ECHT WAAR Brieven uit Torna en Lima TDMA LIMA verdienen Waddinxveense hulp Waddinxveens verzet tegen nieuwe meubelboulevards in Zuid-Holland ”De Peruaanse arbeiders Veiliger oversteek ten noorden van de hefbrug f z 7 Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen Zebrapad komt er niet: schijnveiligheid Basismarkt Brief uit Torna Brief uit Lima naar Rehorst BV JOURNEE MONNAIE DELAUMEN1ATON Ir. D. A. Sperling van Ministerie donderdag open ©irero WADDINXVEEN Actieweek Kerngroep Kamer van Koophandel vreest afvloeiing van koopkracht Q SS ff ECHT WAAR... BELT U MAAR DE WIT WADDINXVEEN B.V. ..,..7:7K,CT^ Een straatbeeld in de Peruaanse hoofdstad Lima. (Foto: Frieda Both). i. WEES OOK EENS ZUINIG MET UW EIGEN ENERGIE ZOEK NIET LANGER NAAR EEN GOEDE LOODGIETER MAAR BEL METEEN 12123 A/rmröWE MMENTAIRE .ÖEFTO6RE5 ZiOüCT. ‘Q& belplannen elders een belangrijke plaats in en meubelfabrieken gevestigd.” WADDINXVEEN - Importbeperkingen, de huizenhoge inflatie en de rentestand zijn de problemen waarmee de door Waddinxveen gesteunde arbeidersbedrijfjes in de Peruaanse hoofdstad Lima erg te kampen heb ben. ’’Omdat zij in de ogen van banken volstrekt niet kredietwaardig zijn, kunnen zij, behalve tegen woekerrente (70 procent) nergens geld lenen om hun bedrijfskapitaal op peil te houden en, als dat al mogelijk is, vol doende grondstoffen en machine-onderdelen te kopen om te kunnen blij- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 WADDINXVEEN - Een veiliger oversteek voor voetgangers op de drukke Henegouwerweg ten noorden van de hefbrug over de Gouwe. Dat is de belangrijkste verkeersmaatregel voor het kruispunt Henegouwer- weg/Brugweg/Kerkweg-Oost ter bescherming van de daar vooral overste kende schoolkinderen. Verontruste ouders hielden steeds hun hart vast, maar de verkeerssituatie aan de overkant van de Gouwe wordt nu verbe terd. WADDINXVEEN - Om meubelboulevards elders in Zuid-Holland tegen te houden worden er onder het motto ‘Meubelstad Wad dinxveen” allerlei brieven geschreven. Achtereenvolgens zochten met het college van Gedeputeerde Staten van deze provincie con tact met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Holland, de stichting Meubelstad Waddinxveen en college van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen. De drie brieven reppen allemaal over bezorgdheid bij de Waddinxveense meubel branche als over meubelplannen elders in deze provincie. ven leven”, aldus de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen. GOUWE OOST GOUWE I I I oJ 1O! O >1 1 "7 i!,ï hefbrug «erkweg- I i l 1 ZUIDKADE 116-117 -2741 JH WADDINXVEEN - TEL. 01828-12123 “De bij het meubelgebeuren” betrok ken werkgelegenheid, waarbij ook die van toeleveranciers behoort, is zoals gezegd van oudsher sterk ge- nationaal produkt van Peru in 1983 met 10,7 procent gedaald is, terwijl het in de periode 1976-1982 gemid deld nog met 1,5 procent groeide. WADDINXVEEN - Donderdagmor gen om negen uur opent in een deel van het voormalige pand van woninginrich ting Brouwer aan de Nesse 32 de Basi smarkt van EDAH. Onder het motto ’’Waddinxveen neemt donderdag 2 fe bruari een nieuwe kruidenier” heeft het bedrijf de aandacht van de Waddinxv- ners gevraagd voor de 20e vestiging van deze onderneming. ondwretners In de krottenwijken kunnen de ar men zich niet eens meer het eten uit de gaarkeuken veroorloven, waarvoor toch niet meer dan een symbolisch bedrag wordt gevraagd. OVER DE KOP De totale produktie van de Peruaanse industrie lag in de eerste 6 maanden van 1983 al 17 procent lager dan het jaar daarvoor. De textiel, de lichte metaalindustrie en de autoassemblage industrie, voor Peru erg belangrijke industrieën, vertonen een ware stort vloed van faillisementen, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Carlos Verme, de voorzitter van de Peruaanse bond van werkgevers zegt dat als de regering haar economisch beleid niet snel verandert, 50 procent van de Peruaanse industrie over de kop zal gaan. Zelfs gezien in het licht van de wereldwijde economische cri sis is dit toch nog veel rampzaliger dan verwacht zou mogen worden. De andere brief van Ellen Padron. Zij is zijdelings betrokken bij het project in Lima. Op verzoek van de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking dinxveen stuurde monsters van producten hoeve van de bewustwording en de internationale solidariteit. Het ga u goed. w.g. Fidel Toé’. Waddinxveen een aantal artikelen over de activiteiten van de Kern groep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen, een groep van enthousiaste Waddinxveners die dit werk alweer acht jaar doen. Vandaag wordt ingegaan op de ge volgen van de economische situatie in Peru voor de zelfstandige arbei- dersbedrijfjes in de sloppenwijken van Lima en op twee brieven uit de post van de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen (Secretariaat: lan Campertlaan 24, tel. 12667, loma-bankrekening: Rabobank 3668 56 448. De ene brief was van Fidel Toé. Hij is medewerker van het door Waddinx veen gesteunde project in Torna en bracht in november 1981 een bezoek aan Nederland. Hij wees er toen op dat de Kerngroep-sticker, als symbool van samenwerking, meertalig zou moeten zijn. De tekst op deze nieuwe sticker is nu in het Frans, Spaans en Nederlands. Van deze sticker heeft Fidel Toé inmid dels een stapeltje ontvangen en hij zal deze, evenals hij met de vorige sticker deed, op verschillende plaatsen in To rna opplakken. Fidel Toé schrijft ons: ‘Kerngroep ge groet. Ik heb uw brief met stickers ontvangen, waarvoor hartelijke dank. Ik hoop dat het goed gaat met alle leden van de Kerngroep. Hier in To rna is het nu de tijd van de oogst en de gekostumeerde feesten. Het regen seizoen is slecht geweest. De boeren bereiden zich voor op een lange pe riode van hongersnood. Deze zal ern stiger zijn dan in 1973. Voor veel fa milies is het minimum van één maal tijd per dag niet zeker. Niet alleen zal er weinig te eten zijn, maar ook wei nig te drinken. Ondanks dit alles or ganiseren de boeren de gekostumeer de feesten om de voorouders te geven waar zij recht op hebben.. Ik zend u enkele affiches om bij te dragen aan uw taak informatie te geven, ten be- Op basis van deze richtlijnen wordt de aanleg van een zebrapad op deze plaats niet aanbevolen. Ook de pro vincie hanteert deze richtlijnen en heeft dan ook in vergelijkbare situ aties elders nergens zebramarkerin- gen aangebracht. Daarnaast is bij recent onderzoek gebleken dat in dit soort situaties, zeker als er verkeers lichten zijn, zebrapaden een extra veiligheid suggereren die er niet is. Omdat niet voldaan werd aan de landelijke richtlijnen en om te voor komen dat er een schijn-veiligheid ontstaat, is besloten ter plaatse geen zebrapaden aan te leggen. De oorzaak van het tweede probleem - het weggedrag van de automobilist en de rood-lichtdiscipline - is door ge meente en provincie eerst gezocht in de verkeerslichtenregeling. Gebleken is dat automobilisten die zich aan de snelheidsbeperkingen houden, meer dan voldoende tijd hebben om na het zien van het oranje licht bijtijds voor het rode licht en de stopstreep te stoppen; aan de verkeerslichtenre geling mankeerde wat dat betreft niets. De politie heeft geconstateerd dat veel automobilisten, waarschijn lijk uit vrees dat ze lang voor het ro de verkeerslicht moeten wachten, ter plaatse harder rijden dan is toege staan om zodoende de kans te ver groten om nog van het groene licht te profiteren. Om de mentaliteit van de automobilisten wat meer in overeenstemming te brengen met een verantwoord weggedrag, zal de politie vanaf heden opvallend en on opvallend ter plaatse controleren. Te gen automobilisten en (brom) fietsers die zich niet aan de regels houden (door rood-licht rijden of te hard rijden) zal verbaliseerd worden opge treden. De eenvoudige wijzigingen zijn on langs uitgevoerd, de gecompliceerde wijzigingen zullen voor het einde van de maand januari worden doorge voerd. Zodra de weersomstandighe den dat toelaten zullen de bijlijnen op het kruispunt worden aangepast. IMPORTBEPERKINGEN Eén van de manieren waarop de Peru aanse regering probeert het tekort op de betalingsbalans niet nog verder te laten oplopen is het sterk aan ban den leggen van de import. Daardoor kan de industrie niet de voor de pro duktie van ‘niet traditionele’ goede ren benodigde grondstoffen en on derdelen van machines kopen, waar door de industrie nog sneller te gron de gaat. ihtegreerd in de plaatselijke gemeen schap waardoor over relatief veel kennis van zaken wordt beschikt bij de bevolking van Waddinxveen. zijn er - water In tegenstelling tot andere voor een eventuele groot- meubeltoonzaalontwikke- ling, die door slechts enkele nieuw te vestigen bedrijven zal worden ge realiseerd, beschikken de Waddinx veense bedrijven gezamelijk reeds over een verkoopvloeroppervlak van meer dan 30.000 m2 en vindt niet slechts verkoop aan de consument plaats, maar neemt de groothandel WADDINXVEEN - Met ingang van vandaag (woensdag 1 februari) is ir. D. A. Sperling benoemd tot directieme- dewerker bij bouwbedrijf Rehorst Bouw BV aan de Dorpstraat. In deze functie is hij onder meer belast met de commerciële coördinatie bij dit Waddinxveense bedrijf, dat zich op gro te schaal bezig houdt met de woning- utiliteitsbouw, renovatie en stadsver nieuwing. Ir. D.A. Sperling was voorheen werk zaam bij de woningbouw/stadsvernieu- wing van het Direktoraat Generaal van de Volkshuisvesting in de funktie van Regio-coördinator plan behandeling. WERKELOOSHEID De president van dë centrale bank schatte dat er het afgelopen jaar 900.000 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan en dat in een land waar al meer dan de helft van de beroepsbe volking van 6 miljoen werkloos is en waar elk jaar 150.000 nieuwe banen bij zouden moeten komen, alleen al om de bevolkingsgroei op te vangen. In 1983 heeft de inflatie zich ver dubbeld tot 130 procent. Daardoor zijn de reële lonen nog maar 3/5 van het niveau in 1973. WADDINXVEEN - De Kern groep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen gaat in de week van maandag 13 tot en met zater dag 18 februari een actieweek hou den. Een week lang zal de bevolking van Waddinxveen dan geconfronteerd worden met het in Bovenvolta ge steunde landbouwproject in Torna en het nieuwe project - steun aan zelfstandige ambachtelijke bedrij ven - in de Peruaanse hoofdstad Li ma. Ter voorbereiding van die actie week plaatst het Weekblad voor WADDINXVEEN - De kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen - die deze maand een actieweek houdt - krijgt geregeld veel post. Bij de vele correspondentie waren ook twee brieven die direct betrekking hebben op de projecten in Torna en Lima. In het Bovenvoltaanse Torna gaat het om een landbouwproject in het Peruaanse Lima om de steun van kleine zelfstandige ar beidersbedrijfjes. Het college! “Gelet óp de gevestigde positie welke Waddinxveen op meu- belgebied inneemt zij wij van oordeel dat een concentratie van meubelen in de omvang zoals die in Leiderdorp zal worden gerealiseerd te koste zal gaan van de Waddinxveense meubel branche en dus ten koste van de bestaande werkgelegenheid in Wad dinxveen. Juist het Behoud c.q. ver sterk ing" van bësta^üaë' werkgelegen heid is een van de belangrijke doel einden welke wij hopen dat via de activiteiten van de opgerichte stich ting bereikt zullen worden.” “Mede gelet op de traditie in Wad dinxveen heeft op meubelgebied, hetgeen impliceert dat veel vakken nis op dit terrein (zowel fabricage als handel) aanwezig is zijn wij van oordeel, dat een versterking van de meubelsector in het Zuid-Hollandse in Waddinveen dient plaats te vin den. Daarvoor zijn ook mogelijkhe den aanwezig nl. op het te ontwik kelen bedrijfsterrein Coenecoop.” De verdere ontwikkelingsmogelijkhe den van Waddinxveen zouden kunnen worden vergroot door aanvulling van het nu al zeer geva rieerde aanbod. Ojj grond hiervan zijn onderhandelingen geopend met enkele grotere landelijke onderne mingen die belangstelling hebben ge toond voor vestiging in het gebied “Coenecoop”, gelegen tussen de be staande bedrijvigheid en de rijkswe- gen naar Rotterdam, Den Haag, Utrecht.” J UJ INSTALLATIEBEDRIJF “De unieke combinatie van een van oudsher met de gemeenschap verwe ven meubelconcentratie en een bij zonder gunstige ligging (binnen een straal van 50 kilometer wonen 4 miljoen mensen) maken Waddinx veen bij uitstek geschikt om, zonder dat dit regoreuse gevolgen voor de bestaande werkgelegenheid in de pro vincie heeft, uitbreiding van het meu- belaanbod, geleidelijk en op aange paste schaal, mogelijk te maken.” NATUURRAMPEN Behalve van de tegenslagen waarvan heel zuid- en midden Amerika te lij den heeft (tragere kapitaalinstroming vanwege de nieuwe afbetalingsrege ling van de schuldenlast van Mexico, lagere prijzen voor grondstoffen, met inbegrip van ruwe olie waarvan Peru 150.000 vaten per dag verkoopt en hogere rente op leningen) heeft Peru ook nog tegenslag door natuurram pen die zich vaker dan normaal voor doen. Omstreeks kerstmis 1982 stak het natuurverschijnsel ‘El Nino’ (het kerstkindje) weer de kop op. ‘El Nino’ is de bijnaam van een warme golfstroom die het voedselrijke water van de koude Humboldtstroom, die langs de Peruaanse Must stroomt, ver drijft en daarmee de scholen van ans jovis, die de hoofdbron van inkom sten vormen voor de Peruaanse vis- serijvloot (de vierde in omvang van de wereld). De produktie van de vis- verwerkende industrie, ooit de groot ste industrie van Peru, was hierdoor al in het eerste halfjaar van 1983 nog maar 1/3, vergeleken met het ëerste halfjaar van 1982. De klimaatveranderingen die met ‘El Nino’ in verband gebracht worden veroorzaakten ook nog eens grote overstromingen in het anders zo dro ge noorden en brachten grote droog te in het anders vochtige zuiden, waardoor twee miljoen mensen in hongersnood kwamen te verkeren. De totale door ‘El Nino’ aangerichte schadë wordt geschat op 5 procent van het brutonationaal produkt. Wad- zij van producten ge maakt in de bedrijfjes met zelfbe stuur. Ook gaf zij aan een bezoeker een schoenpoetsuitrusting mee. Deze heeft zij van een negenjarige jongen overgenomen. Hij verdiende daarmee zijn kostje. De jongen was zeer te vreden over het van haar ontvangen bedrag en .maakte plannen om een schoenpoetsdozen-bedrijfje op te zetten. Leden van de Kerngroep zul len bij de komende aktie (13 - 19 fe bruari 1984) voor het projekt in Li ma van deze schoenpoetsdoos ge bruik maken. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden-Holland, die onnodige koopkrachtafvloeiing van de regio naar elders wil voorkomen, benadrukt in haar brief dat nieuwe ontwikkelingen met een grootschali ge karakter, een niet te onderschat ten invloed zullen hebben op de be staande bedrijvigheid in deze sector in de omliggende gebieden. “In dit verband willen wij graag wijzen op het feit dat de voorgestane ontwik kelingen in de gemeente Waddinx veen (waarbij met name gestreeft wordt naar het bevorderen van de be kendheid en aantrekkelijkheid van Waddinxveen als meubelcentrum) aansluiten bij reeds bestaande bedrij vigheid.” Uit waarnemingen van de rijkspoli tie en berichten van verontruste ou ders van schoolkinderen bleek de si tuatie op het kruispunt Henegouwer- weg/Kerkweg-Oost/Brugweg (nabij de Waddinxveense Hefbrug) voor voetgangers niet zo veilig te zijn als men dat zou wensen. Deze signalen waren voor provincie en gemeente aanleiding om rond de tafel te gaan zitten om de totale verkeerssituatie op het kruispunt eens kritisch te be kijken. De problemen concentreerden zich rond de voetgangersoversteek over de Henegouwerweg aan de zuidzijde van de Hefbrug waar voetgangers en (brom) fietsers naast elkaar op stelden maar gelijktijdig groen licht kregen. Dit leidde nogal eens tot con flicten, waarbij de voetgangers het Omdat ze in Lima de moed niet opge ven verwacht de door PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein voorgezeten Kern groep dat de Waddinxveners de Peru anen zullen willen blijven steunen, ’’want zij verdienen uw hulp!”. In de week van 13 tot 20 februari wordt er door de 20 leden tellende Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinx veen een financiële actieweek gehou den in plaats van de jaarlijkse collecte. Uit gegevens van de Waddinxveense Kerngroep blijkt dat Peru balanceert op de rand van een volledig bankroet. Niets schijnt meer Peru’s afglijden naar de afgrond tegen te kunnen houden. De centrale bank van Peru heeft gemeld dat het bruto GEMEENTE In de brief van B. en W. aan het da gelijks bestuur van de provincie, wel ke brief dezelfde inhoud heeft als die van de stichting meubelstad Wad dinxveen, om in de gemeente Leider dorp, danwel in Zoeterwoude of een andere genoemde gemeente, een meubelboulevard op te richten van 22.000 of eventueel 15.000 m2. “Een dergelijk grootschalige voor ziening zal ongetwijfeld belangrijke effecten voor een veel groter gebied dan Rijnland hebben. De invloed van zo’n meubelconcentratie zal zich ons inziens ook over de gemeente Wad dinxveen en de daar aanwezige meu- belbedrijven uitstrekken en dat is dan ook de reden dat wij ons tot uw col lege menen te moeten wenden”, al dus B. en W. In Waddinxveen bevinden zich van oudsher veel houtverwerkende bedrij ven en meubelfabrieken en - vooral de laatste 10 jaar sterk ontwikkeld - veel meubeltoonzalen. In totaal gaat, het in Waddinxveen om 15 a 20 meu belfabrieken en 10 a 15 meubeltoon- zalen/woninginrichtingsbedrijven met een totaal verkoopvloeroppervlak van ca. 30.000 m2. De meubelsector ver schaft aan ca. 300 personen werk. Waddinxveen vervult op meubelge bied al jaren een duidelijke boven regionale functie. Ter stimulering van de bekendheid en aantrekkelijkheid van Waddinxveen als centrum van meubelfabricage en meubelhandel (ook groothandel) en ter bevorde ring van meer samenwerking tussen de Waddinxveense meubelbedrijven is op 10 januari 1984 een Stichting Meubelstad Waddinxveen opgericht. In deze stichting werken het (meu bel) bedrijfsleven, Kamer van Koop handel en de gemeente samen. “De gemeente Waddinxveen is his torisch verbonden met de meubel branche, o.a. afgeleid uit de houtza gerijen die langs de Gouwe (ook aanvoer - water - weg) gevestigd waren.” locaties schalige slachtoffer waren. Daarnaast bleken het weggedrag en de roodlichtdisci- pline van de automobilisten op het kruispunt van dien aard dat voetgan gers zich niet veilig voelden als zij de Henegouwerweg overstaken. Het eerste probleem kan worden voorkomen indien voetgangers en (brom) fietsers niet meer direct naast elkaar opstellen, maar gescheiden oversteken. (Brom) fietsers, zo is be sloten, blijven gebruik maken van de zuidelijke oversteek; voetgangers daarentegen zullen gebruik gaan ma ken van de noordelijke oversteek te meer ook omdat aan die zijde van de Hefbrug een verhoogd voetpad aan wezig is. Om te voorkomen dat voetgangers gebruik blijven maken van de zuide lijke voetgangersoversteek zullen hier de voetgangerslichten en de mar kering van de oversteek voor voet gangers verwijderd worden. (Brom) fietsers zullen bij de zuidelijke over steek over de Henegouwerweg geen gebruik meer behoeven te maken van de drukknop om groen licht aan te vragen; indien zij de detectie-lus die ter plaatse in het fietspad licht, pas seren, zal het groene licht automa tisch voor hen worden aangevraagd. Dit is vooral een verbetering voor de linksafslaande fietsers omdat zij nu ook links op kunnen stellen. Voor de voetgangers die de Hene gouwerweg aan de noordzijde over steken is de groenfase inmiddels verlengd en zal er voor gezorgd wor den dat er enige tijd zit tussen het moment dat zij over mogen steken en het moment waarop het autoverkeer op de Henegouwerweg gestopt is. Ook zal er gezorgd worden voor een “groene golf’ voor de voetgangers die eerst de Brugweg en dan de He negouwerweg aan de noordzijde oversteken; als zij bij de Brugweg de drukknop indrukken zal een signaal doorgegeven worden zodat zij, op het moment dat zij bij de Henegouwer weg komen, vrijwel meteen over kun nen steken. Een “groene golf” in om gekeerde richting is wat moeilijker te realiseren.Indien er echter vanuit Boskoop geen autoverkeer komt dat linksaf de Brugweg in wil, dan zul len ook de voetgangers die de Hene gouwerweg zijn overgestoken - zon der opnieuw op de knop te moeten drukken - bijna direct de Brugweg over kunnen steken. Hiermee is ge tracht de vertraging voor overste kende voetgangers tot een minimum te beperken. Overwogen is om zowel over de He negouwerweg aan de noordzij ie als over de Brugweg een zebrapad aan te leggen. Allereerst gelden lande lijk uniforme richtlijnen, gebaseerd op voetgangers- en autointensiteiten, voor de aanleg van de zebrapaden. C/5i 7 ''l i i .11 ^;i- I F 54JM1

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 11