Hoofdprijs voor G. Troost Van der Linde een ECHT WAAR Zuidplas: Tien j aar hulp verlening dicht bij huis honderd jaar oude textielnaam in regio Actieweek Noordegraaf-Verbakel-Beb Baelde Stichting ook actief in Boskoop en Waddinxveen Bussen van Westnederland worden duurder Vrouwendag werd een feestdag in De Bonkelaar Gouwe-aquaduct strop voor ambulancedienst Wat is eigenlijk maatschappelijke dienstverlening? Cency BV RUILDAG POSTZEGELS IN GOUDA F/ uFJ WIJ LEVEREN DAKWERK VAN HET HOOGSTE NIVEAU f 1 t Maatschappelijk werk Kosten Toekomst Gezinsverzorging i I WOENSDAG 28 MAART 1984 ECHT WAAR... BELT U MAAR DE WIT WADDINXVEEN B.V. I de verkoop van textiel. W -V WADDINXVEEN/BOSKOOP - Dc Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas in Nieuwerkerk aan den IJssel, waarbij de gemeenten Waddinxveen en Boskoop zijn aangesloten, bestaat tien jaar. Dit samenwerkingsverband op het terrein van de gezinsverzor ging en algemeen maatschappelijk werk, dat is uitgegroeid tot een onderneming met ongeveer 400 personeelsleden, schenkt in deze week dan ook aandacht aan het tweede lustrum. Al' -i| O /WC Stichting 4 nieuwd dat alles overzichtelijk is neergezet of opgehangen. juj INSTALLATIEBEDRIJF ZUIOKADE 116-117 - 2741 JH WADDINXVEEN - TEL. 01828-12123 De prijs, een vierdaagse reis naar Parijs voor twee personen (of voor hetzelfde geld een andere bestemming), werd za- erkend installateur WADDINXVEEN - Op de zaterdag middag en -avond in het sociaal-cultu- reel centrum De Bonkelaar gehouden Vrouwendag toonde een groot aantal organisaties in en stand wat er plaatse lijk en landelijk zoal wordt gedaan op het gebied van recreatie, cultuur en po litiek voor vrouwen. De organisatoren van deze Vrouwen dag waren de Rooie Vrouwen. Bep Vermeij, gemeenteraadslid van de PvdA, opende de bijeenkomst. Zij me moreerde het motto van de dag "Samen staan we sterk". Dc heer Troost en zijn vrouw lieten we ten het geld voor de reis naar Parijs te zullen gebruiken voor een trip naar Oostenrijk, hun vaste vakantieadres. Gelet op deze te verwachten ontwik kelingen zal de behoefte aan hulp thuis toenemen. *Versterking en uitbreiding van de thuishulp vraagt om een nauwere sa menwerking tussen gezinsverzorging, algemeen maatschappelijk werk, huisarts, wijkverpleging en vrijwillige hulpverlening. De ’Zuidplas’ zal daar aan zeker veel werk en aandacht be steden. Immers ‘hulpverlening dicht bij huis’, daar gaat het om. WADDINXVEEN/BOSKOOP Maatschappelijke dienstverlening op het gebied van de gezinsverzorgingen algemeen maatschappelijk werk. Wat houdt dat voor de tien jaar bestaande Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Zuidplas, waarbij ook -X! Waddinxveen en Boskoop zijn aange sloten, nu precies in? Op die vraag geeft directeur J. van Duinen van de in nieuwerkerk aan den IJssel geves tigde stichting de volgende antwoor den: Er moest jaarlijks namelijk zo’n 100 tot 150 keer worden uitgerukt voor op de Gouwebrug gebeurde autoon- gevallen. Maar nu daarvan geen spra ke meer is, is een belangrijke bron van inkomsten weggevallen. De Regionale Ambulancedienst Mid- den-Holland voert nog een strijd om de tarieven voor het ziekenvervoer verhoogd te krijgen. In deze streek gaat het vaak om lange afstanden en vaak slecht bereikbare kleine gemeen ten. Van deze gezamelijke inkoop kunnen alle inwoners in het Groene Hart pro- fileren. Er zullen in de komende maanden- vele aanbiedingen zijn voor groot en klein, van tapijten tot pan- terdagmorgen door de heren J. A. M. Linderhof Verbakenen Koen Noorde- graaf uitgereikt. Dat gebeurde tijdens een gezellig samenzijn in het modehuis aan de Zuidkade. De heer Troost had beslag weten te leg gen op de hoofdprijs omdat hij in de ac tie een nieuwe Citroen Visa had ge kocht bij Noordegraaf aan de Starin- glaan'. De gepensioneerde NKF-mede- werker nam vervolgens deel aan een prijsvraag en maakte een slagzin zo or- schikt men over 1.800 vierkante meter winkelruimte. Volgende maand is de naam Van der Linde dus 100 jaar verbonden aan de verkoop van textiel. In april 1884 begon Pieter van der Linde in Moer- kapelle met de verkoop van textiel. Dit is later uitgegroeid tot zes zaken in deze omgeving. Pieter van der Lin de kreeg 7 zonen, waarvan 6 zonen zich zelfstandig vestigden in Bleis- wijk, Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel, Berkel en Rodenrijs en Hazers- woude. Een zoon zette de zaak in Moerkapelle voort. GOUDA De ingebruikname van het Gouwe-aquaduct in rijksweg A 12 in 1981 heeft de Regionale Am bulancedienst Midden-Holland, waar bij ook Waddinxveen en Boskoop zijn aangesloten, geconfronteerd met een financiële aderlating. "Het gaat erom, dat vrouwen samen hun positie verbeteren, dus achterstan den wegwerken. Dit houdt in dat ieder een moet worden duidelijk gemaakt waaruit die achterstanden bestaan”, al dus Bep Vermeij, die eraan herinnerde dat deze dag vooral een feestdag was. Daarna traden op De Hellevegen, een vrouwenzanggroep met eigen begelei ding uit Hellevoetsluis. Ze brachten een gevarieerd liedjesprogramma met emanciperende teksten. Het socialisti sche Tweede Kamerlid Wijnie Jabaay sprak zo’n Vijftig vrouwen toe. Ze ver telde anecdotes uit het parlement, met als ernstige ondertoon: Vrouwen staan achter in de rij. vrouwen van buiten landse werknemers vallen buiten het blikveld. Het is niet zo gemakkelijk om uit te leggen, hoe.een maatschappelijk wer ker werkt. Het gaat er allereerst om dat hij (of zij) iemand i§, waar u mee kunt praten. Die luistert en samen met u op zoek gaat naar antwoorden op uw problemen. Hij heeft geen pasklare antwoorden. Mensen die de stichting heeft gehol pen zeggen het wel eens zo: - ”Ik vond het eerst heel moeilijk, maar ik heb gemerkt, dat het mij op- GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland is gewijzigd dat Cency BV. Vlaardingen. aan de Passage in Waddinxveen een filiaal heeft gevestigd van een winkel in dro- gisterij-artikelen. Na deze succesvolle middag trad ’s a- vonds in De Bonkelaar op de vrouwen theatergroep ,,”t Gist" uit Dordrecht. De groep beeldde vier thema’s uit: de gevolgen van bezuinigingsmaatregelen in crisistijd voor de vrouw (de pil uit het ziekenfondspakket), het sluiten van kinderdagverblijven, de dwang om in de VUT te gaan en gehuwde vrouwen mogen niet meer werken. gineel mogelijk af. Tijdens de actie week werden er ook 50 kledingkadob- onhen van 250,-en 500.-uitgedeeld en zorgde bloemenboetiek Bep Verba- elde in beide zaken voor de bloemen. Vijfhonderd Verbakelklanten kregen een bloemstukje mee lucht, wanneer ik eens over mijzelf praat". - "Ik heb geleerd hoe ik van mijn geld rond kan komen". - "Formulieren invullen vindt ik nog steeds vervelend, maar het gaat mij nu wel wat gemakkelijker af”. - "Ik heb eindelijk eens iemand ont moet. die zowel de leuke als vervelen de dingen tegen mij zei". - "We hebben geleerd hoe wij met el kaar kunnen praten, zonder steeds weer ruzie te krijgen". - "Ik heb geleerd beter voor mezelf op te komen". Prachtig was ook hun karikatuur van een ministersvergadering. Om elf uur 's avonds konden de Rooie Vrouwen terugzien op een geslaagde vrouwendag met redelijk wat belangstelling, zeker als men in aanmerking neemt andere op hetzelfde moment bezig zijnde activitei ten in de gemeente en de regio. De zaken in Moerkapelle en Berkel en Rodenrijs gingen na verloop van tijd over in andere handen. Nu zijn er, met diverse filialen, 7 zaken waar het assortiment wel wat uitgebreider is dan waar Pieter van der Linde in Moerkapelle mee begon. Had hij toen zoveel dat het in een pak op de rug kon worden meegenomen, en later op een kruiwagen - kar met paard en wagen en nog later in een auto, nu zijn alle winkels zo uitgebreid of ver- WADDINXVEEN - De heer G. Troost uit de Meidoornstraat 37 heeft de hoofdprijs gewonnen van de grandi oze Citroën-mode-week. die Noorde- graaf’s Automobielbedrijf Waddinx veen BV, Modehuis Verbakel BV en bloemenboetiek Bep Baelde halverwe ge deze maand hebben gehouden. De Zuidplas-medewerkers voor ge zinsverzorging en algemeen maat schappelijk werk zijn in Waddinxveen te vinden aan het Jan van Bijnenpad 1 in het Anne Frank-centrum. Voor Boskoop is dit aan de Zijde 50. De telefoonnummers zijn in Waddinx veen 16044 en in Boskoop 4638 en 3304. In een groot deel van de winkels wordt de ruimte ingenomen door de afdeling interieurverzorging of zijn er nieuwe winkels voor gebouwd. Deze zaken worden nu geleid door kleinzoons en achterkleinzoons van de oprichter. Begon men in 1900 met het gezamelijk inkopen, dit gebeurt nog steeds met elkaar of via een in- koopcombinatie. waar alle zaken bij zijn aangesloten. zelf contact opnemen. Voor gezins verzorging betaalt men naar draag kracht. Mensen met de hoogste inko mens betalen het meest. De eigen bij drage is maximaal f 8,25 per uur, maar dat geldt voor de hoogste in komens. Voor algemeen maatschap pelijk werk betaalt men niets. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening ‘Zuidplas’ is in 1974 haar werkzaamheden in de regio be gonnen. Gezinsverzorging en alge meen maatschappelijk werk bestaan natuurlijk al langer dan 10 jaar. Vóór de stichting ‘Zuidplas’ bestond wa ren de gezinsverzorgsters en maat schappelijk werkers in dienst van veelal kleine plaatselijke instellingen. In de jaren ‘70 werden op voorstel van het toenmalig ministerie van CRM kleine instellingen samenge voegd tot grote instellingen voor maatschappelijke dienstverlening. Zo is het gekomen dat de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening ‘Zuidplas’ werkzaam is in de gemeen ten: Benthuizen, Boskoop, Capelle a/d IJssel, Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Waddinx veen en Zevenhuizen. Een gebied met 120.000 inwoners. De dienstverlening is direct vindbaar en bereikbaar in elke gemeente. In Nieuwerkerk a/d IJssel is het centraal buro voor de administratieve en be drijfsmatige ondersteuning. Volgens de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening Zuidplas is het moeilijk om precies in te schatten hoe de dienstverlening zich de ko rrende jaren zal en moet ontwikke len. In grote lijnen staat het volgende te wachten: *Nog meer dan de voorbije jaren zal het hulpverleningsbeleid erop gericht zijn om mensen zolang mogelijk zelf standig te laten wonen. Dat kan ook best, als daartoe dan maar de nood- ztakelijke voorzieningen worden ge troffen. Gezinsverzorging is één van die voorzieningen. Verzorging thuis is goedkoper dan de zorg, die een verzorgingstehuis te bieden heeft. Daarbij komt ook dat Nederland sterk vergrijst. Er komen minder jon geren bij en de mensen worden ge middeld steeds ouder. Over vijftig jaar zal de bejaarden-bevolking onge veer tweemaal zo groot zijn als in 1980. In het jaar 2000 zullen er steeds meer alleenstaanden zijn onder de bejaarden-bevolking. Ongehuw- den, weduwen en weduwnaars maken dan de helft uit van alle beiaarden. Op jaarbasis zit er ongeveer twee ton verschil in wat de dienst in rekening mag brengen bij de ziekenfondsen en particulier verzekerden en wat de dienst nodig zegt te hebben voor een sluitende begroting. Ambulancediensten in ons land moe ten namelijk kostendekkend zijn. Dat betekent dat de kosten van Midden- Holland (met 28 personeelsleden en vijf ziekenauto’s) niet mogen uitstij gen boven de inkomsten, die voor zestig a zeventig procent via jaarcon tracten met de ziekenfondsen wor den binnengehaald en voor de rest door middel van nota’s aan particu lieren. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas is er voor ie dereen, ongeacht levensbeschouwing, nationaliteit en dergelijke. Voor hulp door gezinsverzorging of algemeen maatschappelijk werk behoeft men geen lid van de kruisvereniging te zijn. Evenmin is een verwijsbriefje nodig van een huisarts. Iedereen kan De heren H. van der Linde (63), C. van der Linde (36)H. van der Linde (33), P. van der Linde (30) en M. van der Linde (29), die allen betrokken zijn bij het bloeiende en toonaange vende textiel-, mode- en interieurver- zorgingsbedrijf, timmeren voortaan aan de weg met een nieuw beeld merk. Een in vier kleuren groen uit gevoerde lindeboom. De Van der Lin des zijn dan ook al een eeuw actief in Midden-Holland, zodat een geza menlijke presentatie geen kwaad kan. Van der Linde in Waddinxveen en Boskoop is in de loop der tijd her haaldelijk met de tijd meegegaan. Het degelijke bedrijf; waar kwaliteit en dienstverlening hoog in het vaandel geschreven staan, Is weliswaar steeds aan de Dorpstraat gevestigd geweest, maar men zat daar niet stil. Herhaal delijk was er sprake van een uitbrei ding. In 1976 werd een winkel in de Waddinxveense Passage geopend en in 1974 in Boskoop. Ook is er in de jaren 1964-1978 een vestiging ge weest aan het Koningin Wilhelmina- plein in W’addinxveen. Totaal be- Een paar fotovoorbeelden van het werk dat de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Zuidplas nu al tien jaar in Waddinxveen en Boskoop doet. (Foto’s: Klik-Klak Productions/Sjaak Ramakers). De Waddinxveense Van der Linde s op de foto in de zaak aan de Dorpstraat in Waddinxveen waar alles begon. Van links naar rechts: P. v. d. Linde. C. v. d. Linde, M. i. d. Linde, H. r. d. Linde en H. v. d. Linde. v, WADDINXVEEN Van der Linde BV, de textiel-, mode- en in- terieurverzorgingszaak met vestigingen in Waddinxveen (Dorp straat en Passage) en in Boskoop (Zijde en Burgemeester Colijn- straat), staat aan de vooravond van een bijzonder jubileum. Dein 1914 door de toen 21-jarige C. van der Linde gestarte zaak, waar 25 mensen werken, neemt op woensdag 4 april een geheel gemo derniseerde en uitgebreide vestiging in Boskoop in gebruik met een open huis van 15.00 tot 21.00 uur, maar staat er in de regio bij stil dat de naam Van der Linde in april honderd jaar verbonden is met s T®'- ir&J.zL GOUDA - Zaterdag 31 maart houdt de Vereniging van Postzegelverzame laars Gouda weer een ruildag in het Veemarktrestaurant te Gouda van 10.00 tot 17.00 uur. Iedereen die postzegels spaart, wil ruilen, of ko pen van de aanwezige (semi-)hande- laren, kan in de beide zalen terecht. De toegang is gratis en voor de jeugd is er een aparte ruilhoek ingeruimd. De aanwezige bestuursleden zullen iedereen graag informeren over het postzegelverzamelen en over de voor delen van het lid zijn van de vereni ging- Er wordt nog weleens gedacht dat ge zinsverzorging er alleen maar is voor gezinnen. Dit iseen misverstand. Ge zinsverzorging helpt in allerlei situ aties zoals bijvoorbeeld: Gezinnen: U bent de verzorgende ou der in het gezin. U kunt de verzorging van de kinderen en het huishouden niet voldoende aan. Dit kan zijn in verband rriet lichamelijke klachten of overspannenheid, bij opname in het ziekenhuis of om andere redenen. Alleenstaanden: U bent alleenstaand en kunt bijvoorbeeld door ziekte of handicap niet voldoende voor het ei gen huishouden zorgen. Ouderen: U kunt de dagelijkse ver zorging van het huishouden door ziekte of ouderdom niet meer zo goed aan. U heeft een partner, die verzor ging nodig heeft. U merkt dat deze verzorging u te zwaar wordt. Een-ouder-gezinnen: U staat plote- ling alleen voor de verzorging van uw kinderen en het huishouden bijvoor beeld door het overlijden van uw partner of door echtscheiding. Echtparen en samenwonenden: U bent samen niet voldoende in staat om het huishouden te verzorgen om dat één van u beiden te zwaar wordt belast door de verzorging van de an der of u bent beiden ziek of gehandi capt. Wat mag u verwachten van de gezins verzorging? Dat het werk wordt ged aan wat u zelf niet meer kunt en waar voor u ook geen beroep kunt of wilt doen op anderen in uw omgeving. Dat kan huishoudelijk werk zijn, maar eventueel ook: helpen bij het aankleden, boodschappen doen, war me maaltijd verzorgen, opvang van kinderen e.d. Met buitenstaanders praten wij niet over de hulpverlening. Wat mag u niet verwachten? Dat er dingen worden gedaan, dié u zelf nog kunt doen. WADDINXVEEN/BOSKOOP - Op zondag 1 april zullen ook de tarieven van het door NV Verenigd Streekver voer Westnederland verzorgde stads en streekvervoer gemiddeld met 10 procent stijgen. Deze tarijfstijging vloeit voort uit het Tarievenplan Openbaar Vervoer 1984-1987, afkomstig van de minister van Ver keer en Waterstaat en goedgekeurd door het parlement. Met dit tarievenplan is gekozen voor een beleid van tariefverhoging, ten einde het niveau van de vervoersvoor zieningen zoveel mogelijk te kunnen handhaven. Binnen het vervoergebied van Westnederland worden in Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Dor drecht vanaf 1 april wijzigingen aan gebracht in de zonegrenzen, zodat op bepaalde relaties veranderingen in het aantal te reizen zones kunnen optre den. De herzonering heeft met name gevolgen voor de vervoerrelaties op Rotterdam. In verband met de korte termijn die tussen het besluit over de herzone ring en de invoering beschikbaar was, kan nog niet iedere halte tijdig van de nodige zonetariefinformatie voorzien zijn. In die tussentijd kunnen reizi gers echter steeds met hun vragen te recht bij de chauffeurs en bij de ver schillende informatiepunten. In Lei den zal de nieuwe zonering ingaan op 1 juni a.s. 3

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 31