Vestiging Air Products aan Noordkade toen en nu Top van Air Products in beeld Kan iemand met epilepsie deNobclprijs voor literatuur winnen? Jazeker, als ie maar mooie boeken schrijft. Zomertitel Industriële gassen komen van bedrijf aan Noordkade GEBRUIKS- AARDEWERK IN GOUDS MUSEUM D-tournooi telde liefst WSV voor J. Muit De Sperwer 260 partijen Epilepsie is niet zo gek ak’ter soms uitziet F ak u Sirc bel^ 020 42 47 06 (9 12 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 garnalen. Dat 4 r i TE KOOP GEVRAAGD: grenen COMMODE Telefoon 01828-15304 Mennecy Internationale banden Food Engineering '83 Nederland De finalisten van het mixed-dub- bel tijdens het D-tennistournooi van Waddinxveen. Van links naar rechts L. Koop, F. Hes, M. v. Rijswijk en T. Los. (Foto: Waddinxveen-ten- Alle finalisten van het D-tournooi van de tennisvereniging Waddinxveen. (Foto: Waddinxveen-tennis). WADDINXVEEN Ook Waddinxveners hebben zich dat wellicht gerealiseerd, 'maar vrijwel elk product dat in het dagelijks leven wordt gebruikt, is gemaakt met behulp van industriële gassen. En industriële gassen zijn de kern van het bestaan van Air Products Nederland B.V., welk bedrijf is gevestigd dan de Noordkade. Vor ken en messen, radio’s, gloeilampen, auto’s, fietsen, geneesmidde- len, glas, tennisballen, margarine en garnalen. Dat is nog maar een korte lijst van de producten die op éen of andere manier industrië le gassen nodig hebben in de productie of verwerking. Deze op somming zou nog veel langer kunnen zijn omdat voor ieder van de ongeveer 200 gassen en gasmengsels die Air Products levert, vele toepassingen zijn. Er worden nog regelmatig nieuwe toepassingen voor industriële gassen en specialiteitsgassen ontdekt en vérder ontwikkeld. Energiebesparing Epilepsie is bepaald geen vorm van ’gekte’zoals Grote g... ui. I» de indu.- veel mensendenken, maar niks anders dan een korte trie naar energiebesparende maatrege- storing van de hersenaktiviteitTeveel signalen ineens, len. Air Products heeft hier al vele 1 i i 1 maien de helpende hand kunnen bie- De meesten nebben er weinig last van. oP het gebied van industriële bran- Met epilepsie valt dus best te leven... als de om- bieiLnnde^rocewoe^g x^^smèitbe- geving maar niet paniekerig reageert. drijven in de staalproductie, aiumi- Onze brochure ’’Epilepsie is niet zo gek als t er anderen dat het product met veie soms even uitziet helpt daarbij. U krijgt m thuis ge' Tfe Air Products leeft al j aren van de lucht r tientallen procenten minder aardgas toekan. o o Een opvallend resultaat werd geboekt door de voor het eerst uit de gelederen van de junioren met de senioren mee spelende Hans van Woudenberg. Met een score van 50% vormt hij het zoveel ste voorbeeld van de goede voorberei ding die het jeugdschaak is voor het la tere schaken met de senioren. Aan de zomercompetitie werd (met sterk wisse lende frequentie) door 17 schakers deel genomen. Air Products Nederland BV is een dochteronderneming van een Ameri kaans concern. Toch is het tevens een typisch Nederlands bedrijf met Ne derlands management en sterke ban den (en niet alleen pijpleidingen) met het Nederlandse bedrijfsleven. Dat is zo in elk land waar Air Products ac tief is. Inmiddels zijn, er vestigingen in vele landen. Met name Europa is van groot belang voor het totale con cern met een inbreng van 25-30 pro cent in de resultaten. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense postduivenvereniging De Sper wer nam deel aan een concours van uit Noyon. Afstand 297 km. In con cours 413 duiven, gelost om 13.00 uur. Aankomst le duif 16.58 uur, laatste duif 17.37 uur. Snelheid le duif 1242 m.p.m. Uitslagen: Mevr. Toor 1-34-49-70-95, M.C. An ders 2-5-21-30-42-43-50-58-77-80-89- 93-96-101, Smit-Troost 3-8-15-18- 35-38-44-46-53-59-65-71-76-82, C.A. Bode 4-10-17-37-73, Comb. Wibo 6, N. Hoogerdijk 7-14-64-97, J. Jansen 9-19-56, D. Heeren 11-23-24-33-39- 63-68-69.-79-98, J.W. Sekeris 12-22- 60-72-74-87, H. Metselaar 13-16-26- 29-32-40-67-78-103, T. den Ouden 20-25-86, A.H. Kivits 27-81, Mevr. G. Twigt 28-88, Toor en Zn. 31-75- 91, H. v. Dijk 36, M. Tollenaar 41- 47-55-99, P. Bonefaas 45-66, J.C. Koren 48, Th. Twigt en Zn. 51, N. v. Vliet 52-92-94, N. v. Tol 54-85- 102, M. Verbeek 57-100, H. Vink 61- 83-84, A. Hofman 62-90. De Sperwer nam ook deel aan een vanuit Mennecy. Afstand .cburs 117 duiven, Aankomst le itste 16.36 uur. Het gebruik van vloeibare stikstof voor maalprocessen is niet zo nieuw. Het effect van het malen bij tempera turen van -30 tot -120 graden C be rust op het verbrossen van onder nor male omstandigheden elastische ma terialen. Dit vindt de laatste jaren weer ver nieuwde aandacht bij recycling-pro- cessen. Het rubber van oude auto banden kan zo gescheiden worden van de staalgordels en textielvezels. Dat maakt het mogelijk het schone, gemalen rubberpoeder opnieuw te ge bruiken in tal van artikelen. Niet alleen is Air Products in Neder land belangrijk voor het concern, ook de andere werkmaatschappijen zijn belangrijk voor Nederland. Informa- tie-uitwisseling vindt vrijwel dagelijks plaats met Air Products bedrijven in de ons omringende landen, in de der de wereld en in de Verenigde Staten. Hierdoor vinden nieuwe informatie, nieuwe technologieën, nieuwe ideeën voor toepassingen van gassen onmid- delijk hun weg naar de afnemers, ook in Nederland. Door deze intensieve uitwisseling kan Air Products zorgen voor een nog betere serviceverlening aan de Nederlandse industrie. van Air Products Nederland B.V. in 1967 te Waddinxveen werd al snel gevolgd door de bouw van de lucht- scheidingsfabrieken in Temeuzen (1970) en Rozenburg (1971). In 1983 werken voor Air Products Ne derland ruim 200 mensen. Air Products Nederland B.V. is een dochter van het concern Air Products and Chemicals Inc. in Allentown Pennsylvania in de Verenigde Staten. Dit concern is tot stand gekomen door de eerste stappen die in 1940 gemaakt zijn door de ondernemer L.P. Pool. Door zijn visie dat indus triële gassen op een andere manier bij de klant gebracht moesten worden dan met stalen cylinders, is het be drijf gegroeid: enerzijds door zich te richten op het bouwen van fabrieken naast de afnemers in de staalindustrie en de chemie, en daarnaast op het transporteren van vloeibare gassen per tankwagen. Bovendien is vanaf de start grote aandacht uitgegaan naar het gebruik van gassen: de toepas singstechniek. Het zijn deze twee aspecten die Air Products ingebracht heeft bij de ves tiging in 1967 in Nederland: cryoge- ne procestechniek op grote schaal en toepassingstechniek gericht op de wereld van de afnemer. De vestiging WADDINXVEEN - Donderdag voor een week werd de door D. Oosterloo ge organiseerde zomercompetitie van de Waddinxveense Schaakvereniging WSV met de zesde ronde afgesloten. Zomerkampioen werd J. Muit met 4'/2 uit 6. Alleen in de laatste ronde verloor hij een partij (tegen L. J. Bloem). De tweede plaats werd gedeeld door J. H. de Bock, W. v. Oort en C. Assche- man met elk 4 punten, waarbij de Bock 4 uit 5 en Van Oort en Asscheman 4 uit 6 boekten. De fraaie score van De Bock wist deze o.a. te behalen door in de laat ste ronde de sterke schaker Eric Claas sen te verslaan, een reprise van zijn zege in de wintercompetitie. Een goed voorbeeld van de ontwikke ling van het gebruik van vloeibare stikstof in de voedingsmiddelenindus trie is het Cryo-Quick-systeem dat al in de jaren zestig furore heeft ge maakt. Hoogwaardige levensmiddèlen zoals wild, rundvlees, tong, garnalen, maaltijden en gebak wórden via een lopende band door een vriestunnel in 2 tot 7 minuten diepgevroren. Hoe wel dit invriezen ook in een vriescel met koude lucht zou kunnen, geven vele bedrijven er de voorkeur aan om dit met vloeibare stikstof te doen. Met deze nieuwe tunnel zijn de laatste ideeën doorgezet die leven bij bedrijven in de levensmiddelenbran che omtrent de eenvoud van con structie, het schoonmaakgewas en de efficiëntie in het energiegebruik. Daarnaast zal aandacht geschonken worden aan de betrokkenheid van Air Products bij andere facetten van de voedingsmiddelenindustrie. Deze betreffen transportkoeling, het ver pakken onder gas om de houdbaar- GOUDA In de Gasthuiskapel van de Stedelijke Musea Gouda wordt tot en met 25 september een overzichts tentoonstelling gehouden van het Goudse gebruiksaardewerk, dat de fabrieken Regina, Zenith, Flora, Goe- dewaagen en Zuidholland in de loop der jaren vervaardigd hebben. In het dagelijkse leven komt vrijwel iedereen in aanraking met industrieel geproduceerde^ producten. Het mu seum laat daarom niet de zeldzame stukken en het fraaie sieraardewerk zien, maar richt de aandacht op het aardewerk, dat men uit de omgeving nog steeds kent Op de tentoonstelling wordt de ont wikkeling van de producten per fa briek getoond, maar er is op de expo sitie ook een algemene lijn te volgen, voor de Tweede Wereldoorlog lag de nadruk óp de serviezen en daarna op de productie van luxe gebruiksaarde werk, zoals vaasjes, roomstellen en pindastellen. heid te verhogen en het gebruik van gassen in de drankenindustrie. Het bekendste gebruik van zuurstof betreft het autogeen lassen met zuur stof. De kennis van Air Products op dit gebied gaat veel verder. Voor het electrisch lassen van roestvaststaal, aluminium en legeringen zijn er spe ciale lasboog-gassen ontwikkeld van 12 of meer componenten (veelal op basis van argon) met een zodanige samenstelling dat precies voldaan wordt aan de lastechnische eisen van het betreffende fabricageproces. Om een beroep te kunnen doen op deze kennis staan las-specialisten van Air Products ter beschikking om in over leg met de afnemers tot de juiste keuze te komen. Op donderdag 23 augustus begint het winterseizoen van WSV. Een ieder, die zich voor het schaakspel interesseert is dan welkom in het gezellige Anne Frank-centrum. Het belooft een bijzon der seizoen te worden gezien het 50-ja- rig bestaan van WSV, dat in de eerste helft van 1985 gevierd zal worden met tal van evenementen. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de secretaris, F. J. Ritter, Kamilleveld 23, tel. 12017. procesapparatuur. Deze fabrieken worden door Air Products zelf ont wikkeld en gemaakt. De cryogene techniek (cryogeen is bij extreem lage temperatuur) is het fundament van Air Products’ engineering die ook zijn toepassing heeft gevonden bij het vloeibaar maken van aardgas. Door een kortere invriestijd blijft de kwaliteit beter bewaard, terwijl grote hoeveelheden in korte tijd verwerkt kunnen worden. Bovendien is de in vestering in het Cryo-Quick-systeem laag en door de geringe plaatsruimte is de tunnel altijd wel in te passen in een bestaande productielijn. Air Products gassen worden gebruikt voor het lassen en snijden in de me taalindustrie. Staalproductie vraagt grote hoeveelheden zuurstof in de ovens. In de voedingsmiddelenindus trie wordt met vloeibare stikstof ingevroren, het verpakken gebeurt vaak met gasvormige stikstof, en ethyleen vindt een toepassing bij het rijpen van groene bananen. Waterstof is onontbeerlijk in electriciteitscen- trales, terwijl het tevens gebruikt wordt bij het repareren van straalmo toren en de productie van roestvast- stalen bouten. Helium is het duikers- gas dat, gemengd met zuurstof, dui kers in staat stelt in de Noordzee op grotere diepte te werken. Weer ande re Air Products gassen worden ge bruikt om IC-chips te vervaardigen. Sommige gassen zijn weliswaar che mische producten, terwijl helium uit sommige aardgasvelden geïsoleerd kan worden. Toch worden de meest gebruikte industriële gassen - zuur stof, stikstof en aigon - gewoon uit de lucht gehaald met een luchtschei- dingsproces. Hierin wordt lucht afge koeld tot extreem lage temperatu ren (tot bijna -200 graden C) waar bij het vloeibaar wordt. Omdat gas sen die in de lucht voorkomen, bij verschillende temperaturen vloeibaar worden, is het mogelijk deze van el kaar te scheiden door destillatie. Luchtscheiding op grote schaal vraagt om uitgekiende, speciaal ontworpen WADDINXVEEN - De tennisve reniging Waddinxveen heeft goed geslaagde B- en D-toumooien op de banen van het tennispark De Woerd aan de Alberdingk Thijmlaan achter de rug. Voor het drukbezette D-tour- nooi,. waarover we eerder al uit gebreid schreven, werden maar liefst 260 partijen gespeeld. Met de eer tij dens het D-toumooi gingen strijken Frank Hoeke en Sandra van der Sman. Waddinxvener Frank Hoeke had wei nig moeite met Berend Jan van den Donk uit Reeuwijk. De tennisser van TV De Sluipers werd met 6-4, 6-3 te ruggewezen. De finale bij de dames had duidelijk meer om het lijf. De eindstrijd nam twee uur en drie kwar tier in beslag alvorens Sandra van der Sman (Waddinxveen) met de eer kon strijken. Haar clubgenote Saskia El- berse moest na een uitputtend duel het hoofd buigen met 6-3, 7-6. Enkelspel-finalist Berend Jan van den Donk had ook in het herendubbel niet het geluk aan zijn zijde. Samen met Robert van der Draai (Reeu wijk) legde hij het af tegen Ricardo Slijngard en Frank Hoeke (W’addinx- veen): 3-6, 3-6. Joke Baan en Sabine Huigen van het Goudse Be Quick schreven het damesdubbel op naam na een overwinning in drie sets op Annet Bol^erlee en Truus van Leeu wen (Zevenhuizen): 6-1, 6-7, 6-3. In het gemengddubbel tenslotte zege vierden Margriet van Rijswijk en Teun Los van De Gouwe Smash met 6-2, 6-4 over Lida Koop en Frank Hes (TV Waddinxveen). Publikatie aangeboden door dit blad m samenwerking met de Stichting Ideele Reclame concours 418 km. Ip fdueburs 117 duiven, gelost om Aankomst le duif 16.12.01> irtc^iiatste 16.36 uur. Snelheid le du»C12ï^ m.p.m. Uit slagen H. Metselaar 1-10-17-25, D. Heeren 2-3-8-11-19-20-21-24-26-28, M.C. Anders 4-13-14-15-22-29, A.H. Kivits 5, J.W. Sekeris 6, H. Vink 7, N. Hoo gerdijk 9-12-23, M. Verbeek 16, Toor en Zn. 18, J. Jansen 27. 22? ISWU VAK I

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 11