Bestel Wereld HATEN ÖDAAGSE maaltijd bij het AF-cëntrum HAGOORT Isolatie: warm aanbevolen! Drukte in apotheken Liberalen komen met een eigen notitie over exploitatie Initiatief Hongerstichting Wisselexpositie Meubelstad Ruim twaalf mille voor Nierstichting Minder stookkosten - prettiger wonen Lampion- optochten Waddinxveen Gezellig- heidsmiddag in wijkgebouw Een boekenbon? Geen natuurramp Slotopmerkingen Management Zonnig Zuid Vondelwijk ^1 21 Tl 51 Mogelijke oplossing Deelnemer VVD-plan Huidige situatie Belangstelling voor het werken in de apotheek. Het instrumentarium werd r o (- A De NIP-stand is tijdelijk ingericht bij de Bouw- voorlichting, Staringlaan 6 te Waddinxveen. Openingstijden van 11 t/m 20 oktober: dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur donderdag van 9.30 tot 20.00 uur zaterdag van 9.30 tot 14.00 uur Toegang gratis! muurisolatie glasisolatie dakisolatie vloerisolatie verwarm ingsleid ngen gasverbruik volgins uw laatste jaarafrekaiing I I I I I I I I I I m2 m2 m2 m2 m Op een speciale stand toont het Nationaal Isolatie Programma u alle mogelijkheden var isolatie. Daar staat ook een computer die voor u uitrekent wat u daarmee aan stookkosten bespaart. Wilt u dat wel eens precies weten? Vul dan op onderstaand lijstje even in wat er in uw woning geïsoleerd kan worden en wat u aan aardgas heeft verbruikt. En neem die gegevens mee naar de NIP-stand! m5 LET OP: tijdens de platen 10-daagse krijgt u bij aankoop ^van platen of muziekcassettes van min. f 27,50 de elpee >rof muziekcassette ’’Warm Aanbevolen 1984” GRATIS. Met artiesten als: Star Sisters - Willie Nelson e.v.a. WADDINXVEEN Wat is een Wereldmaaltijd? Men neme daar voor 273 gram tarwe, 246 gram rijst, 269 gram mai's, 94 gram gerst, 109 gram diverse granen, 334 gram knolgewassen, 25 gram peulvruchten, 210 gram groenten, 168 gram fruit, 55 gram suiker, 281 gram melk, 43 gram vis en 32 gram olie. WADDINXVEEN - De VVD-fractie in de Waddinxveense gemeen teraad hebben met de notitie ‘Een duik in de tekorten van tennis hal en zwembad’ uitgebreid gereageerd op de zwembad- en tennis- halrapportage van de wethouder P.F.J. van Schie (CDA) en drs. M. (D„ziA\ i4»+ voor het oplossen problematiek een andere weg aan, namelijk de oprichting Besloten Vennootschap. In de VVD-visie betekent dit dat 21 _ro 22.1 22- oen een (kapitaalver strekkende) belegger, bijvoorbeeld Sportfondsen Nederland BV. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 Belangstelling voor het werken in de apotheek. Het instrumentarium werd van alle kanten bekeken en er werd ge toond hoe bijvoorbeeld capsules en zetpillen worden gemaakt. (Foto: Sjaak Noteboom). hal en zwembad’ uitgebreid gereageerd op de zwembad- e>3 van wethouder P.F.J. van f Kraaijestein (PvdA). Het liberale werkstuk geeft voor het oplo; van de problematiek een andere weg aan, i van een Besloten Vennootschap. In de VVD-visie betekent dit dat een BV wordt opgericht door de gemeente en een (kapit Naticnaal Isolatie T' VVD: Gemeente BV voor tennishal en zwembad DOET'T... ALTIJD! j i aantal inwoners van Leiden, Gronin gen of Maastricht. De van ‘s morgens elf tot ‘s middags drie uur durende open dag bood de bezoekers niet alleen de mogelijkheid overal rond te kijken, maar ook ken- Tot 20 oktober kunt u door de computer loten uitrekenen wat isolatie u op stookkosten bes paart. Gratis nis te nemen van video-produkties over het waarom van wachttijden in de apotheek. Voordat de voorge schreven medicijnen kunnen worden meegenomen moeten de recepten nog op een aantal punten worden ge controleerd. Artikel 228a De goedkeuring, bedoeld in artikel 228, eerste lid, kan slechts onthou den worden: a. wegens strijd met de wet; b. wegens strijd met het alge meen belang; c. op gronden, ontleend WADDINXVEEN - De collecteweek voor de Nierstichting Nederland is weer voorbij. Het bedrag voor Waddinxveen is bekend: 12.047,40, een schitterend bedrag, 350,- meer dan vorig jaar. "Iedereen hartelijk dank voor de bij dragen; ook hartelijk dank aan de col lectanten en andere vrijwilligers. Wij hopen volgend jaar weer een beroep op u te mogen doen”, aldus de Waddinx- veense huisarts G. Siemons, voorzitter van de Nierstichting Nederland in Wad dinxveen. Toch is dit geen natuurramp, waarbij wij allen machteloos kunnen toezien. De FAO (wereldvoedselorganisatie van de VN) heeft berekend, dat de aarde genoeg voedsel kan vóórtbren gen om 36 miljard mensen te voeden, ruim achtmaal zoveel als er nu leven. Ieder jaar organiseert de Hongerstich ting omstreeks 16 oktober landelijke acties, om het wereldvoedselpro bleem onder de aandacht van ieder een te brengen. Dit jaar introduceert De Hongerstichting ‘De Wereldmaal tijd’ in restaurants en eethuizen ver spreid over heel Nederland. GOUWESTRAAT 20 BOSKOOP TEL. 01727-7388 OVERSLAG1 RUIME PARKEERGELEGENHEID ZATERDAG GEOPEND (VAN 9 00 TOT 16 00 UUR DOORLOPEND) ziekenfonds verzekerden voor deze geneesmiddelen zouden moeten be talen. Apotheker D.C. van Doom vertelde ons dat het door de apotheken in de Goudse streek genomen initiatief ge slaagd genoemd kan worden. ‘Het is bekend dat in den lande vele misver standen over apotheken en over de geneesmiddelvoorziening-in -het- alge meen bestaan. Veelal is dit terug te brengen tot het simpele gegeven dat slechts weinigen op de hoogte zijn van het reilen en zeilen van de apo theek’, aldus de Waddinxveense apo theker, die zinspeelt met de gedachte ook nog eens avonden te houden om belangstellenden voor te lichten over het werk in een apotheek. Artikel 234 De goedkeuring op de besluiten der gemeentebesturen, bedoeld in artikel 228, eerste lid onder a, wordt niet verleend, dan indien deze vorm van behartiging van het openbaar belang daarvoor in verband met de aard van dat belang bijzonder aangewezen moet worden geacht. Met andere woorden: indien hard ge maakt kan worden dat afstoten van de taak/voorziening (privatisering) niet haalbaar is én dat in eigen beheer houden van de voorziening op gron den van financieel belang niet wense lijk en verantwoord is, dan lijkt het niet moeilijk aan te tonen dat in dit geval het oprichten van en deelnemen in een BV in verband met de aard van het belang bijzonder aangewezen moet worden geacht. In de rapportage van de wethouders Van Schie en Kraaijestein worden en kele punten aangedragen die nader onderzoek vereisen. Zoals eerder ge steld dient ook de mogelijke oplos sing van de VVD nader te worden be zien op de financiële, bedrijfsecono mische en juridische consequenties. De VVD stelt dan ook voor een par- tivulier adviesbureau op te dragen op grond van de thans bekende gegevens de mogelijkheden te onderzoeken voor een exploitabeler opzet van zwembad en tennishal. Daarbij dient tevens aandacht te worden besteed aan marktverkenningen en rende- mentsberekeningen alsmede het aan dragen van alternatieve exploitatie vormen. De gemeente Waddinxveen heeft in het recente verleden vaker aange toond zich met originaliteit en crea tiviteit een eigen plaats in de regio te kunnen veroveren. Het moet in dat licht bezien toch mogelijk zijn dat de gemeente Waddinxveen de concur rentiestrijd met de zwembaden in de regio - allemaal een glijbaan! - en de openbare recreatiegebieden - Reeu- wijkse Hout, Zevenhuizerplas - in haar voordeel beslecht?! Ook al is het niet mogelijk te komen tot privatisering, toch zal er een op lossing moeten komen die de voorde len van die mogelijkheid oplevert, na melijk terugdringen van het begro tingstekort; verbeteren van het rende ment en efficiënte bedrijfsvoering. Met name dit laatste punt is van groot belang. Ook bij andere zwem- badonderzoeken is aangetoond, dat een bedrijfsmatige aanpak door de ambtelijke organisatie wordt bemoei lijkt. Beslissingen worden langs (te) lange lijnen genomen (zwembad/ten- nishal-personeel - gemeentesecretaris - gemeentebestuur) en langs dezelfde lange lijn terug uitgevoerd. Naast een complete voorziening is het van belang dat met een bedrijfs matige aanpak de kosten in de hand worden gehouden, de onderneming efficiënt geleid wordt en een actief en creatief beleid kan worden ge- De Verenigde Naties heeft 16 okto ber uitgeroepen tot Wereldvoedsel- dag. Op deze dag wordt er speciaal aandacht gevraagd voor het wereld voedselprobleem. De ellendige werke lijkheid is: elke dag sterven er 100.000 mensen door honger en on dervoeding. Elke dag zoveel als het WADDINXVEEN - In Waddinx veen zullen twee lampionnenop tochten worden gehouden. Zo’n optocht gaat vrijdagavond 12 okto ber zowel in Waddinxveén-Zuid als in de Vondelwijk van start. Vrijdagavond 12 oktober gaat de speeltuinvereniging "Zonnig Zuid" het seizoen afsluiten met een lampionnenoptocht door Wad- dinxveen-Zuid. Het vertrek is om 19.00 uur vanaf het wijkgebouw aan de St. Victorstraat. Voor de muzikale begeleiding zorgt dit jaar "Voorwaarts" uit Waddinxveen. Op vrijdagavond 12 oktober wordt er ook in de Vondelwijk een ampi- onnenoptocht gehouden. Met deze optocht sluit de speeltuinvereni ging ’t Vondelparkje het seizoen af. Om kwart over zeven kunnen be langstellenden zich bij het hek van de speeltuin verzamelen. Het hek zal dan voor de laatste keer dit jaar worden gesloten. Om half acht ver trekt de optocht aan de Nic. Beet- slaan. De Boerenkapel uit Moerkapelle zorgt voor een vrolijke noot. De route loopt door het noordelijk stuk van de Vondelwijk. Na onge veer een half uur is de optocht weer bij de speeltuin terug. Iedereen die mee wil lopen moet zelf voor een lampion zorgen. Bij slecht weer wordt de optocht één week uitge steld. WADDINXVEEN - In het kader van de door de Stichting Meubelstad Wad dinxveen met medewerking van het ge meentebestuur van Waddinxveen geor ganiseerde wisselexpositie in het raad huis, zijn wederom nieuwe meubels in het raadhuis tentoongesteld. Deze "meubelhoek" op de le étage is thans ingericht door de meubelbedrij ven Meubelfabriek Appel B.V., geves tigd aan de Zuidkade 53 en Meubel In, gevestigd in het pand Mercuriusweg 15. Meubel-In is in dit pand gevestigd sa men met het Slaapkamercentrum voor de Randstad. De bijpassende fraaie klok in de zithoek werd zoals gebruikelijk weer geleverd door Klokkenfabriek Janmaat, Zuidka de 183, eveneens deelnemer van de Stichting Meubelstad Waddinxveen. De thans geplaatste meubelen zullen tot 1 januari 1985 blijven staan. Het pu bliek maakt - zo is gebleken - van de zit meubelen veelvuldig gebruik. aan het financieel belang der gemeen te. De laatste twee toetsingsgronden zijn nogal in algemene bewoordingen ge redigeerd. Het voordeel hiervan is dat de toetsing niet strak is geregeld en ruimte biedt voor zich wijzigende maatschappelijke omstandigheden. Binnen de acceptatie van privatise ring zal bij het oprichten van een BV, welk voor een deel een variant is op privatisering enerzijds en in eigen be heer houden anderzijds, de strijdig heid met het algemeen belang niet te verdedigen zijn. Bovendien zal de BV juist worden opgericht in het financieel belang van de gemeente. Alleen het eerste lid, strijdigheid met de wet, is hard. De wettelijke bepaling waarop een besluit ex artikel 228, lid a, geba seerd moet zijn is artikel 234 van de Gemeentewet. Dit is een Wereldmaaltijd, samenge steld door de Hongerstichting en op maandag 15 oktober te bestellen in het Anne Frank-centrum (tel. 15555) om het op dinsdag 16 oktober thuis bezorgd te krijgen. Over deze Wereld maaltijd is verder alle informatie te krijgen in de Wereldwinkel aan het Koningin Wilhelminaplein, waar over het wereldvoedselvraagstuk donder dag (19.00-21.00 uur), vrijdag (13.30 -18.00 uur) en zaterdag (10.00-16.00 uur) een tentooristelling is ingericht. De open dag in de Waddinxveense apotheken vormde het slot van de Apotheekweek Midden-Holland, die het 70-jarige departement Gouda van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharma- cie hield. Het was een week van voor lichtingsactiviteiten. Zo werden vele afgeleverde geneesmiddelen voorzien van een ‘prijs-sticker’. Hierop stond de globale prijs vermeld, welke niet- voerd ten behoeve van een zo groot mogelijk (zo niet optimaal) gebruik van de voorziening. De leiding moet flexibel in kunnen spelen op zich wij zigende omstandigheden. Gezocht dient dan ook te worden naar een én-én oplossing. Dat houdt in dit verband in: én een goede com plete voorziening; én een goede be drijfsvoering; én een goed manage ment; én een hoger rendement. Met name in de huidige situatie kun nen vraagtekens worden geplaatst bij de bedrijfsvoering. Zoals gezegd de lijnen zijn té lang om snel in te kun nen spelen op wijzigende omstandig heden. De bedrijfvoering is erop ge richt het beleid uit te voeren dat de voorziening in stand wil houden voor zoveel mogelijk groepen van gebrui kers tegen zo laag mogelijke kosten. Men leert binnen een ambtelijke or ganisatie leven met exploitatietekor ten. Als deze maar niet te zeer oplo pen en de gemeentebegroting het nog toelaat zal het zo’n vaart niet lopen. Met andere woorden: men wordt pas actief wanneer het uit de hand be gint te lopen. Dit moment wordt overigens door de politiek bepaald. Vaak ontbreekt in de bedrijfsvoering de prikkel om op een actieve en crea tieve wijze een rendabeler situatie te bereiken. Dit kan naar de mening van de VVD alleen gebeuren door middel van een goed zelfstandig management en een commerciële aanpak. De hiervóór gemaakte kanttekenin gen leiden voor de WD-fractie tot de hierna te geven mogelijke oplos sing, waarbij zij aantekenen dat één en ander nader dient te worden uit gewerkt en financieel, bedrijfsecono misch en juridisch moet worden on derzocht. Zo’n haalbaarheidsonder zoek is al een studie op zich en kan in het kader van deze reactie-op-kor- te-termijn ook niet worden uitge werkt. Als wordt uitgegaan van de volgende uitganspunten: privatisering heeft voorkeur maar is niet haalbaar; in ei gen beheer houden is financieel niet wenselijk; de bedrijfsvoering moet ef ficiënt zijn; de aanpak moet commer ciëler om exploitabel te kunnen zijn, dan leidt de weg tot een mogelijke oplossing in de richting van een Be sloten Vennootschap. Een mogelijk heid die door de wethouders in hun onderzoek niet is meegenomen. In de VVD-visie betekent dit dat een BV wordt opgericht door de gemeente en een (kapitaalverstrekkende) belegger, bijvoorbeeld Sportfondsen Nederland BV. De voordelen van deze constructie zijn de volgende: 1. de voorziening wordt weliswaar niet geprivatiseerd, maar wordt wel ondergebracht in een zelfstandige rechtsvorm; 2. samen werking met een belegger - en even tueel andere - betekent verdeling van de last; 3. de jaarlijkse financiële last op de gemeentebegroting kan tevoren worden bevroren op een politiek aan vaardbare hoogte; 4. de jaarlijkse fi nanciële last kan voor een deel door kapitalisering worden aangewend voor het doen van investeringen ter financiering van de ‘meerwaardevoor- zieningen’; 5. de bedrijfsvoering ge schiedt op een commerciële basis die ook bij privatisering mogelijk zou zijn; 6. de gemeente kan als deelne mer in de BV tevoren randvoorwaar den stellen ten aanzien van tariefs- voering, activiteiten als schoolzwem men, zwemmen voor gehandicapten en dergelijke; 7. voor het (huidige) personeel geeft de (semi-overheids-) BV een zekerder bestaan dan priva tisering zonder meer; 8. er ontstaat een complete voorziening voor actie ve recreatie; 9. een BV kan in aan merking komen voor een WIR-pre- mie; 10. de commerciële aanpak geeft meer mogelijkheden voor crea tiviteit in het organiseren van evene menten en activiteiten alsmede recla me en promotie. Ten aanzien van de investeringen kan gesteld worden dat de aard van de voorzieningen bepalend is voor de hoogte van de nodige bedragen. De ideeën die gevormd zijn om een deel van het zwembadterrein af te stoten ten behoeve van woningbouw kun nen wellicht omgebouwd worden in de richting van aanwenden voor de bouw van eenvoudige vakantiebun galows en deze onder te brengen in de BV. Over de mogelijkheid als gemeente een BV op te richten en daarin deel te nemen handelen de volgende arti kelen van de Gemeentewet. Artikel 228 Aan de goedkeuring van gedeputeer de staten worden onderworpen de besluiten der gemeentebesturen be treffende: a. het oprichten van en het deelnemen in stichtingen, maatschap pen en coöperatieve of andere vereni gingen; b. het aangaan van geldlenin gen en van rekening-courantovereen- komsten; c. het uitlenen van gelden en het waarborgen van geldelijke ver plichtingen, door anderen aan te gaan; d. het kopen, ruilen, vervreem den en bezwaren van onroerend goed. Het is duidelijk, dat alleen lid a in dit kader van belang is. Krachtens dit lid kan de gemeenteraad besluiten tot het oprichten van en het deelnemen in een (besloten) vennootschap. Dit besluit dient echter, wil het rechtskracht hebben, de goedkeuring te hebben van gedeputeerde staten. Over de goedkeuringsbesluiten han delt artikel 228a. WADDINXVEEN - In het Wijk gebouw Zuid aan de St. Victorstraat wordt er elke dinsdagmiddag van 13.30 - 16.00 uur een gezelligheids- middag gehouden. Er wordt bijna altijd geklaverjast. Voor f. 2,50 kan men een hele ge zellige middag beleven. Jong en oud, iedereen is welkom. In een gecombineerde vergadering van de raadscommissie voor de finan ciën en voor welzijnszaken is maan dagmiddag uitvoerig gesproken over zowel de wethoudersrapportage als de VVD-notitie. Zoals vorige week in het Weekblad voor Waddinxveen uit voerig is bericht buigt het gemeente bestuur zich over allerlei plannen om de grote financiële lasten van het zwembad en de tennishal te drukken. Tot nu toe is het niet gelukt de beide sportaccommodaties aan een particu lier te verkopen. Conclusie van de rapportage is namelijk dat privatise ring van deze voorzieningen een bij zonder moeilijke, zo niet onmogelij ke opgave lijkt te zijn. Zit de tennishal met een verlies van twee ton per jaar, de verkoop van abonnementen voor het zwembad- complex zijn tot een minimum ge daald. De twee leden van het college van B. en W. denken echter meer zwembadbezoekers te kunnen krijgen door het aanbrengen van nieuwe at tracties, zoals een waterglijbaan, een betere horecavoorziening, meer spel- mogelijkheden, een sauna, een bub- blebad en zonnebanken nftodzake- lijk. Zij menen dat slechts een zeer omvangrijke investering, zoals het creëren van een tropische zwemtuin - door permanente pverkapping van het open bad - de zwemaccommoda- tie tot een - en dan wellicht nog tijde lijke - regionale trekker zou kunnen maken. WADDINXVEEN Zo’n tweehon derd mensen hebben zaterdag een kijkje genomen achter de schermen van de Waddinxveense apotheken D. C. van Doom (Prins Bemhardlaan) en F.F. van Dijk (Kerkweg-West). Beide apotheken hadden enthousiast hun deuren open gezet om het publiek kennis te laten nemen van de dage lijkse werkzaamheden. Wat opviel was dat gemiddeld meer dan 20 pro cent van de af te leveren geneesmid delen in de apotheek zelf wordt be reid. In de eigen notitie stejt de WD-frac tie in de Waddinxveense gemeente raad een aantal zaken aan de orde die haars inziens mogelijk een bijdrage kunnen leveren aan het oplossen van het vraagstuk. Daarbij wordt er van uit gegaan, dat zo mogelijk een oplos sing moet worden gevonden waarbij de voorziening in stand blijft. De fractie kiest daarbij voor verster ken van de voorziening met het toe voegen van meerwaarde boven het in standhouden van een afgeslankte voorziening. De WD gaat bij het vin den van oplossingen uit van de juist heid van het in de bijlagen van het verslag van de wethouders neergeleg de cijfermateriaal. De tekorten op de begroting voor de onderhavige voorzieningen dwingen de gemeente tot het doen van keu zen. Eén keuzemogelijkheid, privati sering, is door de wethouders P.F.J. van Schie (CDA) en drs. M. Kraaije stein (PvdA) onderzocht en, gelet op de rapportage, onhaalbaar geacht. In dien een financieel tekort niet langer acceptabel is en privatisering niet haalbaar is dienen andere mogelijkhe den te worden bezien. Daarbij kunnen twee lijnen gevolgd worden: De eerste is dat het niveau van de voorziening wordt teruggebracht, bijvoorbeeld door het sluiten van het buitenbad, het afbreken van de ten nishal of iets dergelijks. Het volgen van deze lijn heeft niet de VVD-voor- keur. Naast kapitaalvernietiging houdt dit tevens in dat de voorzie ning wordt aangepast aan de finan- cieel-economische situatie van dit moment. Wat te doen als de econo mie weer aantrekt?! De andere lijn houdt in, dat de voorziening een meerwaarde krijgt, in die zin dat de voorziening aantrekke lijker wordt gemaakt en meer func ties krijgt in overeenstemming met het vrijetijdsgedrag van de gebruiker. De wethouders koppelen deze lijn aan de privatiseringsoplossing. De VVD gaat in deze notitie uit van deze tweede lijn zij het, dat zij daar een andere rechtsvorm aan koppelen. De VVD-fractie is van mening, dat in deze tijd een zwembad méér moet zijn dat twee bakken water. Het vrije tijdsgedrag kenmerkt zich in toene mende mate in de besteding van de vakanties in eigen land en is sterk ge richt op actieve recreatievormen. De recreanten van nu zijn mensen die be zig zijn met hun lichaamsconditie. Dit moge blijken uit de vele fitness clubs, trimmers, sauna’s, loopspor ters, squashers, plankzeilers, fietsers, etc. Vandaar dat de liberalen er vanuit gaan, dat een recreatieve concentratie van zwembad én tennishal aangevuld met een aantal andere voorzieningen een geslaagde combinatie moet kun nen zijn.

Weekblad voor Waddinxveen | 1984 | | pagina 13