trekken aandacht van KNVB Voldoende scholen in Waddinxveen G Toeristische kaasmarkt Gouda 1 Be Fair’s zonnecollectoren SUIKER ZIEKTE DUURT EEN LEVEN LANG Ambassadeur aan de dis Be Fair met succes in tegenaanval tegen peperdure energieprijzen Politie is daar vast van overtuigd Leden van Een boekenbon? Dankers BV Telefoon- cirkels een Waddinxveense aanval tegen peperdure energieprijzen succesvol ■ONROEREND GOED ENB HYPOTHEEK INFORMATIE Wegafsluitingen dagje uit Tweede fase verbetering ringvaartdijk I I eenprimeur - i w WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 13 JUNI 1984 Derde van links de Iraakse ambassadeur met rechts naast hem een medewerker van Vicon en links De Bonkelaar- GRAAG GEGEVEN! k 1 Annuïteitenhypotheek Onroerend goed informatie Zonnecollectoren op clubhuis voor morgen! fgemeester War- Het verhaal is ‘beschrijving van het Wad- s O graveermogelijkheden van postcodes in fietsen. s2 Subsidie WADDINXVEEN Het publiek kan diefstallen meer voorkomen dan er kennelijk in het algemeen wordt gedacht. Die vaste overtui ging brengt de Waddinxveense rijkspolitie ertoe ook op het Wad dinxveense Brugfestijn ‘84 van komende vrijdag en zaterdag acte de presence te geven met een stand die in het teken staat van het motto ‘Voorkoming misdrijven’ en te komen met een nieuwe reeks nu c’ zuinig met energie verstandig j Postcode WADDINXVEEN/ZEIST Landelijk voetballend Neder land heeft in het veertiendaagse KNVB-blad Voetbal Totaal een pagina informatie gekregen over de primeur van Be Fair-voetbal: Zonnecollectoren op het club huis in het Burgemeester War- naarplantsoen. een 1 dinxveense succes in de strijd tegen peperdure energieprijzen. tolk Mohammed Barkat. (Foto: Sjaak Noteboom). I aaan>» Deze foto met kop sierde het artikel over Be Fairs zonnecollectoren in het landelijke KNVB-blad Voetbal Totaal.'. Zelfwerkzaamheid LIJ Nederlandse Vereniging van Makelaars n in onroerende goederen NVM s ai l* 2 Q. Q O »- Meevaller f 1 Op de vraag wat de totale investe- Prijsontwikkeling bestaande woningen. 83 90 81 WADDINXVEEN - Ter afsluiting van de serie thema-avonden over het Mid- den-Oosten is voor de tweede maal in het sociaal-cultureel centrum De Bon- kelaar op bezoek geweest de Iraakse ambassdeur Hafif El aoui. Met gemeentegarantie 1979 187.300 8,84 8,4 8.90 8,4 8.94 8,5 8.95 8.4 8.95 8,4 9,01 8,4 9,01 8,5 9,01 8,5 9,01 8,5 9,12 8,6 9,12 8,6 9,12 8,7 9,18 8,5 9,20 8,6 9.23 8,6 9.23 8,7 9.45 8.8 9,54 8,8 9,71 8,9 1980 171.100 MA MV MA MA MA MA MA 1981 153.500 1982 138.100 1983 142.100 MV MA MA MA MA MA MA o MA MV MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MV MV Geldverstrekker UBO Zwolsche Alg. Bonds.Mid,/N /O Ned 9,01 8.5 RPS Rabo Hypoth. Ver Spaarbank Nutssp. 's-Grav. Direktbank Mees Hope Enma Hypoth. AMRO Landbouwb. (CL) Nat. Ned. 'Optie' Tiel Utrecht NMB ABN (ABHK) Bouwfonds N.G. W.U.H. FGH 9,06 8,6 9,12 8,6 9 17 8,6 9,17 8,6 9.19 8,6 9.20 8,6 9,23 8,7 9,34 8,8 9,34 8,8 9,34 8.8 9.34 8,8 9.34 8,9 9.45 8,9 9.45 8.8 9,76 9.0 9,83 9,0 stadhuis zal ruimte bieden aan verschil lende kraampjes. Net als in voorgaande jaren zal stalhou der Ton van Duin rondritten maken door de binnenstad met de antieke Jan Plezier. Kaartjes hiervoor zijn te ver krijgen bij de VVV. Als extra attractie brengt Ton van Duin enkele van zijn paarden met het veulen Houkje mee naar de Markt. De toeristische kaas- en oude ambach tenmarkt wordt georganiseerd door de en LtOui de Coolsingel 47 in de Maasstad, is een detailhandel in grammafoon- platen. 2 n HA MV MA MA MA MA MA KA MA MA MA MA MA MA MA MA MA MV MV Hij sprak er voor enkele tientallen aan wezigen over de landbouwontwikkelin gen in zijn land en de huidige optimale samenwerking tussen Irak en Neder land. De lezing aan de Beukenhof werd voor- Maar waarom zal men achter de fei ten aanlopen. Het voorkomen daar van is altijd beter. ‘Gaat u er niet van uit dat het niet zo erg is, omdat de verzekering de geleden schade toch wel vergoed, want eventuele gesto len spullen die een gevoelswaarde hebben kunnen niet vergoed wor den’, aldus de rijkspolitie. Denkt u ook niet dat in uw woning niets te stelen valt want in ieder huis is er wel iets dat waarde voor de inbreker heeft. Mocht u soms in de veronder stelling zijn, dat uw woning niet in aanmerking komt, omdat u geen ei genaar bent maar huurder van het huis, dan zal de inbreker daar zeker geen rekening mee houden’. Vandaar de vraag: Heeft u het hang en sluitwerk van uw ramen, deuren en kelderbox al eens bekeken? Slecht onderhouden of onvoldoende deug delijke middelen kunnen alleen maar het risico van een gelegenheidsin- braak vergroten. Het risico om dit te verminderen kan op verschillende manieren. Dit kan uiteraard met een alarminstallatie maar het kan ook op een veel goedkopere en effectievere manier. Het monteren van dieveklauwen en een zogenaamde sluitkom (het ge deelte in de deurpost waar de slot- schoot in valt) aan de achterzijde van de woning geeft al de nodige zeker heid. Informatie over deze maatrege- WADDINXVEEN In verband met de uitvoering van herbestratingswer- ken zal het gedeelte Jan Dorrekens- kade-Oost gelegen tussen de Julia- nastraat en de Alpherwetering gedu rende de periode van 4 juni 1984 tot en met 22 juni 1984 voor het door gaande verkeer zijn gesloten. In verband met de bouw van een voet-/fietsbrug over de onlangs aldaar gegraven singel zullen de Fazantdreef en de Gerstakker t.p.v. deze te ma ken brug gedurende de periode van 12 juni 1984 t/m 29 juni 1984 voor alle verkeer inclusief voetganger? zijn gesloten. •*2 8,54 8,0 8,73 8,1 WADDINXVEEN De leden van de Waddinxveense Rode Kruis-Telefoon- cirkels zijn vorige week woensdag een .dagje uitgeweest, al ging helaas niet iedereen mee, vanwege de bejaarden reis, die op dezelfde dag gepland bleek. Eerst was de rit naar Brandwijk (on der Schoonhoven), waar in een oude boerderij alles getoond werd wat met het prepareren en schikken van droogbloemen te maken kan hebben. Men zag de liefste kleine bouquetjes tot en met schitterende grote arran gementen en zelfs versierde hoeden toe. Er was ontzettend veel moois te zien. Ook werd er van alles over verteld door de eigenaresse, die ook lessen geeft in het droogbloemen-schikken. Zij gaf vele tips, om het zodoende zelf ook eens te gaan proberen. Na in de boerderij koffie gedronken en een broodje gegeten te hebben, gingen de W addin xveners naar het ooievaarsdorp Liesveld bij Groot Ammers. Men was verrast te zien, dat er daar zoveel ooievaars leven. Er zaten ook enkele paren met hun jon gen op het nest. Zo nu en dan vloog zo’n prachtige vogel hoog over de Waddinxveners heen. Na nog gezellig iets gebruikt te heb ben in “Lekzicht” te Schoonhoven ging men voldaan naar huis. Het was een zeer geslaagde dag en de stem ming was opperbest. “Nog eens weer was gebleken, hoe leuk de telefoon- cirkel kan werken, en hoe nuttig voor het contact!”, aldus de leidster me vrouw A. Ravensberger-Demmenie. Stichting ’’Gouda, Hart van Holland”. Het gebeuren is bedoeld als Gouda-pro- motieDe laatste j aren is dit toeristische gebeuren niet meer weg te denken uit Gouda’s stadshart. Ieder jaar weer trekt het vele duizenden toeristen naar de binnenstad. Er ook vele Gouwenaars brengen in de zomermaanden met ge noegen een bezoek aan hun eigen stads centrum. De toeristische markten zijn voortaan elke donderdagochtend van 9 tot 12 uur vrij te bezoeken. Anders lag het bij het warmwaterver- bruik. Be Fair beschikte over een boi ler, waarvan de capaciteit op zaterda gen ontoereikend was. De boiler was aan vervanging of aan uitbreiding toe. Ook daarvoor stelde Gert Konijn, in het dagelijks leven research medewer ker bij de Shell, een rekenprogramma op. Konijn: ‘We hebben geïnventariseerd wat voor warmwater-voorziening de mogelijkheden waren. Daarvoor zijn we bij fabrieken en op beurzen ge weest. De zonneboiler kwam erg gunstig uit de bus, zeker als je naar de jaarlijkse lasten gaat kijken. Uit eindelijk zijn we met een uitgewerkt voorstel bij de firma EBS in Grave terecht gekomen. Daar kwam men met een interessant aanbod. In augus tus vorig jaar is het spul besteld en op 1 april dit jaar hebben we de hele in stallatie in gebruik genomen. Wij ver wachten door de zonnecollectoren 2.500 kubieke meter gas (1.575 gul den) per jaar te besparen. De werke lijke besparing zal uiteraard over een jaar bekend zijn’. ringskosten en jaarlijkse lasten zijn van de zonneboiler en zonnecollector ren zegt Konijn: De installatie kost 16.500 gulden. Met de 25 procent subsidie van het rijk blijft 12.500 gulden over. Dat is 6.500 gulden meer dan de kosten, die we toch al in de boiler hadden moeten steken. En dan zouden we technisch gezien met een slechte installatie zijn blijven zit ten. Gezien de besparing van 1.575 gulden zijn de meer-kosten de inves tering waard. Wij denken de installa tie in vier jaar te hebben terugver diend. Boiler eri zonnecollectoren hebben we kunnen aanschaffen uit de opbrengst van de actie Zonlicht, die we vorig jaar in de vereniging heb ben gehouden. Dus er drukken geen rentelasten op. De installatieis in zelfwerkzaamheid aangelegd.’ Over de besparing aan gas door de zonnecollectoren is Gert Konijn opti mistisch. In de berekening over een heel jaar wordt gesproken over een besparing van 2.500 ‘kuub’ gas, maar de maand april heeft vergeleken met vorig jaar al een voordeel gebracht van 350 m2. De installatie kan twin tig jaar mee en de onderhoudskosr ten worden gesteld op 500 gulden per jaar. WADDINXVEEN - Donderdag 21 ju ni wordt in Gouda de eerste toeristische kaas- en oude ambachtenmarkt van dit jaar gehouden. Vanaf die datum zal de ze markt elke donderdagmorgen rond om het stadhuis en het Waaggebouw worden gehouden. De start van het nieuwe toeristenseizoen voor Gouda wordt opgeluisterd met een optreden van de volksdansgroep ’’Eleni”. De toeristische markt krijgt dit jaar een ruimere opzet dan voorheen. Het tradi- afgegaan door een maaltijd in het speci aliteitenrestaurant De Gouwe Dis, die de ambassadeur en de medewerkers van De Bonkelaar werd aangeboden door het landbouwmachinebedrijf Vicon in Nieuw-Vennep, waaraan eerder op de dag een bezoek was gebracht. tioneel kaasbereiden en kaaswegen zul len dit keer beide in het Waaggebouw plaatsvinden. Dat betekent dat er op de Markt zelf, tussen het oude stadhuis en de Waag, meer ruimte komt voor kraampjes met oude ambachten. Dit aantal zal dan ook iets worden uitge breid. Bovendien zal dit jaar voor het eerst ook de ruimte achter de Waag bij het toeristische marktgebeuren worden be trokken. Ook de Burgerhal van het planperiode niet nodig is om te voor zien in voldoende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs. ‘Wij kunnen u mededelen dat voor de eerste planperiode, de schooljaren 1985/1986 t/m 1987/1988, door het bijzonder onderwijs geen verzoeken om opneming in het plan zijn gedaan; dergelijke verzoeken hadden moeten zijn ingediend vóór 1 april 1984. Dui delijk is dat er in Waddinxveen geen behoefte bestaat aan meer dan (be doelde) vijf openbare basisscholen,’ aldus het college van B. en W. Denk daarbij ook eens aan de regis tratie van uw fiets en/of die van ge zinsleden. Zoals’ de plaatselijke poli tie al eerder vermeldde, stijgt het aantal fietsendiefstallen nog steeds. Ook hier had dat in een aantal geval len voorkomen kunnen worden, wan neer men de fiets had afgesloten tij dens zijn of haar afwezigheid. Tijdens het Brugfestijn ‘84 zullen in ieder geval zaterdag vanuit een politiebusje weer fietscodes gegra veerd worden voor diegenen, die hier voor nog niet eerder gebruik van hebben kunnen of willen maken. Dit politiebusje zal daarvoor gestatio neerd zijn op de Kerkweg-Oost, ongeveer ter hoogt van de schoenwin kel Bremmer. len zijn tijdens het Brugfestijn ‘84 en aan het politiebureau volop verkrijg baar. De zogenaamde insluipingen in wo ningen zijn in veel gevallen te wijten aan de gelegenheidscheppende situa ties, zoals het uit de brievenbus laten hangen van een touwtje zodat de kin deren gemakkelijk binnen kunnen komen of het achterlaten van een briefje dat men afwezig is; het op een kier laten staan van deur of raam voor bijv, uw kat; het niet op slot draaien van uw voordeurslot. Deze gewoontes kunnen voorkomen wor den en kosten niets. Een ander onderdeel is het registreren van uw waardevolle spullen. De politie: ‘Wanneer u namelijk on voldoende informatie aan de politie kan verschaffen, is de kans op terug krijgen duidelijk verkleind. Ook over deze materie is op het Brugfestijn ‘84 en aan het politiebureau informatie en zijn speciale registratiekaarten verkrijgbaar’. Andere vormen W.U H.Interim Hyp. 7,99^74 AMRO Vrije Hyp. 8,03 7,5 Bouwf. Rentekeuze 8,46 7,9 Nutssp. Ideaal Hyp. 9,0 8,5 Bouwf Rente Rust 9,44 8,8 RABO Rente Stabiel 9,57 8,9 ABN plus Hypoth 9,77 9 1 a> 8,88 8,4 8,95 8,3 WADDINXVEEN - Waddinxveen heeft voorlopig geen behoefte aan meer dan vijf openbare scholen. Dit aantal voorziet zeker tot in 1988 in de behoefte tot het volgen van open baar onderwijs, zo blijkt uit het voor stel met betrekking tot de bepaling van het aantal openbare basisscholen dat het college van Burgemeester en Wethouders aan de volgende week vergaderende gemeenteraad hebben toegezonden. Dit voorjaar bepaalde de gemeente raad al dat de bestaande openbare kleuter- en lagere scholen met ingang van 1 augustus 1985 zullen worden omgevormd tot vijf basisscholen en dat dit aantal voldoende is. De stich ting van openbare scholen en de stichting van bijzondere scholen na 1 augustus 1985 is geregeld in de ‘Wet op het Basisonderwijs’ (WBO); deze artikelen zijn per 1 februari 1984 in werking getreden. In principe dient de gemeente elk jaar vóór 1 oktober voor het openbaar en bijzonder on derwijs een scholenplan vast te stel len, dat drie achtereenvolgende schooljaren omvat. Het plan, dat de goedkeuring van Ge deputeerde Staten behoeft, vermeldt welke scholen bij de aanvang van het eerste schooljaar van de driejarige periode voor bekostiging in aanmer king komen en waarom de andere scholen nog niet in aanmerking ko men. Uiteraard moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan om voor opneming in het plan in aanmer king te komen. Overigens blijft de vaststelling van een plan achterwege indien: geen ver zoeken om opneming in het plan zijn ingekomen of geen der ingekomen verzoeken voor inwilliging in aan merking komt en de gemeenteraad heeft besloten dat vermeerdering van het aantal openbare scholen in de De zonnecollectoren werden getoond op een ‘open dag’, waarvoor overi gens maar weinig persvertegenwoor digers en gemeentebestuurders - hoe wel wel uitgenodigd - belangstelling bleken te hebben. Be Fair vond dat wel jammer, maar het plezier om dat gene wat met de zonnecollectoren is bereikt is er niet minder om. Iedereen weet dat de stijgende ener gieprijzen, zo begint het verhaal in Voetbal Totaal waarin we de hand herkennen van Goudsche Courant- sportredacteur Bert Hertog, menig penningmeester van een voetbalclub grijze haren bezorgen. Juist- als hij zijn begroting voor het volgende jaar denkt rond te hebben, doorkruist een forse GEB-rekening zijn prognoses. Be Fair is nu in de tegenaanval ge gaan. De Waddinxveense zaterdagclub was het moe om steeds maar met finan ciële tegenvallers te worden gecon fronteerd. Het bestuur en dan speci aal het bestuurslid Gert Konijn be dacht een aantal maatregelen, die Be Fairs energierekening omlaag moes ten brengen. Het meest opzienbaren de besluit: de aanschaf van een zonneboiler en het plaatsen van zonnecollectoren op het dak van het clubhuis in het Burgemeester War- naarplantsoen in Waddinxveen. WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland is aangegeven dat Dan kers grammofoonplaten BV, Rotter- Waddinxveen irijf? gevestigd aan met vijf jaar vaste rente Zonder gemeentegarantie WADDINXVEEN De tweede fase van de werkzaamheden ter verbete ring van de ringvaartdijk Oranjewijk- Vondelwijk gaat f 90.000,-- kosten. Dat blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de volgende week woensdag avond vergaderende gemeenteraad. Tijdens de raadsvergadering van 21 december 1983 is al - in het kader van de behandeling van de najaars nota 1983 - besloten tot het voteren van een krediet ad. f 90.000,-- ten behoeve van de eerste fase van de werkzaamheden ter verbetering van de ringvaartdijk Oranjewijk/Voridel- wijk. Thans stellen B. en W. de raad, in overeenstemming met de standpun ten van de commissies voor Openbare Werken en Bedrijven en Financiën, voor, om ter realisering van de tweede fase van de werkzaamheden ter verbetering van de ringvaartdijk Oranjewijk/Vondelwijk een krediet ad f 90.000,— te voteren. Bestuurslid Gert Konijn (rechts) toont de zonnecollectoren op het clubgebouw van Be Fan. Voorzitter Remdert van de Brink en een voetballer zien toe ken is te verwaarlozen. Wij vonden dat daar het nodige op terug te ver dienen zou zijn. Vooral nadat het stookgedrag was vastgesteld. Na een week meten wisten we wat er was te besparen. Over mijn ervaringen heb ik in het voorjaar 1981 een rapport geschreven: Be Fair with energy. Dat heb ik het bestuur aangeboden’. ‘Alle mogelijkheden om te besparen hebben we vervolgens naast elkaar ge zet, een kostenbaten analyse ge maakt. Daarbij hebben we het ge zocht in maatregelen waarvan de kos ten zich snel terug betaalden. We hebben een klokthermostaat aange schaft voorzetramen gemaakt, radia- torfolie aangebracht en een tochtsluis gemaakt bij de ingang van het clubge bouw. De totale investering, voorna melijk materiaal, want alles gebeurde in zelfwerkzaamheid, was 4.400 gul den. Het afgelopen jaar heeft ons dat een besparing opgeleverd van 6.500 kubieke meter aan gas. Tegen een huidige gasprijs van 63 cents is dat 4.100 gulden. Dat betekent dat we na één jaar al uit de investering zijn en er nu eigenlijk aan verdienen.’ Jaar Absoluut Index 1980=100 109100 Februari 1984 t/m april 1984 137.900,—. De prijs ontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van bestaande wo- ningen Per woningtype en per regio kan de ontwikkeling anders zijn De prijs over periode februar. t/m ap:.. ie:s :er het niveau var. deze,: de periode m 1983 Extreme veranderingen worden niet verwacht Door deze maatregelen hoopt Be Fair dit jaar 5.600 gulden te besparen. Meevaller voor de leden: de contribu tie gaat niet omhoog. Anderhalf jaar geleden boog het bestuur van de Waddinxveense voetbalclub zich over het energiebeleid in de vereniging en dan speciaal over de vraag: hoe kun nen we de energiekosten terug bren gen? Bestuurslid Gert Konijn: ‘We hebben i een klein onderzoek gehouden. Ge vraagd: wat gebruiken we aan gas? Er kwamen uit dat onderzoek twee hoofdgebruikers naar voren: de ver warming van het clubgebouw met 80 procent en de douches met 20 pro cent. Het gebruik van gas in de keu- echt te voorkomen” ‘Voorkomen van misdrijven houdt niet in dat er geen inbraken en dief stallen zullen plaatsvinden. Voorko ming van misdrijven is er op gericht het de inbreker of dief zo moeilijk mogelijk te maken’, aldus de rijkspo litie. Het doel van de politiestand op het Brugfestijn ‘84 is: Informatie ver schaffen, met de bedoeling dat u, ook in uw eigen belang, aan de in braak en diefstalpreventie meewerkt. Velen zullen vast wel eens gehoord hebben, dat er ingebroken is bij ken nissen of familie. Meestal is het zo, dat als het iemand niet persoonlijk raakt, dit vaak bij een praatje blijft. Vindt er echter een inbraak in de omgeving plaats dan geeft dat meer stof tot nadenken. Geldverstrekker UBO Zwolsche Alg. Bonds Mid /N /O Ned. 8,74 8,2 RPS Rabo Hypoth. Utrecht Ver. Spaarbank Nutlssp 's-Grav. Direktbank Tiel Utrecht Enma Hypoth. Nat. Ned. 'Optie' AMRO Landbouwb. (CL) NMB AMEV Mees Hope Bouwfonds N.G. ABN (ABHK) Woonfonds Hoil. W.U.H. FGH Andere vormen AMRO Vrije Hyp 7,81 7,3 W.U.H.Interim Hyp. 7,99 7,4 Bouwf. Rentekeuze 8,46 7,9 Nutssp. Ideaal Hyp. 8,79 8,3 Bouwf. Rente Rust 9,23 8,6 RABO Rente Stabiel 9,36 8,7 ABN plus Hypoth 9,56 8,9 Betaalwijze: MV maand vooraf MA maand achteraf KV kwartaal vooraf KA kwartaal achteraf HA halfjaar achteraf Peildatum: 4 juni 1984 Bovengenoemde rentetarieven vormen een onderdeel van het zogenaamde NVM-Stappenplan Via dit stappenplan vindt de hypotheekkeuze op een objectieve wijze plaats Behalve de hoogte van de rente zijn ook andere criteria van belang bij de keuze van de hypotheek Ondanks de vele berichten over de renteontwikkeling zijn op korte termijn geen grote veranderingen in de hypotheekrente te verwachten ’’Diefstallen zijn f-

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 7