Oorlogsmonument nu 37 jaar oud Koninginnedag in woonwijken en op schoolpleinen ZATERDAG 5 MEI 1984 Tournooien van Kwiek tot besluit SGP-tijdrede van dominee L. Schaafsma 14.00 uur - Zaalvoetbal VRIJDAG 4 MEI 1984 20.00 uur - Dodenherdenking Bij het monument aan het Stationsplein wordt weer stilgestaan bij allen - burger zo wel als militair - die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog, wanneer en waar ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen. Deze dodenherdenking is niet alleen stilstaan in dankbaarheid aan hen die het hoogste offer brachten, doch houdt ook bezinning in op heden en toekomst. Bijeenkomsten als deze zijn tevens een appèl op ieders individuele onderdrukking, racisme en onverdraagzaamheid. 9.30 uur - Hobby-expositie 10.00 uur - Kindermarkt Noordegraaf ’’BOMBARDEMENT ORANJE-COMITÉ ZATERDAG 3 MEI 19.30 UUR MAANDAG 5 MEI 14.30 UUR At Aubade Schiet-In Vuur Vragen Schade aan uw auto vereist p deskundige reparatie. FA! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 MEI 1984 de Oranjefestiviteiten, waaraan met veel plezier heel veel kinderen meededen op maandag 30 april. (Foto’s Sjaak Noteboom). de protestants-christelijke Groen 'focwa uuurt naar hartelust meegedaan Voor de ouderen waren er niet Zo veel evenementen, maar de activitei ten die er waren (vlooienmarkt, au- topuzzelrit, expositie, opstijgen van heteluchtballon en Schiet In) werden zeer goed bezocht. Koninginnedag 1984 was vooral een op de jeugd af gestemd open lucht gebeuren dat besloten werd met zowel lampion nenoptocht en gecostumeerde op tochten. De scholen, speeltuinvere- GLASBEEK AUTOSCHADE Shit erkerkelijke bijeenkomst in de Qeref. SKerk SPREKERS Onthulling Oorlogsmonument Overdracht aan de Gemeente, daarna Krans- of Bloemenlegging Muur: Concert a./d. Brug, door Muziekveren. „Concordia” De bevolking wordt verzocht Zaterdagavond 6 uur de vlag halfstok uit te steken en Maandag de gehele dag te vlaggen 1 Een aantal foto’s van WADDINXVEEN - Koninginnedag 1984 in Waddinxveen, met een helder zonnetje, een frisse wind en wat verdwaalde spetters regen, werd een ouderwets Oranjefeest in de woonwijken en op de schoolpleinen van een aantal hervormde en protestants-christelijke scholen. Vele honderden kinderen hebben m Groenswaard, Oran- jewijk, Bomenwijk, Oostpolderwijk, St. Victorwijk en Zeehelden buurt naar hartelust meegedaan aan een heleboel leuke spelletjes. De aubade-samenzang op het schoolplein van de protestants-christelijke Groen van Prinstererschool aan de Tollenslaan. Na het vlaghijsen en een toespraakje van schoolhoofd J. Dijkhuizen werd er gezongen: ’’Lang zal ze leven, In naam van Oranje doe open de poort, Wij leven vrij, wij leven blij, Al is ons landje nog zo klein, In een blauw geruite kiel, De zilvervloot, Gelukkig is het land, en het Wilhelmus. Voor iedereen was er een programma met de teksten van de liederen. De muziek was in handen van de harmonie Concordia. (Foto: Sjaak Noteboom). p y -F 4 Ta v. t Yvonne Kersbergen (12 jaar) wist 113 punten te vergaren bij het jeugd - sjoelen, Michel Eggermont (13 jaar) De kind’ren, door de schrik verlaat, zijn tot hun spel weer aangetreden. In de '"bakken" kwamen in 1947 en daarna geen bloemen. Dit zijn offer schalen, eveneens ontleend aan de oude historie. Symbolisch worden hier- In de sportzaal Groenswaard wordt van 14.00 tot 19.00 uur een Japans zaalvoetbal- tournooi gehouden door Edo Bonsai Grafie, waaraan onder meer deelnemen Ka wasaki Moto, Nissan en TROS. Voor de aftrap zullen aanwezig zijn een vertegen woordiger van de Japanse ambassade en Boskoops burgemeester J. H. Reinders. De onthulling van het "oorlogsmonument" maakte in 1947 deel uit van het bovenstaande programma, dat we knipten uit het Weekblad voor dinxveen van vrijdag 2 mei 1947. WADDINXVEEN - Woensdagavond 9 mei om kwart voor acht zal ds. L. Schaafsma, hervormd predikant in Zuilichem en Nieuwaal, een tijdrede houden voor de afdeling Waddinxveen van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Dat gebeurt in het kerk gebouw van de Christelijke Afgeschei den Gemeente aan de Dorpstraat. op de dankoffers gebracht voor onze bevrijding. Sinds in 1977/1978 de jaar lijkse Dodenherdenking soberder werd (geen stille tocht meer vanaf het ge meentehuis) is ook gaandeweg de ontsteking van het vuur komen te verval len. Dit laatste vooral op initiatief van de in 1976 naar Waddinxveen geko men burgemeester mr. A. G. Smallenbroek die vuur een omstreden sym bool achtte. Onder leiding van burgemeester C. M. van der Linden zijn de so bere dodenherdenkingen voortgezet. 110 punten, Paul van Leeuwen (10 jaar) 109 punten. Freddy van Leeu wen een deelnemer van 5 jaar kreeg voor zijn prestatie van 100 punten een leuke auto als beloning. punten minder op de tweede plaats A/oPtbill Met Be Fair-toernooi voor de voet- baljeugd werd op koninginnedag ge wonnen door Zwervers uit Capelle a/d IJssel, die daarvoor de Vivo-wis- selbeker uitgereikt kreeg. Als tweede eindigde Be Fair, derde Zwaluwen Vlaardingen en als laatste Soccer "Er zullen niet veel gemeenten zijn, die een dergelijk kunstwerk op haar grondgebied hebben”, schreef het Weekblad voor Waddinxveen 37 jaar ge leden. ”De keuze van de plaats van oprichting kon zeker niet beter zijn en de reizigers, die van het station komen of met de trein aldaar passeren, zul len onmiddellijk een goede indruk van onze gemeente krijgen". Boys uit Bleiswijk. Aangezien op het laatste moment de elftallen van Groot Ammers werden afgemeld, werd voor een andere toemooiopzet qua prijzen gekozen. Nadat de pun ten per vereniging hadden uitge maakt wie de wisselbeker en de an dere prijzen gewonnen hadden, speelde per poule de nummers één en twee om een bal, geschonken door de supportersvereniging van Be Fair. De winnaars werden hier Zwer vers A-l en Zwaluwen B-l, nadat ze de finale in beide gevallen van Be Fair wonnen. Over het "oorlogsmonument” werden door de Waddinxveners van toen wel twee klemmende vragen gesteld. De eerste was: Staan de jaartallen niet fout op de naald en de tweede was: Komen er in beide bakken aan het einde van de muur bloemen. Geopperd werd namelijk dat als men de naald van het monument zou beschouwen als een soort reclamezuil, dan zouden in derdaad de jaartallen 1940-1945 verkeerd staan. Men leest dan van boven naar beneden. De gedachtengang bij het aanbrengen van de jaartallen op het monument aan het Stationsplein is evenwel teruggegaan in de grijze oudheid. In de mythologie en bij de oude Egyptenaren, zeggen de geschiedschrijvers, richtte men bij bijzondere gelegenheden een naald, obelisk op, die als het ware uit de aarde omhoog reikte naar de hemel. Deze obelisken konden steeds hoger gemaakt worden en had men dus iets daarop te schrijven, dan was het zaak beneden te beginnen en steeds zo nodig naar boven te vervol gen. Deze gedachtengang volgend is dus ook in Waddinxveen eerst het jaar tal 1940 aangebracht en lezend naar boven 1945. WADDINXVEEN - Het "oorlogsmonument" aan het Stationsplein, waar vrijdagavond 4 mei weer de gevallenen zullen worden herdacht, is sinds maan dag 5 mei 1947 de plaats waar de Waddinxveners jaarlijks stilstaan bij de dood van allen - burger zowel als militair - die sinds 10 mei 1940, wanneer of waar ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk der Nederlanden zijn gevallen, alsmede allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omge komen. "Voor hen die vielen. Van hen die bleven. 1940-1945”, staat er heel simpel op het monument dat op de middag van Bevrijdingsdag 1947 om half drie officieel werd overgedragen aan het gemeentebestuur, gevolgd door krans- en bloemenlegging. Meer dan 35 hobbyisten nemen in De Bonkelaar deel aan een tot 18.00 uur durende hobbytentoonstelling. Deze expositie is gratis toegankelijk. Een greep uit de vele creatieve inzendingen: hindelopen-schilderen, modelbouw koetsen, brooddeeg, Hindoestaanse poppen, poppenmaken, aquarellen, model bouw locomotieven, droogbloemen, stenenbeschildering, wandkleden, met hout ingelegde schilderijen, modelbouw Schiphol, luchtvaart en sterrenwacht. Hobbyisten die nog mee willen doen aan de tentoonstelling, kunnen zich opgeven bij De Bonkelaar (tel. 17272). Er zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar. GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is aangegeven dat bij Noordegraaf s Automobielbedrijf Waddinxveen BV, Waddinxveen, is benoemd tot adjunct- directeur met procuratie bevoegdheid K. N. Noordegraaf te Boskoop. Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk REPARATIEBEDRIJF Noordkade 24 - Waddinxveen Tel. 01828-12588 FOCW A, kenmerk voor vakwerk PROGRAMMA 18.00 uur - zonsondergang: Vlaggen halfstok. 19.40 uur: Belangstellenden verzamelen zich bij het Stationsplein. 19.45-19.59 uur: Luiden van de klokken. 19.50-19.59 uur: Muziek verzorgd door muziekvereniging Concordia, afgewisseld door zang van het Mannenkoor "De Gouwestem”. 19.50-19.59 uur: Kranslegging door burgemeester C. M. v. d. Linden, gevolgd door krans- en bloemlegging door deputaties en bevolking. 19.59 uur: "Last Post", uitgevoerd door hoornblazer van muziekvereniging Concor dia. 20.00-20.02 uur: Stilte. 20.02-20.05 uur: Declamatie door de heer J. D. Geel. 20.05 uur: Afsluiting plechtigheid met spelen en zingen van 1 couplet van het volk slied. De Lionsclub Waddinxveen houdt voor de vijfde maal op het parkeerterrein Beu kenhof een kindermarkt van 10.00-12.30 uur. Op het parkeerterrein tussen Rabo bank en De Bonkelaar zullen weer marktkramen en een groot aantal tafels worden opgesteld, waar kinderen uit Waddinxveen allerlei activiteiten kunnen ontplooien, zoals de verkoop van zelfgemaakte of andere spullen. Ook zullen weer enkele kra men door de Lions-club verzorgd worden. De kindermarkt heeft dit jaar weer diverse zaken te bieden, zowel voor deelnemen de kinderen als bezoekers. Er is weer een ballonnenwedstrijd, waaraan een aantal leuke prijzen zijn verbonden. Er zal muziek zijn, "live” door kinderen uitgevoerd, en een poppekast. En dan natuurlijk de verkoop door de deelnemende kinderen van alles wat maar verkocht kan worden. De Lions verkopen ook een aantal zaken: kof fie, pannekoeken en ook planten, struiken, kleding, boeken e.d. Het doel van de kindermarkt is niet alleen iets te doen voor de jeugd van Waddinx veen, maar ook en vooral voor kinderen in de Derde Wereld en dan in het bijzonder kinderen die nog de extra handicap hebben dat zij geen ouders of geen huis hebben. De Lionsclub heeft nu 8 SOS-kinderen geadopteerd en onlangs een bedrag van 10.0000,- geschonken voor twee doeleinden: de oprichting van het 200e dorp te Bijlakuppe in Zuid-India en de stichting van een kinderkliniek in San Roque/Hon- duras. Zij wil echter nog verder gaan met acties die geld opbrengen om dit goede doel te steunen. uur Ziezo, wie is er niet tevreden? De diep vervloekte Euterpestraat kreeg eindelijk haar nieuwe gelaat, zich zwiepend van zijn vracht ontlastte vrucht van de vurigste gebeden, en d’andere het vol rantsoen raketvuur in de puinhoop knarste. Ziezo, de as ligt in de watten van rook die door de gaten zwicht. De maan komt vol en vederlicht de natte singels goud bespatten. En ik schrijf langzaam dit gedicht. Er is een eind aan mijn bevatten. De strijd om het kampioenschap van Waddinxveen bij het schieten werd gewonnen door John van Vliet, die met een kaart van 48 punten de beste schutter van deze Schiet In werd. Wemer van Loenen volgde hem met 2i - en Jan Hollaman wist zich een 5e plaats te verzekeren met een kaart van 45 punten. Bij de dames was het Linda de Winkel met 40 punten die de Eremedaille voor de eerste plaats wist te verdienen. Addy Ruts (37 pnt.) werd tweede, gevolgd door Jos- ke van de Berg met 30 pnt. De combinatie Schieten/Sjoelen werd ook door John van Vliet gewonnen met 23- pnt. Bij dit onderdeel wer den T. Cozijnsen en J. Jonker resp. 2 en 3. Jan Kersbergen mocht zich weer kampioen noemen bij het on derdeel Sjoelen, omdat hij 15 keer volle bak wist te gooien en eenmaal 147 pnt. C. Kuypers werd tweede met minimaal verschil. Ook hij reali seerde 15 keer alle sjoelstenen in de sjoelbak te laten verdwijnen, helaas had hij een minder hoog aantal pun ten ter ondersteuning. T. Cozijnsen werd hier nummer 3. WADDINXVEEN - Vlak nadat er bij het monument aan het Stationsplein twee minuten stilte zal zijn gehouden op de avond van de vierde mei zal de Waddinxvener J. D. Geel het gedicht Bombardement van J. ten Mutsaert (pseudoniem voor Jan H. de Groot) voordragen. Zijn declamatie is geda teerd Euterpestraat, 26 november 1944,13.45 uur. In de Euterpestraat te Amsterdam was tijdens de bezettingsjaren het hoofd kwartier van de Duitse politie gevestigd. Op een heldere zondagmiddag deed de Engelse luchtmacht een verrassende aanval op de door de Duitsers gebruikte schoolgebouwen; vriend en vijand werd getroffen, want ook een aantal huizen in de omgeving werd verwoest en ruim 50 burgers verloren het leven. De Duitse politie leed ook verliezen, maar zette onverminderd haar sinistere arbeid voort. Na de oorlog werd de Euterpestraat herdoopt in Ger rit van der Veenstraat als hulde aan de gevallen verzetsleider. BOMBARDEMENT Euterpestraat, 26 november 1944, 13.45 Ziezo, de bomen zijn gebarsten. Ik stond juist voor het venster, toen de eerste gierende typhoon Was de start op zaterdag 28 april wat betreft het bezoekersaantal erg ma ger, op Koninginnedag mocht de schuttersvereniging Waddinxveen op haar tweedaagse Schiet In voor schut ters en sjoelers in het clubgebouw aan de Alberdingk Thijmlaan niet klagen over belangstelling. Al vroeg in de morgen was het zeer druk, zo wel bij het schieten als bij het sjoe- De dag werd begonnen - en daar was VVD-wethouder mevrouw L.M. Oos- terbroek-Waagmeester bij, evenals bij andere evenementen later op de dag - met een heuse aubade op het school plein van de protestants-christelijke lagere Groen van Prinstererschool aan de Tollenslaan en de kleuterschool De Duiventil aan de Staringlaan. De ze samenzang op het schoolplein, be geleid door de harmonie “Concordia’ viel bijzonder in de smaak bij het pu bliek. Hierna stortten de kinderen zich volovergave in spelletjes, zoals steltlopen, hindemisrace, blikken gooien enz. Het Rad van Avontuur was een grote trekpleister: voor de lootjes stond men in de rij! De hoofdprijs hierbij, een wereldontvanger, ging naar de voormalige voorzitter van de ouder- commissie, de heer J. de Boer, ter wijl de heer J. Oosterbroek, echtge noot van de wethouder winnaar werd van een gigantische bruine speelgoed- beer. Ds. L. VROEGINDEWEIJ, Onderw.„De Onderdrukking" Ds. P. D. VAN ROYEN, Onderwerp: „De Bevrijding" Ds. H. POL,(van Boskoop) Onderw.„Het leven in de vrijheid" Ziezo, de doden zijn gevallen, elk heeft zijn part en tol betaald. De oogst is ongeveer bepaald van vriend en vijand en vazallen. Wad- Gewonden uit het puin gehaald liggen van pijn de vuist te ballen. nigingen waarmee alle spelletjes zijn bedacht en werden uitgevoerd. In feite heeft het particulier initia tief al het werk op 30 april overge nomen dat in vroeger jaren door de leerkrachten van alle scholen werd gedaan. Nu zijn het de ouders die O- ranje-activiteiten in hun wijken op touw zetten. Woonwijken die er op zo’n dag bijzonder fleurig uitzien. Dat geldt zeker voor de Oostpolder wijk (Zuidkade 1) en de St. Victor wijk. Heel belangrijk is dat er in die wijken groene plekken zijn om fes tiviteiten als die van maandag te kun nen houden, maar dat het in beslag nemen van de openbare weg ook ge slaagd zijn werd bewezen in Wad dinxveen Zuid en in de Zeehelden buurt. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense tafeltennisvereniging Kwiek besloot het wedstrijdseizoen ‘83-‘84 met twee toernooien voor eigen le den, beide het werk van toernooi- leider Herman Simons. Donderdag voor Pasen werd het Paaseierentoer- nooi voor dubbels gespeeld en afge lopen vrijdag het “Handicaptoer- nooi”. Tijdens het Paaseierentoemooi trachtte iedere deelnemer, en het wa ren er 32 met een steeds wisselende partner, zoveel mogelijk punten bin nen te slepen. Het waren zeer geani meerde wedstrijden waarbij, door de niet op elkaar ingespeelde partners, soms amusante situaties ontstonden, kompleet met misverstanden en bot singen. Toen alle kruitdamp was opgetrok ken, bleek dat in de ie groep Gijs v.d. Torren Jr. en Henk Bloks de bo venste plaatsen bezetten en dat dit in de 2e groep met Carry de Graaf en Dick Sol het geval was. Met de na af loop kwistig rondgedeelde paaseieren wisten de meeste Kwiekleden wel raad. Het 2e toernooi werd vrijdag met 25 deelnemers verspeeld. De opzet was dat een sterkere speler aan een min der sterke een bepaald aantal punten moest voorgeven en dit kon, bij een wedstrijd tussen bijv, een le klasser en een 5e klasser, oplopen tot 16 punten. De finale liep tenslotte uit op een strijd tussen Ad Daalhof en Carry de Graaf, waarbij Daalhof zijn tegen standster in elke game 9 punten voor- zprong moest geven. Vader Ad Daal hof meende dat hij, na de successen van zijn zoons Tim en Bas, ook maar eens wat moest laten zien, zegevier de in 2 games met 22-20 en 21-17 en legde daardoor beslag op de wisselbe- «v rw f

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 11