huis is’. over de bestaande cultuur de tradi ties, de invloed van de olie, enz. op dit land. De olie winning heeft met name bijgedragen tot een uitstekend medische verzorging in dit land, wel ke evenals de opleidingen geheel kos teloos zijn. Na ontvangen te zijn door de voor zitter Charles Wijnen, maakte de am bassadeur een rondleiding door De Bonkelaar. Ook deze ambassadeur was. evenals zijn voorgangers uit Irak en Marokko, zeer enthousiast over het vele- maar vooral veelzijdige werk dat in De Bonkelaar verricht wordt. Om 8 uur werd deze thema-avond. welke gehouden werd in een goed gevulde filmzaal geopend door Char les Wijnen. Hij benadrukte in zijn inleiding de belangrijkheid van dit initiatief voor Waddinxveen en De Bonkelaar in het bijzonder. Het rechtstreekse contact tussen de verschillende ambassades en de Waddinxveners wordt van bei de kanten als zeer positief ervaren, temeer daar de gelegde contacten tot heden blijvende contacten blijken te zijn. Een compliment gaf hij daarom ook aan het adres van de twee initiatief nemers Mohamed Barkat (coördina tor taallesgroepen mannen en tevens de uitstekende tolk tijdens de thema- avonden) en Henry ten Zijthoff (pro jectcoördinator), die veel van hun (vrije) tijd in de opzet en uitvoer, maar ook in het behouden van een blijvend kontact, steken. De Goedheiligman kwam De Bonke laar binnen op het moment dat stich tingsvoorzitter Charles Wijnen zojuist de thema-avond had afgesloten om de aanwezigen nog de gelegenheid te geven op informele wijze contact te leggen met de ambassadeur van Sa oedi-Arabië en zijn medewerkers. De derde thema-avond was weer even succesvol als de vorige twee over Irak en Marokko, waarbij eveneens ambas sadeurs aanwezig waren. Andere lan den die nog belicht zullen worden zijn Tunesië (januari), Koeweit (Fe bruari), Oman, Qatar en Algerije. WADDINXVEEN - In het handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden-Hol land heeft Schuttelaar Beheer BV het nieuwe zaakadres aangegeven als Kanaaldijk, omgeving industrieter rein Zuid. de midden- t te “aldus het college”. Dit bin dend karakter achten wij noodza kelijk om te voorkomen dat er weer “tegen-rapporten” worden ingediend in een situatie dat er dan reeds 5 rapporten aanwezig zijn. Wij zijn als college eveneens bereid die hindend- heid te aanvaarden omdat de andere partijen dit ook doen en wij niet de behoefte hebben, na de zorgvuldige werkwijze welke wordt voorgestaan door bureau Van Heesewijk, afwij kende standpunten te gaan innemen in de gegeven situatie”. Zwaar weegt voor ons daarbij nl. ook dat er na bijna 5 jaar thans een fina le beslissing over de uitbreiding van Albert Heijn dient te vallen. Nadruk kelijk zij echter vermeld dat de bin ding aan het advies/rapport alleen ons college betreft en de raad geheel vrij is in de te zijner tijd te nemen be slissing op basis van de rapportage van bureau Van Heesewijk over de uitbreiding van Albert Heijn”. Met de nadere rapportage van bureau Van Heesewijk is een bedrag gemoeid van f. 24.500.- excl. B.T.W. Met Al bert Heijn en de middenstandsvereni ging is overeengekomen dat partijen ieder voor 1/3 deel in de kosten zul len bijdragen. Deze en de andere ge maakte afspraken zijn vastgelegd in een aan beide partijen gerichte brief van 6 december 1983. Daarin is vast gelegd dat behandeling van het voor stel in de vergadering van 21 decem ber 1983 slechts doorgang vindt wanneer zowel Albert Heijn als de middenstandsvereniging zich uiterlijk 20 december 1983 schriftelijk met de in de brief van 6 december 1983 vervatte voorstellen akkoord verkla ren. dagmiddag officieel zal worden heropend. U ziet één van de gangen, de aula en de koffiekamer van het personeel. WADDINXVEEN - Voor de speel tuin De Overkant aan de Kromme Es se gaat de volgende week woensdag avond vergaderende gemeenteraad een extra krediet van f 19.400,- be schikbaar stellen. Dit geld is nodig om het hekwerk aan de oostzijde te kunnen verplaatsen en een nieuwe afrastering aan de zuid zijde van het voetbalveld te kunnen maken. De werkzaamheden kosten in totaal f 48.000,-, maar van dit be drag werd vorig jaar zomer al f 28.600,-- door de gemeenteraad be schikbaar gesteld voor de onteige- ningszaak Bremmer. Na de raadsvergadering van 30 juni 1982 is er op advies van de rechter commissaris opnieuw overleg geweest omtrent de grootte van het te ontei genen c.q. over te nemen perceel. Dit mede omdat er verschil in oppervlak te was tussen de op de kaart beho rende bij het Koninklijk Besluit aan gegeven oppervlakte en de opper vlakte genoemd in de tekst van het Koninklijk Besluit. WADDINXVEEN - Noordegraafs Au tomobielbedrijf Waddinxveen BV heeft het gemeentebestuur om een bouwvergunning gevraagd voor het oprichten van een auto-showroom op het terrein van haar vestiging aan de Staringlaan 4. Om deze vergunning te kunnen verlenen is de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad gevraagd daarvoor een voorbereidingsbesluit te nemen. De bouw op zich van deze showroom is namelijk wel in overeenstemming met de bestemming “industrieter rein” van het van kracht zijnde plan “Noordkade ‘67”, maar door de ge wenste situering in de zij-erfscheiding (ter behoud van de benodigde ma- noevreerruimte) zal het gebouw ech ter in conflict zijn met de geldende regels voor de te bewaren afstanden tot aangrenzende, niet tot het be drijf behorende bebouwing - dient tenminste 5,00 m te zijn; zal 3,50 m worden - alsook tot de zij-erf- scheiding zelf - zou in dit geval 4,00 meter dienen te zijn, doch wordt nihil. VEEL VRAGEN De ambassadeur van Saoedi-Arabië vertelde in zijn inleiding het recht streekse contact tussen de Waddinx veense bevolking en zijn ambassade van belang te vinden. Een avond zo als deze in Waddinxveen had de eer ste vertegenwoordiger van Saoedi- Arabië nog niet meegemaakt. Hij prees de Stichting Sociaal-Cultureel Werk Waddinxveen met de uitvoe ring van dit soort initiatieven. De am bassadeur maakte van de gelegenheid volop gebruik om het wonen, leven en werken in zijn vaderland, dat sinds 1926 een diplomatieke rela tie met Nederland onderhoudt, toe te lichten. Dat leverde heel wat vragen uit de zaal op. Voordat de ambassadeur zijn lezing hield was in De Bonkelaar de film “Partners in Progress” vertoond. Deze produktie gaf een goed beeld met de Albert Heijn-zaak heeft be ziggehouden nl. het bureau voor ruimtelijke ordening Van Heesewijk b.v. te Vucht, een nader advies/rap port te laten uitbrengen over de uitbreiding van Albert Heijn, dat voor Albert Heijn en ...ld.’ standsvereniging bindend dient zijn, 21. 1 de door Albert Heijn gevraagde uit breiding. De Waddinxveense midden standsvereniging blijft zich krachtig tegen het verlenen van medewerking aan deze uitbreiding verzetten. Deze medewerking zou planologisch/ju- ridisch gestalte dienen te krijgen door een partiële herziening van het vigerende bestemmingsplan “Oranje - wijk ‘75”. Teneinde uit de gerezen impasse te geraken hebben B. en W. zowel met Albert Heijn als de middenstandsve- reniging overleg gepleegd over het bereiken van een oplossing. “Wij menen die gevonden te hebben door een extern bureau dat zich nog niet W V ------"■--‘folTl lt

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 17