Waddinxveense tuindersvrouw: Kinderarbeid reparatie. De Bonkelaar s Schade aan uw auto vereist deskundige blad ”De eerste stap werd in Waddinxveen gezet” komt nu terug aan de gang ’Info nieuw Vakantiewerk RACISTEN Oud-inwoners gaan naar Nicaragua G.A. Bras BV II K Immanuelkerk Forse stokers Derde fase Rascisme Fel betoog Nieuwe stijl Zorgen Perikelen Roeien Circus Onderwerpen Meyendel Bouwstenen Homofilie Naar minister WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 Ifocwa gezin wordt vergeten” over de werkgroep “Tuinders- 1 De eerste pagina van het vier pagina's omvattende artikel over de oud- Waddinxveners Paul en Nel van der Harst-Noorland in het oecumenisch opinieweekblad Hervormd Nederland. •f GLASBEEK Autoschade reparatiebedrijf Noordkade 24 FOCWA, kenmerk voor vakwerk INFO ÏÏR.1 MEVROUW C. VERWEIJ- SCHARLEMAN Paul van der Harst en Nel Noorland ALS VERSPIEDER NAAR NICARAGUA WADDINXVEEN/DEN HAAG Het wonen en werken in Nicaragua is niet te vergelijken met het leven in Waddinx veen. Daar een appartement in het oecumenisch Centro An tonio Valdivieso in de hoofdstad Managua, terwijl hier een flat aan de Elzenhorst werd bewoond. Bovendien waren er in Waddinxveen geen kinderen, nu zijn er twee. De voorpagina van het eerste nummer van "Info”, het nieuwe blad van de Kerngroep Buitenlan ders Waddinxveen j - t o? WADDINXVEEN/DEN HAAG Twaalf actievoerende tuinders- vrouwen uit de Randstad, met als hun secretaresse het Waddinx veense oud-gemeenteraadslid voor de VVD mevrouw C. Verweij- Scharleman, hebben landelijk de publiciteit gehaald door aandacht te vragen voor de tuindersgezinnen. “Er wordt maar gepraat over de tuindersbedrijven, maar de gezinnen erachter worden vergeten”, zei de Waddinxveense tuindersvrouw tegen het dagblad De Tele graaf, dat vorige week woensdag een verhaal bracht onder de kop “Ellende in £~~;- --4— vrouwen in actie”. WADDINXVEEN De vorige week met 30 kinderen van start gane kindervakantieactiviteiten in het sociaal-cultureel centrum Bonkelaar kunnen nog een aantal deelnemende meisjes en jongens erbij hebben, zo laten de organisatoren ons weten. Pastorale i i I bestrijd racisme, begin bij jezelf MN «augustus S si gids van Hervormde CNV (vak- naar Tuinders zijn forse gasverbruikers. t 'A Zelfs de kleinste botsing kan vitale delen van uw auto beschadigen, wij kunnen deze opsporen en repareren. Met een veilige auto neemt u daarna weer aan het verkeer deel. FOCWA kenmerk voor vakwerk. 2741 EV Waddinxveen Tel. 01828-12588 Het niet noemen van de hervormde Immanuelkerk valt des te meer op, Welke ontwikkelingen hebben jullie zelf de afgelopen jaren doorgemaakt? Paul: "Geleidelijk aan heb ik ontdekt dat het werken voor groepen in de Der de Wereld ook gevolgen voor je eigen leven krijgt. Toen ik na de sociale aca demie en een baantje bij de inzame lingsactie voor kerken in de Derde We reld "Kom over de brug” bij Solidari- dad kon komen, dacht ik, mooi werk, meer niet. Later wejd het méér dan een leuke baan". "De tweede stap was het idee van de nieuwe levensstijl hier in praktijk bren gen. de vorming van onze woongroep. De derde stap zetten we nu. De vierde stap zal zijn, over drie of zes jaar terug gaan naar Nederland en wat we ginds hebben geleerd hier in praktijk bren gen”. Nel: "We kwamen hier in Den Haag met vier stellen en vier kinderen. Twaalf mensen. Toen we hieraan beg- Een citaat uit “Info” nummer 1waarin wordt gesteld dat dis criminatie zich in alle moge lijke vormen kan voordoen, van kleine onzorgvuldigheden tot bewuste pesterijen, van kren kende opmerkingen tot het uit sluiten of achterstellen van mensen omdat ze tot een be paalde groep behoren: “Heel veel vormen van discriminatie zijn het gevolg van vooroorde len. Dat wil zeggen: een groep WADDINXVEEN De onder de paraplu van het sociaal- cultureel centrum De Bonke laar werkende Kerngroep Bui tenlanders Waddinxveen heeft het eerste nummer van het blad “Info” het licht laten zien. Dit blad, dat voortaan maandelijks zal worden gestuurd aan vereni gingen, scholen, kerken, poli tieke partijen en vakbonden in dit Gouwedorp, is bedoeld om de hier wonende en werkende buitenlanders dichter bij de plaatselijke bevolking te bren gen. Het eerste nummer, getypt en zeven pagina’s omvattend, be vat op de voorpagina een af beelding van Hitler met de tekst “Racisten kennen we al lemaal. Bestrijd racisme, begin bij jezelf”. In het blad staat uit gebreide informatie over vooral de laatste jaren vervaarlijk de kop opstekende zaken als on verdraagzaamheid, racisme en discriminatie, wat de overheid daaraan doet, wat men er zelf en met elkaar aan kan doen en de taak van de rechter. In deze landelijke krant houdt me vrouw Verweij-Scharleman nog een fel betoog namens de actievoerende tuindérsvrouwen, die handtekeningen en reacties hebben gevraagd van hun lotgenoten. “Ik schat het aantal bin nengekomen brieven al op zo’n vijf honderd. Ik heb er één gelezen van een gezin, waarin vader, moeder en de kinderen van dertien en acht jaar met de grootouders samen het be drijf runnen omdat het personeel met vakantie is en er geen geld is voor tijdelijke hulp. Dat is toch een schande. Ik heb in 1981 al gewaar schuwd toen er vanuit Europa de eis kwam dat de concurrentievervalsing door onze lage gastarieven moesten verdwijnen: de kinderarbeid zal te rugkomen. Nu is het zover”. Het is de laatste tijd erg rumoerig rond boer en tuinder. Plaatselijk, na tionaal en internationaal wordt er ge streden, gediscussieerd en getart. Tuinders dagen de regionale energie bedrijven uit door hun rekeningen niet op tijd, dan wel gedeeltelijk te betalen. Op nationaal niveau wijst de regering de klachten van het Land- huwelijk, geboorte en huisbezoek, meenteleven, huwelijk en moeilijkheden in huwelijk en het ouder worden en evangelisatie. Gemeente WADDINXVEEN De Centrale drugs en medicijnen en bij psychia- Hervormde Gemeente heeft een trische hulpverlening, waarbij de nieuwe pastorale gids uitgegeven. Goudse arts J.R. Kramer wordt - aan- de Hervormde Ge- dacht gevraagd voor aanbevolen lec tuur. Meestal wordt aangegeven dat de kerk bij alle problemen wil hel pen en dat de wijkpredikant daar voor een goede gesprekspartner is. Het echtpaar wordt binnenkort als zen- dingswerker-nieuwe-stijl uitgezonden. Voornamelijk om in Nicaragua te luis teren naar wat er gebeurt en om daar over te schrijven naar Néderland. De oud-Waddinxveners zijn al maanden lang in de weer hun vertrek minitieus voor te bereiden, steeds weer stuitend op nieuwe probleempjes, hele dagen worden fietsend in de stad doorgebracht op zoek naar dat ene schroefje of die ene winkel die uitkomst kan bieden. De Van der Harsten willen zo weinig moge lijk aan het toeval overlaten. Het is de bedoeling dat Paul en Nel van der Harst na een oriëntatieperiode in het oecumenisch centrum in Managua zelf aan een.aantal kerkelijke gemeen ten in het binnenland worden verbon den voor cursuswerk en ander pastoraal basiswerk. Ze zijn trouwens met hun vieren: ook de dochters Taika (drie jaar, naam is Indiaans voor ’vrouwtje’) en Arlen (acht maanden, genoemd naar een gesneuvelde strijdster van de be vrijdingsbeweging) reizen mee. Waar maak je je de meeste zorgen over? Nel"Of onze opvattingen over de man vrouwverhouding de goede samenwer king met de Nicaraguanen niet zullen belemmeren. Misschien vinden ze het raar, als ze Paul straks zien koken of de was zien doen. Het zou een afstand tot de bevolking kunnen scheppen. Als Paul voor een bijeenkomst is uitgeno digd. kan het voorkomen, dat niet hij. maar ik ga, omdat hij het huishouden moet doen. We willen al het wrk zoveel mogelijk delen". Paul: Tk maak me bezorgd over primai re dingen, of Taika en Arlen gezond blijven, of ze voldoende eten zullen krijgen. Ik heb genoeg kinderen in de Derde Wereld gezien die eigenlijk geen leven hebben”. Nel: "Taika beseft wel. dat we verhui zen. We proberen haar erop voor te be reiden. dat Nicaragua geen Nederland is. Het is een snoepkous, dus ik heb haar gezegd, dat er in Nicaragua geen drop jes zijn. Gisteren zei ze plotseling: "Ér zijn wel dropjes, mama, hele kleintjes. In dat winkeltje daar achter”. Als je maar goed zoekt, wilde ze zeggen. Ze weet ook, dat de meeste bagage per schip gaat en.later aankomt, wat we di rect nodig hebben, nemen we mee in het vliegtuig, het speelgoed, zei ze, moet maar mee met het vliegtuig. De keuken- spullen kunnen wat haar betreft met de boot mee”. Paul: "De eerste woorden die ze straks leert, zullen wel dulce, helado en azucar zijn, snoepje, ijs en suiker”. onnen hebben we afgesproken alles in gemeenschap van goederen te doen. Geld, maaltijden, alles verdelen we of doen we gemeenschappelijk. Twee avonden in de’week besteedden we aan wijk- of kerkwerk, derde-wereldzaken of politiek". "Het was wel een verandering. In Wad dinxveen waren Paul en ik werkenden zonder kinderen. We aten wanneer we wilden. Als je nu de kookbeurt hebt, moet je wel om kwart voor vijf thuis zijn. We krijgen nu zakgeld en alle reke ningen moeten we verantwoorden. Ik merk, dat we loskomen van materiële WADDINXVEEN Het automobiel bedrijf G.A. Bras BV, Waddinxveen heeft de omschrijving van het bedrijf in het handelsregister van de kamer van koophandel en Fabrieken voor Midden- Holland gewijzigd in het slopen van schade-automobielen enz. Paul van der Harst, die tien jaar lang in dienst is geweest van de interkerkelijke stichting Solidaridad en van daaruit ook in Waddinxveen actief was, waarbij hij de politiek (PPR) niet schuwde, somt in Hervormd Nederland van deze week de perikelen op, waarmee een gezin dat voor drie, mogelijk zes jaar, naar een spanningshaard in de Derde Wereld vertrekt rekening moet houden. Omdat de schaarste aan allerlei produk- ten in Nicaragua toeneemt, worden de boodschappenlijstjes nog iedere dag bijgewerkt. Activiteiten die Paul en Nel (na haar studie criminologie vormings- werkster van de Hervormde Kerk in Zuid-Holland) aanzetten tot inventivi teit. Vraag van de HN-verslaggever: Wat denken jullie, zal het meevallen, het nieuwe leven in Nicaragua? Paul:"Of het lukt wel, of het lukt niet. Er zit niets tussen". Nel: "Als we zouden teruggaan naar on ze flat in Waddinxveen waar we vroeger hebben gewoond, zou je in termen van mee- of tegenvallen kunnen spreken, maar deze stap is zo groot, dat kun je niet vergelijken”. zaken. Geld wordt minder belangrijk”. "Ik ben ook blijdat Taika hier een paar jaar heeft gewoond. Volop speelmaat- j es en wij zij n ouders zonder zorgenAl tijd is er wel iemand thuis om haar op te vangen”. Paul: "Je Jeert hier ook rekening met el kaar te houden. Tegen onbekenden kun je wel eens kwaad worden, maar hier kom je elkaar de volgende ochtend op de trap weer tegen. In zo’n woongroep zie je pas goed, hoe dun en klein men sen zijn, hoe smal de wand tussen liefde en haat is. Het volle.leven wordt je hier in twaalfvoud aangeboden”. Nel: ”Je leert hier realistisch worden”. Paul: ”Je loopt niet meer zo hard achter kreten aan. Dankzij het leven in deze groep beseffen we nu beter hoe lang een revolutionair proces kan duren. De weg in Nicaragua is ook lang. We gaan naar een land in oorlog, dat al jaren onder een enorme spanning leeft. Dat kennen wij toch niet?” Paul van der Harst en Nel Noorland rijn de eerste hervormde zendingswerkets die worden uitgezonden naar Nicaragua. Voornamelijk om te luisteren naar wat er gebeurt on om daarover te schrijven naar Nederland. Jan Goossensen in gesprek met twee verspieders. kuituur van andere groepen. Meer weten leidt tot beter be grijpen, dus meer begrip. Met feitelijke argumenten kunt U mensen die zich onverdraag zaam opstellen om de oren slaan. Niet dat ze altijd willen luisteren, maar het is een be gin”. Binnen de gemeente Waddinx veen is de Kerngroep Buiten landers actief met taallessen aan buitenlanders, alfabetise ringscursussen, voorlichtingsac tiviteiten en thema-bijeenkom- sten. “Indien U binnen uw vereni ging, kerk, school of buurt centrum over het onderwerp “racisme en discriminatie” van gedachten wilt wisselen of U wilt meer informatie over de culturele-, traditionele- en reli gieuze achtergronden van bui tenlanders, kunt U ook een be roep doen op de mensen van het project buitenlanders in onze eigen gemeente”, aldus het blad “Info”. “De mensen van dit project, die haar activiteiten groten deels ten uitvoer brengen in so ciaal-cultureel centrum “De Bonkelaar” zijn zeker bereid U de benodigde materialen te ver strekken. Dit betreft zowel do cumentatiematerialen alsmede video- cq. filmproducties.” Dat vertelt het in Waddinxveen ge woond hebbende echtpaar Paul van der Harst (33) en Nel van der Harst-Noor land (31) nu nog in de Haagse Valkenbos laan deel uitmakend van de twaalf le den tellende woongroep "Onderstebo ven”, vlak voor hun vertrek naar het Latijnsamerikaanse Nicaragua tegen verslaggever Jan Goossensen van het oe cumenisch opinieweekblad Hervormd Nederland (HN-Magazine) van deze week. bouwschap en de kastuinders over de noge gasprijzen van de hand. In EG- verband lopen de twisten over het nationale landbouwbeleid hoog op. De tuinders en hun organisaties vin den dat ze te veel voor het aardgas moeten betalen. De groep ‘stook- tuinders’ zitten de laatste jaren in de vaste greep van de regering, die steeds opnieuw de gasprijzen verhoogt, om dat nog altijd wordt vastgehouden aan de koppeling van de aardgasprijs aan die van de stookolie. mensen worden eigenschappen toegeschreven, zonder dat die gebaseerd zijn op feiten. Het is vaak een kwestie van gebrek aan kennis en inzicht, van on benul. Een eerste stap naar vermindering van discriminatie is dan ook: meer weten over de achtergronden, leefwijze en Dinsdag 14 augustus van 09.15 tot 16.30 uur het onderdeel roeien en “Olympia”. Kosten f. 2,—. Iedereen gaat op de fiets naar de Rottemeren bij Zevenhuizen om te gaan roeien. Bij elke boot gaat een begeleider mee. Het bezit van een zwemdiploma is verplicht. Na het roeien wordt er gegeten en dan worden en “Olym pische Spelen” gehouden. Rond 6 uur is men weer terug bij de Bonke laar. Wat men moet meenemen/aan- trekken: makkelijk zittende kleding, lunchpakket (voor drinken wordt ge zorgd), zwemdiploma, fiets. Van dinsdag 21 augustus t/m woens dag 22 augustus is er circus in De Bonkelaar. Kosten f. 5,—. Dinsdag wordt er eerst een 5-kamp met cir cusspelen gehouden om. 10.00 uur. ’s Middags gaat men aan de slag met het maken van een eigen circus met alles er op en er aan. Nadat in De Bonkelaar is gegeten is de familie van de jongens en meisjes om 19.00 uur van harte welkom om naar hun cir cus te komen kijken. Om 20.30 uur gaan de bezoekers weg en wordt er een avondspel gehouden in het War- naarplantsoen. Hierna gaan de 6-8 jarigen in de slaapzakken. Woensdagochtend slaapzakken oprui men en ontbijten. Om 10.30 uur kunnen de jongeren weer opgehaald worden, maar wat er tussentijds ge beurt is nog een verrassing. Meene men: slaapzak, luchtbed/matrasje en voor dinsdag tussen de middag een lunchpakket. Voor de deelnemers/ sters aan deze activiteit volgt er nog een brief met nadere informatie. nu de foto’s van de drie hervorm de kerken op de voorpagina, maar daarvoor in de plaats is er een ge tekende impressie van de drie Gods- alcohol, huizen opgenomen. Naast gasprijzen, belastingen en per soneelsvoorzieningen, moet er nu ook maar eens aandacht worden be steed aan de vrouwen en de kinderen, vinden de echtgenotes van de tuin ders. “Mannen zijn toch geneigd om die problemen te versluieren,” ver klaart de Waddinxveense vrouw van een rozenkweker aan de Zesde Tochtweg, de drijfveer om zich te mengen in de onderhandelingen tus sen landbouworganisaties, Gasunie en overheid. In de komende Info-uitgaven zullen de volgende onderwer pen behandeld worden: de Is lam, de traditionele- en cultu rele achtergronden van de bui tenlanders, de positie van de buitenlandse vrouwen, organi saties voor buitenlanders, bui tenlandse kinderen. “In de Info-uitgaven zullen we deze onderwerpen zo compact mógelijk behandelen. Ze heb ben tot doel een mogelijke aan zet te geven tot het meer be spreekbaar maken van de on derwerpen binnen vereniging, school, kerk of politieke partij. Bijvoorbeeld het ovememen van (een deel van) de tekst van Info of het aandacht besteden aan genoemde onderwerpen in verenigingsbladen, schoolkran ten of kerkbladen zal al een zeer goede bijdrage leveren aan de deskundigheidsbevordering en het bewustwordingsproces wat betreft de meestal zeer moeilijke positie waarin veel van de in ons land wonende buitenlandse gezinnen momen teel verkeren”, aldus Henry ten Zijthoff van de Kerngroep. “De door ons project uit te ge ven Info’s brengen voor ons de nodige kosten met zich. Wij willen echter niet overgaan tot een “abonnementensysteem” en de navolgende Info’s zullen dan ook kosteloos en vrij blijvend toegezonden worden. Daar wij echter werken met een verkregen subsidie van de gemeente Waddinxveen, iets waar wij erg blij maar tevens zuinig mee zijn, en onze prio riteit toch blijft liggen bij de taal- en alphabetiseringsprojec- ten voor de in Waddinxveen wonende buitenlanders, zullen wij in de loop van het jaar wel vragen om een vrijblijvende gift ter bestrijding van de aan de In fo’s verbonden kosten. Het be langrijkste echter dat wij met de uitgaven hopen te bereiken is, dat er binnen onze gemeen te op brede schaal aandacht be steed gaat worden aan de po sitie van de buitenlanders en aan de deskundigheidsbevor dering en het bewustwordings proces van de autochtonen”. tuinderswereld door de dramatisch gestegen en noch immer stijgende gasprijzen. Tuindersvrouwen houden niet alleen het gezin draaiende, maar zijn wekelijks ook gemiddeld 25 uur actief in de glastuinbouw zelf. De Waddinxveense tegen de Goud- sche Courant: “De spanningen in de gezinnen lopen op als de gasrekening binnen komt. Minister Braks heeft wel eens gezegd dat het tuindersbe- drijf een gezinsbedrijf is. Dat klopt, maar de minister beseft niet wat hij de gezinnen aandoet met die hoge prijzen. De kinderen worden inge schakeld in het bedrijf, maar dat mag toch niet al te vaak gebeuren. Ze moeten toch al veel tijd aan studie besteden. Door de hoge gasprijzen moeten werknemers ontslagen wor den. Als de gasprijs een cent per ku bieke meter in de hoogte gaat, be tekent dat een last van 25.000 gul den voor een gemiddeld tuinders- bedrijf. Een aantal jaren geleden werd als een van de argumenten van de verhoging aangevoerd, dat wij met de gasprijs achterliepen bij Duits land. Nu is de situatie omgekeerd. De gasprijs in Duitsland is lager en nu wordt er gezegd dat de gasprijs bij ons niet omlaag kan omdat wij dan concurrentievervalsend bezig zijn te genover Duitsland.” “Er zijn nog mogelijkheden voor kin deren zich in te laten schrijven voor enkele nog te houden kindervakantie activiteiten. Indien men wil deelne men aan de activiteiten dient men zich zo snel mogelijk op te geven bij het sociaal-cultureel centrum “de Bonkelaar” aan de Beukenhof 5. Te lefonische opgave is ook mogelijk: tel. 17272,” aldus een recent pers bericht van het sociaal-cultureel cen trum. Op het programma staan nog een bustocht naar het Wassenaarse Me- yendel (donderdag 9 augustus), “O- lympisch” roeien op de Rottemeren in Zevenhuizen (dinsdag 14 augustus) en circusspelen én slapen in De Bon kelaar (disndag 21 en woensdag 22 augustus). De Meyendel-trip is bestemd voor de leeftijd 6 t/m 12 jaar. Om 08.30 ver trekt er donderdag 9 augustus een bus van De Bonkelaar richting Mey endel in Wassenaar. Daar wordt een duinloop gehouden en een prachtig Indianenspel, wat plaatsvindt op een afgebakend terrein. Ook wordt er een speurtocht in de duinen gehouden die eindigt op het strand. Daar wor den er een paar regels vertelt waar ieder zich beslist aan moet houden. Na de nodige strandspelen vertrekt de bus weer richting De Bonkelaar waar men ongeveer 6 uur weer zal arriveren. Bij slecht weer is er een ge wijzigd programma. Wat men moet meenemen/aantrekken: Makkelijk zittende kleding, lunchpakket (voor drinken wordt gezorgd) en bij slecht weer regenkleding. Kosten p.p. f. 7,50. Immanuëlkerkgemeente Waddinxveen”. werkloosheid, overlijden/be- In ieder geval is de nieuwe “Pasto rale gids van de Hervormde Ge meente te Waddinxveen” een infor matief en lezenswaardig boekje, dat de kerkvoogdij de lidmaten kos teloos beschikbaar kan stellen. Zelfs een advertentie van de Rabobank schreven onderwerp, evenals de be- Waddinxveen, waarvan drie jaar ge- scherming van het ongeboren kind leden nog sprake moest zijn op de door voorkoming van abortus. In achterpagina van de gids, hoefde het kader van de door de gids op- nu niet te worden gevraagd als bij- gesomde moeilijkheden in huwelijk drage in de kosten. Wel ontbreken en gezin wordt er niet alleen con- nu de foto’s van de drie hervorm- crete informatie gegeven door dui delijk te verwijzen naar met naam en toenaam genoemde instellingen (zoals bij verslaving aan Binnenkomst in de gemeente, open bare belijdenis des geloofs, diako- Wat verder nog opvalt bij de be- 8 naat, Heilig Avondmaal, kringen schrijving van de opbouw van de voor bijbelstudie en het belang van Hervormde Gemeente is het ont- i het verenigingsleven (“Eén van de breken van de vermelding dat er bouwstenen van de gemeente”) zijn in Waddinxveen sinds 1 januari de zaken die aan de orde komen bij 1965 aanwezig is de deelgemeente het punt gemeenteleven. Er wordt van de Immanuelkerk, weliswaar daarin, soms met verwijzing naar geen wijkgemeente van de Centrale enkele boeken, op heldere manier Hervormde Gemeente, maar wel uiteengezet waar het bij de Centrale vallend onder dezelfde Generale Sy- Hervormde Gemeente van Waddinx- node der Nederlands Hervormde veen om gaat. Kerk en behorend tot dezelfde ring De hoofdstukken huwelijk en gezin en classis Gouda van deze kerk. en moeilijkheden in huwelijk en ge zin gaan in pp maatschappelijke en I kerkelijke aspecten als verloving, omdat daarvan in de gids uit 1981 Heilige Doop, wel sprake was, zij het in maar zes gezin, huisbezoek, gezinslectuur, zinnen. De plaatselijke hervormde zondagsschool, catechese, vakantie, situatie (zeker van belang voor studeren, militaire dienst en ver- nieuw-ingekomenen, want men be- huizen/emigreren. hoort tot de Centrale Hervormde Onder moeilijkheden in huwelijk en Gemeente als niet wordt kenbaar gezin worden met name verstaan gemaakt tot de Immanuëlkerkge- ziekte, voorbede, gehoorgestoord, rrieente te willen behoren) komt slechtziend, verstandelijk gehandi- wel aan de orde in de vorig jaar uit- capt, geloofsproblemen, huwelijks- gegeven “Gemeentegids van de Her- problemen, maatschappelijk werk, vormde Immanuëlkerkgemeente psychiatrische hulpverlening, versla- Ving. 5 - - 1- 1 -"L. - J -11- J-- grafenis en secten/stromingen. Homofilie is in de pastorale gids van de Hervormde Gemeente geen be- Samen verstoken zij jaarlijks 2,5 miljars kubieke meter. In 1981 be taalden zij per kubieke meter nog 21 cent. Nu, drie jaar later, is dat bedrag meer dan verdubbeld tot 46,4 cent. Een prijsstijging die vooral werd in gegeven door de EG in een poging de scheefgetrokken concurrentiever houding tussen de tuinders in de aan gesloten landen recht te trekken. De actie van de tuinders is niet zon der reden. Het voortbestaan van hun bedrijven loopt in de nabije toe komst groot gevaar. Op dit moment vinden ze dat hun eigen regering de grootste bedreiging is. Van haar verwachten ze meer kwaad dan van hun grootste concurrent, Spanje. De prikacties kunnen gevolgd worden door nog hardere acties, zeker nu de drie grote boeren- en tuindersorga- nisaties zich achter de tuinders heb ben opgesteld. Zo zijn de tuinders in staat om bepaalde groenten niet meer op de binnenlandse markt te bren gen, terwijl toch de export normaal kan functioneren. Bovendien kunnen de tuinders het de regering moeilijk maken door hun belastingen en so ciale lasten niet te betalen. Deze hou ding van burgerlijke ongehoorzaam heid van de zich getergd voelende tuinders kan overslaan op andere groepen middenstanders. Binnenkort hopen de actievoerende tuindersvrouwen met de Waddinx veense mevrouw Verweij-Scharleman handtekeningen aan te bieden bij Landbpuw en Visserijminister ir. GJ. Braks. De bewindsman zal dan dui delijk geconfronteerd worden met de- spanningen in de tuindersgezinnen, die ontstaan door de situatie in de Deze 36 pagina’s tellende “Pasto- genoemd), maar wordt ook rale gids van c meente te Waddinxveen” zal in de ze weken bij alle lidmaten van deze kerk worden bezorgd. Het nieuwe boekje is een uitgave van de kerk voogdij van de drie predikanten (ds. J.W. Goossen, ds. J. Maasland Sehnlpil en ds. L. Roetman) en drie kerk gebouwen (Brugkerk, Bethelkerk en In de uitgebreide informatie over De Hoeksteen) “omvattende” Cen- het verenigingsleven meldt de pasto- trale Hervormde Geijieente en ver- rale gids ook de aanwezigheid van vangt de in februari 1981 uitgege- de drie hervormde kleuterscholen, ven “Gids voor Hervormd Wad- de drie hervormde basisscholen en dinxveen”. de Vereniging tot Stichting en In- Tussen de nieuwe en de oude gids standhouding van de Hervormde zitten aanmerkelijke verschillen. Christelijke Scholen te Waddinx- Was er ruim drie jaar geleden al- veen. Andere protestants-christelij- leen sprake van een 16 pagina’s ke scholen (kleuterscholen, basis- tellende gids met alleen feitelijke scholen, MAVO/LTO, LHNO) ko- gegevens over de opbouw van de men in het boekje nog steeds niet plaatselijke kerk en het (hervorm- ter sprake. de) verenigingsleven, in de nieuwe Dit geldt ook voor christelijke or- uitgave is daar eveneens sprake van, ganisaties als Be Fair (voetbal, vol- maar ditmaal is er ook veel ruimte leybal, tennis), Meeting (interkerke- ingeruimd voor onderwerpen als ge- lijk jongerenkoor) en C'T” -- -gezin, bond), maar ook verwijzing gezin, plaatselijk bekende landelijke zaken als christelijke kranten, omroepen en dergelijke. kennen we allemaal

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 7