Stijging van balanstotaal IWKiMHWMI MEUBELSTAD? minder groot Een gouden munt voor drs. W. Broekhuijsen 01828-17994^ Jaarverslag ’83 Rabobank Zeer gunstige constatering in concept-nota werkgelegenheid Rabobank O Meubelstad op frankeer stempel Br Ras f™ Nieuwsblad Onafhankelijk regelen bij de Rabobank. .ri 25,- terug voor uw oude zonnebril... Onbezorgd op vakantie? ^2 Dan eerst alles goed 4 -«Il M Overrompeld a Nagerekend Onaangekondigd WOENSDAG 27 JUNI 1984 40e JAARGANG - Nr. 1880 N ALS WIJ HET t GEVRAAGD: Tussen 16-20 jaar RIOOL CverstopttJ bijdroeg tot een wat hogere winst. Uw televisiedokter S. ATTEMA J l WINKELMEISJE/ BLOEMBINDSTER HOOFDREDACTEUR: B. J. WOUDENBERG? PEULEYEN 144, TEL. (01828) 15594 Sollicitaties vanaf donderdag a.s. ECHTE BAKKER NATIONALE ZWEMVIERDAAGSE Verwarmd openluchtzwembad ”de Sniep”, Sniepweg, maandag 2, dinsdag 3, woensdag 4, donderdag 5 juli, dagelijks van 07.00-09.00 uur en van 17.30-20.00 uur. Deelnamekosten 6,- (jong en oud). ’’HARWA” VAKKUNDIGE - VLOERVERWENNERS (ZIE KABOUTERADVERTENTIES) A |§ptiel< Mr. Opticien J.Grit Kees Sonneveld Kon. Wilhelminaplein 6 Waddinxveen HUISWERK DOEN, SLAAGT U ZÉKER, de pater makelaardij b.v. schielandweg 7 2741 ma waddinxveen 01828-13822 GERTHUIZER - 4^ Nieuwe en oude Aardappelen te koop. Doré en Bintje Ook Bloemkool en Aardbeien uit eigen tuin. C. VAN BERKEL Noordeinde 102 - Waddinxveen S gelden goede raad I ji jaar voor het eerst niet in 1982 was de stijging V Zie onze advertentie elders in dit blad. EXPLOITATIE: F. VAN KEMPEN, KANTOOR: ORANJELAAN 9, TEL. (01828) 14788; NA 18.00 UUR TEL. (01803) 8007 van september aan de orde. i |i at» A”i WADDINXVEEN Het balanstotaal van de Rabobank Waddinx veen is vorig jaar gestegen naar f 166,2 miljoen. De stijging is dit zo groot als andere jaren, nl. f 3,6 miljoen; m 1982 was de stijging nog f 8,8 miljoen. Dit als gevolg van de ver minderde groei van de traditionele toevertrouwde middelen. De li quiditeit is nog zeer ruim. De rentemarge verbeterde iets, hetgeen' Wat Gert ook bakt, het is lekker en niet duur. A Een gouden munt voor Rabo-directeur drs. IV. Rroekhuijsen. de scheidende eerste man, uitgereikt namens een aantal zakenrelaties door G. Rehorst en T. W. Verweij. (Foto: Sjaak Noteboom). Weekblad voor Waddinxveen 24 uur service - 3 maanden garantie TELEFOON 01828-13500 1 EEN I1—) IIII» Economische recessie liet Ook voor: video, radio, wasmach., koelkast enz. Hoofdkantoor: Kerkweg 161 Bijkantoren: Kon. Wilhelminaplein 2 - Groensvoorde 14 Telefoon alle kantoren: 01828-14566 Gebr. Bakker Zn Meubeispecialist Noordkade 157 - Telefoon 01828 15722 Noordkade 92a - Henegouwerweg 37 De eiken-meubelmakers Van Wijk b.v. Wilhelmina kade 26 - Telefoon 01828 13681 BRii_”ir\jr\j” Zuidkade11 - Tel. 01828-12354 Winkelgalerij Groensvoorde 8 Tel. 01828-12382-Waddinxveen r A., ”Wij zijn afgevaardigd om u namens een aantal zakenrelaties en onszelf te bedanken voor de vertrouwensbasis die u tussen de bank en de zakenrelaties wist te onderhouden. Die waardering is zodanig dat wij dit tot uitdrukking wil len laten komen in een bijzonder ge schenk. Aan enkele insiders was be kend dat er naast de zilveren munt ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen ook enkele gouden fnunten zijn geslagen. Het is ons gelukt hiervan nog een exemplaar te verwer ven”, aldus de heer Rehorst. ‘Wat de woningmarkt in ons dorp be treft is een duidelijke activiteit waar te nemen. Het plan Zuidplas heeft in 1983 zeer snel gestalte gekregen. Ook door onze bank zijn hier financierin- Drs. Broekhuijsen, die duidelijk inge nomen was met de waardering die een aantal zakenrelaties tot uitdrukking bracht in dit toch wel unieke geschenk, zei dat deze reactie hem had overrom peld. Alhoewel hij het bijzonder op prijs stelde dat hij een gouden munt mocht ontvangen sprak het feit dat hij als derde daarvoor in aanmerking kwam hem nog het meest aan. Hij liet het bij dit korte woord omdat hij het gebeuren nog voor zichzelf moest verwerken De zeer hoge gasprijs speelt de glas tuinbouw nog steeds parten. De lage re rente doet deze sektor toch over gaan tot grote investeringen in ener giebesparende maatregelen. De land bouwbedrijven, met name de akker- bouwbedrijven, hebben een zeer merkwaardig jaar achter de rug, nl. een zeer nat voorjaar, met lage op brengsten, maar met voor sommige produkten hoge prijzen. gen verstrekt’, aldus de Rabobank Waddinxveen. Voor mijn vakantie heb ik alles prima geregeld. Bij mijn eigen Rabobank. Peseta’s voor mijn verblijf in Spanje, wat franse francs voor de doorreis en reischeques als reserve. En niet te vergeten ’n goede reisverzekering. Bovendien past de Rabobank, voor ’n kleine vergoeding, op waardevolle spulletjes, die ik niet graag kwijt raak. Doe daarom zoals ik en regel alle vakantiezaken bij de Rabo bank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. a Broekhuijsen, want - zo zeiden ze - "een aantal zakenrelaties willen uw vertrek niet ongemerkt voorbij laten gaan”. De gouden Waddinxveense munt, die ze bij zich hadden, werd overigens voor de derde maal uitgereikt. De eerste ging op 29 juni 1983 naar Prins Bernhard en de tweede op 2 december 1983 naar Waddinxveens oud-burgemeester C. A. van der Hooft. Hoofdbode P. T. Rooks met links de heer C. A. P. M. Loose. In hun han den een paar enveloppen met het Meubelstad-frankeerstempel. (Foto: Ekko ten Cate). WADDINXVEEN - Hoofdbode P. T. Rooks overhandigde vorige week donderdag in het Waddinx veense raadhuis aan de secretaris van de Stichting Meubelstad Wad dinxveen, de heerC.A.P.M. Loose (tevens chef van de afdeling Alge mene Zaken en Ruimtelijke Orde ning ter secretarie), de eerste en veloppen met daarop afgedrukt het nieuwe frankeerstempel van de ge meente Waddinxveen. Burgemeester en Wethouders heb ben toegestaan dat gedurende één jaar alle gemeentelijke post van dit nieuwe frankeerstempel wordt voorzien, dit om Waddinxveen als meubelstad te promoten. Zoals bekend zijn sinds begin van dit jtfar 19 bedrijven in de meubel branche succesvol in de weer om het doel van de Stichting Meubel stad Waddinxveen onder een mil- joenenpubliek te brengen. Dat doel is. zoals stichtingsvoorzit ter G. Th. B. Mulleman dat zegt, het bevorderen van de bekendheid en de aantrekkelijkheid van Wad dinxveen als centrum van meubel industrie en -handel en het bevor deren van de samenwerking tussen de in en nabij Waddinxveen geves tigde bedrijven, welke werkzaam zijn in de meubelbranche. Geza menlijke acties (zoals de Paasshow in april), vignetten, vlaggen en stic kers zijn de manieren om dat doel te bereiken. Dat blijkt uit het jaarverslag 1983 van de plaatselijke bank, die maan dagavond 9 juli de 79e algemene ver gadering houdt onder voorzitterschap van de heer A. Oudijk. Volgens de bank, waar 42 mensen werken, is de rentedaling, waarvan in 1982 sprake was, vorig jaar tot staan gekomen, en heeft zich kunnen stabiliseren op een redelijk peil. Grote schommelingen hebben zich dan ook niet voorge daan. Het vertrouwen om te investe ren is dan ook weer enigszins terug gekeerd. WADDIN Van BerkesteyrVMeubeltoonzalen Noordringdijk - Telefoon 01828-14633 Appel Meubeltoonzalen b.v. Zuidkade 53 - Telefoon 01828 12232 De opvolger van de 57-jarige drs. W. Broekhuijsen is nu nog directeur van de Rabobank in Rozenburg. Volgens af spraak komt de nieuwe man, G. Vis- scher (43), pas maandag 2 juli voor het eerste naar zijn werk op het hoofdkant oor van Waddinxveens grootste bank aan de Kerkweg-Oost. Het Rabo-bestuur, bestaande uit A. Oudijk (voorzitter), O. O. Spruijt (se cretaris) en F. M. van Tol (lid), liet eer der dit jaar weten dat er overeenstem ming was bereikt rond de vertrekrege- ling van de aan de Schielandweg wonen de drs. Broekhuijsen. Deze is sinds 1978 in Waddinxveen werkzaam als opvolger van de overleden eerste man W. Slob. In het midden- en kleinbedrijf, zo meldt het verslag, zijn de omzetten in geld gedaald. De klanten kopen prijsbewuster en vaak van een minde re kwaliteit, gezien de dalende koop kracht. genotmiddelenindustrie) zijn de acti viteiten echter niet omvangrijk. Bij bovenstaande opstelling moet nog worden bedacht dat de groothan- delsspecialisatie achterwaartse rela ties onderhoudt met de hout- en meubelindustrie en de land- en tuin bouw. Bij de laatstbedoelde groot handelsbedrijven behoren bedrijven in het veilingcomplex. De distributiefunctie, van Waddinx veen springt het meest in het oog (transport, opslag, communicatie, groothandel): 14 procent van de be drijfsvestigingen die 24 procent van de plaatselijke werkgelegenheid voor hun rekening nemen. Als zo duidelijk blijkt dat de lig ging van de gemeente een aantrekke lijke vestigingsplaatsfactor is, dan is er zeer veel te zeggen voor het uit buiten van'dit sterke punt. Om een zijdigheid te vermijden blijven uiter aard ook de elektrotechnische indus trie, de hout- en meubelindustrie en de land- en tuinbouw belangrijke pei lers voor de lokale economie. Voor alles geldt dat het aanbeveling verdient verdere ontwikkeling te ba seren op de uitgangspunten van hoog waardigheid (geschoolde arbeid, Slaapkamer Centrum Mercuriusweg 15 - Telefoon 01828-15572 Meubel-ln Mercuriusweg 15 Telefoon 01828-15572 werkgelegenheid voor vrouwen), risi- cospreiding (voor elektrotechnische industrie) en onderlinge relaties (complexvorming, verwerking, distri butie). Het verdient aanbeveling om met name de distributiefunctie van de gemeente verdere invulling te ge ven. Gezocht moet worden naar distri- butie-activiteiten die perspectiefvol zijn voor de toekomst, hoogwaar dige arbeid vragen, weinig ruimte ver langen en een aanvaardbare ver- keersgenererende werking hebben. Dat lijkt veel gevraagd, Maar Wad dinxveen lijkt in de positie om op dit punt selektief te werk te gaan. De ontwikkeling van een hoogwaar dig vervoerscentrum (Enschede is wellicht een voorbeeld) kan worden overwogen. Waddinxveen telde per 1 januari 1983 21.839 inwoners. Bezien wij het tijdvak 1975-1980 dan blijkt de bevolkingsgroei, gemiddeld 1 procent per jaar, niet uitzonderlijk hoog, doch wel hoger dan provinciaal en landelijk (0,4 en 0,7 procent). Daar door en door de leeftijdsopbouw groeit de bevolking tussen 15 en 65 jaar ook wat harder. De economische recessie heeft echter ook in Waddinx veen en ondanks eerder geschetste werkgelegenheidsontwikkeling toch een opwaartse druk uitgeoefend op arbeidsongeschiktheid en de onder- wijsdeelneming boven de leerplichti ge leeftijd. WADDINXVEEN - ”Het lijkt wel of de economische reccessie Waddinx veen links heeft laten liggen”, staat er in het vorige week door het college van Burgemeester en Wethouders uitgegeven concept-nota Werkgelegen heid, dat de titel ’’Werken in Waddinxveen” heeft meegekregen. De nota is de komende maanden onderwerp van uitgebreide discussie en komt ten slotte in de gemeenteraadsvergadering Ook al is er in Waddinxveen weer spake van een aantal ongunstige ontwikkelin gen, zoals de recente gebeurtenissen bij NKF Kabel BV (inkrimping), Eminent Electronics (BV (faillissement) en Van Schaik Berghuis Interieurbouw (ver plaatsing), toch wijzen gegevens voor de periode 1973-1981 op een behoorlij ke gemiddelde jaarlijkse werkgelegen heidsgroei van meer dan 4 procent. De plaatselijke werkgelegenheidsnota con stateert dat dit het vijfvoudige is van de Zuidhollandse en landelijke cijfers. "We hebben deze cijfers wel een paar maal nagereked”, aldus het Econ- omisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland dat aan de samenstelling van de nota heeft meegewerkt. "Alleen de bouw valt wat uit de toon. In de land bouw, de industrie en de dienstverle ning lijkt het echter wel alsof de econ omische recessie Waddinxveen links heeft laten liggen. Een prachtig resul taat.” Waddinxveense bedrijven en instellin gen - zo staat er in de concept-nota - bie den aan ruim 6.000 personen werk. Ruim 5.000 daarvan zijn loontrekker, de rest is zelfstandig (of medewerkend gezinslid in een familiebedrijf). De in dustrie is de grootste werkgever. Door het N.K.F.-bedrijf, thans nog de groot ste werkgever in Waddinxveen, is de elektrotechnische industrie het belang rijkst. Daarna volgt binnen de industrie de hout- en meubelindustrie, de machine- industrie en de voedings- en genotmid delenindustrie. Buiten de industrie is de groothandel belangrijk. Daarop volgen de detailhandel, de bouw, de land- en tuinbouw, het wegvervoer en het onder wijs. Van de werkgelegenheidsgroei in de af gelopen jaren heeft overigens niet uit sluitend de eigen beroepsbevolking ge profiteerd: bijna 1/3 (32%) van de ar beidsplaatsen wordt werkforensen (niet woonachtig in Waddinxveen) bezet. Bijna 40 procent van deze pendelaars komt uit Gouda (27%) of Boskoop (11.5%). Na Gouda en Woerden heeft Wad dinxveen de grootste werkgelegen heid in Midden-Holland. Na die twee gemeenten biedt Waddinxveen ook de meeste werkgelegenheid aan werk forensen. De relatie tussen Gouda en Waddinxveen is sterk. Inwoners van Gouda bezetten ruim 9 procent van de arbeidsplaatsen in Waddinxveen. Omgekeerd wordt 4 procent van de werkgelegenheid in Gouda bezet door Waddinxveners. Geen van de andere werkgelegen- heidscentra in Midden-Holland is zo belangrijk voor de Goudse beroeps bevolking (situatie in 1981). De aanwezigheid van elektrotechni sche industrie in de gemeente is in deze tijd van vernieuwing in het in dustriebeleid uiteraard een niet te on derschatten winstpunt. Wel verdient het aanbeveling om de kwetsbaar heid ten gevolge van het feit dat er maar drie elektrotechnische bedrij ven in Waddinxveen zijn, waaron der een groter, te verminderen. “Spin-offs”, het ontstaan van nieuwe bedrijfjes vanuit bedrijven, verdienen stimulering door een intensieve sa menspraak met deze bedrijven. De specialisatie in hout- en meubelin dustrie is terug te voeren tot hout- bewerkingsaktiviteiten langs de Gou we in het verleden. De centrale lig ging van de gemeente is een belang rijke reden voor de concentratie van transport-, opslag- en communicatie activiteiten, en voor de groothandels- specialisatie. Voor de bouwnijverheidsspecialisatie speelt ongetwijfeld een rol dat zich in de afgelopen decennia een om vangrijke suburbanisatietendens heeft voorgedaan, die ten goede kwam aan de woningbouw (in de regio). Voor de land- en tuinbouw speelt uiter aard de bodemgeschiktheid een rol; de aanwezigheid van een agro-in- dustrieel complex in de regio (Woer den) is mede van belang. In de verwerkingssfeer (voedings- en De veehouderij had, ook door het slechte weer, te kampen met ruwvoer van slechte kwaliteit en een zeer droge zomer. De grondprijzen bleven stabiel en voor de weidebedrijven nam men een afwachtende houding aan met het oog op de komende Su perheffing. fl Waddinxveen links liggen De “invalidisering” van de beroeps bevolking neemt sneller toe dan el ders: waarschijnlijk een inhaaleffect. De invaliditeitsgraad is nog steeds zeer laag in vergelijking tot provin ciale en landelijke gemiddelden. De deelneming aan het dagonderwijs van “15-plussers” ligt nu op een nor maal niveau na een snelle toeneming. Gebrek aan werk wil zich nogal eens uiten in een ontmoediging van vrou wen die zouden zillen werken. De cijfers van Waddinxveen weerspiege len dat beeld nauwelijks. Anderszins is een duidelijk signaal voor een niet functionerende arbeidsmarkt wan neer onder jongeren velen worden afgekeurd. In Zuid-Holland en Neder land nam het aantal arbeidsonge schikte jongeren (15-24 jaar) tussen 1975 en 1980 met 29 tot 32 pro cent per jaar toe. In Waddinxveen bedroeg die toena me slechts 12 procent per jaar (waarbij het in absolute aantallen slechts ging om een stijging van 5 naar 9 jongeren!). Nog een signaal kan worden ontleend aan de groei van de beroepsbevolking, die in een ruime arbeidsmarkt wordt geremd. In Waddinxveen steeg deze met 1,7 pro cent gemiddeld Per jaar (tegen 0,9 - 1,4 procent voor Zuid-Holland en Nederland). En tenslotte is er een heel duidelijk (Vervolg elders in het Weekblad voor Waddinxveen) WADDINXVEEN - Een aantal Waddinxveense zakenlieden heeft voor komen dat drs. W. Broekhuijsen deze week geheel in stilte zou vertrekken als directeur van de Coöperatieve Rabobank "Waddinxveen” BA. Ze bo den de totaal verraste Waddinxvener, die op 1 juli wordt opgevolgd door de heer G. Visscher uit Rozenburg, als blijk van waardering een gouden exemplaar aan van de daalder die vorig jaar is geslagen ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. "Wij hebben begrepen dat u deze week voor het laatst hier ter plekke function eert en dat er geen gelegenheid wordt gegeven tot het formeel afscheid nemen van de relaties", sprak de heer G. Re horst, directeur van Rehorst Bouw BV, tot de scheidende bankdirecteur, die over een paar dagen is vertrokken we gens "een toenemend verschil van in zicht over het te voeren beleid”, zoals het bestuur van Rabobank Waddinx veen in maart van dit jaar duidelijk maakte. De heer Rehorst liet zich vergezellen door ing. T. W. Verweij, directeur van het Waddinxveense architectenbureau Stuurman BV. Met zijn tweeën stonden ze dinsdagmorgen opeens en onaangek ondigd in de werkkamer van drs.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 1