BENOEMD ALS Groeiend aantal Waddinxveen-voetbal werklozen in Waddinxveen OPNIEUW Samenwerking in CDA is wonderwel gelukt” DIRECTEUR hield twee jeugdkampen Ih Paul van Schie tegen CDA-jongeren: Juni-cijfers GAB Gouda Faillissement Driedaagse trips voor herhaling vatbaar Reh-Bex BV opgeheven YUCCA Notaris J. in ’t Hol bij Berkesteijn weg als commissaris Koeweit-order NKF-kabel BV Jaap Niewenhuijse bespeelt orgel Goudse St. Jan IN BLOEI GEBRUIKS- AARDEWERK IN GOUDS a MUSEUM VOORKOMING MISDRIJVEN Wonderlijk Schoolverlaters Plezier Zuidplas Pupillen Ir? !y vlhi In juni telde Waddinxveen volgens de voetbalvereniging Waddinxveen. A I Een zaak van de politie èn u. - De deelnemers aan (Foto: voetbalvereniging Waddinxveen). gehouden: één voor de pu- elers hebben drie suc- n Zonnewende in agen was zo in el- om zelf de WADDINXVEEN/GOUDA In juni telde Waddinxveen volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda 744 mensen zonder werk: 490 mannen en 254 vrouwen. Een maand eerder waren dat er 705 (471 mannen en 234 vrouwen). Een jaar geleden telde Waddinxveen nög 677 werklozen: 463 mannen en 214 vrou wen. De 51-jarige CDA-wethouder P.F.J. van Schie. (Foto: Archief). Heeft u werk? nP da gezet dat de jongens ook genoeg vrijheid hadden ving te ontdekken en zich uit te leven. één van de twee geslaagde jeugdkampen van WADDINXVEEN De voetbalvereniging Waddinxveen heeft dit jaar voor het eerst twee jeugdkampen p pillen en één voor de junioren. Alle jeugdsp cesvolle dagen doorgebracht in het jeugakam St. Michielsgestel. Het programma voor beide c kaar gezet at omgeving te ontde. OME PNX In het CDA-Bulletin stond deze tekening van de finan ciële B. en W.-man Paul van Schie. De teiening is van Frans Hielema. lil. - - nog altijd plezier in uw Het van WADDINXVEEN - De Waddinx- veense organist Jaap Niewenhuijse zal woensdagavond 1 augustus om kwart over acht concerteren op het orgel van de St. Janskerk te Gouda. Het programma omvat werken van Joh. Seb. Bach (Toccata en Fuga in F en choralvorspiel Christ, unser Herr, zum Jordan kam), Ch. M. Widor (Allegro vivace uit de vijfde symphonic). Corn, de Wolf (Passacaglia, Koraal en Fuga over ‘Wie maar de goede God laat zorgen') en tot slot een werk van de concert- gever zelf: Trio, Canon en Toccata over ‘God is getrouw Zijn plannen falen niet’. WADDINXVEEN - De aan de Vijverlaan wonende mevrouw’ Hilde Bonte heeft een bloeien de yucca in de tuin staan. De plant uit de leliefamilie trekt veel bekijks, zo meldt de Wad dinxveense, die overigens niet in het bezit is van de langste yucca uit deze streek. Maar de bloemenpracht is er niet min der om. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 25 JULI 1984 De zaak kwam aan het rollen toen bleek dat zich bij het Waddinxveense bedrijf Raming Beheer BV een won derlijke directie-wisseling had voorge- WADDINXVEEN/DELFT - Weder om heeft NKF Kabel in Delft een contract afgesloten met het Minis terie van Energie in Koeweit. Ditmaal betreft het de levering van 60 km 33 kv hoogspanningskabel ten behoeve van stroomvoorziening van Koeweit en 36 km signaalkabel, dat zal worden geleverd door NKF Kabel te Waddinxveen. Het contract moet in 1986 zijn opgeleverd. Met de fabricage van de kabels, de montage hiervan en de projectsuper- visie is een Nederlandse werkgele genheid van ongeveer 50 manjaren gemoeid, die geheel past in het be staande ondernemings-meerjarenplan. Voor NKF Kabel, dat reeds sinds ja- ren aan Koeweit materiaal levert, betekent deze nieuwe order een continuïteit van de activiteiten ih dit land en een versterking van de po sitie op de exportmarkt. De werkloosheid onder schoolverla ters nam toé van 1.083 eind mei tot 1.393 eind juni. Het betreft 533 mannen en 860 vrouwen. De toena me van het aantal werkloze school verlaters is geringer dan een jaar ge leden. In 1983 kwamen er in juni 572 schoolverlaters bij, dit jaar 310. Het aantal wisselingen op de arbeids markt is nog altijd vrij groot. Een paar cijfers kunnen dit verduidelij ken. Aan het begin van het tweede kwartaal wareyi $.408 personen werk loos. Drie maanden later, dus eind juni 8.595. Een toename met plm. 200. Van april t/m juni werden in het gewest Gouda ongeveer 3.000 perso nen ingeschreven, waarvan zo’n 400 bij het Arbeidsbureau Woerden en de overigen bij het G.A.B. Gouda. In de loop van het tweede kwartaal werden plm. 2.7Ó0 personen uitge schreven (Woerden plm. 350, Gouda plm. 2.350). Voor een goed begrip: onder de in- en uitschrijvingen bevin den zich ook niet-werklozen, zoals positieverbeteraars en met werkloos heid bedreigden. Als we bedenken dat het grootste deel van de uitge- schrevenen weer een werkkring heeft gevonden, dan is er reden voor be wondering voor het actieve sollicita tiegedrag van veel werkzoekenden. Een aantal van hen vond een nieuwe arbeidsplaats via het G.A.B. Er wer den van april t/m juni ongeveer 800 vacatures gemeld, waarvan 700 op het G.A.B. Gouda en 100 op het A.B. Woerden. In dezelfde periode kwamen een kleine 750 werkgevers- aan vragen te vervallen, waarvan 40 procent via bemiddeling van het Ar beidsbureau. Doordat het aantal vacatures toch be- recte financiële problemen, zoals provinciale aankoop van de door de gemeente vóór-gefinancierde gronden in ‘t.Weegje, ben ik minder positief. Dan kost het vaak vele gesprekken en heel veel tijd voordat de provincie onze (altijd redelijke) verlangens ho noreert. Met de ministeries van Bin nenlandse Zaken en/of Financiën is weinig contact. De voorgeschreven bezuinigingen komen per circulaire binnen en daarover kan Waddinxveen niet zelfstandig onderhandelen. Dat recht is voorbehouden aan de grote gemeenten die er dan meestal iets uitslepen. Met andere ministeries zijn wel contacten over financiële zaken, maar die worden (en meestal tot te vredenheid) door de andere porte feuillehouders zelf gevoerd, met na me over woningcontingenten en fi nanciering van nieuwe scholen in de Zuidplas.’ Je hoort wel eens zeggen dat het CDA één grote KVP aan het worden is. Wat is uw mening daarover? ‘Die opmerking wordt meestal ge maakt met een negatieve bijsmaak. U begrijpt dat ik daar afstand van neem. Ik acht de samenwerking in het CDA wonderwel gelukt. Waar het CDA gebreken vertoont zullen we die gezamenlijk moeten opheffen. Ik ben er van overtuigd dat dat luk-t.’ WADDINXVEEN/GOUDA handelsregister van de Kamer Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland meldt dat bij Van Berkes teijn Beheer BV, Waddinxveen, de sta tuten zijn gewijzigd, evenals het maat schappelijk kapitaal. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt nu 500.000,-, waarvan 1333 aandelen A van 125,-, 1333x aandelen B van 125,-. Het ge plaatste en gestorte kapitaal bedraagt 118.875,317 aandelen A, 125,317 aan delen B en 125.317,- aandelen C, Als Commissarissen van Van berkeste ijn Beheer BV, Waddinxveen, zijn uit getreden J. Muller en (notaris) J. in 't Hol. In het rayon Gouda is gedurende de maand juni de werkloosheid toege nomen van 8.343 tot 8.595, een stij ging derhalve met 252. In het Goudse zijn er 176 werklozen meer dan in de voorafgaande maand, in het rayon Woerden 76. Woerden zit nu dicht te gen de 1.000 werklozen aan met op dit moment 985. Het aantal werkloze mannen be draagt nu 5.693 (plus 42); het aan bod van vrouwen nam met 210 toe tot 2.902. Van de afhankelijke be roepsbevolking is nu 11,4 procent werkloos (mannen 10,2 procent en vrouwen 14,8 procent). WADDINXVEEN "Ik acht de samenwerking in het CDA wonderwel gelukt. Waar het CDA gebreken vertoont zullen we die gezamenlijk moe ten opheffen. Ik ben ervan overtuigd dat dat lukt”. lende economische periode heb meege maakt. Is de verdeling in uitgaven altijd wel in verhoudind met de prioriteiten (bijv, wo ningbouw, welzijn, werkgelegenheid)? ’’Zo’n uitgavenschema ontwikkelt zich in de loop der jaren. Het is meestal niet met één handomdraai te wijzigen. De prioriteiten veranderen vaak veel abrupter. Dan moet er zo mogelijk ge leidelijk bijgestuurd worden.” perkt blijft neemt de duur van de werkloosheid toe, vooral van mensen die slecht zijn opgeleid en degenen die al wat ouder zijn. Van alle werk lozen bijvoorbeeld is 63 procent lan ger dan een half jaar ingeschreven; van de joggeren t/m 24 jaar is 45 pro cent en van de vijftig-plussers liefst 85 procent meer dan zes maanden werkloos. De leeftijdsgroep ertussen heeft een percentage van 67 procent. Staat u als wethouder wel eens voor verrassingen, zoals bijvoorbeeld in za ken als Eminent en N. K.F. ‘De voorbeelden die jullie noemen zijn zeer onaangename verrassingen. Het oplopend tekort van de tennishal was ook zo’n tegenvaller. Positieve verrassingen komen ook voor, bij voorbeeld als de rekening van het vo rig jaar een groot overschot ver toont.’ Hoe belangrijk is de wijk Zuidplas voor Waddinxveen? ‘De goede voortgang van de wijk Zuidplas, zoals die tot heden loopt, is in meerdere opzichten belangrijk. Ten eerste omdat we de woningzoe kenden direct of via doorstroming kunnen helpen. Daarnaast is inhalen van de achterstand, die Waddinxveen de afgelopen jaren in z’n natuurlijke groei heeft gehad, belangrijk omdat we dan met meer mensen (en hogere rijksuitkering) dezelfde voorzienin gen iets gemakkelijker kunnen beta len. En tenslotte is het voor de ge meente van belang dat we de grote investeringen, die door grondaan koop gedaan zijn, rendabel kunnen maken zonder al te grote rentever liezen te lijden. Dan blijft de exploi tatie sluitend en dus gezond.’ Hoe zijn uw ervaringen als wethou der van financiën in het overleg met provinciale- en rijksinstanties? ‘Contact met de provincie als toe zichthouder op de gemeentelijke fi nanciën geeft geen problemen, omdat de provincie erkent dat Waddinxveen een financieel gezond beleid voert. Als er strubbelingen zijn gaat dat over principiële zaken, zoals de ge meentelijke bijdrage voor de ontwik kelingssamenwerking. Die discussie is overigens op de door Waddinxveen genoemde wijze opgelost. Over indi- ‘Ik vind het besturen van een ge meente nog steeds een zeer boeiende bezigheid. Aan nieuwe elementen (zoals automatisering er één is) ont breekt het tot nu toe niet. De bezui- nigingsnoodzaak vórmt op zich een boeiende uitdaging. Vooral omdat het proces zich binnen politieke krachtenvelden moet afspelen.’ ‘Daarnaast ben ik de laatste jaren ook bestuurder geworden van het Water leiding- en Energiebedrijf, en het ge meentelijke overleg orgaan, waar weer andere problemen dan in de ge meente aan de orde komen maar waar ik mij met plezier in verdiep. En na 8 jaar de Ruimtelijke-Ordenings- portefeuille beheerd te hebben, biedt de financiële portefeuille zeker een plezierige afwisseling. Wellicht het belangrijkste zou ik haast vergeten. De sfeer waarin dit werk verricht kan worden is goed. Met de raad kan het college goed overweg en binnen het ambtelijk apparaat heb ik heel veel deskundige, hardwerkende medewer kers ontmoet.’ daan. De directie bleek te zijn over genomen door Veenmaar Vastgoed BV, een onderneming van S. Deze vastgoed-BV is statutair gevestigd in Den Haag, en heeft een vestiging in Antwerpen en een correspondentie adres in Rotterdam. Op dat Rotter damse adres is ook het kantoor van S. gevestigd. De machtsovername bij Raming Be heer BV was vastgelegd in het han delsregister van de Kamer van Koop handel, op grond van een aandeel houdersvergadering, die echter nooit gehouden was. Bij dit onderzoek bleek dat zich in Tilburg, Nieuwegein en Hilversum soortgelijke gevallen hadden voorge daan, waarbij S. Steeds vetrokken was geweest. S. zelf zegt dat er sprake is geweest van vergissingen. Zijn kan toor behandelt directiewisselingen van ongeveer zestig vennootschap pen. Elke fabriek heeft overigens haar ei gen karakter. In de beginjaren maak te de Zuidholland serviezen metju- gendstildecors. Enige tijd later, in de jaren dertig, werd het bedrijf bekend om de producten van haar kunstnij- verheidsafdeling met de ontwerpen van L.J. Muller. Uiterst moderne serviesontwerpen, gebaseerd op geometrische vormen, waren te vinden bij Regina. Goede- waagen kreeg bekendheid door haar aardewerk in pasteltinten en matte glazuren. De Flora is herkenbaar in de typische vormen van de jaren ‘50 en ‘60. Op de tentoonstelling wordt naast de beschrijving van de belang rijkste producten ook ingegaan op de geschiedenis van de fabrieken. Volgens deskundigen kan de tentoon stelling nog geen volledig beeld ge ven. Er is weinig archiefmateriaal be waard gebleven, ook waar dit het re cent verleden betreft, omdat het ge bruiksgoed altijd als minderwaardig is beschouwd. Verschillende gegevens moesten dan ook door middel van interviews met oud-medewerkers van de verschillen de fabrieken verkregen worden. Ove rigens ligt het in de bedoeling, dat de Stedelijke Musea zullen doorgaan met het onderzoek naar de voor Gouda eens zo belangrijke aarde- werkindustrie. Na het avondeten was er voor de pu pillen dezelfde speurtocht uitgezet als voor de junioren. Het was nu niet zo donker dus hij verliep iets soepe ler. Deze nacht verliep stukken rus tiger als de eerste nacht, de jongens waren vrij moe en om half twaalf lagen de meeste jongens al op één oor. ’s Zondags was het een stralende dag en de jongens begonnen vrij fit aan de tienkamp. Deze tienkamp bestond uit: dribbelen, penalty’s schieten, sprinten, rugby, verspringen en bos loop. Alle onderdelen werden fanatiek af gewerkt en er werd gestreden om de le plaats. De bekers gingen ditmaal naar: D-pupillen: Michiel Sol, E- pupillen: Richard de Jeu en F-pupil len: Maurice Smit. Maar aan alles komt een einde, ook aan de twee kampen. Het bleek dat er veel jongens waren, die graag nog hadden willen blijven, maar de terug reis moest aanvaard worden. Velen gaven de wens, dat dit voor herhaling vatbaar is. Deze reakties zijn voorde organisatoren die er veel werk aan hebben gehad, leuk om te horen. “We hopen dan ook dat iederéén zo enthousiast blijft en dat we hier een jaarlijks terugkerend evenement van kunnen maken, met een even grote opkomst, evenveel lol en veel spor tiviteit”, aldus de organiserende voet balvereniging Waddinxveen. WADDINXVEEN/GOUDA - De be drijven van de Waddinxvener A.P.C. Rehorst: Reh-Bex Vastgoed BV. Reh- Bex Bedrijfspanden Bleiswijk BV. Reh-Bex Exploitatie Bedrijfspanden BV. Reh-Bex Beheer BV. Reh-Bex Bouw BV, Reh-Bex Beleggingen BV. alle te Waddinxveen. hebben blijkens een vonnis van de arrondissements rechtbank in Rotterdam te maken met een opgeheven faillissement, wegens gebrek aan baten. Curator is mr. W.H.E. LaGro. besluit, welke werd gewonnen door A/B-jeugd: Dave Wendijk en C-jeugd: Sieb Wiersma. De prijzen waren ih de vorm van bekers. Bij de pupillen verliep de busreis voorspoedig. Voor hen was er bij aan komst een leuke vossejacht, welke goed in de smaak viel bij de jongens. Na gegeten en gedronken te hebben gingen de jongens naar de slaapver trekken. Het lag echt niet in hun be doeling om te gaan slapen. Het heeft tot ’s nacht 4 uur geduurd totdat de laatste besloot om te gaan slapen, ’s Morgens om 7 uur waren de eerste jongens al weer klaarwakker. Ook door hen werd corvee gedraaid, wat heel goed verliep. De zaterdag was weer vol sportactiviteiten. Alleen hadden deze jongens de weergoden mee, zodat er veel gezwommen kon worden. Ook was er een.voetbalwed- strijd voor de D-pupillen tegen Swift uit Amsterdam. Deze wedstrijd ein digde in een gelijkspel (1-1). WADDINXVEEN Het handelsregister van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Holland meldt - alsof er niets aan de hand is geweest - dat de heer J.A.M. Linderhof te Reeuwijk en de heer K.C.H.A. Raming te Gouda zijn benoemd tot directeur van Raming Beheer BV, Waddinxveen, de beheersmaatschappii van Modehuis Verbakel BV aan de Zuidkade. Het tweetal bcKlcedt deze functie in feite al sinds 1981. De werkelijkheid is zoals bekend an ders, want beide heren van Modehuis Verbakel BV zijn het slachtoffer ge worden van een nieuwe vorm van fraude of van verregaande slordig heid. Dat zijn de vragen die de Wad dinxveense politie bezig houdt in de zaak tegen de 56-jarige economisch adviseur H.J.S. uit Rotterdam. De politie houdt er rekening mee dat S. heeft geprobeerd vennootschappen te “overvallen”. Daarbij zou hij ver valste notulen van aandeelhouders vergaderingen hebben gebruikt. Te gen hem is proces-verbaal opgetjiaakt wegens valsheid in geschrifte. Die uitspraak doet CDA-wethouder P.F.J. van Schie naar aanleiding van de vraag of het CDA één groteKVP aan het worden is, die hem is hesteld door de christen-democratische jeugdge- meenteraadsleden Eric Broug, Anne- lies Meuleman en Rob Hielema. Hun bijna twee uur durend vraaggesprek met de Waddinxveense wethouder van financiën staat afgedrukt in het laatst verschenen CDA-bulletin. De 51-jarige Paul van Schie. wiens ge sprek met de christen-democratische jongeren we hierna zullen publiceren, heeft een gemêleerde opleiding gehad. Eerst gymnasium, daarna HTS Weg- en Waterbouw en. in avondstudie, kandi daatsexamen economie. Hij is 25 jaar in de aannemerswereld werkzaam ge weest, voornamelijk in de sector be drijfsorganisatie, stemde altijd al KVP en zat in de Goudse jeugdgemeente- raad. Bijna 16 jaar zit hij nu in de ge meenteraad van Waddinxveen. waar van bijna 10 jaar als CDA-wethouder. Wat heeft u ertoe gebracht om akkoord te gaan met uw verkiezing tot wethouder van de gemeente Waddinxveen? Paul van Schie: "Ik was een zeer bij de zaken betrokken raadslid, dat, terecht of onterecht, meende dat het college de zaken ook anders zou kunnen aanpak ken. Als consequentie van die houding is het terecht dat je de kans aangrijpt om dat te bewijzen. Daar kwam bij dat ik het wethouderschap met mijn andere functie kon combineren." Kunt u iets vertellen over de onderlinge samenwerking binnen het college van Burgemeester en Wethouders? "Die heb ik in Waddinxveen altijd als goed ervaren. De colleges waarvan ik. deel heb uitgemaakt waren en zijn ijt de eerste plaats bestuurlijk bezig, met be grip vpor de politieke achtergronden van de deelnemers in het college”. Neemt het beleid van de gemeente een andere wending wanneer er een nieuwe burgemeester komt? "Dat zou geen goede zaak zijn, nu we al jaren het beleid hebben vastgelegd in het door diverse partijen onderschreven beleidsprogramma. Wel is het zo dat el ke burgemeester z’n accenten verschil lend legt, vergeet niet dat ik de laatste drie burgemeesters elk in een verschil- Voor de junioren was er na een lange busrit (2 uur file) meteen een speur tocht door bos, weiland en dorp. Er werd onderweg veel gelachen, mede door de regen en de verwarring van wege de duisternis waardoor de mees te groepen regelmatig verkeerd lie pen. Na een nacht met veel gelach en weinig slaap (sommigen geheel zon der slaap) moest er toch om 8 uur corvee gedraaid worden. Elke maal tijd hadden er verschillende jongens corvee. Dit verliep zonder protest, maar met veel gestuntel, ’s Zaterdags stond er tafeltennis op het programma, gevolgd door andere sportwedstrijden. De B-jeugd speelde o.a. een voetbalwedstrijd tegen een vereniging uit Kaatsheuvel (uitslag 1-1). ’s Avonds na de halve finale van de EK speelden de jongelui het spel Levens Stratego. Dit leverde veel hu moristische momenten op en er werd veelvuldig vals gespeeld. Door al deze activiteiten was iedereen zo vermoeid geraakt dat zondagochtend de eerst pas om 9 uur wakker werd. Deze dag was er een fantastische tienkamp tot GOUDA In de Gasthuiskapel van de Stedelijke Musea Gouda wordt tot en met 25 september een overzichts tentoonstelling gehouden van het Goudse gebruiksaardewerk, dat de fabrieken Regina, Zenith, Flora, Goe- dewaagen en Zuidholland in de loop der jaren vervaardigd hebben. In het dagelijkse leven komt vrijwel iedereen in aanraking met industrieel geproduceerde producten. Het mu seum laat daarom niet de zeldzame stukken en het fraaie sieraardewerk zien, maar richt de aandacht op het aardewerk, dat men uit de omgeving nog steeds kent. Op de tentoonstelling wordt de ont wikkeling van de producten per fa briek getoond, maar er is op de expo sitie ook een algemene lijn te volgen, voor dé Tweede Wereldoorlog lag de nadruk op de serviezen en daarna op de productie van luxe gebruiksaarde werk, zoals vaasjes, roomstellen en pindastellen. 1 1 i 1 I - g gMtt

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 15