In Anne Frank-centrum Leven in één ruimte lï» kan eigenlijk niet is elke dag open dag Ta Rapport over kleine huizen Kerkweg-Oost: Keuken van jongeren Persmiddag Meubelstad Koken, eten, afwassen en slapen geeft vochtproblemen Voorwaarts in Streefkerk Zo geen één- kamerwoningen meer bouwen AF-centrum ook voor NU VOOR HET EERST ZWANGERSCHAPSYOGA F T R Beatrixfonds actief voor gehandicapten Vox Jubilans in Nieuwe Kerk Katwijk WADDINXVEEN/KATWIJK - Vrij dagavond 21 september om kwart over acht zal de Hervormd Gemengde Zang vereniging Vox Jubilans samen met het jeugdkoor (gezamenlijk 200 leden) in de Nieuwe'Kerk te Katwij aan Zee me dewerking verlenen aan een zang- en orgelavond. Waddinxveen PvdA-wethouder drs. M. Kraaijestein sjoelde 'Uk p 1 Teksten Keuken Ventilatie Corry en William MacGillavry Zangvogels J' J Rapport Luisteren I tó- TB T. I Cldz KANbb 1 FLATS VOO?! f IA. G - India J 9. k “Jl"- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 •j 'w k S *z ■S i:i geeft haar L ■-„V, ’W». .ppp V9 -J. Een ander probleem is echter de venti latie van de woning. In de keuken is we- W z j ■"""'■■■■Mi' i Wie 16 jaar is kan naar het jeugdkoor van Vox Jubilans dat onder leiding staat van dirigent Pieter Stolk. Gerepeteerd wordt er door de Zangvogels in het Her vormd Wijkgebouw De Hoeksteen aan de Esdoornlaan. Het kinderkoor van 16.30- 17.15‘uur en het tienerkoor van 18.30- 19.30 uur. Het jeugdkoor repe teert voorlopig'op woensdagavond., De naam “yoga” stamt af van het Sanskriet woord “Yuj”, dat verwant is aan het Engelse woord “yoke” of het Nederlandse “juk”. Zoals een juk twee lasten met elkaar verbindt en in evenwicht brengt, zo kan de mens die uit balans is geraakt, door middel van yoga zichzelf weer térugvinden ofwel in harmonie komen met zijn omgeving of met dat wat men wer kelijk is. Yoga is een poging om in zicht te krijgen in zichzelf. gerschapsyoga in hun huis aan de Prinses lrenestraat29. (Foto: Sjaak Note- boom). Deze spandoeken werden midden juni ontvouwd op en rond het woningcomplex aan de Kerkweg-Oost. Op dat moment was het Brugfestijn ’84 aan de gang. (Foto: Archief). ners een brief waarin met verbazing en teleurstelling kennis werd genomen van de spandoekactie, omdat de klachten zouden zijn onderzocht en verholpen en omdat klachten niet aan de gevels thuis horen. In een gesprek met het Week blad voor Waddinxveen verklaarde SSW nog maar één klacht over een vochtig huis (bewoond door Peter Piris) te kennen. WADDINXVEEN - Zaterdag heeft de Waddinxveense showband Voorwaarts deelgenomen aan een taptoe in Streef kerk. Voorafgaande aan de taptoe, waaraan ook werd deelgenomen door de Prins Alexanddr-band uit Dord recht, werd een mars door de gemeente gemaakt. Er was veel belangstelling voor dit gebeuren. liswaar een ventilatie aangebracht die dag en nacht blijft draaien, maar een mogelijkheid om door te spuien (ramen tegen elkaar open) is er niet. In de noordgevel is wel een draairaam aanwe zig, maar in de zuidgevel niet. In de noord- en zuidgevel zijn ventilatieroos- ters aangebracht, maar deze zijn niet voldoende om grote luchtverplaatsin gen teweeg te brengen, zeker niet om dat het rooster in de noordgevel voor zien is van een ’’suskast” wat de ventila tie belemmert. De klachten van de bewoners waren ook bij de woningbouwvereniging tijdig bekend. Ze werden doorgegeven aan de bouwer van het complex, aannemings bedrijf P. Rehorst BV, dat liet weten met de kwestie bezig te zijn, waaraan niet terecht de conclusie werd verbon den dat de klachten daarna verholpen zouden zijn. Toen dat niet het geval bleek kwam er nog een bouwfysicus op de proppen. Tegenover de gemeente heeft de woningboüwvereniging erkend dat aan de resterende klacht onvoldoen de aandacht was besteed, eigenlijk ook omdat men niet wist wat men er mee aan moet. Corry MacGillavry: “In elke les is er aandacht voor ontspanning, houding en ademen. Deze 3 aspecten zijn erg belangrijk en niet los te zien van alle andere onderwerpen. De privé- les is bedoeld om in te gaan op meer persoonlijke vragen. Wanneer iemand het fijn vindt om haar partner mee té nemen dan is hij op die avond har telijk welkom”. “Het is niet mijn bedoeling in deze cursus te leren “alternatief” of in een “bepaalde houding” te bevallen. Mijn uitgangspunt is: probeer geen beeld te vormen hoe je je zult gedra gen of hoe je baringshouding zou moeten zijn. Wanneer de werkelijk heid zich dan anders vpordoet, zou je onzeker worden, of zelfs in paniek kunnen raken. Door naar je lichaam te luisteren, leer je het kennen. Hier door ontstaat het begrijpen, waar door je de voortdurende verandering in ifchaam en geest leert accepteren.” Corry en William MacGillavry onder nemen veel activiteiten om de Wad- dinxveners goed te informeren over yoga in het algemeen en hun indi viduele- en groepscursussen in het bij zonder. Hatha-yoga en Hatha-yoga én meditatie zijn de door William Mac Gillavry gegeven cursussen van 32 les sen, die respectievelijk f. 115,— en f. 165,— per persoon kosten (echt paren goedkoper). Beide Waddinxve- ners staan klaar voor antwoord op persoonlijke vragen en hebben een bi bliotheek over de zin en onzin van yoga- WADDINXVEEN - Op de zater dag gehouden open dag in het An ne Frank-centrum kregen de be zoekers voor- en achter de scher men een volledige indruk van het werken hier en daar ontplooide ac tiviteiten. Het werkcomité, be staande uit de dames L. v. Boomen-Bos, C.J.A. de Bruin- Verheij, F.H.J. van Drimmelen, H.J. van Drimmelen, M.C. Kra- nenveld-van Houwinge en A.C.M. Moerings-Verweij, had daarvoor gezorgd. Kapper A. v.d. Sloot, pedicure A.J.M. Zoet-Kolkman en schoon heidsspecialiste F.M.P. Uitten- hout-van Deursen gaven eveneens acte de presence op de open dag in het Anne Frank-centrum, waar een openbare telefooncel is, een goed gesorteerde winkel, bankzaken ge regeld kunnen worden, een bibli otheek is, de afdeling sociale zaken van de gemeentesecretarie weke lijks spreekuur houdt en waar rols toelen uitgeleend kunnen worden. “Help”, ”SSW - Je zit ermee”, ’’Crisis- bouw - Tocht en kou”, ’’Crisisbouw”, ’’Schimmelbajes” en ”SSW - Weg er mee” waren de spandoekteksten waar mee aan de voorzijde, achterzijde en kopgevel van het woningcomplex met 29 kleine woningen en 4 woningwetwo ningen plotseling de publieke aandacht werd gevraagd voor de woonklachten. Het wonen in het woningcomplex langs de westelijke oprit naar de hefbrug, dat 30 september 1983 officieel in gebruik was genomen door VVD-wethouder mevrouw L.M. Oosterbroek-Waag- meester, werd onder de bevolking breed-uit besproken. Van de Stichting Samenwerkende Wo ningbouwcorporaties kregen de bewo- open dag werd gehouden want er worden in het AF-centrum heel veel verschillende activiteiten ontplooid. Daarvan weer eens kennis nemende riep drs. Kraaijestein uit voorzitter te zijn “van een fantastisch cen trum”. Bij wijze van uitzondering wees hij op de keuken van het dienstverle- ningscentrum, die jaarlijks 12.000 maaltijden verzorgt. “Ondanks de moeite die het kost om de financiële eindjes hiervoor aan elkaar te knopen is het toch goed om met deze voor ziening door te gaan”, stelde de PvdA-wethouder, die nog eens be toogde dat voor het deelnemen aan de activiteiten een flexibele leef tijd wordt gehanteerd. Gelet op de werkloosheid, vervroegde uittredin gen en eerdere pensioneringen is 65 jaar al lang geen harde leeftijds grens meer. William MacGillavry vanaf woensdagavond 26 sep- 1 voor het vijfde sei- WADDINXVEEN - Het is wel dui delijk dat éénkamerwoningen, zoals die in het woningcomplex aan de Kerkweg-Oost, niet meer in Wad dinxveen zullen worden gebouwd. “In de toekomst zullen we bij de bouw van een dergelijk type woning wat meer moeten uitgeven voor af voer en ventilatie”, zei CDA-wet- houder P.F.J. van Schie in de vorige week woensdagavond gehouden ver gadering van de raadscommissie voor openbare werken en -bedrijven. “Er moet toch geventileerd kunnen worden, waardoor vochtproblemen zoals die zich nu voor hebben gedaan voorkomen kunnen worden”, oor deelde de heer J. Havenaar (PCW). De heer C. Dijkshoorn (CDA) herin nerde eraan dat de geysers in deze huizen geen luchtafvoer hebben! veelheid vocht in de ruimte brengt 1 “Dat komt er van als je alles in één kamer moet doen”, stelde de heer J. van den Berg (VVD) over de nu een jaar aan de Kerkweg-Oost staande huizen die naar een ontwerp van het Amsterdamse architectenbureau Oye- vaar, Van Gooi en De Bmin door het aannemingsbedrijf P. Rehorst BV zijn 'neergezet. “Met een dergelijk type woning van één vertrek is het risico met venti latie groter dan bij woningen met meerdere vertrekken”, vond Openba re Werken-directeur A.M. Zwambom. William MacGillavry en zijn echtgenote Corry van Hatha Yoga en Zwan- WADDINXVEEN - Volgende week houdt het Prins Beatrix Fonds (giro 969 in Den Haag) weer de jaarlijkse collec teweek. Het ook in Waddinxveen in te zamelen geld komt ten goede aan vele duizenden medemensen, die lijden aan invaliderende ziekten als polio, multi ple sclerose, spasticiteit, spierziekten, de ziekte van Huntington en de ziekte van Parkinson. De oorzaak van deze ziekten is - op po lio na - onbekend en het wetenschappe lijk onderzoek dat moet worden ver richt om achter die oorzaak te komen, vergt bijzonder veel geld. Vandaar dat ht wetenschappelijk onderzoek de the matiek is van dit jaar. Bij het 28 jaar oude Prinses Beatrix Fonds komen per maand vele individu ele aanvragen om hulp binnen. Een groot aantal is nog afkomstig van poli- opatiënten, want weliswaar is de kin derverlamming onder controle, maar nog steeds kampen vele slachtoffers met de restverschijnselen van de epidemie uit 1956, die maar liefst 2200 slachtof fers eiste. Het Prinses Beatrix Fonds blijft hen met hulp terzijde staan, voor zover sociale wetten geen mogelijkhe den bieden. Bovendien draagt het fonds' bij in de kosten van alle mogelijke extra voorzie ningen die uiteraard veel geld kosten. Een voorbeeld: wist u dat een electri- sche rolstoel gauw zo’n 10.000,- kost? Daarnaast helpt het Prinses Beatrix Fonds met financiële bijdragen in de kosten van het aanpassen van woningen of bij de aanschaf van aangepaste ver voermiddelen en het verzorgen van een vakantie in een van de zes aangepaste vakantiebungalows die verspreid over heel Nederland liggen. De bouw van de zevende aangepaste bungalow gaat dit jaar van start. Voorts biedt het Prinses Beatrix Fonds hulp in de vorm van speciale huishoude lijke apparaten, öthopaedisch schoei sel, beugels, rolstoelen en vele andere noodzakelijke voorzieningen. Het koor dat vroeger vaak in Katwijk optrad - destijds onder leiding van de le gendarische Marinus Egberts - zal hoofdzakelijk liederen met een geeste lijk karakter ten gehore brengen. De koorzang zal worden afgewisseld met solo-orgeatepel van Everhard Zwart (met liedbewerkingen.van zijn opa Jan Zwart) en uiteraard met samenzang. Het geheel 'staat onder leiding van de vaste dirigent Pieter Stolk. Toegangsprijs: 7,50 p.p.65+/C.J.P.: ƒ,00 p.p. en kinderen: 4,00 p.p. Tot de zangfamilie van Vox Jubilans be hoort ook het kinder- en tienerkoor ”De Zangvogels”. Het kinderkoor is er voor kinderen van 7-11 jaar. Nieuw is het tienerkoor voor 12-15 jaar dat geleid gaat worden door mevrouw E.C. de Mik-Laros, de opvolgster van dirigent A.C. Jongejan. In alle beschavingen hebben mensen nagedacht over zichzelf en de wereld, over het leven en de dood. In het bij zonder in India kende men ver voor onze jaartelling een rijke traditie aan levensbeschouwingen, darsana. In het algemeen onderscheidt men in het Indische denken zes hoofdstro mingen en één daarvan is “yoga”. Gezien de voorwerpen die sinds 1924 opgegraven worden in de omgeving van Mohenjo Daro en Harapa, heeft men aanwijzingen dat de yoga-tra- ditie wel teruggaat tot zo’n 3000 jaar voor Christus. Rondgekeken kon worden in de keuken en de wasserette. De keu ken verzorgt dagelijks 50 maaltij den en jaarlijks 12.000. Opdat alle ouderen geregeld warm kunnen eten, bereidt de keuken van het Anne Frank-centrum vijf dagen (niet op zaterdag en zondag) in de week uitstekkende warme maaltij den (ook voor dieetpatiënten). De maaltijden kunnen in de eetzaal van het centrum worden gebruikt of naar eigen verkiezing in handige draagsets warm thuis worden be zorgd. De kosten van de maaltijd voor ou deren en gehandicapten bedragen ,per persoon 10,-. Voor jongeren 16,50. De maaltijden - thuisbe zorgd of in het centrum te gebrui- WADDINXVEEN “Ons streven is om de Waddinxveense bevol king duidelijk te maken dat het in het dienstverleningscentrum Anne Frank aan het Jan van Bijnenpad elke dag open dag is.’’ Dat zei wethouder drs. 1VL Kraaijestein (PvdA) in zijn functie als voor zitter van de Stichting Dienstverleningscentrum Waddinxveen za terdagmorgen aan het Begin van de zes uur durende open dag, die hij opende met een zet op een 5 meter lange sjoelbak. Het lid van het college van B. en W. vond diet een goede zaak dat er aan De eerste presentatie van het tiener- het begin van het nieuwe seizoen een koor van De Zangvogels is zaterdag avond 15 september als er in de her vormde Bethelkerk aan de Bilderdij klaan de openingsavond van het jeugd werk van de Centrale Hervormde Ge meente wordt gehouden. WADDINXVEEN - De hele spandoekaffaire tijdens het Brugfestijn ’84 van midden juni is een gevolg van een misverstand tussen de rooms-katho- lieke woningbouwvereniging St. Joseph (Stichting Samenwerkende Wo ningbouwcorporaties (SSW) en de bewoners van de 33 etagewoningen aan de Kerkweg-Oost, die voorkomen had kunnen worden als de woning bouwvereniging tijdig had geïnformeerd naar de stand van zaken bij de be woners (op één na) nogmaals bij de woningbouwvereniging aan de bel hadden getrokken. Die conclusie trekt de afdeling Bouw toezicht van de gemeentelijke dienst Openbare Werken en Bedrijven uit een eigen onderzoek naar de woningklach- teh van de bewonersgroep Kerkweg- Oost, die over schimmelvorming en lek kages bij de voordeur twee brieven aan de gemeente hadden geschreven. Intussen werden ook vragen gesteld in de raadscommissie voor openbare wer ken en -bedrijven, die vorige week woensdagavond het gemeentelijke rap port naar de woningklachten voor ken nisgeving aannam. Daaruit bleek dat Openbare Werken al vóór de spandoek affaire in de woning Kerkweg-Oost 279 poolshoogte was gaan nemen. Geconstateerd werd een hoge vochtig heid (77%). Alle schimmel- en vocht problemen op de wanden en plafonds manifesteerden zich in de woningen die op het (koude) noorden liggen en bo vendien nagenoeg allemaal op de bo venste verdieping. ”Het probleem is naar mijn mening dat - er geleefd wordt in één ruimte (koken/ eten/afwassen/slapen). Dit betekent dat de ruimte niet of nauwelijks de kans krijgt zijn vocht kwijt te raken. Immers in een eengezinswoning is ’s nachts de woonkamer leeg en overdag jle slaapka mer, zodat zo’n ruimte dan het vocht kwijt kan raken.” ’’Bovendien is de geyser in de keuken aangebracht zonder afvoer. Dit bete kent dat dit dagelijks nog een extra hoe- liter waterdamp per m’ gas). Ook is in de woningen, omdat ze nieuw zijn, een hoevelheid bouwvocht aanwezig, die nu langzamerhand vrijkomt. Naar mijn mening zal de situatie de komende win ter, mits tenminste in de zomer goed ge ventileerd, verbeterd zijn.” “De cursus zwangerschapsyoga (f. ntklCl-VOOn 75,— per persoon) is nieuw voorde IxUl l hele regio Gouda”, vertelt Corry MacGillavry, die naast groepscursus sen met haar man ook de mogelijk heid biedt voor individuele begelei ding en hulp. De nieuwe cursus be staat uit 10 thema-avonden (over onderwerpen als kennismaking met yoga, adembewustwording, zitten- staan-lopen-liggen, fysieke voorberei ding op de bevalling, het omgaan met angst en pijn (weeën), weeën-pers- techniek en het zitten-inkeer-oefe- ningen) en een privéles. In het dienstverleningscentrum Anne Frank was het zaterdag echt een open dag. In de recreatiezaal en de toneelzaal was het een drukte van be lang voor de kraampjes (goed aange duid en creatief ingericht). Op het toneel werden demonstraties volks dansen, gymnastiek en demonstraties gegeven, terwijl door ouderen ook werd voorgedragen en gezongen. Verder kon iedereen rondkijken in de wasserette, de eetzaal, de keuken en in andere ruimten. Overal was op schrift gestelde informatie aanwe zig, zodat geen vraag onbeantwoord bleef. De Stichting Dienstverleningscen trum Waddinxveen wordt dus voor gezéten door drs. M. Kraaijestein. Secretaris is Ch.A.A. Wijnen en pen ningmeester J. Havenaar Jr. Het cen trum staat los van de 145 bejaarden woningen aan het Jan van Bijnenpad en de 101 bejaardenwoningen aan de Peter Zuidlaan, Mevrouw Kui- pers-Rietbergplantsoe^i en Kerkweg- West, die eigendom zijn van, de door VVD-wethouder mevrouw L.M. Oos- terbroek-Waagmeester voorgezeten Stichting Bejaardenhuisvesting Wad dinxveen. “Het dienstverleningscentrum Anne Frank is een ontmoetingspunt voor alle Waddinxveense ouderen”, licht drs. Kraaijestein in een Voor het werk in dit centrum zijn zo’n 10 rnensen ingeschakeld. De in 1970 opgerichte stichting kent een dagelijks bestuur (dat jaarlijks tien maal bijeen komt) en een algemeen WADDINXVEEN - Elf leden-be,- drijven van de Stichting Meubel stad Waddinxveen zullen maan dagmiddag 24 september door journalisten worden bezocht om een indruk te krijgen van de meu- belfabrikage, -handel en -verkoop in dit Gouwedorp. Dat gebeurt in het kader van een persmiddag, die de eerder dit jaar opgerichte stichting - waarvan 19 bedrijven lid zijn - houdt. Voor de ze middag komen de journalisten ’s middags om half twee bijeen in Van Berkensteijn Meubeltoonza- len BV aan de Noordringdijk, waar een kopje koffie wordt geschonken en stichtingsvoorzitter G.Th.B. Mulleman een welkomstwoord spreekt. De rondrit wordt gemaakt tussen kwart over twee en kwart over zes. Bezocht worden Gouwemeubel (Brugweg), J.A. Hogenelst BV (Kromme Esse), Gebr. Bakker Zn. (Noordkade), meubelfabriek P. Vink (Noordkade), Baan’s Meu belen (Zuidkade), Appel Meubel- toonzalen BV (Zuidkade), Jan maat Klokken (Zuidkade), De Ei ken Meubelmakers Van Wijk BV (Wilhelminakade), Hoogenboe- zem (Wilhelminakade) en Mulle man Stijlmeubelen (Mercurius- weg). De rondrit is zo uitgestippeld dat langs de bedrijven van de overi ge leden eveneens wordt gereden. De afsluiting van de persmiddag is bij Mulleman Stijlmeubelen aan de Mercuriusweg, waarbij ook het be stuur en de leden van de Stichting Meubelstad Waddinxveen aanwe zig zijn en Waddinxveens burge meester C.M. van der Linden. Ge zamenlijk zal een koud buffet wor den gebruikt. ken - moeten één dag vantevoren worden besteld, telefoon 15555. De maaltijd wordt gebracht in een dubbelwandige set. De pannetjes zijn niet voor gas of electra be stemd. De maaltijden worden op vaste tijden thuis bezorgd. In de eetzaal wordt tussen 12.30 uur en 13.15 uur gemeenschappelijk gege ten. In de raadscommissie voor wel zijnszaken heeft PvdA-wethou der drs. M. Kraaijestein gezegd dat in de begroting voor 1985 van- de Stichting Dienstver leningscentrum Waddinxveen aparte financiële aandacht zal worden geschonken aan de maaltijdvoorziening. Landelijk is namelijk het stre ven deze maaltijden in toene mende mate vanuit bejaarden tehuizen te laten verzorgen. Met het bestuur van Huize Sou- burgh aan de Prins Bemhard- laan is over de maaltijdver- strekking al gesprokén, maar een en ander dient nog verder te worden bestudeerd. De wasserette is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 17.00 uur. Men kan 5 kg. wassen voor 4,75 (zeep penning in het centrum verkrijg baar); centrifugeren (gratis), dro gen 0,25 per keer) en mangelen 0,25 per keer, alleen platgoed mangelen, zoals lakens, slopen enz.). bestuur (dat jaarlijks tweemaal verga dert). In dat algemeen bestuur zit ten meer dan 20 Waddinxveners, zoveel mogelijk een doorsnee vor mend van de samenleving in dit Gouwedorp. Geschat wordt dat van de 1.600 65- plussers in onze gemeente er gere geld zo’n 400 de activiteiten in het Arfne Frank-centrum bezoeken. Bij zonder zijn zeker de maandelijkse avonden van de culturele commis sie, het veertiendaagse sooswerk van de Vrouwlijke Vrijwillige Hulpverle ning (WH), het wekelijkse hand werken van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis, de wekelijkse hob byclub, het wekelijks repeteren met het Bejaardenkoor Waddinxveen (Be- zawa) en de al ruim 13 jaar bestaan de hand- en spandiensten, waarvan 35 mensen klaar staan om zonodig ouderen heen en terug naar de dok ter, ziekenhuis en allerlei avonden te vervoeren. Al deze activiteiten - en er zijn er nog meer - maken duidelijk dat er voor ouderen veel meer is te doen dan bridgen, bingo, biljarten en kaar ten, hoe plezierig en ontspannend die activiteiten overigens ook kun nen zijn en hoe belangrijk ze ook zijn voor de.integratie. De Stichting Dienstverleningscen trum Waddinxveen probeert overi gens steeds beter in te spelen op de plaatselijke behoeften, waarbij de fi nanciën natuurlijk in de gaten wor den gehouden. Daarnaast worden po gingen ondernomen om de toneel zaal meer gebruikt te laten worden, wordt bekeken welke weekend-acti- gesprek toe. viteiten op poten zouden kunnen worden gezet en is nagegaan of kin deren meer met ouderen in contact gebracht zouden kunnen worden. Dit laatste bleek in Waddinxveen nog niet te realiseren. WADDINXVEEN Corry MacGillavry uit de Prinses Irenestraat 29 gaat voor het eerst een cursus zwangerschapsyoga geven. De cursus gaat donderdagavond 13 september in de rooms-katholieke Mgr. Bekkersschool aan de Peter Zuidlaan van start. In deze school geeft haar man f””- tember de cursus Hatha-yoga. Dat gebeurt al zoen. Een beeld van de drukte op de open dag in het AF-centrum. Hier de kraampjes van de volksdansclub Dans ufit, het Bejaardenzangkoor Waddinxveen (Bezawa) en de Stichting De Gouwebloem. (Foto: Sjaak Noteboom). Hatha-yoga tracht door middel van ethische en morele voorschriften, yama en niyama; lichaamshoudingen, asana’s; ademhalingsoefeningen, pra nayama; inkeeroefeningen, prathya- hara de aandacht te richten op het lichaam of gedeelten ervan. Door deze aandacht leert men er varen wat spanning en ontspanning is. Door de spanning tijdens een oefe ning of houdjng, en de ontspanning daarna, raakt men langzamerhand meer verbonden met datgene wat in de mens het leven ervaart. In het Sanskriet betekent “Ha-”, zon en “Tha-”, maan. Vanouds zijn dit sym bolen voor de fundamentele krach ten in het leven, de natuur en de mens. Een demonstratie gymnastiek voor ouderen onder leiding van fysiothera peut Rob Gaykema. (Foto: Sjaak Noteboom). pz y ‘- 'A

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 11