Voorjaars concert van Voorwaarts Eminent gaat verder afslanken In twee jaar wilden 84 bejaarden in een tehuis De Bonkelaar W’veense vestiging bloeit Indicatiecommissie wil meer gegevens van bejaarden W. Verboom beschrijft Eerste en Tweede Wereldoorlog Hartstichting: 15 mille Tropische sfeer in Gerass BV Rommelmarkt De Paddestoel op 12 mei WADDINXVEEN - Hoe maakte Waddinxveen deze eeuw twee we reldbranden mee. De Eerste We reldoorlog van 1914-1918 en de Tweede Wereldoorlog van 1940- 1945. Beide verschrikkelijke oor logen worden beschreven in het vorig jaar uitgekomen boek ’’Waddinxveen 750 jaar” van W. Verboom. Bestuur 1 Gehalveerd Beter beeld Werkwijze 1914-1918 1940-1945 Mislukking I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 25 APRIL 1984 Hoe maakte Waddinxveen twee wereldbranden mee Een beeld van de drukte tijdens de tropische disco-avond in De Bonke- I advies. Deze cijfers staan WADDINXVEEN - De in Waddinx veen gehouden collecte voor de Neder landse Hartstichting heeft 15.352,05 opgebracht. Reactie van secretaris Henk Winkels van de Waddinxveense Vrienden van de Hartstichting: ’’Veel dank aan de ge vers, collectanten, de Rabobank moge lijk hebben gemaakt. Zij die niet thuis waren toen de collectant aan de deur kwam kunnen alsnog hun gave storten op postgiro 300 van de Nederlandse Hartstichting. greepfruit, en tal van andere mengsels van verschillende exotische verse vruch ten. De werkgroep Baken had de avond tot in de puntjes geregeld. Bij binnenkomst in de hal van De Bonkelaar was de zo merse sfeer al duidelijk merkbaar. Een heuse parachute bedekte het plafond van de hal en in de zaak hingen surfplan ken en was een prachtig zeegezicht ge maakt. WADDINXVEEN/GOUDA - Gerass Verzekeringen BV, Boskoop, met als vestigingsplaats Waddinxveen, heeft het zaakadres gewijzigd in Sprenger- straat 28, Boskoop. Dat blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. -- stip, waarop de bejaarde wil worden opgenomen, een rol. In verband hier mede is het van belang, dat de taak van de maatschappelijk werkster wordt uitgebreid. Tot slot merkt de commissie in het jaarverslag 1982- 1983 nóg op, dat het hebben van een positieve indicatie voor een bejaarde geen garantie inhoudt, dat hij daarna snel in een bejaardenoord kan wor den opgenomen. Wat dit betreft is er dus niet zoveel veranderd in de situ atie, die vóór het in werking treden van het Besluit Opneming in Bejaar denoorden bestond. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 27 april om acht uur geeft de Wad dinxveense muziekvereniging Voorwaarts in Het Trefpunt haar voorjaars- concert, waarin afscheid genomen zal worden van dirigent A. Bosch. De Rijswijker gaat het wat rustiger aan doen na 18 jaar de dirigeerstok te heb ben gehanteerd. Het Voorwaarts-con- cert is toegankelijk tegen betaling van 3,50. Na afloop is er een gezellig sa menzijn. Behalve dat er in Het Trefpunt op pas sende wijze afscheid zal worden geno men van de heer Bosch, zal op deze avond ook de showband van Voor waarts in de nieuwe uniformen te zien zijn. Op het programma staan optredens van een ensemble onder leiding van J. Veenstra, de showband onder leiding van M. J. P. Thcussen. de majoretten Omdat we weer aan de vooravond staan van de jaarlijkse herden king van onze gevallenen (4 mei) en de bevrijding (5 mei) is het mis schien goed aan de hand van oud-Waddinxvener W. Verboom terug te blikken op beide wereldoorlogen, die ook Waddinxveen hebben beroerd. De nu in Soest wonende schrijver, van wiens hand eerder ’’Waddinxveen in oude ansichten” (1969) verscheen, besteedt in zijn door de Europese bibliotheek in Zaltbommel uitgegeven boek ’’Waddinxveen 750 jaar” zes pagina’s aan deze wereldbranden. Het woord is aan de heer Verboom. Naar aanleiding hiervan vindt de re gionale commissie, dat het onder- zoeksformulier moet worden uitge breid in die mate, dat een meer ge nuanceerd beeld gegeven kan worden van de situatie, waarin de bejaarde verkeert. De te behandelen aanvra gen worden daarnaast problemati scher en om te voorkomen, dat de wachtlijsten steeds gioter worden, zou een uitbreiding van de extramu rale voorzieningen te overwegen zijn. Naast aard en mate van verzorgings- behoevendheid speelt ook het tijd- WADDINXVEEN - De Bodegraafse fabriek van electronische or gels, Eminent Electronics BV, die ook een vestiging heeft aan de Waddinxveense Staringlaan, moet afslanken. Door organisatie zullen er verdwijnen, waarbij gedwongi al twee jaar wankelende bedrr De zoveelste klap voor de medewer kers van Eminent gaat ditmaal voor bij aan de vestiging Waddinxveen, waar in de orgelkastenfabriek volop werk is. Voor het behoud van deze onder meer werkgelegenheid heeft de gemeente Waddinxveen zich steeds ingezet, onder meer door in septem ber 1982 voor f. 500.000,— obliga ties aan te kopen van Eminent. Dit bedrag haaldè de gemeente uit het eigen reservepotje. onder leiding van Marjan Noordermeer (miss majoretten) en Elly Monster en de brassband met als solisten Hans La Grand (voorzitter), Joop Boerma en Henk van Dijk. De acht nummers die de brassband voor het laatst onder leiding van A. Bosch ten gehore zal brengen zijn: 1. Wellington March. 2. Two Chorale Preludes 3. Suite Gothique. 4. A Trumpet Piece. 5. Black Bottom. 6. Solitaire. 7. Way Out West. 8. Trumpet Blues. aantal noodzakelijke plaatsen in bejaardenoorden te kunnen plannen. Van het bestuur van de regionale indicatiecommissie bejaardenoorden is de Waddinxveense VVD-wethouder L.M. Oosterbroek-Waagmeester voor zitter. Van de in Benthuizen, Bos koop, Moerkapelle, Reeuwijk en Waddinxveen werkzaam zijnde com missie is de Waddinxveense gemeen teambtenaar B. Gilijamse secretaris en de Waddinxveense maatschappe- Het is een bejaardenoord op grond van Wet op de Bejaardenoorden niet toegestaan een persoon op te nemen, die niet in het bezit is van een advies van een indicatiecommissie. Een der gelijk advies moet op een daartoe door het bestuur vastgesteld formu lier worden aangevraagd. Deze for mulieren zijn bij de gemeenten ver krijgbaar. Na ontvangst van de aanvraag bezoekt de maatschappelijk werk ster de bejaarde in zijn woning. Het onderzoek dat dan plaatsvindt, wordt met behulp van een daarvoor door de Mininster vastgesteld formulier ge daan. In dit formulier zijn vragen op genomen, waarvan de beantwoording een inzicht kan geven in de noodzaak tot opneming in een bejaardenoord dan wel in de noodzaak tot opne- zetter gebruikt voor het maken van oorlogsmateriaal. Ook het huis van de familie Kempkes aan de Nesse werd gevorderd. Dit werd bewoond door Duitse burgers (ingenieurs) die voor de Wehrmacht werkten in de fabriek van Dobbelmann aan de Noordkade. Daar werden vermoe delijk onderdelen voor de VI en V2 gemaakt. Veel Duitse soldaten wer den ook ingekwartierd bij inwoners van Waddinxveen, die verplicht werden ze onderdak te geven. Bijna elke morgen marcheerden de solda ten door het dorp, al zingende: ”Denn wir fahren gegen Enge land!” Ze werden na dat refrein wel eens nageroepen met ’’plons, plons!" Het waren jaren van veel zorg en verdriet. Alle levensmiddelen, schoenen, textiel en rookartikelen werden gedistribueerd. Er kwam veel surrogaat op de markt en lang zamerhand raakten alle winkelvoor raden op. De Julianastraat kreeg een andere naam: de Javastraat. De Wilhelminakade heette voortaan Gouwekade. Niets mocht aan het koninklijk huis herinneren. (Na de oorlog werden de straten weer snel van de oude naam voorzien). Men moest ’s avonds alle ramen en deu ren verduisteren en na 20.00 uur tot de volgende morgen was het ver boden zich op straat te begeven. Straatverlichting was er in het ge heel niet. Er zijn door de duisternis vele malen inwoners te water ge raakt en verdronken. laar. (Foto: De Bonkelaar). WADDINXVEEN - De laatst gehou den ”tropen”-disco van de tienerwerk- groep Baken heeft in het sociaal-cultu- reel centrum De Bonkelaar een record aantal van 250 jongeren tussen de 12 en 16 jaar getrokken. De werkgroep Baken had alles in het werk gesteld om er voor te zorgen dat er een echte tropensfeer heerste in De Bonkelaar. Daartoe had zij bijvoor beeld 5 kubieke meter zand in het ge bouw gestort en waren er tal van gezelli ge zitjes en parasols. De temperatuur bedroeg zo’n 30 gra den, maar er waren tal van mogelijkhe den tot het verkrijgen van een verfris sing. Zo waren er ijs en milk-shakes, maar ook tal van exotische (alcohol vrije) cocktails, zoals Bananen, Anna- Een bewogen tijd was de Eerste Wereldoorlog. Wij zaten in ons land op een aan alle kanten belaagd neu- traliteitseiland. Soms kwam een luchtschip of een vliegtuig van de oorlogvoerenden binnen onze gren zen omlaag. Drijvende mijnen spoelden jaarlijks in grote hoeveel heden aan; in de maand november 1917 alleen al 483. Zij werden waar mogelijk onschadelijk gemaakt, maar het gebeurde wel dat ze al eer der explodeerden, zodat ruiten van panden langs de kust sprongen. In oktober 1914 kwamen bijna een miljoen Belgische vluchtelingen naar Nederland. In het begin moest een groot deel van hen in de open lucht verblijven. Honger hebben zij niet geleden. Er was onmiddellijk hulpverlening, niet alleen door het Nederlandse leger, maar ook door particulieren. De overheid greep spoedig in voor verspreiding van de vluchtelingen, de nodige leiding en coördinatie. Velen konden in eigen levensonder houd voorzien en kregen een wo ning toegewezen of woonden bij particulieren. Een deel kreeg een uitkering van de overheid. In Wad dinxveen arriveerde ook een aantal Belgische gezinnen. Zij kwamen op grote zolderschuiten via de Gouwe aan en nadat een groep dichtbij de brug was ontscheept, gingen de ove rigen verder naar Boskoop en Al- phen aan den Rijn. De voor Waddinxveen bestemde gezinnen werden voorlopig onder gebracht in enige leegstaande, oude huisjes die dichtbij het vroegere Jaagpad stonden, op een stuk grond achter het huis waarin nu J. Ultee woont. Later werden zij in nieuwe huizen van de woningbouwvereni ging in de Emmastraat (nu Tromp straat) gehuisvest. Zij woonden zeer eenvoudig. Blijkbaar waren zij dat gewend, maar zij hadden ook niet veel van huis kunnen meene men. Zij liepen meestal met klom pen aan op de houten vloer. Als er een kar met mosselen door de straat kwam, waren zij de beste afnemers. Zij aten ze zo uit het vuistje op. De vrouwen hadden in huis niet veel te doen. Zij zaten veel in de open deur met breiwerk, of haakten, wat toen gewoonte was, bedspreien. Velen keerden in de loop van 1914 terug. Na december hielden hielden nog ongeveer 100.000 Belgen verblijf in ons land. De meesten bleven tot het WADDINXVEEN - Zaterdag 12 mei van 9.00-16.00 uur houdt de speel tuinvereniging De Paddestoel op het terrein van het wijkgebouw aan de Lijsterbesstraat een rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor de speeltuin. Hiermee worden nieuwe speelwerktuigen aangeschaft en het geldt wordt verder gebruikt voor het onderhoud van de speeltuin en activi teiten voor de kinderen. Het ligt in de bedoeling om op zater dagmorgen 28 april in de Bomenwijk spullen voor deze rommelmarkt op te halen. Men verwacht alleen klei ne huishoudelijke artikelen. Wie wat heeft kan terecht bij de heren W. Hidding Meidoomstraat 28, W. v.d. - Schee Acaciastraat 22 (tel: 16720), C. Kramp Lijsterbesstraat 15 (tel: 18220), J. Oskam Meidoomstraat 15 (tel: 12200). eind van de oorlog. Zodra het vrede was gingen zij weer naar hun eigen land. Maar er was er één die in Wad dinxveen bleef. Dat was F. Rinche- val. Hij trouwde met een dochter van postbode Van Rijn en is tot zijn overlijden in Waddinxveen blijven wonen. Er was gedurende de jaren 1914- 1918 schaarste aan levensmiddelen en veel was ”op de bon”. We aten regeringsbrood en eenheidsworst. Bij de koffie kon men in Waddinx veen ’’Haagse punten” kopen. Dat moesten stukjes taart voorstellen, maar wat erin gedaan werd was niet na te gaan. Het smaakte niet en het had veel weg van zaagsel. Menigeen was erop uit om wat extra voedsel binnen te krijgen. In de winter van 1917 was de Gouwe dichtgevroren en kon men over het ijs de overkant bereiken. Er waren in het ijs bijten gehakt. Veel palingen kwamen in de bijten lucht happen. De politie ver bood het om de palingen te vangen. Maar ook op dit punt gold het ge zegde ’’nood breekt wet”; ’s avonds zag men veel brandende carbit- lantaarns bij de bijten en een aan tal mannen dat eromheen bewoog. Zij waren bezig paling te vangen met een vork. Het was een welkome aanvulling op het karige rantsoen! Menige dikke paling werd zo ge prikt en de politie kan het vangen niet voldoende verhinderen. Het ging er echter meer om, om de wre de wijze van vangen tegen te gaan. Op vrijdag 10 mei 1940, bij het aan breken van de dag, kwamen de Duitse legers de Nederlandse grens over. Het was een angstig ontwaken die morgen en het werd een dag om nooit te vergeten. Maar de angst werd weggevaagd door een diepe verontwaardiging over de schending van onze landsgrenzen. En deze ge voelens werden nog groter toen ko ningin Wilhelmina met ontroerde stem haar hevige ergenis over deze wandaad per radio bekend maakte. Haar proclamatie maakte grote in druk, vooral toen zij eindige met ’’Leve het Vaderland” en daarna het Wilhelmus klonk. Veel grote Duitse transportvliegtui gen van het type Junker, donker grijs van kleur, vlogen die dag over, sommige op geringe hoogte. Er werd gezegd dat ze parachutisten vervoerden en dat ze het voorzien hadden op Den Haag, het centrum van de regering en op het paleis. In 1942 en de volgende jaren kwa men steeds meer Engelse vliegtui gen (bommenwerpers) over, die de bezetter in ons land bestookten, maar nog meer de vijand in eigen land aanvielen. Op verschillende plaatsen in Wad dinxveen werden door de bezetter betonnen bunkers gebouwd, onder andere langs de Henegouwerweg. Ook werden tankgrachten gegraven bij de Sniepweg. Langs de Zuidka- de, dichtbij de Wilhelminakade, moest op last van de bezetter in 1943 een hele rij woonhuizen, waaronder twee winkels, worden afgebroken om daardoor schootsveld te hebben als de vijand uit die richting zou ko men. In datzelfde jaar werd in ons land door de bezetter een groot aan tal kerkklokken geroofd; ook in Waddinxveen gebeurde dat. Van de vijand kon toen gezegd worden: "Hij die de klok haalt uit de toren, heeft de oorlog reeds verloren.” In 1944 nam het ondergrondse ver zet tegen de vijand steeds meer toe. De vele maatregelen die de bezetter toepaste, het te werk stellen van jonge mannen in Duitsland en het vorderen van rijwielen (auto’s wa ren al in 1940 weggehaald) zetten veel kwaad bloed bij de Nederland ers. Er waren ook verraders. Op 30 september 1944 viel Toon Pille in de ondergrondse strijd. Men vond hem vermoord, aan de Parallelweg bij Gouda. Hij werd drieëntwintig jaar oud. Op zijn graf op het oude kerk hof staat de bijbeltekst Johannes 15 vers 13: ’’Niemand heeft grotere liefde dan hij, die zijn leven inzet voor zijn vrienden.” In dat jaar kwamen ook steeds meer Engelse vliegtuigen boven ons land om gebouwen waar Duitsers hun munitieopslagplaatsen hadden, te bombarderen. Alles wat rijden of varen kon, werd door de Engelsen niet vertrouwd en dikwijls onder vuur genomen. Hierdoor werd op de Brugweg helaas ook een meisje van vijftien jaar gedood. Het is een wonder dat er niet meer slachtoffers door die beschietingen omkwamen. Op 10 november 1944 werden in Rotterdam door de Duitsers razzia’s gehouden. Het was hen te doen om jonge mannen die, ongeacht hun be roep of ambt, uit hun woningen ge haald werden en onder bewaking als dwangarbeider naar Duitsland overgebracht zouden worden. Het werd een lange stoet, die zich daar na lopend in beweging zette. Het aantal gewapende Duitse bewakers was naar verhouding niet groot, maar door geweerschoten hielden zij hun gevangenen in bedwang. De meeste razziaslachtoffers hadden een tas of een bundel bij zich, maar anderen hadden dat niet, omdat zij op straat waren opgepikt en ge dwongen werden mee te lopen. Er waren postboden bij, maar ook geestelijken en vele anderen. Zo kwam de colonne tegen de avond Waddinxveen binnen. Via de Zuid- kade, Kerkweg en Oranjelaan lie pen zij naar de Noordkade, waar overnacht zou worden in gebouwen waarin nu de Nederlandse Kabelfa- brieken gevestigd zijn. Het is een geluk geweest dat vooral langs de Zuidkade en de Noordkade werd gelopen. Hierdoor konden veel Rotterdammers ontsnappen door de poorten tussen de woningen die door de bewoners waren opengezet. Er stonden bij de huizen ook inwo ners die water en appels uitdeelden aan de tochtgenoten. Gelukkig dat naar schatting zevenhonderd man nen zo kans hebben gezien te ont snappen. Ze werden gastvrij door de Waddinxveners opgenomen. Later heeft Rotterdam zijn bijzon dere dank aan Waddinxveen over gebracht, waarbij aan het gemeen tebestuur een tegeltableau werd ge schonken dat in het gemeentehuis een goede plaats kreeg. Een aantal kleinere tegels met dezelfde voos- telling werd toen ook aan enige in woners ter hand gesteld. De situatie van het westen was, wat voeding betreft, het slechtst in 1944/ 45. Het liep uit op de beruchte ’’hongerwinter”. Er werd tenslotte werkelijk honger geleden. Wad dinxveen verkeerde als dorp op het platteland met landbouwers en vee houders in een nog vrij gunstige po sitie. Maar toch waren er veel die ’’bietenstroop” aten op het weinige brood dat er was. Een groot aantal inwoners had een 'volkstuintje dat goed profijt gaf. Velen hebben hun best gedaan om anderen, die minder voedsel haddenzo goed mogelij k te helpen. Onder hen zijn ook veel landbouwers en veehouders ge weest, die telkens de helpende hand toesta kenr- Dagelijks zag men vermagerde mensen met een kar of wagentje door de gemeente gaan om wat voedsel bij de boeren te bemachti gen. Zij kwamen lopende uit de gro te steden. Er waren erbij die dikke voeten en benen hadden van honge roedeem. Brandstof was er ook niet meer. Veel bomen in de gemeente werden omgehakt of omgezaagd en opge stookt. In de Kromme Esse verdwe nen daardoor de meeste bomen. Ook alle bomen in de Piet Hein- straat gingen de kachels in. In 1952 werd deze straat opnieuw met lijs terbesbomen beplant. Gelukkig bracht het Zweedse witte brood en later de door vliegtuigen neergeworpen voedselpakketten uitkomst in de nood. En op 5 mei 1945 kwam de zo lang verbeide be vrijding! Er zijn wandborden waar op staat: ”5 mei 1945, een blijder dag ik nimmer zag!” Dat is waar. Velen die hun leven ga ven in de strijd of in het verzet, heb ben die dag echter niet mogen bele ven. Laten wij, die weer in vrijheid kunnen leven, hun grootste offer niet vergeten! Niet lang na de bevrijdingsdag trok een colonne Duitse ontwapende sol daten langs de Henegouwerweg, richting Gouda, op weg naar huis. Zij zongen niet meer. ming in een bejaardenoord dan wel in de noodzaak tot het treffen van voorzieningen, welke er gericht zijn de bejaarde zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Bij de beoordeling van de aanvraag wordt uitgegaan van een viertal kri- teria, te weten: lichamelijke toe stand, huishoudelijke activiteiten; psycho-sociale omstandigheden; woonsituatie. De resultaten van dit onderzoek wor den aan de commissie voorgelegd, zo nodig aangevuld met medische gege vens, waarna het advies van de com missie wordt vastgesteld. De com missie binnen de voorgeschreven ter mijn van 6 weken aan de bejaarde ad vies uit te brengen. Door de duidelijk merkbare grotere gecompliceerdheid van de aanvragen lukt dat echter steeds moeilijken Enige leden van de vrijwillige bur gerwacht in Waddinxveen die in het bezit waren van geweren, lagen op hun rug op het plein van de openba re school aan de brug op deze vlieg tuigen te schieten. Of het effect had was niet te zien, maar hun actie was wel begrijpelijk. De volgende dag waren er weer veel vliegtuigen. Er vielen bommen op de westelijke zij de van de Gouwe, iets ten zuiden van de Rijksbrug. Twee inwoners van Waddinxveen verloren daarbij het leven, een blok woningen werd vernield. De Gouwekade zakte over een lengte van twintig meter in. Op diezelfde dag vond een luchtgevecht plaats hoog boven de Gouwe, nabij en ten zuiden van de hefbrug te Waddinxveen. Een Nederlands vliegtuig was in gevecht met diverse Duitse toestellen. Ondanks het feit dat het een ongelijke strijd was, weerde het Nederlandse vliegtuig zich dapper, maar plotseling stortte het fel brandend neer op een wei land in de polder Bloemendaal. De inzittende sergeant-marconist kwam om het leven. Hij werd op het oude kerkhof begraven en op de grafsteen staat: Getrouw tot in den doedt. gevallen voor het Vaderland te Waddinxveen op 11 mei 1940”. Hij was een van de velen die op die dag hun jonge leven gaven. Men zei dat er op die dag ook op de Maasbrug in Rotterdam hevig ge vochten werd door de mariniers. Op 13 mei, tweede pinksterdag, meldt de radio: "De vijand is over de Maas en de IJssel. Groningen is in handen van de vijand. Aan de Grebbelinie wordt verwoed gevochten.” Dins dag 14 mei: ”De Duitsers bombar deren Rotterdam! Wat een schand daad! De stad brandt! Ontzaglijk hoge en zwarte rookwolken tekenen zich af tegen de hemel.” Duizenden vluchtelingen trokken uit de bran dende stad langs de ’s-Gravenweg, waar velen onderdak kregen. Stuk ken verkoold papier en as waaiden over Waddinxveen en kwamen dwarrelend neer. Overal in de om geving viel as, ook op de ruggen van de koeien in de weilanden van de polder Bloemendaal. De asregen werd zelfs in de stad Utrecht waar genomen! Laat in de middag trok ken de Duitsers Rotterdam binnen, ’s Avonds volgde over de radio de tijding van opperbevelhebber Win kelman dat het Nederlandse leger overal de wapens had neergelegd. De oorlog was ten einde voor ons land. De vijand was nu de baas en de bezetting volgde snel. Al spoedig kwam ook een groep Duitse soldaten met paarden en kanonnen in Waddinxveen. School gebouwen werden gevorderd. De leerlingen kregen hun les in de Brugkerk en in een deel van de spijsfabriek. Ook het notarishuis (eerst gedeeltelijk, later geheel) en de vroegere burgemeesterswoning ’’Beukenhof” werden gevorderd. Het verenigingsgebouw achter de kerk aan de Brug werd als hospitaal ingericht. Het koffiehuis Kwaak aan de Zuidkade (later woninginrich ting Verbakel) werd ’’Wehrmachts- heim”. ”Het Centrum” aan de Nes se (de vroegere Sluisjesschool) werd ’’Bierhaus”. Op het oude dorp wer den de legerpaarden gestald in de grote garage van de gebroeders Bui telaar. De Duitse soldaten reden in Waddinxveen ook in enige Engelse auto’s. Deze auto’s waren afkomstig van de buit die in Duitse handen was gevallen, toen de Engelse troepen hals over kop in Duinkerken moes ten inschepen, met achterlating van veel materiaal. Later werd ook het huis naast het postkantoor waar burgemeester Mumsen woonde ge vorderd, maar hij was met zijn gezin ondergedoken. De carrosseriefa- briek van Verheul werd door de be- lijk werkster mevrouw G.G. Pelli- caan-Jager lid. Tegen een door de indicatiecommis sie afgegeven indicatie is beroep mo gelijk bij Burgemeester en Wethou ders van de woonplaats van de be trokkene. Voordat B. en W. op het 'beroepschrift een beslissing nemen, winnen zij advies in van de regionale adviescommissie voor beroepschrif ten in Midden-Holland. Deze com missie stelt een onafhankelijk onder zoek in, waarna aan Burgemeester en Wethouders advies wordt uitge bracht: In 1982 werd geen enkel beroepschrift «gediend. In 1983 zijn 2 beroepschriften ingediend; 1 be roepschrift werd gegrond verklaard, het andere werd ingetrokken. ig heeft aan de deze vierde re- volgens de directie ongeveer 50 banen moeten jen ontslagen onvermijdelijk zijn. Het wankelende bedrijf blijft op die manier in het nieuws. lende projecten in de jaren 1975- 1980 op een mislukking uitliepen en vervolgens de orgelmarkt in elkaar klapte. Via een steun van twintig mil joen gulden van banken en overheid en forse offers van het personeel krabbelde het bedrijf er toch weer bovenop. De directie van Eminent verklaarde dat men er in is geslaagd zich ook op andere producten dan orgels te rich ten. De orgelmarkt is nog steeds slecht. Het productie-apparaat is goed bezet en daar hoeven dan ook geen ontslagen te vallen. De klappen zullen vallen bij het indirecte perso neel. Eminent - een bedrijf dat twee jaar geleden op het nippertje dankzij een overheidsinjectie en financiële offers konden worden gered - heeft al een forse afslankingsoperatie ach ter de rug. Begin ‘83 telde het bedrijf nog circa 400 werknemers en als de jongste reorganisatie z’n beslag heeft gekregen is het personeelsbestand ge halveerd tot ongeveer 200 werkne mers. Het productiepersoneel, ongeveer 100 man, kan volgens de directie op huidige sterkte blijven. De afslanking betreft voornamelijk de administra tie en de verkoop. In de orgelverkoop zit nog steeds fors de klad, maar om dat Eminent er in is geslaagd ook an dere producten op de markt te bren gen hoeven er onder het uitvoerend personeel geen ontslagen te vallen. Het administratief en commercieel apparaat is topzwaar. Daar moeten banen verdwijnen anders komt het bedrijf opnieuw in de moeilijkheden, aldus directeur J.B. Wolters, belan genbehartiger voor de AMRO-bank. Ook districtsbestuurder W. van Dop van de Industrie- en Voedingsbond CNV vreest dat aan de nieuwe reor ganisatie bij Eminent niet te ontko men valt. „Het is een trieste zaak dat er nu weer mensen uit moeten, na alles wat er al in het verleden is ge beurd”, aldus Van Dop. Het ziet er volgens hem naar uit dat alle 50 werknemers gedwongen ontslag krij gen. Volgens Van Dop zal de sanering een bezuiniging opleveren van twee miljoen gulden, wat ruim voldoende moet zijn om de verhezen goed te maken. Eminent kwam in 1982 in de pro blemen, onder meer doordat verschil- WADDINXVEEN - In 1982 en 1983 behandelde de Regionale In dicatiecommissie Bejaardenoorden aanvragen van 84 Waddinxve ners om in een bejaardentehuis te worden opgenomen. Voor de aanvragers kregen er 38 een negatief en 46 een positief opname- advies. Deze cijfers staan in het jaarverslag 1982-1983 van de Re gionale Indicatiecommissie Bejaardenoorden, waarbinnen Wad dinxveen samenwerkt met Benthuizen, Boskoop, Moerkapelle en Reeuwijk. Het is alweer ruim zeven jaar geleden dat wettelijk werd geregeld aan welke eisen een bejaarden moet voldoen om in een tehuis te worden opgenomen. In dit Besluit Opneming in Bejaar denoorden staat een indicatiesysteem beschreven aan de hand waarvan de regionale commissie dient te bepalen of iemand die in een bejaardenoord wil worden opgenomen in aanmer king komt voor een positief of een negatief advies. Het doel van dit besluit was een be perking van opneming in bejaarden oorden tot die bejaarden, die niet meer zelfstandig in hun eigen woning zouden kunnen wonen. Daarnaast zouden de hierop betrekking hebben de gegevens gebruikt worden om het

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 19