Architect Hans Peeters Waddinxveen: 1000 bedrijven en 6.000 arbeidsplaatsen ECHT WAAR expositie Waddinxveens eerste zonnewoning actief in gemeentehuis Voor opening expositie Gerard ’t Hart en Jackie Bouw Ook gemeente doet mee aan rage werkgelegenheidsnota Muziekavond Kapel in Gouda 1 Mei in Data Gold Landelijke Fietsdag op 12 mei open met 24 burgemeesters Koninklijke Militaire bejaarden met muziekschool Huis van tandartsenechtpaar voorzien van zonneboiler Boskoop I U ZIT ER WERKELIJK WARMPJES BIJ ALS U DE VERWARMING DOOR ONS LAAT INSTALLEREN K] WADDINXVEEN - Er zijn in Wad dinxveen LOGO grote en kleine be drijven met 6.000 arbeidsplaatsen. '"Ah" Be Fair Motivatie ECHT WAAR3.3 BELT U MAAR g^lTETO DE WIT WADDINXVEEN B.V. Programma Jackie Bouw Gerard ’t Hart Rage Eén loket I k K PW I f Ml f van grafisch werk) i ex WOENSDAG 25 APRIL 1984 Burgemeester C. M. van der Linden van Waddinxveen in de door hem officieel in gebruik gestelde showbus de Waddinxveense bouwmaterialenhandel De Waardt BV. (Foto: Sjaak Noteboom). ■la Dat zei burgemeester C.M. van der Linden onlangs ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van de door bouwmaterialenhandel De Waardt BV geïntroduceerde showbus. Met deze cijfers lichtte hij een tipje op van de door de gemeente uit te brengen Nota Werkgelegenheidsbeleid. Een ander gegeven uit deze nota: Er wer ken m Waddinxveen meer Gouwenaars dan Waddinxveners in Gouda. De woning van het tandartsenechtpaar M. Y. Boere-Oei en G. Boere aan de Lede 1. (Foto: Sjaak Noteboom). het voetbalbestuur opgezet energie - plan, dat tot doel heeft de kosten in de hand te houden. Komende zater dag houdt Be Fair een open dag om vanaf 11.00 uur een ieder te laten kennis nemen van de resultaten. en Jackie Bouw (kermaische objecten), posanten laten hun werk (dagelijks van 7.00 uur, op koopavonden en op zater- 13.00-16.00 uur) zien tot en met zaterdag 19.mei. WADDINXVEEN - De bij het Waddinxveense architectenbureau Stuurman BV aan de Brugweg werkzaam zijnde architect Hans Peeters, oud-voorzitter van de opgeheven muziek- en theaterwerk - groep De Spin tol, verricht komende zaterdagmiddag om vier uur in de raadzaal van het gemeentehuis de officiële opening van een ex positie Van de beeldende kunstenaarspaar Gerard ‘t Hart (beeld boeken en grafisch wei' De beiden Bodegraafse 9.00-12.00 en van 13.30-1 dagmiddag van ff -i ff. ff I - ZUIDKADE 116-117-2741 JH WADDINXVEEN - TEL. 01828-12123 III gemeentelijke plannen. Even leek ie dereen het spoor bijster. mee te doen. Het gaat daarbij om uitge zette routes van 35 a 40 kilometer. Data Gold BV is een recente samen voeging van Data Doom BV in Doom en Gold BV in Gouderak. Het nieuwe gemeentehuis waddinxveen 28 april t/m 49 mei 1984 genard t hart beeldboeken en landschappen papier jackie bouw keramiek "raku" Z Het eerste officiële optreden dateert van 8 april 1830; men speelde tijdens een parade welke werd gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van één van de Prinsessen van Oranje. Vanaf 3 augustus 1876 voert de kapel het predi kaat ’’Koninklijk”. openingstijden: tijdens kantooruren, donderdag 19.00 -21.00 uur zaterdag 13.00-16.00 uur Maar dat heeft niet lang geduurd. Want onder invloed van het no-non- sense kabinet woedt er nu al weer maandenlang een nieuwe rage in Ne derland: die der eigen gemeentelijke werkgelegenheidsnota. Van verschillende kanten is de ont wikkeling van het Be Fair-plan met belangstelling gevolgd. In verband daarmede leek het de Waddinxveners zinvol het voorlopige resultaat, on- derbouwd met ‘harde’- en ‘verwach-, tingscijfers’, openbaar te maken. Tot in de verste uithoeken worden mondiale en nationale economische analyses geschreven, praktisch toege spitst op ‘de eigen regio’. In de haast om andere gemeenten voor te blijven worden overal afzonderlijk dezelfde conclusies getrokken. Startende on dernemers zijn de nieuwe lievelingen van alle plaatse lijke politici. lenden toegankelijk te worden ge maakt”. “Er is een snelle en wij om zich heen grijpende ontwikkeling van nieuwe constructies, nieuw materiaal, en er zijn tevens allerlei materiaaltoepas- singen, zowel in architectuur als in de beeldende kunst, die tot gevolg hebben dat de op deze gebieden werkzame mensen hoe langer hoe minder van alle aspecten op de hoog te zijn.” jyyju INSTALLATIEBEDRIJF Gerard ‘t Hart: Mijn streven is het zoeken naar een goede verbinding tussen architectuur en beeldende kunst. Kunst blijft maar al te vaak beperkt tot een kleine kring van om uitéénlopende redenen daarop be trokkenen. Producten die, onder de noemer van beeldende kunst wor den gebracht, dienen mijn inziens voor een breder kring van belangstel- BOSKOOP - Het Boskoops Anti- Fascisties Komitee (BAFK), de PPR, de PSP afd. Boskoop en Waddinx veen, alsmede de PvdA organiseren dit jaar een gezamelijke 1 mei-avond. De bijeenkomst vindt plaats in het Praathuis (hoek Bosweg-Snijdelwijk- laan) in Boskoop en begint om 20.00 uur. Het thema van de avond is “Herve- deling van arbeid”. Het programma ziet er als volgt uit: 20.00 uur - Spreker van de Voedings bond FNV. 20.45 uur - Discussie aan de hand van stellingen. 21.30 uur - Optreden van het socialis- ties koor “De rooie dendrons” met daartussen door de voordracht van enkele toepasselijke gedichten. 22.00 uur - Muziekgroep “De Smie zen” 23.00 uur - Gezellig samenzijn. Daarnaast heeft het BAFK een ten toonstelling ingericht over “Arbeid en Seksisme”. Ook zal een informa tiemarkt worden gehouden. Naast de deelnemende groeperingen wor den ook andere progressieve groepe ringen in de gelegenheid gesteld hier aan mee te doen. Gebruik van zonne-energie wordt ook gemaakt door de afdeling voet bal van de christelijke sportvereniging Be Fair. Voor het clubgebouw in het Burgemeester Warnaarplantsoen ge beurt dit in het kader van een door nister van Sociale Zaken en Werkge legenheid zijn roemruchte ‘banen plan’ lanceerde. Hij had deze ‘krach tige nieuwe impuls’ nog niet bekend gemaakt, of bij de kranten begonnen de telexen al te ratelen. Vanuit het diepe zuiden tot in het hoge noorden kondigden de voorlichtingsdiensten van tientallen gemeenten ferm aan, dat ook hun gemeentebestuurders een eigen banenplan hadden ge maakt. Een kwestie van inhaken, niet waar? Het programma ziet er zo uit: 1. Koperensemble o.l.v. Joop Veen- stra 2. Leo van ’t Spijker (piano) 3. Paulien Wolff en Marieke Hakkes- teegt (piano) 4. Kopertrio o.l.v. Joop Veenstra 5. Gemengd ensemble o.l.v. Athur de Bussy Pauze 6. Esmeralde Gerdes en Margot Broug, piano en Marco Koopmans (de clamatie en projektie) 7. Koperensemble o.l.v. Joop Veen stra 8. Blokfluitensemble o.l.v. Theo Wek- king 9. Big Band o.l.v. Joop Veenstra. “Deze toestand is vooral te betreuren voor het publiek, ofwel degenen die het gebouw zinvol maken door het te gebruiken. In vele gevallen zullen we de voorzieningen voor de jeugd evengoed in onze overwegingen moe ten betrekken als parkeerplaatsen, lantaarns etc. Dit wordt reeds wat algemener aanvaard. Als we nu nog één (belangrijke) stap verder gaan, zien We in dat de estetische verzor ging (kleur en vormbepaling) regel recht in verband staat met de bij voorbeeld intimiteit die een bepaal de ruimte biedt. De estetische zijde van het bouwen hoeft niet helemaal op te gaan in de functie van het ge bouwde, maar kan hier wel degelijk mede in verband worden gebracht.” gebruiken water voorver- in een voorraadvat opge- bedrijf verbouwde voor één miljoen gulden een oude meubelfabriek mag nifiek in Moordrecht. Zowel bij Gold als bij Data Doom waren we tot de conclusie gekomen dat voor verdere groei schaalvergroting nodig was, zegt de van dat laatste bureau afkomstige Cees van der Bas. Hij is nu algemeen directeur van Data Doom. Frans Fransen heeft de creatieve lei ding in handen. Met een totale omzet van ruim f. 26 miljoen en 27 mede werkers is Data Gold het grootste re clamebureau in midden-Nederland geworden. De twee bureaus vullen elkaar goed aan. Gold heeft in de vijf jaar van zijn bestaan vooral gewerkt aan de op- en uitbouw van een goed creatief en technisch service-apparaat, terwijl Data Doom zich speciaal toelegt op industriële reclame en marketing pu blic-relations. Data Gold voert ook zetwerk in eigen beheer uit. Jackie Bouw (36) bezocht de LTS (afdeling keramiek) in Gouda en de avondacademie voor beeldende kun sten in Rotterdam. Ze is verder au todidact en sinds 1965 full-time. Ze gaf lessen in Gouda en Boskoop, deed mee aan een seminar in Heus den en was actief in een werkweek met Jan Snoek en Henk Trumpie. Sinds 1979 heeft ze in Bodegraven een galerie kunst en gebruikskera- miek. Daar aan de Zuidkade werkt ze samen met haar man Gerard ‘t Hart aan grote keamische objecten. “Reeds in het allereerste stadium van een bouwproject is het mijns in ziens van belang dat de beeldende kunst wordt afgetast op haar moge lijkheden tot een essentiële bijdrage aan de kommunikatieve functie die aan elk bouwwerk moet worden toe gekend. Nog steeds wordt een bijdra ge van de beeldende kunstenaar vaak als een dekoratieve toevoeging van een overigens reeds kant en klaar bouwproject gewaardeerd, waardoor weinig of geen integratie in het bouwproces tussen architect en kun stenaar plaatsvindt.” WADDINXVEEN/BOSKOOP - Za terdag 12 mei wordt de Landelijke Fietsdag 1984 gehouden. Het is de elfde maal dat dit steeds meer deelnemers trekkende evenement wordt georgani seerd als min of meer officiële opening van het toeristische fietsseizoen. Er zijn dit jaar ruim 120 vertrekplaatsen, waar onder de sporthal De Springers in Gou da, zodat iedereen in de gelegenheid is gieplan had de uitvoering in een aantal fasen verdeeld. Stap voor stap werd naar het (voorlopige) einddoel toegewerkt. De laatste fase, het plaat sen en het in gebruik stellen van de op het clubgebouw gemonteerde zon necollectoren, is nu verwezenlijkt. GOUDA - De Koninklijke Militaire Kapel zal op Koninginnedag een con cert geven in de Sint Janskerk te Gouda. Het concert, onder auspiciën van de Oranjecommissie, vindt plaats tussen 11.00 en 12.00 uur. De toegang is gratis. De Koninkljke Militaire Kapel zal het volgende programma vertolken: Egyp- tischer Marsh van Johan Straus, Guil laume Tell Overture van G. Rossini, La Boutique Fantasque van Rossini, Czar das Magic van Mancini en Toy Town Waltz van Pi Scheffer. De kapel besluit het optreden met het Wilhelmus. De koninKlijke Militaire Kapel zal on der leiding staan van eerste luitenant- onderdirecteur Pierre Kuypers. Luite nant Kuypers begon zijn militaire loop baan bij de Koninklijke Militaire Kapel op 1 maart 1979.Daarvoor dirigeerde hij geduurende 17 jaar een aantal geren ommeerde amateurorkesten in het zui den van Nederland. Naast de hoogtijdagen rond het Ko ninklijk Huis en belangrijke militaire gebeurtenissen, onderhoudt de kapel ook zeer nauwe contacten met de bur germaatschappij. De talrijke educatie ve schoolconcerten, concerten in bin nen- en buitenland, optredens voor ra dio en televisie en liefdadigheidsconcer- ten zijn hiervan een voorbeeld. De Koninklijke Militaire Kapel werd op 7 juli 1829 opgericht als Stafmuziek van het Regiment Grenadiers en Jagers. WADDINXVEEN/MOORDRECHT - Waddinxveens burgemeester C.M. van der Linden is dinsdagmiddag 1 mei één van de 24 burgemeester en loco-burgemeester die onder aan voering van Midden-Holland-voor- zitter R. Bandell (eerste burger van Moordrecht) meewerkt aan de of ficiële opening van reclame- en public relatiousbureau Data Gold BV in Moordrecht. WADDINXVEEN - Woensdagavond 2 mei geven leerlingen van de streekmu- ziekschool in Waddinxveen voor oude ren en mindervaliden een concert in het Anne Frank-centrum. Deze om acht uur beginnende muziekavond, die wordt gehouden op initiatief van de cul turele commissie van de Stichting Dienstverleningscentrum Waddinx veen. wordt geleid door de muziek- schooldirecteur Arthur le Cosquino de Bussy. Het belooft een zeer afwisselende avond te worden, waar zowel klassieke, moderne, als oude dansmuziek te be luisteren zal zijn. De toegangsprijs be draagt 1,50 per persoon. Wie vervoerd wil worden gelieve vroegtijdig het Anne Frankcentrum te bellen (15555) van waar, tegen betaling van een kleine ver goeding. het vervoer geregeld kan wor den. Het landelijk vertreksein zal dit jaar in Groningen worden gegeven en de deel nemers ontvangen ter herinnering een medaille met jaarhanger, terwijl door middel van een puzzel vele prijzen zijn te winnen. Evenals in voorafgaande ja- ren zal een deel van de opbrengst van de Landelijke Fietsdag worden bestemd voor recreatieve voorzieningen voor ge handicapten. Traditiegetrouw valt de Landelijke Fietsdag samen met de Nationale Mo lendag, waardoor langs vele routes mo lens in werking en te bezichtigen zullen zijn. Op 12 mei dus allemaal op de fiets, want wij zijn per slot van rekening een land van fietsers en dat vrijwielen door eigen land is een prettige, sportieve en gezonde bezigheid. Vorig jaar is de gemeente begonnen met het organiseren van exposities. Om de raadzaal hiervoor geschikt te maken werden enige speciale voor zieningen getroffen. Het expositie- beleid is erop gericht met name pro fessionele kunstenaars te laten expo seren. Bovendien wordt een goede afwisseling van tentoongesteld kunst werk voorgestaan. In 1983 is tijdens drie exposities on der andere het volgende te zien ge weest: schilderijen, gouaches, kera mische objecten, etsen, textielschil- derijen, struktuurconstrukties, ge mengde technieken. Een achttal kun stenaars uit de regio was hiervoor verantwoordelijk. Ook dit jaar staan weer drie exposities op het program ma waarvan deze, van Gerard ‘t Hart en Jackie Bouw de eerste is. Gerard ‘t Hart (51) die ook al in 1963 in Waddinxveen exposeerde en werkte voor Waddinxveense architec tenbureaus woont en werkt in Bode graven. Hij exposeert sinds 1957 beeldende kunst en houdt zich sinds het eind van de 60-er jaren ook be zig met vormgevingsprojecten. In Waddinxveen exposeert hij grafisch werk en beeldboeken. Deze beeld boeken zijn in de eerste plaats ob jecten die je als een schilderij of beeldhouwwerk kunt bekijken. Door een vel papier te scheuren, ver andert het formaat ervan en wordt de structuur zichtbaar. Hoe grover die structuur des te grover en rafeliger worden de scheurtanden. Golvende lijnen ontstaan als een blad papier met de vezelrichting wordt meege scheurd. Tegendraads afscheuren geeft randen die hoekiger zijn en spits toelopen. In de beeldboeken ontstaan door de niet gelijk verlo pende scheurlijnen van de verschil lende lagen papier reliëfachtige vlak ken met een kleurverloop. Zo ont staan beelden die associaties oproe pen met landschappen die al blade rend worden opgebouwd of afge broken. De twee tandartsen zijn tot het plaat sen van de zonneboiler, waarvoor door de gemeente een bouwvergun ning werd afgegeven, overgegaan ge zien het vele warme water dat in hun praktijk pleegt te worden gebruikt. Met het nieuwe systeem wordt in fei te het te warmd en slagen. ui Voor het opstellen van de Nota Werk gelegenheidsbeleid stelde de gemeen teraad begin vorige maand nog f. 25.000,- beschikbaar om het stuk, waarmee het college van B. en W. sinds eind vorig jaar al in de weer is nog voor deze zomer te kunnen laten verschijnen. Om het ook een deugdelijke nota te laten zijn werd het Economisch- Technologisch Instituut Zuid-Hol- land (ETI) ingeschakeld, omdat deze “deskundige adviesinstantie” over zeer veel statistisch materiaal om trent het economisch gebeuren in de regio en in Waddinxveen beschikt. Naast de komende Nota Werkgele genheidsbeleid beschikt Waddinx veen over een werkgelegenheidsfonds waarin vorig jaar gelijk al f. 50.000,- werd gestopt, en is er een overlegor gaan werkgelegenheid, waarmede een permanente overlegstructuur bedrijfs- leven-gemeentebestuur werd gere geld. Waddinxveen was verder be drijfsmatig actief voor Van Schaik en Berghuis (aankoop in februari 1982 uit failliete OGEM-boedel van grond en panden aan de Zuidkade), voor Eminent (aankoop van obliga ties voor een half miljoen), aankoop grond voor woonwijk Zuidplas (werkgelegenheid in de bouw) en aankoop grond voor het bedrijfster rein Coenecoop. Maar met het laten verschijnen van een gemeentelijke Nota Werkgele genheidsbeleid doet ook Waddinx veen helemaal mee aan de rage van gemeentelijke werkgelegenheidsno- ta’s, zoals die kortgeleden kritisch werd beschreven door Rien Robijn in het Rotterdamse avondblad Het Vrije Volk. In zijn artikel becommen tarieert hij eerst de gemeenten die bij de gemeentegrenzen allemaal borden plaatsten om op plaatselijke moge lijkheden voor bedrijfsvestiging te wijzen. Gemeentebestuurders noem den dit een ‘moderne vorm van ac quisitie’. In het land poseerden fier honderden wethouders bij honderden borden voor de fotografen. Vele jaren werd zo de onderlinge ge meentelijke concurrentieslag in ons land voor meer ‘eigen’ werk gestre den totdat drs. Joop den Uyl als mi- De ontwerper van het Be Fair-ener- Doch gelijk met de val van het kabi net Van Agt-Den Uyl stopte deze wassende stroom van triomfantelijke N De marktsector is de nieuwe ontdek king. Bedrijfsverzamelgebouwen wor den paradepaardjes. Zonder eigen lo kale werkgelegenheidsfondsen wil niemand meer verder. Acquisitie- ambtenaren zijn ineens belangrijke mannen. En anticiperen op nieuwe voortvarende wetswijzigingen, die ge meenten meer vrijheid van handelen moeten geven op dit gebied, daar gaat het vooral ook om. Jackie Bouw: “Met klei werken als beeldend middel is voortdurend vast stellen dat klei onbegrensd is. Mijn belangrijkste drijfveer is dan ook om tot een zo groot mogelijke (tota le) vrijheid te komen met klei en technieken; speciaal de draaitech- niek. Gestart vanuit het traditionele (veelal gemaakt voor een bepaalde gebruikswaarde - wat voor mij be perkingen gaf), tracht ik te zoeken naar een resultaat dat dieper gaat dan het aantoon- en beredeneerbare. Het fundamentele van klei en vuur bele ven! Wat zeker niet kan zonder de in de terugliggende jaren opgedane technische Know-how.” Bij het draaien (klei en beweging) is de emotionele binding groter voor mij dan bij het handvormen, waarbij ik van te voren een duidelijker beeld heb wat te gaan maken. Draaien is direkter werken met of vanuit mijn gevoel. Belangrijk vindt ik wat er tij dens het draaien van een vorm ge beurt. Het begint al bij het al of niet centreren: de veranderingen opvan gen en eventueel beïnvloeden, b.v. de ribbels, randen, structuuroppervlak te, buigen, knijpen duwen, gebruik van gereedschap, snelheid etc. Con trolled accidents.” “De basisvormen (cylinder - pot - komvormen) worden vrijwel nat op elkaar gestapeld (samengesteld), wat het buigen het plooien van de klei ver hevigt. Vaak voeg ik ijzer, oker etc. aan de klei toe om meer kleur nuances te verkrijgen. Vuur is voor mij het 2e element naast de klei. Verschillende stookprocessen boei en mij zeer.” “Het stoken (bakken) van klei is een noodzakelijkheid en een bepaald stookproces voegt iets toe aan het werk (kleur - licht - glans). Mij grote interesse voor de Raku techniek (het bij hoge temperatuur uit de oven ha len en reduceren in zaagsel, bladeren etc.), de filosofie en de uitgangspun ten daarvan houden, mij nu zo’n jaar of 8 in de ban. De betrokkenheid van de elementen bij deze werkwij ze is en blijft voor mij een intense beleving en uitdaging.” Met de zonneboiler - zoals de zonne panelen op het dak officieel worden genoemd - is een investering gemoeid van f 10.000,-- tot f 12.000,-. De heer Boere zei ons te verwachten dat hiervan over een jaar of acht rende ment is te verwachten. In ieder geval bewoont hij nu met zijn gezin het eerste huis dat in Waddinxveen is voorzien van een zonneboiler. Nerveus wordt ingehaakt op de no den des tijds. Uit is het met het ge weeklaag, dat een gemeente maar marginaal voor de werkgelegenheid bezig kan zijn. Voorbij is het tijd perk, waarin men alleen maar een weg dacht te kunnen aanleggen om een nieuw bedrijf te plezieren. Gemeesmuild wordt over de periode, dat een terrein pas bouwrijp voor be drijfsvestiging werd gemaakt, als er ook daadwerkelijk op gebouwd ging worden. Wat heet: het moet al glan zend klaarliggen voor de potentiële afnemer. Stimuleren. Regels vereen voudigen. Het kan niet meer op. En één loket, waaraan de zoekende on dernemer zich ten gemeentehuize kan melden, vooral één loket. Als er aan dat ene loket maar niet te veel wordt gezeurd. Het heeft allemaal de werking van een olievlek. Want in het spoor van deze werkgelegenheidsnota’s, niet zelden pretentieus ondertiteld als ‘activiteitenplannen’, zijn overal als paddestoelen clubjes uit de grond geschoten, die in hun zeker niet spaarzame vrije uurtjes hun steentjes trachten bij te dragen aan de discus sie. WADDINXVEEN - Het Waddinx veense tandartsenechtpaar M.Y. Boe re-Oei en G. Boere van de Lede 1 in de Oostpolderwijk (Zuidkade 1) heb ben voor een primeur gezorgd. Sinds kort wordt het water in hun woning én praktijk verwarmt door de zon. De in het dak aangebrachte zonne boiler - vier zonnepanelen met acht ruiten - is namelijk in vol bedrijf en dat komt natuurlijk mooi uit in dit zonnige vooijaar. if - T 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 9