Comité moet schouders onder restauratie zetten Waddinxveners doen mee aan Poëzie-festival Hervormd Waddinxveen denkt F liB aan bouw van kerk in Zuidplas Sliedrecht BV gestopt na bijna anderhalve eeuw In Faillissement fabriek houten speelgoed Schuttelaar- Gerekend wordt op zo’n 500 trouwe kerkgangers Hervormde Gemeente verwacht bouw in 1988 te kunnen starten Van der Linde BV WADDINXVEEN - De Cen trale Hervormde Gemeente van Waddinxveen bereidt de bouw van een vierde kerk voor in de woonwijk Zuidplas. cheque van ƒ2.500,- De Hoeksteen behoudt eigen identiteit ”kas” zit nog ’’maar” 40.000,- Advies Waddinxvener Plannen I Verdubbeld Verbouwd Brand Bouwfonds Identiteit Ongewenst Voortvarend I flieoirecbk I t I f maar Het interieur van de op de officiële Monumentenlijst staande Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade. (Foto: Ar- Uitgangspunt is dat het Hervormd m oo nr. 904 De boswachter sreuGWJJMiiüiS RW conUliMsrauto nr. 907 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 14 MAART 1984 1 De heer Kloet van de Remonstrantse chief). Hij loopt al uren heen en weer in t groene dennenbos zijn oude kuiten doen hem zeer, ’t verband zit nu al los. De ontdekkingsreiziger Hij was al oud, verstompt en grijs. Toch ging hij op ontdekkingsreis en veegde langs het kale hoofd. Hij had het nooit van haar geloofd, dat hij eenmaal op steppegrond, zichzelf voor ’t eerst in 't leven vond. Hl] wacht maar, op verbetering, genezing of zo iets. Al weet hij dat verandering vaak slechter is dan niets. Hij loopt opnieuw weer heen en weer tussen de dennenpracht en weet ze komt voor mij een keer in ’t bos, terwijl ik wacht. kerkgebouw dichterbij te kunnen krij gen. De beoogde activiteitencommissie zou in april bijeen kunnen komen om de plannen te gaan uitwerken, die dit na jaar hun beslag zouden kunnen krijgen. UI N z UJ <3 ui ■o o m N wokken nr. 90S GOUDA - Van der Linde BV, Wad dinxveen, heeft alsnog in het handelsre- gister van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Midden-Holland laten opnemen aan de Passage 21 in Wad dinxveen een filiaal voor kleinhandel in textielgoederen te hebben en aan de Zijde 3 in Boskoop een groot- en kein- handel in textielgoederen enz. De plaatselijke Remonstrantse Ge meente is al enkele jaren bezig geld bij een te brengen voor de in totaal 600.000,- kostende ingrijpende op knapbeurt van dit op de Monumenten lijst staande Godshuis. De plannen daarvoor zijn gemaakt door het Leidse architectenbureau J. van Beek, maar tot nu heeft deze kleine Waddinxveense kerk ’’maar” 40.000,- met acties, lo terijen en verkopingen bijeen kunnen brengen. Gemeente legt ook contacten met het Waddinxveense gemeentebestuur om te bezien wat er aan het Raadhuisplein en vanuit de bevolking gedaan zou kun nen worden om de restauratie van het steiger met kraan nr. 9ö3 Eén van de in de gedichtenbundels voorkomende Waddinxveners is bode wijk Jansen. Van hem zijn de gedichten ”De boswachter” en ”De ontdekkings reiziger”. "ZA 4^" WADDINXVEEN - Burgemees ter C. M. van der Linden heeft van de fabriek van suikerwerken BV een cheque van 2,500,- gekre gen. te besteden aan een door het gemeentebestuur te bepalen be stemming voor de Waddinxveense gemeenschap. B. en W. hebben de gift in dank aanvaard en beraden zich nog over de besteding. Het Waddinxveense gemeentebe stuur was kortgeleden bij Schutte laar BV. die zich tussen Kanaaldijk en Wilhelminakade heeft geves tigd, op werkbezoek. Het bezoek gebeurde in het kader van de peri odieke werkbezoeken aan plaatse lijke bedrijven. Schuttelaar vestigde zich onlangs in Waddinxveen. Dit van oorsprong Goudse bedrijf is sedert augustus 1983 in Waddinxveen gevestigd in de panden van Goudse Garen, waarmee een bedrijfsruil werd ge realiseerd. Schuttelaar B.V. pro duceert suikerwerken (zuurtjes, schuimpjes etc.) en biedt werk aan 35 personen. In verband met het betrekken van de nieuwe huisvesting in Waddinx veen en het feit dat Schuttelaar B.V. dit jaar 60 jaar bestaat werd door de directie van het bedrijf de cheque van 2.500,- aangeboden. De ingang van de uit 1836 stammende (vierde) Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade. De remonstranten kerken hier al sinds 1624. Het bijna ander half eeuw oude kerkgebouw, waarvoor een voorvader van mr. Pieter van Vollenhoven de eerste steen legde, is dringend aan restauratie toe. Foto: Ar chief). WADDINXVEEN - Het Her- voormd Wijkgebouw De Hoek steen aan de Esdoornlaan blijft voor de Centrale Hervormde Ge meente hét centrum van de ruim 1.500 lidmaten tellende wijk West. Rond het in 1988 in de woonwijk Zuidplas te bouwen kerkgebouw zal een nieuwe (vierde) wijkge- meente worden gevormd. Achter dit standpunt van de kerk voogdij van deze grootste kerk in Waddinxveen schaarden zich op een gemeenteavond in De Hoek steen de daar aanwezige gemeente leden van harte en unaniem. Predi kant van de wijkgemeente West is de aan de Sniepweg wonende ds. L. Roetman. Zijn collega's zijn ds. J. Maasland (Stationsstraat) van wijk Oost (Brugkerk) en ds. J. W. Gos- sen (Weidezoom) van wijk Noord (Bethelkerk). Aan De Hoeksteen, begin van de jaren zeventig fors verbouwd en uitgebreid, wordt dus niets veran derd, laat staan gesloopt. Dit om dat een volledig bewoonde wijk Zuidplas waarschijnlijk zo’n 500 trouwe hervormde kerkgangers gaat opleveren. ”Dat betekent dat er dan ruim 500 zitplaatsen in De Hoeksteen moeten bijkomen om het kerkbezoek op een verant woorde wijze op te vangen”, con cludeert kerkvoogdij-voorzitter G. van Ringelenstein. Volgens hem is het niet mogelijk op de plaats van De Hoeksteen een nieuwe kerk met 1.000 zitplaatsen te bouwen. Er is hiervoor maar 1.600 vierkante meter beschikbaar, terwijl er 2.000 vierkante meter no dig zal zijn, en er moet dan tot aan de straat gebouwd worden. De vraag is of dat stedebouwkundig wel haalbaar zal zijn. Belangrijker noemt hij echter het punt of het wel juist is te zijner tijd de wijkgemeen te West samen te voegen met de in Zuidplas te vormen wijkgemeente. Opbouwend ”Zal een nieuwbouwwijk, die straks even groot zal zijn als nu on ze wijkgemeente Noord, het karak ter en de structuur van de Wijkge meente West niet zo sterk gaan beïnvloeden dat de eigen vertrouw de identiteit geheel verloren gaat?”, meent de heer Van Ringe- ienstein. Hij beantwoordt deze vraag overigens bevestigend, want anders is er sprake van onverant woord grote schade op het mense lijk vlak. Vandaar dat is gekozen voor het goed en leefbaar functioneren van een zelfstandig blijvende wijkge meente West. Eén grote wijkge meente met ruim 3.500 lidmaten zal eerder afbrekend, dan opbou wend werken, zo meent kerkvoog- dijvoorzitter Van Ringelenstein. Het thema van dit keer, "Beweging”, heeft volgens de organisatoren een flink aantal amateur-dichters en -dichteres sen naar de pen doen grijpen. Vijftien van hen zullen het podium betreden om hun werk zelf voor te dragen. Hiervan zullen radio-opnamen worden ge maakt. De. voorzitter van de kerkvoogdij kreeg van de aanwezige gemeentele den het sein op groen gezet om te gaan werken aan de bouw van een nieuwe kerk in Waddinxveens groot ste woonwijk tot nu toe: Zuidplas. “We zullen er voor zorg moeten dra gen dat de pastorale bearbeiding en de verkondiging van het evangelie met de komst van zoveel nieuwe in woners ook daar op een verantwoor de wijze kan doorgaan en waar nodig kan worden uitgebreid”, vond de heer Van Ringelenstein. Voor de Centrale Hervormde Ge meente breekt er overigens weer een jarenlange tijd van financiële acties aan, maar men is daartoe van harte bereid. Want natuurlijk zullen er tegenvallers zijn en allerlei onvoor ziene zaken. Extra acties en collec ten zullen dan niet achterwege kun nen blijven. De tijd dat de hervormde Bethelkerk aan de Bilderdijklaan werd gebouwd komt dan weer terug. Toen werden er in ieder geval stenen verkocht en lepeltjes, terwijl er ook andere activiteiten werden ontplooid onder het motto “Bethelklanken”. De eigen bijdrage om de restauratie mogelijk te maken moet minstens wor den verdubbeld. Om hieraan te werken, maar ook om in aanmerking te komen voor een forse subsidie van de Stichting Zomerpostzegels is het nodig dat er een activiteitencommisie komt, die niet al leen bestaat uit remonstranten, maar ook uit andere Waddinxveners welke het belang van een spoedige restauratie van het monumentale gebouw inzien. Als de opknapbeurt niet in één keer kan wordt gepoogd het kerkgebouw in fasen te restaureren. Zo maakt Waddinxveen deel uit van een groep van 17 gemeen ten, die de Remonstrantse Kerk als proefproject hebben aangemerkt van de actie ”Het verleden herstellen geeft werk voor de toekomst”. Het restaura tieplan is bestekklaar. De verwachting is dat het gehele karwei - waarvan de noodzaak al sinds 1978 vaststaat - ruim 1.000 manwken zal vergen. Aan de St. Victorstraat, waar in febru ari 1981 nog sprake was van een forse bedrijfsbrand, welke inkrimping van de fabrieksruimte tot gevolg had. is de laat ste jaren keihard gewerkt om een be drijfsbeëindiging te kunnen voorko men. Maar het heeft niet mogen baten. Het echte Waddinxveense bedrijf, waar in de topjaren 40 mensen werkten, was niet meer te redden. Het gaan maken van andere produkten, zoals meubels voor de paramedische wereld, bracht onvoldoende uitkomst. WADDINXVEEN/GOUDA - Ook Waddinxveens amateur-dichters doen donderdagavond 22 maart om acht uur mee aan de vierde aflevering van het poëtisch festival ’’Eigen Wijze Poëzie” van het Humanistisch Ver bond (Midden-Holland) in de Goude Agniëtenkapel. Van dit werk is een gedichtenbundel sammengesteld die tijdens de avond kan worden gekocht en later in de Goudse boekhandels te koop zal liggen. Poppenspeelster Manja Kindt zal tij dens de avond door middel van haar poppen haar visie op het thema laten zien - innerlijke beweging. Dichters zul len tijdens de avond hun eigen werk kunnen verkopen. De kerkvoorgdij heeft zich met voortvarendheid gezet aan het uit werken van de plannen, mede gelet - op het uitgangspunt dat een kerk toch gebouwd moet worden daar waar veel mensen wonen. Daarbij ging de voorkeur uit naar een eigen ruimte, al zal deze waarschijnlijk wel zo worden gerealiseerd dat andere - met het kerkewerk niet strijdige - ac tiviteiten er ook tot de mogelijkhe den zullen behoren. “Wij staan aan de vooravond van een nieuwe ontwikkeling binnen onze Centrale Hervormde Gemeente”, aldus kerkvoogdij-voorzitter Van Ringelenstein, die de gemeentele den heeft opgeroepen om “samen te gaan werken aan een machtige op dracht”. Een opdracht die uitgevoerd kan gaan worden door een financieel gezonde kerkelijke gemeente, mede omdat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) de kosten van de narestauratie van de Brugkerk aan de Kerkweg-Oost eerder uitbetaalt dan was voorzien. Voor het “bouwend bezig zijn”, zoals de heer Van Ringelenstein dit noemt, stelde de kerk een (extra) bouwfondscollecte in en werd er voor de kerkebouw in Zuidplas een apart fonds gevormd. Deze en andere financiële resultaten droegen er toe bij dat het voor dit jaar voorziene fi- nacieringstekort van een half miljoen gulden fors kon worden teruggedron gen. En wel zo dat de door ds. J.W. Goossen bewoonde pastorie aan de Weidezoom 88 zonder hypotheek kan worden gekocht. “We mogen samen verwonderd en dankbaar zijn, dat we als gemeente telkens weer opnieuw worden voor zien van de middelen, nodig om het kerkelijk werk in stand te houden en voort te zetten”, aldus de heer Van Ringelenstein, die er aan herinnerde dat er in de Centrale Hervormde Ge meente in laatste tien jaar miljoenen guldens zijn omgegaan. “In een tijd dat er landelijk gezien een terugval valt waar te nemen mogen wij spre ken van vooruitgang, zowel in finan ciële middelen als wat de kerkgang betreft”. -.M.' Voor dit doel is een fonds gevormd, waarin al één ton zit. Met He bouw van deze ongeveer twee miljoen gulden kostende kerk - de vierde na de Brugkerk (1837), De Hoeksteen (1960) en de Bethel kerk (1970), zou begin 1988 begonnen kunnen worden. De Wad dinxveense hervormden denken dan reeds zo’n half miljoen gul den gespaard te hebben. Mocht definitieve bouw dan nog niet mogelijk zijn, dan kan er altijd nog een noodgebouw worden neergezet. De plannen van de Centrale Her vormde Gemeente werden op de laatst gehouden gemeenteavond van deze 5.000 lidmaten tellende kerk in De Hoeksteen besproken en toege licht door kerkvoogdij-voorzitter G. van Ringelenstein. De aanwezige ge meenteleden bleken daar unaniem hun schouders te willen zetten on der de bouw van een nieuwe Zuid- plaskerk en te zijner tijd de stichting van een vierde predikantsplaats. container bost nr. 9Q6 diverse auto's nr. 909 De directie van speelgoedfabriek Sliedrecht BV, de heren P. G. en W. A. Sliedrecht. (Foto: Archief). Sliedrecht BV, waarvan de panden ei gendom zijn van de vader en oom van de huidige jonge directie, heeft bijna anderhalve eeuw aan de weg getimmerd mét speelgoed van eerlijk hout. Ze noemden zich dan ook de speelgoedma- kers anno 1850. Gemaakt werden sle den. strandwagens, schoolborden, turn- ringen. schommels, biljarttafels, sjoel bakken, bridgetafels, wegensystemen, modelbouw, blokkensleden en kleuter- meubelen. ”U kunt van ons aannemen dat we on voorstelbaar hard hebben gewerkt. Ie dereen zette de schouders onder onze speelgoedfabriek. Het is heel triest dat we het ondanks die inzet niet hebben kunnen redden”, aldus de heer W. A. Sliedrecht, die de medewerkers op een bijeenkomst moest informeren over het aangevraagde faillissement. In Wad dinxveen wordt nu geen houten speel goed meer gemaakt, ondanks alle Jaar- beursprijzen en prijzen van de Stichting Goed Speelgoed, die Sliedrecht BV in de loop van de jaren zeventig wist te vergaren. Enkele voorbeelden van het door de Waddinxveense speelgoedmakers an no 1850 gemaakte houten speelgoed. de vooravond staat van een grote uit breiding met 2.350 huizen voor 7.000 mensen in 15 jaar tijd. De ook in het bestemmingsplan voorziene bouw van een kerk noemde hij een omvangrijk project”, mede gezien het gegeven dat andere kerkgenoot schappen in Waddinxveen geen moge lijkheden zien voor de bouw van een - eventueel gezamelijk te gebruiken - Godshuis. De financiën spelen hierbij natuurlijk een hele grote rol. Over kerkebouw in Zuidplas wordt al sinds 1978 gesproken toen bekend werd dat het gemeentebestuur in het in 1980 definitief geworden bestem mingsplan niet alleen ruimte had ge reserveerd voor huizen, scholen, win kels en bedrijven, maar ook voor een multofunctioneel centrum. Hiervan zou een kerk deel kunnen uitmaken, de Centrale Hervormde Ge meente kwam dit laatste gelijk al als ongewenst voor. Niettemin namen de hervormden het voortouw om met de andere plaatselijke kerken in ge sprek te blijven over een gezamelijke kerkgebouw, omdat “het voor kerke lijk Waddinxveen beschamend zou zijn als er binnen deze nieuwbouw wijk niet aan kerkebouw zou worden gedaan”. De vorig jaar gestarte woningbouw in Zuidplas en het feit dat daar in drie jaar tijd al 1.000 huizen zullen zijn gebouwd bracht het ontwikkelen van bouwplannen voor een vierde her vormde kerk (in feite de vijfde, het Godshuis van de hervormde Immanu- ëlkerkgemeente meetellend) in een stroomversnelling. Eigen schattingen leerden dat in Zuidplas gerekend kan worden op een kleine 2.000 hervorm den (van de 7.000 bewoners), waar van er 500 zeer geregeld naar de kerk zullen gaan. WADDINXVEEN - De sinds 1850 bestaande (sport)speelgoedfabriek van Sliedrecht BV aan de St. Victorstraat is na 144 jaar opgehouden te be staan. Het bedrijf is op eigen verzoek failliet verklaard. De 9 werknemers, inclusief de directeuren Wim A. Sliedrecht (31) en Peter G. Sliedrecht (27), ontvangen nu een werkloosheidsuitkering. Sliedrecht BV heeft het door gewijzigde marktomstandigheden niet meer kun nen bolwerken. "Het feit dat de consu ment minder aan speelgoed kan beste den, de grote opkomst van het electro- nisch speelgoed en de te dure image van het houten speelgoed hebben ons de das omgedaan”, vertelt ons directeur W. A. Sliedrecht. Hij runt samen met zijn broer sinds 1 januari 1982 het bedrijf, de leiding van het bekende Waddinxveen se bedrijf en één van de laatste fabrie ken van hou.ten speelgoed toen overne mend van de heren T. en G. C. Slied recht. ja»11. Zoen, VU» <li'i r K>\x ym VOEl.l '■•HUM k i;<’i (ERdva. f kil ,i KEAitw-1.\~cht. Wit' Wijkgebouw De Hoeksteen aan de Esdoornlaan als kerkruimte zal blij ven bestaan. Gezien de beperkte ruimte en het verwachte groeiende aantal kerkgangers zijn plannen om dit complex te verbouwen of af te breken voor nieuwbouw al in een vroeg stadium verworpen. Boven dien zou hierdoor de eigen ver trouwde identiteit van wijk West geheel verloren gaan en dat wil men niet. Op de gemeenteavond van de Centra le Hervormde Gemeente stelde kerk- .voogdij-voorzitter Van Ringelenstein dat Waddinxveen met Zuidplas aan 'V 4’ <- WW WADDINXVEÈN - Het bestuur van de Remonstrantse Gemeen te in Waddinxveen probeert een breed samengestelde activitei tencommissie in het leven te roepen om aan meer geld te ko men voor de uit 1836 stammen de - en dus bijna anderhalve eeuw oude - Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade 59. Se cretaris M.C. Kloet heeft zich met die taak belasti Hierover heeft hij intussen contacten ge legd met de Lions Club, de Ro tary Club, de Round Table, de middenstandsvereniging Wad dinxveen en de ondernemers- kring Industrieel Contact Wad dinxveen. Een hervormde kerk in Waddinxveens nieuwste woonwijk Zuidplas. ft z •'XZ Kerk ^U/DPLAS

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 19